Westelijke landen de De militaire samenwerking van de De staking in Hongarije De economische toestand Benelux-landen De verhouding tussen Engeland en Amerika Tito's rede in Chinese pers 777 en 999 in Weeroverzicht Amerikaans protest bij de Tsjecho-Slowaakse regering WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en ÉSAANSTANBEN AMERIKA EN DE ONTWAPENINGS PLANNEN De Amerikaanse regering is begonnen overleg te ple gen met haar westelijke bondgenoten, die lid zijn van de ontwapeningssub commissie der Verenigde Naties, om tot een overeen komst inzake een plan voor progressieve ontwapening te komen. DE VERENIGDE NATIES Verbinding met Amerikaans gezantschap te Boedapest hersteld NIXON NAAR WENEN? HET NOODWEER BOVEN OOST-JAVA 69 doden, 184 gewonden en 200 vermisten Kannonneerboot voor Karens Engeland vraagi tegemoetkoming de kosten in In doorgaans welingelich te kringen te Parijs wordt vernomen, dat Engeland het plan om enkele van de vier Britse divisies van het vas teland van Europa terug te trekken zal opgeven als men het in de kosten tegemoet zal komen. Hierover is in principe overeenstemming bereikt tussen Foster Dul les, Pineau, Sellwyp Lloyd en Von Brentano. ONDERWIJZERS EISEN MEER SALARIS Zuiveringen op Oostduitse universiteiten? Amerikaanse olieverschepingen naar Europa worden uitgebreid Minister Suurhoff doet eerste A.O.W.-uitkeringen Nieuwe Zuidslavische ambassadeur in Hongarije Amerikanen in Engeland vijandig bejegend 21 socialistische en con servatieve Lagerhuisleden heben woensdag een motie ingediend, waarin zij verkla ren met „bezorgdheid ervan kennis te hebben genomen, dat 'n onverantwoordelijke minderheid van het Britse volk een van wraakgierig heid. vijandigheid en voor oordeel getuigende houding jegens in Groot-Brittannië verblijvende Amerikaanse burgers aan de dag legt CRISIS IN DEENSE COMMUNISTISCHE PARTIJ Het grootste tankschip ter wereld Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. DONDERDAG 13 DECEMBER 1956 12e Jaargang Nr 3946 Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L— Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Voor het Maandagnummer: zaterdags 10 uur Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur ut e- b. e- le e- fcr- Men meent te weten dat de Amerikaanse regering reeds en kele dagen geleden in grote lij nen een plan aan de Britse, Fran se en Canadese regering heeft voorgelegd, dat zowel in een sy steem van lucht- als grondcon- trole voorziet, voorts in een be perking van de strijdkrachten en in een verbod (in twee trappen) van de atoomwapenproduktie. Voor het eerst schijnt het Ame rikaanse plan niet meer als „con ditio sine qua non" voor de voort gang van het werk der sufocom- missie de aanvaarding van het beginsel der „vrije luchtverken- ning" te bevatten. Een eventuele versmelting van de Amerikaanse opvatting en Boelganins ideemi over een controlezone vain 1600 kim. breedte in het hart van Euro- pa schijnt niet uitgesloten te zijn. De Russische plaatsvervan gende minister van Buitenlandse Zeiken Koznetsof heeft de voor zitter van de V. N .-assemblee, Prins Wan van Thailand, schrif telijk verzocht het volgende punt op de agenda van de assemblee te plaatsen: De inmenging van Amerika in debinnenlandse aangelegenhe den der volksdemocratieën en zijn ondermijnende activiteit te gen deze landen". Naar te Washington is be kendgemaakt, is de verbinding tussen het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken en het Amerikaanse gezantschap te Boedapest dinsdag hersteld. De dag tevoren had het .State Department" bij de Hongaarse regering een protest ingediend, omdat de verbinding met de le gatie sinds twee dagen verbro ken was. In welingelichte Oostenrijkse kringen beschouwt men het zo goed ls zeker dat de Amerikaan se vice-president Richard Nixon zaterdag a.s. een bezoek aan Wenen zal brengen, hoewel er langs officiële weg nog geen aan kondiging van is ontvangen. Nixon zou zich persoonlijk op de hoogte willen stellen van de problemen, waarvoor Oostenrijk zich door de