.••«iilaU mededeling Belnngryne Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer AGENDA PHILIPS Infraphil' De bouwactiviteit in het eerste halfjaar '56 BEURSOVER ZICHT Hilary op eigen wieken Uw verent Be minister van Verkeer en de afgevaardigden Kodde agSe^^VTerbiSdfn. Het stemt tot vreugde, dat Zeeuwse belangen ook door Zeeuwse stemmen in de Kamer worden bepleit, zo zeide minister Algera tot en Van der Peijl, die on angs hun „maidenspeeches" rielden. Voor Zeeland heeft mr. Algera zeer grote belang stelling. Hij ontkende, dat Zeeuws-Vlaanderen ver waarloosd wordt. De haven van Breskens is thans in pri ma staat. Terneuzen heeft een pier voor grote schepen. De Braakman is afgesloten en het rijkswegennet in Zeeuws-Vlanderen is sterk verbeterd. GEEN TUNNEL IN HET LAND VAN SAEFTINGE. PHILIPS „Infraphil" zo gemakkelijk in uw gezin met dieptewerking Ondanks weersomstandigheden goede resultaten Sedert de bevrijding is de produktie nog niet zo hoog geweest De bouwactiviteit in het eerste halfjaar vah 1956, heeft, de weersomstandig heden in een deel van de periode in aanmerking ge nomen, goede resultaten op geleverd. De produktie is in Staatsfondsen zwak gestemd WANORDELIJKHEDEN IN SZCZECIN (STETTIN) Te Szczecin (Stettin), in Polen, hebben zich wanor delijkheden voorgedaan, waarbij ruiten van het Sow jetrussische consulaatsge bouw ter plaatse werden in geworpen. De ordeverstoor ders poogden ook het ge bouw zelf binnen te dringen, doch dit werd hun door de politie belet. geen enkel eerste halfjaar sedert de bevrijding zo hoog geweest. De woningbouw heeft hiervan, dank zij de gevoerde afrelnmingspoli- tiek, in behoorlijke mate ge profiteerd. Het gehele pro- duktieapparaat bleek nage noeg ten volle benut te zijn. de \ed< rl«,"ls, h Ulnbs. Verenigi«S*n< van enï* aan i-, BESTEDING GELDEN VOOR HONGAARSE VLUCHTELINGEN De aanvaring van de „Andrea Doria" met de „Stockholm" DE STRIJD OP CUBA TOCHT VAN HONGAARSE VLUCHTELINGEN DOOR FRANSE ALPEN Gedreven door de angst te worden ge-interneerd DE ZWITSERSE DEFENSIE P:K' Waterstaat mr. J. Algera heeft gistermiddag in de Tweede Ka mer de 17 sprekers beantwoord, die verleden week donderdag en vrijdag het woord voerden over de begroting 1957 van zijn depar tement. DE ZEEDIJKEN. Terzake van vragen over het Deltaplan zeide de minister de voorkeur te geven aan een brede discussie bij de behandeling van de ontworpen Delta-wet. Over de waterschappen zeide mr. Algera o.m., dat de rijksbij dragen voor de werken dezer schappen met de grootste zorg bekeken worden. In technisch op- aaoht is de situatie in het ene wa terschap totaal anders dan in het andere. Daarom verschilt de ene ^wrakke plaats" in de dijkswer- ten van een waterschap echter niet van een „zwakke plek" van een ander. De dijken van de Nieuwe Wa terweg en van de Westerschelde moeten in hun geheel worden verhoogd tot het veiligheidspeil vah 1953. Het verwijt, dat in dit jaar 20 miljoen gulden van het beschik bare bedrag voor herstel van zwakke plekken in de dijken overbleef, legde minister Algera terzijde. Het is vrijwel onmogelijk pre cies het bedrag aan te geven, dat voor het herstel van zwakke plek ken jaarlijks nodig is. DE ZEEUWSE BELANGEN. Voorts zal het rijk aan verbe teringen der veerhavens van Vlissingen en Breskens grote bedragen besteden. Daarmee zal aan de verkeersontwikke- ling een grote steun worden gegeven. Naar de mening van minister Algera is er geen reden om aan te nemen, dat waterstaat aan de Zeeuwse oesterteelt te wei nig aandacht besteedt. De