Uit de Provincie Herdenkingsavond 50-jarig jubileum School voor Chr. Volksonderwijs te Zaamslag AGENDA Hilary op eigen wieken Vergadering Gezondheidsdienst voor dieren Kring Oost Zeeuws-Vlaanderen Help hel kind uil Hongarije BIERVLIET TERNEUZEN. AXEL. BOSCHKAPELLE. HULST MIDDELBURG. OOSTBURG. OVERSLAG. I Maandagavond werd in de Ned. Herv Kerk een herdenkings bijeenkomst gehouden in verband niet het gouden jubileum van de- School voor Christelijk Volks onderwijs. Op verzoek van de voorzitter van het schoolbestuur de heer Jacs. van Hoeve, werd deze her denkingsavond gepresideerd door de wnd-voorzitter. de heer C. H. Heijboer. die de talrijke aanwezi gen verzocht te zingen Ps. 89 1, waarna hij voorging in gebed. Vervolgens las hij de Schrift gedeelten Deut. 6 19 en Efeze 6 14, welke ook bij de ope ning der school in 1906 en in 1931 ter gelegenheid van het zilveren jubileum door ds. G. van Dis wa ren voorgelezen. Het verheugde spreker dat zo- veien in het kerkgebouw aan wezig waren. In 't bijzonder be groette de heer Heijboer de heer H. W. Tilanus, de algemeen voor zitter van het Christelijk Volks onderwijs, het college van B. en W.. de inspecteur van het Chr. Volksonderwijs ds. Kloosterman, ais vertegenwoordiger van de Rijksinspecteur, het Kerkbestuur, de vertegenwoordiger van het Chr. Volksonderwijs te Terneu ■zen, de vertegenwoordiger van de B. L. O.-school te Terneuzen en de aanwezige hoofden van de scholen te Zaamslag. Vervolgens releveerde spreker de geschiedenis van de school voor C. V. O., die in 1906 werd geopend, van welks oprichtings bestuur thans nog in leven is de heer F. C. Wisse. Dank zij de toewijding van de aan de school verbonden leer krachten heeft de school zich vanaf de oprichting in een ge stadige bloei mogen verheugen en de oud-leerlingen spreken thans nog met eerbied en waar dering over de leerkrachten en het genoten onderwijs. Moge God dit onderwijs, dat gegeven wordt tot meerdere glorie van Zrjn Heilige Naam, ook in de toe komst Zijn zegen schenken. Hierna werd door de aanwezi ge oud-leerlingen gezongen van Gez. 293 1, 3 en 5 en door alle aanwezigen de verzen 2, 4 en 6. De voorzitter van het comité van oud-leerlingen, de heer J. W. Scheele, sprekende namens de oud-leerlingen, wees er op hoe allen nog met grote dankbaar heid, r terugzien op het vormend onderwijs genoten op de thans .jubilerende school. Toen zij nog ais leerling in de schoolbanken zaten, drong het weliswaar niet ie tot hen door welk een zegen net was dit onderwijs te mogen genieten en de jeugdige ondeu gendheden waren hen geenszins vreemd. Maar nu allen, voor zo ver nog in leven, zich een positie in de maatschappij hebben ver worven, nu getuigen zij van hun eerbied en grote liefde voor het onderwijs en de leerkrachten, die zich geen moeite ontzagen om hen in overeenstemming met het op de school gegeven onder wijs voor te bereiden voor de verdere levenstaak. Spontaan had zich een comité gevormd en volgden daarop de bijdragen om het schoolbestuur een geschenk aan te bieden, dat in een feestelijke bijeenkomst van oud-leerlingen zal worden aangeboden, en waarvan de bloe menhulde in dit kerkgebouw als een fleurige voorbode moge wor den beschouwd. Hierna zong een kinderkoor, begeleid op het orgel door mej. Reinoud, gevolgd door het geza znenlrjk zingen van Gez. 147. De heer H. W. Tilanus, alge meen voorzitter van de Veren ging voor Chr. Volksonderwijs, bracht de gelukwensen over van het hoofdbestuur, welke vereni ging slechts 16 jaar ouder is dan te school te Zaamslag. Nu moge 50 jaar een lange tijd zijn, doch in een tijdperk