De Zeeuwse Veren Minister Suurhoff reikt eerste A.O.W.-uitkeringen uit OPRUIMING Fa DEIJ - Axel Tegen Russische agressie in het Midden-Oosten Nieuwe burgemeester van Amsterdam benoemd Eden niet in mei naar de Sowjet-Unie? De twee studenten op de Mont Blanc HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Heren- en Jongenskleding DONDERDAG 3 JANUARI 1957 12e Jaargang Nr 3961 Israëlische minister: „Gaza zal NIET ontruimd worden" „De Israëliërs, zullen liever op nieuw ten strijde trekken, dan het gebied van Gaza door hun troe pen laten ontruimen", aldus heeft de Israëlische minister voor Godsdienstzaken, en Maatschap pelijk welzijn, Mosjie Sjapiro, die thans een reis-met-Iezingen door Noord-Amerika maakt, dinsdag j.I. te Toronto in Canada, ver klaard. Vrijmaking van het Suezkanaal Zelfbestuur voor Nigeria Drijvende boortoren in Perzische Golf vernield Wees er bij ALS ER KOOPJES TE HALEN ZIJN BIJ DE Fa. DEIJ De zaak met 'n zeer grote sortering Staal voor tweede boot was reeds besteld President Pieck ernstig ziek? Engeland aanvaardt opzegging Brits-Egyptische verdrag niet De kwestie-Moorhouse Ongeregeldheden in Frans Kameroen Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactieadres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Direeleur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L— Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 xmi Voor het" Maandagnummer: zaterdags 10 Hij voegde hieraan toe: „De Israëlische regering heeft niet verklaard, dat er gevechten zou den uitbreken, indien de Israëli sche troepen in dat gebied gelast werd zich terug te trekken. Doch elk voorstel van deze aard zou het Israëlische volk in woede doen ontsteken". Sjapiro verklaarde dat het te rugtrekken der Israëlische troe pen uit Gaza zou betekenen dat de Egyptische benden, die aan de grens van Israël hebben geope reerd, en die in de afgelopen acht jaar 1500 Israëliërs hebben ver moord, in de gelegenheid zouden werden gesteld opnieuw hun slag te slaan. Sjapiro besloot; „Indien de Verenigde Naties, Groot-Brittan nië en Frankrijk niet hadden in gegrepen, zou Nasser niet langer een vraagstuk op zichzelf zijn, of een bedreiging van de vrede in het Midden-Oosten". De Westduitse bergingssche pen „Energie" en „Ausdauer" zjjn woensdag begonnen met het opruimen van de brug bij: El Ferdan over het Suezkanaal, die door de Egyptenaren is opgebla zen. Duikers zijn woensdag voor het eerst afgedaald om een on derzoek in te stellen naar de ge deelten van de brug op de bodem van het kanaal. De Britse Werstafrikaan.se ko lonie Nigeria zal deze zomer re gionaal »slfbestuur krijgen, na «sen conferentie over de constitu tionele toekomst van het land in nawi of begin juni, zo heeft het Britse ministerie van Koloniën woensdag bekendgemaakt. ®e Britse regering heeft vorig jaar beloofd, dat in 1956 regio naal zelfbestuur zal worden toe gestaan aan die gebieden in Ni geria die dat wensen. Minister Lennox Boyd heeft verklaard, dat maatregelen genomen wor den om binnen oen maand na de conferentie de besluiten inzake regionaal zelfbestuur, die dan genomen zullen zijn, uit te voe ren De Goudkust wordt in maart a.s. een onafhankelijk land bin nen het Britse Gemenebest. Ren zware storm heeft een dievende boortoren van de ..Shell" bij het eiland Katar in de Perzische Golf vernield. Een iman is om het leven gekomen, 19 werden er nog vermist. Er zijn 40 gewonden. Toen de storm opstak bevonden zich 250 mensen op de toren, die op reusachtige