Normale betrekkingen Noord-Sumatra met centrale regering hersteld De Algemene Ouderdomswet Met Hongaarse vluchtelingen naar de Verenigde Staten De gebeurtenissen in Hongarije HET WEER «Peka» verwerpt Britse voorstellen WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DE OLIESITUATIE VRIJDAG 28 DECEMBER 1956 12e Jaargang Nr 3957 EERSTE BLAD Radio-Djakarta: Bevordering voor politie ambtenaren, die onderzoek tegen Jungschlaeger en Schmidt leidden Nog geen opheffing van het zondagsrijverbod Geen Arabische olie zolang Israëliërs niet teruggetrokken zijn Afgevaardigde in de Letlandse Opperste Sowjet teruggeroepen Het c. N. V. en de prijsstabilisatie IZWESTIA OVER HEKSENSABBAT" IN NEDERLAND De benzine-toewijzingen in Frankrijk ..PRAWDA" OVER HONGARIJE Kerst-amnestie in Algerije Prinsessen in Oostenrijk aangekomen 777 EN 994 Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon '2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 207„ Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L— Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 us.r Voor het Maandagnummer: zaterdags 10 uwr Radio-Djakarta heelt donder- ,i(agmi»Uiag gemeld, dat luitenant- kolonel Djamen Ginting het com mando over het eerste militaire territorium bestaande uit de provincies Noord- en Midden Sumatra van kolonel Maludin Simbolon heeft overgenomen. Volgens radio Djakarta zou Djar min Ginting geporteerd zijn voor het onderhouden van normale be trekkingen met de centrale rege ring. Overste Ginting werd zater dag j.l. door de centrale regering benoemd tot opvolger van kolo nel Simbolon, die na zijn staats- gjp00p iji Noord-Sumatra tijdclijK van zijn post werd ontheven. Tevens deelde radio-Djakarta mede, dat de radio-omroep van Medan, die door de opstandige legerofficieren was omgedoopt tot „Radio Olifant", voortaan weer gewoon radio-Medan zal heten. Radio-Djakarta ontkende, dat overste Ginting door Simbolon tot hoofd van zijn revolutionaire commando zou zijn benoemd. In de uitzending van radio- Djakarta werd tenslotte medege deeld, Ginting zou hebben bekend gemaakt het commando over het eerste militaire district te heb ben overgenomen en dat van 27 december af de normale betrek kingen met de centrale regering werden hersteld. Hatta acht krachtige rege ring nodig. De vroegere vice-president dr. Mohammed Hatta zeide donder dag, „dat de vorming van een krachtige regering nodig is om het hoofd te bieden aan de hui dige .situatie." Zulk een krach tige regering kan worden bereikt door het formeren van een presi dentieel kabinet, onder leiding van het staatshoofd zelf, die moet worden bijgestaan door ministers, die geen verantwoording aan het parlement schuldig zijn". Hatta zeide, dat de formatie van een presidentieel kabinet alleen mogelijk zal zijn door een besluit van het parlement, dat genomen zou moetx worden op grond van de tegenwoordige noodtoestand. De president mag niet het initiatief nemen voor zo'n kabinet zonder de vooraf gaande toestemming van het par lement, aldus Hatta. omdat zulk een stap een greep naar de macht zou zijn, in strijd met de grond wet, en „niets anders dan een staatsgreep". Maatregelen op Zuid-Sumatra. op de officiële afkondiging dooi de regering, en eenzijdig besloten om negentig procent van de be lastingen en douanerechten voor zichzelf te houden. Woensdagavond deelde radio- Medan mede, dat volgens een be kendmaking van het „revolutio naire commando van Noord-Su matra het aan handelaren, die over buitenlandse deviezen be schikken, is toegestaan om o.m. rijst, suiker en sigarettenpapier vrij van rechten in te voeren. Volgens een