Uit de Provincie DUF0UR Binnenlands nieuws AGENDA Hilary op eigen wieken Weer twee groepen Hongaarse vluchtelingen op Schiphol. TERNEUZEN. HULST ZAAMSLAG. N. V. V. telt half miljoen :den Hartelijke ontvangst van Hongaarse vluchtelingen in tVenlo mijn-machinist gedood. AARDENBURG. AXEL. GOES HERVERKAVELING IN ZEELAND Dagelijks wordt door een staf van deskundigen met hun assis tenten intensief gewerkt aan de voorbereiding en de uitvoering van de herverkaveling in Waar de. in de Zak van Zuid-Beveland, op Schouwen-Duiveland en op Tholen. Naar ir W. van Winkoop van de provinciale directie Zee land van de cultuurtechnische dienst, hoofd van het bureau Herverkaveling van de Zak van Zuid-Beveland, Waarde en Tho- ten ons in een vraaggesprek me dedeelde, zal het van de door de legering Jaarlijks toe te stane gelden afhangen in welk jaar de technische werkzaamheden kunnen worden beëindigd. Ver moedelijk zal dat in 1960 zijn. Tn de polder Waarde, waar de werkzaamheden op het eind lo pen, omvat de herverkaveling een oppervlakte van 850 ha. Ook brengt de herverkaveling het op nieuw projecteren van wegen en waterlopen alsmede het egalise ren van de percelen, met zich mede. Bij de toedeling wordt er zoveel mogelijk rekening mee gehouden, dat dezelfde grond eigenaren dezelfde pachters hou- In de Zak van Zuid-Beveland komt een oppervlakte van 4500 ha in Tholen 11.500 ha en op Schouwen-Duiveland 22.000 ha voor herverkaveling in aanmer- fein0*. De voorbereidende werkzaam heden voor de herverkaveling op Tholen en in de Zak van Zuid- Beveland zijn thans zover gevor derd. dat ruim 30 pet van de werkzaamheden is verricht. Uit de herverkavelingsgebieden zijn diverse landbouwers naar de Xoord-Oost-Polder vertrokken, waardoor volgens enkekj ge troffen regelingen hun gron den in het bezit komen van de stichting tot beheer van land bouwgronden. Deze gronden wor den in eerste instantie gebruikt ais tijdelijke compensatie voor de landbouwers in de verkave- Kngsgebieden, wier bouw- of weilanden voor egalisatie e.d. •onderhanden wordt genomen. Op Tholen heeft men namelijk ëe beschikking over 570 ha cam- pensatiegrond. Baggerwerk in Westelijke buitenhaven. Ter kennis van de scheepvaart wordt gebracht, dat er tot nader bericht een baggermolen werk zaam is in da Westelijke buiten- •isaven van Terneuzen. Na het beëindigen van deze «erkzaapnheden zal de diepte van ale Westelijke buitenhaven vanaf ongeveer 40 m buiten het l fim- jningwerk van het Noorderhoofd dei- West-schutsluis tot aan de Westerschelde 11 m N. A. P bedragen. Be scheepvaart wordt verzocht de baggermolen met de nodige voorzichtigheid te passeren. Nederr. Ver. van Huisvrouwen. Donderdag 13 december hield de afd. Terneuzen van de Ned. Ver. van Huisvrouwen haar jaar lijkse Kerstavond. Ditmaal in het Jeugdgebouw aan de Kerkhof- laar. dat zich voor een dergelijke avond bij uitstek leent en met kaarsen en dennegroen smaakv ol was versierd. De presidente, mevr. Hoving, loon een groot aantal dames wel kom heten. Een speciaal wel komstwoord richtte zij tot de gas te -van deze avond, de voordracht- üoinstenares mevr. Burbach-de Bruijn uit Zwolle. Mevr. Bürbach was geen vreem de voor de Vereniging aangezien ze de leden een voorgaande Kerst avond had doen genieten van jiaat voordracht van ,,A Christ mas Carol" van Charles Dickens. Nadat mevr. Hoving gesproken had over de betekenis van het Kerstfeest in deze tijd, werd door allen het „Stille Nacht" gezongen. Mevr Burbach droeg hierna voor de bekende, maar steeds iRooie Christus Legende van Sel- ma Lagerlöf „De kinderen van Bethlehem". Mevr. Burbach oogstte met haar prachtige»voor- draefrt een welverdiend applaus. Hierna volgde zang van het iiuïsvrouwenkoortje onder leiding en met pianobegeleiding mevr Van Strien-Moggré. Na de pauze werd weer geza menlijk gezongen, waarna weder mn het woord was aan mevr Burbach. Thans droeg zij voor öet zeer