Uit de Provincie DAI PO Triumph Druk Ook Spierpijn Hilary op eigen wieken AGENDA bezochte jaarvergadering van „Schuttevaer" Verhoging loongrenzen sociale wetten voorgesteld Binnenlands nieuws Velerlei problemen behandeld Verlichting en drinkwater Het ligt in het voornemen der regering om, met het oog op de sedert het einde van het jaar 1954 doorge voerde verhogingen van de lonen, de loongrens, gelden de voor de ziektewet, de werkloosheidswet en de in validiteitswet, m^f. ingang van januari 1957 te verho gen tot 6900,—. Een daar toe strekkende wetsvoorstel zal zeer binnenkort de Sta- ten-Generaal bereiken. DO(to verdrinking TERNEUZEN. AXEL. RETRANCHEMENT. MAATREGELEN BIJ PRIJSVERHOGING ZONDER OVERLEG. SLUIS. ZAAMSLAG. WATERLANDKERKJE. De Koninklijke schippersver eniging „Schuttevaer" afd. Ter- neuzen hield zaterdagavond in de achterzaal van café ,,'s Lands Weivanen" haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer J. J. Kaan. De voorzitter heette de aanwe zigen op één van deze laatste dorikere dagen van dit jaar van harte welkom. „Daar er op het ogenblik nogal wat binnenschepen in Terneuzen liggen, had het bestuur op een grotere opkomst gerekend. Deze vergadering is om een terugblik te werpen op 1956 en een blik in de toekomst, en dit is, in verband met de komende veranderingen, zeer belangrijk", zo sprak de voorzitter. „Wij gaan beginnen met een traditie van 50 a 60 jaar 'geleden te herstellen. In die tijd was het n.l. gewoonte om na een jaar van onafgebroken werken, wanneer de drukke tijd van de bietencam pagne achter de rug was en de schippers ligplaats hadden geko zen in Terneuzen, een gezellig feest te vieren. Het „Schutte vaerbal" van vorig jaar is uitste kend bevallen, wij hopen dit a.s. vrijdag even gezellig over te doen en ik hoop dat U allen aanwezig zult zijn". De voorzitter sprak zijn voldoe ning trit over de toeneming van het ledental. Vorig jaar waren feet er meer dan 200, terwijl nu de 250 is bereikt. De voorzitter bracht hiervoor een welverdien- tje'hulde aan de heer J. de Beer, die op het gebied van het leden werven een zeer gewaardeerd Bd van „Schuttevaer" is. Met dit aantal is de afdeling Terneuzen één van de grootste van Neder land. Er zijn echter nog andere reden om tevreden te zijn, zo constateerde de heer Kaan, hoe- vel er nog heel wat te wensen over blijft. Namens „Schuttevaer" sprak de voorzitter woorden van dank aan het adres van het loods wezen dat op zeer snelle wijze heeft gezorgd voor het baken op de jjjlinde dam van Hoedekens- Seerke en de betonning op „Het Schaar van Ossenisse". Een bete re verlichting van de havenka den te Terneuzen laat nog op zich wachten, maar de voorberei dende maatregelen zijn nu toch al wat verder gevorderd. De voorzitter noemde het voor stel van de afdeling Terneuzen ap de jaarvergadering om de Amercentrale bij Geertruiden- berg, in geval van slecht weer, als vluchthaven beschikbaar te stellen, belangrijk. Dit is echter geen openbare haven. Het voornaamste punt noemde de voorzitter, dat na vele jaren van activiteit, men er in is ge slaagd de stichting van een school voor schipperskinderen te krijgen. Het tweede besluit van de gemeenteraad, om hieraan medewerking te verlenen, noem de de beer Kaan zeer verheu gend. Hij sprak als zijn mening uit dat het beter is één goed flo rerende schippersschool te heb •aen, dan 2 of 3 noodlijdende. Hij memoreerde daarbij dat de be spreking op 23 april 1.1. met de besturen van verschillende scho len geen resultaat heeft opgele verd Wanneer er alreeds een school voor schipperskinderen zou zijn geweest, zouden wij ze ker niet op nog een school heb- aen aangedrongen, aldus de voorzitter. Pas nadat wij per advertentie in .Schuttevaer" een oproep had den geplaatst om adhaesiebetui- gingen, wilde men van andere zijde ook een dergelijke school