Militaire verhouding tussen de Sowjet-Unie en 't Westen veranderd De problemen van vluchtelingen Het opruimingswerk het Suezkanaal in SMIDT-POTHOVEN Arrestaties in Hongarije HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 19 DECEMBER 1957 12e Jaargang Nr 3951 Bezoek van Tito aan Washington zou nuttig zijn De Franse Nationale Vergadering bijeen De Rools-Russische overeenkomst Verzekerd van een witte Kerstmis voor een feestelijk Kerstdiner TAFELLAKENS De Sowjet-troepen in Polen Vluchtelingen: Jodenvervolging in Egypte Egyptische politie in Port Said Nehroesbesprekingen met Eisenhower HOOFDPIJN WEG HOOFDPIJN! Overval was vergeldingsmaatregel Eden in het Lagerhuis Autobusje met arbeiders botst op truck De toestand Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92;' per week 46 cent. Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. Jvan de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pee advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L— Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: zaterdags 10 nor Minister van Buitenlandse Za ken Dulles heeft op zijn perscon ferentie verklaard dat overwogen wordt maarschalk Tito naar Washington uit te nodigen voor een bespreking op hoog plan. Amerika is niet van plan, zei hij, van de toestand in Oost- Europa gebruik te maken voor een campagne tegen de Sowjet- Unie. De Sowjet-Unie kan ervan verzekerd zijn dat Amerika niet de wens koestert van de Oost- Europese satellieten bondgeno ten van Amerika te maken. Ook ligt het niet in de bedoeling van Amerika de Sowjet-Unie te con fronteren met een groep vijandi ge staten, naar het voorbeeld van het Franse „cordon sanitai re" na de eerste wereldoorlog. Eisenhower en ik, aldus de mi nister, hebben duidelijk te ken nen gegeven, dat Amerika er naar streeft de satellietlanden zich op vreedzame wijze tot on afhankelijke staten te laten ont wikkelen. Dulles gelooft, dat de militaire verhouding tussen de Sowjet- Unie en het Westen veranderd is. Twee jaar geleden kon de Sow jet-Unie rekenen op zeker 60 di visies van de satellieten. Het ziet er volgens de minister nu riaar uit, dat de satellieten niet aan Russische kant zullen strijden en misschien zelfs de andere kant op zullen schieten. Maar al houdt men met deze De Franse Nationale Vergade ring is dinsdagochtend bijeenge komen voor een debat van vier dagen over de buitenlandse poli tiek van de regering. Minister president Mollet heeft om een vertrouwensvotum verzocht. ®e afgevaardigden zijn nu voer het eerst sedert de beëindi ging van de Brits-Franse actie in Egypte in de gelegenheid de bui tenlandse politiek te bespreken. Politieke waarnemers te Parijs spraken als hun oordeel uit, dat de regering, hoewel zij aan pres tige heeft ingeboet, niet in ge vaar zal komen zolang vitale Franse belangen in Algerië wor den bedreigd, De minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, heeft zich in zijn eerste toespraak tot de Nationa le Vergadering beperkt tot de gebeurtenissen in Hongarije. Frankrijk staat voor Hongarije een neutrale positie voor in de geest van die van Oostenrijk. Frankrijk heeft tot dusver 8.000 Hongaarse vluchtelingen opgenomen, welk getal tegen het einde van het jaar tot 10.000 zal zijn toegenomen. Openbare col lecties en inzamelingen leverdgn 300.000.000 frank (3.000.000 gul den) en goederen ter waarde van 2.000.000.000 fr (20.000.000 gulden) op. Pineau zal heden weer het woerd voeren. toestand rekening, aldus Foster Dulles, het Russische potentieel in Europa is zo groot, dat geen