zinvolle verhaal van Os «ar Wilde „De. jonge Koning" Ook ditmaal bewees het applaus jhiezeer het gebodene werd ge waardeerd. Het „Gloria, Ere zij God ge zongen door het koortje klonk ïriierna erg mooi. Met het gezamenlijk zingen van JSfu sijt wellekome" werd de avond besloten. Mevr. Hoving dankte mevr. Burbach voor de onvergetelijke avond Verder richtte zij woorden van dank tot alle dames, die had- öen geholpen om deze avond te f£oen slagen. Zij besloot met de woorden van de kleine Tim uit Dickens' „A Christmas Carol jGod zegene ons allemaal' Keuring werkstukken studie club schilders. In de schildersklas van de Tech- nische school waren zaterdagmid dag de leden van de studieclub schilders „Van d'Ee tot Honte nisse" bijeengekomen om de uit- staf te vernemen van de ingezon den werkstukken, waarvan de beste dit jaar wederom naar Ctrecht zullen worden gezonden, waar zij meedingen in de sedert nen jaren georganiseerde lande- Sjke prijsvraag. In de morgenuren waren de on geveer 80 ingezonden werkstuk ken beoordeeld door de jury, be staande uit de heren J. Mertens te Roosendaal, inspecteur voor het leerlingenstelsel in Zeeland en Noord-Brabant; B. T. A. Lip pens uit Bergen op Zoom, afge vaardigde van de Centrale Club leiding en tevens juryvoorzitter, en P. J. de Dreu uit Goes, die tien jasfr geleden de eerste prijs won in een prijsvraag voor het beste clubembleem en tevens winnaar van vele eerste prijzen. Voorzitter A. de Waard uit Axel heette allen en speciaal de jury van harte welkom. De heer Lippens sprak in de allereerste plaats zijn bewonde ring uit voor het werk, dat in de morgenuren door de jury was be oordeeld, en gaf de verzekering dat de studieclub „Van d'Ee tot Hontenisse" met iedere studieclub in den lande kan wedijveren wat betreft de kwaliteit van het werk. Veel bewondering had de heer Lippens ook voor de activiteit van het bestuur en de nieuwe frisse geest die daardoor in de club is gekomen. Hij noemde daarbij de namen van de heren A. de Waard uit Axel (voorzit ter!, de secretaris P. Hangoor uit Terneuzen en De Die uit Bier- vliet. „Deze tijd vraagt van de schil der een zeer bijzondere theoreti sche en practische vooropleiding", aldus de heer Lippens. Hij betoog de verder met veel nadruk, dat er momenteel veel „smeerders" zijn, mensen die het schildersvak niet of niet genoegzaam kennen. Hij wees er bovendien op dat pa troons die niet met hun tijd mee gaan niet boos moeten worden wanneer een personeelslid beter op de hoogte blijkt te zijn dan hij zelf. Spr. constateerde met vol doening, dat de activiteiten van de studieclubs schilders geweldig vooruitgaan. Een woord van gro te dank richtte hij tot de leraar schilderen van Terneuzens tech nische school, de heer A. Franse, voor zijn bezielende leiding. De A-l-groep (beginners) had als opdracht 't schilderen van het clubembleem in olieverf, de groep A-2 het maken van een opschrift in kleurtekening. Ook de B-groep (gevorderden met gezeldiploma) was verdeeld in B-l, die het em bleem in lakverf moest uitvoeren, en B-2, die het opschrift achteT glas moest schilderen. De C-groep (topklasse, vakdi ploma, nationale schildersschool) moest het embleem in verguld- techniek (mat en glanzend) eveneens achter glas schilderen. Ondanks het feit, dat de jury zich zeer critisch toonde, moest zij toch toegeven dat er door de leden van de Zeeuws-Vlaamse club bijzonder knap werk was ge leverd. De opgave voor de C-klas- se was wel een van de moeilijk ste die gedurende de 10 jaren dat de club bestaat voor een prijs vraag was opgegeven en een bij zonder woord van lof kreeg de club te horen daar er vier schil ders zich aan deze opgave hadden gewaagd. Door de studieclub werden voor iedere categorie prijzen be schikbaar gesteld, terwijl de in zendingen die de eerste prijs ver wierven Vi aanmerking kwamen om naar de landelijke - prijsvraag te Utrecht te worden gezonden •Klasse