Cyp Engeland ontwerpt grondwet voor Cyprus De gebeurtenissen in Hongarije Dodelijk ongeluk cp Rijksweg 1 Somber rapport over de economische toestand Spanje Scheepsbotsing bij Vlissingen Persconferentie van Nehroe HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN no. in Waarschijnlijk verkorting van de werktijd in de Duitse industrie DONDERDAG 20 DECEMBER 1956 12e Jaargang Nr 3952 EERSTE BLAD Wordt het eiland verdeeld in Grieks en Turks gedeelte ALLE BROODSOORTEN EEN CENT DUURDER De stopzetting der Russische olieleveranties aan Israël Belgische liberalen zullen regering steunen Standen girorekeningen hulp Hongaren Lesvliegtuig maakt noodlanding Bloemfontein had aanvaring met Noors Liberty-schip De "Loire" in N ieuw-Zeeland aangekomen Nieuwe Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk NIXON IN WENEN Frankerinp bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 0,75 per kwartaal; DE per ADöIUieineiiiöiJiija. j *-»•" r-* maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs o ct Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uai- Voor het Maandagnummer: zaterdags 10 uur De voorstellen voor een libera le grondwet voor Cyprus, die woensdag aan het Engelse parle ment werden voorgelegd, bieden (lyprus een grote mate van zelf bestuur zij het met toezicht op buitenlandse zaken, verdediging en binnenlandse veiligheid door de Britse gouverneur. Deze ontwerp-grondwet van lord Radcliffe zou Cyprus in hoofdzaak een gekozen wetgeven de vergadering geven, welke in feite zeker kan zijn van een Grieks-Cypriotische meerderheid. Er zouden belangrijke waarbor gen zijn voor de rechten en ver tegenwoordiging van de Turkse mindeheid. Ónder de dertig ge kozen leden van de wetgevende vergadering zouden zes Turkse Cyprioten zijn. Cyprus heeft een bevolking van ongeveer een half miljoen, waarvan 400.000 Griekse Cyprio ten zijn en 100.000 Turkse Cyprio ten. Be Britse regering verklaarde, bij monde van de minister van Koloniën Lennox-Boyd, in het La gerhuis, dat Cyprus wellicht ten slotte zal worden verdeeld tussen de Griekse en de Turkse Cyprio- Alle broodsoorten zijn met in gang van vandaag, 20 december, één cent per 800 gram duurder. Deze verhoging geschiedt na dief^aand overleg tussen de minister van Economische Zaken, liens medewerkers en vertegen woordigers van de bakkerijstich ting. De prijsverhoging geldt dus zowel voor het witbrood, het bruine brood als voor het volks brood. Op grond van het gentlemen- agreement tussen de minister en de bakkerijstichting verzocht de laatste verleden week om een on derhoud teneinde de noodzaak van een prijsverhoging van het brood te bespreken. Tijdens deze bespreking vroeg de bakkerijstichting op grond van de verhoging der wereld marktprijzen van granen en foloem, alsmede op grond van de sterk verhoogde prijzen op de vHacihtenmarkt één cent prijsver hoging voor het witbrood en twee cent voor het volks- en bruinlbrood per broodje van 800 gram. Dit zou voor het witbrood iets te veel zijn geweest en voor brulnbrood iets te weinig. Dooreen genomen echter zou door de verhouding in de verko pen het hogere kostenpeil van grondstoffen en vrachten; gecom penseerd worden. Minister Zijlstra heeft na een zeer langdurig onderhoud op grond van het prijsstabilisatiebe- leid van de regering niet kunnen instemmen met een algemene prijsverhoging van meer dan één cent per broodje van 800 gram. Geruchten, dat het brood in sommige gemeenten of groepen van gemeenten meer dan één cent in prijs zou stijgen, blijken («juist te zijn. ten. De minister zei, dat de re gering bereid was de kwestie van het zelfbeschikkingsrecht nader te overwegen, „wanneer de inter nationale en strategische situatie dit toestaat en het stelsel van zelfbestuur bevredigend werkt' Dan zou echter de kwestie van de deling van het eiland in de plannen voor zelfbeschikking moeten worden opgenomen. In antwoord op een klacht van de Labour-oppositie, dat het denkbeeld van een deling „de sfeer nog meer zal vergiftigen", verklaarde Lennox-Boyd, dat