verzwakking van de Navo-strijd- krachten kan worden overwogen. Dit wil nog niet zeggen, dat deze strijdkrachten niet enigs zins „gestroomlijnd" zullen wor den. In antwoord op een vraag zei Dulles categorisch te kunnen verklaren, dat Amerika geen hervatting van de koude oorlog wenst. De term koude oorlog vindt hij overigens wat vaag. Het hangt er maar van af, wat men er onder verstaat. Na de topconferentie van Ge- nève in de zomer van 1955 is er volgens de minister een veran dering in de internationale at mosfeer gekomen, maar dat is voor zover hij weet niet het ge volg van Amerikaanse werk zaamheid. Dulles sohrijft het toe aan het optreden van de Sowjet-Unie. Het veroorzaken van moeilijkhe den in het Midden-Oosten, pogin gen om een oplossing van de pro blemen in het Midden-Oosten te verhinderen, het negeren van hst in Genève bereikte akkoord inzake een hereniging van Duits land en het Russisch optreden in Hongarije. Dulles Zei niet, te weten van een plan om de sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in West-Europa te verminderen. Op de vraag of dit betekent dal niet samen met de Sowjet- Unie zal worden besloten tot te rugtrekking van de troepen uit Duitsland om een hereniging van Duitsland mogelijk te maken, zei de minister niet te geloven dat dit een uitvoerbaar voorstel zal worden. Dulles zei dat de betrekkingen tussen Amerika, Frankrijk en Engeland ongetwijfeld beter zijn geworden door de besprekingen in en buiten de Navo. Hij wilde niet zeggen dat er helemaal geen schram meer is overgebleven. De beste manier om het verleden te vergeten noemde hij het wer ken aan de toekomst. Amerika hoopt op een oplos sing van de politieke en econo mische problemen tussen de Arabische landen en Israël als mede van het vluchtelingen vraagstuk. Als Israël en Egypte hun geschil over de grenzen op lossen, is Amerika bereid die grenzen te garanderen. Naar aanleiding van de bespre king die .hij een jaar geleden met Tito gehad heeft, zei Dulles, dat Het officiële Sow jet-persbureau heeft maandagavond bekendge maakt, dat de Pools-Russische overeenkomst die maandag in Warschau ondertekend is, be paalt, dat de tijdelijke legering van Sowjet-troepen in Polen op geen enkele wijze inbreuk kan maken op de Poolse soevereine rechten en niet kan leiden tot in menging van de Russische troe pen in de Poolse binnenlandse aangelegenheden. Het aantal Russische eenheden op Pools gebied en de plaatsen waar zij gelegerd worden, zullen worden vastgesteld in speciale overeenkomsten die nog gesloten zullen worden. Russische troe penverplaatsingen op Pools ge bied kunnen slechts met toe stemming van de Poolse autori teiten geschieden. Ook voor oefe- enkele voorspellingen van cie ningen van de Russische troepen maarschalk over de Oosteuropese landen inmiddels zijn uitgeko men. Naar zijn mening zou een bezoek van Tito aan Washington nuttig zijn. buiten de gamizoenplaatsen, die niet vallen onder een gezamen lijk uitgewerkt plan, moet eerst Poolse toestemming verkregen zijn. Het opperbevel van de Brits- Franse troepen in Egypte en ver tegenwoordigers van de Ver. Na ties zijn het dinsdag eens gewor den over twaalf voorwaarden, waaraan moet worden voldaan, wil de Brits-Franse bergingsvloot in Egypte blijven, nadat de Britse en Franse militairen zich uit dat land hebben teruggetrokken. Men is overeengekomen, dat de troepen van de Ver. Naties de bergingsvloot zal beschermen. De schepen zullen de vlag van de Ver. Naties voeren en het Britse marinepersoneel zal in burger met garantietabel