Nieuwe betoging van vrouwen te Boedapest Amerikaanse resolutie over Hongarije in Verenigde Naties aangenomen Debat in het Britse Lagerhuis NOVITA De opruiming van wrakken in het Suezkanaal HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- co MAANSTANDEN DONDERDAG 6 DECEMBER 1956 12e Jaargang Nr 3940 Hammarskjoeld op 1 6 dec. niet naar Hongarije? Handwerken Franse socialisten protesteren tegen regeringspolitiek Giro 999 en giro 777 van Nederland protesteert bij de Verenigde Naties tegen behandeling Nederlandse onderdanen in Indonesië Indonesische regering weigert commentaar Delegatie van Verenigde Naties op Schiphol De gezondheidstoestand van Eden De vlootstrijdkrachten van de NAVO Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5.75 per kwartaal, per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1- Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Voor het Maandagnummer: zaterdags 10 uur Inzending advertenties tot 's namiddags 2 u«r Rusdische tanks hebben woens dag te Boedapest een einde ge maakt aan nieuwe betogingen van Hongaarse vrouwen» Twee maal werd met machinegeweren geschoten. Ruim duizend vrouwen met Ewarte rouwvlaggen en Hon gaarse nationale vlaggen trok ken in de richting van een stand- Iteeld van de dichter Sandor Pe- toefi, de held van de revolutie van 1848. Zij wilden bloemen leg gen bij het standbeeld, zoals zij dat dinsdag bij het graf van de onbekende Hongaarse soldaat hadden gedaan. Ongeveer een half uur voor dat ae plechtigheid zou worden gehouden, stelden vijf Russische tanks zich rondom het stand beeld op. Later kwamen nog twee pantserauto's met Russi sche soldaten bij het monument. De vrouiwen, die inmiddels in de onmiddellijke omgeving van het beeld waren gekomen, wer den door met karabijnen gewa pende Hongaarse soldaten terug gedreven. Later hebben 200 vrouwen nog maals geprobeerd het monument te bereiken. Het merendeel werd door Hongaarse soldaten tegen gehouden, maar drie van de vrouwen kregen toestemming kransen aan de voet van het standbeeld te leggen. Een derde poging, eveneens door ongeveer tweehonderd vrouwen, werd door het ingrij pen van twee Russische tanks die recht op de betoogfeters in reden, verhinderd. Inmiddels had den aoht gevechtswagens post gevat bij het standbeeld. ©ok op andere plaatsen in de stad werden betogingen gehou den. Een groep vrouwen trachtte het parlementsgebouw te berei ken, maar de straten in de om geving waren afgezet door tanks "n infanteristen. In de buurt van lie Kiliankazerne, waar tijdens de opstand hevig is gestreden, werd tweemaal machinegeweer vuur gehoord. Naar verluidde, werd in de lucht geschoten en zijn er geen slachtoffers. Reuters speciale correspondent Ronal Farquhar meldt uit Boe dapest, dat een vijfentwintigtal demonstranten asiel heeft ge vraagd en gekregen in het ge bouw van het Britse gezantschap te Boedapest. De Britse gezant, L. A. C. Fry, werd door een me nigte van ongeveer 2000 personen - merendeels vrouwen toege juicht, toen hij kort daarna met zijn auto voor het gebouw ver scheen. ®e kleine groep betogers was voor een Sowjet-tank, die zijn vuurmonden op het gezantschaps gebouw had gericht, gaan staan, en wachtte daar, tot haar asiel aanvrage was ingewilligd. Be betogers zongen herhaalde lijk het Hongaarse volkslied en riepen leuzen als „Vertrek Rus sen". „Weg met Kadar", „Waar i9 Nagy?", „Wij willen Nagy", ..Weg met de veiligheidspolitie' en „Münnich moet aftreden". Be vechtwagen reed later de straat uit, waarbij hij voortdu rend door Hongaren werd om geven. Een man schopte tegen de monding