BINNENLANDS NIEUWS DUF0UR Uvf de Srcvancic Hilary op eigen wieken Gevonden voorwerpen Hongarije I AUTO OP ONBEWAAKTE OVERWEG GEGREPEN GLADHEID BELEMMERT HET VERKEER. ZAKKENROLLER IN DE AMSTERDAMSE TRAM. WIELRIJDSTER AANGEREDEN. EGYPTE ZEGT HET BRITS-EGYPTISCHE VERDRAG OP. Overvallen in Parijs INCIDENT IN N OORD-IERLAND. AMERIKA EN INDONESIË TERNEUZEN. CADZAND. IJZENDIJKE NIEUWVLIET PHILIPPINE RENESSE SCHOONDIJKE. Amerikaans legervliegtuig verongelukt VANDALISME IN NIEUWJAARSNACHT Bij ongeregeldheden in de nieuwjaarsnacht te Schiedam werd een hoofdagent van politie ernstig gewond. In de Groenelaan was kort na middernacht een stapel kerstbo men en autobanden in brand ge stoken. De hitte van het vuur le verde gevaar op voor de grote spiegelruiten van een kruideniers winkel en omwonenden alarmeer den de brandweer. De brandweer lieden werden bij de blussings- werkzaamheden echter ernstig gehinderd door een grote troep opgeschoten jongelui. Toen de knapen trachtten de brandslan gen door te snijden werd de assis tentie van de politie ingeroepen die één van hen arresteerde. Bij het overbrengen van de arrestant naar het politiebureau werd de hoofdagent J. S. echter door an deren van achteren aangevallen. Hij moest met een zware hersen schudding en een neusbeenfrac tuur naar het gemeentezieken huis worden overgebracht. De da ders heeft men nog niet gevon den. Het heeft een uur geduurd voordat de brandweer het vuur, dat steeds opnieuw werd aange stoken, kon doven en de politie de rust volledig herstellen. In dezelfde nacht werd in het Juliana park te Schiedam door tot nu toe onbekend gebleven perso nen een beeld, een schaars gekle de vrouw voorstellende, geheel beschilderd, waardoor werklieden van de gemeentelijke reinigings dienst het op de eerste dag van het jaar reeds een grondige schoonmaakbeurt moesten ge ven. Het is niet de eerste keer dat dit beeld in Schiedam in de be langstelling staat. Het was n.l. oorspronkelijk bedoeld om dienst Je doen op een bevrijdingsmonu- ment maar omdat de bevoegde in stantie destijds om esthetische redenen niet goedkeurde dat het in het centrum van de stad zou worden geplaatst, werd het in een van de parken gezet. Op een goe de morgen, nadat het daar was geplaatst, zagen de parkwachters echter dat onbekenden het in de nacht keurig hadden aangekleed. Drie jaar heeft het beeld daarna En zijn natuurlijke staat gestaan zonder dat iemand er bijzondere aandacht aan wijdde totdat het nu opnieuw tot mikpunt van onbe kenden werd. De elektrische trein komende uit de richting Ede—Wageningen heeft gisteravond omstreeks half zeven op de onbewaakte overweg de Prins Bernhardstraat te Ede tussen de stations EdeWa geningen en Ede-centrum 'n per sonenauto gegrepen. De bestuurder van de auto werd gedood. Ook de trein werd be schadigd. Het slachtoffer is de 49-jarige H. Waayenberg uit Ede. Hij was gehuwd en laat een groot gezin met kleine kinderen na. De heer W. was de enige inzittende. Men neemt aan, dat hij de trein wel zag aankomen, maar dat zijn auto, toen hij remde, door het be ijzelde wegdek is doorgegleden. De auto werd totaal vernield de trein werd aan de rechtervoor zijde beschadigd en had een uur vertraging. KIND NA VAL VAN DE ST. PIETERSBERG OVERLEDEN. In het Sint Annadal-ziekenhuis re Maastricht is op Oudejaarsdag overleden het 9-jarige jongetje R. H. van Heugden uit Eindho ven, pupil in het Protestants Te- ihiis te Maastricht. Het ventje was op 15 oktober ap het buitengoed Slavante van ongeveer tien meter hoogte van «en helling van de Sint Pieters berg gevallen. In bewusteloze toestand werd hij naar het zie kenhuis gebracht. Sindsdien is hij niet meer tot bewustzijn ge komen. Langs de rijksweg Zwolle Amersfoort zijn vele auto's ge strand, doordat het wegdek spie gelglad