pontons is ge bouwd. IDe meesten konden, zich laags inderhaast gespannen tou wen naar te hulp gesnelde sleep- beten trekken. De bouw van de toren heeft DANKBAARHEID VAN BEJAARDEN >Iet een persoonlijke handdruk en enkele vriendelijke woorden heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, gisteroch tend in het gebouw van de Raad van Arbeid te Amsterdam de eer ste van de ruim 700.000 uitkerin gen van de dinsdag ingegane al gemene Ouderdomswet overhan digd aan een dertigtal bejaarden. De allereerste, die onder het wakend oog van de minister een kwitantie tekende en het pen sioen uit handen van de heer Suurhoff ontving was de 70-jari- ge gepensionneerde belasting ambtenaar, de heer A. Bakker uit de Boterdiepstraat te Amster dam. De bejaarde dames W. C. Hanekhmp (78) en F. van Dijk (74), die altijd haar „uikering van Drees" van de administra teur van het Karthuizerhofje in het hart van de Jordaan ontvin gen, kregen nu de uitkering in nieuwe vorm persoonlijk van de minister. Ze dankten de minister hartelijk voor „al hetgeen hij heeft gedaan voor de ouden van dagen". De voorzitter van de Raad van Arbeid Amsterdam, de heer A. W. Rengelink, deelde mee, dat gisterochtend is begonnen met de uitkeringen van een pen sioensbedrag aan circa 715.000 personen, waaronder 285.000 ge- nuwde mannen. Hiermee is een jaarlijkse uitkering gemoeid van ongeveer 765 miljoen gulden. Circa 330.000 uitkeringen zul len betaalbaar worden gesteld bij de Sociale Verzekeringsbank, de rest door de gezamenlijke Raden van Arbeid. In 1956 is op grond van de noodwet ouderdomsvoor ziening aan 370.000 gerechtigden een bedrag van plm. 300 miljoen gulden uitgekeerd. Dit is gemid deld 800 per jaar per persoon, voor de definitieve wet wordt dit gemiddeld bedrag in 1957 ƒ1070. Met deze nieuwe wet is een nieuwe fase in de ouder domsvoorziening ingetreden door de toepassing der zgn. volksver zekering, aldus de heer Renge link. Het totaal uit te keren bedrag ingevolge de algemene ouder domswet zal in 1980 tot ver boven de 1200 miljoen gulden per jaar zijn gestegen. Voor deze jaarlijk se uitgaven zal het gehele Ne derlandse volk offers Het offer, dat het werkende deel van ons volk nu moet bren gen, zal hierdoor des te sterker gaan spreken. Dit noemde de mi nister een geluk bij een ongeluk, want het is noodzakelijk dat de bevolking duidelijk weet, dat de sociale voorzieningen niet uit de lucht komen vallen, doch dat er voor moet worden geofferd. Voor vele .bejaarden zal de uit kering een oplossing betekenen van de materiële moeilijkheden, doch niet voor allen, want het bedrag is te laag om er van te kunnen leven. Daarom zal in de kooiende jaren alles in het werk moeten worden gesteld om te ko men tot een ontwikkeling van de bedrijfs- en ondernemingspen sioenfondsen. Spreker zei er van overtuigd te zijn dat nu de mate riële grondslag voor de bejaar denzorg is gelegd, ook de andere problemen zoals de huisves ting, de medische verzorging en de zinvolle vrije tijdsbesteding tot een oplossing gebracht kun nen worden. De laatste jaren is er een groeiende belangstelling voor deze vraagstukken. Na de uitreiking dankte de 72- jarige heer B. Zuurveen namens de gerechtigden met enkele har telijke woorden voor de uitkerin gen. Zijn denkbeeld om een standbeeld op te richten voor minister Suurhoff, wees deze met brede armzwaai krachtig van de hand. De plechtigheid werd bij gewoond door afgevaardigden van de directie van de Sociale Verzekeringsbank en van het be stuur