Binnenlands nieuws RADIO? De zaak tegen de Braai Frans verzoek aan de V. N. Hilary op eigen wieken ko&it Kantongerecht te Terneuzen. TWEEDE BLAD Donderdag 20 december 1956 12e jaargang no. 3 95 Rechter viel flauw tijdens zitting Getuige Sutisnawidjaja De dam van Assoean Stakingen in Moskou Leningrad? Wat brengt de IJE ZE INDONESIË Tijdens de zitting op maandag j.l. van het landgerecht te Mad- jalengka in de zaak tegen de Nederlander H. de Braai, die (be schuldigd wordt van subversieve activiteit tegen de Indonesische staat, is ook nog als getuige ge hoord Frans iBaden, die in de pro cessen tegen Schmidt en wijlen Jungschlager als getuige aan vankelijk belastende verklarin gen had afgelegd, doch deze la ter weer had ingetrokken. Ook met betrekking tot De Braai, had Baden aanvankelijk beweerd, dat deze deel uitmaakte van een on dergrondse beweging. Op de zitting van maandag trok Baden deze beschuldiging tegen De Braai echter weer in en zeide hij deze slechts te hebben gedaan om de politie in de war te brengen. Thans zeide hij te we ten, dat De Braai nooit lid van een onwettige guerilla-beweging is geweest. Wel was hem verteld, dat beklaagde deel heeft uitge maakt van het leger van Wester ling, dat in januari 1950 een aan val deed op Bandung. De verdediger van de heer De Braai, mr. Leo Lips, vroeg ge tuige duidelijk te zeggen of hij De Braai bij de politie had aan gegeven om haar in de war te brengen, of omdat hem verteld was, dat De Braai lid is geweest van het illegale leger van Baden. Voordat getuige kon antwoor den, merkte de officier van jus titie op, begrepen te hetbben, dat getuige (bedoelde te zeggen dat hij gehoord had dat De Braad, lid van het leger van Westerling was ge weest en dat hij de politie had verteld, dat De Braai lid was ge weest van de Nederlands-Indische guerilla organisatie, om het on derzoek in de war te sturen. Mr. Lips herinnerde getuige hierop aan zijn verklaring in de zaak tegen Schmidt, dat hij De Braai en andere onschuldige men sen bij de politie had aangegeven met de uitsluitende bedoeling verwarring te stichten. Baden antwoordde hierop, dat dit juist was. Hij had alleen maar „terloops" gehoord, dat De Braai in het leger van Westerling was geweest. Persoonlijk wist hij niets dat er op zou wijzen, dat beklaagde bij subversieve activi teiten betrokken was. De inspecteur van politie Su tisnawidjaja, die eveneens als getuige werd gehoord, zeide dat enkele leden van de Darul Islam, BRANDEN IN OKTOBER Gedurende oktober zijn in Ne derland 27 branden voorgeko men, waarbij de schade meer dan ƒ20.000 bedroeg. Hierbij waren 10 boerderijforanden, waarvan de totale directe schade wordt ge raamd op 859.090, de totale schade als gevolg van brand wordt geraamd op 2.615.340. 37 personen werden in okto ber door brand gewond, onder wie 19 leden van het brandweer personeel. DE NOORSE KERSTBOOM' STAAT WEER De gehele nacht is men bezig geweest de door Noorwegen ge schonken kerstboom te herstel len, die gebroken is bij het plaat sen voor het Rotterdamse stad huis. Zoals bekend zou de boom door de burgemeester van Oslo aan zijn Rotterdamse ambtgenoot overgedragen worden, maar het leek er op, dat de plechtigheid niet door zou kunnen gaan. Ge lukkig is men er echter in ge slaagd de boom te herstellen. Men heeft de twee stukken boomi op elkaar geplaatst, zoals Dertig mensen o.w. de crou piers en de eigenaar van de club, zijn