was. Sommige probeer den, met een snelheid van 20 km per uur over het fietspad vooruit te komen. Vorst en een miezerig regentje hadden gisteren vele wegen op de Veiuwe veranderd in een ijs baan. Automobilisten durven zich ternauwernood meer op de weg te wagen en er werd gereden met snelheden van maximaal 10 fan. Bij Harderwijk was gister middag een grote opstopping Het autobusverkeer ging met ■zeer grote vertraging. De bussen van de „Veluwse autodienst" konden gistermiddag niet van bet hoofdstation in Apeldoorn vertrekken, doordat zij onmiddel lijk in de goot weggleden. Vele bussen zijn onderweg gestrand. Omstreeks vier uur reed tussen Ermelo en Harderwijk een auto door de gladheid tegen een boom. De inzittenden werden niet ern stig gewond. Zij zijn naar het zie kenhuis te Harderwijk vervoerd. De verongelukte auto stond «wars over de rijweg. Kleinere wagens konden langs het fiets pad en de berm passeren. De grote autobussen van de „Veluw se autodienst" te Ermelo, die de dienst over de Zuiderzeestraat weg onderhouden, bleven echter steken. Het verkeer in Apeldoorn had gistermiddag reeds van drie uur af ernstige moeilijkheden onder vonden door de gladheid op de wegen. De bussen van de inter- locale en locale lijnen strandden langs de weg en de stadspassa- giers kregen de raad hun weg maar te voet voort te zetten. Op de Amerfoortse weg tussen de Echoput en de Julianatoren ontstond een volledige chaos. Ter hoogte van de Amerfoortse Berg strandde de eerste auto en in 'n minimum van tijd had zich een file auto's gevormd met een leng te van naar schatting drie a vier kilometer. Alles stond dwars door elkaar op de rijweg en fiets paden. Tegen 7 uur begonnen de busdiensten weer enigszins te rij den. Ook de Spoorwegen ondervon den van de gladheid geringe ver traging. Voor zover bekend zijn geen ernstige persoonlijke ongelukken gebeurd. Daarentegen was de schade aan de vervoermiddelen vrij aanzienlijk. Het einde van 1956 is voor een 27-jarige stenotypiste uit Am sterdam bijzonder onprettig ver lopen. Zaterdag incasseerde zij haar maandsalaris van ƒ200, stopte het geld in haar porte feuille, legde deze in haar hand tas, waarvan de ritssluiting ka pot was en stapte op de tram. Terwijl ze de open tas met het hengsel om haar arm bij zich droeg reed ze met lijn 10 naar het Leidseplein, stapte daar over op lijn 1 en stond bij het rijden over de Overtoom tussen talloze pas sagiers op het achterbalcon. Toen ze bij de J. P. Heyestraat uitstapte kwam ze tot de ontdek king, dat uit de tas de porte feuille met haar maandsalaris was verdwenen. Bij het bureau Overtoom deed ze aangifte van de diefstal. Vermoed wordt, dat de onbekende zakkenroller op lijn 1 zijn slag geslagen heeft. De 67-jarige mevr. Van Itter- son uit Leiden is Maandagmor gen, toen zij in haar woonplaats door de smalle en drukke Haar lemmerstraat fietste, door een vrachtauto aangereden. Zij was op slag dood. Zij was, toen zij merkte dat de vrachtauto haar achterop kwam, zenuwachtig ge worden en enigszins naar het midden van de weg gezwenkt. ONGEVAL AAN BOORD VAN SCHIP MET DODELIJKE AFLOOP Aan boord van het sleepschip, „Fendel 129", dat in de Waalha ven lag, heeft zich zaterdag avond een ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de 54-jarige matroos G. K. uit Duisburg. Bij het ophalen van een anker is hij aan het hoofd getroffen door een kraanbalk. Met een schedelbasisfractuur is hij toen naar het Westerzieken huis overgebracht, waar hij kor te tijd later is overleden. OPPERWACHTMEESTER RIJKSPOLITIE BIJ ONGEVAL OMGEKOMEN Maandagmiddag om twee uur is de 45-jarige opperwachtmees ter der Rijkspolitie te Valken burg, de heer R. Bril met zijn mo torrijwiel ter hogte van café Pennings te Hulsberg tegen een boom gereden, met het gevolg dat hij