Uit de Provincie ftjssrrvA i BINNENLANDS NIEUWS RADIO? KANTONGERECHT TE OOSTBURG AGENDA RECHTSZAKEN BEURSOVERZICHT Nederlandse Onderwijzersvereniging verontrust over nood op onderwijzersgebied De Zuidslavische begroting De „Minerva" in veiligheid SLUISKIL. Wat brengt de STOPPELDIJK. ZAAMSLAG. Bekendmaking van Wheeler Brits schip in nood Oostenrijk wijst Russische beschuldiging van de hand Minister Stat over de „beschieting'' van het gemeentehuis van Leusden ïf ^S^pregr^O^l^mre achter'slot en ««Mg Xt- 22 35 luiden de zondag zet. De man zou zich heten ^1ö'.Oo"nws; 23.15 Nieuws in Es-I eemaakt aan flessen- buffetjuffrouw STAL RINGEN. Cultures teleurstellend _De minister van Onderwijs, kunsten en Wetenschappen mag geen optimistische geluiden laten horen, zolang: er nog zoveel nood op het gebied van het onderwijs 8*aer9t", aldus de heer Jac. Loots- «sa. voorzitter van de Nederland se Onderwijzersvereniging in zijn 9jpeningstoespraak van de elfde jaarvergadering van deze ver- aniging, die gisteren, vandaag en morgen in het Kurhaus te Sche- veningen wordt gehouden. „De nood verdwijnt niet door het treffen van noodmaatregelen. Voor het oplossen van alle hui dige problemen zijn maatregelen van allure nodig, want het kwaad moet met wortel en al worden uitgerukt", zeide de voorzitter. „De minister moet het onder wijs niet zien als een dure bij fcomstigheid, maar als een zaak van werkelijk levensbelang, waar voor het Nederlandse volk zo no dig offers moet kunnen en willen brengen". Reeds eerder in zijn openings woord had de heer Lootsma zijn grieven hierover geuit. „De fy sieke gezondheid is zeer belang rijk. maar de belangstelling voor de geestelijke gezondheid is te schraal. „Deze geestelijke gezondheid is *en levensvoorwaarde, nu en steeds meer in de toekomst. Het wik moet helpen goede geeste lijke gezondheid te bereiken en ie kosten ervan dragen, anders zakken wij af naar een achterge bleven natie. In deze nieuwe we reld kan een fysiek gezond volk zich alleen maar handhaven als het geestelijk is opgewassen tegen de problemen van deze Spreker zeide over het onder wijs dat een van de belangrijkste „aken van de onderwijzer is het ■inbrengen van verantwoordelijk- ■Tfiidsbesef bij de jeugd. Het om ierwijs moet gedemocratiseerd worden: karaktervorming is uiterst belangrijk. De heer Lootsma was overont- aist over de verzuiling van het ander wijs en vroeg zich af of de xacificatie, zoals deze is neerge legd in de onderwijswetgeving wel juist wordt uitgewerkt. Wordt de grondwettelijk vast gelegde vrijheid van onderwijs uiet te veel geïnterpreteerd als een mogelijkheid voor de kerken xn op kosten van de gemeen schap evangelisatie-instituten op e richten? Godsdienstonderwijs is een zaak van de kerk, niet van de school, meende de voorzitter. Voorts nam hij het minister Cals kwalijk dat deze in de Kamer had doen voorkomen dat het de schuld van de algemene Neder landse Onderwijzersfederatie zou zijn, dat de onderhandelingen 2% jaar waren voortgesleept en daar na afgebroken. Hij zeide dat on juiste persberichten en mede delingen van het ministerie van O. K. en W. zijns inziens de mo gelijkheid van een basis voor vruchtbaar overleg hadden kapot gemaakt. De vergadering besloot de vol gende algemene vergadering te houden op 2, 3 en 4 januari 1958 te Amsterdam. Er werden don derdagmiddag enige voorstellen behandeld en een memorandum over het stichten van algemene schoolgemeenschappen voor het voortgezet onderwijs, dat was aanvaard door het hoofdbestuur van de N.O.V. en het pedagogisch centrum van de N.O.V. Na be spreking werd het memorandum door de vergadering 319 stem gerechtigde afgevaardigden uit 168 afdelingen met twee stem men tegen aanvaard. Het lande lijk groepsbestuur van het V. G. L. O. had