hij niet kon inzien, waarom het on rechtvaardig zou zijn, „de Turkse gemeenschap, die slechts veertig mijl van Turkije woont, dezelfde rechten te verlenen als aan de Griekse bevolking". De minister deelde mee, dat het plan van lord Radcliffe woensdag aan de verbannen aartsbisschop Makarios, die sinds maart op de Seychellen verblijft, was voorgelegd. Dit betekende echter geenszins, dat Engeland de onderhandelingen met de aartsbisschop had heropend. De gouverneur van Cyprus, ge neraal sir John Harding, ver klaarde woensdagavond in een radiorede tot de bevolking van 't eiland, dat er deskundigen ter be schikking van Makarios zullen staan om op al zijn eventuele vragen te antwoorden. Hoewel de Britse regering bereid zou zijn, 'n groep Griekse Cyprioten toe te staan naar de Seychellen te gaan om de aartsbisschop te raadple gen, kon zij Makarios geen toe stemming geven naar Cyprus te- j rug te keren vóórdat de rust is dat dinsdag Naar het oordeel van door gaans welingelichte kringen te Londen betekent de verklaring van de Britse regering, dat zij be reid is in te stemmen met een verdeling van Cyprus, een zeer aanzienlijke concessie aan de Tur ken. De Turkse Cyprioten zouden het westelijke en de Griekse Cy prioten het oostelijke deel van het eiland krijgen. Hiervoor zouden delen van de bevolking moeten verhuizen. De Griekse-Uyprische meerder heid zal, naar de mening van ge noemde waarnemers, zeker het delingsplan afwijzen. Zij heeft steeds gepleit voor het houden van een volksstemming, die waar schijnlijk zou leiden tot aanslui ting bij Griekenland. De gouverneur van Cyprus, Harding, heeft de intrekking van enkels noodmaatregelen aange kondigd. Zo zal de lijfstraf voor jongens beneden de 18 jaar wor den afgeschaft. Collectieve straf fen en boeten zullen niet meer worden opgelegd. Er zullen geen publiciteitsbedrijven meer wor den gesloten zonder opgaaf van redenen. De gouverneur hoopt hiermee te bereiken, dat de door de Britten voorgestelde grondwet gunstiger zal worden beoordeeld. De strijd tegen de opstandelingen zal met dezelfde kracht worden vovi gezet. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat Israël bij een in ternationale instantie verzet zou kunnen aantekenen tegen het stopzetten der olieleveranties door de Sow jet-Unie. Israël is van mening dat deze stopzetting, sedert het jongste conflict met Egypte, in strijd is met het han delsverdrag van Israël met de Sowjet-Unie. De eerste stappen in deze aangelegenheid zouden bij het handelsgerechtshof te Moskou worden gedaan en wan neer aldaar geen bevredigende regeling wordt verkregen zou Israël de zaak voor het interna tionale gerechtshof te 's-Graven- hage willen brengen. Dinsdagavond omstreeks z.es uur is de 15-jarige leerling-mon teur H A. van der Kooy uit Die- men bij het oversteken van de op dit spitsuur zeer drukke Muider- straatweg bij de brug over het Amsterdam-Rijnkanaal dodelijk verongelukt. De jongen, die des avonds kran ten rondbracht, moest daarvoor de straatweg oversteken en zou volgens de politie niet voldoende hebben uitgekeken. Midden op de weg werd een moment van aar zeling hem fataal. Hij werd ge- De Belgische liberale Senato ren en afgevaardigden hettoen na ampele bespreking besloten de regering hun steun te geven voor haar politieke, economische, financiële en sociale beleid zoals door premier Van hersteld. Voorts deelde de gouverneur mee, dat er op het eiland geen algemene verkiezingen zullen worden gehouden, zolang er geen vrede is. Acker is uiteengezet. De stem ming over het vertrouwensvo tum, die donderdag gehouden zal worden, zal in deze omstan digheden slechts het karakter van een formaliteit hebben. Dc Spaanse minister van Han del, Manuël Arburua, heeft on langs een zeer somber rapport samengesteld over de huidige economische toestand in Spanje. Volgens een uittreksel uit dit rap port, dat in Madrid de ronde doet en waarvan men goede reden heeft aan te nemen, dat het authentiek is, vestigt minister Arburua o.m. de aandacht op het