Tafellakens - servetten - vingerdoekjes 9.95-f. 1.95-f. 0.9(1 Lakens - slopen v.a. i. 9.35-f. 2.95 Hoeslakens - slopen v.a. f. 10.20-f. 2.95 Baddoeken - loashandjes f. 4.95-f. 0.70 Theedoeken f. 1.65 Frotté handdoeken f. 2.50 Verkrijgbaar bij Tel. 2356 TERNEUZEN Ren groep deskundigen van de I Daarom, aldus de deskundigen, wereldgezondheidsorganisatie der I moeten vluchtelingengezinnen Verenigde Naties, weike juist uit I nooit worden gescheiden en de ■r»ia „praktische" oplossing om slechts Oostenrijk in Genève is terugge keerd, verklaart na een onderzoek flat vluchtelingen in de gehele we reld een aantal trekken gemeen hebben, welke men moet kennen, omdat anders zowel bij de helpers als de vluchtelingen teleurstellin gen onvermijdelijk zijn en wrij vingen zullen ontstaan. Een typische reactie van vluch telingen-na het bereiken van hun bestemming is, aldus het rapport, een gebrek aan initiatief na de geweldige inspanning van de vlucht. Dit is een normale reac tie. Onervaren sociale werkers of kamppersoneel geloven soms, dat deze „luie" vluchtelingen enigs zins minderwaardige mensen zijn. Maar dit is niet zo: hun gebrek aan activiteit is het resultaat van ontworteling en het feit, dat hun energie voor een groot deel is verbruikt en verwachtingen zijn teleurgesteld. Wat zij nodig hebben is mense lijk contact en warmte: alles wat de vluchteling aan een gemeen schap bindt, moet worden aange moedigd. de mannen naar verafgelegen werk te sturen heeft zeer ernsti ge nadelen, hoe goed dit werk ook betaald wordt. Bovendien beho ren vluchtelingen nooit ergens heen te worden „gestuurd", maar zij moeten zelf kunnen beslissen waarheen zij willen gaan. Ook moet er rekening met wor den gehouden, dat de houding van vluchtelingen ten opzichte van regels en voorschriften ver anderd is, omdat zij deze hebben moeten overtreden om hun leven te redden. Bij de Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk was geconstateerd, dat de problemen van geestelijke plaats innemen, aldus het rap- gezondheid een belangrijke port. gg Zondag is in huize „Overhorst" te Driebergen op 88-jarige leef tijd overleden jhr dr A. G. Schim- melpenninck, grootofficier civiele huis van H. M. de Koningin en oud-gezantsehaps-secretaris. Het Fcfolse communistische partijblad „Trybuna Ludu" heeft dinsdag verklaard,- dat de Pools- Russisehe overeenkomst inzake de status van de Sowjet-troepen in Polen „een belangrijke rol kan spelen bij het kalmeren van de verhitte gemoederen in Polen". Volgens het blad neemt deze overeenkomst „de grond weg onder de voeten van degenen in Polen en het buitenland die be lang hebben bij incidenten van het soort zoals in Stettin zijn voorgevallen (zoals bekend lie pen de relletjes aldaar uit op een aanval op het Sowjet-Russische consulaat). Met. het oog op de bedreiging door het- Duitse militarisme en de veiligheid van de westelijke gebieden wordt de aanwezigheid van de Russische troepen in Po len een element ter versterking van de veiligheid van het land, aldus het blad. werken en armbanden van de Ver. Naties dragen. De overeengékomen voorwaar den behoeven nog de goedkeuring van president Nasser. Andere voorwaarden zijn, dat het Britse en Franse personeel van de bergingsvloot de volledige internationale status van de Ver. Naties krijgen, de bergingssche pen vrij door het Suezkanaal mo gen varen en dat men bij het werk gebruik mag maken van de weg langs het kanaal. Voorts zal men aan bo#rd lichte wapens voor zelfverdediging mogen heb ben, doch de zwaardere wapens zullen van boord moeten ver dwijnen. 