aangehouden en naar Til burg overgebracht. De speelta fels zijn in beslag genomen. BEDRIEGER BEDROGEN. Verdacht van het stelen van alcohol bij zijn werkgever, een Apeldoornse apotheker, is door de politie aangehouden de 38-ja rige J. H. van E. uit Apeldoorn. Reeds lang verdacht zijn werk gever hem ervan geregeld flessen met geconcentreerde alcohol (95 procent) te hebben gestolen en om zekerheid te verkrijgen zette hij op zekere dag in de kelder een fles water neer, waarin, voor de reuk een scheutje alcohol was gedaan. Van E., die steeds als eerste des morgens in de zaak kwam, is blijkbaar later tot de ontdekking gekomen, dat hij bij de neus was genomen. En aan gezien hij zich als bedrieger be drogen voelde nam hij prompt ontslag. Bij een onderzoek, dat de poli tie in zijn woning instelde, bleek, dat Van E. de beschikknig had ze oorspronkelijk hoorden te zit- over een grote partij drogisterij- ten, en aan een buis langs de artikelen, die hij in de loop der volle lengte van de boom vast- I jaren moet hebben meegenomen, gemaakt; vervolgens is een van Naar schatting heeft Van E. in de de grootste kerstbomen, die er afgelopen jaren 250 liter gecon- in Rotterdam te vinden zijn, uit gezocht en ook langs de boom gezet om enkele ontstane kale plekken op te vullen. Voorzichtig was men gistermorgen bezig de wel duizend lampjes aan te bren gen, en de boom hield het. Nu hoopt men maar dat de wind niet zal wakkeren AMERIKAANS OPLICHTER OP HET PAD? Drie Amsterdamse juweliers, twee in de Kalverstraat en één in de Reguliersbreestraat, zijn de dupe geworden van een Engels sprekende oplichter, in het bezit van een Amerikaanse paspoort, die één dezer dagen op ongedek te dollarchèques drie kostbare ringen voor een totaal bedrag van circa 9000,heeft gekocht. De Amerikaan wilde ook nog in kopen doen bij een derde juwe lier in de Kalverstraat, doch deze vertrouwde de zaak niet en de koop ging niet door. Voorshands heeft de politie geen reden om aan te nemen, dat het hier een in burger geklede Amerikaanse militaire verlofgan ger betreft. Omdat de man zijn paspoort toonde aan de drie juweliers be schikt de recherche ook over zijn naam; d.w.z. die welke op het paspoort staat. Terstond heeft de politie op de gebruikelijke wijze diverse gegevens over de oplich ter ook aan alle grensposten door gegeven. Als de man inderdaad een buitenlander is en niet ter stond na zijn inkopen te hebben gedaan de wijk over de grens heeft genomen, dan NIEUWE OVERVAL VAN POLITIE IN AARLE-NASSAU. De rijkspolitie uit Tilburg heeft in de nacht van dinsdag op woens dag, in samenwerking met de Belgische recherche, weer een overval gedaan in een speelclub in Baarle-Nassau. Het optreden van de politie gold ditmaal de „Woodside Club", waarin een aantal mensen om de speeltafel werd aangetroffen. die zich in Madjalengka in arrest bevinden, De Braai hadden her kend als een lid van hun vroe gere bende. Zij konden De Braai aanwijzen, toen zij met een aan tal Nederlanders, waaronder ook beklaagde was, werden gecon fronteerd. Mr. Lips stelde ge tuige hierop de vraag, of zich on der die Hollanders ook personen bevonden, die min of meer op be klaagde léken. Sutisna antwoord de hierop, dat ook Reyst, een an dere gearresteerde Hollander, zich onder hen bevond. Hierop werd getuige erop ge wezen, dat Reynst een Indo-Euro peaan was, met het uiterlijk van een Oosterling, terwijl De Braai blond haar en