Uiteenzetting optreden in van Mollet over het Egypte Arrestaties in Haïti? De Verenigde Naties Opheldering gevraagd over plannen van president Soekarno Staat van beleg afgekondigd L_ ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER MAANDAG 10 DECEMBER 1956 12e Jaargang Nr 3943 BOODSCHAP VAN DAG HAMMARSKJOELD ©VER DE RECHTEN VAN DE MENS Beroep op alle volkeren ter wereld DE JODEN IN EGYPTE De toestand in Hongarije Radio-Boedapest heeft be kendgemaakt, dat in Hon garije de staat van beleg is afgekondigd. President Ist- van Dobi heeft order gege ven speciale rechtbanken op te richten om standrech telijk over misdrijven als „gewapende actie", moord en plundering te oordelen. Meer belangstelling voor emigratie door Nederlanders salons j'obknt" Soelof niet naar Italië Gesprek met Amerikaanse journalisten Voormalig Pools minister in ere hersteld r Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Né. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 et. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Voor het Maandagnummer: zaterdags 10 uur Inzending advertenties tot 's namiddags 2 nsr „Acht jaren zijn er voorbijge gaan, sinds de universele verkla ring van de rechten van de mens werd uitgeroepen als „het ge meenschappelijk door alle volke ren en alle naties te bereiken ideaal, als het doel, waarnaar alle mannen en vrouwen ter we reld behoren te streven", aldus een boodschap van de secretaris generaal, Dag Hammarskjoeld van de V. N. op de „dag van de rechten van de mens" (10 dec.). „Het is van belang ons de ba kens te herinneren, die ons in het verleden Webben geleid en die ons ook in de toekomst nog kunnen leiden naar een interna tionale orde, waarin vrijheid en gerechtigheid de overhand heb ben. 5>e universele verklaring is zulk een baken. Het is geen for meel verdrag, doch de verklaring van 's mensen vertrouwen in zichzelf, van zijn geloof in de menselijke waardigheid en van zijn streven naar een morele orde. 'Deze verklaring vaardigt in woorden de rechten en vrijhe den uit, die 's mensen hoogste goed zijn en die de machtigen der aarde beloofd hebben te be vorderen. Wanneer deze rechten en vrijheden worden verloochend en wanneer „de waardigheid en de waarde van de mens" verlo ren gaan, dan kan er geen vrede zijn. Nog onlangs zijn wij hardhan dig laan deze waarheid herinnerd. Volkeren en naties wendden zich toen tot de Verenigde Naties teaeinde hun stem te doen horen. De jaardag van de verklaring van de rechten van de mens be hoort ons te herinneren aan de toewijding, die eert leven in vrij heid vereist, en aan de beloning die zij ons in het vooruitzicht stelt. Als secretaris-generaal der Verenigde Naties doe ik op deze dag een beroep cvp alle volkeren, waar ook ter wereld, dat zij zich bij al hun handelingen laten lei den door de eerbied voor de fun- fiaunentele rechten van de mens, zoals deze neergelegd in de uni versele verklaring". Alfred Lilienthal, voorzitter van de commissie voor veiligheid en rechtvaardigheid in het Mid den-Oosten heeft de Amerikaan se minister van Buitenlandse 2aken Dulles uit Cairo getele grafeerd, dat hij in de behande ling van de joden in Egypte geen spoor van „een Hitleriaans anti semitisme" heeft gevonden. Dit meldt de correspondent van „Bei- ga" in Cairo. lilienthal heeft gedurende 'n week inlichtingen hierover ver zameld bij de Egyptische autori teiten, het internationale Rode Kruis en joodse godsdienstige leiders. Tan een jodenvervolging op grote schaal is hem niets geble ken. Voor zover hij weet, zijn er 131 joden gearresteerd. Onge veer 400 hadden aanzegging ge kregen dat zij het land moesten verlaten. Aanvankelijk waren er onrecht vaardigheden voorgevallen bij de toepassing van de veiligheids maatregelen, maar de autoritei ten