Cen nieuwe cflmeriËaanseBuitenlandse politied De ontwikkelingen in Noord-Sumatra De toestand te Boedapest HET WEER HOOGWATER ZON" en MAANSTANDEN VREES VOOR EEN BURGEROORLOG Prof.mr. R. Kranenburg overleden *"l ZATERDAG 29 DECEMBER 1956 12e Jaargang Nr 3958 EERSTE BLAD WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Het onderhoud, dat presi dent Eisenhower met Ban dit Nehroe heeft gehad, blijkt voor a! in zijn ge moderniseerde hoeve te Gettysbury hartelijk te z|jn geweest. Nehroe zou beter begrip voor de politiek der Verenigde Staten heb ben gekregen en zal als bewijs daarvan gaarne een lening aanvaarden voor India's tweede vijfjaren plan! Nehroe, die in het openbaar erover sprak, dat aie militaire tractaten die nen afgeschaft, reisde terug via Londen en zou daarna -op diens verzoek pre sident Nasser bezoeken- In T^ashington schijnt men niet eraan te denken, dat 't vreemd is, dat Eisenhower, die geen tijd heeft om de mi nisters van zijn democrati sche bondgenoten te ont- Verzet der verdrukten in aprilook voor dictator Tito. Welk een indruk moet dit in het oosten niet ma ken Trouwens Eisenhower en Dulles zijn bezig een nieuwe Amerikaanse poli tiek voor te bereiden. Drie overwegingen liggen daar aan ten grondslag. In de eerste plaats geen gebruik van geweld. Tweedens geen medewerking om Rusland te omgeven met vijandige buurstaten. Ten derde mi litair-strategisch evenwicht in Europa, waartoe de Ame rikaanse troepen in Europa bKjven. Eisenhower wil geen hernieuwing Wan de koude oorlog. Te Moskou denkt men daarover echter anders. Dat zal uiteraard de ontwapeningsbesprekingen niet vergemakkelijken. En Eisenhower echter vreest niet ten onrechte dat de strijd van de machthebbers in Rusland één hunner tot van een Cyprus Egypte SUIKER DUURDER Zeven cent per kilogram Het weer in werking tre den van de omzetbelasting op suiker leidt tot verhoging van de suikerprijs. De rege ring heeft naar het mini sterie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening meedeelt tevens besloten ter ontlasting van de staats kas, overeenkomstig het reeds aangekondigde voor nemen, de consumentensub sidie op de in het eigen land voortgebrachte suiker af te schaffen. Als gevolg van deze beide factoren en van de gestegen be- en verwerkingskosten zal de suikerprijs voor de consument met ingang van 1 januari 1957 met zeven cent per kilogram stijgen- De dienovereenkomstige gewijzigde prijzenbeschik- king suiker 1955 is afgekon digd in de Nederlandse Staatscourant van vrijdag. Medan in handen van overste Djamin Giniing Volgens in Djakarta ont vangen berichten was over ste Djamin Ginting, die door president Soekarno werd benoemd tot comman dant van het eerste militaire district in de plaats van ko lonel Simbolon, en die don derdagmorgen zijn opstan dige commandant heeft af gezet, donderdagavond de toestand in Medan, de hoofdstad van Noord-Su- matra weer meester. verleiden. Maar wat is daar tegen te doen Een oplossing der problemen ARRESTATIES IN ZWEDEN Jongen, die naar Israël wilde, opgespoord ONOVERZICHTELIJKE SITUATIE Briise pers: «Nasser moet een halt worden toegeroepen» OPROEP VAN SOEKARNO se-1 enl anl tn-1 a- m- m at d- T*> I •te 1 m te 't I tn f ij-1 tol ir-J Dulles gaat spreken met Hammarskjoeld over toestand in Midden-Oosten GROTE BOSBRAND IN CALIFORNIE Franker in 2 bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Voor het Maandagnummer: zaterdags 10 uur dreigd, dat het Amerika opnieuw om wapenen heeft verzocht. In Hongarije duurt het verzet in verschillende delen nog voort. De regering van