andere bekendma king, uitgegeven door overste Djamin Ginting, is op het smok kelen van produkten uit zijn ge bied de doodstraf gesteld. OOK MILITAIRE MACHTS OVERNAME IN ZUID SUMATRA? Volgens donderdag laat in Dja karta van Zuid-Sumatra ontvan gen berichten, zou het leger het bestuur over de provincie hebben overgenomen. DE BETREKKINGEN TUS SEN DJAKARTA EN NOORD-SUMATRA overste Naar vernomen werd is geen enke] schot gelost toen Ginting het bestuur over de provincie overnam van Simbolon, die zijn onbloedige staatsgreep slechts 6 dagen geleden pleegde. De bekendmaking van overste Ginting is niet gehoord door de buitenlandse correspondenten in Djakarta, die de laatste paar da gen radio-Medan hebben beluis- lerd. In Djakarta werd bekend ge maakt, dat donderdagochtend pamfletten met de dagorder van president Soekarno als opperbe velhebber van de strijdkrachten, waarin Simbolons optreden tegen de centrale regering werd ver oordeeid. met legervliegtuigen boven Oost-Sumatra en Medan zijn uitgeworpen. 'Volgens onbevestigde berichten zou de Indonesische marine een blokkade hebben ingesteld in de wateren ten Oosten van Sumatra en rondom de Riouw-archipel, tussen Midden-Sumatra en Singa pore. De mededeling van Djamin Ginting, dat hij het com mando heeft overgenomen van het eerste militaire district in Noord-Sumatra, werd donderdag- avond bekendgemaakt door het ministerie van Voorlichting te Djakarta. In de bekendmaking van dit ministerie wordt gezegd, dat de mededeling van Ginting is uitgezonden door radio-Medan op donderdag te 08.00 uur plaatse lijke tijd. Naar verluidt was het radio zendstation in Noord-Suma tra onder bescherming geplaatst vgn pantserauto's. Naar verder verluidt heeft Ginting in Noord-Sumatra de macht overgenomen met behulp van overste Wahab Makmur, uit Oost-Sumatra, de overste Sugiar- to en een aantal majoors van de landmacht. Zes politieambtenaren, wiens naspeuringen leidden tot de ar restatie van een aantal Neder landers op grond van subversieve activiteit, werden donderdag tij dens een plechtigheid op het bu reau van de staatspolitie in Dja karta bevorderd. Hun bevordering was 'n uiting van waardering voor hun dien sten bij het opsporen van de sub versieve 'bewegingen onder lei ding van wijlen Leon Jungschla- ger en de vroegere kapitein van het KNIL, H. Schmidt. De bevorderde politie-ambte- naren zijn Mohammed Janus, Raden Suwoso, Mohammed En- duh, Abdul Munaf, Indra en Mo hammed Danu. Ofschoon voldoende tankers op de wereldzeeën aanwezig zijn, is de aanvoer van aardolie uit de verschillende windstreken der wereld naar Rotterdam nog niet zodanig dat de daar aanwezige raffinaderijen op volledige capa citeit kunnen werken. Naar schatting werken deze raffinade rijen op slechts 90 procent van hun totale vermogen, zodat ook de voorziening van Nederland en andere West-Europese landen nog niet toereikend kan worden geacht. De in Nederland beschik bare raffinage-capaciteit zou ruim vier maal de Nederlandse behoeften kunnen dekken, ware het niet dat ongeveer 70 procent van de eindproduktie op contract geëxporteerd moet worden naar nabuurlanden. Het ziet er dan ook nog rtiet naar uit, dat in Nederland het zondagsrijverbod kan worden or geheven. Dit wordt, zo verneemt het ANP, dan ook niet in rege ringskringen overwogen. De Arabische landen staan op volledige uitvoering van de V. N. resoluties waarin terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Egypte wordt geëist. Zij zullen geen olie leveren zolang de Is raëlische troepen niet achter de bestandslijn teruggetrokken zijn, zo heeft de adjunct-secretaris- generaal van de