deden nu hun best om' mis bruiken te voorkomen. De regerïngszcndför deelde voorts mee, dat de centrale ar beidersraad te Boedapest en alle andere arbeidersraden wegens „onwettige activiteit" buiten de wet zijn gesteld. Deze maatregelen waren nood zakelijk geworden, doordat „zich nog grote hoeveelheden wapens in handen van de bevolking be vinden". De afgelopen dagen hadden zich talrijke botsingen voorgedaan tussen groepen con tra-revolutionairen en eenheden van de politie. Hierbij waren do den en gewonden gevallen. Als haarden van verzet wer den Tatabanya en Sargotarjian genoemd. In laatstgenoemde plaats hadden zaterdag gewa pende benden de politie aange vallen. Het radiostation maakte voorts bekend, dat „een ieder die weet waar wiapens zijn verborgen, dit aan de politie moet melden, als hij geen zware straf wil oplopen". Reizigers, die in de laatste tiji) lit noord-oost-Hongarije in VV- nen zijn aangekomen, delen mede, dat de Russische troepen in dat gebied zeer actief zijn. Op één punt nabij de oost-Hongaarse grens worden grote aantallen Sowjet-troepen samengetrokken. De kazernes rondom Miscolc zijn overvol met Russische troe pen. In alle grotere steden van de noordoost-Hongaarse provincies wordt onophoudelijk door vecht en pantserwagens gepatrouil leerd. Tussen Miscolc en Boedapest zijn grote Russische troepencon centraties waargenomen, die zich, naar gemeld wordt, in de richting van de Hongaarse hoofdstad be geven. In de provincie Borsod, die zich bekendheid verwierf door haar krachtige verzet tegen de Russi sche bezetters, vormt de stad Odz het middelpunt van de tegen stand. In alle dorpen rondom Boeda pest wordt weer geregeld door Russische tanks die men sinds enkele dagen niet meer had ge zien gepatrouilleerd. Uit deze berichten trekt men in Wenen de slotsom, dat de Rus sen opnieuw troepen tegen Boe dapest samentrekken. Radio-Boedapest heeft omge roepen, dat zij, die in de westelij ke Hongaarse grensgebieden ver blijven en reizen, daarvoor een speciale vergunning moeten heb ben. „Er zal voortdurend toezicht in deze gebieden worden gehou den en al degenen, die daar zon der deze vergunning worden aan getroffen, zullen worden gearres teerd", aldus dit door radio-Boe- dapest omgeroepen regeringsbe sluit. Blijkens een AFP-bericht uit Wenen heeft een zaterdag al daar aangekomen Hongaarse ar chitect verklaard, dat vijftig pro cent der Hongaarse bevolking het land wenst te verlaten en dat, on danks het verscherpte toezicht aan de grens, velen toch zullen pogen naar het Westen uit te wij ken. Hij besloot: „Het stelsel van verklikkerij en politie-overval in Door de internationale toestand is het aantal Nederlanders. dat wenst te emgireren, de laatste weken aanzienlijk gestegen. In november j.l. waren er tweemaal zoveel aanvragen voor emigratie dan het vorig jaar in de novem ber. Dit deelde de heer A. Warnaar, voorzitter van de Christelijke emigratiecentrale, zaterdagmid dag mede tijdens de te Utrecht gehouden jaarvergadering vaa deze centrale. De heer Warnaar zei, dat er öp de voorlichtingsor ganen een grote verantwoorde lijkheid rust, om te voorkomen, dat men alleen maar emigreert uit angst. Toorts werd medegedeeld, dat zieh dit jaar tot en met novem ber 48.836 personen hebben aan gemeld voor emigratie. In deze periode vertrokken 28.485 Neder landers Het vorige jaar bedroeg het aanta] aanmeldingen in de over eenkomstige periode 45.322, ter wijl er 27.380 personen vertrok ken. De belangstelling voor Canada is aanzienlijk gestegen. Er ver trokken dit jaar 13.325 personen naar Canada. Het vorig jaar wa ren dat er 8.272. Naar Australië emigreerden dit jaar 13.157 Ne derlanders. Dit zijn er ruim 8000 minder dan in de elf maanden van 1955, toen er 21.280 uit Ne derland naar Australië