ORCAM Belangrijke N.A.V.O.-conferentie te Parijs Vertrouwensvotum voor Franse regering De toestand in Hongarije De Verenigde Naties de pittige zware shag Minister Ruslan Adbulgani vier uur lang verhoord HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 12 DECEMBER 1956 12e Jaargang Nr 3945 In de Grote conferentie zaal van het Palais de Chail- lot in Parijs, waar vroeger ook de algemene vergade ring van de Verenigde Na ties bijeen kwam, zijn gister ochtend ruim 400 gedele geerden van de 15 NAVO- landen bijeengekomen voor een conferentie, die kan worden beschouwd als een van de belangrijkste sedert het bestaan van de Noord- atlantische verdragsorgani satie. Be conferentie ziet zich geplaatst voor de taak om de HONGAARSE DELEGATIE VERLAAT V. N.-ASSEMBLEE De Hongaarse delegatie heeft gisteren de algemene vergadering van de Ver enigde Naties verlaten als protest tegen haar „voort durende inmenging" in de binnenlandse aangelegen heden van Hongarije. De leiding van de djelegatie, Horvath, had tevoren verklaard dat men niet aan het werk van deze elfde zitting zou deelnemen, zolang de bespreking van de Hon gaarse kwestie niet geschiedde .,ir»de geest van het handvest dier V.N.". DE SOWJET-UNIE EN DE RESOLUTIES INZAKE HONGARIJE De Sowjet-Unie is niet van plan gehoor te geven aan de aanbevelingen van de algemene vergadering der Verenigde Naties om haar inmenging in de bin nenlandse zaken van Hon garije te staken, de deporta tie van Hongaarse burgers te beëindigen en haar strijd krachten uit Hongarije terug te trekken. DE INTERNATIONALE POLITIEMACHT eenheid, die de afgelopen weken ernstig is bedreigd door de gebeurtenissen in het Midden-Oosten, te her stellen en de toekomstige koers van de NAVO te be palen. DE HEILSTAAT INDONESIË Transmigranten gedwongen hun kinderen te verkopen DE TERUGTREKKING VAN DE IRAAKSE TROEPEN UIT JORDANIË NOG GEEN SPOOR VAN HET VERMISTE AMERIKAANSE VLIEGTUIG CYPRUS oc - e -e - e - c -% m Franker ing bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Be Verenigde Staten en een aantal andere landen die door de Verenigde Staten beïnvloed wa ren, hadden in redevoeringen en resoluties poging na poging ge daan om zich in de interne aan gelegenheden van Hongarije te mengen. De Hongaarse regering en haar delegatie bij de Verenig de Naties waren 'beledigd op 'n wijee, die onverenigbaar was met de Hongaarse soevereiniteit en de nationale eer van het Hon gaarse volk. De permanente vertegenwoor diger van de Verenigde Staten, Cabot Lodge, heeft naar aanlei ding van de Hongaarse stap ge zegd: ,,Dat is één Sowjet-agent minder. Het zou heel wat ver knoeide tijd besparen, indien alle andere satellieten hetzelfde doen". Dit kan men concluderen uit een brief, die de leider van de Russische delegatie Koeznetsof maandag aan secretairs-gene- raal Hammarskjoeld heeft ge zonden. In dit schrijven verklaart Koeznetsof, dat de aanbevelin gen van de algemene vergade ring „een grove inmenging in de binnenlandse aangelegenhe den van Hongarije" betekenen en een schending van het hand vest der V. N. en de beginselen •vian het internationale recht vormen. Te Cairo is 'bekendgemaakt, dat de Israëlische strijdkrachten zi«h tot op 120 mijl (ruim 190 km) van het Suezkanaal hebben teruggetrokken. •e Zuidslavische eenheden van de internationale politiemacht zijn langs de weg van Ismalia naar Al Arisj ongeveer vijftig km opgerukt, maar elders in de woestijn van Sinai bevinden zij' zich tengevolge van mijnenvel den en andere obstakels pas 35 km ten oosten van. het Suezka naal. Zij hebben de hulp van de Egyptische genie ingeroepen om de mijnenvelden te lokaliseren. Te Ottawa is