kwam te vallen en enkele ogenblikken later aan de beko men verwondingen overleed. Hij was gehuwd en had vier kinde ren. huizen zullen zich, zij het provi sorisch, weer in hun woningen kunnen vestigen. De brand, die ontstond, direct na het aansteken van een olie kachel, greep zeer snel om zich heen en hoewel de vrijwillige brandweer van Lichtenvoorde onmiddellijk werd gewaarschuwd, kwam deze niet direct op de plaats van de brand, aangezien zij zich door een misverstand eerst naar een ander gedeelte van Lichtenvoorde had begeven. De brandweer van Groenlo, die ook was gealarmeerd, verscheen echter spoedig, waarna de brand met groot materiaal werd bestre den en na ongeveer een uur was bedwongen. De totale schade wordt geschat op 100.000,—. De fabriek zowel als de bewo ners van de beschadigde huizen waren verzekerd. JONGE VROUW VERMOORD TE AMSTERDAM. In de nacht van zondag op maandag omstreeks 1 uur is in een door haar aan de Oudezijds Achterburgwal No. 60 te Amster dam gehuurde kamer, de 31-jari- ge mej. A. Z., een vrouw, die het in deze buurt van de hoofdstad bekende vrouwelijke beroep uit oefende, vermoord. De hoofdbewoonster van het pand, die zondagavond afwezig was, trof bij haar thuiskomst om 2 uur maandagochtend 't slacht offer in haar kamer op de divan levenloos aan. Ze was gewurgd. Het slachtoffer stond wegens haar ietwat Oosterse uiterlijk in de buurt bekend onder de naam van „Chinese Annie", doch was van Nederlandse ouders. De eni ge aanwijzing die men gevonden had bestond uit enkele vingeraf drukken, die in de kamer zijn aangetroffen. De recherche neemt aan, dat zij laat in de avond of zelfs na mid dernacht, bezoek heeft gekregen van een man, die haar in de ka mer heeft vermoord. Van hem ontbreekt nog ieder spoor. BELGISCH-NEDERLANDSE LUISTERSPELWEDSTRIJD Het Belgisch nationaal insti tuut voor radioornroep en de Nederlandse Radio Unie schrijven een gezamenlijke luisterspelwed strijd uit. Tot 1 mei 1957 kan men teksten van luisterspelen inzen den, die 'beoordeeld zullen wor den door een Belgisch-Nederland se jury onder voorzitterschap van de Vlaamse letterkundige Herman Teirlinck. De uitspraak van deze jury zal worden be kend gemaakt vóór 15 juni 1957. (Een exemplaar van de bepa lingen, waaraan de inzenders van luisterspelen moeten voldoen, is voor belangstellenden verkrijg baar bij de Nederlandse Radio Unie, postbus 150 te Hilversum). AIR-GUMZOLEN Egypte heeft het op 19 oktober 1954 met Groot-Brittannië geslo ten verdrag over de basis van het Suez-kanaal opgezegd, aldus heeft radio-Cairo dinsdag ge meld. Egypte beschouwt het verdrag van 31 oktober 1956 te 18 uur af, het tijdstip van het eerste Frans- Britse bombardement op Egypte, als van nul en gener waarde. Krachtens het verdrag moes ten alle Britse strijdkrachten in het gebied van het Suez-kanaal zich binnen twintig maanden uit Egypte terugtrekken. Maar Groot-Brittannië kreeg toestem- iming 4.000 man burgerpersoneel in de kanaalzone te laten voor 't onderhoud van de militaire in stallaties. Ook kreeg Groot-Brittannië het recht de steunpunten weer te be zetten in geval van een gewapen de aanval op Turkije of een land SAMENVOEGING VAN ZEEUWSE POLDERS Tot en met 30 januari 1957 lig gen ter visie op de provinciale griffie en op de secretarieën der betrokken gemeenten de voorstel len van Gedepuiteerde Staten van Zeeland tot samenvoeging van in totaal 79 polders tot 3 gro te waterschappen. Het voorstel behelst de samen voeging tot één waterschap van de 29 polders op Schouwen en Duiveland, van de 21 polders op Tholen en tenslotte van de 29 pol ders op Noord-Beveland. Het ge bied op Schouwen-Duiveland is 21.000 ha groot, dat op Tholen 11.000 ha en dat op Noord-Beve land 7.000 ha. In het vroege voorjaar van 1957 zullen de Provinciale Staten