Kadar, overal met minachting bejegend, geeft het toe. Hij stelt wanhopige po gingen in het werk om haar ge zag te herstellendoor massa arrestaties, door executies van met de wapenen in de hand ge grepen verzetslieden, door sta kende arbeiders naar de mijnen te sturen. Kadar zegt zonder Russische troepen de orde te kunnen hand haven. Maar de arbeiders erken nen hem nauwelijks; vooral de mijnarbeiders stellen eisen. Toch heeft Nehroe een lans gebroken voor het rode China. Daar heeft men ook al de econo mische plannen moeten wijzigen. vangen wel klaar staat voor I Men kan niet voortgaan, enorme A lun „A*pntdhn en I kapitalen te investeren in de Aziatische potentaten en industrie. Men moet de mensen meer voedsel en kleren en ont spanning verschaffen, hun ar moe verminderen door landbouw en veeteelt te verbeteren. En dus moet Peking meer industrie-arti kelen invoeren. Het heeft ont spanning nodig in de internatio nale situatie. Nehroe wil Peking erkennen als vertegenwoordiger van China zodat het in de Verenigde Naties kan worden opgenomen. Hij meente dat het dan meer is ge bonden aan het handvest der V. N. En door de macht van de assemblee te versterken kan deze de Chinezen afhouden van ex pansie en van avonturen. Er gingen geruchten, dat Pe king wil beloven, niet te streven naar een gewelddadige aanhech ting van Formosa en voorlopig genoegen te nemen met de neu tralisering van dit eiland, waar Tsjiang Kai Sjek regeert. Zelfs sprak men van een ontmoeting tussen Dulles en Tsjoe En Lai, de premier en minister van Buiten landse Zaken van rood China. westen verbonden. Naties als Ceylon, India, Saoedisch Arabië werken economisch nauw met het westen samen. De Atlanti sche staten gaan dus niet uit van de gedachte, dat er noodza kelijk een onverzoenlijke tegen stelling .moet bestaan tussen het westen en het Aziatische oosten. Zij zouden dan dit oosten in de armen drijven van Moskou en Peking, Japan is een voorbeeld van een ten dele „verwesterd" land, dat een brug kan zijn tussen de we relddelen, en er zijn wel meer van zulke verbindingen. Het is moeilijk, die uit te breiden, doch niet onmogelijk. In de eerste plaats echter moet het westen zo verenigd mogelijk zijn. En daarom is het goed, dat dé kwestie-Cyprus weer aan de orde is gesteld. De Engelsen wil len aan het roerige eiland zelf bestuur geven, binnen het Britse rijk. Zij denken ook aan verde ling in een christelijk en een mo hammedaans gebied, maar dat laatste lijkt weinig toekomst te hebben. Waarom zouden beide groepen niet op democratisoh|e wijze vreedzaam samen kunnen leven, zoals in de Libanon bijvoorbeeld? Maar Griekenland is niet tevre den. Om een oplossing te vinden zal men wel het volgende moe ten toestaan: eerst zelfbestuur en opvoeding tot democratie; dan een volksstemming (na een aan hechting bij Griekenland (wat de grotere meerderheid schijnt te willen) eerbiediging van de Turk se handelsbelangen en vestiging op het eiland van een militaire basis van de NATO-landen, zodat militair gesproken Cyprus zowel de Turken, Grieken als Brittan ten dienste staat. In die richting zal men de vriendschap tussen de drie leden van de NATO wel moeten her stellen. Van Medan in Djakarta aan gekomen reizigers verklaarden donderdag, dat in Medan tanks en pantserwagens door de stra ten patrouilleren en dat de wo ning van kolonel Simbolon vrij dagmorgen vroeg werd omsin geld. In Medan liep het gerucht, dat Japan in de V. N. De toelating van Japan tot de Verenigde Naties - het tachtig ste lid heeft het aantal Azia ten nog vermeerderd in de vol