officieel bekend gemaakt, dat Canada nog 420 man voor de internationale poli- tiefcnacht in Egypte zal bijdragen. Dit contingent, dat zal bestaan uit technici en verbindingstroe pen, zal voor het einde van deze maand naar Egypte vertrekken. De Canadese bijdrage zal dan ruim duizend man bedragen. De formele openingsplechtig heid, die begon met een rede van de Italiaanse voorzitter, minister Martino, duurde kort. Nadat de 15 landen kennis had den genomen van het rapport van secretaris-generaal lord Is- may, dat geen aanleiding gaf tot enige discussie, werd de plenaire vergadering geschorst en kwa men de 15 ministers van Buiten landse Zaken, met hun perma nente vertegenwoordigers bij de NAVO en enkele adviseurs in een kleinere, besloten zitting bijeen voor de algemene politieke dis- cussies. Nadat minister Lange van Noorwegen; de besprekingen had geopend, heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, op deze vergade ring een zoals een woordvoer der na afloop mededeelde „fi losofische" beschouwing gege ven over de achtergrond van de Amerikaanse politiek tijdens de jongste internationale ontwikke lingen. Hij legde nadruk op de grote mogelijkheden, die er in de toekomst voor de NAVO zijn en betoogde, dat thans meer dan ooit het rapport van de „drie wijze mannen" over de mogelijk heden van niet-militaire samen werking tussen de NAVO-part- ners belangrijk is. Dulles, wiens voorbereide rede ongeveer vijftig minuten duurde, liet de waarschuwing horen, dat de gebeurtenissen, zoals die zich in het jongste verleden hebben voorgedaan, een bedreiging kun nen vormen voor 't bestaan van de NAVO. Hij stelde voorts nog tegenover elkaar de wijze, waar op Engeland en Frankrijk heb ben voldaan aan de aanbevelin gen van de Verenigde Naties ten aanzien van hun optreden in Egypte, en de houding van de Sowjet-Unie ten opzichte van de uitspraken van de Verenigde Na ties inzake het Russische optre den in Hongarije. De derde spreker was minister Selwyn Lloyd, die in een betoog van ruim een half uur inging op de achtergronden van de situa ties in Oost-Europa en het Mid den-Oosten. De rede van de vierde spreker, minister Pineau, was grotendeels gewijd aan de toestand in het Midden-Oosten. Hij gaf een toe lichting op de redenen, waarom Engeland en Frankrijk zijn over gegaan tot hun actie in Egypte. Minister Pineau sprak voorts de hoop uit, dat in de toekomst de NAVO tot een nauwkeuriger omschrijving zal komen van de gebieden, waarover de NAVO- landen verplicht zijn onderling overleg te plegen. Hij wees er daarbij op, dat het Suezkanaal niet tot het gebied van de NAVO ahoort. De landen die bij de algemene vergadering van de Verenigde Naties de resolutie hebben inge diend, waarin de Sowjet-Unie wordt veroordeeld wegens liaar optreden in Hongarije, hebben alle door de Indische vertegen woordiger voorgestelde amende ment van de hand gewezen op één na. Kort voor het begin van de tweede vergadering over Honga rije dienden de zeventien oor spronkelijke indieners, waaron der Nederland, en Spanje en Colombuia een gewijzigd ontwerp in. Uit de Indische amendemen ten, die gesteund werden door Indonesië en Ceylon, is alleen de volgende zin in de resolutie opge nomen: „In aanmerking nemen de de overweldigende eis van het Hongaarse volk tot beëindiging van de tussenkomst van buiten landse strijdkrachten en terug trekking van de 'buitenlandse troepen". De Indische amendementen be oogden directe onderhandelingen tussen de Verenigde Naties en de regering van Moskou. In deze amendementen gesproken van veroordeling van de Sowjet-Unie. In de resolutie van de negen tien landen wordt er bij de alge mene