van het tankkanon, dat rechtstreeks in zijn richting wees, terwijl een andere op de tank spuwde. ©ok andere Sowjet-tanks reden heen en weer in de straat, waar in zich het Britse gezantschaps- eebouw bevindt. Bewapende Hon gaarse politie trok uit haar dicht bij gelegen hoofdkwartier naar de straat, en deed een vruchte loze poging de demonstranten te verspreiden. Zij arresteerde vier personen, doch één hunner, een vrouw, werd weer door de me nigte bevrijd. Tenslotte vatte slechts één door infanterie bemande Russi sche pantserwagen voor het ge bouw post. doch ook deze ver trok, nadat de eerste gezant schapssecretaris, Kt Cope, naar buiten was gekomen en de Sow- jetrussische majoor, die het be vel voerde, had medegedeeld: „Wij hebben geen bescherming nodig". OOK BETOGING VOOR AME RIKAANS GEZANTSCHAFS GEBOUW Later verzamelden zich bijna duizend personen, mannen, vrou wen en kinderen, op 't Vrijheids- plein, voor het gebouw van het Amerikaanse gezantschap te Bcedapest, waar zij zongen en leuzen riepen. Een dozijn Sowjet-tanks en evenveel met infanterie bemande panserwagens stonden rondom net plein opgesteld, waarbij hun geschut op de betogers was ge richt. De Russen grepen echter niet in. Later kwamen ongeveer twee honderd man Hongaarse politie in twee vrachtauto's ter plaatse, waarna via een luidspreker de or der werd uitgevaardigd dat het plein, „ter wille van de veiligheid van het Amerikaanse gezant schapsgebouw", binnen twee mi nuten ontruimd moest zijn. Op de achtergrond stond een Sowjetrussische officier, die de bevelen gaf. De politiemannen mengden zich onder de betogers en drongen deze met de kolven van hun automatische karabijnen achteruit. Terwijl dit alle geschiedde reed de Indische zaaagelastigde, I. Rahman, in een auto, die de vlag van India voerde, het plein rond. Rahman voegde zich later bij 2 Indische diplomaten, de ambassa deur te Moskou, K, P. S. Menon, en de persoonlijke vertegenwoor diger van premier Nehroe, dr Ja- gan Nath Kosla, die zich thans in Hongarije bevinden, om de toe stand aldaar te bestuderen en hierover rapport bij Nehroe uit te brengen. Nabij de Vrijheidsbrug, over de Donau, verdrong zich een menig te van ongeveer 1500 personen - over het algemeen vrouwen om zes Sowjetrussische vechtwagens, drie pantserwagens en eenheden der in blauwe uniformen gesto ken bewapende Hongaarse poli tie, die poogde hen te versprei den. De betogers reageerden hier op met het roepen van uitdagen de leuzen. Volgens het partijloze Oosten- lijkse blad „Neuer Kurier" heeft men woensdag aan de Oosten- rijks-Hongaarse grens nabij Szent Gotthard een vuurgevecht zien afspelen tussen militairen en Hongaarse opstandelingen. Een eenheid in een kazerne scheen te pogen zich strijdend een weg uit het gebouw, dat door militairen werd aangevallen, te willen banen. De afloop kon van de grens af niet worden vastge steld, aldus de „Neuer Kurier". Radio-Praag meldde woensdag avond uit Boedapest te hebben vernomen, dat er zo nu en dan in de straten van de Hongaarse hoofdstad wordt geschoten. Het uitgaansverbod in de nacht is nog steeds gerechtvaardigd, „omdat bandieten en ontsnapte gevange nen mensen op straat aanvallen", aldus radio-Praag. Politie en leger zijn bezig met het onscha delijk maken van deze benden. Secretaris-generaal Hammars kjoeld heeft de Hongaarse minis ter van Buitenlandse Zaken Hor- vath voorgesteld Hongarije op 16 december te bezoeken en 3 dagen in het land te blijven. Radio-Boedapest heeft omge roepen van gezaghebbende zijde vernomen te hebben, dat de Hon gaarse regering de secretaris