78 Israëlische vluchtelingen, die dinsdagochtend, via Athene, per vliegtuig uit Egypte in Tel Aviv zijn aangekomen, hebben verklaard dat talrijke Joden in Egypte in kampen of gevange nissen zijn opgesloten. Zij kregen zelf een week. om het land te verlaten, terwijl de Egyptische autoriteiten beslag deden leggen op hun geld en an dere bezittingen. In Port Said is dinsdag offi ciéél meegedeeld, dat er in totaal 350 man van de Egyptische poli tie Fort Said zijn binnengetrok ken. Wie er straks ook te mopperen zal hebben omdat hij geen witte Kerstmis heeft gehad, zeker niet de mannen die zich aan boord be vinden van één van de olietan kers, van de Amerikaanse mari ne, welke deelneemt aan de „ope ratie diepvries", een groot scheepse marine-oefening in het Zuidpoolgebied. De tanker is nl. tijdens een sneeuwstorm in maart van dit jaar vastgelopen in sneeuw en ijs en zit sindsdien onwrikbaar. De foto laat het schip zien te midden van de witte woestenij. President Eisenhower en pre mier Nehroe hebben dinsdag op Eisenhowers boerderij te Gettys burg in Zuid-Pennsylvanië vrij wel de .gehele dag informele be- sprekingén gevoerd. In gezaghebbende kringen ver wacht men, dat de president aan Nehroe nieuwe belangrijke eco nomische hulp zal aanbieden. Zondag, kort na zijn aankomst in Washington, verklaarde Ne hroe reeds, dat de president hem nadere bijzonderheden over het tweede Indiase vijf-jarenplan ge vraagd had. Bij de uitvoering van dit plan zijn moeilijkheden gerezen, o.m. als gevolg van de blokkering van het Suezkanaal. In het noorden van Portugal heerst een koudegolf. In het ge bied van Braganca hebbep op sommige plaatsen uitgehongerde wolven vee aangevallen. Adenauer begin 1957 naar de Verenigde Staten? In een telegram uit Bonn aan de „New York Times" wordt ge meld dat bondskanselier Aden auer overweegt ibegin 1957 de Verenigde Staten te bezoeken. Adenauer zou uit de eerste hand inlichtingen willen ontvangen over de Amerikaanse buitenland se politiek en wel vooral m.b.t. de veranderde toestand in Oost- Duitsland. Volgens de Egyptische radio heeft de regering van Egypte de verantwoordelijkheid op zich ge nomen voor het incident dat za terdag bij Tel Aviv plaats vond en waarbij „zelfmoordcomman do's een Israëlische grenswacht doodde en zijn vrouw en kinda ren verwondden. De Egyptische radio verklaarde dat deze aan val een vergeldingsmaatregel is geweest voor het incident te Kfar Kasern. Zoals bekend zijn er eind oktober in deze plaats 49 Arabieren door een Israëlische patrouille gedood. Dit zou bij ver gissing gebeurd zijn. Israëlische bladen hebben dins dag bericht van vier van de elf grenswachten, die beschuldigd zijn van het doden van 49 Ara bieren op 29 oktober j.L, op 6 januari te Tel Aviv voor de krijgsraad zullen verschijnen. Zij zullen verdedigd worden door enkele vooraanstaande Israëli sche advocaten. Zoals bekend heeft premier Ben Goerion het incident in de Knessiet (het parlement van Is raël) een verschrikkelijke trage die genoemd. Volgens berichten, dinsdag in de Israëlische pers gepubliceerd, heeft het incident zich als volgt afgespeeld: Op 29 oktober de dag waar op Israël zijn aanval op Egypte in de woestijn van Sinai begon bracht een grenswacht een be zoek aan het dorpshoofd van 9 Te Bethesda, in de Ameri kaanse staat Maryland, is een Siamese meisjestweeling van vier maanden door een operatie ge scheiden. De toestand van de tweeling is bevredigend. Kafar Kassem en deelde hem mee, dat de avondklok was ver vroegd van 10 tot 5 