een motie op dit memo randum ingediend, waarin het vroeg aan het hoofdbestuur zijn inzichten kenbaar te maken over de wijzigingen die in het Neder landse onderwijsstelsel zouden moeten worden aangebracht om tot deze schoolgemeenschappen te geraken. Het hoofdbestuur zal jaarlijks verslag uitbrengen over de werkzaamheden, zo werd medegedeeld. De motie werd met algemene stemmen aangenomen De Zuidslavische begroting voor 1957 geeft als totaal van de uitgaven 158,5 miljard dinar (on geveer 2 miljard gulden). Dit be drag is nagenoeg gelijk aan dat van 1956. Ook de uitgaven voor defensie zijn gelijk gebleven. De interna tionale toestand wordt niet alar merend geacht. De minister van defensie zei, dat de verhouding tussen defensieuitgaven en het nationale inkomen ongeveer de zelfde is als in de Verenigde Sta ten, Engeland, Frankrijk en de meeste Oosteuropese landen. De „Minerva", het 313 ton me tende Nederlandse schip dat, ze- als gemeld, in de nacht van Eer ste op Tweede Kerstdag voor de kust van Zuid-Engeland in moei lijkheden was, ligt nu in Tyne- mouth te laden. Het schip had beide ankers moeten uitgooien en volle kracht vooruit moeten stomen, om niet door de storm achteruit tegen de kust te worden geworpen. Niet temin kwam het tot een mijl voor de kust. Daarop werd om hulp gevraagd. Later, toen het weer rustiger werd, kon de „Minerva", die leeg van Plymouth was geko men» de reis naar Rynemo voort- zetten. De „Minerva" staat onder be vel van kapitein Stegmeijer. Re der is de heer J. Schuur te Gro ningen, cargadoor Kamps scheep vaart- en handelmij te Gronin gen. rokkaanse krijgsraad te Meknes chaute M. mto, Kou^eiW; ter dood veroordeeld zijn wegens van Alem J. de Btoay, Lom moord op Franse kolonisten, te- j piet, E. HemeLsoetdeM y.^ rechtgesteld. drie Geslaagden E. H. B. O. Aan het gehouden examen ter verkrijging voor het eenheids diploma Eerste Hulp Bij Ongeluk ken afgenomen door dokter Ram- selaar slaagden de volgende he ren: J. Ruts, A Schreuder, J. Bak ker, Fr. de Kraker, A. C. van Cadsand, J. A. v. Kruysen, A. M. Wieland, M. B. Bouvré, C. J. Ris- seeuw, C. J. van Kruysen en Ch. Dieleman, allen te Axel; M. M. Giele te BoschkapelleE. P. Pie- laet te Clinge; Th. Chr. Meertens, en J. J. de Bruijn, beiden te Hoek; E. A. H. Stockman en F. E H. Fassaert, beiden te Hulst; A. J. Kint te Kloosterzande; F. Hex-wegh te Koewacht; A. M. Tacq en A. Vervaet te Sas van GentT. F. de Cock en P. Boone, beiden te Sluiskil; A. Dees, A. Faas H Lensen, A. Luteijn en F. Klaptor, allen te Terneuzen; J F. van Deursen en J. F. de Rijk beiden te Vogelwaarde; M. G. van Lent te Westdorpe en P. G. de Graaf te Zaamslag. Voor de herhalingscursus slaag den de heren: J. Hamelink, Th. de Block, M J. Witte, A. A. Borgt, A. den Beer, J. de Feijter, L. K. Ortelee, S. C. Sol, R. F. Roels en A. Kra ker en J. Hamelink, allen te Axel; L. A. v Goethem te Hontenisse; G. v. d'. Sijpt te Koewacht; M. Duynkerke, J. Hamelink, F. P. A. volgens voorging in gebed. De predikant sprak hierop een inlei dend welkomstwoord tot de kin deren waarna werd gezongen .Stille Nacht, Heilige Nacht". Nadat door Ankie Hamelink uit Kortgene een toepasselijk ge dichtje was voorgelezen, vertelde de heer D Bareman op voor de kinderen 'bevattelijke wijze de Kerstgeschiedenis. In de daarop volgende pauze werden de kinderen in de consis torie onthaald op chocolademelk en koek. Na de pauze volgde een vrije Kerstvertelling door mej. Adrie Dees, welke met aandacht door de kinderen werd beluisterd. Tot slot werden nog enige Kerstliederen gezongen en ont vingen de kinderen een boekje. De heer J. van Hermon besloot deze Kerstherdenking met dank gebed. In de Ned. Herv. kerk Aan het slot van deze Kerstvie ring werd aan alle kinderen, die de