van bijna 20 eeuwen zinkt die periode in het niet. Het lager onderwijs heeft in Nederland steeds gebloeid én al heerste er van 18401920 een vaak fel gevoerde schoolstrijd, toch is eindelijk de oplossing ge volgd, die bevrediging schonk. Ziende op het grote wereldge beuren, hebben wij alle reden om Gode dankbaar te zijn, dat wij in vaderland in alle vrijheid mogen arbeiden aan de ontwik keling van 't schoolgaande kind. Hierna gaf de heer Tilanus een geschiedkundig overzicht vanaf de oprichting der kloosterscholen, en van de hofscholen tijdens de regering van Karei de Grote, gevolgd door de latere staats scholen en ten slotte van de scho len, die wij thans kennen. De salariëring van het onder wijzend personeel was echter be droevend en eerst veel later wer den deze geleidelijk verhoogd, waardoor de leerkrachten zien geheel kunnen wijden aan het on derwijs tot heil van het kind. Alle christelijke arbeid ligt in de zonde, maar bidden wij om Gods kracht om dit zuiver te houden en het schoolgaande kind het Evangelie moge worden bij gebracht. Spreker besloot met de wens uit te spreken, dat God het onder wijs moge zegenen tot heil van het Nederlandse volk. Gezongen werd nu door de aan wezigen Ps. 150. Van de gelegenheid tot geluk wensen werd gebruik gemaakt door burgemeester H. D. Trimpe, die namens het gemeentebestuur het schoolbestuur gelukwenste met het 50-jarig jubileum. Ds. Kloosterman, inspecteur van het Chr. onderwijs, voerde hierop het woord namens de Rijksinspecteur, die wegens ziek te verhinderd was aanwezig te zijn. Gaarne had de Rijksinspecteur op deze herdenkingsavond aan wezig geweest daar Zaamslag buiten het zo bloeiend Chr. Volks onderwijs nog een bijzondere aan trekkingskracht voor hem heeft, daar eertijds zijn grootvader ds. Wolf de Hervormde Gemeente als predikant heeft gediend. Ds. Kloosterman sprak de bes te wensen uit voor de toekomst en noemde het een geschenk van God, dat deze school gedragen wordt door de Hervormde Ge meente van Zaamslag. Zich richtende tot de school gaande kinderen wees spreker er op, dat zij zowel in de school als daarbuiten moeten getuigen van het goede onderwijs dat zij op deze school genieten, dan heeft ook de school zijn doel bereikt. Ds. Jansma sprak zijn vreugde over dit gouden jubileum uit. Met dankbaarheid wees hij op de ont wikkeling van de C. V. O.-school, die door God zo rijk gezegend is, waarvoor Hem ootmoedig dank moet worden gebracht. Hij sprak zijn vreugde er over uit, dat de onderlinge verstand houding tussen het openbaar en het Chr. onderwijs zo buitenge woon goed is. Spreker besloot met het be stuur toe te wensen dat zij in het goede spoor de toekomst tege moet zal gaan. Tal van telegrammen en geluk wensen waren binnengekomen die door de heer Kusee, als secre taris van het schoolbestuur, wer den voorgelezen. Vervolgens werden nog geluk wensen overgebracht door de heer Olijslager uit Terneuzen namens het Chr. Volksonderwijs en de heer De Feijter uit Terneu zen namens het schoolbestuur van de B. L. O.-school. Het hoofd der school de heer P de Leeuw sloot de rij van spre kers met de gelukwensen over te brengen van het onderwijzend personeel. Met dankbaarheid heeft hij be merkt hoe met het wel en wee der C. V. O.