der vereniging van Raden van Arbeid. UITBLIJVEN TWEEDE VEERBOOT ENORM VERLIES VOOB INDUSTRIE EN TOERISTISCH VERKEER. De kwestie van de tweede veerboot op de dienst Vllssingen Breskens is woensdagmorgen door de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden, de heer C. A Kammeraad, in diens jaarrede uitvoerig aan de orde gesteld. ,üoor de afwijzende beslissing van de minister wordt eens temeer het gevoel versterkt, dat men in regeringskringen ondanks aJ> platonische verklaringen van het tegendeel geen of onvoldoende belangstelling en inzicht heeft in de verkeerssituatie bij de Zeeuwse veren. Het terzake door de samenwerkende Zeeuwse Kamers in augustus verzonden adres bleef tot heden zelfs onbeantwoord, hoewel bei Zeeuwse bedrijfsleven, zoals dat in de Kamers is vertegenwoordigd, zich in principe bereid heeft verklaard redelijk te achten tarieve* de overtocht te accepteren onder de overweging, dat het veor voordeliger is bij vlotte overtocht een redelijk tarief te betalen dan met urenlange wachttijden", aldus de heer een laag tarief Kammeraad. President Eisenhower heeft lei ders van het Amerikaanse con gres dinsdag meegedeeld, dat hij over vijf of zes dagen het Con gres zal verzoeken om goedkeu ring van een nieuwe wet, die be oogt paal en perk te stellen aan een eventuele Russische agressie in. het Midden-Oosten. De president heeft dinsdag vier Bij Kcninklük Besluit van 31 december is per 1 £eb™ri. benoemd tot burgemeester van Amsterdam Mr. G. van Hall, thans directeur van de N. V. Labouchère en Co te Amsterdam en tevens lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de Partij van «in ArbPÏd De thans 52-jarige Mr. Gijsbert van Hall, is evenals zijn voor ganger Mr. Arn. d'Ailly, een telg uit een Amsterdams Patriae^ geslacht waartoe behoren Maurits Cornells van Hall, hoofdschout van de stad in het einde der 18e eeuw, de letterkundige en redacteur van De Gids' Mr. J. N. van Hall, die wethouder van onderwijs m de hoofdstad is geweest en de bekende staatsman F. A. van Hall uit de tijd van Thorbecke. Mr. Gijsbert van Hall werd op moeten 2\ april 1904 geboren in Amster- brengen, zo zei de minister in een dam waar ^ij het Amsterdams korte toespraak. „Ik stel uit- jyceum bezocht. Daarna studeer- drukkelijk, dat de nieuwe uitke- de hrj rechten aan de rijksuniver- ring niet van mij komt, doch van sheit te Leiden en vertoefde ver- het gehele volk". volgens van 1928 tot 1931 in de Bij deze wet is de keuze geval- Verenigde Staten, waar hij voor- len op het zgn. „omslagsysteem en dit is alleen te verwezenlijken, als de thans werkende bevolking betaalt in de zekerheid, dat straks zij voor een uitkering in namelijk te New York werkzaam was. Na zijn terugkeer in 1931 werd hij benoemd tot directeur van het Amsterdams Trustee-kan toor N. V. en de Nederlandse „was ons land in 1930 een chrom sche zieke, die geen versterkende middelen kreeg, thans heeft de patiënt zich wat overeten aan de hoogconjunctuur, waardoor zijn lDOUW lvall uc maag wat van streek is en waar- V* miljoen aanmerking komt, die dan wordt Trustmaatschappij N. V. Sedert bijeengebracht door de dan wer- 1948 vervult hij zijn tot nu toe kende bevolking. Nu zijn de fi- beklede functie, nl. directeur van nanciële moeilijkheden in ons het bankierskantoor Labouchère land iets groter geworden en en Co N. V. te Amsterdam. Hij is velen denken met schrik aan het bovendien commissaris van een jaar 1930, zo zei de minister. Van aantal buitenlandse en Neder- een