de dwaze daad va» jkerenofganisatie. Het is van be- atoomoorlog zou kunnen u/vir hAf. westen, zovelen Het ligt in de lijn der dingen, dat voor alles aan een oplossing van het complex der problemen in het M. O. wordt gedacht. De verzoening van de Arabische lan den met het bestaan van Israël is één ervan. Het voortbestaan van 't Bagdad-pact naast de Arabi- scte Unie een ander. De regeling omtrent het Suezkanaal en het herstel der verhouding Engeland- Rgyipte weer een ander. En de fi nanciële voorzieningen om deze aan petroleum rijke landen een behoorlijke bestaansbasis te ge ven, misschien het moeilijkste van alle Daar komt de internationali sering der vliegvelden aan te pas c-m hoe de oppermachtige Ameri kaanse maatschappijen daar over denken, is een vraag op zich zelf. Er zijn Engelse en Ameri kaanse plannen, op papier is er geen speld tussen te krijgen. Maar de praktijk is nu éénmaal anders Enige praktische vordering schfjnt terzake van het Suez-ka- naal bereikt. Egypte heeft er vermoedelijk onder Amerikaanse druk. in toegezegd, dat Engelsen en Fransen aan de werkzaamhe den tot opruiming van het kanaal deelnemen. Maar de V. N. assem ble heeft zich van de uitzetting van Engelse, Franse en Israëli sche onderdanen uit Egypte wei- rrfg aangetrokken. Integendeel heeft Rusland van dit debat ge bruik gemaakt om een algemene aanval op het beleid van het wes ten, Amerika inbegrepen, te doen. Het heeft zelfs gedreigd met tegenstand, die het onmogelijk zou maken om Veiligheids; en Sconomisch-Sociale Raad uit te Weiden, wat het westen blijkbaar een voordeel acht. Rusland heeft lang voor het westen, zovelen van hen als mogelijk tot bond genoten te hebben. Het is niet waar, dat geheel Azië tegen het westen is. Er is een aantal staten, die ge schillen hebben met Europese landen. Maar Japan, de Phillp- pijnen, Thailand, Pakistan, Per- zië en Irak zijn militair met het Naar wij veienmen is vrijdag nacht onverwacht overleden prof. mr. R. Kranenburg, oud-voorzit ter van de Eerste Kamer der Sta- ten-Geneaarl en oud-lid van de Raad van State. Prof. mr. dr. Roelof Kranen burg werd op 8 september 1880 te Groningen geboren. Hij door liep de H.B.S. en het gymnasium in zijn geboortestad en studeerde vervolgens aan de rijksuniversi teit aldaar. In 1903 behaalde hij de graad van doctor in de rechts wetenschappen en in 1909 promo veerde hij aan de Leidse univer siteit in de staatswetenschappen op een proefschrift, getiteld „de Intussen is men bezig, de Egyp tische kwestie te likwideren. De vreemde troepen verlieten het land, het Suezkanaal wordt ein delijk vrij gemaakt, krijgsgevan genen worden uitgewisseld. Nu komt het er op aan, de poli tie troepen der Verenigde Naties er te laten, totdat er werkelijk vre de is gesloten tussen Egypte en Israël, en de exploitatie van het kanaal onder internationale in spectie te plaatsen. Het woord is weer aan de di- piomatie en aan de kar.aalgebrui- hazetfabrieken te zevenbergen kers. En de financiële belangen GARANTIE VERING. tegenstelling tussen publiek - en privaatrecht en de ontwerpen tot regeling der administratieve rechtspraak". Te Groningen ,waar hij zich als advocaat vestigde, werd hij secre taris van de Kamer van Koop handel. In 1910 werd hij rechter in de arrondissementsrechtbank te Tiel en vervolgens te Utrecht. Eind 1914 werd hij hoogleraar in het staatsrecht, het administra tief recht, het volkenrecht en de wijsbegeerte aan de universiteit te Amsterdam en In 1927 volgde hij zijn leermeester H. Krabbe te Leiden op als hoogleraar in het staatsrecht, welk ambt