Arabische Liga, Raif Ballama, donderdag in Cairo verklaard. "Radio-Moskou heeft donderdag gemeld, dat de kiezers in een stemdistrict in Sowjet-Letland hun afgevaardigde in de opperste Sowjet van de Letlandse repu bliek hebben teruggeroepen, om dat „hij het grote vertrouwen, dat in hem was gesteld, niet heeft gerechtvaardigd en niet de instructies van zijn kiezers heeft uitgevoerd". Volgens de zender keurde de Letlandse opperste Sowjet deze beslissing goed en werd bij een tussentijdse verkiezing 'n nieuwe afgevaardigde aangewezen. De Sowjet-grondwet bepaalt, dat de afgevaardigden verant woordelijk zijn aan de kiezers en kunnen worden teruggeroepen, indien hun werk onbevredigend is. Deze procedure is slechts zeer zelden toegepast. In het staatsblad is opgenomen een aantal Koninklijke Besluiten dat betrekking heeft op de alge mene ouderdomswet. Zo is er o.m. een Koninklijk Besluit in geplaatst over uitbrei ding en beperking van de kring der verzekerden. De wet bepaalt in het algemeen reeds dat ieder een verzekerd is die ingezetene is, evenals degenen die, Neder lander zijnde, buiten Nederland wonen en in Nederland als grens arbeider werkzaam zijn. Bij het vermelde Koninklijk Be sluit wordt de kring der verze kerden uitgebreid o.a. met de echtgenoten en de kinderen (bo- (Van een speciale verslaggever van het ANP) Op McGuire, de gTote luchtba sis van de Amerikaanse lucht macht in New Jersey, landen da gelijks, met kortere of langere tussentijden, de grote DC-6 B's, elk 50 tot 60 Hongaarse vluchte lingen i naar de Verenigde Staten overbrengend. Per dag komer er op deze wijze ongeveer 500 Hon garen van zeer jong tot zeer oud, Amerika binnen. De gouverneur van Zuid-Su- matra Winamo Danuadmodjo heeft donderdag bekend gemaakt dat het provinciaal bestuur de staatsinkomsten uit belastingen en in- en uitvoerrechten van de centrale regering heeft overge nomen. Dit besluit werd geno men door de provinciale veilig heidsraad en beoogt het weg nemen van de gevoelens van on tevredenheid onder de bevolking over de trage vorderingen bij de wederopbouw. Ongeveer tweevijfde van Indo- nesië's inkomsten in buitenland se deviezen zijn afkomstig uit dit ijjke oliegebied. Zuid-Sumatra heeft zich niet als Noord- en Midden-Sumatra van de centrale regering losge maakt, doch wat de financiële maatregelen betreft, komt het op hetzelfde neer. De gouverneur zeide in zijn be kendmaking van het besluit, dat dit uitsluitend de uitvoering van de wederopbouwplannen beoogt. Voorts kondigde hij aan, dat in 1957 „andere radicale maatrege len zullen worden genomen". Zuid-Sumatra zal de gelden be steden voor de aanleg van wegen, de bouw van kazernes voor leger en politie, en voor de bouw van bruggen, waaronder een brug over de Moesi, die alleen al 500 miljoen rupiah zal kosten. Provinciale leiders in Palem- hang zeiden te hopen, dat de re gering de maatregelen van het provinciaal bestuur zal kunnen begrijpen. Zij waren de enige weg om het gevoel va ontevre denheid over de langzame vorde- rigen bij de wederopbouw onge daan te maken. Politieke kringen in Djakarta noemden deze nieuwe uitdaging van de centrale regering door de financiële maatregelen in Zuid Sumatra een nieuwe slag voor het kabinet-Ali Sastroamidjojo. Kortgeleden heeft het parle ment een wetsontwerp aangeno men tot regeling van de finan (.