Debat in de Franse Nationale vergadering Aanvaring bij Nederlandse kust Speciale bevoegdheden voor de Hongaarse politie De toestand in Hongarije Verklaring van Mollet Communiqué over de besprekingen tussen Eisenhower en Nehroe HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 21 DECEMBER 1956. 12e Jaargang Nr 3953 EERSTE BLAB Giro 777 en giro 999: 7,7 miljoen Belgische regering krijgt het vertrouwen De gebeurtenissen op Cyprus Nieuw incident aan de grens tussen de Ierse republiek en Ulster De Zwitserse defensie Verkorting diensttijd in Polen Het proces tegen dokter Adams De vluchtelingenstroom van Hongarije naar Oostenrijk Bngeland voor tweede dag in mist gehuld De moordenaar van Tritski Overleg met Makarios Aanleg van buisleidiag door Israël zal spoedig beginnen Kerstgeschenken voor Hongaarse vluchtelingen kinderen Het olietekort in Engeland Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot s namiddags 2 aui Voor het Maandagnummer: zaterdags 10 «uw Premier Mollet heeft donderdag ia ée Nationale Vergadering ver klaard, dat naar zijn mening het belangrijkste resultaat van de tewestte-Suez is, dat, de vrije we reld bewust is gemaakt van de bedkeiging welke tegen haar word georganiseerd. .Niemand Uwi meer onkundig zijn van het feit, dat Rusland Nasser heeft ge maakt tot zijn instrument bij het btanendringen in het Midden- Oosten en Afrika". De premier, die sprak op de derde dag van het debat over de buitenlandse politiek, deelde mee, flat hij niet de vertrouwenskwes tie zou stellen, tenzij er ingrijpen de amendementen zouden wor den voorgesteld op een door de socialisten in gediende motie, waarin de regeringspolitiek wordt goedgekeurd. In deze motie wordt de rege ring gevraagd te streven naar: 1. Een algemene vredesregeling voor het Midden-Oosten, waarbij het Suez-kanaal onder internatio naal beheer komt of een andere regeling wordt gevonden, die de zelfde waarborgen biedt. 2. Versterking van de organisa tie der Verenigde Naties, waar door zij haar besluiten kan laten eerbiedigen. 3. Versterking van het Atlanti sche bondgenootschap, gebaseerd op gelijkheid van rechten en ver pachtingen van alle leden en 4. Een spoedige sluiting van de verdragen voor Euratom en een gemeenschappelijke Europese markt, met dien verstande, dat zenreel mogelijk Europese landen hieraan kunnen deelnemen. Mollet was van oordeel, dat de motieven voor de Frans-Britse politiek thans nog even dwingend aanwezig zijn als voorheen. Wat de Fransen in hun optreden in het Midden-Oosten had geleid noemde hij „een soort anti-Mün- dten reflex". „Wij waren van me ning, dat Frankrijk niet het recht had twee maal dezelfde fout te maken", aldus de premier. Hij trok hierbij een vergelijking tus sen het samengaan van Hitier met de Sow jet-Unie, kort voor de tweede wereldoorlog, en de be trekkingen, die Nasser met de Russen heeft aangeknoopt. „In het explosieve gebied van een economisch ten achter gebleven Midden-Oosten betekende Nasser een gevaar, dat kan worden ver geleken met wat Hitier vertegen woordigde in het hart van een te geïndustrialiseerd Europa". President Nasser beschikte hierbij over een geweldig wapen in de vorm van het toezicht op een groot gedeelte van de Euro pese olie-aanvoer, zowel direct op de aanvoer via het Suez-kanaal als indirect op de aanvoer via de pijpleidingen in het Midden-Oos- len. Door het blokkeren van het kanaal en door de sabotage aan enige pijpleidingen waren moge lijkheden ontstaan, doch men n»oest deze niet overdrijven. Om edhter de mogelijkheid uit te sluiten, dat de Sowjet-Unie zich op een gegeven ogenblik meester maakt van de olie-aanvoer, moet het Suezk anaal onder een werke lijk internationaal beheer komen, »o verklaarde Mollet. Het was de bedoeling van de Franse regering om nieuwe ener giebronnen te vinden, zoals b.v kernenergie. Verder zouden alle olie- en aardgasvoorraden op Frans gebied moeten worden ge ëxploiteerd, zoals die in de Saha ra Daarnaast moeten nieuwe handelsbetrekkingen worden aan geknoopt met de olie produceren de