aanhoudende stroom vluchtelingen uit Hongarije ge plaatst ziet Waarnemers in de Oostenrijkse hoofdstad beschou wen het eventuele bezoek van Nixon als een politiek gebaar van bijzonder belang. Blijkens een woensdag door het provinciale bestuur in Sura- baja uitgegeven communiqué, zijn door de stormen en overstro mingen, welke de vorige week Oost-Java hefolben geteisterd, 69 personen gedood en 184 ernstig gewond. Tweehonderd personen worden nog vermist. De aangerichte materiële scha de bedraagt zeven miljoen ru- ptóh. Er werden 13.000 huizen vernield, waardoor 75.000 men sen dakloos zijn geworden. Vloorts zijn 75 vissersboten ge zonken, terwijl duizenden hecta ren sawah onder water kwamen te staan. J Naar verluidt werd de dessa „Muntjar", in het district Blam- bangan, volkomen verwoest. De bemanning van een der m» dernste Birmaanse kanon neerboten is, naar woensdag m Rangoon is vernomen, de vorige week met haar schip naar de Karen-opstandelingen overgelo pen. Men vermoedt, dat de de serteurs een dertigtal officie ren en manschappen naar de Mergui-Archipel in het zuiden van Birma zijn gevaren. Eenhe den van de vloot en de lucht macht helbben opdracht gekregen de kanonneerboot op te sporen en tot zinken te brengen. i TTrtv» Dvnnfonrt De Nederlandse onderwijzers organisaties hebben woensdag middag tijdens een in Den Haag gehouden spoedcongres een ver hoging der salarissen voor het onderwijzend personeel verlangd ien uiting gegeven aan hun onte vredenheid over de houding van de regering bij hét da'arover ge voerde overleg. Het „demonstratief spoed sa laris congres" was bijeen geroe pen door de Algemene Neder landse Onderwijzers Federatie A.N.O.F.) en, trok een zeer gro te deelname. Het standpunt van de drie bij de A.N.O.F. aangesloten organi saties werd uiteengezet door de voorzitters. Vpor de Nederlandse onderwijzersvereniging voerde de heer J. Lootsma het woord, voor de Protestants Christelijke On derwijzersvereniging de heer J. W. van Hulst en voor het Katho liek Onderwijzendverbond de heer J. H. M. Derksien. Uitgeweken studenten hebben woensdag in Berlijn verklaard, dat aan de Oostduitse universi teiten een zuivering van „onbe trouwbare elementen" is begon nen. Een twintigtal studenten is verwijderd van de polytechnische academie van Dresden en aan een onbekend aantal is de toe gang tot de uiversiteit van Leip zig ontzegd, aldus deze studen- ten. De eerste secretaris van de communistische partij in Oost- Duitsland, Water Ulbricht, heeft in een open brief tot de studenten gezegd dat slechts zij, „die loyaal staan tegenover de regering van arbeiders en boeren", aan de in stellingen voor hoger onderwijs kunnen studeren. Het was nodig verzet te bieden tegen hen, die op het tot nu toe bereikte slechts af brekende kritiek hadden. De klok kon niet worden teruggezet. Het Amerikaanse departement van Binnenlandse Zaken heeft be kendgemaakt, dat het nieuwe vaarplannen vöor tankschepen zal opstellen om de verscheping van olie van de Amerikaanse kust van de Golf van Mexico naar West-Europa uit te breiden. Regeringsf uctionarissen ver trouwen, dat in de nabije toe komst ongeveer 500.000 vaten (barrels) Amerikaanse olie per dag in West-Europese havens zul len worden aangevoerd ter aan vulling van de Europese olievoor ziening. Besprekingen over de verde ling van de kosten over de sta- ten-leden van de NAVO zullen gevoerd worden op een conferen tie van vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië, Frankrijk en West-Du its- land die waarschijnlijk binnen kort te Bonn zal worden gehou den. Dulles heeft zijn Franse collega Pineau direct bij' de aanvang der besprekingen tussen beide staats lieden de verzekering gegeven dat de Verenigde Staten absoluut trouw zullen blijven aan de stra tegische plannen ter verdediging van Europa tegen een Russische aanval. Dulles verzekerde Pineau dat Amerika zijn eigen Europese contingent troepen voor de NAVO in Europa zal laten. De Amerikaanse, Franse en Westduitse vertegenwoordigers in de NAVO waren het erover eens, dat vermindering van de NAVO-strijdkrachten in Europa op 'het ogenblik onverantwoord is, gezien de toestand in de Oost- europese landen. Daarom hebben zij druk uitgeoefend op de Bntse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, om elke gedachte aan vermindering van het Britse 'contingent op het vasteland van Europa op te geven. Zij erkenden echter tevens dat Gr.