minister acht een tunnel in het land van Saeftinge niet econo- inAsch* De sluis bij Katseveer in de Zandkreek binnen het raam van het drie-eilandenplan is nog in StUdie REPLIEKEN. Bij de replieken in het Tweede Kamerdebat over de begroting van Verkeer en Waterstaat, on der presidium van de heer Van Sleen, zeide de heer Van der Peijl (C. H.) dat hij gaarne zou zien, dat er een tweede nieuwe boot VlissingenBreskens kwam. De ze boot zal over enige jaren drin- moeilijkheden met de verbindin gen tussen Zeeuws-Vlaanderen en Brabant. De weg door de Ant werpse tunnel leidt niet over eigen gebied. De tunnel is trou wens nu al te nauw door overbe lasting, zodat de weg over België ook in dat opzicht niet aantrekke lijk is. De heer Kodde (S. G.) stelde, dat de overheid als Gods diena resse verplicht is de zondagsrust te handhaven en dus op zondag ook geen goedkope treinen moet laten rijden. Spr. drong op spoed aan bij het behandelen van de Deltawet. Hij voerde een pleidooi voor het bouwen van een inter-Zeeuwse tunnel bij Saeftinge, waardoor het Zeeuwse verkeers-vraagstuk in aanzienlijke mate zou zijn op gelost. GEEN WETTELIJKE REGE LING VOOR DE CONCENTRA TIE VAN WATERSCHAPPEN. De minister zeide, dat het alge meen belang vergt, dat de polder Schouwen door een delingsdijk in twee stukken wordt verdeeld. De dijk is in de nieuwe verkave ling van het eiland aangepast. Het bouwen van enige inlaagdij- ken (Scherpenisse en Oose) is ter bescherming van de gevolgen van JUl11Jnnlr/Blillr /Mnlz «ll WOENSDAG 12 DEC. TERNEUZEN: Jaarlijkse vee markt. Luxor-Theater, 8 uur: „De Hofnar". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „De gravin gaat barrevoets". DONDERDAG 13 DECEMBER AXEL: 10.30 uur: Grote Jaar markt. Napijn Philips „Infraphil" weg pijn PHIllPS Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij napijn na net trekken van tanden of kiezen, spierreumatiek, spit, verstuikingen, steenpuisten, verkoud heid. dijkvallen noodzakelijk, ook al nomen. wordt hier cultuurgrond verlo ren. Alles is gedaan om het overleg over deze dijken zo volledig fno- gelijk te maken. De rijkswaterstaat en de water schapsbesturen hebben voldoen de bevoegdheden bij dreigend ge vaar. De minister acht het nodig om dijkbeherende waterschappen, al thans technisch, tot grotere een heden te doen formeren. Dit is een taak van de provinciale be sturen. Bij de boezembeherende waterschappen is deze situatie minder dringend. Wanneer het niet dringend no dig is, dan zou de minister er de voorkeur aan geven geen wette lijke regeling voor de concentra tie van waterschappen tot stand te brengen. De begroting werd nadien zon der hoofdelijke stemming aange- ï-j Ter beurze ging de aandacht gisteren in de eerste plaats uit naar de Nederlandse staatsfond sen, die over de gehele linie be paald zwak gestemd waren. Dit werd in verband gebracht met verklaringen van onze minister rem Financiën aan de Tweede Kamer waarin de bewindsman in sombere bewoordingen de si tuatie schetst van 's rijks finan ciën, de deviezenpositie, de beta lingsbalans, de kaspositie van het .Tijk alsmede van de geld- en ka pitaalmarkt. Tevens plaatste hij op de voorgrond de noodzaak van belastingverhoging. De verkla ring u-naakte ter beurze nogal die pe indruk en werd druk bespro ken en van commentaar voor zien. Hierdoor bleven Nederland se staatsfondsen de gehele mid dag onder druk staan. Wat de aandelenmarkt betreft, *ier was de stemming eveneens aan de zwakkere kant. Dit was in hoofdzaak te wijten aan de iater achteruitlopende houding