emigreer den. De emigratie van personen uit grote steden en administratieve beroepen wordt steeds groter, terwijl de emigratie van personen uit de agrarische sector steeds kleiner wordt. Ruim 50 procent van de emigranten in 1949 kwam voort uit agrarische beroepen. Ir. 1956 was dit slechts 6 procent. Deze afneming wordt toegeschre ven aan de remmende invloed, die jonge vrouwen uit de platte landsbevolking hebben op de emi gratieplannen van hun echtgeno ten. de woningen der burgerij viert in Boedapest weer hoogtij". Doorgaans welingelichte krin gen in Boedapest hebben zater dagavond meegedeeld, dat er bij een botsing tussen Hongaarse be togers enerzijds en Hongaarse po litie en Sowjet-tanks anderzijds tien personen om het leven zou den zijn gekomen en verscheidene andere gewond. De botsing vond plaats te Salgotarjan bij de Tsjechoslowaakse grens. Volgers deze kringen brak het gevecht uit toen een menigte betoogde voor de vrijlating van leden van plaat selijke arbeidersraden. Uit Boedapest wordt voorts ge meld dat er doden en gewonden zijn te betreuren tengevolge van gevechten in de drie Hongaarse steden Pees, Tatabanja en Bekes- csaba. Ooggetuigen meldden dat jongelui Sowjet-tanks hebben aangevallen, die na het invallen der duisternis door de straten van Boedapest patrouilleerder. Volgens in Boedapest ontvangen berichten heeft de politie een ein de gemaakt aan een betoging, die ongeveer 10.000 vrouwen vrijdag in Pees hebben gehouden. Westelijke grenszone verboden gebied Volgens een door radio-Boeda- pest uitgezonden communiqué van de Hongaarse geheime poli tie, is het westelijke Hongaarse grensgebied (grenzend aan Oos tenrijk) tot verboden gebied ver klaard. De vluchtelingenstroom Russische grenswachten in Hongarije hebben in de nabijheid van de Oostenrijkse grens een schijngTeas aangelegd om Hon gaarse vluchtelingen In de val te laten lopen, aldus is meegedeeld door vluchtelingen, die in Je nacht van vrijdag op zaterdag zijn aangekomen in het Oosten rijkse grensstadje Andau. Deze schijngrenzen zijn 's nachts verlicht en er zijn Oostenrijkse vlaggen aangebracht. Russische grenswachten roepen vluchtelin gen in het Duits toe: „Dit is Oos tenrijk". Degenen die gevat wor den, worden in vrachtauto's weg gevoerd, aldus het relaas van de vluchtelingen. Proteststaking. De centrale arbeidersraad in Boedapest, waarin afgevaardig den uit het gehele land zitten, heeft de Hongaarse arbeiders op geroepen om met ingang van maandag te middernacht gedu rende 48 uur te staken als protest tegen de houding van de rege- ring-Kadar, die in strijd met de belangen van het volk wordt ge acht. De arbeiders van de gehele wereld worden uitgenodigd sym pathiestakingen te houden. Alleen het personeel van moei lijk misbare bedrijven en instel lingen wordt aangeraden aan het werk te blijven. De centrale arbeidersraad heeft 'bij de regering geprotesteerd te gen de aanhouding van leden van arbeidersraden. De regering- Kadar wordt ongeschikt geacht om het iand te besturen. Het telefoonverkeer in Honga rije is zondagochtend vroeg stil gelegd. is kopper met kei aporie cocW "><Jrkf 16 brcvwerijjjroat 9 terneuzen nat. en internationaal jurylid wij leveren met succes alle voor komende haarwerken de betere toiletartikelen In Rome is vrijdag officieel be vestigd, dat de Italiaanse rege ring een inreisvisum heeft gewei gerd aan Michael Soeslof, vice- premier en lid van het secreta riaat van de Sowjet-communisti- sche partij, die als leider van een Russische delegatie het congres van de Italiaanse communistische partij zou bijwonen. De delegatie is vrijdag zonder Soeslof in Italië aangekomen. De visumweigering is niet tegen Soeslof persoonlijk gericht, aldus de bekendmaking, doch de Ita liaanse regering heeft willen voorkomen