hij tot 1947 bekleedde. Prof. Kranenburg was een be langrijke figuur in het politieke leven. Hij was lid van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland, waarin hij zitting had voor de Vrijzinnig Democratische Bond, waarvan hij enige tijd voorzitter was en die hem ook naar de Eer ste Kamer afvaardigde. Na de bevrijding heeft prof. Kranen burg zich aangesloten bij de Par tij van de Arbeid. Hij maakte deel uit van de staatscommissie voor de grondwetsherziening. overste Ginting aan Simbolon 'n ultimatum had gesteld. Over ver dere inlichtingen beschikken zij j echter niet, daar zij donderdag ochtend om acht uur de stad al hadden verlaten. In de nieuws uitzending van radio-Medan van donderdagavond werd de naam van Simbolon niet tneer ge noemd. Wel maakte de radio bekend, dat in Medan de avondklok werd ingesteld van acht uur 's avonds tot zes uur 's morgens. Tevens werd door radio Medan medege deeld, dat de waarnemend gou verneur van Noord-Sumatra, Ko- mala Pontas, die naar verluidt lid van Simbolon's militaire raad zou zijn, een beroep op de bevol king van de provincie had ge daan om kalm te blijven. Het Convair-vliegtuig van de Garuda Indonesian Airwais, dat zaterdag op last van Simbolon in beslag werd genomen, is donder dagmiddag van Medan in Dja karta teruggekeerd, met als pas sagier de tweede vice-premier Idham Chalid, die in Medan het congres van de Nahdatul Ulama had bijgewoond. van Egypte zijn zozeer met een regeling gemoeid, dat die nu mo gelijk moet zijn. Een ontwikke lingsplan voor het Naburige Oos ten dat zelf rijk is aan olie zal verder de rust moeten bevor deren. (Nadruk verboden). Het aantal Russische tanks, dat de wacht houdt op twee Do- naubruggen in Boedapest, is verminderd nu het rustig in de Hongaarse hoofdstad blijft. Het nieuwe partijloze avond blad „Esti Hirlap" heeft vrijdag gemeld, dat een aantal ministe ries zal worden opgeheven. Een desbetreffend decreet zal spoe dig door het kabinet-Kadar wor den uitgevaardigd. Volgens andere persberichten bereidt liet openbaar ministerie de beschuldiging voor tegen oud-minister van Defensie Mi- naly Farkas, diens zoon Vladi mir Farkas en andere voormali ge hoge ambtenaren van de staatsveiligheidsdienst. In de akte van beschuldiging zullen de zonden van de kliek van Ra- kosi, Geroe en Faraks jegens 't gehele volk en individuele per sonen worden onthuld, aldus het vakbondsblad „Nep Aka- rat". Uit brieven van oud-premier Imre Nagy en zijn veertig aan hangers, die vorige maand door de Russen naar Roemenië zijn overgebracht, blijkt, dat zij een goede gezondheid genieten maar zich vervelen. Deze brie- ven zijn ontvangen via de Roe- onfortuinlijke vluchtelingen J - ben dertig uur rondgevaren, voor ziji de Oostenrijkse oever log in 't Bakonywoud ten noor den van het Balatonrneer orga- niseert. De brief zal op 5 januari wor den voorgelezen op de eerste bij eenkomst van de wereldvereni ging van om politieke redenen vervolgde Hongaren, aldus de Hongaren te Wenen. De bijeen komst wordt te Straatsburg ge houden. Bij de wereldvereniging zijn politieke partijen en andere Hongaarse organisaties in bal lingschap aangesloten. Lid zijn ondermeer kardinaal Mindszen- ty, de socialistenleidster Anna Kethly, oud-secretaris-generaal van cïe nationale boerenpartij Imre Kovacs en oud-premier Fe- renc Nagy. In de afgelopen 24 uur zijn slechts 505 Hongaarse vluchtelin gen naar Oostenrijk uitgeweken. Men schrijft dit geringe aantal toe aan de slechte weersomstan digheden, d,ie thans boven het Oostenrijks-Hongaarse grensge bied heersen. Deze