landen buiten het Midden- Oosten. Frankrijk kon Algene niet op geven, omdat dan, de deur van Afrika" voor de Sowjet-Unie zou worden geopend. Dat Egypte zich voortdurend in de Algerijnse za ken mengt, is overduidelijk bewe zen, aldus de Franse premier. De socialistische motie Ls ten slotte met 332 tegen 213 stemmen goedgekeurd. Mollet zei dat het lidmaatschap van de Verenigde Naties de ver plichting met zich mee zou moe ten brengen een binnenlands be stuursapparaat te vormen dat in overeenstemming is met de de mocratische beginselen van het handvest. De besluiten van de Verenigde Naties zouden zonder uitzondering stipt ten uitvoer moeten worden gebracht. Dit zou slechts mogelijk zijn na ontwape ning en de oprichting van een in ternationaal politieleger. hij de keuze van Spaak als Navo- secretaris van grote waarde. Met 433 tegen 149 stemmen (de communisten) keurde de verga dering voorts een motie goed waarin medeleven met de Honga ren wordt uitgedrukt en de „bloe dige onderdrukking door het Sowjet-leger en de collaboreren de regering van Boedapest wordt" wordt gebrankmerkt. De vergadering verzoekt de re gering alle passende stappen te doen om Hongarije een statuut te geven, dat internationale waar borgen inhoudt voor 's lands on afhankelijkheid en vrijheid", al- dus de motie. Op girorekening 999 ten name van het Nationale comité hulp verlening Hongaarse volk is tot gisteren ontvangen3.700.242,25, het Nederlandse Roode Kruis ontving op haar speciale girore kening no. 777 4.031.089,18. De Belgische Kamer heeft met 101 tegen 93 stemmen bij 3^ont- houdingen haar vertrouwen uit gesproken in het regeringsbeleid. Voor stemden socialisten en liberalen. De christelijke volks partij stemde tegen, terwijl de communisten zich onthielden. In het voorafgaande debat over de economische politiek oefende de CVP vooral kritiek Over de Navo zei Mollet dat zij! op de heffing van 5% Procent op ook ^n Europese gemeenschap alle inkomsten boven 750.000 fr in zich bergt. In dit opzicht achtteper jaar. Tussentijdse verkiezing in Groot-Brittannië De conservatieve kandidate, Mervyn Pike, in het Engelse kies district Melton Mowbray heeft bij een tussentijdse verkiezing de socialistische kandidaat met een meerderheid van 2362 stemmen verslagen. De zetel van het district was vakant geworden door het aftre den van minister Nutting, die het niet eens was met de politiek van minister-president Eden in het Midden-Oosten. Bij de algemene verkiezingen in 1955 had Nutting een meer derheid van 10.750. Het Noorse s.s. „Bernhard Hans_ sen" (8739 ton) is donderdagoch tend cm half drie nabij Texel, bij boei ET 6, in aanvaring gekomen met het 9500 ton metende Belgi sche m.s. „Lukuga". Het Belgische schip kreeg een lek, waardoor water de machine kamer binnendrong. De sleepboten „Holland", „Ti tan" en „Maas" voeren uit om de „Lukuga" te helpen. De „Holland" heeft de „Luku ga" om half vijf bereikt. Men probeerde eerst het water uit de machinekamer van het Belgische schip te pompen en daarna het schip op sleeptouw te nemen. De „Bernhard Hanssen" heeft geseind, dat het geen hulp nodig heeft. Het noodverkeer werd daarna opgeheven. Donderdagmorgen te half tien De ontwapeningscommissie is de reddingboot „Brandaris" j \r vj kt i.;„„ met aan boord drie passagiers en der eremgde N aties I vjer(je stuurman Thomas Hu- De ontwapeningscommissie der bert, van het gisternacht tijdens geplaatst. Het schip is in juli 1956 gebouwd, behoort toe aan de Compagnie Maritime Beige te Antwerpen en voer onder kapi tein Van Isacker. De bemanning telde 51 koppen. Er waren voorts nog drie passa giers aan boord. De drie geredde passagiers zijn: de heer en mevrouw De Schep per uit Lapanne (België) en de heer A. N. Verbaenen uit Leo- poldstad. De heer De Schepper is havenmeester in Leopoldstad en Veiligheidsstrijdkrachten heo- ben donderdag te Famagusta op Cyprus een betoging van scholie ren tegen de voorgestelde grond wet en voor aansluiting van Cy prus bij Griekenland verspreid. Vijfentwintig betogers zouden zijn