vergadering op aangedron gen de schending te veroordelen van het handvest van de Verenig de Naties door de Sowjet-Unie door Hongarije te beroven van zijn vrijheid en onafhankelijkheid en het Hongaarse volk van het genot van zijn burgerrechten. De eis tot onmiddellijke terugtrek king van de Russische troepen uit Hongarije onder toezicht van de Verenigde Naties, wordt in de resolutie herhaald. N*NO 1753 E» Ftanse regering heeft maan dag in een reeks stemmingen het vertrouwen van de nationale ver gadering gekregen met betrek king tot de burgerlijke begroting voor het jaar 1957, die een eind bedrag van 4909 miljard frank (ongeveer 40,9 miljard gulden) aa.nwjjst. E:e regering-Mollet beleefde een hachelijk ogenblik, toen in de wandelgangen het gerucht de ron de deed, dat zij bij de stemming over de toelagen aan oud-militai ren, waaraan eveneens de ver trouwenskwestie was verbonden, was verslagen. Later bleek ech ter, dat het desbetreffende hoofd stuk met 225 tegen 220 stemmen was aanvaard. Het wetsontwerp werd tenslot te als geheel'met 215 tegen 184 stemmen goedgekeurd. Parlementaire waarnemers zijn van oordeel, dat de regering, ge zien de betrekkelijk geringe meer derheid die zij heeft behaald en het grote aantal onthoudingen (de nationale vergadering telt 627 af gevaardigden), in januari en fe bruari een moeilijke tijd wacht, wanneer zij om nieuwe belastin gen zal vragen teneinde de mili taire uitgaven voor de acties in Algerië en Egypte te kunnen dek ken. De gematigden hebben zich van stemming onthouden. De onaf- hankelijken schenen op een bij eenkomst van hun fractie ver deeld. De ene groep wilde de re gering steunen, terwijl het ande re deel van de fractie overi gens om uiteenlopende redenen wilde tegenstemmen. In het algemeen staan de onafhankelij- ken afwijzend tegenovet de so cialistisch gerichte financiële po litiek van de regering. Velen wa ren echter van mening', dat het kabinet met het oog op zijn poli tiek in Algerië moest worden ge steund. Enkelen waren echter on tevreden over de regeringspoli- tiek ten aanzien van de kwestie- Suez. Als compromis besloten de onafhankelijken tenslotte „en bloc" zich van stemming te ont houden. Met betrekking tot de buiten landse politiek zijn er achttien interpellaties ingediend. Men ver wacht, dat dit debat voor de re gering gunstig zal verlopen. Intussen zal premier Mollet 15 december voor de nationale raad van de socialistische partij ver schijnen. Afgaande op de beslui ten, welke de voornaamste partij afdelingen zondag j.l. hebben ge nomen, mag men aannemen, dat Mollet van 't partijbestuur goed keuring van zijn beleid zal krij gen. Dinsdag is in Hongarije de al gemene staking van 48 uur tegen de regering-Kadar begonnen. De autoriteiten hebben de verbindin gen met het buitenland verbro ken. Ra.dio-Roedapest zond dinsdag ochtend oproepen aan de arbei ders uit, waarin werd aangedron gen op hervatting van het werk. Hieruit blijkt, dat er gevolg ge geven wordt aan de stakingsop- roep van de arbeidersraad, die zondag door de regering ontbon den is. Radio-Boedapest verklaarde, dat in veel fabrieken de arbeiders besloten hebben 48 uur te staken. De radio zei, dat de leden van de ontbonden centrale arbeiders raad waarschijnlijk al naar Oos tenrijk zijn gevlucht en de men sen die op hen vertrouwen, in de steek gelaten hebben. Radio-Boedapest riep de arbei ders op het werk te hervatten. „U hebt de plicht te werken voor u zelf, uw gezinnen en uw land". Maandagavond meldde de cor respondent van Reuter uit Boe dapest, dat er in de stad een grote spanning heerste. Russen patrouilleerden met pantserwa gens door de straten. Bij de grote staalfabrieken van Csepel ston den tanks opgesteld. Ook bij het parlementsgebouw en andere be langrijke gebouwen in de hoofd stad stonden tangs en kanonnen. Voorts werd er druk door de Hongaarse politie en militie ge- patrouileerd. De vluchtelingenstroom naar Oostenrijk houdt aan ondanks het verschepte toezicht in het grensgebied. Er zijn tot maandag 126.496 Hongaren naar Oostenrijk gevlucht. 