Ook Noord-Sumatra scheidt zich af van Centrale regering (1.25 rwa W ^iov VANDENBRUELE Koninklijk gezin vierde Kerstfeest met personee SMIDT-POTHOVEN V. J WEERBERICHT HOOGWATER HET WEER ZON- es MAANSTANDEN Vrees voor uitbreiding van militaire opstand Nieuwjaars- advertentiën Hongaarse verzetsvlag naar Koninklijk Paleis op de Dam overgebracht Gaat het Kerstfeest tegemoet en... MET DE BESTE KOUSEN MAANDAG 24 DECEMBER 1956 12e Jaargang Nr 3955 Kolonel Simbolon, de territoriaal commandant van Noord- en Midden-Sumatra, heeft vrijdagavond bekend gemaakt, dat Noord-Sumatra zich heeft afgescheiden van de centrale regering en niet langer het kabinet Ali Sastroa- midjojo erkent- Deze bekendmaking werd gedaan in een uitzending via radio-Medan. Zoals bekend, heeft luite nant-kolonel Ahmad Hussein donderdag het bestuur over de provincie Midden-Sumatra overgenomen. De provin cies Midden- en Noord-Sumatra, die tot de rijkste gebie den van de Indonesische archipel behoren, staan onder één militaire territoriale commandant, I. C. kolonel Sim bolon. Minister Abdulgani officieel „verdacht". A.O.W. geheel in werking. Mededeling in de beóte ótentmincf en &S&SS *^0 Vcor esn feestelijk Kerstdiner TAFELLAKENS salons „robkrt" Ontploffing van kernwapen in Seberië. Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J..van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per. advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uw Voor het Maandagnummer: zaterdags 10 uur Reuter voegt hier nog aan toe, dat kolonel Simbolon ter motive ring van zijn besluit mededeelde, dat hij tot het besef was gekomen dat niet langer kan worden ge hoopt dat de pogingen van de centrale regering om verbetering in de binnenlandse toestand te brengen, met succes zullen wor den bekroond. Hij noemde de „afscheiding" van Noord-Sumatra „tijdelijk". Zij was bedoeld ami de weg te ba nen voor eerlijke lieden met een v aftornen gevoel voor verant woordelijkheid en niet behept met lust naar macht, om de lei ding van het land over te nemen. De door kolonel Simbolon voor radio-Medan afgelegde verklaring luidt: Het eerste militaire district, bestaande uit de provincies Mid den- en Noord-Sumatra, scheidt zich met ingang van 22 december af van de centrale regering in Djakarta, met dien verstande dat het verbreken der betrekkingen met de centrale regering een tij delijk karakter draagt. Het eer ste militaire territorium erkent niet langer het huidige kabinet. In 'het gebied van het eerste mi litaire district is de staat van oor log en beleg afgekondigd. MIDDEN-SUMATRA De raad van legerofficieren en leger-veteranen, die donder dagavond het bestuur in Midden- Sumatra heeft overgenomen, zal het gezag weer aan de centrale regering overdragen, zodra de verbeteringen, waarnaar de be volking van dit gebied haakt, zijn doorgevoerd, aldus een medede ling, welke via radio-Bukittinggi in Midden-Sumatra werd ge daan. Mohammed Sjafei, een voor aanstaande figuur in Midden-Ja- va, verklaarde in een uitzending voor radio-Bukittinggi, dat de stap van de „Banteng"-divisie moet worden gezien als „de cli max van de algemene ontevre denheid onder de bevolking". Hij zeide, dat de „Banteng-divisie" tegen de Nederlanders heeft ge vochten voor de vestiging van de Indonesische republiek. Thans treft de divisie maatregelen oan de veiligheid de veiligheid van diezelfde republiek te waarbor gen. Volgens andere, zaterdag in Djakarta uit Padang, de hoofd stad van Midden-Sumatra, ont vangen berichten, zou luitenant- kolonel Ahmad