generaal der Ver. Naties heeft medegedeeld, dat zij „niet in staat is hem 16 dezer te Boedapest te ontvangen", doch dat hij „wel kom is cp een tijdstip". De voorgestelde datum van 16 december „komt de Hongaarse regering niet gelegen". Functionarissen der Verenigde Naties hebben meegedeeld, dat de Hongaarse regering nog niet of ficieel heeft geantwoord op Ham- marskjoelds verklaring, dat hij bereid is 16 dezer naar Boedapest te reizen. Het nieuws van de verwerping door Hongarije van Hammar- skjoelds voorstel heeft onder vele delegaties naar de Verenigde Na ties verontwaardiging gewekt. Men ziet hierin niet slechts een nieuwe Hongaarse „slag in het aangelaat der volkerenorganisa tie", doch men beschouwt het bo vendien als een „persoonlijke be lediging van de secretaris-gene raal". PROF. MR. P. J. OUD 70 JAAR. Aan prof. mr. P. J. Oud, die gisteren 70 jaar werd, is woens dagmorgen om 11 uur door een Kicine delegatie van de V.V.D. 'e zijnen nuize een door Sierk Schroder van hem geschilderd portret aangeboden. Vrijdag 7 dec. zal de heer Ooud te Rotter dam aanzitten aan een diner, aan geboden door het dagelijks be stuur van de partij en zijn Rot terdamse kennissenkring, zater dag 15 december te Den Haag aan een diner met het hoofdbe stuur, de Kamerfractie en ver tegenwoordigers van de partij uit het hele land. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selvvyn Lloyd, heeft woensdag gezegd dat aan tijgingen als zou Engeland Israël hebben aangezet om Egypte aan te vallen „volkomen onjuist zijn". „Er bestond tussen ons vooraf geen afspraak. Maar het is waar dat wij ons wel degelijk bewust waren van mogelijke moeilijkhe den", aldus Selwyn Lloyd in zijn openingstoespraak van het twee daagse debat in het Britise Lager huis te Londen over de Britse- Franse interventie in Egypte en de terugtrekking van de strijd krachten op verlangen van de Verenigde Naties. Meer in het bijzonder debatteert men over een motie van de regering, waar in zij goedkeuring voor haar pw litiek vraagt en waartegen de laboureppositie een amendement indient dat neerkomt op een mo tie van afkeuring. De uiteindelijke stemming hierover, die zal onthullen hoe velen van de conservatieve rege ring saanhangers tegen de rege- ringspolitiek voor het Midden- Oosten zijn, zal donderdagavond geschieden. Lloyd verklaarde dat volgens de Egyptische opperbevelhebber na het Brits-Franse ultimatum van: 30 oktober de Egyptische re gering besloten had, de andere Arabische staten niet in militaire acties te betrekken. „Dat bewijst dus de juistheid van onze bewe ring dat onze actie een uitbrei ding van vijandelijkheden heeft voorkomen", aldus Lloyd, die er aan toevoegde, dat de achter grond van de gebeurtenissen in het Midden-Oosten het door de jaren heen falen van de Verenig de Naties is: „lk geloof dat het grote voordeel dat uit onze actie is voortgevloeid het bestaan is van eeni internationaal leger in Egypte om1 de vrede te handha ven." Lloyd zei niet te geloven dat „het acute meningsverschil" tussen Engeland en Amerika in zake de crisis het 'beslist moeilij ker voor hen zou maken in de toekomst samen te werken. Hij is van mening dat hec pact van Bagdad, nog hechter zal worden hoopt dat de Verenigde Staten er lid van zullen worden. Na de toespraak van Selwyn Lloyd beschuldigde Aneurin Be- van namens de labourpartij de regering ervan voortdurend de redenen voor ^aar optreden; in Egypte te veranderen. „Het is werkelijk wenselijk dat als het ene land ten strijde trekt tegen het andere, het duidelijk behoort te zijn waarom het zo doet en het