BINNENLANDS NIEUWS P.T.T. in 1956 Die 10°fo korting betaalt D zelf gelooft U dat óók? 2 goudrepen voor LD cent -"premie vewwiixigè autobestuurder stremde het treinverkeer. gecompliceerd Egypte Overwerken voor Hongarije Generaal Speidel DRIE PERSONEN VERDRONKEN De Gruyter heeft 415 eiger winkels met honderdduizenden trouwe klanten. En er komen jaarlijks nog duizenden nieuwe klanten bij. Dat grote succes is mogelijk omdat De Gruyter s klanten het voordeel van 10% korting - werkelijke korting I - duidelijk hebben ondervonden. Vanzelfsprekend kan De Gruyter 10% korting ge ven eigen importen, eigen zeer moderne fabrieken, eigen expeditie naar 415 eigen winkels maken grote kostenbesparingen moge lijk, waarvan De Gruyter s klanten profiteren. U ook? Rij elke aankoop van f. 4.- De Gruyter-artikelen van samen 40 cent PUUR MELK MELK-MOKKA Geldig van 2 t/m 8 januari 1957 De Gruyter's beroemde repen dubbeltjes repen picnic repen goudrepen hazelnoot repen rozijn - noot repen pinda repen VERZEKERING ZIEKEN FONDSEN De financiële commissie uit de ziekenfondsraad heeft, zo deelt deze mede, alle besluiten van zie- kenfondsbesturen tot verhoging van de premie der vrijwillige ver zekering goedgekeurd. Elf fond sen hebben de premie niet ver hoogd. In december 1956 varieer de de premies van i,z< lol f 2.01, mét ingang van 1957 zul len zij variëren van ƒ1,40 tot r 2 24 per betalende verzekerde per week. Slechts een fonds te 's-Gravenhage komt nog bo ven laatstgenoemd bedrag door dat het tevens een zgn. kinder- premie heeft. Deze bedraagt f 0i30 per kind beneden de zes tien jaar. De hoogste premies worden vervolgens aangetroffen te Hengelo (ƒ2.24) en bij enige andere Haagse ziekenfondsen t f 2,20). Gemiddeld stijgt de pre mie van 1,72 tot 1,91, dus me ongeveer 11 In deze verho ging komen tot uiting enerzijds de toenemende vraag naar ver strekkingen, anderzijds een sti]- girtg van de kosten der verstrek kingen, waarbij de ziekenhuista rieven een belangrijke rol spelen. Ook voor 1957 heeft een aan tal fondsen overeenstemming be reikt om in een bepaald gebied eenzelfde gemiddelde premie te heffen. Door onderlinge vereve ning van tekorten en overschot ten steunt men elkander. De deelneming in dergelijke verre kenkassen is binder groot dan voor 1956. Het grootst is de deel neming in midden-Nederland, waar 16 fondsen en 7 afdelingen van fondsen, welke het grebbe deel van de provincies Utrecht en Gelderland, het Gooi en een klein deel van Zuid-Holland en Overijssel omvatten, een verre kenkas vormen. geheel onder water was verdwe nen, opgetakeld. Ongeveer om twaalf uur haalde men de auto met de droeve last van drie do den op de wal. De andere inzit tenden waren de echtgenote van de heer K., tV(1 helmin a V., en hun buren, de heer en mevrouw J. G De stoffelijke overschotten van de slachtoffers werden naar het lijkenhuisje in St. Maartens brug vervoerd. De 45-jarige heer C. Koelers, en de veertigjarige C. Koelers— Vietor, hadden de Oudejaars avond hij haar ouders in Heilo gevierd en waren op weg naar hun huis te Den Helder. De twee andere slachtoffers zijn de 45-jarige gepensionneerde sergeant-torpedomaker op de ma rinewerf te Den Helder, J. Goe- demans en zijn echtgenote, mevr. R GoedemansAmbriota, even eens 45 jaar oud. De heer Goede mans was een bekend amateur toneelspeler, hij trad dikwijls op voor ouden van dagen. Beide echtparen hadden geen kinderen. ONDERHANDELINGEN OVER WERELDBURGER DAVIS. Onder invloed van sterke drank manoeuvreerde dinsdag avond de 23-jarige koopman J P; uit een woonwagenkamp te Schie dam dusdanig, dat hij met zijn a ut» opzij van de bewaakte spoorwegovergang aan de Kem- laan te Schiedam terecht kwam. Hierdoor werd het spoorwegver keer op het gedeelte Rotterdam Den Haag gedurende ongeveer 2U minuten gestremd. De koopman was zijn rit aan de andere kant van Schiedam, op de Parallelweg, begonnen met zijn 4-iarig zoontje. Reeds bij het ach- teraitrijden botste hij tegen een geparkeerd staande vrachtauto, die beschadigd werd. Hij reed door en schijnt bij de spoorweg- overgang de kluts kwijt geraakt te zijn, want hij reed recht de spoorbaan op en kwam naast de overgang terecht. De politie had meer dan een ha'IX uur nodig om met een jeep de auto te verwijderen. Het trein verkeer kon reeds eerder hervat worden. P, werd ter ontnuchtering mee naar het politiebureau genomen en het kind naar 'huis gebracht. UK 1956 MEER DAN 21.000 SCHEPEN IN ROTTERDAM BINNENGELOPEN. 