beursoverzicht m Gemeenteraad van Vogelwaarde A PHILIPS Infraphil Eric de Noorman - Het land der witte mannen NX I „„-J- K-jaMM'TaHSM i-OHOJM-ETX-KHO XX'HO *1»HO l *<-J INDONESIË Commandant derde regiment in Noord-Sumatra zal aan chef-staf en opper bevelhebber gehoorzamen Bovendien dividend nabeurskoersen Terechtstellingen in Alöerie KONINGIN EN PRINS IN OOSTENRIJK Overvallen van Noordafrikanen in Parijs TERNEUZEN. VLISSINGEN. PHILIPS „Infraphil" zo gemakkelijk in uw gezin met dieptewerking ZAAMSLAG. De benzinerantsoenering in Engeland Grootste water distillatie-inrichting ter wereld op Aruba ,r->o Trr>nr-7iti-f>r antwoordde, dat jA S 7 B f] I |l I 08 ■H4MH Ifili^lUJJ I in (1 riI (in lWeien, iuaai «-VV" (-> hem om nadere gegevens ge- is aangevoerd maar =en Raad van Vogelwaarde akkoord met industrie vestiging. Op de valreep van het jaar 1956 kwam de raad van Vogel waarde nog in vergadering bij een om een beslissing te nemen in een belangrijke kwestie, n.l. de vestiging van een textiel-indu strie m deze gemeente. Enige tijd geleden waren hier voor "de grondslagen gelegd en dank zij de welwillende medewer king van het Provinciaal Bestuur, de Provinciaal Planologische Dienst, het Economisch Techno logisch Instituut voor Zeeland en de directie van het te stichten be drijf, konden B. en W. thans aan de raad een afgerond voorstel aanbieden. Dit voorstel behelsde het in huurkoop geven van 22w xn2 grond aan de N.V. Verenigde Ned Textielbedrijven J. W. Meijerink en Co te Winterswijk. In overleg met bovengenoemde instanties en de directie van het bedrijf waren de voorwaarden ongesteld, waaronder deze grond in huurkoop zal worden gegeven. De voorzitter deelde nog mede, dat het in de bedoeling van de directie ligt om reeds in de maand januari met het bedrijf, een confectie-atelier, te starten. Aangezien nog een gebouw moet werden gesticht, heeft men voor lopig de beschikking kunnen krijgen over het Parochiehuis te Boschkapelle. waar dus al spoe dig een dertigtal meisjes aan het werk kunnen gaan. Ms de zaak eenmaal mar cheert zal op de in huurkoop ge geven grond, de voormalige los- van de Z.V.T.M. te Stoppel dijk, een atelier worden gebouwd. De voorzitter betreurde het, dat in Boschkapelle een actie was gevoerd om deze industrie pe? se in dat kerkdorp gevestigd te krijgen. De voorzitter noemde de Boschkapelle gevoerde actie on verantwoordelijk. Ook de raad kon zich met het terrein te Stoppeldijk zeer goed verenigen. mede omdat deze grond, gemeentelijk 'bezien, een u-aal gelegen is. p Alleen de heer De Poorter tiieef aandringen op vestigmg van deze industrie te Boschkapel le. Hij zei een geschikt terrein in dat dorp te weten, maar toen De voorzitter antwoordde, dat momenteel nog te weinig grond vraagd werd, bleef hij het ant woord schuldig. Bij de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van Ged. Staten, waarbij werd medege deeld. dat dit college zich niet kon verenigen met het raadsbe sluit tot het aangaan van een geldlening ten bedrage van ƒ225.000. Deze geldlening was aangegaan met de Coöperatieve Boerenleenbank fe Stoppeldijk tegen een rentepercentage van 4 '4 gedurende de eerste tien jaar en daarna tegen de door het rijk toegestane rentenormen. Gezien de huidige rente-tarieven verkeer de de raad bij het nemen van het onderhavige besluit in de mening, dat een koopje gedaan werd. Dat ook andere gemeentebestu ren deze mening waren toege daan, bleek wel uit het aantal telefoontjes van andere gemeen ten als reactie op het indertijd gepubliceerde krantenbericht. De