A-l: 1. R. Riemens, Ter- neuzen (diploma)2. G. de Calu- wé, Koewacht; 3. T. de Witte, Westdorpe; A. Simonse te Hoofd plaat ontving een prijs voor het mooiste bordje bij de adspiranten. Klasse A-2: H. Wögener, Sint Jansteen (diploma en beker)2. E. Lauret, Boschkapelle; 3. r. Remery, Sas van Gent. Klasse B-l: 1. J. Duste, Oost burg (diploma en beker)2. G. de Caluwé, Koewacht; 3. J. Kalle- mein. Hoek. Klasse B-2: 1. P. Remery, Sas van Gent (diploma); 2. J. Wisse, Terneuzen; 3. H. Wögener, Sint Jansteen (diploma en beker); 2. J. Strobbe, Rapenburg; 3. D. Jur- rij, Hoek; 4. P. de Zeeuw, Ter neuzen. jaar kap duren vóór de eerste patiënt opgenomen kan worden, wordt met voorvarendheid ge werkt aan de plannen tot stich ting van een Protestants Christe lijk streekziekenhuis te Goes. Het voorlopig schetsplan is 15 okto ber j.l. ingediend bij het departe ment van Sociale Zaken. Welis waar mag voorlopig voor niet meer dan 150 bedden worden ge bouwd, maar de behandelruimte en andere gebouwen mogen zoda nig worden ingericht, dat op 175 bedden kan worden gerekend. Voor de exploitatie is een stich ting gevormd, waarin zowel de gemeentebesturen als de kerken op Noord- en Zuid-Beveland ver tegenwoordigd zijn. In een even tueel exploitatietekort zullen de burgerlijke gemeenten 40 c/c be talen en de diverse kerken 60 Men is voornemens naast de stichting Prot. Chr. streekzieken huis nog een stichting op te rich ten, namelijk een orgaan, waarin de kerken, die bij het ziekenhuis betrokken zijn, gebundeld zijn. Deze kerken vormen samen een fonds, waarin zij hun gelden ten behoeve van het ziekenhuis stor ten. Uit het fonds wordt een even tueel nadelig saldo bestreden. Het plan is ontworpen door ar chitect K. L. Symons te Amster dam. „Negen en negentig procent, ik zou haast willen zeggen nog meer mensen in Hongarije zijn anti-Russisch, zelfs de communis ten, al hebben velen noodgedwon gen met de Russen moeten sa menwerken", zei op Schiphol een 33-jarige advocaat, die met zijn vrouw in de nacht van 19 op 20 november van Hongarije naar Oostenrijk was gevlucht. Hij fungeerde als een van de weinige Engels sprekende vluch telingen voor tolk tussen de an dere gevluchte Hongaren en de Canadese ambassadeur in Ne derland, de heer Th. A. Stone, die deze derde groep naar zijn vader land reizende Hongaren, bij hun tussenlanding op onze luchtha ven was komen begroeten. Het restaurant van Schiphol was eivol met Hongaren: een groep van 74 vluchtelingen, die Grenswijziging. Ten gemeentehuize ligt het plan van de grenswijziging der stad Hulst. Door Ged. Staten is deze grenswijziging 30 dagen ter visie gelegd teneinde belangheb benden in de gelegenheid te stel len hun eventuele bezwaarschrif ten-in te dienen. Door deze grenswijzigingen zal Hulst uit zijn kleine veste kun nen breken. Het grootste deel, dat Hulst krijgt toegewezen, komt van Hontenisse. Ook Graauw, Clinge en St. Jansteen moeten grond afstaan aan de Reinaert- stad. De Steense wijk Tragel zal door de grenswijziging geheel bij de gemeente Hulst worden ge voegd. Ook de diverse bedrijven die in de omgeving van het sta tion liggen, op grondgebied van St. Jansteen, komen nu bij Hulst Voor St. Jansteen is dit een zeer zwaar verlies en het is dan ook niet te verwonderen, dat er uit deze gemeente reeds een regen van protesten binnenstroomt. Op de nieuwe weg HulstSt. Jan steen heeft men reeds zijn pro testen tot uiting gebracht. Met kalk heeft men op deze nieuwe weg een pijl gezet, wijzende in de richting St. Jansteen, met er on der: „Hongarije." In tegenoverge stelde richting staat een pijl met er onder: „Rusland." Wat deze grenswijziging ten slotte zal brengen, moet worden afgewacht. Zeker is, dat er nog diverse heftige woorden zullen worden gesproken in diverse ge meenteraden, die van deze Hul- sterse annexatiehonger de dupe zijn. Ontspanningsavond L. J. G. Zaterdagavond j.l. werd in het