vergelijking met die moeilij- landse ondernemingen op finan- ke jaren is volgens de bewinds- cieel en industrieel gebied. Zo is man evenwel geen sprake, want hij president-commissaris van de betwijfelt of het gevaarte gebor- J ge* kan worden. en 'beschuit pr^^er^^tel^^thOT^^^^,min<^cfaa,s!'eaanede>^<>^et-lJnieI »>u brenircre niet d«jor zal gaan, „tenzij er een aanzienlijke wijziging nrt^Mt in de Kowjetrussisehe politiek ten aanzien van de Russische vaaalstaten en de Westerse mogendheden Het blad voegt hieraan toe dat, alhoewel thans nog geen officiële mededeling hieromtrent zal wor den gedaan, het „afgelasten van het voorgenomen bezoek van de minister-president aan Rusland onder de huidige omstandigheden als vrijwel zeker kan worden be schouwd". De Sowjetrussische premier, maarschalk Boelganin, en de eer ste secretaris der Sowjetrussische communistische partij, Chroe- sjtsef, hebben Eden en zijn minis ter van Buitenlandse Zaken, Sel- wyn Uoyd, tijdens het bezoek, dat zij in het voorjaar van 1956 aan Groot-Brittannië hebben ge bracht, uitgenodigd de Sowjet- Unie te bezoeken. Als voorlopige datum hiervoor was mei 1957 aangehouden. In de omgeving van premier Eden wilde men geen commen taar op het bericht van de „Eve ning Standard" geven North-Western and Pacific Hypo theekbank te Amsterdam; com missaris van Wilton Feyenoord, de Verenigde Touwfabrieken, Van Berkels Patent te Rotterdam en van een aantal administratie kan toren en banken. Met zijn broer W. van Hall heeft hij krachtdadig deelgenomen aan het verzet tijdens de bezettingsja ren. Beide broers organiseerden de steunverlening aan onderdui kers in het nationaal steunfonds en aan de ondergedoken werkne mers van de Nederlandse Spoor wegen na de spoorwegstaking. De heer W. van Hall is hiervoor later door de Duitsers gefusilleerd. Toen de Partij van de Arbeid na de bevrijding werd opgericht, sloot Mr. G. van Hall zich hierbij aan. Enkele maanden geleden werd hij tot afgevaardigde van deze partij in de Eerste Kamer gekozen. Mr. Van Hall is gehuwd met 'n dochter van de uitgeversfamilie Nijhoff Hij heeft twee dochters. Er werd op gewezen dat de mi-1 deld. nister-president indertijd de uit nodiging van zijn Sowjetrussische ambtgenoot, maarschalk Boelga nin, om Moskou te bezoeken, „in beginsel" heeft aangenomen. Er is evenwel nog geen enkele rege ling voor een uitvoering van de aanvaarding getroffen: deze zaak is thans (nog) niet aan de orde. Naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, is president Wilhelm Pieck van Oost-Duits- land ernstig ziek. De president, die donderdag 81 jaar wordt, kon niet zijn traditionele Nieuwjaars rede uitspreken. Hij heeft naar verluidt een beroerte gehad. Vier jaar geleden heeft Pieck ook een hersenbloeding gehad, waarvoor hij' gedurende lange tijd in de Sowjet-Unie is behan- Strijd tussen stammen in Australisch-N ieu w-Guinea Er woedt een felle strijd tus sen volksstammen in het afgele gen berggebied van Sepik in Australisch-Nïeuw-Guinea en men gelooft, dat er zware ver- Hezen zijn, aldus een bericht van de Australische radio-omroep. Het hoofd van de afdeling in heemse zaken in Port Moresby, A. Roberts, deelde mede, dat een functionaris van het plaatselijk bestuur een onderzoek in het ge bied instelde. De afdeling Nieuw- Guinea van het departement van Territoria in Canberra verklaar de, dat zij nog geen enkel bericht over de strijd had ontvangen. Het gebied van Sepik ligt in het noordwestelijk deel van Australisch Nieuw-Guinea