van New York. Voor de interna tionale fondsen traden dan ook ,jver de gehele linie bescheiden koersverliezen op. Kon. Olie werd verhandeld tussen 153,20 en f 133,70 terwijl maandag geslo ten werd op circa 156, een daling derhalve die in procent uitgedrukt met circa 10 over eenkomt. De fluctuaties bleven uitermate beperkt maar van een duidelijk herstel in de internatio nale hoek viel niet veel te bemer ken. Scheepvaart was wederom aarzelend maar zonder verdere verliezen. Nu het prospectus van de emissie Van; Ommeren is ver schenen waren de aandelen van deze maatschappij wederom een aantal punten lager gewaardeerd. Cultuurfondsen bleven op de ach tergrond en Amsterdam Rubber kon de koerswinst van maandag niet volledig handhaven. Aande len Billiton iets beter op het on veranderde interimdividend. Gis teren was het de laatste dag der verhandeling van claims Zwaar - demiaker op circa 75,De han del had een zeer rustig verloop. Prolongatie 3% procent. BEURSINDICES 7/12 10/12 11/12 Int. conc. 269.58 271.59 266.91 Industrie 151.71 152.20 151.51 Scheepvaart 166.15 162.17 160.97 Banken 123.86 125.66 125.33 Ind. fondsen 100.14 101.69 101.15 Algemeen 199.33 200.42 197.86 NABEURSKOERSEN Kon. Olie: 152.70—153.30 (153.80) Philips: 243 ged. en bieden—247 (248%) Unilever: 344347 348%) De ordeverstoringen begonnen toen een Poolse militieman een dronken man arresteerde. Om standers bevrijdden de arrestant en vielen de militieman aan. Er vonmde zich een vertoornde me nigte, die een van de grote we gen van Szczecin blokkeerde, de ruiten van verscheidene tramwa gens inwierp en verscheidene nülitiemannen een pak slaag toe diende. Daarop trok men op naar het Slawjetrussisiehe consulaatsge- boirw, doch militiemannen en mi litairen wisten voor dit gebouw een einde aan de wanordelijkhe den te maken. Verscheidene personen werden <««rrpc:t^or(i westberlijnse avondblad JDer Abend" schreef dinsdag dat volgens radio-Warschau verschei dene jeugdige 'betogers trams omver hebben geduwd en bij de celletjes in de stad als barricades te dienen. Het blad voegde eraan toe dat nog steeds volgens de radio op verscheidene plaatsen zonder voorafgaande waarschuwing op <3e menigte was geschoten. Om streeks middernacht wierden nog steeds schoten gehoord. Het aan- wl slachtoffers is niet bekend. ederland. Groot is v aak de liefde en toe- He, ve-eni^» Maar toch uitvoering komen wijding, die plannen comité' door gebrek aan g kunnen Voor zover moge ij gland te brengen aan verleend. denkbeeld een ons „Vereni- Dit braebt ons «pb* ons en brernit tussen bovengeno bctekent: gingsplan" geboren, be g tmï£Psr--L „nz op snelle wijz g l n" worden n.l. enZ' P „Veremgmgsplan op andere w.jze Het aantal afgegeven bouwver gunningen voor woningen Was zeer hoog. Ook het (bedrag voor vergunningen inzake de 'bouw van industrieën is belangrijk op gelopen. In enkele andere afde lingen vertonen de bedragen, die met de afgifte van (bouwvergun ningen gemoeid zijn, een lagere tendens dan in de eerste helft van het vorig jaar. Dit is een ge volg van de sedert 1 augustus 1955 in werking getreden regu leringsmaatregelen. Het aantal in uitvoering: zijnde woningen stijgt nog steeds. Ver wacht kan worden, dat deze stij ging nog wel enige maanden zal aanhouden. Aldus de conclusies van de driemaandelijkse publika- tie van het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid', waarin de resultaten van de bouwactiviteit gedurende het eerste halfjaar van 1956 uitvoe rig worden 'behandeld. Aan alle bouwwerken tezamen werd in het eerste halfjaar van 1956 een (bedrag van 959 mil joen verwerkt tegen 777 mil joen in dezelfde periode van 1955 en 770 miljoen in het eerste halfjaar van 1954. Het hogere be drag t.o.v. het eerste halfjaar van 1955 is ten dele een gevolg van prijsstijging. Wanneer deze in aanmerking wordt genomen blijkt de produktie toch veel ho ger te zijn geweest dan in de eerste helft van 1955. 