Verenigingsgebouw een ontspan ningsavond gegeven door de afd. Zaamslag van de Landbouw Jon geren Gemeenschap. Het gebouw was geheel bezet toen de voorzitter, de heer G. Dees, de bezoekers verwelkomde, in het bijzonder de heren A. Haak, kringvoorzitter afd. Axel der Z.L.M.,P. de Leeuw als regie leider,, en Miirre, streekvoorzitter der L.J.G. Hij sprak zijn voldoe ning uit over de grote opkomst, wat voor de vereniging een sti mulans betekende om op de inge slagen weg voort te gaan en hoopte dat deze avond aller waar dering zou mogen wegdragen. Onder leiding van mevr. Dek- ker-Varel werd door het Z.L.M.- koortje gezongen ,,'t Kwezelken", „Drie schuintamboers" en „De Slee," gevolgd door een declama tie van Jo Haak. Een waarderend applaus volg de na elk nummer, waarna aan mevr. Dekker een bloemstukje werd aangeboden. Het L.J.G.-orkest uit Hoek, on der leiding van Tonnie van Dix- hoorn, liet zich nu horen, afge wisseld door zang van de heer Dees van dit gezelschap. De potpourri werd door alle aanwezigen uit volle borst mede gezongen, zodat dit L.J.G.-orkest weer ten volle is geslaagd er de stemming in te brengen. In de pauze werd een goed ge slaagde verloting gehouden. Alvorens het kluchtspel „Pen sion-perikelen" voor het voetlicht zou worden gebracht, werd door de heer P. de Leeuw, onder wiens leiding de rollen waren ingestu deerd, een korte toelichting van de klucht gegeven, waarbij om beurten de medewerkende dames en heren aan de bezoekers wer den voorgesteld. Daarna ging het doek open en weldra volgden de bezoekers met volle aandacht de vrolijke verwik kelingen van deze op uitstekende wijze voor het voetlicht gebrach te' klucht, zodat herhaaldelijk een hartelijk gelach uit de zaal op klonk. Geen wonder dan ook dat na afloop het applaus zó lang aan hield, dat de in de klucht opge treden dames en heren nogmaals op het toneel moesten verschij nen om de dank der bezoekers in ontvangst te nemen. De heer G. Dees was zeker al ler tolk, toen hij allen, die tot het welslagen van deze ontspannings avond- hadden medegewerkt, dank bracht en speciaal aan de heer De Leeuw, die hiervoor een geschenk werd aangeboden. Met voldoening kan de L.J.G. op deze avond terugzien. De bietenaanvoer geëindigd. Op de weegbrug Margaretha- haven (Griete) werden in het af gelopen seizoen 1956 de volgende bieten gewogen: Coöp. Suikerfabriek Sas van Gent 4.317.080 kg; Roosendaal 2.041.690 kg; Centrale Suiker Mij te Sas van Gent 225.600 kg. In totaal dus 6.584.370 kg. Op 13 december j.l. werden de laatste bieten aangevoerd. In 1955 was de aanvoer aan de haven Coöp, Suikerfabriek Sas van Gent 5.094.800 kg; Roosendaal 2.801.520 kg. In totaal 7.896.320 kg. met een chartervliegtuig van de Slick Airways op weg was naar New York en een groep van 62, die per Canadian Pacific Airways de reis naar Vaftcouver in Cana da makèn. Verreweg de meesten van hen waren jonge mannen. Sommigen werden door hun vrouw vergezeld en ook was er een aantal complete families met kinderen. In de groep, die naar Canada gaat, bevonden zich twee alleenstaande vrouwen: een 23- jarig meisje en een gescheiden 29-jarige vrouw. De als tolk fungerende Hon gaarse advocaat heeft wel een zeer vreemde huwelijksreis mee gemaakt. Hij was op 22 oktober jl. getrouwd en reisde met zijn ega voor de huwelijksreiè naar Boedapest, waar hij zijn intrek in een hotel nam. De volgende dag brak daar de revolutie uit. Hij bleef er niettemin negen dagen en keerde toen naar zijn woon plaats terug. Twee en een halve week later besloot het jonge echt paar het levensgeluk buiten Hon garije te zoeken. Het kwam zon der veel moeilijkheden de Oosten rijkse grens over. „Wij verwachten dat wij eind januari in totaal tienduizend Hongaarse vluchtelingen in Ca nada zullen hebben", vertelde de Canadese ambassadeur. „Afge wacht dient te worden hoe de si tuatie in Hongarije zich verder zal ontwikkelen, maar mocht het nodig