«Ie verhoudingen tussen de centrale regering en de provin cies. Zuid-Sumatra heeft nu eigenmachtig deze wet tot uitvoe ring gebracht, zonder te wachten Bladen te Boedapest hebben woensdag gemeld, dat de Hon gaarse v red es raad heeft aange drongen op terugtrekking van de Sowjet-strijdkrachten uit Honga rije, aldus hebben uit Boedapest gekomen reizigers donderdag te Wenen meegedeeld. De vredesraad was op 22 de cember bijeengekomen ter bestu dering van een onlangs door de wereldvredesraad afgelegde ver- Het bestuur van het C.N.V. heeft zich beraden over de prijsstijgnig van een aantal artikelen die zon der overleg met de minister van Economische Zaken is doorge voerd. Met voldoening stelt het verbondsbestuur vast dat de re- baring nu het tijdstip aangebro Het blad van de Sowjet-rege- ring, „Izwestia", heeft donderdag verklaard, dat 'Koningin Juliana betrokken is geraakt bij een „heksensabbat" die door Neder landse „reactionairen" in ver band met de aankomst van Hon gaarse vluchtelingen in Neder land is georganiseerd. De „hek- sensabbath" bestond uit „demon straties, toespraken voor de radio en optreden in het open baar", aldus de „Izwestia". Het blad schrijft, dat „Konin gin Juliana op 19 december het vluchtelingenkamp te Utrecht Gezocht. Daarna sprak zij voor de radio en ontving zij een dele gatie van vluchtelingen in het koninklijk paleis". Tijdens haar bezoek aan Utrecht werd haar de „zogenaamde Hon gaarse verzetsvlag" aangeboden, die „naar Nederland was ge bracht door fascistische bandie ten die voor de woede van het Hongaarse volk" waren gevlucht. Die vlag zou men beter de „stan daard van de tegerevolutie" kun nen noemen. Drie dagen later werd „dit fascistische geval" •plechtig in het koninklijk paleis in Amsterdam geïnstalleerd. De deelnemers aan deze „schaamte loze voorstelling" kunnen zich niet voor bewakers van de vrij heid" uitgeven, aldus de „Izwes tia". n Frankrijk zijn de benzine rantsoenen voor januari drastisch verlaagd. Kleine auto's krijgen dei maand 15 in plaats van 20 liter, de mid delgrote 20 inplaats van 30 liter en de grote 25 liter in plaats van dertig. klaring over de toestand in Hon garije. Op de bijeenkomst werd het woord gevoerd door drie voor aanstaande schrijvers, alle drie medestanders van de afgezette premier Imre Nagy. Er werd een resolutie aangenomen, waarin ge zegd wordt, dat iedereen instemt met de wens, tot uitdrukking ge bracht door de wereldvredesraad, dat de Sowjetstrijdkrachten uit Hongarije worden teruggetrok ken. Deze reizigers deelden voorts mee, dat in Hongarije wordt ge zegd, dat er onrust heerst in een aantal Sowjet-steden, in het bij zonder in Kief. Een Hongaar die onlangs uit de Sowjet-Unie was teruggekeerd, had gezegd, dat Kief er erger uitziet dan Boeda pest, „H.et gevaar van het ontstaan van een fascistische staat in de Balkan is uitgebannen", schrijft de correspondent van het Russi sche blad „Prawda". „Daarmee is ook de mogelijkheid verdwenen, dat Hongarije de oorzaak van een nieuwe oorlog in Europa wordt". De correspondent schrijft, dat het Hongaarse volk met grote voldoening, heeft kennis genomen van het plan van de regering om partijloze te vragen deel te ne men' aan het bestuur van het land. Hij is overigens van me ning, dat de regering-Kadar be wezen heeft in staat te zijn aan een moeilijke situatie het hoofd te bieden. ken acht tot het nemen van dras. tische maatregelen. Alleen daar door, meent het bestuur, kan de groeiende ongerustheid in brede kringen van ons volk worden weggenomen. Het verbondsbestuur is over tuigd van de ernst waarmede de besturen van de centrale werk gevers en middenstandsverbon den het prij stabilisatiebeleid wensen te steunen. Deze bereid heid schijnt echter bij een aan tal ondernemers niet aanwezig te zijn, waardoor het in de sociale economische raad getroffen ak koord dreigt te worden aange tast. Het verbondsbestuur vestigt er de aandacht op, dat het in de S.E.R. getroffen akkoord een com plex van maattegelen omvat dat een onverbrekelijk geheel vormt. Mochten er in strijd met de ge maakte afspraken toch prijsver hogingen worden doorgevoerd, waaromtrent geen toestemming door de overheid is verleend, dan ontstaat naar het oordeel van het C.N.V.