gearresteerd. In een later uitgegeven offi ciële verklaring wordt medege deeld, dat geschoten is op een jongen, die tijdens de betoging wegliep en geen gehoor gaf aar een bevel om te blijven staan. De jongen werd gewond. Er zijn 23 arrestaties verricb: In pamfletten, in Famagusta in omloop gebracht door de verix- was met zijn echtgenote op weg den organisatie Peka, is bevel ge. - - - geven tot een algemene staking van 24 uur. In de pamfletten wordt gezegd, dat de staking gehouden moe? worden „als eerste teken van hef verzet der Cyprioten tegen de constitutionele „val" die woene- dgaavond is gepubliceerd". Een Grieks-Cyprische priester. Antonio Mavromatis, verdadhi van terroristische activiteit, Ls donderdag gearresteerd Volgens een officieel commur. - que is hij actief lid van de Bok - Verenigde Naties heeft donder dag op een korte vergadering haar rapport aan de algemene vergadering zonder debat goed gekeurd en is daarna uiteenge gaan, zonder dat een datum voor een nieuwe bijeenkomst werd vastgesteld. Het rapport bevat alle ontwapeningsvoorstellen en andere documenten die op de ont wapening betrekking hebben. De Amerikaanse afgevaardig de, Cabot Lodge, gaf te kennen, dat zijn regering nieuwe initiatie ven zal nemen om tot een ak koord op het gebied der ontwa pening te komen. De Hongaarse politie is voort aan gemachtigd personen, die „de openbare orde en in het bijzonder de produktie in gevaar brengen", tot ten hoogste zes maanden in hechtenis te houden zonder dat het tot een proces komt. Dit blijkt uit een decreet van de presidentiële raad, dat donderdag in de staatscourant is gepubli ceerd. De Hongaarse pers heeft er tot dusver geen gewag van ge maakt. Aan de grens tussen de Ierse republiek en Ulster is donderdag ochtend in een gebouw van de palitie van Ulster een bom ont ploft. Dit incident geschiedde te Der- nlwalt in het graafschap Ferma nagh. De bom werd uit een vracht auto geworpen. Na de aanslag vluchtten de daders in de richting van de grens. Er is geen imelding gemaakt van doden of gewonden. De gevangenneming van de be trokkenen kan op voorstel van de politie-autoriteiten door de procu reur-generaal worden gelast. Laatstgenoemde moet elk geval binnen dertig dagen onderzoeken. De hechtenis mag niet langer dan een half jaar duren. Het de creet zal gedurende een jaar van kracht zijn. Waarnemers zijn van oordeel, dat de nieuwe bepalingen over eenkomen met het stelsel, dat door de voormalige premier Imre Nagy in 1953 werd afgeschaft. Volgens dit stelsel konden perso nen voor onbepaalde tijd in inter neringskampen worden vastge houden, zonder dat het tot een proces kwam. Duizenden Honga ren hebben op deze wijze jaren lang gevangen gezeten. Toen de kampen werden opgeheven, zijn vele mensen, die om politieke re denen waren geïnterneerd, tot ge vangenisstraf veroordeeld. Volgens radio-Boedapest heeft de algemene procureur-generaal, Dr. Geza Szenasi, meegedeeld, dat er een nieuwe politieke poli tie zal worden opgericht om „misdaden tg,en het regime te ontmaskeren en te voorkomen". De A. V. H., de ontbonden staatsveiligheidspolitie, zou ech ter niet meer terugkeren. Zolang de nieuwe politiemacht nog niet is gevormd, „kunnen er fouten voorkomen, die individueel als zeer ernstig kunnen worden gevoeld", aldus Dr. Szenasi. Zijn bureau werkte echter „dag en nacht" om alle gevallen te onder zoeken. „Onschuldigen zullen al tijd in vrijheid worden gesteld", Dr. Szenasi voegde hieraan toe, dat er een „verenigd opperbevel bestaat, dat „plaatselijke Sowjet- zo zei hij. bevelhebbers ter verantwoording roept, als zij zich mengen in aan gelegenheiden van plaatselijk be stuur" (Volgens waarnemers te Wenen is dit de eerste maal, dat er van een gemeenschappelijk op perbevel over de Russische en Hongaarse troepen wordt gespro ken.) De Hongaarse minister van Justitie, Ferenc Nezval, heeft ver klaard, dat de voormalige com munistische leider Ernoe Geroe, alleen als beklaagde naar Hon garije kan terugkeren om zich te verantwoorden voor zijn misda den jegens