'De facto ren, die aan deze hogere produk tie hebben medegewerkt, zijn: minder onwerkbare dagen, een bescheiden, maar toch merkbare stijging van het aantal in de wo ningbouw werkzaam zijnde ar beiders en, vooral buiten de wo ningbouw, een toenemende me chanisatie. De goedkeuringen (dit zijn de door de gemeenten algegeven bouwvergunningen) bereikten in de verslagperiode een bbdrag yan meer dan een miljard, n.l. 1.240 miljoen, welke som 241 miljoen hoger is dan het voor de eerste helft van 1955 genoteerde gated keuringstoedrag. Er kwamen in de verslagpe riode 28.405 woningen gereed te gen 23.771 in dezelfde periode van het vorig jaar. Van de in de eerste helft van 1956 gereedge komen woningen werden er 14.532 gebouwd in opdracht van woningbouwverenigingen en ge meenten en 13.452 in opdracht van particulieren. „1. belangrijke comité'-. 'J - oa> „Vereniging'!»»"" oogde doeleinden. „„eld, die tot b,d,.g» idetvoot I'-'en p,é „„do besteed. p.op.g.mi"»1""" VO°r vt,„,dig aan j;t VerenigingsP^an „trrkt woraeu. Gaarne witten £"eg te sneller kan Uw eerder U op de hoog aan d behoeft A„.,,,d,m Maatschappij volledige inlichtingen- rsterkt worden. Het Nederlandse comité hulp verlening Hongaarse volk heeft maandag een aantal beslissingen genomen aangaande de gelden, die tot nu toe op giro 999 zijn binnengekomen. Aan de Neder landse federatie voor vluchtelin genhulp werd een bedrag toege wezen van maximaal 1.1 miljoen gulden ter dekking van de kosten verbonden aan de ontvangst, voe ding, legering en kleding van de 2000 Hongaren, die thans in ons land zijn opgenomen. Voorts heeft de vergadering zich uitgebreid 'beraden omtrent een voorstel, dat ter tafel ge bracht was door een hiertoe spe ciaal in het leven geroepen Ne derlands comité in Wenen, n.l. de oprichting van een middelbare school voor de Hongaarse jeugd. Er zou een aantal leerlingen en leraren van een Hongaarse school, die nagenoeg in zijn ge heel uit Hongarije is gevlucht, kunnen worden geplaatst. Op deze zal men reeds een gesloten eenheid van leerlingen en leraren hebben. Ter vergadering werd dit voorstel toegelicht door de heer H. Regeur, die als afge vaardigde van dit Weense comité naar Nederland was gekomen. De vergadering besloot in prin cipe akkoord te gaan met de aan koop van een voor dit doel ge schikt pand en tot beschikbaar stellen van de gelden voor de in richting. In totaal is hiermee 'n bedrag van 650.000 gemoeid. De vergadering achtte het ech ter niet verantwoord uit de mid delen van het nationaal comité de exploitatie te bekostigen, zo dat bovengenoemd bedrag slechts kan worden uitgekeerd, indien het Nederlands comité in Wenen uit Oostenrijkse of internationale fondsen de exploitatie gedurende de eerstkomende vijf jaren kan verzekeren. STIJGING VAN AANTAL ARBEIDERS. Het aantal arbeiders, dat i« de woningbouw werkzaam was, bleek gedurende de eerste helft van 1956 een geleidelijke stijging- te hebben ondergaan. Op 1 april 1956 waren 57.600 arbeiders in cte woningbouw ingeschakeld en 63.200 op 1 juli 1956. Het aantal verleende bouwver gunningen voor woningen was in het eerste hall jaar van 1956 eveneens aanzienlijk