gemeente zal dus eerst de reserves moeten opsnoepen en dan maar afwachten tot het de gemeenten wordt toegestaan om geld te lenen tegen een hogere rente als thans is toegelaten, een maatregel die onder de huidige omstandigheden onmogelijk nog lang achterwege kan blijven. De Mater Amafoilisschool te Hulst kreeg een subsidie van 9 per leerling. De Interdiocesa ne Stichting Katholieke Beroeps keuze Voorlichting krijgt in 1957 een bedrag van 10 per advies aan inwoners van deze gemeente. De Dienst voor de Geestelijke Volksgezondheid in de Prov. Zee land krijgt 3 cent per met-Katho liek inwoner van deze gemeente. In verband met toename van het aantal leerlingen aan de open bare lagere school te Pauluspol- dèr moest een vaste leerkracht worden (benoemd. Met algemene stemmen werd mej E- van Kruijssen, thans tijdelijk onder wijzeres aan deze school, als zo danig benoemd. De heer Van Hove vroeg tij dens de rondvraag of door de aannemer van de Bossestraat wel voldoende grond is vervoerd naar het bouwterrein. het werk nog niet is opgeleverd, valt hierover nog weinig te zeg gen. De kwestie heeft echter de volle aandacht van B. en W. Wethouder De Bakker zou wel graag zien, dat de ophaler van het huisvuil thans ook weer Boschkapelle aandeed. Hij kan het dorp nu wel weer bereiken. De voorzitter zegde dit toe. BEURS BEGON 1957 OPTIMISTISCH. Met veel optimisme si de ef fectenbeurs woensdagmiddag be gonnen aan het jaar 1957. Wel zijn de vooruitzichten in het za kenleven door vele onzekerheden omringd, maar over het algemeen s de bedrijvigheid zo groot, dat nen het jaar met groot vertrou wen tegemoet ziet. Het Damrak aam dit vertrouwen gistermiddag over en werd daarbij gerugge- steund door een aanmerkelijk vriendelijker stemming voor de Nederlandse staatsfondsen, die over de gehele linie aanmerkelijk hoger waren en tot het einde toe een betere koerspeil wisten te ihandhaven. Er was dan ook nog meer bedrijvigheid dan op de laatste dagen van het oude jaar, een bedrijvigheid die niet alleen haar oorzaak vond in de geluk wensen die de beursbezoekers met elkaar uitwisselden, maar ook in de merendeels hogere koersen, voornamelijk voor de internationale fondsen. Het verloop van Wallstreet op 26 december en op Oudejaarsdag werd woensdag in het Damrak verdisconteerd en daaruit sproot voort in eerste instantie een wil lige stemming voor Koninklijke die circa 8,50 hoger noteerde op 169,50 overeenkomende met cir ca 845 Deze opmerkelijke ver betering van het hoofdfonds liet niet na de andere hoeken te be ïnvloeden, zodat ook Unilever en AKU omhoog gingen, Philips echter ten achter bleef wegens bestaande vrees voor een aan- delenemissie. De verwarde toestand in Indo nesië werkte weinig uit op de cultuurmarkt, waar men liever een afwachtende houding aan neemt. Scheepvaart deelde in de betere stemming en was goed prijshoudend. Voor het eerst wer den verhandeld de geïntroduceer de 8 certificaten Harpener Bergbau op circa 102. De Nieuw- jaarsmarkt sloot met een vrien delijke stemming en merendeels ap het hoogste punt van de dag. Men was het er ter beurze over eens dat het Damrak een goede start in 1957 heeft gemaakt. Prolongatie 3% In een woensdagmiddag door het Indonesische ministerie van Voorlichting uitgegeven commu niqué wordt medegedeeld, dat majoor Samosir, de commandant van het derde regiment in Noord- Sumatra, heeft verklaard de chef-staf van het leger en de op perbevelhebber, president Soe- karno, te erkennen en aan hun orders te zullen gehoorzamen. In het communiqué wordt ge