dat er anti-commu nistische betogingen zouden ont staan tegen Soeslof, die terecht of ten onrechte direct verant woordelijk wordt geacht voor het onderdrukken van de Hongaarse opstand door de Russische troe pen. „Groot-Brittannië en Frankrijk hebben de Verenigde Staten niet tevoren ingelicht over hun voor nemen om een militaire actie te gen Egypte te beginnen, omdat zij vreesden dat Amerika anders de landingen zou hebben willen verhinderen," aldus heeft de Franse minister-president, Guy Móllet, zaterdag in een onder houd met twaalf Amerikaanse journalisten, dat zondagavond via Amerikaanse radio- en televisie stations werd uitgezonden, mede gedeeld. Een der journalisten vroeg of het juist was, dat Engeland en Frankrijk vóór hun actie voeling hadden gehouden met Israël, het geen door Mollet ten stelligste werd ontkend. De Franse premier wees erop, dat het Franse volk volstrekt ge kant is tegen een herhaling van „München," dat tenslotte tot de tweede wereldoorlog leidde. „Indien Frankrijk en/of Enge land in 1936 Duitsland hadden aangevallen, toen Hitier het Rijnland deed bezetten, zou de toenmalige Volkenbond en wat dat betreft, de Verenigde Staten waarschijnlijk ook ons als aan vallers hebben bestempeld. Doch Er zijn in Haiti 186 personen in hechtenis genomen, nadat het leger donderdag de afgetreden president Magloire weer had her steld in zijn presidentiële be voegdheden, aldus onofficiële be richten, die vrijdagavond te New York zijn ontvangen. Volgens deze berichten bevindt zich senator Deioi, een kandidaat voor hef presidentschap, onder de gearresteerden. Een andere kan didaat, Duvallier, wordt door de politie gezocht. De stafchef van het leger, ge neraal Levelt, heeft meegedeeld, dat Magloire als voorlopig presi dent zijn bevoegdheden weer op zich heeft genomen met het oog op de „activiteit van terroristen" in Haiti. Er zullen buitengewone maatregelen worden genomen. Magloires ambtstermijn was af gelopen en in overeenstemming met de grondwet had hij de pre sidentiële bevoegdheden overge dragen aan de president van het hooggerechtshof. De grondwet maakt het onmogelijk, dat Mag- GIRO 777 EN GIRO 999 Meer dan zes en half miljoen Op girorekening no 777 van het Nederlandsche Roode Kruis is bijeengebracht 3.504.773,55; op girorekening no 999 van het Na tionale comité hulpverlening Hon gaarse volk 3.026.408,06. loire bij de presidentsverkiezin gen in april van volgend jaar voor een tweede ambtstermijn wordt gekozen. de tweede wereldoorlog zou er mee zijn voorkomen en miljoe nen, die thans in hun graven lig gen, zouden hun aardse leven nog genieten. Hitier schreef „Mein Kampf' en niemand las het, doch wij we ten thans zeer goed, dat hij alles uitvoerde, wat in dat boek stond. Nasser is een kleinere en arm zaliger Hitier. Ook hij schreef zijn boek, namelijk „Filosofie van de Revolutie." Indien wij Nasser zijn gang laten gaan en hem la ten uitvoeren, wat hij in zijn boek propageert, betekent dit „oorlog en dan niet een beperkt conflict. En dit willen wij tot elke prijs verhinderen." Andere punten, die Mollet in zijn persgesprek stelde, waren: 1. Gevaren, die de vrije wereld bedreigen, zijn niet slechts de kwade kansen voor Europa of de Verenigde Staten, doch het zijn ook de gevaren, die andere delen der wereld, zoals Afrika en het Midden-Oosten, bedreigen. 2. De schijn mag gewekt zijn, dat de Sowjet-Russische positie door het ingrijpen in Hongarije is versterkt. Dit is niet zo. In feite is hiér sprake van een Sow jet-Russische nederlaag, omdat de Hongaarse aangelegenheid voor de Russen moreel zeer moei lijk te verteren is, terwijl zij ook nog niet is afgelopen. 3.