hoger dan in de overeenkomstige periode van 1955. In eerstgenoemde pe riode werd vergunning verleend voor de bouw van 37.621 wonin gen tegen 31.322 in laatstge noemd tijdsbestek. Aan boerderijen werd in de eerste helft van 1956 een bedrag van 23.6 miljoen verwerkt, het geen 56.2 van de op het bouw programma 1956 uitgetrokken post uitmaakt. Aan andere agra rische gebouwen werd reeds 9.3 miljoen verwerkt van het voor het gehele jaar geraamde bedrag van 10 miljoen. Van de rond 580 boerderijen, die door de watersnoodramp zijn vernield, waren er op 1 juli 1956 reeds 394 herbouwd, terwijl er op die datum nog 85 in aanbouw waren. Een stuurman van het gezon ken Italiaanse passagiersschip „Andrea Doria", Franchina, heeft maandag te -New York tijdens 'n verhoor betreffende de aanvaring met het Zweedse passagiersschip „Stockholm" verklaard, dat de navigatielogboeken, die met het schip verloren zijn gegaan, wa ren toevertrouwd aan een leer- lirtg-stuunman. Deze leerling-stuurman, Ma- racci, weigerde een koersrecor- der mee te nemen, toen hij het schip wilde verlaten, omdat, naar hij zèi, hij al een te groot aantal logboeken bij zich had. Franchini, die op het ogenblik de wacht op de brug had, zei, dat alleen een strook van de koers- recorder 'had kunnen wórden gered. De Cubaanse president, Batis ta, heeft maandagavond op een kabinetsvergadering in Havanna bekendgemaakt dat volgens be richten uit de provincie Oriënte de Opstandelingen die op 2 de cember in het gebied van Nicue- ro geland waren, door gebrek aan water en andere voorraden aan het einde van hun krachten zijn. Batista heeft het Cubaanse leger opdracht gegeven het leven van opstandelingen die zich overge ven, te sparen. door MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES 25) Nadruk verboden. „Gaat „Goede morgen", zei ze. alstublieft zitten." Juanita deed het elegant, ter wijl ik op mijn stoel viel. „Wat kan ik voor u doen?" „O!" Juanita keek naar mij, maar mijn tong kleefde aan mijn gehemelte. „We kwamen naar aanleiding van een advertentie in de Tele graph, maar ik geloof, dat we verkeerd zijn. We verwachtten een letterkundige te vinden." „Het is in orde," zei de prach tige dame gladjes. „Maar in die betrekking is al voorzien. U wenst een betrekking?" Zij keek naar. mij. „Ja, alstublieft...." mevrouw, wilde ik bijna zeggen, maar hield net bijtijds in. „Precies. Ik heb genoeg vaca tures. Het inschrijfgeld bedraagt vijf shilling." „Neemt u me niet kwalijk," stamelde ik. „Vijf shilling een heel -klein bedrag; maar ik ben verplicht het te vragen bij wijze van waar borg." Voor ik wist, wat ik werkelijk deed, hadden de vijf shilling mijn tas verlaten en waren in haar bezit overgegaan. „Laat me nu eens zien." Zij nam een groot boek op. „Ik neem aan, dat u e^n betrekking wilt als kinderjuffrouw?" Ik twijfelde er aan, of ik haar wel goed verstaan had, en keek naar Juanita. „Hier heb ik iets, dat wel ge schikt voor u is," vervolgde zij, voor ik een woord kon zeggen. „Een domineesgezin, vijf kinde ren, de jongste achttien maanden. Volledige verzorging ermee wandelen. Twee uur per dag on derwijs aan de oudste kinderen. Orgel spelen op zondagsschool. Geregeld naar de kerk gaan. Op- in mijn keel en zij keek mij vlug aan. „Is er iets?" Ik schudde mijn hoofd. „Neen. Alleen hoop ik, dat die dominee de koude koorts krijgt." De dame en Juanita schrokken en de eerste greep naar haar om vangrijk, met zijde overtrokken hart. „Hij zou het verdienen", raas de ik, vóór zij er een woord tus sen konden krijgen; „en