-Brittannie als het zijn troepensterkte hand haaft, voor een zware financiële last staat en dat het billijk is dat de voornaamste belanghebbende leden van de NAVO deze last hel pen verlichten. Dulles kreeg van Von Brentano de belofte, dat de regering te Bonn een belangrijke bijdrage van West-Duitsland in deze kos ten welwillend in overweging zal nelmen. Dit vooral aldus Von Brentano omdat de Westduitse (bijddage aan de strijdkrachten van de NAVO pas laat geleverd wordt en omdat van alle staten leden van de NAVO alleen: de bondsrepubliek een verlaging van haar nationale begroting heeft kunnen aankondigen. Frankrijk heeft veel van zijn NAVO-troepen naar Algerië over gebracht. Het heett echter nog steeds 50.000 man in West-Duits- land. Frankrijk gaat er mede ak koord dat Groot-Brittannie het leeuwenaandeel van de eventuele Westduitse financiële bijdrage m de kosten van het onderhoud van de geallieerde troepen in West- Duitsland krijgt, omdat een grnot deel van zijn troepen in Noord- Af rika is. Dulles en Lloyd hebben dit on derwerp ook dinsdag besproken. Naar vernomen wordt, is het niet uitgesloten, dat Amerika zijn fi nanciële bijdrage aan de NAVU zal vergroten. KERSTFEEST KONINKLIJK GEZIN. De koninklijke familie zal dit jaar het Kerstfeest vieren met het personeel van H. M. de Ko ningin en de gezinnen in het koetshuis van de koninklijke stal len te Den Haag, op zaterdag 22 december te 17.00 uur. PRINSES BEATRIX DOOPT „STATENDAM". H. K. H. Prinses Beatrix heett het voornemen de doopplechtig heid van het stoomschip „Sta tendam" van de Holland-Amerika Lijn te verrichten. Deze doop plechtigheid geschiedt gedurende de officiële proettocht van het schip, die zal worden gemaakt op 23 en 24 januari. Op woensdag 2 januari a.s., des morgens om 10 uur, zal de minis ter van Sociale Zaken en Volks gezondheid in het gebouw van de Raad van Arbeid, Rhijnspoor- plein 1 te Amsterdam, aan een aantal gerechtigden de uitkering krachtens de op 1 januari a.s. in werking tredende algemene ouderdomswet persoonlijk over handigen. Radio-Boedapest deelde woens dagochtend mede, dat in de fa brieken van Pees de staking dinsdag algemeen was. In Bekes- scaba en Oroshaza (Zuid-West- Hongarije) werkten alleen de ar beiders van de levensmiddelenin dustrie. In de mijnen van Kombo werkten 1700 man. Van het spoorwegpersoneel staakten slechts 15 procent. I Blijkens het verslag, dat radio- Boedapest woensdagochtend gaf, heeft premier Kadar dinsdag te genover de arbeidersdelegatie voorts nog verklaard, dat de re gering de arbeidersraden in de bedrijven zal steunen, doch dat de activiteit van de centrale en regionale arbeidersraden, „die 'n staat in de staat wilden vormen" niet toegelaten zal worden. Hongarije zal een volksrepu bliek blijven, aldus Kadar. „Zi, die denken dat men het socialis me kan opbouwen zonder de communisten, vergissen zich". „Wij willen bloedvergieten ver mijden, doch dat hangt niet al leen van ons af. Hoe het ook zij, wij zullen winnen, want de kracht Radiiö-Boedapest heeft woens dagochtend bekendgemaakt, dat maarschalk Tito Jovo Kapitchi benoemd heeft tot ambassadeur in Hongarije, als opvolger van van Dalibor Soldatich, die een andere van functie 'krijgt. Evenals in de andere Westerse landen werd de economische toe stand in de Benelux-landen in de jongste maanden gekenmerkt door een toeneming van sommige economische spanningen en door een langzamere stijging van de bedrijvigheid. Maatregelen wer den getroffen om de spanningen tegen te gaan, ahlus wordt ge concludeerd in het overzicht om trent de economische toestand m de Benelux-landen in de eerste 9 maanden van 1956, opgesteld