Hongaarse voorkomen arbeiders arrestatie Canadese minister van immigratie in ons land HET WEER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER Minister Luns over de verhouding tussen het Westen en Amerika Verklaring over het Franse optreden in Algerië Indonesische reactie op Neder landse nota over arrestanten EERSTE BLAF Herhalingsoefeningen 1957 voor landmacht mobile colonnes en VELE GESCHENKEN VOOR PROF. OUD. Canada zal zoveel mogelijk Hongaarse vluchtelingen opnemen Watersnood in de Po-val!ei Geen benzinedistributie in België Mutaties ten Hove Joegoeslaven bij internat onale politiemacht Besprekingen over de Europese olievoorziening ,,Alle beschuldigingen ontbloot van waarheid" Frankering bij abonnement: Terneuzen ftedactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 cf. -aëL- Verschijnt dagelijks VRIJDAG 7 DECEMBER 1956 12e Jaargang Nr 3941 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Voor het Maandagnummer: zaterdags 10 uur Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Ongeveer 700 ongewapende ar beiders te Boedapest hebben don derdag verhinderd, dat drie van hun kameraden uit een fabriek in een oostelijke voorstad van de Hongaarse hoofdstad werden ge arresteerd door de Hongaarse po litie. De arbeiders legde het werk neer en verzamelden zich voor de fabrieken om de politie te belet ten het gebouw te betreden. Hoe wel Russische tanks en pantser auto's voor de fabriek patrouil leerden, weken de Hongaren niet, zod^t de politie onverrichterzake moest terugkeren. Woensdagavond zijn 50 leden ven arbeidersraden van fabrieken in Boedapest gearresteerd, aldus werd van gewoonlijk welinge lichte zijde vernomen. Uit dezelf de bron werd vernomen, dat vele fabrieksarbeiders uit protest tegen deze arrestaties weer wilden sta ken, maar dat de centrale arbei dersraad van Boedapest hen heeft bewogen aan het werk te blijven. De fabriek, waar de politie trachtte de drie arbeiders te ar resteren, was de textielfabriek .,Danubia". De ruim vijfhonderd arbeiders van deze fabriek wer den bijgestaan door minstens honderd vijf tig arbeidsters van een nabijgelegen suikerfabriek. Nadat de politie was verhin derd de fabriek binnen te gaan, kwamen twee vrachtauto's met Hongaarse militairen en later Russische tanks en pantserauto's de politie versterken. Nadat de tanks de menigte een half uur lang met hun geschut had ge dreigd, trokken tanks, pantser auto's en de Hongaarse militairen en politiemannen zich terug. Op verschillende plaatsen in de stad hebben Hongaarse en Rus sische militairen voorzien van pantserwagens, post gevat. Bij het graf van de onbekende sol daat stonden vijf tanks en drie pantserauto's, bij de ingang van de grote staalfabriek van Czepel tien tanks en vier pantserauto's. Ook rondom het parlemenstge- boHw is de bewaking versterkt. Het Hongaarse persbureau M.T.I. heeft donderdag gemeld, dat Rus sische troepen woensdag de tech nische hogeschool te Boedapest hebben doorzocht op wapens en munitie, die daar verborgen zou zijn. Geruchten over wegvoering vdn studenten van deze hoge school zijn onjuist, aldus M.T.I. Volgens A.F.P. en Reuter heeft de bekendmaking, dat het bezoek van Hammarskjoeld aan Boeda pest wordt uitgesteld, grote teleurstelling gewekt. Br waren woensdag hier en dam' aanplakbiljetten gezien, waarop de bevolking werd aan gespoord de secretaris-generaal van de Verenigde Naties hartelijk te verwelkomen. 