oprichten. In verband met het feit dat de gemeenteraad in principe heeft besloten dc Rijkshavens te Ter neuzen over te nemen, zei de soorzitter dat hieraan grote con sequenties zijn verbonden. Hier aan zijn veel problemen verbon den. Welke belangen heeft de binnenscheepvaart aan deze overnc T.ing Dit is niet alleen de verbetering van de havenver- Hchting, maai ook en yooral de verbetering van de drinkwater voorziening, want die noemde de voorzitter allertreurigst. Ook de kwestie van de havengelden zal TC&ei een belangrijk punt van bespreking vormen. De voorzit ter was de gemeenteraad van Uemeuzen dankbaar voor het feit dat in de overnamecommis sie ook de binnenscheepvaart zal zijn vertegenwoordigd. De secretaris, de heer J. Ver schoor, gaf een verslag van de jaarvergadering van 29 decem ber 1955. De aftredende leden, de heren Oh. Lauret, J. de Beer en J. Ver schoor werden bij, acclamatie her kozen. Tot afgevaardigden naar de al gemene vergadering werden be noemd de heren J. Verschoor en P. de Graaf, terwijl als reserves zullen fungeren de heren J. van Putten en A. P. Vermeulen. Verschillende voorstellen wer den ingediend om deze op de al gemene vergadering kenbaar te maken. Naast verschillende klachten over. toestanden in an dere havens, memoreerde men ook het steeds kleiner worden van de mogelijkheid tot ligplaats kiezen in de vluchthaven, omdat er reeds verschillende woonar ken zijn gemeerd. Ook de drinkwatervoorziening zou weer eens aan de orde wor den gesteld. Een lid merkte op dat er te genwoordig een chaotische toe stand bestaat bij het binnenva ren van de haven van Wemeldin- ge, terwijl men ook moest vast stellen dat de bediening van de kleine sluis te Wemeldinge veel te wensen overlaat. Aan de hoofdingenieur der havens te Genlj zal een verzoek worden ge richt tot het plaatsen van ducdal- ven aan de spoorbrug te Gent. Bij de rondvraag, waaraan voorafgaand de voorzitter enige mededelingen had gedaan over 't feestprogramma van vrijdag 28 december, beklaagde men zich over het ontbreken van een handgreep aan de trappen van de nieuwe steiger, terwijl de ver lichting van de sluishoofden zeer zeker voor verbetering vatbaar is, deze is n.l. volgens de schip pers zeer slecht. Toen één der aanwezigen voor stelde om aan Saeftinge een vluchthaven te maken, merkte de voorzitter op dat deze dan het best naast de tunnel onder de Schelde kon worden aangelegd. Uit de aanwezigen kwam het voorstel om in de vluchthaven palen te slaan, teneinde een gro tere aanleggelegenheid te schep pen. Dit zal met de Rijkshaven meester worden besproken. De heer Kaan dankte de aan wezigen tenslotte voor deze pret tig verlopen jaarvergadering. Hij spoorde hen allen nogmaals aan op het „Schuttevaerbal" aanwe zig te zijn en stelde zich voor, wanneer er deze winter onver hoopt een vorstperiode zou intre den, nog een gewone ledenverga dering te houden. en rheumatlsche pijnen o wrflft U weg met In zijn toelichting zegt staats secretaris Van Rhijn, dat de se dert het einde van het jaar 1954 plaatsgehad hebbende verhogin gen van de lonen hem voor de vraag hebben gesteld, of en zo ja, in hoeverre de loongren zen, geldende voor de Invalidi teitswet, de Ziektewet, het Zie- kenfondsenbesluit en de Werk loosheidswet verzekerd waren, niet als gevolg van een nagenoeg algemeen toegepaste loonmaat regel buiten de werking van die wetten te doen vallen. Immers, zou dit het gevolg zijn van een algemeen toegepaste loonmaatregel, dan betekent dit, dat tal van loontrekkenden, door dat zij buiten bepaalde sociale wetten komen te vallen, door een dergelijke loonsverhoging in een ongunstiger positie komen te ver keren dan wanneer die loonsver hoging achterwege was gebleven. Dit zou tot een situatie leiden, welke ten enenmale onaanvaard baar is. Aangezien vaststaat, dat de ge middelde uitwerking