zegd, dat het „gehele gebied van het eerste militaire district, di rect of indirect, thans weer on der de chef-staf van het leger staat". Toen een kleine twee weken geleden kolonel Simbolon, de commandant van het eerste dis trict. zich van de centrale rege ring afscheidde, had een van de regimentscommandanten, luite- nant-kolonel Ahmad Hussein van Midden-Sumatra, het burgerlijk bestuur in zijn gebied reeds over genomen. In opdracht van de centrale regering, zette luitenant-kolonel Djamin Ginting op 27 december, de opstandige Simbolon af. Dinsdag meldde de correspon dent van het Indonesische pers bureau PIA uit Medan, dat het derde regiment van majoor ba- mosir, „hoewel trouw blijvend aan de orders van de opperbevel hebber van de strijdkrachten en van de chef-staf van het leger, toch niet zou afwijken van de door Simbolon afgelegde verkla ring, dat het eerste militaire dis trict tijdelijk de betrekkingen met de centrale regering heeft verbroken en liet huidige kabinet niet langer erkent". Gemeld was, dat Samosir een demarcatielijn" had ingesteld nabij Prapat, en zou hebben ge waarschuwd dat elke aanval op zijn troepen met een soortgelijke aanval zou worden beantwoord. .*\\\W Probeer nu eens de nieuwe COZON, speciaal voor alle wol, zijde en nylon En een groot pak COZON kost slechts 39 cent Om U er eens kennis mee te laten maken: tijdelijk slechts 33 cent per pak. Vlugkokende havermout 500 gram 26 Witte bonen500 gram 3 9 Sperziebonenliterblik 115 Haagse leverworst200 gram 49 Bloedworst200 gram 49 Custardvan 25 voor I 9 dubbel pakvan 48 voor 3 9 Teng-teng 200 gram van 50 voor 3 9 COOP Hawaii ananas8 halve schijven 74 Kokosbrood 100 gram 27 Pruimedanten250 gram 49 Tomatenpuree3 blikken voor 5 5 Grote pinda's 250 gram 59 Theebeschuit zakje 3O CO-OP Plantenmargarine slechts 3 8 CO-OP Noorse levertraan fles 128 CO-OP Melange 200 gram 49 Droptoffees200 gram 49 Pindarotsjes100 gram 4 5 Niet om het gewin - maar voor het gezin! BEURSINDICES. 27/12 28/12 2/1 Int. concerns 267.74 267.41 27^-60 Industrie 149.72 149.49 151.17 Scheepvaart 149.72 165.70 166.31 Ranken 128.76 130.39 132.35 Sd fondsen 103.42 103.06 104.24 Algemeen 198.80 198.65 203.26 Kon Olie' 165166 (169.25) PhSipT 235-236 238*) Unilever: 343 (346,2) Twee wegens terroristische activiteit ter dood veroordeelde Algerijnen zijn woensdag in de gevangenis van Constantine te rechtgesteld. Bij vijf aanslagen van opstan delingen te Algiers zijn op Nieuw jaarsdag drie personen gedood en drie gewond. Bij aanslagen elders in Algerië kwamen vijf mensen om en werden vijftien gewond. H M. de Koningin en Prins Bernhard zijn woensdag voor een kort bezoek naar Oostenrijk ver trokken. Zij zijn woensdagochtend per vliegtuig naar Munchen geieisd, vanwaar H. M. de Koningin pei trein naar Sankt Anton is gegaan, waar de drie oudste Prinsessen sedert enkele dagen de winter sport beoefenen. De Koningin zal enkele dagen in Sankt Anton verblijven en op 7 januari per trein met de Prin sessen Irene en Margriet terug keren. Prinses Beatrix zal daarna nog enkele dagen met studiege noten in Sankt Anton blijven Prins Bernhard is van Mun chen per vliegtuig verder gereisd naar Wenen, waar hij twee dagen voor een privé-bezoek zal verblij- ven. Volgens een bericht van net Oostenrijkse persbureau is de Prins vroeg in de middag met net door hem zelf bestuurde vlieg tuig op het vliegveld Schwechat aangekomen, waar hij werd ont vangen door de Nederlandse ge zant in Wenen, Dr. Star-Bus mann. De Koningin is gisteravond m Sankt Anton aangekomen. De .