zijn, dan zijn wij bereid in totaal dertigduizend Hongaren op te nemen. Wij geloven zeker erin te kunnen slagen hen in ons arbeidsproces in te schakelen." Naar bekend zullen ook de Ver enigde Staten vele duizenden Hongaren opnemen. In totaal zou volgens de officieële schattingen het aantal naar Oostenrijk ge vluchte Hongaren thans reeds 135.000 zijn. De Hongaarse advo caat wees er echter op, dat nog lang niet alle vluchtelingen in Oostenrijk officieel zijn geregis treerd. Naar zijn mening is het werkelijke aantal dus nog veel hoger. „VERBORGEN VALLEI" OP NIEUW-GUINEA WORDT OPENGELEGD. Controleur Veldkamp van het Binnenlands Bestuur op Neder lands Nieuw-Guinea is op 10 de cember met een Keline-groep naar de Baliemvallei vertrokken. Deze vallei is ten zuiden en ten noorden door ontoegankelijke ge bergten en moerassen afgesloten en van de kust af alleen per vlieg tuig te bereiken. Sedert enige ja ren werken Amerikaanse zende lingen onder de betrekkelijk tal rijke bevolking, die deze „Hidden valley" bewoont en die voorheen nimmer, contact heeft gehad met de buitenwereld. Thans volgt het bestuur voor de verdere openlegging van het gebied, dat tot de laatste witte vlekken op de kaart behoort. Het is een sluitstuk in de systemati sche openlegging en bestuursves- tiging, die in 1953 is begonnen en waarbij tot nu toe zeven nieu we onderafdelingen met Euro pees bestuur werden ingesteld. De Baliemvallei trok eerder be langstelling, toen daar in 1944 een Amerikaans vliegtuig met mili tairen op een pleziertocht veron gelukte. De overlevenden, die een maand in de vallei doorbrachten, werden op spectaculaire wijze ge red, waarvoor o.m. een kleine bulldozer werd „gedropt" voor de aanleg van een landingsplaats. Aan de huidige openlegging is een aantal experimentele vluch ten voorafgegaan, die gepaard gingen met onderzoekingen on der de bevolking. De landbouw bleek op een redelijk hoog peil te staan. Een van de medische rap porten meldde, dat het menu ter plaatse een redelijke eiwitvoör- ziening omvat. Controleur Veldkamp zal op deze nieuwe bestuurspost verge zeld worden door de politie-inspec- teur Schulz, de telegrafist De Mooy en een aantal Papoea-agen ten. De K. L. M. zal. zolang nog geen nieuwe landingsbaan is aan gelegd, door middel van „drop pings" voor de bevoorrading van de nieuwe, afgesloten post zor gen. Het vliegtuig, waarmee de eerste groep vertrekt, is een Bea ver, die op een vliegveldje, dat tijdens de voorbereidende werk zaamheden werd aangelegd, kan landen. Het eerste werk zal ge richt zijn op het vestigen van vrienndschappelijke betrekkingen met de inwoners en de aanleg van een Dakota-vliegveld in de verborgen vallei, die daarmee definitief in het wereldverkeer zal zijn opgenomen. Naar do tweede voorzitter van het Nederlands verbond van vak verenigingen, C. van Wingerden, vrijdagmorgen op het buitenge wone congres, dat thans in het Kurhaus te Scheveningen wordt gehouden, mededeelde, telt het N.V.V. thans meer dan een half millioen leden. Dit betekent een toeneming van het ledental se dert 1 januari van het jaar met meer dan 33.200 leden. MAANDAG 17 DECEMBER TERNEUZENLuxor-theater, 8 uur: De man in het donker grijze pak. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Moederleed. SAS VAN GENT: Olympia- theater, 8 uur: Het begon in Parijs. DINSDAG 18 DECEMBER TERNEUZENLuxor-theater, 8 uur: Demonen der diepte. Jeugdgebouw, Kerkhoflaan, 7.3010 uur: Filmvoorstelling N.V.V. Bestuurdersbond 45.30 uur: Kindervoorstel ling. Bethel, 7.30 uur: Evangeli satie. SAS VAN GENT: Olympia- theatsr, 8 uur: Alle hens aan dek. Betere schoenen zijn voorzien van De soliede afzetting met hek ken van de gemeentedienst Ven- lo, die bij aankomst van de trein met Hongaarse vluchtelingen nog voor het aankomstperron was opgesteld, was vrijdag bij het binnenkomen van het vierde transport Hongaren op het Ven- lose station verdwenen. Zoveel