van de jongste loonmaatregel rond 5% bedraagt, betekent dit, dat ver uit het grootste gedeelte van de werknemers een loonsverhoging van 6 heeft ontvangen. Naar de mening van de staatssecreta ris dient dan ook als factor bij de bepaling van de hoogte van de loongrens niet 5% doch 6 in aanmerking te worden genomen. Evenzeer staat vast, dat het grootste gedeelte van de werk nemers na de laatste herziening vap de loongrenzen een verho ging van de vakantie-uitkering heelt ontvangen van 2%. Naar de mening van de staatssecretaris dient bij de berekening van het bedrag van de loongrens ook met deze vrij algemeen toegekende verhoging rekening te worden gehouden, aangezien niet valt in te zien, dat verzekerden, die uit sluitend ten gevolge van de va kantietoeslag de thans geldende loongrens te boven komen, bui ten de ohderscheiden sociale ver zekeringswetten moeten vallen. Dat bij de berekening van het bedrag van de loongrens de com pensatie voor de premie ingevol ge de Algemene Ouderdomswet in aanmerking dient te worden genomen zoals bekend, is deze corppgjjL^tie overeenkomstig het advies van de Sociaal-Economi sche Raad vastgesteld op 5,6 van het loon behoeft wel geen betoog. Op grond van het voorgaande dienen naar de mening van de staatssecretaris de thans gelden de loongrenzen ingevolge de In validiteitswet, de Ziektewet, het Ziekenfondsenbesluit en de Werk loosheidswet te worden verhoogd met 2 6 van het met 2 gestegen loonniveau) (5,6% van het met 8,12 gestegen loon niveau) 14,18 (2 (6 van 102) (5,6% van 108,12), hetgeen (na afronding) neerkomt op een verhoging met 900. De bij dit wetsontwerp voorge stelde verhoging zal niet leiden tot een merkbare uitbreiding van de kring dergenen, die voor de hiervoor besproken verhogingen verzekerd waren. In verband met de omstandig heid, dat de loonsverhogingen in de periode 1 april 1956 tot 1 janu ari 1957 op verschillende tijdstip pen zijn tot stand gekomen, is het niet mogelijk de verzekering van degenen, die in genoemde pe riode door de genoemde loons verhogingen de loongrens tijde lijk hebben overschreden, te reke nen van 't tijdstip dier verhoging te herstellen. Voorgesteld wordt daarom de wijzigingen te doen ingaan op 1 januari 1957, aangezien op ge noemde datum de laatste alge mene loonsverhoging ter compen satie van de premie voor de Al- mene Ouderdomswet ingaat. 9 Vier Britse advocaten' die te vens lid zijn van het parlement, krijgen van de Hongaarse rege ring geen toestemming de proces sen tegen verzetsmensen bij te wonen. MOTOR BOTST TEGEN DOUANESLAGBOOM. Zondagmorgen is een motorrij der met duo-passagier bij het grenskantoor Bilsenbaan in de buurt van Maastricht met grote snelheid tegen een neergelaten douaneslagboom gereden. De dienstdoende douanebe ambte zag tot zijn ontsteltenis de motor zonder bestuurder en duo passagier nog ongeveer 100 me ter doorrijden alvorens deze in 'n greppel langs de weg tot stil stand kwam. De bestuurder van de Belgi sche motor, de 22-jarige Briers uit Genk werd bij dit ongeval ernstig gewond en overleed na aankomst in liet ziekenhuis te Maastricht. De duo-passagier werd met een lichte hersen schudding in hetzelfde zieken huis opgenomen. Beide mannen waren op weg naar hun woonplaats Genk. Vermoed wordt dat zij een ver keerde weg hebben ingeslagen naar Maastricht en niet wisten dat zich op deze weg een douane post met slagboom bevond. Door de hevige botsing brak deze slag boom in twee stukken. LIJKJE VAN PASGEBOREN KIND AANGETROFFEN In het struikgewas langs de Bloemlandseweg te Blaricum hebben voorbijgangers het lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht, dat in doe ken en papier was gewikkeld, ge vonden. Het vertoonde geen spo ren van geweld. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. REL IN WOONWAGENKAMP Twee agenten hebben zaterdag nacht dopr met een pistool te dreigen een aantal inwoners van het woonwagenkamp te Osdorp van zich af kunnen houden. De agenten waren naar het kamp gegaan op verzoek van een vrouw, die door haar man was mishandeld en' die niet terug naar huis durfde te gaan. De echtge noot was echter in het geheel niet onder de indruk van het escorte en viel zijn vrouw opnieuw aan. Op het rumoer kwamen verschei dene kampbewoners naar buiten, die zich met de vechtpartij, waar in intussen een van de agenten betrokken was, wilden bemoeien OM HET LEVEN GEKOMEN Zaterdagmiddag ontdekte een automobilist in een sloot langs de Deventerstraat te Apeldoorn het stoffelijk overschot van de 39-ja rige H. de W. uit Teuge. Een on derzoek van de politie heeft uit gewezen, dat de man waarschijn lijk onwel is geworden en door verdrinking om het leven is ge komen. BROMFIETSER VERONGELUKT Te Son bij Eindhoven is de 37- jarige heer Klink van zijn brom fiets gevallen. Hij brak een hals wervel en overleed. Hij laat een vrouw en zes kinderen achter. WIELRIJDER ONDER AUTOBUS Zaterdagochtend omstreeks 7 uur is de 65-jarige wielrijder J- A. W„ toen hij op de Klaprozen weg in Amsterdam-noord voor een autobus van lijn B de weg wil de oversteken, onder de bus ge raakt. In zorgwekkende toestand werd hij naar het Wilhelmina gasthuis vervoerd, waar hij bij aankomst reeds was overleden. Het ongeluk moet te wijten zijn aan het onvoorzichtig oversteken van het slachtoffer, waardoor de chauffeur van, de bus een aanrij ding niet meer kon voorkomen. ZEEUWSE DESKUNDIGEN BIJ RAAD VAN BEROEP TE ROTTERDAM. De minister van Justitie heeft met ingang van 1 januari 1957, voor de tijd van één jaar, o.m. be noemd tot vaste deskundige bij de raad van beroep, bedoeld in de Beroeps wet, te Rotterdam: de heren C. A. van Gelder, internist te Axel, dr L. P. Roegholt, inter nist te Middelburg, dr J. J. Ok- ker, chirurg te Middelburg, I. P. B. Pfaeltzer, neuroloog-psychia- ter te Middelburg, dr M. Schreu- der, oogarts te Vlissingen, S. P. Rietema, keel-, neus en oorarts te Middelburg, W. K. Schuiling, longarts te Middelburg, R. J. ter Bals, reumatoloog te Middelburg, H. H. Merkelijn, vrouwenarts te Vlissingen en dr A. Snethlage, huidarts te Middelburg. Wethouder J. den Hamer legt functie neer. De heer J. den Hamer heeft te kennen gegeven om gezondheids redenen at te treden als wethou der van financiën, welk besluit door allen, die met de heer Den Hamer, hetzij in zijn functie van wethouder, hetzij in het particu liere leven, in aanraking kwamen, met leedwezen zal worden verno men. De heer Den Hamer nam op 7 maart 1935 als opvolger van de heer J. J. de Jager zitting in de gemeenteraad voor de A.R.-partij, welk lidmaatschap slechts gedu rende de tijd van de Duitse over weldiging werd onderbroken. In de zitting van 1 september 1945 werd hij tot wethouder gekozen, welke functie hij onafgebroken heeft vervuld op een wijze, die door alle partijgroeperingen in de raad ten hoogste werd gewaar deerd. In de op 17 januari a.s. te hou den vergadering van de gemeen teraad zal de heer Den Hamer als HOUDT DE DIEF Een rijksambtenaar en een ma troos, dfé zaterdagnacht in de Doklaan te Rotterdam liepen, za gen in een woning die bij een café behoorde, een man rondscharre len. Toen de man het tweetal zag, ging hij demonstratief op bed lig gen hij bleek in de slaapka mer rond te dolen om de in druk te wekken, dat hij er woon de. Hij had geen geluk, want de caiéhouder kwam binnen, waar door hij op de vlucht moest slaan. De twee voorbijgangers zetten meteen de achtervolging in en met behulp van de politie werd de man, de 26-jarige classificeer der M. B. uit Rotterdam aange houden. Hij had slechts een paar dingen van weinig waarde, zoals een wekker kunnen meenemen, en deze zijn in een plantsoen in de buurt teruggevonden. KWAM EEN DUIF