het volk". De minister zei, dat er in het verleden vele ernstige fouten zijn gemaakt. Hij pleitte voor onaf hankelijkheid van de rechtelijke macht en hij beloofde, dat het ge vangenisstelsel en de procedure regels bij rechtzaken zullen wor den herzien. Het voorstel van de Zwitserse regering om honderd Britse Cen turion tanks en 40 Franse Myste- re straaljagers te kopen, heeft in de nationale raad niet het ver eiste aantal stemmen gekregen. Met deze aankopen zou een be drag van 200 miljoen Zwitserse frank gemoeid zijn geweest. mist aangevaren Belgische m.s. „Lukuga", in de haven van Ter schelling aangekomen. Schipper Toxopeus van de „Brandaris vertelde, dat de „Lukuga" een zeer groot gat heeft ter hoogte van de machinekamer, waaruit hij opmaakte dat het Noorse schip „Bernhard Hanssen" een behoorlijke snelheid moet hebben gehad. De vierde stuurman, die op de plek van de aanvaring in zijn hut lag te slapen, kon met moeite worden bevrijd, maar kwam er slechts met enige lichte kneuzingen van af. Het Noorse schip boorde zijn steven in de „Lukuga" tot bij de schoorsteen. Het Belgische schip, dat thuis hoort in Antwerpen, was met een lading van 6500 ton stukgoea on derweg van de Congo naar Bre men De machinekamer staat vol water, ook de ruimen 4, 5 en 6 maken iets water, maar dit is tot dusverre bij te houden met tien motorpompen, die aan boord zijn naar België voor verlof. De heer Verbaenen is werktuigkundige in dienst van de Compagnie Mari time Beige en was ook naar BelL gië onderweg. De sleepboten „Zuidzee" en „Holland" zullen trachten de „Lukuga" naar Embden te bren gen, doch het schip begint dieper in het water te zakken, zodat rekening wordt gehouden met de mogelijkheid dat het onderweg ergens aan de grond moet worden gezet om zinken te voorkomen. Het Poolse blad „Kurier Szcze cinski" bericht dat generaal Bor- dzilowski, chef van de Poolse ge nerale staf, op een persconferen tie heeft verklaard, dat de dienst tijd in Polen spoedig verkort zal worden. Volgens het blad heeft de ge neraal gezegd dat de diensttijd voor de infanteristen v.an 24 tot 18 maanden en voor de man schappen van de andere onderde len van het leger van 27 tot 24 maanden teruggebracht zal wor den. Voorts zou de diensttijd voor de militairen van de zee- en luchtstrijdkrachten van 36 maan den tot tenminste 24 maanden verminderd worden. maar niet die aangaande de instellin gen", aldus de Franse premier. Premier Mollet heeft donderdag komstige instellingen van dat ge- te Parijs op een lunch voor Fran- bied, doch dit akkoord zou voor- se journalisten van overzee ver-lopig geheim worden gehouden, klaard dat Engeland en Frank- „Wij zullen onze bedoelingen ten riik van gedachten wisselen over aanzien van Algene voor zover een plan om de gezamenlijk die de rechten van het individu Egyptische tegoeden, die in de 2 betreffen, bekendmaken, landen zijn geblokkeerd, te ge- -1"* bruiken om hun onderdanen schadeloos te stellen voor hun in Egypte geleden verliezen. De premier gaf commentaar op een verklaring van oud-premier Reynaud, die woensdagavond in de nationale vergadering de sug gestie had gedaan, dat Engeland Rechercheurs van Scotland en Frankrijk over deze kwestie Yard en van de plaatselijke poli een overeenkomst moeten slui- tie van Eastbourne hebben don- ten. derdag de voorbereidingen afge- Mollet zei voorts, dat voor eind sjoten voor de opgraving op vrij- januari het verdrag voor een ge- dag van de van twee oude meenschappelijke Europese dames uit Eastbourne, markt voor de zes landen van deHet zjjn (je ly^en van mevr. Ju- Europese gemeenschap voor ko- lia Bradnum, die in 1952 op 80- len en staal zal worden gesloten jarjge leeftijd stierf en mej. Cla- en dat Frankrijk met zijn overzee- ra Neil Miller, die in 1955 in de se gebieden aan deze organisatie leeftijd van 85 jaar overleed, zal deelnemen. j Het verzoek tot opgraving werd Hij deelde mee, dat de Franse gedaan door de politie na een uit- regering na de feestdagen een gebrejd onderzoek naar het over- ver klaring over de