Zondagsschool bezoeken een geschenkje uitgereikt en werd door de heer Koole en het overig personeel afscheid genomen van de kinderen, die in verband met hun leeftijd, na dit Kerstfeest de Zondagsschool verlaten. Nadat de heer Koole hen nog had toegesproken en er op gewe zen had, dat zij na het beëindigen van hun Zondagsschooltijd ge trouw de kerkdiensten dienden bij te wonen, besloot hij met „God zegene U allemaal". De kinderen zongen hierop .Stille Nacht". Ds Jansma dankte allen die aan deze Kerstviering hadden mede gewerkt en het personeel van de Zondagsschool voor hun grote liefde voor het mooie werk der Zondagsschool, waarna de heer Koole het dankgebed uitsprak. ZATERDAG 29 DECEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Srmm.; 7.45 Morgengebed en lit h»i - 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 Ben je aesüe?: 11.00 Voor de zieken; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land- •b tuinb.mede.; 12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Alnus muz.; 13.50 Gram.; 14.00 Voor de jeugd; 14.20 Lichte muz.; 1440 Boekbespr.; 14.50 Harmonie orkest; 15.10 Kron. voor letteren ei kunsten; 15.35 Dameskoor; 16.00 Oe schoonheid v. h. Gregoriaans, £T-10 Ballroom-ork.17.35 Lichte muz.; 17.55 Amus. muz.; 18.15 Jour nalistiek weekoverz.; 18.25 Gram.; 18.40 Jazzmuz.; 19.00 Nieuws; 19.10 Omroeporkest20.10 Lichtbaken, 20.45 De gewone TWEE DODEN EN TWEE ZWAARGEWONDEN BIJ VERKEERSONGEVAL Een botsing tussen een perso nenauto en een autobus van de Nederlandse Buurtspoormij op de rijksweg UtrechtZeist heeft gis teravond het leven geëist van 2 kinderen, terwijl de bestuurder van de personenauto, de 48-jarige G. J. Dekkers, directeur van de Internationale Industrie Ontwik keling te Utrecht, alsmede een ander kind in levensgevaarlijke toestand naar ziekenhuizen te Utrecht zijn vervoerd. In de personenauto, bestuurd door de heer D., bevonden zich zijn twee zoontjes, de 9-jarige Pe ter en de 10-jarige Manus Dek kers en een vriendje, de 9-jarige Jan Gerard Knotnerus uit Zeist. Door tot nu toe onbekende oor zaak vloog de auto, die uit de richting Zeist kwam, plotseling op een uit tegengestelde richting komende N.B.M.-bus op. De ge volgen waren verschrikkelijk. De 9-jarige Peter was op slag dood, terwijl zijn broertje tijdens het vervoer naar het ziekenhuis Utrecht overleed. De heer D. werd in zorgwek kende toestand naar het Stads- en akademisch ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Voor zijn leven wordt gevreesd. De 9-jarige J. G. Knot nerus werd eveneens levenge- vaariijk gewond en naar het St Antoniusziekenhuis te Utrecht overgebracht. VERTEGENWOORDIGER AANGEHOUDEN j>o 30-jarige vertegenwoordi ger H. F., zonder vaste verblijf plaats, is door de Apeldoornse gen moest toch echter met brand wonden in het Binnengasthuis worden opgenomen. In de nacht van woensdag op donderdag omstreeks half vier, heeft in de Haarlemmerstraat een 23-jarige vrouw met een zakmes een 46-jarige man door steken in het bovenlichaam ernstig /ge wond. In levensgevaarlijke toe stand is de man in het Binnen gasthuis opgenomen. Man en vrouw, die met enige andere per sonen een café hadden bezocht, „onder de invloed" verkeer den, kregen ruzie. De man zou toen de vrouw een mes hebben gegeven en gezegd: „Hier heb je een mes. Als je steken wilt, steek dan maar", wat ze toen ook heeft gedaan. 