blauwe ogen heeft. Tot de Hollanders, waarmede de 'bedoelde leden van de Darul Islam werden geconfronteerd, behoorde ook een gepensioneerde politieman. De rechter verzocht hierop getuige hem een foto van die man te laten zien. Toen de rechter de foto zag, merkte hijj op: „Oh, maar die man is veel ouder dan beklaagde". Hierop viel de rechter flauw, achterover in zijn stoel. De zitting werd toen verdaagd. De datum voor de volgende zit ting is nog niet vastgesteld. De Westduitse ambassadeur te Cairo, Becker, zou van Adenauer en Von Brentano instructie heb ben ontvangen aan Nasser voor stellen te doen. over de bouw van de dam van Assoean, aldus meldt de correspondent te Bonn van het Italiaanse blad „II Tempo". De dam zou volgens deze voor stellen gebouwd worden door een consortium met in hoofdzaak Amerikaans kapitaal. De bij de bouw nodige machines zouden merendeels van Duitse herkomst zijn terwijl technici en leidende personeel uit andere landen o.a. Italië, zouden komen. Verkeersfouten vormden ook dinsdagmorgen tijdens de open bare zitting van het kantonge recht weer de hoofdschotel van het omvangrijke menu, dat de kantonrechter te Terneuzen, mr. H. v. d. Belt, en de ambtenaar bij het Openbaar Ministerie te Midi delburg, mr T. H. Lebret, te ver werken kregen. De landbouwer C. D. uit de ge meente Hoek, was bij het wegrij den met zijn personenauto van de rechterzijde van de rijweg in de Nieuwstraat te Terneuzen even later bij het uitwijken voor een geparkeerd staand motorrijwiel te ver naar links uitgeweken. Een achteroprijdende auto, bestuurd door de heer R. de S„ lasser uit Sas van Gent, werd daardoor het voorbijrijden onmogelijk ge maakt, zodat een lichte botsing ontstond. D. verklaarde geen auto te hebben zien aankomen bij het starten met zijn auto. „Uiterste voorzichtigheid in acht nemen", waarschuwde mr. Lebret, die tevens aandacht schonk aan het onbreken van een buitenspiegel, waardoor in de bin- komst had, hetgeen wel voorzag in de wettelijke bepalingen. H. had moeten weten, dat het niet in orde was, aldus de ambte naar bij het O. M.. Hij eiste 50, subs. 10 dgn. De verdediger mr. Wabeke, zeide dat jagers elkaar steeds proberen in de wielen te rijden. Een onnozel watergangetje, dat het jachtterrein in twee stukken verdeelde, maakte H's jachtterrein waardeloos door een onsportieve handeling van zekere C. Hij was van mening dat zijn cliënt te goeder trouw had ge handeld. Door te trachtten ont heffing te verkrijgen bij' de minis ter om alsnog op het kleine jachtgebied te mogen jagen, hoopte de verdediger dat de na righeid zou zijn opgelost. Hij vroeg de kantonrechter een mi nimale boete op te leggen. Mr Van den Belt's uitspraak was inderdaad een waarschu wingsboete, die hij stelde op 30 subs. 6 dgn. Toen de 18-jarige A. de P. te Terneuzen vanuit de Noordstraat nenspiegel een zgn. blinde hoek- op zijn rijwiel de Korte Kerk- effect ontstond. De eis luidde 30, subs. 6 dgn hechtenis met toewijzing van de civiele vordering van De S„ welke nogal vrij hoog was, maar die uit eindelijk tot 65 gulden werd te ruggebracht. De kantonrechter vonniste 10, subs. 2 dgn, met toewijzing van de civiele vordering ten bedrage van 65. D. J. H., gemeente-ontvanger te Vogelwaarde is naast zijn ambte lijke positie een verwoed jager. Hij bezit 200 ha jachtterrein, maar werd ervan verdacht op 20 oktober 1.1. tezamen met zijn zoon en twee gastjagers te hebben