uur. Toen het hoofd vroeg wat er met de arbeiders die al naar het land waren gegaan zou gebeu ren, zou de grenswacht geant woord hebben: „Maak je maar niet bezorgd, alles komt terecht". Het hoofd zou later verklaard hebben: De waarheid drong pas tot mij door toen men mij beval de lijken van 47 dorpsbewoners te identificeren". DE HULP AAN DE HONGAREN. Op de speciale girorekening 777 van het Nederlandse' Rode Kruis voor de hulpverlening aan de Hongaren in en buiten Hon garije is tot dinsdagmorgen in to taal gestort 3.924.338,39. Op, de girorekening van het Nationaal Comité hulpverlening Hongaarse volk, nummer 999, is tot nu toe gestort ƒ3.615.719,09. Premier Eden heeft dinsdag i» liet Lagerhuis vragen I «'ant woord betreffende de betrekkin gen tussen Engeland en de Ver enigde Staten. Eerst eraf de eerste-minister antwoord op vragen van zijn con servatieve partijgenoten. Zo gai hij een verzekering, dat de Ame rikaanse strijdkrachten over ba ses in Groot-Briltannië zullen blijven beschikken. Ook verzeker de hij, dat de Amerikanen zulle» worden behandeld „met tie hoffe lijkheid, die aan vertegenwoordi gers van een grote bondgenoot is verschuldigd". Op de vraag van een vertegen woordiger van de vijftien conser vatieve „rebellen", die zich tegen het terugtrekken uit Suez heb ben verzet, of de Amerikaanse strategische luchtmacht in Enge land moet blijven, als de Britse luchtmacht zelf over de water stofbom kan beschikken, wilde Eden niet antwoorden. Ook wilde hij niets zeggen over de mogelijkheid van een confe rentie met president Eisenhower. Deze kwestie was ter sprake ge bracht door de Labourafgevaar- digde Henderson. De Labourleden Gaitske'll es Bevan drongen er bij de premier op aan, in de bibliotheek van bet Lagerhuis afschriften op te ne men van de brief, waarin Eden begin september president Eisen hower schreef over het plan van een gewapende actie tegen Egypte, en van het antwoord var de Amerikaanse president hierop Sir Anthony verklaarde, dat fret nooit gebruikelijk was geweest, inlichtingen te verstrekken over boodschappen tussen regerings leiders en dat hij zeker niet van deze gewoonte zou afwijken. Eén dode, gewonden. vier ernstig Een busje met arbeiders uit Enkhuizen en Bovenkarspel, die te Wormerveer werken, is maan dagavond op de Jaagweg te Aven- hom op een aan de kant staande truck met oplegger gebotst, waar. van de chauffeur bezig was de achterlichten te repareren. De gevolgen waren verschrikkelijk. De bus werd totaal vernield en de 46-jarige chauffeur-eigenaar A. Mos uit Enkhuizen, die zwaar gewond werd, overleed kort na het ongeval. Ernstig gewond wer den de arbeiders J. de Boer (59 jaar), J. Lub (26) en J. Groes en T. Klein, beiden ongeveer 50 jaar. De slachtoffers werden naar twee ziekenhuizen in Hoorn vervoerd. De chauffeur van de truck, die bijtijds weg kon springen, heeft nog met een lantaarn gezwaaid om te waarschuwen, doch dit mocht niet baten. Radio-Boedapest meldt, dat maandag in Hongarije 200 „con tra-revolutionaire terroristen" zijn gearresteerd. Eb- wordt een onderzoek naar hun gedragingen ingesteld, aldus de radio. Een naar Oostenrijk gevluchte Hongaarse student heeft meege deeld, dat de Amerikaanse me vrouw Georgette Chapelle, die als fotografe voor het Amerikaanse tijdschrift „Life" naar Hongarije was gegaan met nog een student die haar vergezelde, gearresteerd is voor zij de Oostenrijkse grens bereiken kon. Dinsdagochtend maakte radlo- Boedapest bekend, dat maandag in de provincie Nograd 155 ge vangenen, die tijdens de opstand