'ienminste twee personen zijn geBood bij een schietpartij na het ulfe-ccken van een handgemeen lussen voor- en tegenstanders van de regering-Kadar op de Le»inboulevard te Boedapest. Ooggetuigen deelden mee, dat engeveer honderd nationalisti sche betogers een even groot aan tal aanhangers van Kadar op de bnolevard tegenkwamen. De na tionalisten trachtten onder het roepen van „weg met Kgder" de roëe vlag te bemachtigen, die de aanhangers van Kadar met zich meedroegen. Het kwam tot een heftig handgemeen, waarin zich ook vele anderen mengden. Op een bepaald ogenblik klonk een :*efcot, waarop een Russische pamtserwagen, die de voorstan ders van de regering-Kadar be geleide, met zijn machinegeweer over de hoofden van de massa vuarde, die een goed heenkomen zMht. Later verenigden de natio- nafeten zich weer onder het roe pan van „weg met Kadar" en „Bussen vertrekt". Weer werd het vuur geopend, waardoor een man werd gedood en verschei dene werden gewond, aldus de ooggetuigen. Een eind verder op dd boulevard kwam nog iemand ■eruierdagavond heerste er een k!per van toenemende gespannen- beid in de Hongaarse hoofdstad. Hortor droegen ook de berichten «ver 't arresteren, in de nacht van woensdag op donderdag, van rotan vijftig leden van arbeiders- nMen van fabrieken in Boedapest e« het verijdelen van de voorge- nomen arrestatie door de Hon gaarse politie van drie arbeiders óit oen fabriek in Oost-Boedapest. Radio-Boedapest heeft toegege ven, dat zich donderdag in Boeda- paet ernstige incidenten hebben voorgedaan ter gelegenheid van eén demonstratie voor de door de Rossen gesteunde regering-Ka dar in Volgens dit radiostation begor. nen de wanordelijkheden nadat een „contrarevolutionair" op ar beiders had geschoten. „De politie heeft ingegrepen, zij heeft echter uitsluitend in de lucht geschoten", aldus radio-Boe- dapest. Radio-Boedapest meldde voorts dat de arbeiders van de grote fa briek ter plaatse, waar spoorweg wagons worden vervaardigd, don derdag het werk hebben neerge legd, nadat een lid van de arbei dersraad was gearresteerd. Ooggetuigen hebben medege deeld, dat bouwvakarbeiders de personen, die op de Lenin-boule- vard een betoging voor de rege ring-Kadar hielden, met stenen hebben bekogeld, waarbij zij lui de door het publiek werden toe gejuicht. Radio-Belgrado heeft in een Hongaarse uitzending bekendge maakt, dat woensdag in Boeda pest nog een derde grote beto ging is gehouden. Ken driedui zend mensen trokken woensdag avond door de Leninlaan naar het Nationale Theater. Zij riepen leu zen als: „wij willen een goede re gering" en „wij zullen weer sta ken." Er deden zich geen incidenten voor, wel patrouillerden veel tanks en pantserwagens door de stad. Radio-Boedapest maakte don derdag bekend, dat in de provin cie Baranja 75 procent van de landbouwcoöperaties-door de boe ren ontbonden zijn. De correspondent van de Zuid- Slavische radiozender „Navi Sad" maakt melding van niet-officiële berichten, volgens welke woens dagavond verscheidene jonge mensen uit een bijeenkomst van de Kossuth-club in Boedapest Zijn ontvoerd. De omgeving van het museum Koerut, waar de club vergaderde, is een uur lang door tanks afgezet geweest. 