's Middags, toen de vrouw de man in het ziekenhuis bezocht, is zij door de politie aangehou den. Als medeplichtige is later een 60-jarige dakwerker gearres teerd. Ivens en D. G. Strijdonck, allen te Sluiskil; A. de Vriend, M. Schooff, R. Vermast en W. Leen- houts, allen te Terneuzen; D. Avermaete te Westdorpe en J. Scheele en C. van den Ende, bei den, te Zaamslag. Bovengenoemde personen ma ken deel uit van het personeel van de C. N. A. en werden opge leid door de fabrieksarts. Oudste inwoonster overleden De oudste inwoonster van ons dorp, de wed. de Dijckervan Poucke, is overleden. Zij bereikte de leeftijd, van 95 jaar. De over ledene was tevens de oudste in gezetene van de gemeente Vogel waarde. Kerstfeestvieringen. In de Geref. kerk. Op de Tweede Kerstdag werd des middags in de Geref. kerk met de kinderen het Kerstfeest gevierd. Alvorens de herdenkingsdienst aan te vangen, werd gezongen „Hoe zal ik U ontvangen", waar op ds Middelkoop het Kerstevan gelie uit Lucas 2 voorlas en ver- Woensdagavond werd door de kinderen van de Zondagsschool het Kerstfeest gevierd in de Ned. Herv. kerk, waarin een verlichte Kerstboom was opgesteld. Ds Jansma opende dit samen zijn door het laten zingen van Ps. 98 2, waarna hij de kinderen en vele aanwezige ouderen verwel komde en voorging in gebed. Nadat ds Jansma in het kort de Kerstgeschiedenis had verteld, werd aan de bezoekers een keurig verzorgd programma uitgereikt, zodat allen deze Kerstherdenking goed konden volgen. Door de leider van de Zondags school, de heer Koole, werd een vrije Kerstvertelling uitgespro ken. In de bekendmaking wordt nog gezegd, dat de Egyptische rege ring erin toegestemd heeft, dat de bergingsvloot van de Ver. Na ties onmiddellijk begint met de vrijmaking van het Suezkanaal aan het zuidelijke eind te Suez. De correspondent van Belga te Caïro heeft van officiële Egyp tische zijde vernomen, dat de Franse en Britse bergingsvaar tuigen toestemming hebben ge kregen tussen Pord Said en El Cap (30 km zuidelijker) met de eigen bemanningen te werken. VRIJDAG 28 DECEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Je bent nooit te jong". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Busstdp". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Mannen zon der mededogen". GOES: Kantoor A. Joachims- kade 3, 11 uur: Verkoping bij openbare inschrijving van het vml. douanekantoor met bijbe horende grond onder Philip pine. ZATERDAG 29 DECEMBER. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Je bent nooit te jong". Concertgebouw, 8 uur: „De vluchteling van Guatura AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „De Benny Goodmann Story". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Mannen zon der mededogen". Het Britse schip „Avisbrook" heeft donderdagavond gemeld, dat er in de machinekamer brand was uitgebroken. Het vaartuig, datzich bij Kaap Villano (Noord west-Span je) bevond, had te kam pen met een zuiderstorm. Het verzocht om onmiddellijke hulp. De „Avisbrook" meet 7375 ton en is eigendom van de „Aviation and Shipping Co." te Londen. De „Avisbrook" meldde later, dat men het vuur had geblust en dat er geen onmiddellijk gevaar meer bestond. Men hoopte de schade aan de machines in onge veer vijf uur te herstellen. Het Oostenrijkse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woens dag naar aanleiding van beschul digingen van radio-Moskou dat Oostenrijk partijdigheid heeft ge toond t.a.v. de toestand in Hon garije en de Hongaarse vluéhte- lingen verklaard, dat Oostenrijk zijn plicht als buurland heeft ge daan en zijn neutraliteit ten volle heeft bewaard. Vice-kanselier Scharf, de socia listische leider, heeft gezegd, dat zijn partij, die er door de Russen van is beschuldigd de opstand in Hongarije georganiseerd te heb ben, geen rol hierin gespeeld heeft. De handhaving van het recht van asiel werd evenwel door iedere socialist als een duidelijke plicht beschouwd. Een stukje cellofaan is er de I ten zelf geconstateerd en gestopt Ptrftkt tot in tik dtlt/l" TERNEUZEN TELEFOON 2304 NOORDSTRAAT 78 aeranto: 23.25 Gram. zich schuldig gemaakt aan trekkerij op grote schaal en daar bij verschillende mensen voor duizenden guldens hebben gedu peerd. ONGEVALLEN IN AMSTER DAM TIJDENS KERSTDAGEN Het rapport van de Amsterdam se politie over de voorbije feest- HILVERSUM U: 7.00 Nieuws; *7.10 Gymn.