51.556 van hen zijn in middels naar andere landen door gereisd. De staking is in de hoofdstad vrijwel algemeen. In het cen trum rijden geen autobussen, trams of taxi's. Alle winkels zijn De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Roeslan Ab- duIrani, is maandagavond vier uren lang door de procureur- generaal, Suprapto, verhoord in verband met de door een d(feblad tegen hem geuite beschuldigingen letrokPen te zijn in een corrup tieschandaal. Aan persvertegenwoordigers deelde de procureur-generaal mede, dat hij de minister had on dervraagd teneinde te weten te komen, of er inderdaad nieuwe feiten zijn, die destijds door de speciale ministeriële commissie, welke zich reeds eerder met een onderzoek in deze kwestie heeft bezig gehouden, doch de minis ter van de tegen hem uitgebrach te beschuldigingen had vrijge sproken, over het hoofd waren gezien. Zoals bekend, heeft Mochtar Lubis, hoofdredacteur van het dagblad „Indonesia Raya", die terecht staat wegens smaad van de regering, aan de landrechter fotocopieën en andere documen ten overgelegd, welke naar zijn beweren zouden bewijzen, dat de in zijn blad geuite beschuldigin gen tegen minister Ruslan Ab- dulgani op feiten zouden hebben berust, en dat de minister 1.500.000 rupiahs zou hebben ont vangen van een "vroegere ambte naar van de staatsdrukkerij, Lie Hok Tay, die thans op beschuldi ging van corruptie in arrest wordt gehouden. Inmiddels werd dinsdag in Djakarta gemeld, dat de Islamie- tische regeringspartij Masjumi het aftreden van Abdulgani zou eisen, doch dat de P.N.I., de nationalistische partij, waartoe minister Abdulgi behoort, zich hiertegen tot het uiterste zou ver zetten. gesloten. In de buitenwijken rij den slechts enkele trams. Door de hoofdstraten patrouilleren auto's met Hongaarse soldaten. Het Oostenrijkse blad „Neuer Kurier" zegt direct uit Boedapest vernomen ie hebben, dat de Rus sen premier Kadar willen vervan gen door de stalinist Lajos Feher, een voormalige redacteur van het oude partij-orgaan „Szabad Nep", die nu eerste redacteur is van het nieuwe communistische blad „Nepszabadsag". Behalve Feher komt volgens de „Neuer Kurier" ook kolonel Sza- bo steeds meer naar voren. Hij is een vroegere leider van de ge heime politie, die nu de leiding zou hebben van de Z.G.R.-groep, de organisatie die de gehate ge heime politie is opgevolgd. Szabo zou veel Poolse, Bulgaarse en Zuidslavische studenten in Boe dapest hebben laten arresteren, omdat zij een titoistische studen tenorganisatie opgebouwd zouden hebben. Volgens de Weense socialisti sche „Arbeiter Zeitung" wordt de regering-Kadar heen en weer geslingerd door tegenstrijdige be velen van het Kremlin en het rode leger. Westerse verslaggevers, die door Boedapest reden, melden dat de grote meerderheid der arbei ders in de fabrieken het werk heeft neergelegd. Er waren slechts enkele rokende schoorste nen. Het werk op de Czepel-ijzer en staalfabrieken, waartoe 38 afzon derlijke fabrieken met 38.000 ar- beidersbehoren, is geheel stilge legd. In een elektriciteitscentrale in Eoeda, aan de westelijke oever van de Donau, waren slechts le den van de arbeidersraad en lei ders der plaatselijke afdeling van de nieuwe Hongaarse socialisti sche „communistische" arbeiders