Hussein het be stuur over de provincie slechts tjjdelijk hebben overgenomen. Mkiden-Sumatra is niet van plan zich van de centrale regering los te maken. Volgens de' berichten uit Pa dang werd de plechtigheid van de gezagsoverdracht bijgewoond door een veertigtal vooraan staande figuren van de provin cie. Gouverneur Muljohardjo droeg zijn bevoegdheid als hoofd van de provincie aan de raad over „zonder enige aandoening te tonen". Het dagblad „Njata" in Bukit- thtggi melde, dat het een „bloe deloze revolutie" was. DJAKARTA GESCHOKT. Het nieuws over Noord-Suma tra, na het voorbeeld van Mid den-Sumatra, bracht Djakarta zaterdagmorgen in opschudding. Vooraanstaande Indonesische fi guren in de hoofdstad noemden tegenover de correspondent van het A.N.P. de ontwikkeling van de afgelopen 48 -uren een tra- gfceh drama. In de beide provincies liggen tal van rubber-, tabak-, en olie- palmondernemingen. De grootste thee-onderpeming in geheel Zuid Oost Azië, onderneming „Kajoe Arce", die Nederlands eigendom is, is in Midden-Sumatra gele- De Caltex Olie Maatschappij et ongeveer tachtig miljoen ir geïnvesteerd in de olievel den nabij Pan-kan Baroe, even eens in Midden-Sumatra. De luchtverbindingen met Su matra werden zaterdag verbro ken. Verschillende politieke figu ren in Djakarta voorspelden de val van 't kabinet-Ali Sastroami djojo. Zij zeiden te vrezen dat de premier, „zelfs met de steun van president Soekarno" niet in staat zou zijn een oplossing te vinden voor de berg van moeilijkheden, waarvoor hij zich thans ziet ge plaatst. Inmiddels is zaterdag een ver tegenwoordiger van de nieuw in gestelde militaire raad van Mid den-Sumatra in de hoofdstad ge arriveerd, cm' president Soekar no op de hoogte te stellen van de door de raad genomen stap pen. Hij zeide ook verslag te zul len uitbrengen aan de minister president en de voorzitter van het parlement. Hij deelde met nadruk mede, dat de situatie in Midden-Sumatra na de machts overname rustig is. VREES VOOR UITBREIDING VAN MILITAIRE OPSTAND Indonesische politici in Djakar ta hebben zondag uitdrukking ge geven aan hun vrees, dat de mi litaire staatsgrepen in Sumatra zullen kunnen worden gevolgd door soortgelijke acties in andere gebieden in Indonesië. Het parlementslid Moh. Yamin verklaarde in een onderhoud met de correspondent van het ANP in Djakarta, dat „het niet uitgeslo ten is, dat de opstand in midden- Sumatra door andere acties zal worden gevolgd, zelfs in west- Java". Verwijzende naar de onlangs verspreide pamfletten van de „Soedanese beweging" in West- Java, waarin krachtige kritiek wordt uitgeoefend op de regering wegens haar centralisatische po litiek, zeide Yamin het zeer wel mogelijk te achten, dat de bewe ging in Bukittinggi in midden-Su- matra in Bandung in west-Java is begonnen. Inmiddels was volgens de in Djakarta ontvangen berichten de toestand in de twee provincies in Sumatra, die tegen de regering in verzet zijn gekomen, zondag rus tig en normaal. De correspondent in Djakarta vernam, dat geen schot is gelost bij de staatsgreep, waarbij het leger het bestuur in noord- en midden-Sumatra heeft overgeno men. In een uiteenzetting over de redenen van zijn coup tijdens een plechtigheid op het voornaamste plein van Medan, waarbij de Indo- neische vlag werd gehesen, zeide Simbolon in een toespraak tot zijn manschappen tot de actie te zijn overgegaan na diepgaand over leg met de plaatselijke leiders. „Det is een onweerlegbaar feit, dat het huidige kabinet er niet in is geslaagd te voldoen aan de wensen