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; S.18 De Ontbijtclub; 9.00 Voor de Trouw; 10.00 Causerie; 10.05 Mor remrijding; 10.20 Dansmuz.; 10.50 Suitenl. overz.; 11.05 Hoorspel, tL35 Pianovoordr.; 12.00 Grain., T2.30 Land- en tuinb.mede.; 12.33 I dagen, meldt o.m.: 13.00 Nws; 13.15 Vara-1 op tweede kerstdag is om- Varia en gram.; 13.25 Harmonie- streeks half vier bij een botsing rk.: 13.45 Sportpraatje14 00 tussen twee personenauto's op Voor de jeugd; 14.35 Koorzang; I phijnspoorplein, één der in- 1455 Gram.15.25 Brabants progr; zittenden, de 42-jarige mevrouw I J. E. van Z—P., om het leven ge- 1550 Radio Phil harm, ork.; 16.30 Causerie; 16.45 Lichte muz., li.10, Week jou rn.; 17.40 Roemeens ork.; 38.00 Nieuws; 18.20 Amus. muz. 38.45 Regeringsuitz.; 19.00 Artis tieke staalkaart; 19.30 Causerie; 3940 Causerie; 20.00 Niéuws; 20.0j Gevar progr.; 22.20 Soc. commen- ïaar 22.335 Lichte muz.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.35 Gespr. aperi tief; 12.45 Filmmuz.; 13.00 Nws; 13.10 Radio-Almanak14.30 Journ.; 15.00 Gram. 15.15 Accordeonmuz.', 1550 Gram.; 15.45 Accordeonmuz.; 15.00 Gram.; 16.15 Omr.-ork.; 16.45 Eng les; 17.00 Nws; 17.10 Dagklap per, 17.25 Lit. gezangen; 17.30 Muz toor miljoenen; 18.00 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19-40 Gram 20.00 Omroep-Ommeganck 2D0Ü Gram.; 21.30 Amus. -orkest; 22.00 Nieuws; 22.11 Verz. progr. i.S.00 Gram. komen. Zij werd na de botsing met zware verwondingen naar het Binnengasthuis vervoerd, waar zij enkele uren later over leden is. Haar echtgenoot, die de auto bestuurde, werd met een gebro ken rib eveneens in het zieken huis opgenomen, doch kon later naar huis terugkeren. De oorzaak van de botsing moet gezocht wor den in het niet verlenen van voorrang door één der chauf feurs. Op eerste kerstdag is de 9-jari- ge Jan van Arum uit de Minne moerstraat, toen hij, nog in pya- ma, alleen in de huiskamer kerst kaarsen ging aansteken, in brand geraakt. Opzijn hulpgeroep kwam zijn moeder naar beneden. Zij slaagde er in de brandende pya- ma met water te blussen. De jon Het kantongerecht te Oostburg kwam donderdag in kerstzitting bijeen. De kantonrechter was mr. H. v. d. Belt; ambtenaar O.M. mr. T. Lebret. Als eerste kwam de tijdens de vorige zitting uitgestelde zaak tegen J. E. A. L., verzekerings inspecteur te Hulst, aan de orde, welke zaak voor het horen van getuigen was aangehouden. Getuige E. v. B., wmr. der rijkspolitie te Terneuzen, die in gezelschap van verbalisant was, kwam getuigen, dat L. inderdaad de doorgang voor de Belgische auto niet had vrijgehouden, waar door deze moest stoppen om een aanrijding te voorkomen. Mej. A. A. L M. v. d. W., zon der beroep te Hulst, getuigde, dat de Belg, kennelijk afremde om op de richtingaanwijzer te kun nen kijken. Volgens haar had L. zonder meer rechtdoor kunnen rijden. Ditzelfde verklaarde ook de 21- jarige autoverkoper P. P. J- V., uit St. Jansteen, die evenals mej. v. d. W. bij L. in de auto zat. Volgens V. was de Belg wel ge stopt. De ambtenaar O.M. vond het ten laste gelegde overtuigend be wezen en vond geen aanleiding de getuigenis van beide leden der verkeerspolitie M. M. D. en E. v. B. in twijfel te trekken. Reke ning houdend met de geringe snelheid waarmee L. gereden had eiste de ambtenaar 45, subs. 9 dagen. Hoewel de kantonrechter het overtuigende bewijs wettigbewe- zjen achtte zag hij wel enige ver zachtende omstandigheden, die hij in zijn vopnis tot uitdrukking bracht. Uitspraak 30, subs. 6 dagen. De 39-jarige hotelhouder