teleurstelling had het publiek in het openbaar geuit, toen, de poli tie deze maatregel nam, dat men uiteindelijk voor de aandrang is bezweken. Er was nu een af scheiding halverwege het perron gemaakt, waarbij ieder die per soonlijk een kleine gave aan de Hongaren wilde aanbieden, daar toe de gelegenheid kreeg. Zo was er ook nu weer de sfeer van de aankomst der beide transporten, toen enkele duizenden de poli tiemannen voor zich uit drongen onder enthousiaste bewon dering der Hongaren om per soonlijk hun gevoelens te kun nen demonstreren. Een sfeer, die men bij de derde aankomst ge mist had. De politie moest echter wel maatregelen nemen, omdat het gevaar niet denkbeeldig was, dat bij het vertrek van de trein iemand van het overvolle perron onder de trein zou kunnen gera ken. De thans genomen maatre gel verzekerde de veiligheid en voldeed bovendien aan de wen sen van het publiek. Evenals de vorige keren verwelkomde het muziekkorps van het regiment Limburgse jagers de vluchtelin gen op Nederlandse bodem op officiële wijze met het spelen van het Hongaarse en het Neder landse volkslied. DRONKEN MAN IN DE TRA3I. Zaterdagavond is het tramver keer op de Dam te Amsterdam een kwartier opgehouden, omdat een beschonken hoofdstedeling een tram van lijn 24 niet wilde verlaten. Hij viel zijn mede-pas sagiers iastig, luisterde niet naar de vermaningen van het tramper soneel. Kortom, hij „verstoorde de orde." Terzake daarvan is pro cesverbaal tegen hem opgemaakt op het bureau Warmoesstraat, waar hij ter ontnuchtering werd ingesloten. GEARRESTEERD De Utrechtse politie heeft vrij dagavond bij een inval in een par ticulier huis negen personen ge- arresteerd, die zich daar met ha- zardspel bezig hielden. De bewo ner van het huis was bankhou der en zal voor de officier van justitie worden geleid. De andere gearresteerden zijn vrijgelaten. Het geld en materiaal is in beslag genomen. FEESTDAGEN MET GOED KOPE EIEREN." De eierprijs is voor de tijd van het jaar ongekend laag. Donder dag noteerde de veiling te Barne- veld voor eieren van 59 gr. 11,80 per 100 stuks, terwijl de vraag vrijdag nog steeds traag was. Vergelijkt men de prijs met de markt van een jaaf- geleden, dan blijkt, dat op 15 december 1955 voor eieren van 59,5 gram 17,15 betaald werd. Voor de Neder landse consument betekent het, dat men zo kort voor de feestda gen wel bijzonder voordelig eie ren voor zijn geld kan krijgen. SPOORWEGEMPLOYÉ VERONGELUKT Op het spoorwegemplacement aan de Westvarkenoordseweg te Rotterdam heeft zich zaterdag nacht een ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de 49-jarige wagenmeester W. J. S. Hij werd aangereden door een lo comotief en tegen de grond ge smakt. Met een ingedrukte borst kas en hoofdwonden is hij naar het Zuiderziekenhuis vervoerd, waar hij enige tijd later is over leden Het slachtoffer liep bij het oversteken van hét emplacement vlak achter een rijdende locomo tief langs over de rails en heeft waarschijnlijk niet de locomotief gezien, die uit de andere richting kwam aanrijden. Zaterdagmorgen is de 34-jarige locomotiefmachinist H. Scheijen uit Geleen bij een ongeval in een steengang op de 548 meter verdie ping van de Staatsmijn Maurits omgekomen. S. was gehuwd en had een kind. Gemeentelijke badinrichting. De gemeentelijke badinrichting werd in de afgelopen maand no vember door totaal 3061 personen bezocht, tegenover 2911 in de maand daarvoor. Brand in landbouwschuur. Zaterdagmiddag brak brand uit in de schuur van de landbouwer O. Scheele te Draaibrug, gemeen te Aardenburg. De in de schuur nog aanwezige voorraad graan ging vrijwel ge heel verloren, maar door het doortastend optreden van de plaatselijke brandweer kon de schade aan het gebouw tot het uiterste beperkt blijven. Naar de oorzaak wordt een on derzoek ingesteld. door MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES 29) Nadruk verboden. Verkeersongeval. Zaterdagmiddag, rond 3 uur, werd mevr. V.