AANGEVLOGEN Rustig zette zich een duif neer op de zwarte platte pet van de commandant maritieme middelen Amsterdam, toen deze zaterdag middag roerloos en saluerend stond bij het nationaal monument op de Dam, waar het Hongaarse volkslied weerklonk ter ere Van de overbrenging der Hongaarse verzetsvlag naar het koninklijk paleis. Gelukkig voor de marine officier, die krampachtige pogin gen deed om het decorum niet te verstoren, kwam de landmacht hem te hulp. Een kapitein van de koninklijke marechaussee maak te het zo bekende politiegebaar van doorlopen, hetgeen in dit ge val doorvliegen beduidde en de duif, het militair gezag gehoorza mend, vloog op en streek daarna neer op de hoed van een dame. Nadat een burgerlijke autoriteit zijn gezag had doen gelden, koos de duif tenslotte als derde lan- dingspunt een grote verkenners- hoed, zeer ten gerieve van de persfotografen. wethouder afscheid nemen, doch hij zal het raadslidmaatschap voortzetten. Ondanks zijn drukke zaken vond de heer Den Hamer, dank zij zijn grote werkkracht, nog tijd om naast zijn wethoudersschap, tal van bestuursfuncties te ver vullen. Zo is de heer Den Hamer o.m. ouderling van de Geref. Kerk, bestuurslid van de vereniging voor Chr.stelijk Lager en U. L. O.- onderwijs en voorzitter of be stuurslid van vele landelijke, pro vinciale en plaatselijke verenigin gen. Door zijn hoogstaande karak tereigenschappen wist hij zich steeds boven partijbelangen te stellen en stond een ieder ter zij de, die zich met rechtmatige ver zoeken of grieven tot hem wend den. 25 jaar Gemeentebode. Woensdag 2 januari zai de heer C. Sol de dag herdenken, dat hij een kwart eeuw als gemeentebode in dienst van de gemeente Ter neuzen werkzaam is. Het gemeen heeft over het gemeentehuis, daar de gemeente-secretaris we gens het gereedkomen van zijn woning de 'bovenverdieping van 't gemeentehuis heeft ontruimt! Na voorlezing der notulen dooi de secretaris W. Dhont, werden deze ongewijzigd vastgesteld. De voorzitter deelde mee, dat de minister van Binnenlandse Za ken de verordening op de heffing en invordering van begrafenis rechten heeft goedgekeurd. Ged. Staten hebben de begro tingswijziging 1956 goedgekeurd, waardoor het nu mogelijk is ge worden over te gaan tot het aan schaffen van een nieuw toren uurwerk; het verlenen van een bijdrage van ƒ2.000 in de restau ratiekosten van de Ned. Herv. kerk en de bouw van vier pre miewoningen. Voorts deelde de voorzitter me de, dat het maken van de Kerk straat is aanbesteed. Er kwamen 10 insehrvingen binnen, waarvan de laagste 14.261,bedroeg en was ingediend door de fa. C. D. de Ruijsscher en Zn te Biervliet, aan wie het werk werd gegund. Met betrekking tot de 4 pre miewoningen welke de gemeente zal gaan bouwen in uet uitbrei dingsplan, deelde de voorzitter ehuis is zonder hem moeilijk hpt nipt PPrlvollrIi(, fenkha.r V,PPft hii cr„H 11 rpnrtp mede' dat n.e.T. eenvoudig IS denkbaar. Zo heeft hij gedurende zijn diensttijd meer dan 3000 oruidsparen de trouwzaal binnen geleid en... op hun gemak gesteld. De heer Sol, die op de hem eigen wijze de bevolking steeds de be- nulpzame hand biedt, daarmede een schakel vormend tussen pu bliek en overheid, zal wel voor aan een geldlening hiervoor te komen. Met betrekking tot de voor 't uitbreidingsplan benodigde grond deelde de voorzitter mede, dat de heer M. Leenhouts inmiddels de erfpacht heeft afgekocht. Terugkomende op een desbe treffend raadsbesluit werd thans weinige ingezetenen een onbeken- besloten ruim 4300 m2 te k de zijn De aanstaande Jubdam waa een hangar vervult ook in het openbare leven s4aat nje4 een aantal functies. Het zal hem op de dag van de herdenking van zijn zilveren ambtsjubileum zeker niet aan belangstelling ontbreken. Hand verbrijzeld. Tijdens het afschutten kwam het ledige tankschip „Maloja" uit Bazel tegen