M. J. y. d. M. te Knockc was bij de douanepost te St. Anna ter Mui den met zijn auto aangetroffen waarvan de linker koplamp niet brandde. Bij controle bleek het een onbegrijpelijke storing te zijn, die automatisch bleek te zijn her steld. Het optreden van H. tegen de politie kon de kantonrechter niet waarderen. Uitspraak con form de eis 5, subs. 1 dag. De 18-jarige landarbeider A. V te Aardenburg werd vrijgespro ken. V. was ten laste gelegd, dat hij te Oostburg zijn auto had ge parkeerd in de Kloosterstraat voor een uitrit. V., die geen rijbe wijs had, had de auto bestuurd onder toezicht van zijn oom. V was dus geen bestuurder der auto in de zin der wet. De 22-jarige mej. C. J. R„ te Biervliet fietste op 10 nov. des morgens om 7 uur over de pol derweg in de St. Pieterspolder te Biervliet zonder ingeschakeld vóór- en achterlicht Rekening houdende met het feit, dat heel' weinig verkeer van genoemde weg gebruik maakt werd verd. conform de eis tot 2 maal 2, subs. 2 maal 1 dag ver oordeeld. De vader van mej. R„ de 54- jarige landbouwer, C. R. was op dezelfde dag, uur en plaats met onverlichte tractor en aanhang wagen aangetroffen. Verdachte betoogde, dat het licht niet functioneerde en der halve gewacht had tot het dag was en er goed zicht was. Hij had meer dan 100 meter goed zicht. Het duurt jaren, aldus verdachte, voordat men iemand tegen komt op deze weg. De ambtenaar vond het daarom jammer voor hem dat hij nu juist een wachtmeester tegen moest komen. Eis 2 X 15, subs. 2 X 3 dagen. Uitspraak 2 X 10, subs. X 2 dagen. De 31-jarige landbouwer J. A. K. te Cadzand reed 28 november te Breskens met een door oen tractor getrokken aanhanger, zon der dat deze aanhanger de voor geschreven verlichting voerde. K. betoogde, dat hij met twee aanhangwagens naar Breskens was gereden, maar door een lek ke band er één had moeten af koppelen, waarbij hij had verge tende stekker voor de verlich ting der aanhanger in het con tact te doen. Eis 10, subs. 2 dagen. De kan tonrechter hield rekening met een en ander. Uitspraak 7,50, subs. 2 dagen. L. L. v. P., 28 jaar, landbouwer te Aardenburg, was op de rijks weg met een door twee paarden getrokken wagen en aanhangwa gen aangétroffen zonder de voor geschreven vóór- en achterver lichting, op het moment dat ver lichting gevoerd diende te wor den. Eis 2 X ƒ15, subs. 2 X dagen. Uitspraak 2 X ƒ10, subs 2X2 dagen. oorzaak van, dat het gemeente huis van Leusden veertien dagen geleden door een straaljager van de koninklijke luchtmacht is „be schoten". Dit blijkt uit het ant woord van minister Staf op schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid de heer Visch over dit incident. Vier vliegers van de vliegbasis Soesterberg hadden op 13 decem ber opdracht gekregen, een ge wapende patrouillevlucht op gro te hoogte uit te voeren. Als vei ligheidsmaatregel, aldus de mi nister was de veiligheidspal bo venop' de stuurknuppel op veilig gesteld en bovendien afgeplakt met doorzichtig cellofaan, zodat de stand van de pal visueel kon worden gecontroleerd en naar werd aangenomen niet onge wild kon worden veranderd. De vliegomstandigheden leidden er toe dat één der vliegers zijn stuurknuppel beurtelings met de rechter- en de linkerhand moest hanteren. Blijkbaar is daarbij de veiligheidspal, ondanks de cello- faanbeveiliging, verschoven en bovendien de afvuurknop ge raakt De vlieger heeft het schie- Zeven maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk heeft de officier vaft justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W F. van der Volk Bouman, te gen de 37-jarige buffetjuffrouw H. L. uit Amsterdam geëist we gens diefstal van een platinaring, bezet met diamanten. U bent Wel zeer sluw te werk gegaan", merkte de president, mr. N. Smits op. „U