1* 1956 zijn in totaal 21.237 zeeschepen de haven van Rottei - daro binnengekomen. AUTO-ONGEVAL. Op het ogenblik zijn onderhan delingen over de. bestemming van de in ons land gestrande we reldburger no. 1, Gary Davis, in volle gang. De KLM. heeft con tact opgenomen met haar ver tegenwoordigers in Amerika, ten einde de autoriteiten aldaar te bewegen Davis weer toe te laten. De consul-generaal van de Ver enigde Staten in Amsterdam is in deze onderhandelingen betrok ken. Zoals bekend reist Davis op een door hemzelf uitgegeven wereld- 'paspoort. Hierop heeft hij in de afgelopen jaren enkele visa gekre gen, o.a. voor India en Pakistan. Europese landen hebben echter zulk een visum aan de wereld burger niet verstrekt. iemand omstreeks 1 uur het huis hebben zien betreden, zijn tot dusver vruchteloos gebleven. Wel heeft jle politie enige personen gehoord. Het onderzoek wordt voortgezet EERSTE VERKEERS SLACHTOFFER VAN 1957 IN AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft op Nieuwjaarsdag reeds het eer ste verkeersslachtoffer van het nieuwe jaar moeten noteren. Het was de 38-jarige Amsterdammer A. Jansen, die dinsdagmorgen in het Wilhelminagasthuis is over leden. Hij reed maandag met een bromfiets onverwachts het trot toir van de Stadhouderskade af, de rijweg op en werd gegrepen door een passerende auto. Met zware verwondingen is de man toen naar het ziekenhuis overge bracht. Het eerste verkeersongeval van 'iet nieuwe jaar in de hoofdstad werkwam de 23-jarige jouma- ist A. M. Zonneveld, die met zijn 'auto in de Weesperstraat, ver moedelijk tengevolge van de gladheid, over de kop sloeg en tegen een winkelpui nabij de Nieuwe Keizersgracht tot stil stand kwam. De chauffeur en de drie inzittenden werden uit de auto geslingerd. Een van hen is opgenomen in het Binnengasthuis, de anderen zijn na behandeling naar huis gezonden. De auto werd totaal vernield. zijn, naar huis terugkeren. Hoewel de politie woensdag avond nog niet met zekerheid kon zeggen wat de oorzaak van het ongeval is vermoedt zij, dat toen de glazenwassers op de han gende ladder stonden, zij getracht hebben met korte rukjes de lad der te verplaatsen met het nood lottige gevolg. DE HULPVERLENING AAN HONGARIJE. De stand van giro 999 van het nationaal comité hulpverlening Hongaarse volk is woensdag ge komen op 4.163.430,39. Giro 777 van het Ned. Roode Kruis steeg tot 4.287.791,55. Volgens een bericht uit gezag hebbende kring te Cairo heeft Egypte het toezicht op verschei- De staatssecretaris van Socia le Zaken heeft tot 1 februari 1957 aan hoofden of bestuurders van ondernemingen vergunning ver leend, in fabrieken of werkplaat sen op één dag gedurende één uur, dan wel op twee dagen ge durende een 'half uur langer te werken, indien de opbrengst van dit overwerk wordt (bestemd voor het fonds Nationaal comité hulpverlening aan het Hongaarse volk. dene Joodse firma's in het land opgeheven. Dit toezicht was het gevolg van de Israëlische aanval cp het schiereiland Sinaï. Britse en Franse bergingssche pen zijn dinsdag begonnen met het lichten van de 3000 ton me tende baggermachine „Paul So- lente", de grootste versperring die nog in de haven van Port Said is overgebleven. Andere Britse en Franse schepen, varen de onder de vlag van de V. N., zijn bezig met het opruimen van wrakken gelegen voor het hoofd kantoor van de Suezkanaalmaat- schappij. Meer naar het zuiden vegen Egyptische mijnenvegers het kanaal schoon. In kringen van het N hoofdkwartier te Fontaineb heeft men, na vragen van jtnil listen, verklaard dat het m daad mogelijk is dat het on bevel over de Midden-Europ strijdkrachten aan een Dui, generaal zal worden toev trouwd, hetgeen dan waarscta, lijk Hans