partij aanwezig. Zij bespraken de toestand in de verder lege fa briek. HEVIGE GEVECHTEN NABIJ PECS. In dinsdag te Belgrado ontvan gen berichten wordt gezegd dat er hevig wordt gevochten in dé heuvels in de omgeving van Pees, in Zuid-Hongarije, nabij de Zuid slavische grens. Ook wordt melding gemaakt van schermutselingen in West en Midden-Hongarije. De heuvels van Pees zijn tot 700 meter hoog. In dit gebied lig gen de Hongaarse uraniummij- nen. Gemeld wordt, dat hier ver scheidene honderden, met gewe ren en lichte machinegeweren be wapende mijnwerkers en arbei ders, tegen eenheden politie en militaire politie van de regering- Kadar strijden. Laatstgenoemden worden door met lichte wapens uitgeruste Russische militairen gesteund. De thans gewapenderhand in verzet gekomen arbeiders en mijnwerkers waren volgelingen van de arbeidersraden, die in het afgelopen weekeinde, op last van de regering-Kadar, zijn ontbon den. Gemeld wordt, dat schermut selingen plaats vinden in het on geveer vijftig kilometer ten wes ten van Boedapest gelegen ge bied van Tata, in het ten zuiden van de Hongaarse hoofdstad ge legen Dunapentele het vroege re Stalinvaros en in de omge ving van het nabij de Oostenrijk se grens gelegen Magyarovar. Een radiostation der opstande lingen riep het volgende om: „De regering heeft nu laten blijken, dat zij ons werk niet eerbiedigt en het ook nooit doen zal. De boe ren en arbeiders moeten verenigd blijven. De regering wil een open strijd. Ondanks onze zwakte aan vaarden wij deze uitdaging. Wij, arbeiders, zijn geen tegen- revolutionairen. Wij hebben ge vochten, om vrijheid te krijgen. Wij hebben op wettige wijze arbeidersraden in het leven ge roepen, om met de centrale rege ring te onderhandelen. Nu wor den wij als vogelvrijen beschouwd. Laat een ieder voor zichzelf na gaan, wie het recht aan zijn zijde heeft, en hij zal begrijpen, hoe wij verraden zijn", aldus dit in handen der opstandelingen zijnde omroepstation. Reizigers die uit Boedapest in Belgrado aankwamen schatten het totale aantal doden sedert liet begin van de opstand op 120.000. 300.000 mensen zouden gewond zijn, van wie een derde deel ern stig. Vele van de slachtoffers zijn jeugdige personen. Volgens de reizigers bevinden zich zeer veel tanks in Zuid-Hongarije, niet ver van de Zuidslavische grens. Verscheidene kilometers voor de grens is er niets meer te zien van de Russische militaire bezet ting, zodat niemand van Zuid- Slavië uit iets ongewoons kan waarnemen. De grenscontrole is in handen van de Hongaarse vei ligheidspolitie. In Boedapest meent men te we ten dat de staking overal een feit is, op twee steden na: Salgo- tarjan en Zalaegerszeg, waar een drukke bedrijvigheid van de poli tie wel een belangrijke reden voor de arbeiders zal zijn om aan het werk te blijven. Intussen is om 18 uur Neder landse tijd de staat van beleg van kracht geworden, zodat ieder die in het ongeoorloofde bezit van wapens is door speciale rechtban ken kan worden berecht. De spoorwegen zouden nog voor 80 procent in bedrijf zijn. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Voor het Maandagnummer: zaterdags 10 uur Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Tranr.dgrant:en in Oost-Bor- neo zijn „gedwongen" geworden hun kinderen te verkopen om geld te krijgen, teneinde voedsel te kunnen 'kopen, aldus is door de plaatselijke autoriteiten in Sa- marinda, op de oostkust van Bor neo, medegedeeld. Zij zeiden, dat de mensen hun kinderen aan Chinezen hadden verkocht voor prijzen, variërende van 75 tot 100 rupiah. De resident van Oost-Borneo heeft de autoriteiten van het transmigratie departement er van