- Een bijeenkomst van de rege ringsleiders der „Westerse grote Drie" president Eisenhower, premier Eden en de Franse mi nister-president is noodzakelijk. Een correspondent vroeg of er dan, naar de mening van Mollet, geen bevredigende oplossing van Argentinië, Australië, België, Cuba, Denemarken, San Salva dor, Ierland, Italië, Nederland, Noorwegen, Pakistan, Peru, Zwe den, Thailand en de Verenigde Staten zijn er niet in geslaagd tot overeenstemming te komen inza ke een resolutie, die ten doei moest hebben de Hongaarse dele gatie tijdelijk de toegang tot de vergaderingen van de Verenigde Naties te ontzeggen. Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat Nederland, Groot-Brit tannië, Australië en de Skandina- vische landen tegen het indienen van deze resolutie waren, omdat zij menen, dat een dergelijke re solutie het Hongaarse volk meer kwaad dan goed zal doen. De ontwerp-resolutie, waarin de Sowjet-Unie wordt veroordeeld, wordt gesteund door alle landen, die de vergadering van zaterdag bijgewoond hebben. Men neeml aan. dat Frankrijk en Engeland in de vergadering vóór deze reso lutie zullen stemmen. Deze landen ontwierpen echter wel een resolutie, die de Sowjet- Unie veroordeelt voor het beroven van de vrijheid van het Hongaar se volk en een beroep doet op de Aan president Soekarno is za terdag verzocht om opheldering te geven over berichten, dat „de president met steim van de gewa pende macht de regering zou overnemen, indien het kabinet thans mocht worden ontbonden". Dit verzoek werd gedaan dooi de kleine oppositiepartij P.R.I., de Indonesische volkspartij, wel ke onder leiding staat van de vroegere generaal uit de revolu tietijd Soetomo, alias Bung Tomo, in een telegram aan president Soekarno, die thans met vacantie op Bali verblijft. In het telegram wordt gezegd, dat de pogingen van de grote coalitiepartijen om verandering te brengen in de al om becritiseerde regering-Ali Sastroamidjojo, worden gehin derd door geruchten, „welke wor den verspreid door diegenen, die aan de macht willen blijven", dat indien het huidige kabinet mocht vallen, president Soekarno teza men met de gewapende macht de regering zou overnemen. Volgens deze geruchten zou de president voornemens zijn een re gering in te stellen, gelijkstaand met een „onofficiële dictatuur, ter uitvoering van zijn idee om alle politieke partijen te ontbin den". In het telegram aan Soekarno van de Volkspartij wordt betoogd dat „de enige manier om in de huidige stand van zaken verbete ring te brengen, is vervanging van de regering-Ali Sastroamidjo jo door politieke figuren, die het vertrouwen en de eerbied van het volk hebben". Soortgelijke stemmen van on tevredenheid over de huidige coa litieregering, waarin de gematig de Islamietische „Masjumi", de orthodox-Islamietische „Nahdatul Ulama" en de nationalistische partij van premier Ali Sastroa midjojo deelnemen, laten ook tal van politici horen. Isa Inshary, lid van de Masju- mi-fractie in het parlement, zeide zaterdag, dat „niet één punt van het kabinetsprogramma werd uit gevoerd" en dat de regering met in staat is om de huidige moeilijk heden te overwinnen. Hij somde deze moeilijkheden als volgt op: 1. De voortdurend slechter wordende toestanden in het leger, die reeds hebben geleid tot een mislukte poging om de regering omver te werpen; 2. D,e buitenlandse politiek, die reeds een afwijking van 180 graden heeft ondergaan"; 3. De verloren strijd tegen de corruptie; 4. Het gebrek aan co-ordinatie tussen de leden van het kabinet; 5. De president, „die bij de huidige stand van zaken het no dig acht tien dagen vacantie op Bali te nemen". Voorts noemde hij de beweerde nieuwe bewijzen van corruptie te gen de minister van Buitenlandse Zaken, Roeslan Abdulgani van de nationalistische partij, die de te genstellingen tussen de rege ringspartijen nog hebben ver scherpt. De voormalige Poolse minister