van het volk", zeide hij. Voorts verklaarde Simbolon, dat de levensstandaard van het Su- matraanse volk na elf jaar van onafhankelijkheid niet is verbe terd en dat „ons nationale leger, dat geboren is in onze nationale revolutie, niet kan toestaan, dat deze toestand eeuwig voort duurt". Moehtur Lubis gearresteerd. De Indonesische procureur-ge neraal Suprapto heeft zaterdag in een schriftelijke verklaring bekend gemaakt, dat er voldoen de gronden zijn om de minister van Buitenlandse Zaken, Ruslan Abdulgani, ervan te „verden ken" dat hij betrokken is bij een crimineel delict. De procureur-generaal deelde mede, dat de nodige gerechtelij ke stappen zullen worden geno men. Moehtar Lutiis, de hoofdredac teur van de „Indonesia Raya", die aan de landrechter photoeo- pieën en andere documenten had overlegd welke de schuld van minister Abdulgani zouden be wijzen, is vrijdagavond door de militaire politie gearresteerd. De grond, waarop deze arrestatie geschiedde, is tot dusver niet be kend gemaakt, doch volgens In donesische persberichten zou zij verband houden met de mislukte poging voor een staatsgreep van kolonel Zulkifli Lubis. De venklaring van de procu reur-generaal heeft het kabinet van premier Ali Sastroamidjojo diep geschokt. De premier en Abdoeigani behoren loeiden tot de nationalistische P.N.I.. De Is lam ietische regeringspartijen hadden reeds herhaaldelijk op 't aftreden van Abdulgani aange drongen, in afwachting van de resultaten van het tegen hem in gestelde onderzoek. Bij Kon. Besluit van 11 decem ber 1.1. is bepaald, dat de nog niet in werking getreden zijnde artike len van de Algemene Ouderdoms wet met ingang van 1 januari 1957 in werking zullen treden. De premie, waarvan de heffing bij wijze van inhouding geschiedt, wordt geheven over loontijdvak- ken, welke na 31 december 1956 eindigen en, voorzover die inhou ding plaats vindt op tantièmes, gratificaties en andere belonin gen, welke in de regel slechts eenmaal of eenmaal 's jaars wor den toegekend, over beloningen, welke na 31 december 1956 wor den toegekend. IN VERBAND MET DE KERSTDAGEN ZAL HET EERSTVOLGEND NUM MER VERSCHIJNEN OP DONDERDAG 27 DECEM BER. KERSTBOODSCHAP VAN H. M. DE KONINGIN H. M. de Koningin zal op Eerste Kerstdag om 13.00 uur per radio over beide zenders een Kerst boodschap uitspreken. KORTE REDEVOERING BIJ DE JAARSWISSELING Op Oudejaarsavond, maandag 31 december, zal mr H. A. Jonk man, voorzitter van de Eerste Ka mer, kort voordat men de twaalf klokslagen zal horen van de Dom te Straatsburg, een korte toe spraak houden voor een der Ne derlandse omroepverenigingen. voor het nummer, dat MAANDAG 31 DECEMBER des morgens zal verschijnen, kunnen weder geplaatst wor den Voor Nieuwjaarswensen of Nieuwjaarsgedichten groter dan 10 regels zal 1,25 meer worden gerekend voor elke daaropvolgende 10 regels of gedeelten daarvan. Inzending kan geschieden tot uiterlijk VRIJDAG 28 DECEMBER, des v.m. 11 uur. 3Iet zachte stem las H. M. de Koningin het Kerstevangelie. Z. K. H. Prins Bemhard en de vier Prinsessen luisterden toe. En niet hen nog ongeveer 380 genodigden, het in Den Haag en omstreken woonachtige personeel van H. M. en hun gezinnen. Het was stil Ln het koetshuis van de koninklijke stallen in Den Haag waar zaterdagavond de ko ninklijke Familie met het perso neel het Kerstfeest vierde. Het was zó stil, dat toen tijdens het voorlezen de microfoon uitviel, de zachte duidelijke stem van H. M. overal in het hoge, grote koets huis helder te horen was. Om precies vijf uur kwam het