-bestuur een ernstige situa tie. De Franse autoriteiten in Alge- rië hebben bij wijze van kerst- amnestie 500 politieke geïnter neerden vrijgelaten. President Coty heeft de doodstraf van vijf opstandelingen veranderd in ge vangenisstraf. De opstandelingen hebben op hun beurt twee Fransen vrijgela ten. Deze verklaarden niet slecht behandeld te zijn. Intussen zetten de opstandelni- gen hun activiteit voort. Dinsdag hebben zij acht mensen gedood en 29 gewond. Nog vóór 1 januari hoopt men dan per vliegtuig naar schat ting 10.000 en per schip uit Bremerhaven plus minus 5000 in totaal 15.000 Hongaarse vluch telingen te hebben vervoerd, die „on parole" worden toegelaten. Dat wil zeggen, dat zij geen vi sum hebben voor de Verenigde Staten. President Eisenhower zal ech ter het congres verzoeken een wet aan te nemen, waaronder het voor deze 15.000 Hongaren mogelijk zal zijn zich blijvend in de Verenigde Staten te vestigen. Behalve deze 15.000 Hongaar se vluchtelingen worden er nog 6500 Hongaren in de Verenigde Staten toegelaten met een visum. Zij gaan naar de Verenigde Sta ten onder de „refugee relief act die op 31 december afloopt. Re den waarom men ook deze groep vóór 1 januari hoopt te hébben vervoerd. Op Mc Guire Aire Base bete kent voor de Hongaren het einde van de vliegtocht. Nog niet het einde van de reis. Éénmaal in de Verenigde Sta ten komt het eigenlijke admini stratieve apparaat in werking. Na aankomst op McGuire ril den dan de autobussen tot voor het vliegtuig. Na een kort ver blijf in de lokalen op het vlieg veld wordt het transport per autobus voortgezet tot het ander half uur rijden verder gelegen kamp Kilmen. Na de wel zeer vlotte wijre, waarop dit vervoer overzee wordt uitgevoerd, is er in het leger kamp een verslapping van het paar met het zoontje van drie jaar, dat juist voldoende verdien de om levensmiddelen te kopen en uit angst voor deportatie de vlucht naar Oostenrijk nam. Wij zouden ze een voor een kunnen noemen, maar hun gevallen zijn gelijk aan die van hen, die in ons land de vrijheid vonden, of in Australië, in Zwitserland, Enge land of waar dan ook, maar in elk geval in een vrij land, waar zij met eerlijk werken een be staan kunnen vinden. De angst voor deportatie en de grote armoede, waarin ze jaar en dag in Hongarije verkeerden, zijn in het algemeen wel de groot ste drijfveren van die vluchtelin gen, die niet bij de daadwerkelijke strijd van het nationale verzet waren betrokken. De Verenigde Staten hebfaen zich bij het opnemen van de Hongaarse vluchtelingen, bepaald tot het ontvangen van alleen de arbeidskrachten. Men kent de moeilijkheden, die men na de tweede wereldoorlog ondervond met het zgn „hard corps", met de ouden, zieken en gebrekkigen, van wie er zovelen in de kampen in Oostenrijk en Duitsland over bleven. Ook zij werden naar de Verenigde Staten vervoerd. Als we ons eens bepalen tot 't vliegtuig waarmee wij de reis naar de Verenigde Staten maak ten, dan viel het zelfs op er naar verhouding veel minder mannen in de leeftijd van 16 tot 40 jaar in te hebben aangetroffen, dan bij het eerste transport Hongaar se vluchtelingen van Traiskir- chen naar Utrecht, dat we vorige maand begeleidden. Wellicht mag hier worden gedacht aan de vele jongeren, die het liefst niet te ver van hun