-W., wonende in de buurtschap Magrette, die op de fiets over de provinciale weg ■naar Axel reed, nabij de Zaam- slagseweg aangereden door een tractor met breed beladen aan hangwagen, welke bestuurd werd door I- uit Kaprijke (B.). Zij kwam hierdoor te vallen, bezeer de haar arm en liep gescheurde kleren op. Plannen voor Streekzieken- huis ingediend. Hoewel het minstens nog vijf „Laat dit alstublieft zien als u komt." Hij boog me de deur uit, welke zacht, maar nadrukkelijk achter mijn rug gesloten werd. Een klok sloeg elf, terwijl ik bleef staan en het kaartje bekeek. Ik zou Juanita pas over een paar uur ontmoeten; er was tijd ge noeg om een paar andere dokto ren op te zoeken. Ik haalde de kostbare introducties uit mijn tasje, die dr. Greenup mij gege ven had: dr. Von Weisman, Up per Brook Street; dr. Brand Dutton, Spanish Place; dr. Owen Westcott, Wimpole Street. Mijn ogen bleven op de laatste naam rusten. Ik mocht de klank ervan wel. Misschien zou hij de meest bevredigende en behulpzaamste van alle reddingsboeien zijn deze dr. Owen Westcott. Dr. Gree- nups ogen hadden rimpeltjes bij de hoekjes vertoond, toen hij zijn naam noemde. Wat had hij ge zegd? Ik zocht in mijn geheugen. Hij was dik en kreeg tweehon derd guineas voor een operatie. Neen, dat was sir Nigel Montmo rency. Dr. Owen Westcott ik herlas de naam, zoekend naar in spiratie. Plotseling had ik het. Hij was vrij jong voor een spe cialist. Een knappe kerel; hij had een heel gedurfd artikel in de „Lancet" geschreven over het een of ander, dat de medische faculteit geschokt had op een wijze, waarop ze niet geschokt wenste te worden. In het begin had hij het heel moeilijk gehad omdat hij zei, waar het op stond maar nu kon hij honoraria opste ken als de beste onder hen. Ik be sloot dr. Owen Westcott voor het laatst te bewaren, zoals een kind het lekkerste tot het laatste be waart en de kaartjes weer in mijn tasje bergend, ging ik op weg naar Upper Brook Street en dr. Von Weisman. Ik had er geen flauw idee van waar ik moest zijn, maar een grote politieagent oo de hoek van het plein was vriendelijk en behulpzaam. Het was een frisse, zonnige lentemorgen. Maart vergist zich wel eens, en temidden van zijn snijdende, buldei'ende dagen stopt hij er een, zo helder en stralend, dat wij, menselijke wezens en de vogels en de insecten uit louter vreugde gaan zingen bij het voe len van de warme zonneschijn, die door ons heenstroomt. Mijn gedachten vlogen naar Ridge- moor en de leeuwerikken, die dronken van vreugde hun lied uitzongen boven de Valley-weiden en de pluvieren, die op Windy Heights riepen. Lente in een stad was een nieuwe ervaring voor mij. Lente op het land, en iedere heerlijke fase er van kende ik, zoals je een veelgelezen en geliefd boek kent. Plotseling voelde ik mij als een buitenstaander in 'n vreemd land. Hier waren straten en straten. De bomen op de pleinen waren nog kaal. Waar was een plekje levend groen, om de wintermoe- de ogen te verkwikken en te ver blijden? Londen boeide me. Het eindeloze geraas en rumoer, als van een reusachtige machinerie, errukte me en boezemde me ont zag in. Ik was tevreden en zelfs gelukkig bij het vooruitzicht straks maartden in deze straten te hebben doorgebracht, met al de beweging en herrie en haast van een ontelbare menigte in mijn oren en toch stroomde van daag plotseling de lente mijn hart binnen en met het heimwee van iemand, die op het land ge boren is, beantwoordde ik haar roep. Er waren geen velden of heggen of bomen of leeuwerik ken of pluvieren, maar daar was de zon, schijnend met al de witte felheid van maart, en daar was de prachtige blauwe lucht en de zachte westenwind en ik wierp er een kushand heen, toen ik plotseling voor nummer 10, Up per Brook Street stond. De bediende hier was iets min der vreesaanjagend. Hij was rond als een ton, met een zoetsappige