m samenwerking door de directie algemene economische politiek het Nederlandse ministerie Economische Zaken en de van van i.ruiio»"'- studiediensten van de ministeries In de motie wordt een beroep op de regering gedaan c.e „nood zakelijke maatregelen te nemen, om een einde te maken aan deze betreurenswaardige op rassen onderscheid en ultra-nationalis- me berustende uiting". Een woordvoerder der Amen kaanse ambassade heeft ver klaard, dat de tekst dezer imotie hem als „muziek in de oren klinkt". Hij noemde voorbeelden, waar bij in Groot-Brittannië verblijven de Amerikanen over het alge meen diplomaten en militairen in de afgelopen week of daarom trent met vijandigheid waren be jegend. Zo waren er benzinestations geweest, die opschriften had den aangebracht „Geen ben zine voor Amerikanen". Ver scheidene winkëls hadden in hun étalages opschriften ge plaatst als „Aan Amerikanen wordt niet verkocht" en de plaatsvervangende luchtmacht attaché van de Amerikaanse aimbassade was uit zijn Lon- dense woning gezet. De woordvoerder der Ameri kaanse ambassade verklaarde nog dat de grondslag van deze vijandigheid jegens Amerikanen de wijd verbreide mening scheen te zijn dat de Verenigde Staten in november j.l. een verbod had den uitgevaardigd op de uitvoer van olieprodukten naar West- Europa. „En dat is niet waar", voegde hij hieraan toe. Alle kranten in communistisch China hebben woensdag de vol ledige rede van maarschalk Tito gepubliceerd, waarin deze de vo rige maand kritiek leverde op de stalinistische stromingen in de kringen der Russische en andere Oosteuropese leiders. Deze publikatie heeft veel op zien gebaard, aangezien de Chi nese pers dinsdag slechts een uittreksel uit Tito's rede opnam, vergezeld van commentaren uit andere communistische landen waarin kritiek op de rede en Zuidslavische politiek werd ge uit. Buitenlandse waarnemers in Peking geloven, dat deze omme keer mogelijk een teken is van een veranderde houding van de Chinese leiders ten aanzien van Hongarije. .Volgens bepaalde be richten die in de Chinese hoofd stad zijn ontvangen, hebben krachtige reacties van niet-com- munistische Aziatische landen te gen de Russische interventie in Hongarije de Chinese delegatie, die onder leiding van premier Tsjou en Lai een rondreis door Azië maakt, verbaasd. Uit betrouwbare bron is ver nomen, dat de Chinese leiders van bepaalde Aziatische landen te horen hebben gekregen, dat men in Amerikaanse kringen aanvankelijk verheugd was over de onafhankelijke houding van Peking ten aanzien van de ge beurtenissen in Polen en bij het begin van de Hongaarse opstand, dat dat de latere ondersteuning van Moskou door Peking alle hoop op verbetering van de be trekkingen tussen de yer. Staten en communistisch China te niet zal doen. Volgens het Kopenhaag se dag blad ,;Dagens Nyheter" maakt de Deense communistische partij de zwaarste crisis van haar 'be staan door. Er zijn reeds voorbe reidende maatregelen getroffen om een nieuwe partij op te rich ten. 'De partij zal van 18 tot 20 januari een buitengewone ver gadering houden en een sterke stroming in de partij zal dan aandringen op het kiezen yan nieuwe leiders. De instemming van de leiders Aksel Larsen en Alfred Jensen met 'het Söwjet- optreden in Hongarije maakte de reeds bestaande tegenstellingen nog groter. Verscheidene onte vreden leden hebben de laatste maand de partij verlaten, maar anderen bleven: in de hoop dat zij erin zullen slagen de leiders uit de partij te stoten en een nieuwe lirïks-socialistische politiek on der nieuwe leiders te voeren binnen de organisatie van de bestaande partij. Hun aanhang wordt van dag tot dag groter. van Economische Zaken België en Luxemburg. In Nederland en in Luxemburg was het toenemingspercentage van de industriële produktie klei; ner dan verleden jaar. In Belgie daarentegen was het hoger. In België en Nederland was het verloop van de verhouding kosten tegenover prijzen in de landbouw nadelig voor de produ centen; daarbij hebben o.a. de slechte weersomstandigheden ook