moet niet bij het voortgaan van de tijd de redenen blijven ver anderen", aldus Bevan. UITLATING VAN IRAAKS MINISTER. De Iraakse minister van Buiten landse Zaken, Boerhanoeddin Ba- shajan, heeft woensdag voor ra dio Bagdad het terugtrekken van de Britse en Franse troepen uit Egypte toegejuicht. Hij betoogde, dat „de tijd nu rijp is om Palesti na te heroveren en de overweldi gers terug te dringen naar van waar ze kwamen." GEHEEL NIEUWE COLLECTIE Coctailschortjes Tafelkleden Kussens Kindertaf eikleden Kinderwandkleden Juist uit Duitsland gearriveerd Voor de eerste maal sedert de regering van de socialistische premier, Guy Mollet, negen maanden geleden aan het bewind kwam, hebben leden van de socia listische partij (S.F.I.O.) haar ernstig aangevallen. Zeventien afgevaardigden van de Nationale Vergadering, een senator, vier leden van de assemblee van de Franse unie en drie gemeente raadsleden hebben namelijk aan Pierre Commin, plaatsvervan gend secretaris-generaal der par tij, een brief gezonden, waarin tegen de regeringspolitiek ten aanzien van Algerië eni het Mid denoosten wordt geprotesteerd. Tot de ondertekenaars behoren Jules Moch, permanent gedele geerde van Frankrijk in de ont wapeningscommissie der Ver. Naties, Daniel Mayer, voormalig secretaris-generaal van de SFIÖ en voorzitter van de commissie vw buitenlandse aangelegenhe den van de Nationale Vergade ring, en Alain Sarvary, die als staatssecretaris in het kabinet van Mollet is afgetreden. De socialisten veroordelen in hun brief de Brits-Franse actie in Egypte en noemen deze een „rampzalige operatie". Geëist wordt, dat Frankrijk het inter nationale recht en in het bijzon der het handvest der Ver. Naties weer zal eerbiedigen en er wordt uiting gegeven aan solidariteit met de „meerderheid der buiten landse socialistische partijen". Voorts eisen de ondertekenaars, dat er een buitengewoon congres van de socialistische partij bij een wordt geroepen, waarop de partijpolitiek kan worden vastgesteld. De regering wordt verweten, dat zij de socialistische parlementsfractie in de kwestie Suez voor een voldongen feit had: i r» 1 T1,3 4.^14- An AXELSESTRAAT TERNEUZEN 68 De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft met 54 tegen, 10 stemmen, bij 14 ont houdingen, de door de Verenigde Staten en 13 andere landen inge diende resolutie over Hongarije aangenomen. Daarin wordt het verzoek aan Hongarije om waar nemers toe te laten herhaald en besloten cniriiddellijk waarne mers naar naburige landen te zenden om daar inlichtingen ever de toestand in Hongarije in te winnen. Hongarije wordt tot vrfjdag de tijd gegeven om aan het verzoek van de assemblee te voldoen. De tien landen, die tegen stem den, waren de Sowjet-Unie en de met haar verbonden staten, als mede Zuid-Sla<vië. De landen die zich van stemming onthielden, waren India, Afghanistan, Birma, Ceylon, Egypte, Finland, Indone sië, Jordanië, Marokko, Saoedi- Arabië, Soedan, Syrië, Tunesië eni Jemen. Zuid-Afrika was afwezig. Vervolgens werd met 54 stem men tegen geen, bij 23 onthou dingen, de plannen voor het be zoek van de secretaris-generaal aan Boedapest goedgekeurd. Deze stemming geschiedde op aandrang van de Indische minis ter zonder portefeuille, Krisjna Menon, die Hammarskjoelds ver klaring als een rapport be schouwde. De secretaris-gene raal had verklaard, dat hij niet vóór 16 december naar Hongarije kon gaan met het oog op zijn drukke werkzaamheden in het hoofdkwartier der V.N. te New York. Men neemt aan, dat deze werkzaamheden het vraagstuk van het Midden-Oosten betreffen. Toen bekend