ge jaagd op een te klein stuk ter rein, n.l. 12 ha groot. De wet schrijft n.l. voor, dat een jachtter rein 40 ha of meer groot moet zijn. Het feit op zichzelf werd toegegeven. Verdachte zeide nog, dat hij zich onschuldig achtte daar hij een mondelinge overeen- straat in wilde rijden, gaf hij geen voorrang aan een uit de z.g. Schotsehoek komende wielrijder. De P. meende, dat zijn tegenlig ger óók de Korte Kerkstraat in wilde rijden, daar deze zijn rech terhand niet aan het stuur van zijn rijwiel had met de bedoeling daarmede de richting van de Kor te Kerkstraat kenbaar te maken. De tegenliggerd bleek echter de Noordstraat verder in te rijden. Hierdoor ontstond een, geluk kig niet noemenswaardige, bot sing. Mr. Lebret wenste deze ver keersovertreding van De P. te honoreren met een bedrag van 15, subs. 3 dgn. De overtreding was van een te ernstige aard om nog iets van de geldboete af te doen, oordeel de de kantonrechter. In de nacht van 29 op 30 sep tember 1.1. werd in de Bossestraat te, Rapenburg door enige jonge- centreerde alcohol weggenomen en voor het grootste gedeelte weer doorverkocht. NAUWELIJKS EEN AUTO TE NOEMEN. Hoe gemakkelijk sommige weg gebruikers, ook na alle waarschu wingen, hun eigen leven en dat van anderen in gevaar brengen, werd in Woerden weer eens be wezen door een autogebruiker uit Linschoten. Deze verscheen In Woerden als bestuurder van een kleine vrachtwagen, zonder dat hij in het bezit was van de papie ren welke iedere chauffeur dient te bezitten. Toen de Woerdense politie tij dens een wegcontrole de auto voor een technisch onderzoek in beslag nam, bleek dat het voer tuig niet voorzien was van be hoorlijke remmen en bovendien op bedroevend slechte banden reed. Voorts deugde de stuurin richting niet, een claxon was niet aanwezig, evenmin als een ge luidsdemper voor de uitlaat. Naar richtingaanwijzers zocht de poli tie tevergeefs evenals naar een voorgeschreven filterbus op de carburateur. Ook lekte de benzi netank, er zat belangrijke speling in de fuseepennen, de remstangen waren verzekerd met kromme spijkers inplaats van met split- pennen, terwijl nog diverse an dere kleine gebreken bij het on derzoek aan het licht kwamen De auto werd door de politie in beslag genomen en is op last van de justitie blijvend uit het ver keer genomen. DODELIJK ONGEVAL Op de Amersfoortseweg te Apeldoorn ter hoogte van de Langeberg is dinsdag de 53-jarl- ge J. B. uit Den Haag achter op een voor hem rijdende vracht auto gereden. De heer B. werd bij de botsing zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. Zijn auto werd ernstig beschadigd. Omtrent de oorzaak van het on geluk tast men nog in het duis ter. Frankrijk heeft dinsdag in de assemblee der Verenigde Naties te New York de kwestie van Egypte's behandeling van Fran se onderdanen te berde gebracht en om „onmiddellijke stopzetting der uitwijzing en eerbiediging van de onschendbaarheid van eigendom" gevraagd. Valery Giscard d' Estaing van de Franse afvaardiging verzocht Hammarskjoeld „alle nodige maatregelen te nemen om te ver krijgen dat men zich op deze twee punten aan het internatio nale recht houdt". Hij zei dat de Zwitserse legatie in Cairo de Franse regering heeft ingelicht dat tot 10 december j.l. 3672 Franse burgers „uit Egypte zijn geëvacueerd". Volgens d'-Estaing heeft de Zwitserse legatie op 13 december verklaard dat er rrteat- regelen waren getroffen om alle