vaderland wegtrek ken, om, zoals zij hopen, straks met of zonder hulp nog eens in een vrij Hongarije te kunnen te rugkeren. We hebben ook ervaren en van vele zijden vernomen, dat de Verenigde Staten thans een meer liberale gedragslijn volgen, dan zulks met normale immigratie t geval is. Als we van het stukje Honga in een Amerikaans leger- ven 15 jaar voor wie 'belasting aftrek wordt genoten) van bui ten Nederland wonend personeel in rijksdienst; de tijdelijk buiten Nederland (wegens studie of ziekte) wonende kinderen voor wie kinderaftrek voor de belas ting wordt genoten; het buiten Nederland wonende personeel van 't varend of rijdend gedeelte van een in Nederland gevestigde transportonderneming niet beho rende tot de zeevaart. Daarnaast is er een beperking van de kring der verzeker der- Van de verzekering worden o.a. uitgezonderd de ingezetenen che buiten Nederland als grensarbei- dtr werkzaam zijn en hun echtge noten, het in Nederland wonende personeel van het varend of rij dend gedeelte van een buiten Ne derland gevestigde transporton derneming, niet 'behorende tot de zeevaart, met hun echtgenoten. Voorts is in het Staatsblad een Koninklijk Besluit opgenomen dat nader regelt de premie <te zal worden ingevorderd van niei loontrekkenden, dat wil dus zeg gen van personen van wie öe premie voor de algemene oude? domswet bij wijze van aanslag zal worden ingevorderd. Van deze personen zal, wanneer zij een. in komen hebben, beneden de 1509 (tariefgroep 1 voor de inkom stenbelasting), resp. 2100 (ta riefgroepen 2 en 3) geen premie worden ingevorderd. Ligt het in komen van deze personen tussen 1500 en 2500, resp. 2100 en 3100, dan wordt de premie ge deeltelijk ingevorderd; en wei volgens een oplopende schaal. Zo zal bijv. van een gehuwd klei ne zelfstandige met een inkomen van 2250 15 procent van de pre mie wordm ingevorderdbe draagt het inkomen 2400, dan wordt 30 procent ingevorderd; bij: 2700 60 procent en 3090 of meer, doch minder dan 3300 99 procent. Indien iemand gedeeltelijk als zelfstandige en gedeeltelijk als loontrekkende werkzaam is, gieldt deze invorderingsfaciliteil niet voor het gedeelte van de premie dat reeds door zijn werk gever is ingehouden op zijn loer, en waarvoor hij dus een looncom pensatie heeft ontvangen. Bovenstaande faciliteiten gei den ook voor degenen die in het genot zijn van een niet ten laste van het rijk, het algemeen bur- lijk pensioenfonds, of de pen sioenfonds, kamend pensioen. Iemand die aangeslagen is in de vermogensbelasting 'kan vo renstaande faciliteiten nimmer genieten. MEER WIND Onder invloed van de depres- :e- activiteit op de Oceaan is de vo.-si in het uiterste westen van het Europese continent verdreven. Een kleine depressie bevond zir i donderdagmiddag voor de Neder landse kust, zodat met westen- win zachtere lucht doordrong tot de zuidelijke helft van het land, wind zachtere lucht doordrong tot enkele graden boven het vries punt. In Groningen en Friesland daarentegen werd met zuidooste lijke wind nog koude lucht uit Duitsland aangevoerd. Deze ant s'- een AmermaaiS 'c6cP wikkelin „in„ hier en daar re- kamp afscheid n J""ekg k paard met wat regen of sneeuw, trein ons naar New Yor waarbij geen grotere neerslag-" hoeveelheden dan 1 mm werden gemeten. Bij Ierland nadert een volgende storing, voorafgegaan door een ri]e daar worden we weer met de He' Voor het grote podium, dat op een altaarblok gelijkt, nemen de Waithayakon de verlangens van de vluchtelin gen met hun beroepen en moge lijkheden, met het bij elkaar blij ven van kleinere of grotere groe pen en meer, dient rekening te worden