was geworden, dat secretaris-generaal van de Hongaarse regering toestemming had gekregen om naar Boedapest te gaan, werden de veertien lan den die de resolutie hadden inge diend, waaronder de Verenigde Staten en Nederland, voor de kwestie gesteld, of zij hun actie al dan niet zouden voortzetten. Op een bijeenkomst van de be trokken delegaties werd echter besloten, de resolutie te handha ven vooral met het oog op het feit, dat Hammarskjoeld pas eind volgende week naar Honga rije gaat. Dat de secretaris-gene raal gemeend heeft niet eerder te kunnen gaan, schijnt aanlei ding te hebben gegeven tot enige ontevredenheid. Toen het debat werd hervat, spraken de vertegenwoordigers van Portugal, Spanje en nationa listisch China zich uit voor aan vaarding van de resolutie. Zij her innerden er aan, dat Hongarije en de Sowjet-Unie de vorige aan bevelingen van de Verenigde Na ties naast zich neer hebben ge legd. Ook waren zij van oordeel, dat er in de tijd voor de aan komst van Hammarskjoeld in Hongarije nog veel kan gebeu ren. Dr Tsiang van nationalis tisch China vroeg zich boven dien af, of de secretaris-generaal gedurende zijn verblijf van drie dagen wel in staat z->l zijn, vol doende gegevens te verzamelen om een volledig beeld van de toe stand in Hongarije te krijgen. Nadat de Rus Koeznetsof nog maals had betoogd, dat de resolu tie een inbreuk betekende op de soevereiniteit van Hongarije, ver zocht de Amerikaanse afgevaar digde Cabot Lodge om een stem ming over de resolutie. Hij zei, dat er, sedert de algemene ver gadering een maand geleden haar eerste resolutie over Hon garije aanvaard had, niets goeds is bereikt, „alleen maar een duis ter en bloedig geweld volgens de ergste tradities van de tsaren, Lenin, Stalin en Chroesjtsjef". Ook Krisjna Menon oefende felle kritiek op de Russische ec de Hongaarse regering en hij zei dat zijn regering niet geaarzelc had, dit oordeel aan de betrokke nen kenbaar te maken. Bij de stemming over de veertien-lan- denresolutie onthield hij zich ech ter van stemming. RUIM ZES MILJOEN. De stand van giro 999 van hel nationale comité hulpverlening Hongaarse volk te Amsterdam, is gister gestegen tot ƒ2.794.786.99: de stand van giro 777 van het Nederlandsche Roode Kruis, ie Den Haag tot 3.209.416,24. De Nederlandse permanente gering van voldoende rechtsby- vertegenwoordiger bij de Ver. Na- stand en het druk uitoefenen op ties, mr. C. W. A. Schuermann heeft secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld der Verenigde Naties dinsdag een nota ter hand gesteld, waarin de Nederlandse regering protesteert tegen de be handeling, die Nederlandse onder danen in Indonesië van Indonesi sche gerechtelijke autoriteiten hebben ondervonden. De Nederlandse regering zegt in de nota over inlichtingen te be schikken dat een aantal gearres teerde Nederlanders is onderwor pen aan onduldbare dwang en zelfs aan martelingen, om beken tenissen af te persen, waaraan zij toevoegt: „Hierover zijn verschei dene malen, zonder dat dit tot re sultaat leidde, stappen gedaan bij de Indonesische autoriteiten. De Nederlandse regering staat dientengevolge geen andere weg open dan de aandacht der volke en bedreigen van getuigen' De Indonesische regering was verzocht de competentie van hei internationaal gerechtshof in de ze te erkennen en de Nederlandse regering hoopte dat daardoor een onpartijdige uitspraak kon wor den verkregen. In de nota worden de zaken Jungschlager en Schmidt aange haald. Indonesië had ontkend dat er onrechtvaardigheden waren be gaan. Een woordvoerder van de Indo nesische