Fransen te dwingen Egypte te verlaten. Sir Pierson Dixon van Groot Brittannië zei dat het gedrag van de Egyptische regering „grote verontwaardiging in het Ver enigd Koninkrijk had veroor zaakt". Hij zei dat er in oktober j.l. 13.000 Britten in Egypte wa ren, maar dat op 10 december 2550 van hen genoopt waren ge weest het land te verlaten, nog onlangs gevolgd door 700 nieuwe gevallen. De afgelopen vier dagen zijn er echter tekenen dat de Egypti sche regering wellicht haar poli tiek op dit punt bezig is te 'wijzi gen, aldus sir Pierson. Hij hoopte dat de Egyptisohe afgevaardigde in staat zou zijn een geruststel lende verzekering te geven. De Egyptisohe afgevaardigde, Omar Loetfi, verklaarde, dat zijn regering door de Brits-Franse aanval gedwongen was geweest maatregelen te nemen om de rust en orde te verzekeren. On danks de „ongerechtvaardigde Brits-Franse oorlogshandelingen" was Egypte niet tot algemene uitwijzing van Britten en Fran sen overgegaan. 791 van de 11.000 Britten kregen aanzegging Egypte te verlaten. Voorts waren ruim 700 Britten uit vrije wil vertrokken. Een 450 Britse tech nici in Egypte zijn geïnterneerd. Voorts zijn 2.648 van de 7.000 Fransen die in Egypte wonen, uitgewezen. Er zijn geen Fran sen geïnterneerd of gemole steerd. Ook zijn geen eigendom men in 'beslag genomen. Wel heeft de Egyptische regering, ge heel in overeenstemming met de internationale gebruiken, eigen dommen van burgers van vijan delijke landen onder beheer ge plaatst, aldus Loetfi. „De Franse afgevaardigde klaagt ons aan wegens deze maat regelen, die door de agressie ge rechtvaardigd zijn", zo verklaar de de Egyptische afgevaardigde, „maar hij vergeet te vertellen, dat Engeland en Frankrijk, toen de toestand verondersteld werd nog normaal te zijn, alle Egyptisohe tegoeden in 'hun landen eenzijdig blokkeerden". maakt U doodmoe en ondermijnt Uw gestel. U bent er het vlugst van af met ABDIJ SI HO OP/sittoor door MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES 32) (Nadruk verboden.) ,De kwestie van het uiterlijk zal altijd om een hoekje komen gluren," zei hij. „Ja," zei Juanita, „het is onver mijdelijk. Een knap meisje zal altijd meer kans hebben dan een lelijk." „En een verstandig meisje meer dan deze beide?" vroeg ik. Juanita en Tony wisten het niet zeker. „Je zult je verl.begon Ju anita, maar ik voorkwam haar met een gekreun. „O, laat dat," pleitte ik ver moeid. „Jij bent zo anders dan andere mensen en nu ga je net zo gewoon worden als de rest. Het is verschrikkelijk. Is er geen mens in de wereld, die wil gelo ven, dat een meisje werkelijk wenst te werken en haar leven te vullen met geschikte bezigheden, die haar in beslag nemen en niet om te trouwen? Is het huwelijk het Alpha en Omega van een vrouwenbestaan? Zijn mannen zo aantrekkelijk en is de huwelijkse staat zo verrukkelijk? Werp een blik op de mannen, die je ont moet hebt de jonge zijn ver waand en didactisch en uit de hoogte en de ouden zijn kwabbig en rheumatisch en saai. Denken enkel maar aan hun eten en siga ren en whisky's en bed. Wel, vrouwen zijn tweemaal zo aan trekkelijk en interessant als man nen. Een vrouw laat je trillen van opwinding over de coupe en het maaksel van haar nieuwe ja pon, terwijl een man je dodelijk verveelt met zijn saaie, gestreep te broeken en langdradige ver handelingen over Protectie ver sus Vrijhandel." Juanita en Tony hadden hun lunch laten staan