koninklijk Gezin de zaal binnen. Het werd ontvangen door de eer ste stalmeester van H. M., majoor Bisschoff van Heemskerck. In de zaal, die versierd was met veel dennegroen, stond een wel vier meter hoge kerstboom, waar in talloze kaarsjes brandden. Nadat het Kralingse meisjes koor, dat bij de boom stond opge steld, „O, kindeke klein" had ge zongen en een kwartet een an voelens nu, die klein en weinig christelijk en daarom zo menselijk zijn, krijgen ieder jaar bij het vie ren van Jezus' geboorte een kahs getoetst te worden aan het won der van de Kerstgeschiedenis met zijn blijde boodschap. Ik wil na tuurlijk helemaal niet zeggen, dat de Kersttijd de enige tijd is, waarop dit gebeuren kan. Iedere dag van het jaar onder alle om standigheden en op iedere plaats is dit mogelijk en zal het licht van Christus kunnen doordringen." De Prins zeide, dat, als het Kerstfeest waarlijk wordt beleefd, wij min of meer gedwongen wor den ons hart te openen. Dan wordt de juiste weg bijzonder sterk verlicht. De verkondiging van de geboorte van Christus, die ons het Evangelie bracht, is alles wat vvij nodig hebben. Prins Bemhard besloot zijn toe spraak met een gebed van Fran- ciscus van Assissi, welk gebed eindigt met de woorden: „Want zichzelf gevende wordt men rijk, zichzelf verliezende vindt men de vrede, vergevende ontvangt men vergiffenis, stervende wordt men wedergeboren, in het eeuwige leven.' zongen en een «.wai ici een ai.- tne<snraak van dp Prins dante van Mozart had gespeeld, t ctHikkwartpt pen an- trad Prins Bernhard naar voren om zijn toespraak te houden.. Zijn woorden gingen recht naar de harten van de aanwezigen. Het waren woorden van bezin ning en opwekking. „Het gebeurt nu eenmaal vaak bij ons, kleine, domme mensen, dat we de din gen bekrompen en egoïstisch zien, dat we voor onszelf méér wensen en verwachten dan voor anderen, dat we voor onszelf op iets anders, op een bijzondere zegen, op een wonder hopen in de letterlijke zin van het woord," zeide de Prins. „Al dergelijke ge- axelsestraat 65 brouwerijstraat 4 noordstraat 45 tel. 2546 JP»» Drie Oranje generaties, Konin grin Juliana, Kroonprinses Bea trix, de moeder van het verzet Prinses YVilheimina, en de oud- opperbevelhebber der Nederland se binnenlandse strijdkrachten Prins Bemhard, hebben zaterdag middag de plechtige en met mili tair ceremonieel uitgevoerde over brenging van de Hongaarse ver zetsvlag naar het koninklijk pa leis op de Dam bijgewoond. De Vorstin ontving deze vlag tijdens haar bezoek aan de Jaar beurshallen te Utrecht van de 31- jarige Hongaarse vrijheidsstrü- ier Janos M., en zij gaf de com mandant van de voormalige bin nenlandse strijdkrachten, de re serve generaa 1 majoor H. Koot pdraeht dit dundoek naar het paleis in de hoofdstad te doen overbrengen. Even vóórdat het koninklijk paar met hun oudste dochter aan de Nieuwe Kerk arriveerde, waar een korte samenkomst werd ge houden, had Prinses Wilhelmina, getooid met een cocarde, bijna on opgemerkt in de rond een pilaar geoouwde kerkbank plaats geno men. Toen het koninklijk paar de kerk betrad werden de lichten ontstoken en naderde vanuit een zijbeuk de vaandelwacht van oud- B. S.'ers, in de blauwe overall, zwarte helmen en de hand aan de stengun, met de Hongaar se vlag. De vlaggedrager stelde zich op vóór de preekstoel en de koninklijke gasten namen naast Prinses Wilhelmina in de kerk bank plaats. In een andere kerkbank zaten minister-president dr Drees, en de ministers mej. dr Klompé en prof. dr Sam kalden. De plechtigheid werd