voor de voedselvoorziening Wlod- zimierz Lechowics, die vorig jaar tot 15 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld omdat hij zich in de periode voor 1939 aan tegen de staat gerichte activiteit zou heb ben schuldig gemaakt, is door het hooggerechtshof in ere hersteld. Volgens het persbureau P.A.P. was Lechowiez in 1948 op last van het voormalige ministerie voor openbare veiligheid gearres teerd en aan een „onmenselijk on derzoek onderworpen". In april j.l. werd hij op grond van een amnestie vrijgelaten, doch hij weigerde zich neer te leggen bij deze gang van zaken en eiste, dat zijn proces zou worden herzien. ZON MAAN op onder op onder Dec. 11 8.40 16.31 12.55 1.07 12 8.41 16.30 13.16 2.16 13 8.42 16.30 13.41 3.26 14 8.43 16.30 14.10 4.38 Sowjet-Unie regelingen te tref fen voor het terugtrekken van haar troepen uit Hongarije onder toezicht van de Verenigde Naties. Deze resolutie zal heden bij de hervatting van het debat over Hongaarse bij de algemene ver gadering worden ingediend. MEDEDELING VAN HAMMARSKJOELD. Dag Hammarskjoeld, secretaris- generaal van de Verenigde Na ties, heeft zaterdag de algemene vergadering der Volkerenorgani satie meegedeeld, geen enkele of ficiële reactie van de Hongaarse regering op zijn voorstel voor een bezoek aan Boedapest op 16 de cember gehad te hebben. De secretaris-generaal zegt van mening te zijn, dat als het bezoek niet op de voorgestelde tijd ge bracht kan worden, betwijfeld mag worden of het nog wel zin heeft. Hammarskjoeld zegt verder in eén desbetreffend rapport, aan de permanente vertegenwoordigers bij de Verenigde Naties van Oos tenrijk, Roemenië, Tsjecho-Slowa kije en Zuid-Slavië schriftelijk ge vraagd te hebben of hun regerin- het Suezkanaal-vraagstuk zou kunnen worden gevonden zolang Nasser nog in Egypte aan de macht is? Mollet antwoordde: „Het gaat er niet alleen om, of Nasser al dan niet aan de macht is. Het punt is, of de vrije landen vaa plan zijn Nasser zijn gang te laten gaan. Indien de Egyptische pre sident verplicht wordt te hande len, zoals dat van democratische leiders wordt verwacht, is de zaak in het reine. Persoonlijk hebben wij niets tegen Nasser." Mollet wees er ook nog op, dat een vierde gedeelte van de wa pens, die de Franse troepen in Algerië op de rebellen buit ma ken, van Egyptische oorsprong is. Mollet veroordeelde ook nog de handelwijze der Verenigde Na ties, die in de praktijk er op neer scheen te komen, dat wèl demo cratische landen werden veroor deeld, doch dat niets* werd ge daan, indien dictatoriaal geregeer de staten orders der Volkeren organisatie naast zich neer leg den. „Maar Frankrijk zai waar schijnlijk nimmer uit de interna tionale organisatie treden," voeg de hij hieraan nog toe. Een der Amerikaanse journa listen vroeg welk standpunt Frankrijk zal innemen, indien de algemene vergadering zich met het Algerijnse vraagstuk gaat be zig houden. Mollet antwoordde: Wij zullen het debat bijwonen, want wij ver dedigen een rechtvaardige zaak- Wij zullen zeggen, dat Algerië een Frans vraagstuk is, doch wij zullen er óók op wijzen, hoe de internationale organisatie handed of liever gezegd niet han delt ten aanzien van andere landen, als Egypte en nog enkel? andere staten. Wij zullen uiteen zetten, wat wij in Algerië hebber gedaan en wij zullen de waarheid vertellen. Een ieder, die zich hier van wil overtuigen, mag Algerië zelf bezoeken. Maar Aigenë is geen vraagstuk voor de Ver enigde Naties. En indien men meent, dat dit wèl het geval is zeggen wij: „Waarom Algerië wèl en Georgië, Lithauen, Estland, Letland e.d. niet? De Verenigde Naties moeten voor al haar lid staten eenzelfde maatstaf toepas sen." In antwoord op een vraag, wat volgens hem de invloed van de jongste internationale gebeurte nissen op de Franse kiezers zou zijn, antwoordde Mollet: „Indien het alleen om het Hongaar se vraagstuk ging, zou ik zonder meer kunnen zeggen, dat de Fran se communisten of de z.g. cor» munisten duidelijk verliezen leiden, maar ik ben bang, dat, d*>.