en zaten mij met belangstelling aan te kijken. „Neem me niet kwalijk," zei Juanita. „Ik had er geen idee van dat het huwelijk zo'n stuitend onderwerp voor je was." „Eb mag ik vragen, louter uit intense belangstelling en niet uit nieuwsgierigheid, waarom je dan werk zoekt bij een man en niet bij een interessante vrouw?" vroeg Tony. „Ik ga niet trouwen met de mannen, voor wie ik werk," snauwde ik en Tony ging verder met zijn lunch en tussen elke hap floot hij zachtjes. „Ik ben bang, dat ik weg moet" zei ik, terwijl ik opstond. „Ik wil een bezoek brengen aan dr. West- cott en ik wil direct gebruik ma ken van de aanbevelingen van dr. Brand-Dutton." „Ik geloof niet, dat iemand je in de middag zal ontvangen," zei Juanita. „Dokters ontvangen hun patiënten gewoonlijk alleen des morgens en 's middags gaan ze naar de ziekenhuizen en doen hun ronde." Ik kon mijn ongeduld haast niet bedwingen. „Waarom zo'n haast Hilary? Je bestaan hangt er niet van af, als je niet onmiddellijk een betrek king krijgt." „Neen, maar mijn reputatie staat op het spel. Ik heb gezwo ren, dat ik binnen veertien dagen een betrekking zou hebben. En de dagen snellen voorbij. Morgen is het zaterdag een slechte dag om dokters te bezoeken, heb ik gehoord. Dan is het zondag. En veronderstel, dat ik niet slaag binnen veertien dagen? Wat moet ik dan doen, Juanita?" „Dan blijf je bij ons. Heel een voudig, Hilary." Ik schudde mijn hoofd. „Ja, toch wel." „Moeder zei, dat ik mijn ver blijf niet moest rekken." „Je haalt je moeders woorden alleen maar aan, als het In je kraam te pas komt," zei Juanita bedaard. „Ik zal naar een pension gaan." „Onmogelijk zonder geleide, zal je moeder zeggen." „Het leven is vol beperkingen," zuchtte ik. „O, was ik maar een lui een barricade van betonnen rioolbuizen gelegd. Door deze baldadige streek moesten zon dagse kerkgangers over de riool buizen kruipen. Drie daders, zekere De W„ De BI. en L„ be toonden later spijt en troffen een schikking aan. Er was echter nog een vierde man bij betrok ken, die op de zitting ontkende te hebben meegedaan. Wel was deze 24-jarige R. van B., sjouwer man te Rapenburg, er bij tegen woordig geweest, daar zij' geza menlijk een café hadden bezocht. Voor het horen van getuigen werd deze zaak verder uitgesteld tot 15 januari. A. G. vlashandelaar uit St. Jan- steen werd tenlaste gelegd dat hij als autobestuurder te hard de snelheid bedroeg 80 tot 90 km in de bebouwde kom der ge meente Axel op de voorrangs kruising BylocquestraatPiron- straat had gereden. Mr Lebret kreeg de indruk dat S. niet overtuigd was van de ern stige aard van deze rijmethode. Hij eiste 25 subs. 5 dgn. Het vonnis luidde ƒ20 subs. 4 dagen. De 77-jarige A. de S„ winkelier uit Hulst, kreeg een proces-ver baal, daar in de maand oktober 1.1. op een pand dat hem toebe hoorde een bouwvallige schoor steen werd aangetroffen. Enkele stenen waren al eens op straat gevallen. De S. zou wel maatre gelen tot herstel hebben aange wend, zo voerde hij aan. Mr Van den Belt halveerde in dit geval de vordering van de ambtenaar op 5 subs. 1 dag hechtenis. J. F. D„ vertegenwoordiger in Vlissingen, werd ervan verdacht als autobestuurder op de West kade ter hoogte van de kruising van de weg naar het gemeente huis te Sas van Gent geen voor rang te hebben gegeven aan een andere auto, die de Westkade be reed. Verdachte verklaarde dat hij tegen de achterzijde van het kenteken „voorrangsweg nadert" heeft gekeken. Volgens D. zou het bord verkeerd hebben ge staan. Voor het onderzoeken van het verweer stelde men de zaak uit tot 15 januari a.s. L. de V., technisch ambtenaar uit Zaamslag, was op 30 novem ber 1.1. in de Axelsestraat krui sing Kerkhof laan te Terneuzen met zijn bromfiets tegen de elle boog van een wielrijder gekomen. De wielrijder bereed, evenals De V., het rijwielpad en wilde de Julianastnaat inrijden. Hij' was reeds onderweg, aldus verdachte De V., maar reed toen ineens terug. Het gevolg hiervan was, dat hij, al manoeuvrerend, tegen de wiel rijder terecht kwam. Mr Lebret meende dat brom mers in de bebouwde kom altijd te hard rijden en hij eiste 15 subs. 3 dgn hechtenis. De uitspraak van de kanton rechter luidde ƒ10, subs. 3 dgn. H. v. d. B„ vertegenwoordiger uit Den Haag, zou als autobe stuurder de doorgang niet hebben vrijgelaten op de kruising By- locquestraat-Pironstraat te Axel. Voor het stopbord hield hij in, maar de stopstreep negeerde hij. Conform de eis werd de uit spraak bepaald op 10 subs. 2 dagen hechtenis. i Th. P„ directeur van een post ordercentrum te Hulst, moest zich verantwoorden omdat hij, in strijd met de loterijwet zou heb ben gehandeld. Tegen inzending van een bon, welke P. had doen man!" „Ik dacht, dat je de mannen haatte," merkte Tony op en be stelde koffie en sigaretten. „Ik herinnerde mij niet, zoiets gezegd te hebben." „Je zei, dat ze verwaand en uit de hoogte en kwabbig en ver velend en rheumatisch waren." Hij telde de bijvoeglijke naam woorden op zijn vingers af. „Misschien heb ik overdreven, ik was een beetje boos, weet je, over het idee van Juanita. „Een beetje boos? Ik noem dat 'n hevige woede," zei hij lachend. „Bovendien, meisjes gaan wel eens trouwen ik bedoel aardi ge meisjes. Waarom staat de ge dacht. Buiten zien we niet veel tegen?" Hij keek naar Juanita, terwijl hij sprak. „Ik heb er niet veel over nage dacht. Buiten zien w eniet veel huwbare mannen. En moeder is aan het sparen voor onze „toe komst." Zo noemt zij het. En dus hebben we ons natuurlijk ver trouwd gemaakt met het idee, dat we altijd ongetrouwd zullen blij ven. Zij heeft het ook over lijf renten en dergelijke dingen en hoe we alle drie samen moeten wonen, als zij en vader er niet meer zijn. En dat, als we nu voor zichtig zijn met het zilver, het ons leven lang zal duren. En ze is verschrikkelijk kwaad, als de meisjes de lepels en vorken bij elkaar wassen, omdat de vorken krassen maken op de lepels." „O," zei Tony. „Dus dit alles heeft je afkerig gemaakt van het huwelijk?" (Wordt vervolgd.) Volgens de Stockholmse cor respondent van het Parijse dag blad „France Soir" hebben reizi gers uit Rusland bericht dat er onlangs stakingen zijn geweest in fabrieken te Moskou en Lenin grad, een gerucht, dat ook in di plomatieke kringen in de Zweed se hoofdstad circuleert. De voornaamste oorzaak van deze stakingen zouden klachten van de arbeiders over hun ar beidsvoorwaarden en lonen zijn. Maar hier en daar viel toch ook een ondertoon te beluisteren van protest tegen het militaire optre den in Hongarije en de onvol doende voorlichting over de ge beurtenissen in dat land. De „France Soir" schreef, dat afgezien van de eerder vermelde stakingen in de Moskouse Kaga- nowitsj-fabriek en een wapenfa briek in een voorstad van de Rus sische hoofdstad, er tenminste een gedeeltelijke staking van een week is geweest in