een rol gespeeld. In de drie Benelux-landen nam de schaarste aan arbeidskrachten toe, de werkloosheid lag op een zeer laag niveau; in België heeft de verkorting van de arbeidsduur eveneens een rol gespeeld bij de inkrimping ervan. De buitenlandse handel ver. toonde een verdere stijging. Evenals in het voorgaande jaar was het verloop in de B.L.E.U. en in Nederland niet parallel. Door de sterkere toeneming van de invoerwaarde boven de uit voerwaarde nam het tekort op de Nederlandse handelsbalans toe; in België verbeterde de handels balans daarentegen, zodat zij over de eerste negen maanden praktisch in evenwicht was. Zowel in de B.L.E.U. als m Nederland vertoonde het uitvoer- volume een mindere stijging dan in 1955, terwijl de volumestijging bij de invoer enigszins toenam: in beide landen vermeerderde vooral de invoer van fabrikaten. De waarde van de Nederlandse uitvoer naar de B.L.E.U. steeg in nagenoeg dezelfde mate als in het tweede halt jaar van 1955; het stijgingstempo was veel gro- ter dan in 1953 en 1954. De toe neming van de B.L.E.U.-uitvoer naar Nederland was nog sterker dan in 1955. Het uitvoeroverschot van de B.L.E.U. naar Nederland nam dan ook verder toe. In Nederland werd de geld- en kapitaalmarkt veel krapper, dienovereenkomstig nam de ren tevoet in sterke mate toe. In België steeg de rentevoet even eens. In alle drie de Benelux-landen stegen de fiscale ontvangsten dank zij de hoogconjunctuur; de rijksuitgaven namen echter even eens toe. In Nederland daalde de nationale schuld verder; in Bel gië nam de openbare schuld daarentegen toe, zij het in min dere mate dan in 1955. De Bel gische rijksschuld is gestegen van 311.6 miljard frank per eind december 1955 tot 316.6 miljard frank eind september 1956. Het prijsniveau onderging een opwaartse drukking. Niettemin bleven de wijzigingen van de in dexcijfers der groothandelsprij- zen vrij gering. De stijging van de kosten van levensonderhoud was ook matig, in vergelijking met andere landen. In Nederland en België hebben vrij sterke loonsverhogingen plaats gehad; in Luxemburg is het uurloon enigszins gestegen In Nederland hebben de onder handelingen in de onderscheidene bedrijfstakken geleid tot een ge middelde loonstijging van ruim 5 procent, terwijl bovendien on geveer het gehele bedrijfsleven de secondaire arbeidsvoorwaar den met 3 procent heeft ver hoogd. De gemiddelde stijging van de Belgische lonen tussen augustus 1955 en augustus 1956 wordt geraamd op 12 procent. van de revolutie is honderd maal groter dan die van de tegen-re volutie". In de afgelopen drie dagen zijn in Hongarije 3000 mensen, voor namelijk intellectuelen en leden van arbeidersraden, gearresteerd, aldus berichten die woensdag in Belgrado ontvangen werden. Bij gevechten zouden in die drie dagen 78 Hongaren en twaalf Russen om het leven zijn geko men, doch deze cijfers zijn verre van volledig. Het Hongaarse communistische partijblad „Nepszabadsag" ver klaarde woensdagochtend, dat het verkeer van trams en autobus sen in Boedapest dinsdag tot stil stand was gekomen door optre den van verzetslieden. In één ge val was een handgranaat gewor pen naar een autobus. De staking is de vreemdste in de geschiedenis van de arbeiders beweging, aldus het blad. Er wordt niet gewerkt omdat „pro vocateurs, geweldplegers en con tra-revolutionaire elementen de eerlijke arbeiders terroriseren en van hun werk vandaan houden". Staatswinkels sloten de deuren na geheimzinnige telefoonge sprekken. „Nepszabadsag" verklaarde, dat de stakers slechts de belangen van de kapitalisten en contra-re volutionairen dienen. Woensdagmiddag maakte ra- dio-Boedapest bekend, dat er weer wat trams in de hoofdstad rijden. Ook melden zich meer en meer werkers bij de staalfabrieken van Csepel. Maar in de mijnen var Borsod, waar dinsdag nog 1-984 ton kolen werd geproduceerd, verschenen woensdag 100 arbei ders minder op hun werk dan dinsdag. 