aan de plannen hun fiat moeten geven. Het blijkt, dat Ged. Staten de adviezen der drie commissies (voor elk gebied één), waarin vertegenwoordigers der huidige polders zitting hadden, geheel hebben overgenomen. Ook de ca lamiteuze polders zullen in de nieuwe lichamen worden opgeno men. Zolang de speciaal voor Zee land van kracht zijnde wet uit 1870 die de dekking der overblij vende tekorten door rijk en pro vincie regeltniet door een alge mene wettelijke regeling zal zijn van de Arabische Liga door een niet in het Midden-Oosten gele- I vervangen, blijven deze calami 1J gen land. Diplomatieke waarnemers te Londen hebben dinsdag naar aanleiding van Nassers besluit verklaard, dat dit een nieuwe slag is voor het vertrouwen in de waarde van verdragen met de huidige Egyptische regering. Een woordvoerder van het En gelse ministerie van Buitenland se Zaken heeft meegedeeld, dat het ministerie niet voor de pu- blikatie van het besluit te Cairo was ingelicht. Volgens radio-Cairo heeft het hoofd van de regeringsvoorlich tingsdienst, Hatem, meegedeeld, dat de regering de minister van Buitenlandse Zaken, Fawzi, op dracht heeft gegeven de: Verenig de Naties in kennis te stellen van het Egyptische besluit. De zender meldde, dat de be ëindiging van het verdrag vanaf de dag van de bekendmaking, dinsdag, van kracht is. DRONKEN ZEEMAN SLOEG VRIENDIN NEER Na eerst de hele avond gezel lig met haar in diverse café's te hebben doorgebracht, heeft de 31-jarige uit Curagao afkom stige zeeman H.G. S., die lo geerde in het zeemanshuis te Amsterdam, zondagavond laat in de Nieuwe Burgsteeg zijn Amsterdamse vriendin bewuste loos geslagen. Voorbijgangers bemerkten, dat de zeeman dronken was en hoog lopende ruzie met het meisje had. Tenslotte begon hij haar zo hard op het hoofd te slaan, dat ze bewusteloos ineen zakte. Kort daarop verzette de man zich hevig, toen politie-agenten probeerden hem naar het bureau Warmoesstraat over te brengen. Zij zagen zich genoodzaakt van hun gummiknuppel gebruik te maken. Tenslotte slaagde men er in de zeeman te overmeesteren en hem in de cel van het bureau op te sluiten. Intussen was ook het be wusteloze meisje naar het bu reau gebracht, waar zij al spoe dig bijkwam. De gevolgen ble ken niet ernstig, zodat zij naar haar eigen huis gebracht kon worden. FABRIEK EN DRIE HUIZEN UITGEBRAND. Maandagmorgen te acht uur is brand uitgebroken in een oud he renhuis met bijgebouwen te Lie- velde (gemeente Lichtenvoorde) bij Groenlo. Dit pand, waarin een gedeelte van de tricotagefabriek van de firma Kamphuis uit Zut- phen is gevestigd en dat hoofd zakelijk als snijderij en opslag plaats werd gebruikt brandde ge heel uit. Aan de achterzijde van het fa briekspand bevonden zich drie arbeidershusijes, die niet door het vuur zijn beschadigd, doch ernstige waterschade hebben ge leden, waardoor zij voor enige tijd onbewoonbaar zijn en drie gezinnen, één met zeven-, één met zes en een gezin met twee kinderen, dakloos zijn geworden. Het meubilair uit deze huizen heeft men echter kunnen redden. Ook hebben de naast het pand gelegen villa en manufacturen zaak aanzienlijke waterschade geleden. De bewoners van deze Gemaskerde mannen hebben maandagavond gewapende over vallen gepleegd op twee café's voor Noord-Afrikanen te Parijs. Hierbij zijn vijf Noordafrika nen om het leven gekomen en negen gewond. De politie heeft bovendien in 't centrum van de stad een auto gevonden met het lijk van een Noordafrikaanse vrouw en een zwaar gewonde Noordafrikaan. De inzittenden zijn het slachtof fer geworden van een revolver aanslag. De zwaargewonde man is later overleden. De politie gelooft, dat het hier om een politieke moord gaat. Het slachtoffer was een aar geleden als gevolg van ,druk en chantage" uit Algerië naar Frankrijk