- Prinsessen waren aan het sta tion. Met het oog op het particu liere karakter van het bezoek was er geen officiële ontvangst. Vier gemaskerde Noordafri kanen hebben woensdagochtend vroeg landgenoten, die aan de buitenkant van Parijs wonen, onder bedreiging met revolvers „een grote som gelds" afgedwon gen zo heeft de politie bekend gemaakt. In dezelfde wijk ont- voerde een groep Noordafrika- nen een vrouw. Op Nieuwjaarsdag kwamen in de Franse hoofdstad bij aansla gen acht Noordafrikanen om het leven De politie 'heeft kunnen vaststellen, dat twee van de slachtoffers om politieke motie ven om het leven zijn gebracht. ONTWERP NIEUWE SLUIS BIJ TERNEUZEN NAAR GENT Naar de Brusselse correspon dent van „Het Vrije Volk" meldt, heeft de Gentse burgemeester, de heer Merchiers, zaterdag j.l. aan de pers meegedeeld, dat de heer Spaak, minister van Buitenland se Zaken, onlangs te New York een onderhoud had met zijn Ne derlandse collega over de wen sen van de Gentenaren, in zake het bouwen van een nieuwe sluis te Temeuzen. Het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken zou thans in het bezit zijn van een uitvoerig rapport over deze kwestie. De heer Spaak beloofde, dat het gemeentebestuur van Gent spoedig in het bezit zal worden gesteld van het Nederlandse ont werp en van de op- en aanmer kingen, waartoe dit aanleiding mocht 'geven. Het Gentse gemeentebestuur blijft voorstander van een nieu we sluis te Temeuzen en ver werpt het graven van een kanaal op Belgisch grondgebied tussen de haven van Gent en Zeebrugge. Zilveren jubileum Gemeente- bode. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer C. Sol als bode bij de gemeente in dienst trad. „Het heeft de jubilaris die dag niet aan belangstelling ontbro ken," is een uitdrukking, die men in het verslag van een jubileum geregeld tegenkomt, en zeer zeker was dit thans het geval. Het col lege van burgemeester en wet houders, de gemeenteraad, het voltallige secretarie-personeel, personeel van overige gemeente lijke met woorden van dank, begeleid van mooie geschenken, hun waar dering voor het veelomvattende werk van de jubilerende gemeen tebode uitgesproken. Want de heer Sol heeft een veelomvatten de taak, zo van die duizend-en-één dingen, die een dienst gesmeerd doen lopen en waar én gemeente lijke instanties èn publiek iedere dag opnieuw van profiteren. Door zijn contact met de bevol king is de heer Sol een onmisba re schakel tussen overheid en publiek. „Een ambtenaar is er voor het publiek en niet omge keerd," is de gouden regel van de jubilaris, een regel, die hij van af de eerste dag van zijn indienst treding heeft toegepast. Als lid van 't Christelijk school bestuur, secretaris van het oor- logsgravencomité en van het Ko ningin Wilhelminafonds, en als bestuurslid van de reclassering, vervult de heer Sol, naast zijn dienstbetrekking, een belangrijke taak in het openbare leven. Het was dan ook alleszins be grijpelijk, dat hij ook van deze zijden werd gehuldigd, terwijl een stroom van kaartjes en tal van gelukstelegrammen van vrienden en goede relaties bewezen, dat ook van particuliere zijde harte lijke belangstelling bestond voor dit jubileum. sprongen is. De rubberslangen ter lengte van 40 m, welke voor het grootste deel rond de flessen lagen, waren in zeer korte tijd verbrand. Het uit de flessen stro mende gas met zuurstof bleef ech ter branden. Terwijl de bedrijfs brandweer in actie trad, werd voor alle zekerheid de getneente lijke brandweer opgeroepen., doch toen deze op het terrein van de wert