777 EN 999. De stand van giro 777 van het Nederlandse Rode Kruis voor hulp aan Hongarije was gisteren ƒ3.290.789,84. De stand Van giro 999 van het Nationaal Comité Hulpverlening Hongaarse volk was ƒ2.874.558,66. De minister van Oorlog heeft bij landmachtorders de schema's van herhalingsoefeningen in 1957 voor de landmacht en voor de mo biele colonnes bekend gemaakt. Tevens is de maximale duur van deze oefeningen meegedeeld. Opgeroepen zullen worden van ie landmacht onderdelen van de *esde divisie (onderofficieren en oepaalde categorieën korporaals en soldaten: 34 dagen, korporaals en soldaten: 30 dagen), een aan tal legerkorpsonderdelen (resp. eveneens 34 en 30 dagen), een aantal territoriale afdelingen (ook 34 en 30 dagen), een aantal oasisonderdelen 27 en 24 dagen "en aantal afdelingen zware luchtdoelartillerie territoriaal (31 en 24», een aantal aanvullingsde tachementen voor intergeallieer ie staven 30 en 30en een aan tal compagnieën nationale reser ve (onderofficieren en bepaalde categorieën korporaals en solda ten: 13 dagen). Van de mobile colonnes zullen worden opgeroepen: zes mobiele 'arandweercolonnes 30 dagen drie mobiele geneeskundige dienst colonnes (30 dagen) en drie mobiele opruimings- en red dingsdienst colonnes (ook 30 da gen). Donderdagmorgen heeft prof. mr. P. J. Oud op het secretariaat van de V. V. D. aan de Koningin negracht de geschenken in ont vangst genomen, welke hem ter gelegenheid van zijn 70ste ver jaardag zijn aangeboden door de afdelingen en centrales dier partij. Bij deze geschenken waren al lerlei speciale voortbrengselen uit de streek of de plaats waar een afdeling van de V. V. D. is geves tigd: Winschoter citroenballen, Amersfoortse keesjes, een fruit mand van de gezamenlijke West- landse afdelingen, koffiekopjes uit Rhenen. een oude Friese tegel van de centrale Leeuwarden, een Leekster takje van de ondercen trale Westerkwartier, appels van Noord- en Zuid-Beveland en Zalt- bommel, gerookte ponen uit Den Helder, een Drentse stoet uit Peize een gramofoonplaat van Johnnie Jordaan, „Geef mij maar Amsterdam", uit Amsterdam, voorts sigaren, kazen, koeken enz. enz. De Canadese minister van Im migratie, mr. J. W. Pckersgill, heeft in een persconferentie mee gedeeld, dat Canada, zolang als mogelijk is, vluchtelingen uit Hongarije zal opnemen. Canada zal er zoveel opnemen als men kan vervoeren en plaat sen voor hen kan vinden. Er wordt voor hen geen selectie toe gepast. Het transport komt geheel voor rekening van de Canadese regering. Dit zal een grote uit gave voor Canada vergen, maar hier is sprake van een groot hu manitair probleem, waarvoor dringend een oplossing moet worden gevonden. Wij zijn van mening, aldus de Canadese mi nister, dat wij ons aandeel van de gehele last moeten dragen. Niet sprekende als minister, maar namens het gehele Cana dese volk, zei hij: „Canada is een groot en rijk land. Wij moeten zoveel als mogelijk is Hongaarse vluchtelingen opnemen. Wij heb ben ook immigranten nodig voor onze steeds uitbreidende econo mie. Nog dagelijks overschrijden een paar duizend Hongaarse vluchtelingen de Oostenrijkse grens. „Wij moeten dringend hel pen." Er zijn reeds vele Hongaarse vluchtelingen naar Canada per vliegtuig vervoerd of per schip onderweg. Men verwacht, dat er nog vóór het einde van dit jaar meer dan 6000 Hongaarse vluch telingen in Canada zullen zijn opgenomen. De aandacht van Canada op de gewone immigratie blijft evenwel onverminderd. De ontwikkelings plannen en de investeringen voor 1967 zijn nog groter dan die in 1956. En 1956 kon de minister het grootste jaar uit de geschiedenis van Canada noemen, met betrek king tot de economische groei. De gewone immigratie zal door Ca nada worden aangemoedigd, waar bij hij er nog eens op wees, dat grote groepen, in verband met het seizoen, bij voorkeur na maart naar Canada moeten ko men. Mr. Pickersgill deed deze mede delingen in de nieuwe kanselarij van de Canadese