beschuldigd de gelden, die voor de Javaanse kolonisten wa ren bestemd, te hebben verduis terd. De ongeregeldheden, die door hen waren begaan had 't uitbre ken van hongersnood t>ij de nieu we kolonisten veroorzaakt en ve len van hen gedwongen hun kin deren te verkopen. Een woordvoerder van de Iraakse regering heeft maandag bekendgemaakt, dat de terug trekking van de Iraakse troepen uit Jordanië een gevolg is van de weigering van Irak om zijn troepen onder het verenigde Sy- risch-Joiilaans-Egyptische op perbevel te plaatsen, zoals door het Jordaanse ministerie van De fensie was gevraagd. Irak had dit verzoek afgewe zen, omdat het geen deelgenoot is van het tussen Egypte, Syrië en Jordanië gesloten akkoord om hun strijdkrachten onder één op perbevel te plaatsen. Toen de re gering te Bagdad dit aan Jorda nië had laten weten, had Jordanië Irak verzocht zijn troepen, die sinds het optreden van Israël, Engeland en Frankrijk tegen Egypte in Jordanië waren gele gerd, terug te trekken. Als reden was de verbetering van de inter nationale toestand opgegeven, al dus de Iraakse woordvoerder. i Het Canadese vliegtuig, dat sedert zondag met 59 passagiers en een bemanning van drie wordt vermist, is nog niet teruggevon den. Het toestel is verdwenen in een bergachtig gebied ten oosten van Vancouver, nadat een der viar motoren was uitgevallen. De opsporing, waaraan achttien vliegtuigen deelnemen, wordt be lemmerd door laaghangende wol ken. Verzetslieden hebben maan dagavond te Frenaros, een dorp je ten zuiden van Famagusta, twee Griekse Cyprioten dood'ge- schoten. Een van hen werd in zijn bed doodgeschoten, de twee de in een café. TOENEMENDE WIND De depressie-activiteit, die op de Atlantische oceaan al enige tijd vrij groot is, maar die zich tot vóór dinsdag op grote afstand van ons land afspeelde, heelt haar invloed tot over geheel W.- Europa uitgebreid. Het gevolg hiervan is dat er dinsdag een ein de kwam aan het tamelijk rus tige weer en de wind aan de kust tijdelijk tot hard toenam. Dit hing samen met een storing die over Scandinavië is getrokken. Deze storing ging vergezeld van een front dat zeer langzaam bewoog en daardoor bij ons langdurige regen veroorzaakte. Op sommige plaatsen in ons land viel in 12 uur tijd 12 mm neerslag. Dit front liep verder over het Engel se Kanaal naar noordwest-Frank rijk waar op een station zelfs 21 mm werd afgetapt. Midden op de oceaan lag dinsdagavond een de pressie waarvan de activiteit nog toenam en die in de richting van Schotland koerste. Het is te ver wachten, dat de fronten van deze depressie, die met tamelijk grote snelheid beweegt, vandaag op nieuw regen zullen brengen. De wind zal na een tijdelijke af neming weer aanwakkeren, aan de kust mogelijk tot hard of stormachtig. De temperaturen blijven enkele graden boven nor maal. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdagoch tend tot woensdagavond. Perioden met re^en Zwaar bewolkt en perioden met regen. Matige tot krachtige en aan de kust tot hard of storm achtig toenemende zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. DONDERDAG 13 DECEMBER. m et se ig n. ie- 3e is ?n' te id tisï m 72 te e; 52 s; •u n; t0; jes >3; Ï0: er in- ?d, en in- jk: as ijs- 313 ral »er se in: iel m le; la ui en m ijs m: ra, II ik Der -1 -Vt nu ooi «e id ter v.m. rum. m Breskens 9.51 10.31 Terneuzen 10.26 11.06 m Hansweert 11.06 11.46 )os im Walsoorden 11.16 11.56 tie ZON MAAN lm op Dnder op onder rij» Dee. 12 8.41 16.30 13.16 2.16 urj year. 13 8.42 16.30 13.41 3.26 14 8.43 16.30 14.10 4.38 15 8.44 16.31 14.47 5.51 ter 16 8.45 16.31 15.34 7.02

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1