- dien onze economische en maat schappelijke moeilijkheden te groot zijn, die Fransen, die zeer vaak communistisch stemden, dit wellicht zullen blijven doen, niet omdat zij weten wat het commu nisme eigenlijk inhoudt, doch al leen uit ontevredenheid." Gedurende het weekeinde bleef het weer in ons land geheel on der invloed van een hogedrukge- oied dat zich langzaam van Frankrijk in oostelijke richting bewoog. De aanvoer van zachte gen bereid zijn waarnemers van en vochtige lucht met mist de Verenigde Naties toe te laten 1 als hun aanwezigheid in genoem de landen nodig geacht zou wor den. Daar nog geen antwoord ont vangen is, heeft de secretaris- duurde dan ook en motregen voort. De temperaturen bleven be langrijk boven normaal. De wind kwam echter geleidelijk in de zuidwesthoek terecht. Zondag- generaal nog geen waarnemers middag en ,avond nam de krac£, grenzende j ervan geleidelijk iets toe. Dit hield verband met de nadering landen kunnen zenden. Oostenrijk heeft het verzoek der Verenigde Naties, om toelating van waarnemers, ingewilligd. In de Oostenrijkse nota aan de secretaris der Verenigde Naties, waarin aan de waarnemers van de V. N. wordt toegestaan een bezoek te brengen, wordt voorts gezegd, dat de Oostenrijkse rege ring van mening is, dat deze waa. - nemers ter plaatse de toestand van de vluchtelingen en de on juistheid van sommige berichten over deze toestand kunnen con troleren. In kringen van de Verenigde Naties wordt aangenomen dat dit slaat op de opmerkingen van Hon gaarse afgevaardigden bij de dis cussies in de Verenigde Naties, dat de Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk onder buitengewoon behoeftige omstandigheden leven en dat velen van hen naar Hon garije willen terugkeren. Zuid-Slavië heeft geweigerd de waarnemers van de V. N. toe to laten. Brilej, de Zuid-Slavische ambassadeur, heelt in een brief aan Hammarskjoeld verklaard, dat zijn regering principieel ge kant ig tegen het zenden van de ze waarnemers naar een land met het doel de ontwikkelingen in een ander land gade te slaan, daar dit volgens haar een zeer gevaarlijk precedent zal scheppen. Speciaal in dit geval aldus de brief kan de toestand door het zenden gan waarnemers ernstiger wor den. van een zwakke frontale zóne, d?? zondag over Engeland in ooste lijke richting trok. Dit front zal in de loop van de dag ons land passeren. De jvind blijft daarbij zuidwestelijk, wordt langs de kust tijdelijk krachtig en zal mistvorming gaan verhinderen. 'De diepe depressie die zondag met een kerndruk van minder dan 960 mbars het midden van de oceaan bereikte op een met grote snelheid gevolgde noordoostelij ke koers, zal vandaag nog slechts het weer op het noordelijk deel van de Noordzee belangrijk be ïnvloeden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Aanhoudend zacht Zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte regen of motregen en slechts hier en daar mist. Later verspreide opklaringen. Zwakke tot imatige en langs de kust tijde lijk krachtige zuid-westelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. DINSDAG 11 DECEMBER. 1 1 I 1 I I l i I 5 3 2 1 0 7 6 6 4 2 2 id r- P. Ie -d e- s- r. it- in is o- e- g- er le m, >r- ïid es en en' en en id- tn- de or ral tal eh ie- ic- 1 eb ""•I lisJ lel lai ers lai er :er; rei: I rjjti ►Ie en: rnj dil en iki «H de er* 3 IS S-l 2 —li M :b| «re A sll v.m. n.m. Breskens 7.30 8.10 Terneuzen 8.05 8.45 Hansweert 8.45 9.25 Walsoorden 8.55 9.35 0)

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1