ambassade, in tegenwoordigheid van de ambas sadeur van Canada, mr. Thomas A. Stone en het hoofd van het Canadese immigratie-bureau in Den Haag, mr. A. A. Ewen. Minister Pickersgill is onmid dellijk naar Wenen gegaan voor het uitvoeren van de Canadese politiek inzake het probleem van de Hongaarse vluchtelingen. Daar werd hij geconfronteerd met wat hij één van de meest uitzonder lijke zaken in de wereld noemde. Nog dagelijks komen 1 a 2000 Hongaren over de Oostenrijkse grenzen. Het zijn meest jongere mannen in de leeftijd van 18 tot 40 jaar. Hij bezocht zondag nog de Oos tenrijks-Hongaarse grens en de vluchtelingenkampen in Oosten- rijK. GEHELE SCHOOL NAAR CANADA. L ?,ar ti of hij ook studenten en professoren aan van de universi teit te Scpron. Alle studenten en professoren van de afdeling bos- buow waren gevlucht en bevin den zich lhans in Sankt Wolf gang. Hij bood aan de gehele school voer bosbouw professo- ïen, hun gezinnen en de studen ten naar Canada over te bren gen. Zulks werd vrijwel onmid dellijk aanvaard. De gehele school en de familie leden van het onderwijzend per soneel ongeveer 500 in totaal zullen thans als één geheel worden overgebracht naar Brits Columbia in Canada. Daar zullen zij worden ondergebracht in een groot kamp van de houtbedrijven, welke in verbinding staan met de universiteit van Brits Columbia in Vancouver. „Wat het ene land verliest, wordt door het andere gewon nen", aldus de Canadese minis ter, daarmee doelend op de vlucht uit Hongarije en de be hoefte van Canada om ménsen op te nemen. EE IMMIGRATIE UIT NEDERLAND. De belangstelling van Canada voor de normale immigratie blijft onverminderd. De Nederlandse immigranten maken een tiende deel uit van de totale Canadese immigratie. Ruw geschat 125.000 Nederlanders cp de ongeveer 1 'A miljoen, die door Canada na de oorlog werden opgenomen. Canada heeft geen quota-sy steem, al zou men kunnen zeg gen, dat Canada een globaal quo tum kent, afgestemd op de eco nomische omstandigheden. Het ligt niet in de bedoeling enige wijziging aan te brengen in de door Canada gevoerde immi gratie-politiek. De Canadese re gering kan niet instemmen met het verlenen van vrije overtocht aan de immigranten uit de gel den van de belastingbetaler. Bij de Hongaarse vluchtelingen ligt de zaak vanzelfsprekend op een geheel ander vlak. Maar Ca nada verstrekt wel leningen aan de immigranten, welke mógelijk heid sedert 1951 nog meer is uit gebreid. Dat is een zeer goed sy steem gebleken. Van de 6 tot 7 miljoen dollars, die in de vorm van leningen werden verstrekt, was er slechts een bedrag van 13.500 dollars aan dubieuze pos ten. De mogelijkheden in Canada spreken voor zichzelf, aldus de minister, als men eens ziet welke resultaten door zeer vele immi- De Belgische minister van Eco nomische Zaken, Rey, heeft don derdag in de Kamer meegedeeld, dat de regering heeft besloten geen benzinedistributie in te voe ren. Hij zei verder, dat het zondags rijverbod zal worden opgeheven, Indien het besluit inzake de be perking van de snelheid wordt nageleefd. granten reeds na enkele jaren werden bereikt. Minister Pickersgill merkte in zijn conferentie nog op, dat hij eigenlijk een halve Nederlander is. Zijn voorouders gingen in de Het secretariaat van H. M. o* Koningin meldt: H. M. de Koningin heeft met ingang van 1 januari 1957 op haar verzoek mevrouw H. P. J. baronesse Van Till, geb. Tutein Nolthenius op de meest eervolle j wijze en onder dankzegging voor 17e eeuw naar Nieuw-Nederlanri de vele ,-ijensten