Speidel, leider d Westduitse delegatie bij b Navo-hoofdkwartier en voorm lig staf-chef van Rommels strgi krachten in Normandië zou zijl Er deden, als gemeld, geruch ten over het ophanden zijn vai deze benoeming de ronde. HOND REDT PAARD De landbouwer G. van Ekris te Woudenberg is zijn hond wel heel dankbaar. Het dier blafte dezer dagen zo erbarmelijk, dat de heer Van Ekris ging kijken wat er aan de hand was. Tot zijn schrik zag 'hij toen, dat de 'hond de wacht hield bij een stamboekpaard, dat tot aan het hoofd in de modder van een sloot was weggezakt. Met hulp van buren is men erin geslaagd, het I dier weer op het land te krijgen. Het bleek, dat het paard met een der benen in schrikdraad ver ward was geraakt en niet meer uit de voeten kon. KIND DOOR AUTO GEGREPEN Gistermorgen is op de Boxtel- seweg te Vught 'het achtjarige meisje J. Clement uit Vught bij het oversteken van de rijweg door een personenauto gegrepen. Het kind werd zo ernstig aan het hoofd gewond, dat het nog tijdens het vervoer naar het zie kenhuis te Den Bosch is overle den. DOCK CARBIDONTPLOFFING OMGEKOMEN. Op een tuinderij in Den Hoorn, nabij Delft, is maandagmiddag een ernstig ongeval gebeurd met een carbidapparaat, waardoor een 12-jarige jongen is omgeko men. Het ongeluk gebeurde op de tuin van de heer G. van Leeu wen. De tuinder zelf was in een trekkas, waarin het apparaat stond opgesteld, aan het werk toen zijn 12-jarig broertje Jan bij hem kwam om thee te brengen. Vermoedelijk heeft de heer Van Leeuwen een sigaret willen op steken, waardoor de ontploffing is ontstaan. Hij zelf en zijn broer tje werden zeer ernstig gewond naar het Sint Hyppolituszieken- huis te Delft overgebracht. De jongen is dinsdag aan zijn ver wondingen overleden. De toetand van de heer Van L. is nog zeer ernstig. JONGEN MET BRANDENDE- KUIF DOOK TE WATER. Op Oudejaarsavond is de 9- jarige Piet de Bruin te Amster dam zonder een ogenblik te aar zelen in het water van de Admi- ralengracht gedoken, omdat zijn haar plotseling vlam had gevat. Een speelkameraadje had name lijk een brandend stuk hout in de benzinetank van een jeep in de Comelis Dirkstraat gestoken. De daardoor oplaaiende steekvlam greep Piet de Bruin in zijn kuif. G» kwart vóór acht woensdag memgen is op de rijksweg's-Herto «e*3»oseb- Nijmegen onder Hin tü», gemeente Rosmalen, een gecompliceerd auto-ongeval ge beurd. Ben trailer met aanhangwagen, die stilstond op de rijksweg ondei Histham werd door een personen auto komende uit dezelfde rich ting. aangereden. Onmiddellijk daarop volgde een andere perso nenauto, die op de eerste perso nenauto reed. De inzittenden van de beide per sonenauto's, in totaal vijf perso nen werden naar het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch overgebracht. Vier hunner konden na behande ling huiswaarts keren. Eén inzit tende kreeg een hersenschudding en werd naar Bergen op Zoom vervoerd. De tweede personenauto werd tamelijk zwaar beschadigd, de eerste zwaar. De aanhangwagen van de trailer werd licht bescha dig#'. NIEUWJAARSUITSTAPJE. Ben Amsterdammer is, vreug cievelle roes over de komst van hel nieuwe jaar, dinsdagmorgen in alle vroegte uit het raam op rte eerste verdieping van een huis aar, de Haarlemmerhouttuinen gestept. Hij wilde nog wat drank baten. Met een gebroken enkel is n$ naar het Wilhelmina-gasthuis gebracht. NOG GEEN LICHT IN DE MOORDZAAK TE AMSTERDAM Ondanks ijverige pogingen is de Amsterdamse recherche er nog niet in geslaagd enige klaar heid te brengen in de moord op de 31-jarige mej. A. Z., die in de nacht van 30 op 31 december j.l. levenloos werd aangetroffen in een door haar gehuurde kamer aan de Oudezijds Achterburgwal no. 60 te Amsterdam. De vrouw, in de buurt bekend als „Chinese Annie", was door wurging om het leven gebracht. De oproepen in de dagbladen tot eventuële getuigen, die DRIE GLAZENWASSERS IN LICHTKOXER GESTORT. Eén dode, twee gewonden. Woensdagmiddag omstreeks 3 uur zijn in een lichtkoker in het telecommunicatiegebouw aan de N. Z. Voorburgwal in Amsterdam drie glazenwassers, die op ver schillende afstand van