hebben ook de dood veroorzaakt van een kindje van negen maanden, dat zich met zijn uitgeweken ouders aan boord van een bootje op het Meer van Neusield bevond. Deze Volgens de pers te Stockholm heeft een donderdagavond te Gothenburg wegens spionage ge arresteerde Zwiiedse ingenieur reeds lang gespioneerd. Hij is zestig jaar en in de Sowjet-Unie uit Zweeds eouders geboren. Hij werd in de Sowjet-Unie opgevoed waar hij tot 1925 in een fabriek werkte. Daarna begaf hij zich naar Finland. In de Fins-Russi sche oorlog zou hij reeds in een spionagegeval betrokken zijn ge weest. Hij ging in 1940 naar Zweden. Abraham Aba Packter. een 14- jarige Joodse jongen uit Ensche dé, is donderdag te Genua door de Italiaanse politie aangehou den toen hij trachtte aan boord te komen van de „Artza", een schip dat inmidels met een groep Poolse joden naar Israël is ver trokken. De jongen was tegen de wil van zijn ouders op 18 december uit Enschedé gevlucht en is via Am sterdam naar Italië gereisd. Eenheden van de Indonesische luchtmacht, waaronder Mustang jagers en B-25 bommenwerpers, zijn vrijdag naar Medan gevlogen „om zich gereed te houden de andere strijdkrachten aldaar bij te staan", aldus maakte het hoofdkwartier van de luchtmacht vrijdag bekend. De situatie in Noord-Sumatra was vrijdag onoverzichtelijk, na dat overste Djamin Ginting don derdag Simbolon aan de kant had gezet en had aangekondigd, dat de normale betrekkingen tus sen de provincie en de centrale regering zullen worden hersteld. Politieke waarnemers gaven tegenover de correspondent van het ANP in Djakarta te kennen, dat de jongste ontwikkelingen in Noord-Sumatra mogelijk tot een burgeroorlog zullen kunnen lei den, nu gemeld is dat Simbolon niet is gearresteerd, doch teza men met de hem trouw gebleven troepen naar de bossen in Tapa- nuli heeft weten te ontkomen. meense ambassade te Boedapest en het Hongaarse departement van Buitenlandse Zaken. Nagy blijkt zich te Sinaia te bevin den, de overigen zijn groepsge wijze elders ondergebracht Hongaren te eWnen hebben Verscheidene vooraanstaande Britse dagbladen schreven don derdag, dat president Nasser van Egypte er op uit is de Verenigde Naties voor zijn (nationalistische) karretje te spannen en zij deden een beroep op de internationale organisatie om zich hiervoor niet te laten misbruiken. De liberale „Manchester Guar dian" schrijft dat het nu „de tijd is om Nasser te verlossen van het (waan(denkbeeld, dat hij de Verenigde Naties kan behandelen als een uitvoerend bestuursor gaan van zijn eigen regering''. De conservatieve „Yorkshire Post" is van mening dat „oorlog in het Midden-Oosten, voortsprui tend uit de onverminderde en on beperkte vijandigheid, die de Ara bische staten jegens Israël aan de dag leggen, thans waarschijn lijker is dan enkele maanden ge leden". „De reden is duidelijk: Presi dent Nasser heeft in aanzien en wellicht ook aan macht gewon nen. Dit is een gevolg van de politiek der Verenigde Naties. In dien de volkerenorganisatie de vrede wil handhaven, zal zij zich een sterker internationaal (poli tie) leger moeten verschaffen en tevens deugdelijker waarborgen moeten geven, dat hiervan, indien noodzakelijk, ook gebruik zal wor den gemaakt", aldus dit blad. De socialistische „Daily He rald" schrijft: „Nasser streeft er Simbolon is afkomstig uit bet district Tapanuli, dat in Noorti- Sumatra is gelegen, aan de grens van Midden-Sumatra, Ook in hoofdartikelen van de dagbladen in Djakarta wordt öe vrees voor een burgeroorlog uit gesproken. De socialistische „Bedomar" waarschuwde