haar bewezen, in Amerika en kwamen m de 18e ontheven uit haar functie va eeuw na de Amerikaanse oor- (tame du palais. log— als landbouwers naar Ca- Hare Majesteit de Koningin nada. De minister heeft in dat heeft mevr. H. P. J. baronesse deel van Canada, Ontario, on- Van Till geb. Tutein Nolthenius langs veel Nederlanders ontmoet, benoemd tot dame du palais tv die welgestelder waren dan zijn noraire en tot eredame in dt voorouders in de 18e eeuwHuisorde van Oranje. Te Port Said zijn 650 manschaj pen uit Joegoslavië gearriveerd als bijdrage aan de politiemacht van de Ver. Naties. Van Port Said zijn zij door de frontlinie nf ar El Cap vertrokken. Op de foto ziet men de gemote riseerde troepen in gevechts- en vrachtwagens Port Said verlaten. In de Tweede Kamer heeft gis- Euroipa. Ten deze constateert hij termiddag bij de alg. beraadsla ging over de begroting van het departement van Buitenl. Zaken minister Luns opgemerkt, dat de positie der Westerse wereld op alle fronten verzwakt is. De minister betoogt, dat dit te wij ten is aan het communisme. Ern stiger acht spreker de verwijde ring tussen het Westen en Azië en Afrika. In versterkte mate de monstreert zich de afkeer der Aziatische volkeren van Ameri ka. Hij gelooft, dat van het Wes ten moet uitgaan een poging om. een verbetering ten goede te be werkstelligen. Als ernstigste gebeuren is de aan de dag getreden verwijde ring tussen Amerika en West- Ruim tweeduizend bewoners van dorpen in het dal van de Ita liaanse rivier de Po zijn dakloos geworden door overstromingen, veroorzaakt door het buiten de oevers treden van deze rivier. De bovenste foto geeft een beeld van de overstroomde hoofd straat in het getroffen dorpje Pi- la, waardoor bewoners met hun hebben en houden in platboomde vaartuigjes zich een weg zoeken. De onderste foto toont bewo ners van het dorpje Ca' Zuliana, die hun bezittingen in een bootje laden om het overstroomde ge bied te verlaten. AANHOUDEND ZACHT Een kleine depressie die over de Noordzee is getrokken werd gevolgd door een rug van hoge druk Deze lag donderdagavond boven de Noordzee en veroor zaakte in ons land zwakke tot ma tige noordelijke tot noordweste lijke winden. In het noorden en oosten van het land was met noordelijke win den iets drogere lucht met opkla ringen binnengestroomd. In de rest van het land bleef veel be wolking aanwezig. Vandaag trekt de rug van hoge druk verder in oostwaartse ricn- ting en daardoor gaat de wind in ons land krimpen naar west oi zuidwest, maar blijft zwak. Reeds donderdagavond drong weer be wolking vanuit het westen ons land binnen. Veel zonneschijn is dan ook vandaag in de vrij zachte lucht niet te verwachten. De re genkansen zijn, in verband met de nabijheid van een hogedrukge- bied boven Frankrijk, klein. Wel ls in de nacht en ochtend plaatse lijk vorming van mist te verwach ten. be is afkomstig van gewoonlijk trouwbare kringen te Parijs. Sedert de opstand 25 maanden geleden begon, werden naar schat ting tot 1 december j.l. 16.500 op standelingen gedood. Van de Franse veiligheidstroepen sneu velden in totaal naar schatting 2300 man. De raming van de verliezen der opstandelingen is moeilijk, omdat de verzetslieden hun doden met zich meevoeren, wanneer hun dit mogelijk is. bij de Kamer veel overeenstem ming met de regering. Hij is het eens met die leden die de oorzaak der verwijdering niet zoeken in de nalatigheid dei- Britse en Franse regeringen om de regering van Amerika ia te- lichten over de voorgenomen stappen in