feit, dat de monetaire reserves van Spanje sterk zijn geslonken en thans een omvang hebben be reikt van 110 miljoen dollar. Hij beveelt aan een politiek van ver sobering te voeren, daar er an ders moeilijkheden zullen ont staan, zoals kapitaalvlucht, een deviezentekort, waardeverminde ring van het geld, de onmogelijk heid nieuwe langlopende credie- ten te aanvaarden voor de in dustriële ontwikkeling van het land en wellicht zelfs de nood zaak tot rantsoenering over te gaan. Om de huidige crisis te over winnen stelt minister Arburua voor de produktiviteit te stimu leren door de lonen te verhogen, de prijzen van eerste levensmid delen te bevriezen, prijsstijgingen tegen te gaan door de invoer van levensmiddelen zoveel mogelijk uit te breiden en het investe ringsprogramma ingrijpend te herzien. Men meent te weten, dat minister Arburua het rapport heeft opgesteld op verzoek van generaal Franco. grepen door een gehuurde per sonenauto, die uit 't Gooi naar Amsterdam reed <en bestuurd werd door schaakmeester Lode- wijk Prins. Het slachtoffer werd door de bumper geschept, kwam tegen de voorruit terecht, die brak, en buitelde over het dak van de wagen achter de auto op het wegdek. Het dak vertoonde na het on geluk een grote deuk. De bestuurders van minstens 3 andere auto's, die achter de wa gen tvan de heer Prins reden, za gen'geen kans meer het slachtof fer te ontwijken, dat op slag dood was. Op het trieste ongeluk volgde onvermijdelijk een chaos op de drukke rijksweg Nr. 1, waarvan de Muiderstraatweg een deel vormt. Het verkeer naar beide richtingen liep vast en zoals meestal geschiedt, botsten diver se auto's in de lange files bij het plotseling remmen' van de wagens op elkaar. Hoe groot de materiële schade precies geweest is, was de PQlftie nog niet bekend, aange zien alle auto's op één na spoedig doorreden. Die ene was als ge volg van een aanrijding te zwaar beschadigd en bleef langs de kant van de weg staan. Gisterochtend 777: ƒ4.006.661,40 en 999: ƒ3.658.495,16. Woensdagmiddag omstreeks 4 uur heeft een vliegtuig van de nationale luchtvaartschool een noodlanding moeten maken in. 'n weiland langs de Harreweg te Kethel, gemeente Schiedam. De twee inzittenden waren uit Parijs vertrokken op weg naar Brussel, maar konden daar niet landen en besloten toen naar Nederland te vliegen, in de hoop daar een lan dingsterrein te vinden. Toen zij Brussel niet konden vinden, besloten zij naar de kust te vliegen omdat zij geen radio contact tot stand konden bren gen. Via de Belgische kustlij* vlogen zij naar Hoek van Holland met de bedoeling zich van daar uit verder te oriënteren. Maar in Nederland bleek het weer no® slechter dan in België, zodat zi| het tenslotte beter vonden hei toestel een Miles „Messenser'in het weiland neer te zetten. Dit werd licht beschadigd, maai1 de inzittenden kwamen met de schrik vrij. De motorzeesleepboot „l3>ire" van L. Smit en Co's Internationa le Sleepdienst is gisteren met de slijkopzuiger „Rupel" na een reis van 13.700 mijl in Bluff ia Nieuw-Zeeland aangekomen. De reis heeft 95 dagen geduw d, zodat de „Loire" met dit moeilijk te slepen object een gemiddelde vaart heeft gelopen van ca 145 mijl per dag. Deze sleep is de langste reis die ooit met baggermateriaal werd gemaakt. De moordzaak in Engeland Oe politie van Eastbourne in Engeland heeft woensdag de 57- jarige arts dr John Bodkin Adams ervan beschuldigd de 81- jarige mevr. Edith Alice Morrell, welgesteld weduwe van een le vensmiddelenimporteur, in 1950 vermoord te hebben. De arts, be klaagd van dertien vergrijpen, moet voor de rechtbank van Eastbourne verschijnen. De aan klachten resulteren uit een lang durig onderzoek van een detec tive van Scotland Yard naar aan leiding van plaatselijke geruchten en praatjes over testamenten. Vorige maand was dr Admas tegen een borgtocht van twintig duizend gulden voorlopig op vrije veeten gesteld. Hem was toen ten 'laste gelegd, dat hij recepten van de nationale gezondheids dienst had vervalst en in strijd met de waarheid