bij de grens van Nederlands Nieuw Guinea. Groot-Brittannië gaat niet ak koord met de eenzijdige opzeg ging door Egypte van het in 1S54 gesloten Brits-Egyptische verdrag, zo heeft een woordvoer der van het „Foreign Office" woensdag meegedeeld. Op de vraag, of dit betekeilt «lat de Britse regering vasthoudt aan «ie overeenkomst en de daarin vast gelegde rechten, antwoordde hij bevestigend. Ten aanzien van de kwestie van een eventuele schadeloosstel ling voor de Britse installaties in de basis in de zóne van het Suez kanaal verklaarde de woordvoer der, dat in de overeenkomst is vastgelegd, dat de Britse rege ring de installaties en voorraden in de basis, waarvan de waarde op vierhonderd tot vijfhonderd miljoen gulden wordt geschat, bij de beëindiging van het ver drag mag weghalen of er anders zins over mag beschikken. Hij deelde njee, dat de Britse regering nog niet officiéél op de hoogte was gesteld van het be sluit der Egyptische regering. uur lang met democratische en republikeinse leiders van het Congres gesproken over zijn ver zoek om bijzondere bevoegd heden. Congresleiders deelden later mee, dat Eisenhower en diens minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, nog geen besluit hebben genomen over de definitieve vorm van de voorstellen die zij het Congres zullen doen. Eerder was melding gemaakt van toenemend verzet in demo cratische kringen tegen het plan van de president. In een verklaring van het Witte Huis wordt slechts gezegd, dat Eisenhower het Congres heeft ge vraagd een resolutie te steunen, '31e ontworpen js met de bedoe ling de communisten te weerhou den vgn elke gewapende commu nistische agressie in het Midden- Oosten. Volgens de verklaring heeft Eisenhower het Congres ook ver zocht zijn goedkeuring te verle nen aan „een uitgebreid pro gramma voor economische hulp" in dit gebied door het gebruik van gelden uit het presidentiële nood fonds voor dit doel toe te staan. In de verklaring worden geen bepaalde bedragen genoemd, maar volgens eerdere berichten wil de Amerikaanse regering on geveer 400 miljoen dollar voor deze hulp uittrekken, welk be drag in twee jaar zal worden uit gegeven. Enige Congresleiders verklaar den, dat Eisenhower de toestand zo ernstig acht, dat hij wel eens persoonlijk zijn voorstel voor het Congres kan uiteenzetten en op een snelle aanvaarding hiervan kan aandringen. Dit zou dan vóór 10 januari ge beuren. Het Congres komt don derdag weer bijeen. Het in de memorie van ant woord gebruikte motief, dat het besluit genomen werd om „con juncturele redenen" kon hij slechts gedeeltelijk accepteren. Immers, het staal voor deze twee de boot werd reeds en nog wel met machtiging van de minister besteld. Ieder uitstel in de verwerking van dit materiaal betekent ver lies en verhoging van de bouw kosten. Het tweede schip zal er tenslotte tóch moeten komen, wil het verkeer over de Westerschel- de niet hopeloos vastlopen en waarbij dan het bedrijfsleven het gelag zal moeten betalen. Door de op deze wijze kunstma tig en opzettelijk veroorzaakte af remming van de economische ontwikkeling van onze provincie wordt niets anders bereikt dam het wegverkeer noodgedwongen de Scheldeovergangen zal moeten mijden en zich de veel langere en veel duurdere omwegen over Bel gisch grondgebied zal moeten ge troosten", aldus zei de heer Kam meraad. Hij verklaarde, dat de steeds langere wachttijden bij de veren enorme schade veroorzaken voor de industrie, om niet eens te spre ken van de