voorts bij gewoond door talrijke burgerlij ke en militaire autoriteiten, re presentanten van alle organisa ties werkzaam op het terrein van de vluchtelingenhulp en uiteraard ook door een aantal Hongaarse vluchtelingen. Nadat inleidende orgelmuziek in de hooggewelfde kerkruimte verklonken was betrad mr A. J. Andree Wiltens, een der leiders van het voormalig studentenver- zet, de preekstoel. Hij zeide o.a. „Onder deze vlag, die door een onbekend patriot in haast is vervaardigd, is op 25 ok tober j.l. in de straten van Buda pest gestreden. Toen de drager van deze vlag zich door achtervolging genood zaakt zag zijn land te verlaten, heeft hij, omdat hij van dit sym bool geen afstand kon doen, het doek, verborgen onder zijn kle ding, meegenomen om het ten slotte spontaan als kleinood zoals hij het zelf uitdrukte aan H. M. de Koningin aan te bieden tijdens haar bezoek aan de Jaar beurshallen in Utrecht." Na een vertaling van sprekers woorden in het Hongaars door de Hongaarse predikant ds I. L. Tusky werd met orgelspel de sa menkomst afgesloten. Achter de vlag aan begaven al len zich over het midden Dam- terrein, waar talrijke Amsterdam mers stonden, naar het nationaal monument. Daar stond een erewacht van pelotons van de drie onderdelen der krijgsmacht aangetreden. Dit stil en eerbiedig samenzijn werd geopend met het taptoesig naal en een minuut stilte, waarin de vlaggedrager het dundoek, waaromheen een zwarte rouw band zat, langzaam naar de grond liet nijgen, werd besloten met de reveille. Tijdens dit signaal werd de Ne derlandse driekleur langzaam ge streken en gehesen aan de mast naast het monument. Tot slot speelde de koninklijke militaire kapel het Hongaarse en Nederlandse volkslied. De lange zwijgende stoet begaf zich daarna naar het paleis. Daar werd de vlag in ,,'s Konings voor huis" (gelegen achter de ingang), waar met dennegroen een stem mige sfeer was geschapen, in een standaard opgesteld. Koningin Juliana en Prins Bern hard legden hier een krans aan de voet van de vlag neer, en Prin ses Wilhelmina plaatste 'n bloem stuk in de vorm van een witte margriet met een lint, waarop in het Hongaars stond: „Met eerbied voor de Hongaarse vrijheidsstrij ders," bij het rood-wit-groene dun doek. De autoriteiten, gevolgd door de genodigden en de burgerij de fileerden tot slot langs de vlag. Hierbij was tevens gelegenheid om bijdragen te storten voor de Hongaarse vluchtelingen. speelde het strijkkwartet een an dante van Haydn opus 74 II. Leden van de vereniging „Ko ninklijk Staldepartement" voer den een Kerstspel „Nu sijt welle kome" op. Het was een eenvou dig verhaal over de Kerstavond in 'r, boswachtersgezin. Er kwans vreemd bezoek die avond; zich eenzaam voelende mensen, een zwerver en de drie koningen, die de ster volgden. De ster bleef stil staan boven de nederige woning van de boswachter. „Jezus is in onze harten geko men," zeiden de drie koningen. Het Kerstfeest werd besloten met samenzang „Stille nacht." Een groepje koperblazers, leden van de koninklijke militaire kapel verzorgden bij de samenzang en de koorzang de muzikale begelei ding. In een van, de zalen van de ko ninklijke stallen stonden lange tafels opgesteld met daarop brood jes en dampende chocola. De Koningin, de Prinsessen en dames van de Hofhouding schon ken voor hun gasten de drank uit. Daarna werden de -kerstbro den en Prinsessekalenders uitge deeld. De koninklijke Kerstvieringen met het personeel zijn langzamer hand een traditie geworden. Voor het eerst werd het Kerstfaesi met het