dat het succes van de regering in militair opzicht, geen verandering heeft gebraefct in de ontevredenheid in de sa menleving, welke Simbolon ertoe heeft geleid de vorige week te gen de regering op te staan. Het blad doet een beroep op de rege ring om af te treden en merit t verder op, dat een „Balkanisatic van Indonesië alleen maar z»u worden toegejuicht door de Ho landers en Engelsen en deze öe gelegenheid zou bieden tot intri geren. De gematigde Islamietische re geringspartij in Indonesië, öe „Masjumi", is tot de conclusie gekomen dat het huidige coali tiekabinet van dr. Ali Sastraa mid jojo niet langer gehandhaafd kan worden. Volgens gezaghebbende bron is men op het partijcongres te Bandung eenstemmig tot deze uitspraak gekomen. Naar verluidt heeft de voor zitter van de Masjumi, Moham med Natsir, zich tot de vroegere vice-president Mohammed Hatta gewend en hem gevraagd of hij bereid zou zijn een nieuwe rege ring te leiden indien de Masj.urnï in staat zou zijn de andere coali tiepartijen ervan te overtuigen dat het aftreden van de huidige regering noodzakelijk is. Donderdag heeft de minder heidspartij van de aanhangers der onafhankelijkheidsverklaring haar minister uit het kabinet te ruggetrokken en aangedrongen op de vorming van een nieuwe regering onder Hatta. Politieke kringen in Djakarta hebben donderdagnacht gezegd dat de christelijke partij weldra een soortgelijk besluit zal nemen. President Soekarno heeft vrij dagavond in zijn kwaliteit van opperbevelhebber der strijdkrach ten, via de radio een beroep op de bevolking van Noord-Sumatra gedaan de bevelen van overste Djamin Ginting, commandant van het eerste militaire district, te gehoorzamen, in overeenstem ming met de besluiten van de centrale regering te handelen en zich gedisciplineerd te gedragen. Overste Ginting, die door Soe karno in de plaats van zijn op standige commandant, kolonel Simbolon, tot nieuwe comman dant werd benoemd, heeft de centrale regering vrijdag meeg' - deeld, dat hij zijn functie heeft aanvaard en dat de toestand weer normaal is geworden. DJ is vrijdagavond door radioD a- karta meegedeeld. ia Pe-f or[ tos I anl ar-1 ut I 3TI ta- 291 ml kef i- jnl Je ie ie-' uil et] ■nl I u- r-| De belangrijkste luchtdrul- naar de Verenigde Naties zijn po- systemen voor het weer in or ve litiek te laten uitvoeren. Doch hij omgeving zijn een hogedrukge- schendt internationale belangen, j bied, waarvan het centrum b:j wanneer hij verzet pleegt tegen Moskou ligt en een iagedrukrs- regelingen, die nodig zijn om de j bied ten zuiden van IJsland, vrede in het Midden-Oosten te i Een front, dat met het laa,-t- verzekeren, of wanneer hij het1 genoemde samenhangt, trok Suez-kanaal voor chantagedoei- i langzaam over de Britse eiland a einden gebruikt. De Verenigde naar het oosten. Een begeleiden- Naties moeten Nasser aan zijn de regenzone bereikte in de ra- verstand brengen, dat de interna- middag het Z.W. van ons lar.d. tionale belangen op de eersteels gevolg van het opdringen plaats komen". van deze storing nam op het En de onafhankelijk-reehtse noordelijk gedeelte van de Noorl- „Daily Express" betoogt onder zee de wind tot s'ormkracht toe. meer: „Het vernielde standbeeld Bij Ierland nadert een rug va-i van de schepper van het Sueze- hoge luchtdruk, die evenwel spee kanaal, Ferdinand de Lesseps, dig weer gevolgd wordt door een ligt daar als een waarschuwing nieuwe actieve depressie, die een voor de beschaafde landen, dat vrij zuidelijke koers volgt zijzelf het gevaar opriepen, toen j zij het kanaal aan Nasser overlie