gekomen. De po litie heeft tussen zijn correspon dentie dreigbrieven gevonden. Voorts is nog één der gewon den van de schietpartij in de café's overleden, zodat het aantal doden gestegen is tot acht. Ongeveer 25 gewapende man nen hebben dinsdagavond onge veer tien minuten lang een poli tiekazerne te Brookeborough in Noord-Ierland aangevallen, aldus heeft een woordvoerder van de politie dinsdagavond te Inniskil- len meegedeeld. Eén van de aan vallers werd gedood, twee politie mannen liepen verwondingen op. De mannen, die hun gezicht zwart hadden gemaakt, kwamen in twee vrachtauto's Brookebo rough binnenrijden en ontketen den de aanval met automatische wapens en granaten. De kazerne 'bevindt zich op en kele kilometers afstand van de woning van de minister-presi dent van Noord-Ierland, lord Brookeborough. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft maandag avond te Washington verklaard, dat de Ver. Staten belang hebben bij de stabiliteit van de Indonesi sche regering en geen enkele po litieke partij in Indonesië begun stigen ten koste van een andere. De woordvoerder legde verkla ring af in antwoord op een arti kel in het Indonesische blad „Soe- loeh", waarin werd gezegd dat de Verenigde, Staten de revolutie op Sumatra Igesteund hebben met de bedoeling de regering-Sastro- amidjojo omver te werpen. teuze polders zelfstandig onder deel van het grotere geheel, zodat zij in aanmerking blijven komen voor de bijdragen in de tekorten Het bestuur van het nieuwe gro te waterschap zal zich echter ook belasten met de leiding van de ca lamiteuze waterkeringen. Thans zijn de verschillen in pol derlasten tussen de diverse pol ders zeer groot. In feite betalen de achterliggende polders hoege naamd niets in de lasten der zee werende polders. Bij concentratie dienen deze verschillen te worden overbrugd. Dit is echter niet in eens mogelijk. Vandaar dat G. S voorstellen de lasten over een pe riode van dertig jaar „gelijk te breien" en niet, zoals de minister van Verkeer en Waterstaat advi seerde, gedurende een tijdvak van tien jaar. Op deze wijze wordt het uiteindelijk mogelijk, dat van alle gronden in het waterschap het zelfde dijkgeschot wordt geheven Eveneens „uitgesmeerd" over een aantal jaren zal de vrijdom van vronen en vrijgelanden worden opgeheven. Ged. Staten staan verder op het standpunt, dat de contracten met de ingelanden zo groot mogelijk moeten zijn, ook bij de grotere eenheden, en dat het van groot belang is hen blijvend te betrek ken bij de waterschapsaangele genheden. Mutaties P.Z.EM. Met ingang van 1 januari j.l. zijn nbij de P.Z.E.M. bevorderd tot technisch ambtenaar le klas se de heer H. Voorhans en tot boekhouder le klasse de heer J. Meijers, beiden te Terneuzen. Verkeersongevallen. Met slechts 10 minuten verschil hadden op Nieuwjaarsdag twee verkeersongevallen plaats, die voor de daarbij betrokken per sonen goed zijn afgelopen. Te half drie kwam de heer L. P. van O., uit Vlissingen, met zijn auto uit de Dokweg de Axelse- straat opgereden, op het moment, dat de heer M. G. B., uit Axel, op zijn sicooter rijdende in de richting van het Zwaantje dit kruispunt naderde. Door de onvermijdelijke botsing werd de heer B. van zijn scooter geworpen en gewond. Bij de door dokter Bos verleende medische hulp bleek de heer B. slechts lichte kwetsuren te heb ben opgelopen, zodat hij, na ver bonden te zijn, huiswaarts kon keren. De scooter werd aan de voor zijde vrij zwaar beschadigd, de auto had geringe schade. Tien minuten later, te 2.40 uur, kwamen op het kruispunt St. Anne van de provinciale weg TerneuzenAxel twee auto's met elkaar in botsing. De heer F. J. P., uit Hontenisse, wilde bij het kruispunt de rich ting Terneuzen inslaan, terwijl de heer J. J., uit Hoek, bij het inrij den van de weg