politieke sta- ijjden van een aantal in Eaest- tus van Algerië zal afleggen. bourne en omgeving wonende De ministers hadden al overeen-mensen. stemming bereikt over de toe De Hongaarse vakbonden drin gen aan op steun voor werklozen om een minimum inkomen te ver zekeren voor arbeiders, die met het oog op de huidige moeilijkhe den hun werk zouden kunnen verliezen, aldus heeft de secreta ris-generaal van de vaklbewe- gingsraad, Gaspar, woensdag in het vakbewegingsblad „Nepaka- rat" geschreven. Hij stelde voor de werklozen te werk te stellen bij het herstel van de schade te Boedapest. In een bekendmaking van de Hongaarse regering wordt ge zegd, dat de metaal- en machine fabrieken slechts drie dagen per week werken wegens gebrek aan elektrische stroom. Radio-Boedapest meldt, dat twee mensen, die wegens terreur en onwettig wapenbezit ter dood waren veroordeeld, zijn terecht gesteld nadat de presidentiële raad hun verzoek om gratie had afgewezen. Het zijn Ferenc Go- bor en Jozsef Mindszer. De doodvonnissen van drie an deren zijn door de presidentiële raad veranderd in levenslang. Een 17-jarige jongen is tot zeven jaar veroordeeld wegens het bezit van een machniegeweer. Ongeveer negenhonderd Hon garen zijn in de nacht van woens dag op donderdag naai' Oosten rijk uitgeweken, waardoor het totaal aantal vluchtelingen dat asyl in het Westen heeft gekre gen, is gestegen tot ruim 145.000. men, mr R. W. Keiser, en verte genwoordigers van de afdeling Apeldoorn van het Roode Kruis en het jeugd Roode Kruis ware- daarbij aanwezig. Teneinde uiting te geven aan hun dank zongen de kindenen onder leiding van hun onderwij zer, zelf een Hongaarse vluchte ling, het Hongaarse volkslied. Groot -Brittannië was donder dag voor de tweede dag in een dfcke mist gehuld, die het ver keer over land, te water en in de tweht notwriohtte. London Airport was opnieuw gesloten, terwijl de scheepvaart laags de Britse zuidkust en in de Theems weer was stilgelegd. Bij de monding van de Theems liggen bijna vijftig schepen voor a aker. Een gerechtshof te Mexico heeft een verzoek tot vrijlating op ere woord van Monard, die in 1943 tot twintig jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens moord op de bolsjewistische leider in ballingschap Leon Trotski van de hand gewezen, aldus is don derdag uit Mexico vernomen. De drie raadsheren van het hof waren eenstemmig van oor deel, dat Monard niet voor vrij lating op erewoord in aanmer king komt, omdat hij nooit zijn ware naam, nationaliteit, woon plaats en werkzaamhedenhad opgegeven en er geen waarborg is, dat hij zich zal houden aan zijn erewoord een bepaalde plaats niet te verlaten. Trotski werd in 1940 vermoord. President Eisenhower van de Verenigde Staten en premier Ne hroe van India hebben donderdag een communiqué uitgegeven over hun besprekingen, waarin onder meer wordt gezegd: „De bespre kingen bevestigden, dat er een groot gebied van overeenstem ming bestaat tussen India en de Verenigde Staten, die verbonden zijn door krachtige vriendschaps banden, welke het gevolg zijn van het feit, dat zij gemeenschappe lijke doelen nastreven en de hoog ste beginselen van vrije democra tie aanhangen". Eisenhower en Nehroe zeggen ervan overtuigd te zijn, dat het grotere begrip van eikaars poli tiek, dat tijdens de besprekingen is ontstaan, zal helpen bij hun po gingen om een vreedzaam en vriendschappelijk verkeer tussen de landen in overstemming met de beginselen van de Verenigde Naties tot stand te brengen. De beginselen en politiek van de regeringen van de Verenigde Staten en India zijn gebaseerd op eerbied voor de waardigheid van de mens en de noodzaak om het welzijn van de individu te vergro ten, aldus het communiqué. De staatslieden zeggen, dat in een informele sfeer openhartig is gesproken over een groot aantal problemen, die voor beide landen van belang zijn. Nehroe is inmiddels naar New York vertrokken. Hedenavond gaat hij naar Ottawa. Vóór zijn vertrek naar New York verklaar de hij op het vliegveld, dat zijn be zoek aan Washington, nauwere