ontsnapt waren, zijn aangehou den. In Boedapest zijn maandag vijf arbeiders aangehouden wegens onwettig wapenbezit, waarop :1e doodstraf staat. Radio-Boedapest heeft dinsdag gemeld, dat het niet mogelijk is gebleken vrijwilligers te gebrui ken voor ondergrondse werk zaamheden in kolenmijnen. Arbeiders in Boedapest hadden zich als vrijwilligers opgegeven voor de mijnen van Dorog, maar van hun aanbod kon geen ge bruik worden gemaakt. Niet al leen is er geen onderdak voor de vrijwilligers, maar bovendien zijn de gangen en installaties ver waarloosd, waardoor niet ge werkt kan worden. De schade aan de mijnen is onmetelijk, al dus radio-Boedapest. De autobussen van de mijnen voor de aan- en afvoer van arbei ders kunnen niet meer worden gebruikt, daar er1 te weinig ban den zijn. Er zijn kerstbomen te Boeda pest aangevoerd, waarvan een deel is verdeeld over de verschil lende fabrieken. Versnaperingen voor de versiering van de kerst bomen zijn zeer schaars, daar de fabrieken te kampen hebben met een tekort aan elektrische stroom. Verder zijn, aldus de ra dio, de staatswinkels goed voor zien van andere waren. Vis is in voldoende hoeveelheid aanwezig. (De Hongaren; eten in de kerst tijd karper). Het partijblad „Nep SzaJfcadsag" heeft dinsdag geschréven, dat de A.V.H. (geheime politie) in het begin de belangen van arbeiders en boeren heeft gediend, „maar van 1949 ai met de verandering van de politieke lijn, begon de Op een bijeenkomst in Dublin is maandag verklaard, dat de strijd voor de vrijheid van Noord- Ierland nu gaande is en dat ge vochten zal worden tot die vrij heid bereikt is. De toehoorders werden opgeroepen voorraden te zenden naar de mannen die in het noorden vechten. A.V.H. te ontaarden". De leiding van de A.V.H. was in handen van de Stalinistische leider Matyas Takosi. DE HONGAARSE VLUCHTELINGEN P. Jacobsen, adjunct-directeur van het intergouvernementeel comité voor Europese migratie, heeft meegedeeld, dat het aantal Hongaren, dat sinds het uitbre ken van de opstand naar Oosten rijk is uitgeweken 135.000 be draagt. 66.000 van deze vluchte lingen zijn reeds door andere landen opgenomen. RUSTIG WEER. Een hogedrukgebied strekt zich uit van Zuid-Rusland naar Spanje. Dit veroorzaakt zuidwes telijke winden boven West-Euro pa, waarmee zachte lucht wordt aangevoerd. In ons land bedroegen de mid- dagtemperaturen 9 tot 11 graden en in Zuid-Frankrijk worden maximumtemperaturen van 15 graden gemeten. Tussen Spitsbergen en Noorwe gen bevindt zich het restant van de depressie die zondag storm veroorzaakte. Een hiermee sa menhangende randstoring trok gisteren over het zuidelijk deel van de Noordzee naar Finland en gaf aanleiding tot wat regen val, voornamelijk in de noord»- li ke provincies. Daar geen krachtige aam. er van zachte lucht plaats vindt, zul len als gevolg van de geringe zon nestraling de temperatu ren ge leidelijk lager worden. meegedeeld door het K.NJVI.I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Rustig weer. In de ochtend plaatselijk mist, overigens veranderlijke bewol king en droog weer. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen zuid en zuidwest. Iets minder zacht. DONDERDAG 20 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 3.12 3.37 Terneuzen 3.47 4.12 Hansweert 4.27 4.52 Walsoorden 4.37 5.02 ZON MAAN op onder op onder Dec, 20 8.47 16.32 20.26 10.23 21 8.48 16.32 21.49 10.55 22 8.48 16.33 23.10 11.21 23 8.49 16.34 11.45 24 8.49 16.34 0.28 12.02 25 8.50 16.35 1.44 12.31

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1