glimlach, die zich verborg in al de vette plooien van zijn gezicht. Ja, dr. Von Weisman was thuis. Had ik een afspraak? Met moeite hield ik mij aan de waarheid en zei neen Geeft niet, misschien kon ik dr. Von Weisman spreken. Hij had het niet erg druk van morgen. Of ik binnen wilde ko men. Ik ging naar binnen en volgde de man door een lange gang naar een wachtkamer, waar mij ge zegd werd, dat ik kon gaan zit ten en een tijdschrift bekijken. Ik verzocht de man, mijn intro ductie aan dr. Von Weisman te willen geven en nam achteloos de „Punch" op, waarop ik min stens vijf minuten zat te staren, voor ik ontdekte, dat ik het blad ondersteboven hield. Toen kwam de knecht terug en zei: „Deze kant alstublieft, juffrouw, en liet mij glimlachend in de spreek kamer van dr. Von Weisman. Nu moet ik bekennen, dat ik zo zenuwachtig was, dat ik niet alleen dr. Von Weisman niet goed kon zien, maar dat ik ook niet kon antwoorden op zijn goede morgen. Hij wees mij een stoel, tenminste iets doezeligs, dat ik voor dr. Von Weisman hield, en zei toen kalmerend: „Een beetje inwendige last, veronderstel ik?" In een oogwenk kon ik zo scherp als iets zien, zo verbaasd was ik; en dr. Von Weisman openbaarde zich aan als een kleine man, met een gladde, zwarte baard en een paar kleine, doordringende, zwar te ogen. „Pardon?" zei ik. „Een beetje inwendige last? Wees maar niet bang. Het is heel gewoon." Hij sprak nog kalme- render. In pure verbazing zat ik hem aan te staren. „U bent niet hele maal in orde. Dr. Greenup uit Ridgemoor heeft u behandeld, en oordeelde een consult wense lijk Is het niet zo?" „Nog nooit in mijn leven ben ik zo goed in orde geweest", schreeuwde ik bijna en dr. Von Weisman stootte zijn elleboog tegen zijn stoel en bezeerde zich blijkbaar. (Wordt vervolgd.) EEN DODE BIJ AANVARING De 60-jarige dekknecht C. de Rover is vrijdag bij een aanva ring op de Oosterschelde over boord geslagen, tussen twee sche pen bekneld geraakt, en om het leven gekomen. Het ongeluk ge beurde vlakbij Wemeldinge, toen de sleepboot „Neptunus" uit Rot terdam en het motorschip „Rijn/ Schelde" van de rederij Borier uit Antwerpen tegen elkaar voeren. Door de schok sloeg de dekknecht over boord. NEDERLANDS kampioen pijp- ROKEN 1956. Zaterdag werd onder auspiciën der International Association ol Pipesmokersclubs in het kleine zaaltje van „Amicitia te s-Gra- venhage de jaarlijkse nationale wedstrijd in het pijproken gehou den, georganiseerd door de Haag se rookelub „Die Toebacksuyg- hers." Het ging' er om wie er kampioen van Nederland zou worden in het pijproken en dat werd degene, die het langst van allemaal met 3,3 gram baai de pijp in brand kon houden. Vorig jaar werd de heer R. Friederieks uit Den Haag de „duurzaamste" pijproker van ons land. Toen hield hij 102 V2 minuut het vuur in het luttele beetje tabak in zijn lange Goudse pijp. Die lange stenen Goudse pijp is één van de voor waarden, voorts, dat men maar één minuut tijd en twee lucifers heeft om de tabak aan te steken. Het kleine zaaltje werd steeds dichter van de zware tabakswalm, want alle deelnemers zogen zui nigjes maar doortastend op hun pijp en bliezen bedachtzaam dik ke wolken. Reeds na 4 min. en 25 sekonden viel de eerste deel nemer af. Tenslotte, na 115 min. 32 sec. bleef er één man over, wiens pijp nog heel zachtjes brgndde Dat was de heer B. Dijk stra, de' kampioen van 1956, en dat moet een heel goede man zijn, want het streven van alle ver enigde pijprokers is „het bevorde ren van de vrede, de vreugde, de vriendschap, het vertrouwen en de verdraagzaamheid." Op de tweede plaats eindigde C. V. Maastricht, 105 min 7 sec.; op de derde plaats P. de Haan, 91 min 40 sec., beiden uit Den Haag. De drie prijswinnaars zijn allen lid van „Die Toebacksuyg- hers", waarmede deze club tevens het Nederlandse clubkampioen schap heeft veroverd.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2