verscheen, was de bedrijfs brandweer er reeds in geslaagd de vlam te doven en de toevoer kraan van de flessen dicht te draaien, zodat zij niet meer be hoefde op te treden. Mutatie Rijksbelastingdienst. Bij besluit van de minister van Financiën is de heer A. Steen bergen, hoofdassistent-chef-rgl. van 's rijks belastingen alhier, met ingang van 16 januari a.s. in gelijke functie overgeplaatst naar Emmen. Grote stoomketel voor Amercentrale. De N.V. Provinciale Noordbra bantse Elektririteits-Maatschap- pij te 's-Hertogenbosch heeft aan de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen in opdracht gegeven lit jubileum. j de bouw van een stoomketel, be Dit alles heeft 2 januari yoor he g^emcj voor be Amercentrale te jubilaris en zijn familie tot een onvergetelijke dag gemaakt. Brandalarm. Gistermorgen omstreeks half elf werd middels de sirene het perso neel der vrijwillige gemeentelijke brandweer opgeroepen voor een brandmelding op de werf van de Terneuzense Scheepsbouw Mij. Tijdens de werkzaamheden sloeg bij het aansteken van een lasap- Ilrel va» „.cub. paraat de vlam terug, waardoor diensten, zij allen hebben een van de toevoerslangen ge- Verstuikingen.. Philips „Infraphil weg pijn! PHILIPS Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij spierreuma- tiek, spit, verwondin gen, steenpuisten, ver koudheid winterhan den en -voeten. Geertruidenberg. Deze ketel, die de grootste zal zijn welke tot nu toe in Nederland werd geplaatst, wordt door „De Schelde" gebouwd onder lipentie van Gebruder Sul- zer te Winterthurm. De ketel zal stoom leveren aan een turbo generator van 175.000 kw en heeft daartoe een stoomproduktie van 510.000 kg per uur. De werkdruk wordt 180 atmosfeer, de tempera tuur van de verste stoom 570 gra den Celsius en van de herverhitte stoom 540 graden Celsius. De hoogte van de ketel wordt 45 meter, de inhoud van de verbran dingskamer ruim 4000 m3. Bij volle ketelbelasting zal cir ca 59.000 kilo kolen per uur wor den verstookt Gemeenteraad. De raad der gemeente Zaam- slag komt maandag 7 januari a.s. in openbare .vergadering bij een De agenda vermeldt o.m. Voorstel sluiten kasgeldlening en verhoging van het. kredietbe drag rekening-courant Bank voor Ned. gemeenten Voorstel inzake salarismaatre gelen per 1 januari 1957; Voorstel inzake voorziening vacature badmeester en bode- concierge. ZWEEDS SCHIP BIJ WADDENEILANDEN IN BRAND. Op nieuwjaarsmorgen is dooi nog onbekende oorzaak brand uit gebroken aan boord van het 1114 brt metende Zweedse schip „Vis ten", dat zich ongeveer veertig mijl ten noordwesten van Ter schelling bevond. De brug brand de af en ook de uit kook» be staande lading werd door het vuur aangetast. Een ander Zweeds schip, de 486 brt metende „Viggen", evenals de „Visten" eigendom van O. F. Ahlmark en Co te Karlstad, nam de helft van de uit 27 koppen tellende beman ning aan boord. Meldde de „Viggen" om 9.15 uur dinsdagmorgen, dat geen verdere assistentie nodig was, later werd dringend om sleepboothulp ge vraagd. Van Terschelling voer even voor elf uur de sleepboot „Holland" van de fa Doeksen uit. Deze kwam om kwart over twee des middags bij de „Visten" aan en maakte om vier uur vast, ge holpen door de aan boord geble ven opvarenden van het Zweedse schip, bij wie de kapitein. Om 4 uur vertrok ook de sleepboot „Stortemelk" van Doeksen van Terschelling om bij het slepen te assisteren. De sleep zette, recht tegen de wind om de rook zo veei mogelijk naar achter te doen ver dwijnen, koers naar de Vlie-ree. Vandaar wordt de „Visten" naar