ten". Mn infiltratiepogingen via Syrië vrijdag meegedeeld, dat een spe aker niet opgegeven, al schijnt ]ciale koerier een brief van gene se gekalmeerd en bereid de sahade, aan de Mosoel- en Kir- koekleidingen op zijn gebied te llcrstdlcn Irak ondervindt er de gevolgen van en voelt zich nog zodanig be- raal-majoor Male ter, minister van Defensie in het laatste ka binet van Imre Nagy, naar We nen heeft gebracht. In de brief schrijft generaal Maleter, dat hij vrij is en een partisanenoor- hadden bereikt. De gouverneur van de Ameri kaanse staat Califomië heeft vrij dag de noodtoestand in het dis- strict Los Angeles afgekondigd, waar nu al drie dagen een bos brand woedt bij het dorp Malibu. Minister Dulles zal zich zondag naar New York begeven, waar hij die dag met de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties Cabot Lodge en maandag met secretaris-gene raal Hammarskjoeld van gedach ten zal wisselen over de toestand in het Midden-Oosten, zo heeft de woordvoerder van het „State Department", Lincoln White, be kendgemaakt. Desgevragd zei White, dat er „natuurlijk over het Suezkanaal en de Arabisch-Israëlische kwes tie" zal worden gesproken. Hij ontkende, dat deze bespre kingen het gevolg zouden zijn van een plotselinge keer ten kwa de in het Midden-Oosten. De V.S. beschouwden echter de toestand in dat gebied als „zeer ernstig" en zij waren bereid alles te doen, wat tot een oplossing van de vele problemen zou kunnen bijdragen. Minister Dulles zal dinsdag ochtend naar Washington terug keren, waar hij de conferentie van president Eisenhower met de leiders van de republikeinse en de democratische partij in het congres zal bijwonen. In welin gelichte kringen verwacht men, dat de president steun zal vra gen voor een plan ter regeling van de vraagstukken in het Mid den-Oosten, waarbij hij waar schijnlijk om machtiging zal ver zoeken om Amerikaanse strijd krachten in dat gebied te ge bruiken, als hij dat nodig mocht achten. Record voor de haven van Rotterdam Met de aankomst van 't 21.000 ste schip, donderdagavond laat, medegedeeld door het K. N. M. 1. te De Bilt, geldig van zaterdag morgen tot zaterdagavond VEEL BEWOLKING Veel bewolking en tijdelijk regen, in het uiterste noorden mogelijk voorafgegaan door sneeuw. heeft de haven van Rotterdam Krachtige tot matige wind tussen alle bestaande records gebroken, zuidoost en zuid. Weinig veran- wat nog nooit eerder in zijn ge- dering in temperatuur, schiedenis kon een dergelijk aan tal schepen worden geregi streerd. Het schip dat dit aantal vol maakte, was het 500 brt me tende m.s. „Zuiderzee" van A. deBreskens Koster en Smit te Groningen, dat Terneuzen leeg van IJmuiden kwam en lig- Hansweert plaats koos in de Spoorwegha ven. Vorig jaar zijn in totaal 20.357 schepen de haven van Rotterdam binnengekomen. Het 20.000ste ar riveerde op 11 december j.l. bij die gelegenheid deelde de stich ting „Havenbelangen" mee 't to taal aantal binnen te komen schepen dit jaar op 21.150 te ra men met een totaal goederenver keer (dat in 1955 66,2 miljoen ton bedroeg) van circa 78 miljoen ton, waarvan 12 miljoen ton stuk goed, 36 miljoen ton massagoed en 30 miljoen ton minerale olie. ZONDAG 30 DECEMBER. v.m. n.m. 0.37 1.12 12.53 1.28 2.08 2.18 1.52 Walsoorden 2.02 MAANDAG 31 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 1.22 1.33 Terneuzen 1.57 2.08 Hansweert 2.37 2.48 Walsoorden 2.47 2.58 MAAN op onder ZON op onder Dec. 29 8.51 16.38 6.22 30 8.51 16.39 7.17 31 8.50 16.40 8.03 14.45 15.35 16-30

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1