regering heeft gisteren geweigerd commentaar te geven op de persberichten uit New York, volgens welke de Neder landse regering heeft voorgesteld open dan de aanaaent aer voiKe- t, r renorganisatie te vestigen op de klacht van mishandeling ar ernstige schending der menselijke j Nederlandse gevangenen voor e - »--■ 'leggen aan het Internationale Hof van Justitie. De woordvoerder zei, dat de In donesische regering de nota, di< door de Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, mr. Schuermann aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammars kjoeld, dinsdag is overhandigd, eerst wilde bestuderen. De kranten in Djakarta hebben woensdag het Nederlandse pro test op in het oog vallende wijze gepubliceerd. rechten, waarvan een aantal ha- rer onderdanen in Indonesië het slachtoffer is geworden". „In dit verband", aldus de no ta, „moet melding worden ge maakt van laakbare handelingen als mishandeling van gevangenen, arrestatie zonder opgaaf van re denen, het afdwingen van valse getuigenissen door kwelling, wei- Zondagavond, naar in King ston verluidt, is een dokter ont boden voor de Britse premier, sir Anthony Eden, die zich on verwacht niet geheel wel voelde. Wat Eden gemankeerd heeft, is niet bekendgemaakt. De arts (be zocht Eden maandagochtend weer. De premier had maarjdag een goede nacht. Franse Senaat over Algerië De Franse raad van de repu bliek heeft met 127 tegen 67 stemmen een resolutie aangeno men, waarin de regering wordt uitgenodigd een einde te maken aan het bloedvergieten in Alge rië. De Franse soevereiniteit moest echter worden gehand haafd. De regering wordt tevens aura vuur ren «muunSc> verzocht, er voor te zorgen, dat geplaatst. (Zoals bekend telt de .Tunesië, Marokko en andere Lan- socialistisehe fractie in de Natio- den de Algerijnse opstandelingen nale Vergadering honderd leden.) Igeen hulp meer kunnen verlenen. Een vloot van bergingsvaar tuigen is op weg naar Egypte. Dit mag men afleiden uit mede delingen, die de Amerikaanse generaal Raymond A. Wheeler woensdagochtend op Schiphol aan de pers deed. De Verenigde Naties hebben zojuist met L. Smit en Co. uit Rotterdam en met de Deense bergingsmaat- «schappij Svitzer uit Kopenhagen, een contract afgesloten voor de opruiming van de vele in het Suezkanaal tot zinken gebrachte schepen. De Nederlandse en Deense fir ma's zijn aangewezen als hoofd contractanten. Zij zullen bijge staan worden door wat men on deraannemers zou kunnen noe men uit Italië, België, Duitsland en misschien ook Noorwegen. Volgens generaal Wheeler is reeds enig bergingsmateriaal in Egypte aangekomen en is de rest op weg. Ook uit Italië, België. Duitsland en eventueel Noorwe gen is materiaal met eigen be manning op weg. Generaal Wheeler, leider van een delegatie der Verenigde Na ties, die zich met de organisatie van de opruimingswerkzaamhe den zal bezig houden, kwam gis terochtend na een dag vertraging met zijn zeven medeleden en be geleid door de directeur van L. Smit en Co., mr. W. F. P. C. Vie- tor, kort na acht uur op Schip hol aan en ontving de pers een uur later. Uit Kopenhagen arriveerden ongeveer gelijktijdig in een chai- tervliegtuig van de S.A.S. de vijf Deense experts van de Svitzer- maatsehappij en uit Rotterdam kwamen de Nederlandse deskun digen van Smit en Co. Het gehele gezelschap vertrok later op de ochtend in dezelfde S.A.S.