elkaar op een 20 meter hoge ladder hun werkzaamheden verrichtten, naai' beneden gestort en op een glazen bovenlicht terecht gekomen. De 29-jarige C. H. van E was op slag dood. Zijn twee collega's, die beiden met verwondingen naar 't Binnengasthuis werden vervoerd, konden later, na behandeld te I vpeuwjaarsavond om tien uur is «nder Zijpersluis een auto te water geraakt met vier inzitten den, waarvan >er drie zijn ver dronken. De auto, bestuurd door Chr K. hoofdopzichter aan de rijkswerf lDen 'Helder, slipte door de gladheid van de weg, na dat hij een andere auto had inge haald. De bestuurder slaagde er niet in de wagen in het rechte spoor te krijgen. De auto reed achteruit ihet Noordhollands ka naal in. De heer K. wist door het open portie i'raampje de auto te ver laten, waarna de bestuurder van de hem achterop rijdende auto hem een das toewierp, waarmee hij hem uit het water trok. Met een takelwagen van een garage uit Sehagen, werd de auto, die Gistermorgen heeft de direc teur-generaal der P.T.T.ir J. D. H. v. d. Toorn, voor vertegen woordigers van het gehele per soneel zijn gebruikelijke nieuws- aarsrede gehouden. Hij schetste de 'belangrijkste bedrijfsgebeur- tenissen uit 1956 en gaf enkele verwachtingen voor het komen de jaar. Door de opgetreden kos tenverhogende factoren zal het financiële resultaat over 1956 on gunstig zijn in vergelijking met 1955. Zeer waarschijnlijk zal deze tendens zich in 1957 voortzetten. Zonder tariefsverhogingen zul len door de in 1956 en 195 ont stane of te verwachten kosten verhogingen de bedrijfsresulta ten in aanzienlijke mate verlies te zien geven. Op personeelsgebied kampt PTT nog steeds met aanzienlijke moeilijkheden, vooral in het wes ten van 'het land. Het tekort aan uniformdragend personeel bij de posterijen leidt er voorts toe te overwegen, of in sommige plaat sen voor de uitvoering van ge deeltelijke taken niet gebruik moet worden gemaakt van vrou welijk personeel. De posterijen vervoerden in 1956 ongeveer 1930 min poststuk ken wat een stijging van 20 in 5 jaren betekent, dus een ge middelde groei van 4 per jaar. Er ging 8,5 min kg briefpost naar het buitenland, een stijging met 35 in 5 jaren. De ontwik keling van apparatuur voor me chanisatie der posterijen werd voortgezet. De telecommunicatie diensten vertonen weer een gro te verkeerstoeneming. In 5 jaren tijd steeg het locale telefoonver keer van 588 min gesprekken op 819 min, dit wil zeggen met on geveer 40 het inter locale tele foonverkeer van 172 op 303 min. dus met ongeveer 76 en het internationale telefoonverkeer van 3,6 op 6,5 min gesprekken, dus met ongeveer 80 Het bui tenlandse telexverkeer steeg in de laatste jaren van 2,3 tot 12,5 min minuten, dwz met ongeveer 450 Tc. Op een totaal van 800.000 telefoonabonnees werden in 1956 inclusief de verhuizingen 110.000 telefoonaansluitingen aangelegd of verplaatst. De netto toeneming bedroeg ongeveer 63.000. Deson danks is de wachtlijst gestegen van 38.000 tot 55.000 wachtenden. Gevreesd wordt dat de wachtlijst in de nabije toekomst een nog be langrijk ongunstiger beeld te zien zal geven. De Rotterdamse telegraaf- automaat kwam in bedrijf, die in Den Haag zal dit jaar volgen. Het uitgaand telexverkeer is nu zodanig, dat 80 van de Neder landse abonnees met zes landen volautomatisch verkeer kunnen afwikkelen. Het vraagstuk van de automatisering van de post chèque- en girodienst is ook in 1956 bestudeerd. Deze dienst hoopt in de loop van dit jaar een proefinstallatie in gebruik te kunnen nemen, waarmede de automatisering nader bestudeerd kan worden. Het totaal van de door deze dienst in 1956 verrichte boekin gen was 247 min, welk getal 50 7c hoger ligt dan dat van 5 jaar geleden. De gunstige ten dens van het sparen in 1955 zette zich in 1956 voort, doch de laat ste maanden trad onder invloed van de gebeurtenissen in het bui tenland een ontsparing op. Over het gehele jaar genomen werd bij de rijkspostspaarbank per saldo een bedrag van 170 min gulden meer ingelegd dan opgenomen. de gruyter

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 3