remmingswerk van het binnensluishoofd van de mid- densluis tereoht, waarop 't schip afzwenkte naar de sluismuur. De opvarende schippersknecht, afkomstig uit Kapelle, sneldé met een wrijfhout toe, doch sloeg door de schok overboord. Het mocht de tijmannen gelukken de jongeman nog vóór hij tussen schip en sluismuur te water zou vallen, vast te grijpen, doch he laas kon niet worden voorkomen, dat zijn hand werd verpletterd. Nadat hem voorlopige genees kundige hulp was verleend, werd de jongeman naar het Juliana- ziekenhuis vervoerd. Koe op de weg. Toen zaterdagavond de heer C. uit Koewacht, rijdend nabij de Sassing, de lampen van zijn be stelwagen moest dimmen voor 'n tegenligger, botste de auto tegen een op de rijweg lopende koe van de veehandelaar B. De koe werd gewond, en de toe stelauto werd vrij zwaar bescha digd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor doch een paar kinderen van de heer C„ die bij hem in de auto zaten, waren danig overstuur.. Gemeenteraad. s c h r ij (machines tot m elk RIJN BERG'S HANDELSBUREAU TERNEUZEN TELEFOON 2304 NOORDSTRAAT 78 Ondanks daartoe gemaakte af spraken met de minister van Eco- nomische Zaken bestaat in som mige bedrijfstakken een tendens zonder voorafgaand overleg een daaruit voortvloeiende overeen stemming, de prijzen te verhogen Nadat begin december het over leg tussen minister Zijlstra en het bedrijfsleven begonnen was en de bedrijfsgroepen intern be raad hielden, is het ministerie aarzelend geweest om bij prijs stijging zonder overleg in te grij- P011 Nu gesprek en beraad vrijwel geëêindigd zijn en door sommige bedrjfstakken de gemaakte af spraak omtrent overleg over de prijzen niet schijnt te worden ge houden, terwijl bovendien aperte verhogingen worden geconsta teerd. acht men de tijd gekomen in te grijpen. Naar het ANP van bevoegde zijde verneemt kunnen op korte termijn voor een aantal artikelen prijsmaatregelen worden ver wacht. Nadere bijzonderheden zullen, naar verwacht wordt, bin nen enige dagen bekend zijn. door MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES 35). (Nadruk verboden). „Dr. Brand-Dutton vertelde, dat u belang stelde in vrouwenar beid", zei ik, trachtend in de gunst te komen. Zij gaf geen antwoord. „Ik stenografeer goed", zei ik, mijn laatste rest moed bij elkaar rapend, „en mdjn Remington ik bedoel mijn machineschrijven is nog beter. „Is dit uw eerste betrekking, of lieVer, uw eerste poging om werk te zoeken?" „Ja maar ik ben héél energiek en vlijtig". „Bent u verplicht te werken voor uw brood?" „Neen". (Waarom vroeg ieder een dat?) „Wonen uw ouders in Londen?" „Neen; buiten". „En uw ouders zijn in staat, u te onderhouden?" „Ja, maar „Mijn raad is: ga naar huis. Er zijn in Londen al veel te veel meisjes, die naar werk zoeken. Wacht", zij hield haar hand op, „u wilt me gaan vertellen, dat u werken moet. Dat er ernstige redenen zijn, een onvriendelijke stiefmoeder, een twistzieke zus ter, een bekrompen, verstikken de omgeving. Dat heb ik alle maal al eerder gehoord. U kunt zelfs een nog betere reden heb ben waarom u van huis weg wilt. Maar wat het ook is, ik zou het niet voldoende achten om mij te bewegen u te helpen. Ik zou mijn kind nog liever dood zien, dan alleen werkzoekend in Londen" „En toch toch hebt u ge werkt, zei ik langzaam. „Waar schijnlijk begon u als jonge vrouw". Zij schrok. „Ik had redenen..." „Ik was lelijk..." „Lieve hemel!" riep ik. „Vroe ger verlangde ik mooi te zijn, mooi, zoals mijn zuster Miranda, maar nu ik zou, bijna wensen pokdalig te zijn". „Stil", zei ze gebiedend. „Zeg niet zo iets slechts. Bovendien. Tob maar niet. U zult u schoon heid verliezen, net als iedere an dere vrouw. U" hoeft alleen maar te wachten. Dat is de troost van een lelijke vrouw. Bijna, iedere vrouw wordt vroeg of leiat lelijk". „En kon het u wat schelen, om