ik zal u tegelijk vertellen, dat ik geen baantje zoek als slavin. Ook ben ik geen kindermeisje, ik ben. maar de dame wenkte Juanita mij mee te nemen, hetgeen deze met grote snelheid deed; zij leid de mij de trap af en de straat op, zoals zij het een klein kind zou hebben gedaan. Toen leunde zij tegen een winkeldeur en begon te lachen. „O, Hilary!" zei ze zwak jes. „Kunnen we hier nergens hard lopen? Vliegen als de wind, tot ik me beter voel?" vroeg ik woest. „Neen," zei ze, „niet in Londen. Er zou direct eert politieagent achter ons aan zitten. Maar als je wilt, zullen we een tochtje met de bus maken. We zullen naar kjrci CgClU IlCtCll ut A IV 6uon. j CIC kJUÖ llian.V.11. «TV gewekt, goed humeur. Prima ge- I Kensington gaan. Zou het te koud tuigen vereist. Behandeld als lid zijn voor bovenop?" van het gezin. Salaris vijftien „Koud. Ik sta in brand." pond per jaar en de was. U mag „Kom dan mee; bij het circus van geluk spreken, dat u salaris kunnen we er een nemen." ontvangt, als dit uw eerste be- Spoedig reden we langs Picca- trekking is." dilly, terwijl de frisse lucht langs Ik maakte een vreemd geluid mijn wangen streek. Sneeuw klokjes en crocussen bloeiden tussen het gras in de parken. De bomen vertoonden kleverige knoppen. De trottoirs waren vol gepropt met zich langzaam be weende mensenmassa s, de wegen met auto's, bussen en taxi's. Jua nita wees mij op de winkels en verschillende bekende gebouwen. Ik kreeg weer belangstelling en was gelukkig. „Voel je je al beter?" vroeg zij tenslotte. „Ja," antwoordde ik. „Maar kunnen zulke dingen gebeuren? Kunnen -ulke mensen werkelijk bestaan?" „Welke mensen? De dominee, of kinderjuffrouwen, of agent- schaps-dames?" „Allemaal," kreunde ik. „De ene helft van de wereld weet niet, heo de andere leeft." „Het is afschuwelijk. Arme kin derjuffrouwen." „En arme dominée's met hun kleine inkomen en grote gezin nen." „En niet arme agentschaps dames. Ik heb geen aasje medelij den met ze, als die vrouw er een voorbeeld van was. Een regel rechte dievegge Zij heeft mijn 5 shilling gehouden." ,Ja", lachte Juanita. „Het spijt Ongeveer 300 Hongaarse vluch telingen mannen, vrouwen en kinderen hebben maandag hals over kop een vluchtelingen kamp bij Besancon in Oo?t-Frarik- rijk verlaten en zijn te; voet «ver de met sneeuw bedekte wegen naar de Zwitserse grens getrok ken, een afstand van 48 kilome ter. Onder de vluchtelingen was onrust verwekt door geruchten volgens welke zij geïnterneerd zoudien worden. Toen maandag een detachement van het Fran se leger in de buurt van het kamp begon met oefeningen waarbij gesc' oten werd, is de onrust vermoedelijk in een pa niek omgeslagen. De Zwitserse grenswachten lie ten de vluchtelingen, die zeiden dat zij bij de Amerikaanse ambas sade in Genève asiel wilden vra gen, niet passeren, toen zij dins dagochtend 'bij de grens arriveer den. De Franse autoriteiten hebben nu besloten 200 van de vluchte lingen naar het kamp bij Besan con terug te zendende rest gaat naar Montbeliard, waar werkge legenheid voor de Hongaren is. De Zwitserse federale regeling heeft het parlement dinsdag ge vraagd om noodkredieten voor me vreselijk, maar hoe kwam je de defensie tot een bedrag van er toe, ze haar te geven?" 259 miljoen frank. Het geld aal Ze was zo imponerend en ze gebruikt worden voor de aankoop ritselde zo" van oorlogsmateriaal, w.o. 100 ntselde Z° Britse ,Centrurion"-tanks en 40 (Wordt vervolgd.) Franse straaljagers van het type „Mystere 4A".

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2