had verklaard geen voordeel van de dood van vier van zijn vermogende patiën ten te hebben. Op grond van deze valse verklaringen had hij toestemming gekregen, de stof felijke resten van de betrokkenen te laten cremeren. Het blad „Nepkarat" van de vakbeweging van Hongarije eist, aldus heeft radio-Boedapest woensdag gemeld, inkrimping van 'het Hongaarse leger, beper king van de zware industrie en uiterste inspanning tot vergro ting van de produktie van con sumptiegoederen. Hierdoor zal het inflatiegevaar afnemen en een scherpe daling in de levens standaard worden voorkomen. De uitgaven voor het openbaar ministerie, de strijdkrachten en de investeringen dienen te wor den besnoeid en de hiermee be spaarde gelden zullen moeten worden gebruikt voor de produk tie van consumptiegoederen. Uitvoer van consumptiegoede ren moet alleen dan worden toe gestaan, indien zulks nodig is voor de invoer van zeer belang rijke goederen. De vakbonden eisen verder, dat de arbeidersraden verantwoorde lijk worden gesteld voor de waarden die hun zijn toever trouwd. De ragering-Kadar heeft ver scheidene honderden Noord-Ko- rearcen, die om verschillende re denen te Boedapest verblijven, verzocht het land te verlaten, aldus is woensdag te Boedapest vernomen. De Noord-Koreanen, voor het merendeel studenten en leerlingen zou worden verweten, dat zij teveel sympathie hebben ;etuigd voor de Hongaarse op standelingen. Ook woensdag zijn in Boeda pest nieuwe arrestaties verricht wegens verboden wapenbezit. Tijdens razzia's op twee stations van de Hongaarse hoofdstad had de politie dinsdag 52 personen aangehouden. Volgens het blad „Nepakarat" zijn in de mijnwerkersplaats Kes- zoelcs drie personen tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat ze in het bezit van wapens waren en hun dorp tot een onaf hankelijke republiek hadden uit geroepen. In het stadscentrum van Boe dapest is men thans begonnen de langs de straten en in de plant soenen begraven gevallenen naar kerkhoven over te brengen. Het Hongaarse dagblad „Neps- zabadsag" heeft een artikel ge wijd aan de gedragingen van de Hongaarse politieke politie onder het regime van Rakosi, welke laatste het blad mede schuldig verklaart aan de gevangenne ming van duizenden onschuldigen in het verleden. Volgens het blad was onder Vladimir Vargas een speciale afdeling van deze politie opgericht, die als één van haar eerste misdadige praktijken „hét proces Laszlo Rajk" voorbereid de, de vroegere Hongaarse minis ter van Buitenlandse Zaken, die wegens „Titoïsme" in 1949 werd terechtgesteld. De kruisverhoren in dit proces zijn volgens het blad zo zou uit de processen tot eerherstel zijn gebleken door Mihail Var gas (Vladimir's vader en toenter tijd minister van Einnenlandse Zaken) en Gabor Peter (de vroe gere politiechef die later gevan gen werd gezet) persoonlijk geleid op aanwijzingen van Rakosi. Er zouden „monsterlijke folteringen" bij te pas zijn gekomen. Verschei dene honderden A.V.H.-mannen (politieke politie) hebben misda den begaan en de „tegenrevolutie heeft hiervan gebruikt gemaakt om de algemene haat tijdens de opstand nog aan te wakkeren", aldus het blad. De „Nepszabadsag" verzekert dat de regering op het ogenblik de dossiers van de oud-leden der veiligheidspolitie bestudeert „om de ware schuldigen te kunnen straffen. De nieuwe leden van de politieke politie moeten nooit vergeten dat misdadige werkwij zen, die ver van het socialistische rechtsbestel staan, zich vroeg of laat tegen hen die zich ervan be dienden, keren." Het laatste bericht over Rakosi was, dat hij zich in Moskou zou bevinden en vader en zoon Var gas wachten in een Hongaarse gevangenis op, hun proces. De A.V.H. als zodanig is na de op stand ontbonden. In de nacht van dinsdag op woensdag zijn slechts 534 vluch- telingien uit Hongarije in Oosten rijk aangekomen, aldus is woens dagochtend te Wenen meege deeld. Hongaarse vluchteling verkocht stal van Bethlehem Een Hongaarse vluchteling die een model van de stal van Beth lehem met personen- en dienen- figuren heeft verkocht om levens middelen te kunnen kopen, heeft een kapitaaltje verloren, aldus heeft het blad „Weltpresse" woensdag uit Graz gemeld. Een Duitse zakenman uit Württemiberg kocht de stal in een café te Graz voor ongeveer 2CQ gulden. Deskundigen in Duitsland heb ben meegedeeld, dat het model uit de zestiende eeuw dateert en duizenden guldens waard is. De zakenman heeft de vluchte- lir.gendienst te Graz verzocht de vluchteling op te sporen, zodat hij de stal kan teruggeven. FRANKRIJK EN HONGARIJE. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Christian Pi- neau, heeft, zoals gemeld, in de nationale vergadering gezegd dat Hongarije een gegarandeerde neutraliteit moet krijgen, zoals Oostenrijk. Dit initiatief kwam voor buitenlandse diplomatieke waarnemers als een verrassing. Fineau is van plan, zo wordt vernemen, hierover met Amerika en Engeland van gedachten te wisselen. Hij wil gezamenlijk met de Sowjet-Unie over dit voorstel onderhandelen. Het biedt volgens hem de mogelijkheid Hongarije zijn vrijheid te hergeven zonder dat de Sowjet-Unie bang hoeft te zijn voor internationale gevolgen. Gisteravond omstreeks 8 uur werd op de Vlissingse boulevard een harde klap gehoord van me taal op metaal. Twee schepen ble ken, als gevolg van de mist, op de rede van Vlissingen met elkan der in aanvaring te zijn gekomen. Een der schepen, de 10.473 brt metende binnenkomende „Bloem fontein" van de N.V. Verenigde Nederlandse Scheepvaart Maat schappij te Den Haag, is even voorbij de Vlissingse havenin gang op de Schelde voor anker gegaan. Het andere schip, dat betrok ken was bij de aanvaring van de „Bloemfontein", was het 7.249 brt metende Noorse Iibertyschip „Sneland" van de maatschappij Richard Anli en Co te Hauge- sund. Het schip liep een flink gat midscheeps op, doch maakte geen water. Het is eveneens op de rede van Vlissingen voor anker gaan. NED. KUSTVAARDER NA AANVARING GEZONKEN. De 431 ton metende Rotterdam se kustvaarder „Waterweg" is woensdagmorgen omstreeks 10 uur op de Noordzee na een aan varing met de Franse treiler „Marga" gezonken. Alle opvaren den zijn door de „Marga" overge nomen. De „Waterweg" was op weg van Barcelona naar Goole. Er ontstonden bij de aanvaring geen persoonlijke ongelukken. De „Bloemfontein" is een an ker kwijt geraakt en heeft als ge volg van de aanvaring een lichte boegschade opgelopen. Vermoede lijk zou de „Bloemfontein" spoe dig de reis naar Antwerpen ver volgen. Het schip kwam uit Zuid- Afrika en zou op haar reis naar Amsterdam eerst Antwerpen aan doen. Ook het Noorse schip zou, op eigen kracht, naar Antwerpen terugkeren. Het zicht op de Westerschelde tijdens de botsing was ongeveer driekwart mijl. PRINSES MARIJKE BIJ OUDEN VAN DAGEN. De kabouters van het Neder landse padvindstersgilde van ..De kleine totemkoning" afdeling Soest, waartoe ook Prinses Ma rijke behoort, brachten woensdag middag een Kerstverrassing aan de ouden van dagen van de Beyerskameren aan de Lange Nieuwstraat te Utrecht. In kleine groepjes gingen alle achttien kabouters de huisjes binnen, zongen een kerstliedje en stalden op zelfgemaakte kerst kleedjes haar verrassingen uit zoals gepote crocussen in kerst stijl versierde potten, aardig op gemaakte bakjes met vruchten, kerstkandelaars, kerstengeltjes en sterren. Premier Nehroe van India heeft woensdag op een perscon ferentie t'e Washington ver klaard, dat zijn besprekingen met president Eisenhower hem ten beter begrip van de Ameri kaanse politiek en in het bijzon der van de gedaehtengang van de president hebben gegeven. Hij zei, dat hij Eisenhower de „kern" had meegedeeld van het geen hij enige dagen geleden met premier Tsjou En Lai van communistisch China had be sproken. Deze kern kwam hier op neer, dat de Chinese commu nisten „zekere klachten" hadden. Zij hadden naar hun mening, verscheidene stappen voorwaarts gedaan, maar de andere partij had hier niets tegenover gesteld. Sprekend over het Midden- Oosten deelde de Indiase premier mee, dat 'hij geen tijd had