banden van vriendschap en gro ter begrip tussen de Verenigde staten en India tot gevolg zal hebben Volgens het Britse blad „Daily Mail" is een hooggeplaatste Brit se functionaris naar de Seychel len gevlogen om aan de verban nen Cyprische aartsbisschop Ma karios een afschrift te overhan digen van de nieuwe grondwet, die lord Radclfife voor Cyprus heeft opgesteld. De functionaris zou tevens moeten De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Chr. Pineeu. heeft in de nationale vergadering medegedeeld, dat Israël binnen enkele weken een begin zal wa ken met het aanleggen van een oliebuisleiding van de Golf van Akaba naar de Middellandse Zee. De leiding zal op Israëlisch grondgebied een lengte hebben van 256 km. De vorige maand werd ver nomen, dat een Franse maat schappij gereed gekomen was met de plannen voor de buisleiding, die ruim 300 miljoen gulden zal kosten. Volgens deze plannen zal de aanleg van de leiding ruim an derhalf jaar duren. De Hongaarss kinderen die met hun ouders in het kamp Col denhoven te Eerbeek zijn onder gebracht, zijn gisteren door de afdeling Apeldoorn van het jeugd Roode Kruis verrast met prach tige kerstcadeaus. De leerlingen van de Apel- doornse nijverheidsscholen had den houten wiegen en Hongaarse klederdrachten voor de poppen gemaakt van materialen, die spontaan door zakenlieden be schikbaar waren gesteld. De jon gens werden blij gemaakt met een grote verfdoos en een leg kaart. De geschenken werden overhandigd door deputaties van de scholen, die ze bijeen gebracht hadden. De burgemeester van Brum- Desgevraagd heeft de Engelse minister van Financiën Harold nagaan of MacMillan, in het Lagerhuis me- Makarios bereid is de Grieks- j degedeeld, dat als gevolg van de Cyprische verzetsbeweging op te verminderde olieaanvoer de eerst roepen de strijd te staken. komende maanden rekening moet Een woordvoerder van het worden gehouden met een zekere Britse ministerie van Kolonieën vermindering van de industriële heeft dit bericht niet kunnen be- produktie in Engeland. De Engel- vestigen of tegenspreken. se regering neemt echter alle no- WEINIG VERANDERING. Een regenzone, die samenhangt met een vlak lagedrukgebied bo ven Frankrijk trok donderdag over de zuidoostelijke helft van het land. Ondertussen steeg de luchtdruk boven de Noordzee be langrijk, waardoor de wind naar het noordoosten draaide en iets in kracht toenam. Als gevolg hier van werd de mist minder. Tus sen IJsland en Groenland bevindt zich een diepe depressie, die op het noordelijke gedeelte van de Atlantische Oceaan storm ver oorzaakt. Dit lagedrukgebied ver plaatst zich naar het noorden en is dus niet van betekenis voor het weer in West-Europa. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. Weinig verandering Over het algemeen zwaar be wolkt met plaatselijk nevel of mist en bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen noord en oost. Wei nig verandering in temperatuur. ZATERDAG 22 DECEMBER. v.m. nra. Breskens 4.46 5.20 Terneuzen 5.21 5.55 Hansweert 6.01 6.35 Walsoorden 6.11 6.45 In gezaghebbende kringen ver klaarde men, dat het toezenden van de grondwetsvoorstellen aan Makarios nog niet behoeft te be tekenen, dat de Britse regering besprekingen met Makarios zal voeren. De Britse regering heeft steeds verklaard, dat zij niet met hem wil onderhandelen vóór hij de ge welddaden van de Grieks-Cypri sche verzetsbeweging afkeurt. dige maatregelen om de produk- tiedaling tot een minimum te be perken. MacMillan verklaarde voorts, dat het noodzakelijk is de bin nenlandse vraag te beperken en het externe inkomen van Enge land te vergroten. Alle indus trieën die hun uitvoer kunnen uitbreiden, moeten alles in het werk stellen om dit te bereiken, aldus MacMillan. ZON MAAN op onder op ander Dec. 22 8.48 16.33 23.10 1121 23 8.49 16.34 11.45 24 8.49 16.34 0.28 12.08 25 8.50 16.35 1.44 12.cil 26 8.50 16.36 2.59 12.57 27 8.50 16.36 4.11 13.27 28 8.50 16.37 5.19 14.03 29 8.51 16.38 6.22 14.45

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1