-school wordt meege leefd en ook de oud-leerlingen met liefde en dankbaarheid in het hart terugdenken aan hun school tijd. Hij sprak de hoop uit, dat vele wensen hier geuit in vervul ling zullen mogen gaan. Hij vroeg om de kracht en wijsheid tot de troon van God, opdat dit alles ten goede van ons aller leven zal zijn. Hierna werd door de oud-leer lingen gezongen van Gez. 300A 1 en 2, en door allen de verzen 2 en 4. De heer C. H. Heijboer bracht aan het slpt van de avdnd alle aanwezige^ jdpflk voor de belang stelling op deze feestdag van het C. V. O. In het bijzonder aan de spreker van deze avond de heer H. W. Tilanus voor zijn zeer in teressante rede welke met grote aandacht is gevolgd; vervolgens aan alle sprekers die hun geluk wensen hebben overgebracht. Nadat de heer Tilanus het dank gebed had uitgesproken, werd als slotzang gezongen: „Dankt, dankt nu allen God." Vóórdat het kerkgebouw ver laten werd verzocht de heer Heij boer de genodigden nog een ogen blik te willen vertoeven in de consistorie voor het gebruiken van een verversing. ONVERSTANDIG EN KOPPIG GEDRAG VAN KAPITEIN OORZAAK VAN STRANDING. Was gezagvoerder dronken? Naar het oordeel van de Raad voor de Scheepvaart te Amster dam moet de stranding van het Amerikaanse stoomschip ,,Trans- union" in het Oostgat bij de Nolle op 29 december van het vorig jaar worden geweten aan „het onvoorzichtig, onjuist, eigenwijs en koppig gedrag van de kapi tein". „Dit onverstandige en koppige gedrag" van de gezagvoerder geeft de raad het vermoeden, dat de door de zeeloods verkregen in druk, als zou de kapitein onder invloed van gebruikte alcohol verkeren, wel juist kan zijn. Dit zou de schuld van de kapitein nog verzwaren. De Belgische loods kan geen enkel verwijt wor den gemaakt, aldus de raad. Het Amerikaanse 7225 brt. me tend stoomvrachtschip „Trans- union" is op de bewuste datum eerst dicht bij het Nollelicht bij Vlissingen gestrand en daarna in het Oostgat op weg naar zee nog tweemaal aan de grond gelopen. Het was ruw weer en de kapi tein zou de zich aan boord be vindende Belgische zeeloods J. H. G. Cornelissen moeten meenemen tot Dover, omdat inmiddels de loodsafhaaldienst was gestaakt. De gezagvoerder weigerde even wel de loods mee te nemen toen hij hoorde, dat zulks ruim 65, zou kosten. Hij verzocht de loods de loodsboot terug te roepen en het schip te verlaten. Hij zou zelf zijn schip door de Wielingen naar buiten brengen. Hoewel hij ern stig was gewaarschuwd zulks niet te doen, heeft hij getracht het schip naar zee te brengen, waarbij het driemaal is vastge lopen. WOENSDAG 5 DECEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: „Morgen zie ik je weer". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Nava". DONDERDAG 6 DECEMBER. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 u.: „Morgen zie ik je weer". Jeugdgebouw Kerkhof laan. 8 u.: Opvoering blijsp. ,,'n Wes pennest", door toneelgroep der moderne arbeidersbeweging. HOOFDPLAAT. Het Wapen van Zeeland; 2 uur: Inschrij ving tot verlening van de po- litievergunning tot rapen van broed- of mosselzaad van de waterkering der cal. polders Hoofdplaat en Thomaes. De komende verkiezingen in Polen Naar radio-Warschau meldt, ral het merendeel van de 420 af gevaardigden van het binnen kort te kiezen Poolse parlement uit partijlozen bestaan. Ook de K.K. fractie zal worden versterkt. De nieuwe kieswet geeft be halve vertegenwoordigers van de communistische partij ook par tijlozen en vertegenwoordigers van de R.K. kerk het recht zich kandidaat te stellen. om De „Compass Island", de „voor loper van een vloot voor het lan ceren van bestuurbare atoom projectielen naar welk punt van de aarde ook", is maandag bij de Amerikaanse marine in dienst ge nomen. Het is een verbouwd vrachtschip en gaat gegevens ver zamelen voor het beproeven van het projectiel „Jupiter", dat een actieradius van 2400 km heeft. De kring Oost Zeeuws-Vlaan deren hield zaterdag* j.l. haar