om op de thuisreis Cairo aan te doen. Zijns inziens moet een regeling van de kwestie van het Suezka- naal inhouden, dat alle schepen het kanaal mogen gebruiken. Nerhoe sprak van „fundamen tele veranderingen in de rich ting van democratisering en libe ralisering" in Hij dacht echter niet, dat er zich in dat land ooit een parlementair stelsel zal ontwikkelen, zoals dat in India en de V.S. bestaat. Wel zouden er, naar zijn mening, „andere vormen van een demo cratische uitdrukkingswijze, waarin de wil van het volk pre valeert, gestalte kunnen krijgen". Op de vraag, of 'hij de Sowjet- Unie als een koloniale mogend heid beschouwde, antwoordde Nehroe bevestigend. Dit was vooral ten aanzien van Honga rije het geval. In antwoord op een desbetref fende vraag, verklaarde hij, dat er geen sprake van is, dat India weigert het Russische optreden in Hongarije te veroordelen. Het punt was echter, of men zich te vreden moet stellen met krachti ge veroordelingen, dan wel op de een of andere constructieve manier het vraagstuk most bena deren. De ongeveer 25.000 arbeiders van de continu-bedrijven der Westduitse ijzer- en staalindus trie zullen binnenkort waar schijnlijk een verkorting van hun werktijd tot 42 uur per week ver krijgen. De tariefcommissie van de vakbond der metaalarbeiders heeft een dienovereenkomstig voorstel van de werkgevers aan vaard. Het plan van de werkgevers om in de gehele ijzer- en staalindus trie een werkweek van 45 uur in te voeren is onuitvoerbaar geble ken voor de arbeiders van de Siemens-Martinovens en de elek- trorstaalovens met de bijbeho- 1 rende walsbedrijven. I Volgens nieuwe voorstellen zal in de overige bedrijven van de i staalprcducerende industrie de werktijd tot 31 maart 1957 voor lopig beperkt worden tot 48 uur en na 1 april 1957 tot 45 uur per week. Voor alle arbeiders zullen de lonen met terugwerkende kracht tot 1 oktober mei 4 procent wor den verhoogd. Indien de voorge stelde verkorting van de werk- duur doorgaat, zullen alle arbei ders bovendien een volledige com pensatie verkrijgen voor het loon dat zij anders minder zouden ont vangen door de verkorting van de werkduur. De vice-president der Verenig de Staten, Richard Nixon, is woensdag in Wenen aangekomen voor een onderzoek naar de toe- bstantd, waarin de Hongaarse de Sowjet-Unie.vluchtelingen zich bevinden. WEINIG WIND. De invloed van een hogedruk- gebied boven centraal Europa breidde zich ook over onze omge ving uit. De windkrachten namen af zodat tijdens nachtelijke op klaringen een flinke afkoeling op trad waarbij zich mist vormde. Alleen in de zuidelijke provincies loste de mist overdag grotendeels op, zodat maximumtemperaturen bereikt werden van 8 tot 10 gra den. Elders in het land varieerden deze van 4 tot 6 graden. Ook in zuid-Engeland komt op uitgebreide schaal mist voor. Bij IJsland bevindt zich een depres sie, een bijbehorend koufront ver oorzaakt regenval in Schotland. Hierin gescheiden door een rug van hoge luchtdruk wordt op het midden van de oceaan een zeer actieve depressie aangetroffen. Hef ziet er evenwel naar uit dat deze ontwikkelingen het weer bij ons voorlopig niet zullen beïn vloeden. Bij de behandeling van de Weense gemeenteraadsbpgroting is medegedeeld, dat één op elke tien Weners een dronkaard is. Per inwoner van de Oostenrijkse hoofdstad wordt per jaar een 85 gulden aan Sterke drank besteed. medegedeeld, door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig van donderdagoch tend tot donderdagavond. Weinig wind. Overwegend droog weer met op de meeste plaatsen mist. Zwakke veranderlijke wind. In het zuid oosten van het land iets kouder, elders weinig verandering in tem peratuur. VRIJDAG 21 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 3.56 4.27 Terneuzen 4.31 5.02 Hansweert 5.11 5.42 Walsoorden 5.21 5.52 ZON MAAN op onder op onder Dec. 21 8.48 16.32 21.49 10.55 22 8.48 16.33 23.10 11.21 23 8.49 16.34 11.45 24 8.49 16.34 0.28 12.08 25 8.50 16.35 1.44 12.31

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1