inkomstenderving aan deviezen, die door het vermij den van de Scheldeveren door het toeristisch verkeer voor ons land verloren zullen gaan. Op het veer KruiningenPerk- pclder kan nu reeds over de gehe le vaartijd genomen een derde van alle auto's niet met de eerst- vertrekken<je boot worden ver voerd. Het is duideHjk, dat dit cijfer op de spitsuren zelfs een veelvoud daarvan bedraagt. „Naar wij bovendien bij geruch ten vernamen", aldus vervolgde de voorzitter, „zal het wachten de verkeer, zodra de nieuwe ha ven van Breskens in gebruik zal worden genomen, in nog veel ernstiger mate worden gedupeerd dan nu reeds het geval is. Dit als gevolg van het feit, dat het in het voornemen zou liggen in de nieu we haven slechts één fuik te doen bouwen, geschikt voor het aanleg gen van de grote veerboot. De oude haven zou dan nog voor de thans varende kleinere schepen in gebruik moeten blijven. Het voor de veren aankomende ver keer zou dan op het punt, waar de oude en de nieuwe weg naar de havens zich splitsen, reeds moeten worden voorgesorteerd. Deze situatie noemde hij wel 20 onzakelijk, onlogisch en duur, dat wij ons ernstig afvragen wat men toch in Den Haag met het inter - zeeuwse en internationale ver- keer door Zeeland voorheeft. Hier wordt „het paard achter de wa gen gespannen" en „de kip met de gouden eieren geslacht". Dit alles vervult de Zeeuwen met bitterheid en wrevel. Wij ho pen dan ook, dat alsnog spoedig een oplossing zal worden gevon den om de tweede veerboot toch nog te bouwen en de nieuwe ha ven van Breskens zodanig te outilleren, dat deze zowel voor de grote als voor de thans varende kleinere schepen geschikt zal worden". In het begin van rijn jaarrede herinnerde de heer Kammeraad aan de spanningen in het afgelo pen jaar. Tengevolge van de in-, ternationale gebeurtenissen nam in tal van branches de bedrijvig heid tijdelijk nog toe, doordat hel publiek meer vroeg, beducht als het was voor schaarste en prijs stijgingen. De brandstofbeperidrg had een ongunstige invloed op au dere ondernemingen. Alle goede voornemens en maat regelen ten spijt kan worden ver wacht, dat prijsstijgingen over vrijwel de gehele linie niet zullen uitblijven, aldus de voorzitter, die wees op de grote gevaren, welke hieraan zijn verbonden met het oog op onze toch al zo ongunsti ge betalingsbalans. Engeland is er thans officieel van in kennis gesteld, dat het lijk van luitenant Moorhouse aan hei V. N.-leger in Egypte is uitgele verd. Generaal Bums, de opperbevel hebber van het V. N.-leger, heeft meegedeeld, dat men het lijk niet heeft kunnen identificeren. JH« zal zo gauw mogelijk naar Enge land worden gevlogen. Naar woensdag te Jaoende, de hoofdstad van Frans Kameroen, is bekendgemaakt, zijn maandag bij botsingen tussen veiligheids troepen en leden van de extreem nationalistische partij ongeveer twintig personen, die „saboteurs" worden genoemd, en een militair om het leven gekomen. Het inci dent deed zich voor bij het dorp Ekitte. Sinds de eerste algemene ver kiezingen op 23 december, waar bij ongeveer 55 procent van de kiezers zijn steun gaf aan de ge matigden onder de 62 inheemse en acht blanke gekozien kandida ten, voert de overheid een actie tegen de extreem nationalisten. De weersomstandigheden heb ben reddingsploegen ook woens dagochtend verhinderd een po ging te doen tot het redden van de twee studenten die zich op 4.000 meter hoogte op de Mont Blanc in moeilijkheden bevinden. Volgens de laatste berichten zijn de twee jongemannen, de 