naar Zaamslag niet voldoende rechts hield, waar door beide wagens met elkaar in botsing kwamen. De zes inzittenden kwamen, be houdens enige schrammen, met de schrik vrij, doch de beide wa gens waren aan de voorzijde zo danig beschadigd, dat zij met een kraanwagen weggesleept moes ten worden. Aanbesteding. Vrijdagmiddag werd in hotel „Du Commerce" alhier aanbe steed het onderhoud en vernieu wing aan de polders „Tienhon derd en Zwarte". Ingeschreven werd als volgt: Fa. K. van Luijk 47.011,Fa. J. Lagasse ƒ47.724,Fa. Ram- meloo ƒ48.200; Fa. B. Toussaint ƒ48.939,Fa. P. van de Sande ƒ49.750,-; Fa. Sponselee 49.750,-, Fa. Warrens ƒ49.900,Fa. K. Luccasse ƒ50.000,Fa. Van de Klippe ƒ51.100. Gelukkig bleek een en ander goed te zijn afgelopen al was er oehoorlijke materiële schade en klaagde een der wijkzusters over inwendige pijn. Door mej. L. werden de beide hevig creschrokken wijkverpleeg sters naar IJzendijke gebraoht, waar de eigenaar van de veronge lukte auto de garage Van de San de opdracht gaf de wagen op te halen. Geslipt. De oudejaarsdag bracht voor de heer L. C. de Haan, chef buiten dienst van de fa Van der Oost, te Terneuzen enige tegenslag. Door het opvriezen van de weg kwam de door de heer De Haan bestuur de auto op de rijksweg IJzendij keSchoondijke, even buiten IJzendijke, n.l. in een smalle doch vrij diepe sloot terecht. Gelukkig reed de bestuurder slechts met geringe snelheid. Behoudens eni ge verwondingen aan de rechter hand kwam de heer De Haan er goed vanaf. De auto, die vrij zwaar beschadigd was, werd naar een garage te Sas van Gent ge sleept. Ingebruikname zuiverings installatie. Dinsdag 22 januari a.s. zal het voor onze gemeente een belang rijke dag zijn, daar dan de nieu we zuiveringsinstallatie voor de zuivering van het rioolwater, de nieuwe riolering en de nieuwe be- stratingswerken officieel in ge bruik zullen worden genomen. Deze werken werden uitgevoerd in D.A.C.W.-verband. De inge bruikname zal geschieden in ae Stadsherberg des namiddags om 3 uur. Na afloop zal aan de geno digden een koffiemaaltijd worden aangeboden. Pauselijke onderscheiding. Ter gelegenheid van zijn 50- jarig lidmaatschap van het R.K. armbestuur werd de heer C. A. Barbé begfitigd met de onder scheiding Pro Eclesia et Pontifice (voor Kerk en Paus). Tijdens de eerste H. Mis werd de pauselijke oorkonde zondag voorgelezen, waarbij de jubilaris de bij de onderscheiding behoren de versierselen door pastoor De Bie werden opgespeld. Grote belangstelling voor opgravingen. De opgravingen van het oude slot Moermond te Renesse trek ken grote belangstelling. Naar aanleiding van een bericht over de opgraving, gegeven door de radionieuwsdienst van het A.N.P. is er een stroom van mensen naar het terrein van de opgra vingen gekomen. Dit brengt voor de oudheidkundigen die er wer ken grote moeilijkheden met zich, zodat men, om beschadigin gen te voorkomen, het terrein heeft afgesloten. Auto-ongeval. Maandagmorgen omstreeks 12 uur geraakte door onbekende oor zaak een personenauto, waarin twee R.K. wijkverpleegsters uit IJzendijke gezeten waren, in een sloot op de weg van Biervliet naar de grote verkeersweg Schoondij keIJzendijke. Een juist aankomende perso nenwagen uit Terneuzen, be stuurd door mej. L., stopte on middellijk teneinde eventuele hulp aan de inzittenden van de verongelukte wagen te kunnen bieden. TERNEUZEN. Aan het bureau van politie zijn als gevonden aangegeven de vol gende voorwerpen, wleke zijn te rug te bekomen aan de daarach ter vermelde adressen: Passer in étui, Piet van de Vel de, Knol C 70; grijs-kleurige ge breid das, P. Neels, Vlooswijkstr. 58; paar herenglacé's (maat 9), J. de Fouw, Steenkamplaan 66; ro de autoped op luchtbanden, A. J. van Minnen, Dokweg 35 of 37; wit mutsje, J. Scheele, Chrysant straat 39; mesje, Van Gelderen, Anjerstr. 