gehouden. Tenslotte voor den de lijsten met de binnenko mende Hongaren aan de „Volu- president, prins van Thailand, de secretaris-gene raal Hammarskjoeld en de presi dent van India, Nehroe, plaats. Met grote aandacht wordt de De (Cyprische ondergrondse be- weging „Peka" heeft donderdag een „proclamatie" uitgevaardigd waarin verklaard wordt, dat de Britse voorstellen voor een Cy prische grondwet in de „vuilnis bak" geworpen moeten worden. Geen Cyprioot is bereid zelfs maar een blik te werpen op de gronwetsvoorstellen, die niet voorzien in zelfbeschikkingsrecht, aldus de Peka. (Men gelooft, dat de Peka een politieke afdeling van de Grieks-Cyprische verzets beweging Eoka is.) Het antwoord van de Cyprio ten op de Britse voorstellen moet luidengeen onderhandelingen zonder aartsbisschop Makarios, die naar Cyprus moet terugkeren, geen grondwet kan aanvaard baar zijn zonder het zelfbeschik kingsrecht, er kan geen regeling bereikt worden zolang Sir John Harding gouverneur is, aldus de Peka. -fc Ln Zwitserse diplomatieke kringen is vernomen dat de Zwit serse journalist Oskar Uherik, die op 5 december trachtte een Tsjechisch meisje naar West- Duitsland te brengen en daarbij door de Tsjechen werd gearre steerd, voor het Kerstfeest op vrije voeten is gesteld. vreemde strijdkrachten in een land altijd een steen des aan stoots is. Dat land bevalt zulks nooit het is abonrmaal". tary Agencies" voorgelegd, die rede van Nel^e^evolgd. Z^zejt dan weer voor plaatsing en on derdak in de Ver. Staten zorgen. Dat alles geschiedt niet in een enkele dag. Bij aankomst worden zij dan verdeeld over de vele kleine en grotere stenen barakken van het legerkamp. De maaltijden staan klaar, het douchewater stroomt, er zijn aan de deuren kerstver sieringen aangebracht, de onder scheidene barakken dragen Hon gaarse namen, versnaperingen en speelgoed voor de kinderen wor den in deze kerstdagen uitge deeld. En daar wachten zij dan: de 73-jarige weduwe uit Boedapest; de jonge vrouw met 2-jarig doch tertje, die vier dagen met een vrachtauto voor haar werk op rei9 was, om thuisgekomen slechts de foto te zien van haar inmiddels doodgeschoten echtge noot; de 45-jarige vrouw die van haar handenarbeid handschoe nen maken niet rond kon ko men, maar die de geschenkpaket- ten moest verkopen, die zij van haar broer uit de Ver- Staten tel kens kreeg toegezonden; het echt- van ons land beweegt. Het is evenwel nog onzeker of deze er in zal slagen om de vorstgrens belangrijk verder naar het oosten terug te dringen. medegedeeld door het K.N.M.I. te ergens: „we hebben gezien en we De Bilt, geldig van vrijdagoch- weten, dat de aanwezigheid van tend tot vrijdagavond. Meer wind. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw of regen. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk wellicht harde zuidoostelijke wind. In het noorden van het land lichte vorst, elders temperaturen om het vries punt tot lichte dooi. De prinsessen Beatrix, Irene en Margriet zijn donderdag in de Oostenrijkse wintersportplaats Sankt Anton aangekomen. Zij lo geren daar in hotel Post. Op girorekening no. 777 ten name van het Nederlandse Rode Kruis is tot nu toe 'bijeengebracht een bedrag groot 4.169.630,88. Dec. De stand van girorekening no. 28 999 ten name van 't comité hulp- 29 verlening Hongaarse volk is30 thans 3.805.881,13. 131 ZATERDAG 29 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.48 0.23 1.03 1.13 njn 12.0.r 12.4( 1.20 1.30 ZON MAAN op onder op onder 8.50 16.37 5.19 14.03 8.51 16.38 6.22 14.4" 8.51 16.39 7.17 15.3" 8.50 16.40 8.03 16-30

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1