24- jarige Fransman Vincendon en de 22-jarige Belg Henry, uitge put. Hoewel zij dekens en levens middelen hebben, werd hun toe stand woensdag te Chamonix ho peloos gen-oamd. Van een groep van ongeveer twintig skilopers die dinsdag in de Vallee des Merveilles door een lawine zijn overvallen, is nog niets bekend. Uit het dorp Saint Dalmas de Tende zijn woensdag ochtend mensen op weg gegaan om de skilopers te helpen. Ook woensdag is het niet ge lukt de twee studenten, die sinds elf dagen bp 4.000 meter hoogte op de Mont Blanc geïsoleerd zit ten, te bereiken. Hun enige kans op redding is, dat zij door een hefschroefvliegtuig worden op gehaald. De reddingsploegen, die de studenten langs de helling te hulp wilden komen, moesten, ten gevolge van het slechte weer te rugkeren. De Zwitserse piloot Hermann Geiger -uit Sio, die naam heeft ge maakt door zijn techniek -om met ski's uitgerust licht vliegtuig op hoge hellingen te lauden, heeft zijn hulp bij het reddingswerk aangeboden. Van de groep van 28 skiërs uit Nice, die diusdag in de Alpen ten noorden van deze stad door een lawine werd overvallen, blij ken er drie om het leven te zijn gekomen. In Chamonix staan twee hef- schroefvliegtuigen klaar om de twee Parijse studenten, die nu al elf nachten op de met ijs bedekte hellingen van de Mont Blanc hebben doorgebracht, op te pik ken. Zodra de weersomstandigheden het toelaten, zullen beide toestel len, die elk vijf man kunnen ver voeren, trachten de hut te berei ken, waar de gestrande bergbe klimmers verblijven. Om nieuwe ongelukken te voor komen, zullen zij bij het red dingswerk echter ongeveer een meter boven de grond blijven zweven. LAWINESLACHTOFFERS IN DE FRANSE ALPEN. In de Vallee des Merveilles, in het zuiden van de Franse Alpen, zijn dinsdag drie mensen om het leven gekomen en twaalf gewond, toen een groep van 28 skiërs uit Nice door een lawine werd ge troffen. De groep had de oudejaarsnacht in een berghut op een hoogte van 2.200 meter doorgebracht en werd op de terugweg door een lawine getroffen. Twee gewonden zijn er ernstig aan toe door bevriezing van handen en voeten. Het nieuws is woensdag pas in Nice ontvangen. De telefoonver bindingen zijn ais gevolg van een zware storm in het Alpengebied gestoord geweest. ZUIDELIJKE WIND Van het vasteland van Amerika tot aan de Britse eilanden bevinct zich in de bovenlucht een krach tige westelijke tot zuidwestelijke luchtstroming. Samenhangend daarmee trekken de depressies on het ogenblik met grote snelheid de oceaan over. Eenmaal boven de. Britse eilanden aangekomeD nemen de treksnelheid en de be tekenis van de storingen echter sterk af. Ons land bevindt zich dan ook aan de rand van de de pressieinvloed. De wind waait daarbij uit het Zuiden en de lucht, die wordt aangevoerd, heeft een temperatuur die enkele graden boven het vriespunt ligt. Het is niet uitgesloten, dat, hoewel de regengebieden die de storingen vergezellen, ineenschrompelen, er vandaag in ons land plaatselijk wat regen valt. medegedeeld door het K. N. M. 1. te De Bilt, geldig tot donderdag avond. Matige wind. Zwaar bewolkt met enkele op klaringen en plaatselijk enige regen. Matige zuidelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. VRIJDAG 4 JANUARI. v.m men. Breskens 3.39 359 Terneuzen 4.14 4.34 Hansweert 4.54 5.14 Walsoorden 5.04 5124 ZON MAAN op onder op onder Jan. 3 8.50 16.43 9.40 19.39 4 8.50 16.44 10.03 20.4'. 5 8.50 16.46 10.23 21.49

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1