Harlingen gebracht om gerepa reerd te worden. Gistermiddag om 1 uur passeer de de Viggen', die 9 bemannings leden van de „Visten" aan b##rd had, de sluis te Terneuzen op weg naar Gent. Het negental verliet in de Westsluis de „Viggen" om naar Harlingen te reizen, waar zij zich bij de overige bemanning zal voegen. Eén der bemanningsleden deel de mede, dat men in de vroege morgenuren van nieuwjaarsdag werd opgeschrikt door een «nt ploffing. Het bleek, dat de kachel in de keuken, die zich midscheeps bevond, was geëxplodeerd. Er ontstond een brand, die snel om zich heen greep en tot gevolg had, dat de 33-jarige steward O. Pedersen uit Kopenhagen, die zich alleen in de keuken bevond, de dood vond. Van de overige bemanningsle den liep geen enkel lid verwon dingen op. „Het land witte voor 32. Steeds rondspeu rend en op alles voor bereid gaat Eric weer terug naar de grot, aaaar hij merkt niets meer van de achter volgers. Hij begrijpt niets van het wonder lijke gedrag van de man, die op hem schoot en als hij in de spelonk is aangeland, bespreekt hij het geval met Svein en Cen- drach. „Zij hadden het daar ginds over „Het land oei Witte Mannen", zegt hij peinzend, „en het was duidelijk, dat ae daar niet graag mee te doen wilden hebben. Mis skien dacht die man wel, dat ik één van hen was. Hij keek me aan, af ik 'n geestverschijning was. Dat zou dan verklaren, waarom hij zo hard aan de haal ging". Cendrach is overtuigd, dat Ene het bij het rechte eind heeft. „Als inderdaad Ragnar de Rode met zijn wilde streken daar is", zegt Cendrach, „valt het te begrij pen, dat de angst mannen er in zit"! „Dan lijkt het mij hoog tijd, dat we op zoek gaan naar dat heer schap", stelt Eric voor. Er wordt besloten, dat ze met ge bruik maken van de duisternis da delijk op weg zullen gaan. Hoewel ze geen overval meer vrezen, sluipen ze voorzichtig naai de waterval en beginnen langs de steile rotsen omhoog klimmend, tocht op zoek naar Witte Mannen". In politieke kringen te Londen gelooft men, dat de benzinerant soenering in Engeland langer zal moeten duren dan de vier maan den, die de regering heeft vastge steld. De Engelse regering over legt thans, welke maatregelen moeten worden genomen, wan neer de rantsoeneringsperiode eindigt hetgeen op 16 april a.s. het geval zal zijn. Volgens bedoel de politieke kringen zal de perio de met twee maanden moeten worden verlengd. Overigens zal veel afhangen van het tempo, waarin het Suezkanaal weer be vaarbaar wordt gemaakt. 9 In het jaar 1956 zijn 156.400 personen uit Oost-Duitsland naar West-Berlijn uitgeweken. In 1955 kwamen er 153.693 vluch telingen over de grens. COÖP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDERBK" TERNEUZEN. Veiling van 2 januari. GROENTEN. Per 100 stuks in guldens: Glas sla B II 20, C II 10—15. Per kg in centen: Aardappelen: Bintje I 10.40; Rode kool 12^-17: Savoye kool 2431; Witte k»»' 1015; Breekpeen 10; Prei 32; Knolselderij 28; Spruiten All 78—83; BII 49; Uien 17—20; Wit lof I 7887, II 56—74, afw. 36—60; Waspeen 27—33; Schorseneren 38. FRUIT. Per 100 kg in guldens: Api^eien Golden Delicious H 75/85 42, 68/7 a 25, HII 13; Jonathan K 26—33, F 1112; Lombart Calville K 21— 23; F 1115; Laxton Superbe K 23; Peren: St. Rémy K 2527, F 22—23. Op 12 januari zal met een dave rende ontploffing, niet de eerste steen worden gelegd, doch de eer ste stenen uit de grond worden gehaald voor de Arubaanse distil latie-inrichting voor zeewater, die de grootste ter wereld zal worden.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2