liet U een aantal ringen passen en zonder iets te kopen is U met de platina ring verdwenen. U wekte de schijn een dure ring te kopen maar U sloég Uw slag, niet alléén in Haarlem, maar ook in Amster dam, waar bij enkele winkeliers verdwenen zijn, die bij De conclusie van het onderzoek is. dat de cellofaanbeveiliging ge faald heeft. Sindsdien zijn de vei ligheidsmaatregelen verzwaard. Veertien dagen geleden is, zo als is gemeld de 20.000ste abonné op de radio-cursus „openbaai' kunstbezit'.' ingeschreven. Daar mee was het doorgaan van de cursus verzekerd. De stroom van aanmeldingen is sinqsdien regelmatig sterker geworden Het totaal aantal is thans 40-000. De 40.000 abonné's zullen hun eerste zending kunstreproducties vóór 11 januari! de datum waar op de cursus begint) in hun bezit hebben. ringen een huiszoeking in beslag zijn ge nomen Het feit, waarvoor de vrouw zich te verantwoorden had, is op 21 september in het centrum van Haarlem geschied. Na haar ver trek merkte een verkoopster, dat een ring was verdwenen. Zij ging de vrouw in de richting van het Stationsplein na en vlak bij de ingang van het station hield een inmiddels gewaarschuwde agent haar aan. De vrouw was in het bezit van de vermiste ring. De officier van Justitie deelde mee, dat de diefstal der ringen in Amsterdam niet vervolgd zal worden, ,maar het feit dient in de straf verdisconteerd te wor den". Daar de vrouw nog niet eerder is veroordeeld en er gun stige reclasseringskansen be staan, eiste hij een gecombineer de straf. De verdediger, mr. W. Boers, memoreerde de moeilijke omstan digheden, waaronder de vrouw tijdens en na de bezetting heeft geleefd en vroeg een gecombi neerde straf, waarbij het onvoor waardelijk deel gelijk is aan het voorarrest. De uitspraak volgt op 10 jan. Het ziet er niet naar uit dat de twee beursdagen tussen Kerst mis en Nieuwjaar veel bijzonders zullen opleveren. Gisteren Was dit althans zeker niet het geval en in zoverre viel de markt tegen vergeleken met die van 24 de cember toen er nog een vrij op gewekte stemming heerste. Het verloop van Wallstreet op Twee de Kerstdag kon het Damrak vrijwel geen stimulans bieden en aangezien ook in ander opzicht geen nieuws van betekenis tij dens de rustige Kerstdagen is doorgekomen had de markt gis teren weinig te betekenen.. Pulbliek en speculatie traden met het oog op het einde van het jaar zeer voorzichtig op. Er heerste dan ook een gereserveer de aarzelende tendentie en de omzetten waren uitermate ge ring. Zelfs internationale fondsen vielen uit de toon door een vol komen verlaten aanblik en een afbrokkelende koersbeweging. Ook Kon. Olie, die aanvanke lijk nog iets boven het peil van maandag uitkwam, wist tenslot te het vorige niveau maar nau welijks te handhaven. Teleurstellend was het verloop van Indonesische fondsen, die maandag de toon aangaven. De onzekerheid over strekking en betekenis van de opstandige be weging is oorzaak geweest dat een belangrijk deel van de maan dag in deze sector behaalde koerswinst weer verloren ging. HVA belandde zelfs weer beneden pari en Verenigde Deli zakte tij delijk in tot 104. Scheepvaart had een stil ver loop en was merendeels prijshou dend. Nederlandse" Staatsfondsen konden zich slechts met moeite handhaven. Met name voor de staffellening trad een aarzelende stemming in. De markt sloot stil zonder opmerkelijke fluctuaties. Prolongatie 3% procent. NABEURSKOERSEN Kon. Olie; 161.40—160.80 (160.95) Philips: 239 Unilever: 342 (238%) (343%) BEURS INDICES 2112 2412 27 12 Int. conc. 264.23 269.41 267.74 Industrie 148.82 149.38 149'- Sch eep vaart 163.46 166.72 166.11 Si 126.63 126.96 128.76 Ind. fondsen 101.69 104.51 103.42 Algemeen 196.33 199.55 198.80

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2