-machine in zuidelijke rich- Ung. „We gaan echter nog niet naar het kanaal toe, doch voorlopig naar Athene, waar we met el kaar overleg zullen plegen en plannen zullen maken", deelde generaal Wheeler mede. Hij aar zelde met een direct antwoord op de vraag hoe lang hij in Athe ne verblijf zou houden en wat er daarna zou gebeuren. Eerst zei hij, dat er nog geen definitieve plannen waren, later sprak hij erover dat het gezelschap de reis voort zou zetten naar Cairo. Er werd hem gevraagd of de Britten, die immers reeds een klein deel van het kanaal provi sorisch hebben schoongemaakt, bij de opruimingswerkzaamheden zouden worden ingeschakeld. „Dit vraagstuk hebben we nog niet opgelost", antwoordde de generaal. „Dus er bestaat een vraagstuk op dit punt?" „Er zijn zoveel... wij hebben een heleboel materiaal", brak de generaal zijn eigen zin af, „van onze eigen contractanten en vóór wij weten hoeveel werk er pre cies gedaan moet worden, kun nen we niet zeggen of we nog meer nodig zullen hebben, dan al onderweg is". De generaal verzekerde, dat de Verenigde Naties de Deense en Nederlandse firma's voor de werkzaamheden aan het Suezka naal zullen betalen. Waar dat geld precies vandaan zou komen, zeide hij niet te weten. „Ik ben geen politicus", legde hij uit, „maar slechts een technicus". In derdaad heeft generaal Wheeler vroeger een leidende positie ge had bij de Panama-kanaal maat schappij, dat onder zijn leiding in goede staat werd gehouden. De generaal ontweek een direct antwoord op de vraag, waarom het gezelschap voorlopig hoofd kwartier in Athene en niet in Cairo gaat opslaan. Wel zei hij, dat niemand naar zijn mening be zwaren had tegen het vo.' no men plan om de delegatie der Verenigde Naties samen met de tien Nederlandse en Deense ex perts bij het kanaal toe te laten, doch lachend antwoordde hij op de vraag: „Waarom vergadert u niet in Cairo?", met de woorden: „Wij geven er de voorkeur aan in Athene te vergaderen". Admiraal sir John Eccles van de Navo heeft dinsdag verklaard dat als er een oorlog uitbreekt de Navo niet over voldoende duikbootjagers zal beschikken om enige tijd konvooien te be schermen. Volgens hem is het gebrek zo nijpend dat alsi in het Atlantische gebied oorlog uitbreekt het nood zakelijk zal zijn sommige kon vooien zonder begeleiding (af gezien van vli-gtuiglbescher- ming) te laten varen. MINDER ZACHT. Woensdagmiddag bereikte een regenzone ons land. Deze regen- zóne hing samen met een front waarachter met westelijke win den minder zachte lucht wordt aangevoerd. Het front behoorde bij een kleine depressie die over Schot land en het noordelijk deel van de Noordzee in oost-zuidoostelijke richting trok. De windkrachten namen tijdens de passage van de depressie over de Noordzee, ook in ons land toe en werden krach tig, op vele plaatsen tijdelijk hard. Tussen deze depressie en een complex lagedrukgebied midden op de Oceaan werd woens dagavond ten westen van de Britse eilanden een rug van hoge druk aangetroffen, die naar het oosten bewoog en in betekenis toenam. In verband met de nadering van deze rug van hoge druk zijn de regenkansen vandaag in ons land erg klein, neemt de wind uit het westen iets af en ruimt deze later naar noordwest terwijl er opklaringen zullen voorkomen. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot donderdagavond. Opklaringen. Opklaringen en overwegend droog weer. Krachtige tot matige westelijke wind. Iets minder zacht. VRIJDAG 7 DECEMBER- v.m. n.m. - Breskens 4.34 456 Terneuzen 5.09 551 l Hansweert 5.49 6.11 Walsoorden 5.59 6221 ZON MAAN op onder op onae: Dec. 6 8.34 16.32 11.11 20.47 7 8.36 16.31 11.36 21.55 8 8.37 16.31 11.57 22.56 9 8.38 16.31 12.17 10 8.39 16.31 12.36 0.01 11 8.40 16.31 12.55 1.07

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1