'P is it a- n- ;t 1 B 0 -0 1 1 0 -O 1 1 B O O Q Het grootste tankschip ter we reld, de „Universe Leader" (85.500 ton dead weight) is kort geleden in Japan te water ge laten. Het schip, dat onder Liberi aanse vlag vaart, heeft zijn eer ste reis gemaakt naar de olie haven Pakning op Sumatra. Het laadde daar 96 miljoen liter ruwe aardolie van de olievelden van de Caltex Pacific Petroleum Company. 'Het schip is 266,47 me ter land en 38.125 meter breed en heeft een diepgang van 46 voet. Radio-Meskou heeft woensdag gezegd dat „de contrarevolutio nairen stakingen uitlokken en het openbare verkeer belemmeren om zo wanorde in het land te ver oorzaken". Emile Sandstrom. de Zweedse voorzitter van de Liga van Rode Kruisverenigingen heeft woens dag in Wenen na zijn terugkeer uit Boedapest tegenover verslag gevers verklaard, dat hij om streeks januari een crisis in Hon garije verwacht: „Wij staan nu nog slechts aan de vooravond van moeilijkheden". Hoewel er nu nog verscheidene voedingsmiddelen en andere dingen te kopen zijn, gelooft hij niet dat er voldoende aanvoer uit de provincie kan wor den verwacht, enerzijds omdat de oogst zeer slecht is geweest ec anderzijds wegens de beperkte vervoersmogelijkheden. Aan ko len heeft men het meest gebrek. Iedereen, die door de standge rechten in Hongarije schuldig wordt bevonden, krijgt automa tisch de doodstraf, aldus heeft ra- dio-Boedapest meegedeeld. woensdagavond De depressieactiviteit op de At lantische Oceaan is de laatste week bijzonder groot geweest. Woensdag werd weer een zeer diepe kern aangetroffen tussen IJsland en Schotland, waarin de luchtdrukwaarde in het centrum tijdelijk tot 940 mb daalde. De de pressie ging vergezeld van zware stormen die langs de Schotse kust plaatselijk orkaankracht be reikten. Een station meldde daar bij een windsnelheid van niet min der dan 120 km per uur. Ook in Nederland was de aan wezigheid van deze depressie Op de twee girorekeningen ten bate van de hulp aan de Honga ren is tot woensdagochtend ruim 6,8 miljoen gulden gestort. De stand is nu: Giro 777: ƒ3.611.757,34. Giro 999: ƒ3.224.389,85. woensdag merkbaar. De wind nam weer toe, aan de kust tot hard, terwijl het front van de de pressie wat regen bracht. Aan de achterzijden van het front be vindt zich lucht waarin enkele op klaringen, maar ook enkele buien voorkomen. Een nieuwe depressie koerste alweer in de richting van Ier land, hetgeen tot gevolg zal heb ben, dat vandaag de wind na eerst afgenomen te zijn later weer zal toenemen uit zuidwestelijke rich ting. Het is daarbij waarschijnlijk dat aan de kust opnieuw de grens van harde wind zal worden over schreden. De temperaturen zullen iets lager zijn dan de afgelopen dagen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot donderdag avond. Enkele buien. Opklaringen, ma&r ook enkele buien. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde zuid westelijke wind. Lagere tempera turen. De V. S. hebben bij de Tsjecho- Slowaakse regering geprotesteerd tegen de aanwezigheid van poli tiemannen voor de Amerikaanse ambassade te Praag. Dit is m Washington officieel meegedeeld. De vorige week is een nota overhandigd, waarin wordt ge protesteerd tegen het feit, dat twee tot vijf politiemannen perso nen die de ambassade willen bin nengaan, aanhouden en hun naam vragen en willen weten wat de bezoekers gaan doen. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat Tsjechoslowaakse burgers door het optreden der politiemannen worden afge schrikt de ambassade te bezoe ken. Zij pleegden filmvoorstel lingen bij te wonen op uitnodi ging van Amerikanen, voor wie de films worden gedraaid. Vol gens de woordvoerders onder vroegen de Tsjecho-Slowaken zelfs Amerikanen en leden van andere diplomatieke missies. In antwoord op een vraag zei de woordvoerder, dat het films betreft, die in Hollywood zijn op genomen. VRIJDAG 14 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.58 11.33 0.13 0.23 ZON op onder Dgc 13 8.42 16.30 14 8.43 16.30 15 8.44 16.31 16 8.45 16.31 MAAN op onder 13.41 14.10 14.47 15.34 rum. 11.25 12A0 12.50 3.26 4.38 5.5! 7.02

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1