personeel in 1950 in pa leis Soestdijk gevierd. Het is reeds tweemaal op hel Loo gevierd en dit jaar was het voor de tweede makl in de ko ninklijke stallen. Voorts werden nog in het paleis in Amsterdam en in de garage van de koninklij ke marechaussee bij het paleis Soestdijk, Kerstfeest gevierd. met éjarantielabel Tafellakens - servetten - vingerdoekjes v.a. f. 9.95-f. 1.95-f. 0.90 i Lakens - slopen vxt. 9.35-f. 2.95 Hoeslakens - slopen v.a. f. 10.20-f. 2.95 - Baddoeken - washandjes f. 4.95-f. 0.70 Theedoeken f. 1.65 »/-i - Frotté handdoeken f. 2.50 ipwvwW 1 Verkrijgbaar bij Tel. 2356 TERNEUZEN BRAND IN AMERIKAANS ZIEKENHUIS. Zes personen zijn zondag om 't leven gekomen en negen verke ren in ernstige toestand als ge volg van een brand in een zieken huis te Minneapolis in de Ameri kaanse staat Minnesota. Onge veer zestig mensen, in nachtkle ding, konden worden gered. De brand is waarschijnlijk ont staan door kortsluiting van lichtjes in een kerstboom. 6e kapper mei hrfapcr+tcocW nwfe 16 brouwtrjjsfroal 9 lemuzen nat. en internationaal jurylid wij leveren met succes alle voor komende haarwerken de betere toiletartikelen TSJOU EN LAI NAAR DE SOW JET-UNIE. Premier TsjouEn-Lai van Cri- na heeft een uitnodiging van de Sowjet-regering om begin janua ri van bet volgend jaar een vriendsehapsbezoek aan' de Str.v jet-Unie te brengen, aanvaard, aldus meldt radio- Moskou. I De uitnodiging was gedaan on jde „broederlijke vriendschap en samenwerking" tussen beide lan den verder te verstevigen. medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig van maandagoch- tend tot maandagavond. Wat meer wind. Veranderlijke bewolking mei piaatselijk enige regen- of sneeuwbuien. Matige, langs de Waddenkust tijdelijk vrij krachti ge oostelijke wind. Mid dagtempe raturen om het vriespunt. DINSDAG 25 DECEMBER. Een woordvoerder van het me teorologisch instituut te Tokio heeft zaterdag verklaard, dat de Russen op 14 december ergens in Siberië een „groot" kernwapen tot ontploffing hebben gebracht. Volgens de woordvoerder wordt door het instituut een nauwkeu rig verslag van deze ontploffing voorbereid, dat openbaar zal wor den gemaakt als de gegevens van 15 waarnemingsposten in Japan 1 zijn gecontroleerd. MEER WIND. Een'zeer krachtig hogedrukge- bied, waarvan het centrum bo ven midden Skandinavië aange troffen werd, beheerste dit weekeind het weer in onze omge ving. Noordoostelijke winden voerden tamelijk koude en enigs zins onstabiele lucht aan, waar in tijdens opklaringen op tal van plaatsen in de nacht van zater dag op zondag één tot twee gra den vorst voorkwam. Op enkele plaatsen kwam zondag een sneeuwbuitje voor. Zondag over dag liepen de temperaturen tot omstreeks 3 graden op. Ook heden blijft de aanvoer bij oostelijke winden voortduren. Aarige2ien over de Britse eilan den langzaam een storing nader bij komt zal de wind tot matig, en langs de Waddenkust tijdelijk tot krachtig toenemen. In het temperatuurverloop komt maar weinig verandering. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.30 8.05 8.45 8.55 n.rru 8.13 8.48 9.28 9.3S WOENSDAG 26 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.40 9.15 9.55 10.05 rum. 9.29 10.04 10.44 1034 DONDERDAG 27 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.59 10.34 11.14 11.24 n.rn. 10.44 1119 11.59 12.09 ZON MAAN op onder op ander Dec. 24 8.49 16.34 0.28 12.08 25 8.50 16.35 1.44 12.j: 26 8.50 16.36 2.59 12.57 27 8.50 16.36 4.11 13.27 28 8.50 16.37 5.19 14.03

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1