Egypte. Wanneer ze was ingelicht, zou de actie z.i zijn goedgekeurd. Spreker betoogt, dat bi] de Amerikaanse politiek ook eer, rol speelt de angst der bevolking betrokken te worden in een atoomoorlog. Amerika heeft geen aanwijsbare voordelen getrokken uit de steun aan Egypte. Minister Luns betoogt, dat het noodzakelijk is, dat er toenade ring komt tussen Europa en Amerika. Deze toenadering te kent zich reeds af. De Franse minister met stand plaats Algiers, Robert Lacosta, heeft donderdag op een lunch van de Vereniging van de Fran se diplomatieke pers verklaard, dat Frankrijk in Algerië geen uit roeiingsoorlog, maar een actie om de vrede te herstellen voert: Er wordt niet geschoten op onschul dige personen en er worden ook geen bommen op hen gegooid. De minister verklaarde voorts, dat het Algerijnse probleem al lang zou zijn opgelost, indien het Franse leger al zijn vuurkracht had ingezet. Lacosta sprak vervolgens over de „omvangrijke hervormings activiteit", die Frankrijk thans in Algerië ontplooit: 1. Een speciale wetgeving ter vergemakkelijking van deelne ming der Mohammedaanse bevol king aan het bestuur; 2. Agrarische hervorming; 3. Gemeentelijke hervormin gen; 4. Speciale toelagen voor be jaarden; 5. Een ontwikkelingsplan voor de Algerijnse economie. De Franse strijdkrachten in Al- medegedeeld door het K.N.M.I. te gerië hebben in de afgelopen drie I De Bilt, geldig van vrijdagoch Vertegenwoordigers van 6 Ame rikaanse en 3 Europese oliemaat schappijen zullen donderdagmid dag te Parijs met de oliecommis- sie van de organisatie voor Euro pese economische samenwerking I bespreken op welke wijze kan j worden samengewerkt om de oliecrisis in Europa te overwin nen. Onder meer zullen de be hoeften aan olieprodukten, de produktiemogelijkheden en de vervoersmogelijkheden aan een onderzoek worden onderworpen. In een uitzending van het In donesische ministerie van Voor lichting, die door alle radiosta tions in de archipel wordt uitge- maanden 3000 Algerijnse opstan delingen gedood en verloren zelf bijna duizend man. Deze raming ZON MAAN op onder op orrff»! Dec. 7 8.36 16.31 11.36 21.55 8 8.37 16.31 11.57 22.56 9 8.38 16.31 12.17 10 8.39 16.31 12.36 0.01 11 8.40 16.31 12.55 1.07 12 8.41 16.30 13.16 2.16 tend tot vrijdagavond. Rustig weer. Veel bewolking en geen regen van betekenis. In de ochtend hier en daar mist. Overwegend zwak ke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZATERDAG 8 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert 2.16 Walsoorden v.m. 5.11 5.46 6.26 5.36 n.m. 5.34 6.09 6.49 6.59 zonden, is donderdag naar aam- leiding vein de nota van de Ne derlandse regering aan de Ver. Naties over de behandeling van de Nederlandse arrestanten in Indonesië gezegd, dat „alle Ne derlandse nota „niets anders is dan valse propaganda met het enige doel de naam van de Indo nesische regering in de ogen van de internationale wereld schade te doen". De woordvoerder voeg de hier aan toe: „De werkelijke waarheid is, dat de Nederlanders de beestachtige daden van hun koloniale troepen in West-Irian wensen te camoufleren". In de uitzending werd voorts in een commentaar op de berich ten, dat zeven Indonesiërs zou den zijn terechtgesteld door Ne derlandse troepen op Nieuw Guinea (welke berichten in Den Haag categorisch zijn tegenge sproken). gezegd, dat „de enige wet, die daar van kracht is, het doodschieten is van iedereen, die het waagt het Nederlandse kolo niale gezag te trotseren".

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1