14; kindertasje met in houd, R. Schippers, Narcisstr. 29; rode damesportemonnaie met in houd, De Feijter, Leeuwenlaan 3; broche, J. Doorns, Lange Kerkstr. 104; witte wolle das, J. A. Wie- les, Nieuwediepstr. 92; bruine jongensballonbroek, C. de Rid der, Koedijk 11; lorgnet, Dobbe- leir, Schoolweg 10; lucifersdoosje met enig geld, W. Versloot; blauw kinderschoentje, kruidenier De Jonge, Blokken; portemonnaie met inhoud, Heres, Zuidlandfitr. 8; 8 lampjes en filmpje, P. Pen nings, Oranjestr. 9, Axel; paar damesglacé's, Van der Sloot, Noordstr. 26; groene duimwant, P. Klaassens, Vlooswijkstr. 36; linker herenglacé (bruin), Tolle naar, Westsluis P 45; bankbiljet van 10 gulden, Vermaire, Mar* grietstr. 35; bruine herenglacé, Sanderse, Tuinstr. 5; rechter grij ze damesglacé, Van der Meer, Noordstr. 27; vulpen (rood-bruin, merk Waterman), Hogeveen, m.s. „Scheldestroom", tot vandaag aan de Schependijk; herenportemwi- naie, Ko Dees, Beatrixstr. 24; hondenriem, Den Exter, Smids- wal 29; blauw geblokt kinder wantje, C. Meijer, Crocusstr. 18. Aan het bureau van politie al hier zijn nog gedeponeerd: Ver schillende wanten en handschoe nen, Lipssleutel 147, kettinkje met 2 sleutels, schuimrubber za deldek, ballpointpen, vliegwiel- dop van een bromfiets, huissleu tel nr. 1, kindertasje, bruine por temonnaie, grijze muts, rozen krans in étui, licht blauw kinder - handschoentje. door MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door; E. GRIESE KETS DE VRIES 40). (Nadruk verboden). „En wat bedoelde u met Bed ford Park verlaten?" „Ik logeer bij familie", zei ik, verrukt door zijn belangstelling, „mijn achternichten, maar moe der zegt, dat ik mijn verblijf niet rekken moet en niet langer dan veertien dagen moet blijven. Dus als ik aan het eind van de week niets heb, ga ik schoenveters ver kopen in de Strand. Ik kan een voudig niet naar huis gaan. Zou u dat kunnen?" „Neen, ik denk het niet. Het zou heel vernederend zijn." Weer de langzame glimlach. „En u bent bij verschillende dokters ge weest?" „Ja; één gooide me de voor deur uit en riep: „Wat! een vrouw! Het zou niet verstandig zijn namen te noemen, wel? Een ander raadde me aan het secre tariaatswerk „te laten schieten" zo drukte hij zich uit en een gepatenteerde aardbeiplukker uit te vinden en bijen en kippen te houden." Dr. Owen Westcott barstte plot seling in lachen uit en zijn lach was al even eigenaardig als zijn glimlach net alsof het hem pijn deed en eindigde even plot seling. „U zult toch niet gaan voor stellen, dat ik iets anders moet worden? Het is zo moeilijk, zo maar ineens te veranderen." „Voor niets ter wereld. Ik ge loof, dat het jammer zou zijn, ontzettend jammer, ook maar het geringste aan uw persoonlijkheid te veranderen." Hij sprak met zo'n kracht, dat ik verbaasd was. „En nu", hij nam een vulpenhouder van zijn schrijftafel, „zal ik voor u doen, wat ik kan. We houden er niet allemaal een secretaresse op na. Ik niet; ik heb niet genoeg werk. Maar ik weet iemand, die moge lijk in staat is, u te helpen. Een zekere dr. Peignton op Grosve- nor Square. Een heel bekwaam man, die echter door zijn zwakke gezondheid gedwongen was het dokterswerk op te geven en op vijfenveertigjarige leeftijd tand arts werd. Hij heeft nu één van de grootste praktijken in Londen en wordt als onze beste technicus beschouwd. Hij heeft het buiten gewoon druk, en tot een paar weken geleden was zijn dochter zijn secretaresse. Onlangs zag ik haar huwelijksaankondiging in de krant. En ik weet niet, wat dr. Peignton gedaan heeft om een plaatsvervangster te vinden. Maar ik geloof, dat het voor u wel de moeite waard zal zijn hem een bezoek te brengen." „O, dank u", zei ik. „ik ben u heel dankbaar. Ik wordt net een sneeuwbal. Iedereen