niet..." ,Mooi te zijn? Neen de laatste jaren; ik heb het te druk gehad, werd te veel in beslag genomen door mijn werk. Maar als meisje iedere normale vrouw kan het wat schelen. Goeden dag. Ik hoop dat u mij niet harteloos hebt ge vonden. Ik heb het beste voor met u en alle andere meisjes. U glimlacht. Er zal een dag komen, dat u inziet, dat ik gelijk heb. De grootste zegeningen, die een men selijk wezen kan bezitten, zijn 'n goed tehuis, een goede vader en een moeder". „Het ziet er naar uit, alsof, het een kwestie van schoenveters gaat worden" peinsde ik, toen ik het huis verliet. Schoenveters en een goede standplaats in de Strand, en dan zou tien tegen één een politieagent me komen ver tellen, dat ik naar huis moest gaan. Alleen dr- Öwen Westcott bleef nog over, mijn laatste red dingsboei, en als hij me ook in de steek zou laten, zou ik onder duiken in de diepe wateren der mislukking. Ik zou naar huis gaan en verder mijn hele leven puddingen maken en bedden op maken, als de Strand mij verbo den zou worden. Nooit! Op een draf liep ik de Wimpole Street langs en toen ik de deur van dr. Westcott bereikte, stond ik stil en aarzelde, terwijl ik zijn naam op de koperen plaat las en naar de ramen staarde. Dr. Owen Westcott, ik hield van de naam. Wat voor soort man zou de be bezitter er van zijn? Zou hij op dr. Von Weisman lijken, of op de tuinbouwkundige Sir Nigel, of op de langzame, vriendelijke dr, Brand-Dutton? En terwijl ik aar zelde ging de deur open en een groot man met een ernstig, ver moeid gezicht en sombere ogen kwam naar buiten en aarzelde toen hij mij zag. Een ogenblik keek hij mij onderzoekend aan, niet nieuwsgierig maar belang stellend, en toen, daar ik niets zei, nam hij zijn hoed af, stapte in een auto die stond te wachten en reed weg. Ik wist, dat het dr. Westcott was, maar toch trok ik aan de bel. „Was dat dr. Westcott, die weg reed?" „Ja juffrouw". „Wanneer zal hij terug zijn?" „Maandag om half elf". „Ik zou graag een afspraak maken voor maandagmorgen elf uur". „Dr. Westcott heeft het die gehele dag erg druk. Kan het niet op dinsdag?" „Maar dinsdag is nog zo ver weg", zei ik, teleurgesteld. „Maar twee en een halve dag, juffrouw" en de man kuchtte. Tot mijn ergenis voelde ik, dat ik vuurrood werd en daar was töch helemaal geen reden voor. „Heel goed, dinsdag om elf uur". „Hoe is uw naam juffrouw?" jk zei het hem en keerde hon gerig, een beetje teneergeslagen naar Bedford Park terug. (Wordt vervolgd). Vrijdagavond vergaderde de ge meenteraad van Retranchement onder voorzitterschap van burge meester J. A. Leenhouts. De voorzitter deelde mede, dat de familie Van Dale in principe bereid is gronden te verkopen ten behoeve van eventueel te bouwen woningwetwoningen. De raad besloot aan de heer J. Lako, op diens verzoek, met in gang van 1 jan, 1957 eervol ortt- slag te verlenen als keuringsvee arts. Met ingang van 1957 wordt aan de Dienst voor de geestelijke volksgezondheid in Zeeland als nog 'n subsidie" toegekend van 3 ct per Protestantse een eenzelfde bedrag aan Wit-Gele Kruis per R. K.-ingezetene. De subsidie aan de vereninging vun burgemees ters, secretarissen en ontvangers in W. Zw.-Vlaanderen werd van 2 op 4 ct per inwoner gebracht. Verder verleende de raad 'n cre- diet van 700 voor de inrichting van de nieuwe kluis. De kolen- toeslag aan de minst draagkrach- tigen in de gemeente werd met ingang van 1 jan. a.s. oj 4,40 per week gebracht. Over een ingekomen verzoek tot verlaging van de vermakelijk heidsbelasting werd uitvoerig ge discussieerd. Verschillende leden waren van oordeel, dat deze be lasting, in vergelijking met ande re gemeenten, aan de hoge kant is. Een voorstel van de heer Den Hamer om tot halvering over te gaan, werd aangenomen. Tegen stemden wethouder De Bruijne en de heer v. d. Sluis. Aan het einde van deze