de enorme Poetiloffabriek te Leningrad, die voor zijn revolutionaire tradities bekend staat. Mevrouw Beatrice Dunn uit Pittsburgh heeft echtscheiding gekregen, omdat haar echtgenoot haar gedurende tien jaar op een onverwarmde zolderkamer had laten slapen omdat zij snurkte. De heer Dunn vond het zelfs niet goed, dat zij de deur van haar kamer openliet, daar er dan „te veel koude lucht naar beneden kwam". verspreiden in een folder van linnengoed, kon elke honderdste en bovendien elke vijfhonderdste inaender prijzen winnen ter waarde van resp. 100 en 500 aan textielgoederen. Met dezelfde bon bestelde de inzender dan te vens een linnenuitzet. P. had ge meend dat er geen enkel bezwaar zou bestaan tegen deze attractie ve reclame, temeer daar 'hij in lichtingen had gevraagd aan een reclamebureau. De attractie zel ve aldus verklaarde P. nog, had geen voordeel opgeleverd doordat direct werd ingegrepen. Mr Lebret kon zich indenken dat P. te goeder trouw had ge- ïandeld en eiste slechts een geld boete van 15, subs. 3 dgn hech- De uitspraak luidde conform de eis. VRIJDAG 21 DECEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muz.; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.08 Orgelconc.; 11.30 Hoorspel; 12.00 Mezzo-alt en piano; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.33 Instr. septet; 12.53 Gram. en act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muz.; 13.40 Gram.; 14.00 Radio Filharm. ork.; 15.15 Voordr.; 15.35 Bariton en piano; 16.00 Tuinbouwpraatje; 16.15 Gram.; 16.30 Salonork.; 17.00 Voordracht; 17.20 Gram.; 17.40 Koersen; 17.45 Kerstliederen; 18.00 Stemmen van overzee; 18.15 Schoolork.; 18.35 Kerstuitzending; 19.00 Nws; 19.10 Regeringsuitzen ding; 19.30 Gram.; 20.00 Radio krant; 20.20 Gram.; 20.30 Hoor spel; 21.00 Orgelconc.; 21.45 Caus.; Ï2.00 Marinierskapel; 22.35 Gr.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Muz. caus.; 23.50 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.40 Gemengd koor; 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Orgel spel; 10.50 Voor de kleuters; 11.10 Cello en piano; 11.35 Het hangt aan de muur en het tikt; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuin bouwmeded.; 12.33 Sport en prog nose; 12.50 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Meded. en gram.; 13.25 Mi litair ork.; 13.55 Koersen; 14.00 Sopraan en piano; 14.30 Voordr.; 14.50 Gevar. progr.; 16.00 Gram.; 16.20 Muz. caus.; 17.00 Voor de kinderen; 17.30 Orgel en tenor; 18.00 Nws; 18.15 Act.; 18.20 Lichte muz.; 18.45 Caus.; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Klankbeeld; 19.30 Ober, één kerstmis, spel met mu ziek; 19.50 Berichten; 20.00 Nws; 20.05 Indrukken van toneelpre mières; 20.15 Kerkliederen; 20.40 Muz. caus.; 21.00 Dansmuz.; 21.40 Leert uw landgenoten kennen; 22.10 Buitenl. overz.; 22.25 Amus. muz.; 22.40 Caus.; 22.50 Avond wijding; 23.00 Nws; 23.15 Kamer koor; 23.30 Gram. BRUSSEL: 12.00 Orkestconc.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Filmmu ziek (om 12.55 Koersen); 13.00 Nws; 13.11 Gram.; 14.00 Lichte muz.; 15.10 en 15.50 Gram.; 16.00 Koersen; 16.02 Kerstprogr.; 16.30 Orkestconc.; 17.00 Nieuws; 17.10 Lichte muz.; 17.45 Gram.; 18.00 Kerstprogr.; 18.30 Voor de solda ten; 19.00 Nws; 19.40 Kinderliede ren; 20.00 Gewijde muz. (in de pauze: Kunstkaleidoscoop); 22.00 Nws; 22.11 Gram.; 22.55 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 5