geeft mij een introductie voor iemand an ders. Ik zal zeker te zijner tijd weiiets vinden. Maar het is het wachten. Dat is de moeilijkheid." „Ja, het is het wachten. Menig een zou zijn moeilijkheden te bo ven komen, als hij het zich kon veroorloven, te wachten. Maar dat kunt u toch zeker. Uw fami lie heeft toch niet genoeg van u?" „Neen, zeker niet. Ze zijn heel vriendelijk. Maar het is moeder. Zij is zo bang dat ik hen zal ver velen." „Hen vervelen!" Hij zuchtte half. En zijn pen weer opnemend, vroeg hij „Welke naam zei u?" „Hilary Forrest." „Maar waarom Hilary? Ik dacht dat het een mannennaam was en bracht hem in verband met een of andere heilige." „Ja, maar het betekend opge wekt, van hilariteit. En vader zegt, dat ik zo'n buitengewoon opgewekte baby was, dat de naam heel toepasselijk leek. Moeder wilde Martha." „Ik geloof niet, dat Martha bij u gepast zou hebben. En hij lach te zijn vreemde abrubte lach, ter wijl hij mij zijn introductie over handigde. „Ik ben bang, dat ik veel te veel van uw tijd in beslag geno men héb", verontschuldigde ik me, ,.er zitten een massa mensen te wachten, die u willen spreken. Hartelijk bedankt, dr. Wescott." „Kom het mij vertellen, wan néér u een betrekking gekregen hebt." Dat zal ik zeker doen", zei ik. Goede dag, en neemt u mij astu- blieft niet kwalijk, dat ik zoveel gepraat heb. U bent zo'n mee levend toehoorder dat ik er niets aan doen kon." „Goede dag. En dank u, dat u een beetje lentezonneschijn hebt binnengebracht." Hij hield de deur voor mij open. „En veel succes, juffrouw Forrest." En ik wist dat hij me nakeek, toen ik de lange gang doorliep en de deur uitging. Keek hij al zijn patiënten na, vroeg ik me of. En om de een of andere vreemde, onverklaarbare reden hoopte ik van niet. HOOFDSTUK XI. Ik krijg een betrekking als secretaresse. De vvlgende morgen vond ik naast mijn bord een aan mij ge adresseerde brief van een onbe kende hand. De envelop was pas- telkleurig en geurde zwak. De geur kwam me bekend voor. Waar was ik die tegengekomen? Het was kort geleden geweest en toch kon ik ze niet thuisbrengen. Ik snoof en snoof, terwijl ik de envelop in m'n hand ronddraaide. „Ik zou het ding maar openma ken", stelde Dorothea voor; „er kan iets van belang in staan." En zo was het. De brief was van lady Waterson. (Wordt vervolgd.) Vijftien Amerikaanse militai ren zijn omgekomen bij het ver ongelukken van een Constella tion van de luhtmacht, maan dagochtend vroeg, op het vlieg veld van Dhahram aan de Per zische Golf, aldus heeft een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht te Bahrein meegedeeld. Het vliegtuig, dat via Tripoli uit Charleston in Zuid-Carolina was gekomen, miste bij het landen de rolbaan en vloog in brand. De 26 ande re inzittenden van het toestel bleven behoudn. De Sowjetrussische tanks en pantserwagens die bij het parle mentsgebouw in Boedapest stonden, waren maandagoch tend verdwenen, el stonden er nog in de zijstraten daar in de buurt. Waarnemers opperden dat het terugtrekken van deze tanks misschien verband hield met de nieuwjaarsreceptie die president Dobi dinsdag in het parle mentsgebouw voor het diploma tiek corps heeft gehouden. Het communistische blad „Nep- szabadsag" schrijft dat onder handelingen met de Sowjet- Unie over terugtrekking van de Russische troepen pas kunnen beginnen wanneer de successen van het socialisme geheel vei lig geacht worden. Het blad voegt daaraan toe, dat de aan wezigheid van het Russische le- gr, hoewel daardoor de macht van het proletariaat beschermd wordt, een beldiging is voor de nationale trots van een soeve rein land. Het blad waarschuwt verder in een hoofdartikel, dat het ko mende jaar verhoging van de levensstandaard kan zijn.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2