laatste zitting in 1956 bood de voorzitter de raad zijn beste wensen aan voor de komende feestdagen, ter wijl hij de hoop uitsprak, dat ook in het komende jaar van een pret tige samenwerking gesproken zal kunnen worden. De heer Den Hamer bood weder kerig namens de raad aan burge meester en wethouders en ge meentesecretaris zijn beste wen sen aan. Semi arts examen. Naar aanleiding van een schrij ven van de minister van Binnen landse Zaken, stelde de raad een verordening op de keuring van waren vast, gelijkluidend aan de door de minister toegezonden modelverordening. De plaatselij ke bouwverordening werd gewij zigd met betrekking tot de bouw van schuilplaatsen bij etagewo ningen, welke overigens niet in de gemeente Waterlandkerkje voorkomen. t, Aan de stichting schooltand- verzorging West ZeeuwsJVlaan- deren werd voor het jaar 1957 een bijdrage van 8 cent per inwo ner toegekend. Een subsidie van 10,werd verleend aan de stichting eploi- tatie R. K. Vlassersscholen in Zeeuws-Vlaanderen, gevestigd te Koewacht. Eenzelfde subsidie werd verleend aan de helicopter - dienst AxelRotterdam. Aanvankelijk voelden B. W. er voor het lidmaatschap van 't Zeeuws-Vlaams Borgstellings fonds te beëindigen. Bij nader inzien en na overleg met ge noemde stichting zijn B. W. hierop teruggekomen. De rekening-courantovereen komst bij de bank voor Ned. ge meenten werd voor het jaar 1957 verlengd, terwijl het krediet be paald werd op 50.000,-"L De'voorzitter deelde mede, dat de B. B. zaterdag j.l. een oefening heeft gehouden, welke als bijzon der geslaagd moet worden be schouwd. Hij meende, dat !het zijn nut kan hebben, dat de vol gende oefening door de raadsle den wordt bijgewoond, hetgeen werd toegezegd. Hierop kwam de begroting 1957 in behande ling. De secretaris gaf, zo nodig, bij elke post een uitvoerige tóelich ting. De gewone dienst heeft een post voor onvoorzien van 837,73. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van de Rijks politie alhier zijn aangegeven de volgende gevonden voorwerpen, 'welke zijn terug te bekomen aan de daarachter vermeide adressen. Leren schakelriem, Veerstraat 27; handpompje, Veerstraat 20; gebreide handschoen, Terneuzen- sestraat 40, snoer kralen, Axelse straat 75, en portemonnaie met inhoud, o.a. geld en foto'tjes, Rie- mensstraat 2. Voor het semi arts examen slaagde aan de rijksuniversiteit te Utrecht de heer R. H. de Bruij- kere, alhier. Gemeenteraad. De raad vergaderde vrijdag avond onder voorzitterschap van burgemeester M. J. Verbrugge. Na het openings- en begroe tingswoord, deelde de voorzitter mede, dat de gemeente thans weer de volledige beschikking MAANDAG 24 DECEMBER. TERNEUZEN: Luxor-theater, 8 uur: „De tante van Charlie". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „De man in het donkergrij ze pak". SAS VAN GENT. Olympia Theater, 8 uur: „Het jolige weeuwtje". DINSDAG 25 DECEMBER. TERNEUZENLuxor-theater, 8 uur: „De levensroman van Johann Strausz"; 2 uur: „De levensroman van Johann Strausz"; 4.30 uur: „De kara vaan der verdoemden". Concertgebouw 3 uur: Kindervoorstelling „De kleine Moek"; 8 uur: Karavaan der verdoemden. Café Zeeland, 7.30 u.: Prijs- kaarting. AXEL: Het Centrum, 3.45 en 8 uur: „A. en C. als waaghal zen". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 2.30, 5 en 8 uur: „Het jolige weeuwtje". WOENSDAG 26 DECEMBER TERNEUZENLuxor Thea ter, 2 uur: De karavaan dei- verdoemden; 4% en 8 uur: De levensroman van Joh. Strausz. Concertgebouw, 8 uur: De karavaan der verdoemden. AXEL:- Het Centrum, 3.45 u.: A. en C. als waaghalzen; 8 u.: De politie volgt het sp<?or. HOEK: Café Geers, 2 uur: Prijskaarting. Café 's Lands Welvaren, 7 uur: Prijskaarting. SAS VAN GENT: Olympia Theater, 2(6 uur: De graaf van Bragelonne; 5 en 8 uur: Meisjes voor Tanger.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2