jaarvergadering, onder leiding van de voorzitter, de heer L. A. Stallaert te Kloosterzande. In zijn openingswoord verwel komde deze in het bijzonder de directeur der stichting, dr G. Wagenaar te Goes, en de alge meen adviseur de heer D. JDees, dierenarts te Zaamslag. Uit het financiëel verslag van de secr.penningmeester, de heer J. Tollenaar uit Hoek, bleek dat ontvangen was 73.514,34 en uit gegeven ƒ73.492,24 alzo een ba tig saldo over 1956 van 22,10. Het saldo bedroeg 1317,83, zo dat dit is aangegroeid tot 1339,93. Op t.b.c. werden dit jaar 19.756 dieren onderzocht waarvan ^87 dieren reageerden, dus ruim 0,2 Deze dieren zijn opge ruimd. De aftredende bestuursleden, de heren A. L. Stailaert te Kloos terzande, J. van Hoeve te Ter neuzen en A. C. J. de Deckere te Clinge werden bij acclamatie herkozen. Tot afgevaardigden voor de prov. vergaderingen te Goes wer den benoemd de voorzitter, de secretaris en de heer W. den Ha mer te Axel en de leden de heren L. E. van Damme te Koewacht, Lev. de Feijter te Axel en M. Brandis te Terneuzen. De taxateurs R. d' Hert te Zuid- dorpe en P. Scheele te Terneuzen werden hèrbenoemd. Bij wijze van proef zal enige verandering worden aangebracht in de taxatie. Alle reageerders in de provincie zullen te Goes worden aangevoerd en daar wor den getaxeerd. De vergoeding zal eventueel 100 pet bedragen. Dr Wagenaar gaf hierna een nadere toelichting over de toe stand in de provincie. Hieruit bleek dat het reactie percentage 0,6 bedroeg. Hetzelfde van vorig jaar dus. Voor de kring Oost Zeeuws-Vlaanderen is dit percen tage slechts 0,2 De bestrij ding van de mond- en klauwzeer is in Zeeland zeer gunstig verlo pen. Wat de runderhorzel be strijding betreft, hier is nog lang niet de 100 bereikt. Er zijn nog steeds veel moeilijkheden. Zodra de verordening van het Landbouwschap in orde is zal de abortus-foestrijding met kracht worden voortgezet. Na afloop van zijn causerie werden door dr Wagenaar enkele vragen beantwoord. Na afloop van de vergadering werd een korte receptie gehou den in verband met het vertrek van de directeur dr G. Wagenaar wegens zijn benoeming tot hoog leraar te Utrecht. Bij monde van de voorzitter werd dr Wagenaar zeer hartelijk dank gezegd voor de zeer aangename en ook zeer vruchtbare samenwerking in de achter ons liggende 10 jaren. Spreker feliciteerde dr Wagenaar hartelijk met zijn hoge benoe ming en wenste hem toe dat ook të Utrecht zijn arbeid met zegen bekroond zou mogen worden tot welzijn van de ganse Nederland se rundveestapel. Aan het slot van de vergade ring dankte de heer Stallaert de aanwezigen voor het prettig ver loop van de vergadering en dr Wagenaar en de heer Dees voor hun aanwezigheid, waarna "..ij de vergadering sloot. OP 24 DECEMBER GEEN MIDDAG- MAAR OCHTENDBEURS De vereniging voor de effecten handel deelt mede, dat op maan dag 24 december, de dag voor Kerstmis, niet des namiddags maar des morgens beurs zal wor den gehouden en wel van 10.31) uur tot 11.30 uur. Des middags zal de beurs gesloten zijn. Ten bate van de hulpverlening aan de Hongaarse vluchtelingen zal zeer binnenkort in Nederland, als eerste in een rij van landen, een fotoboek het licht zien, dat tegen kostprijs is vervaardigd en waarvan de netto-opbrengst be stemd zal zijn voor giro 999. He foto's, in dit boek afgedrukt, zijn gemaakt door twee vrouwelijke Amsterdamse fotografen, Vio lette Cornelius en Ata Kando, die geruime tijd aan de Hongaar se grens en in de vluchtelingen kampen in Oostenrijk zijn ge weest. Uit hun omvangrijk mate riaal zijn de 80 beste foto's ge kozen. Het boek is dezer dagen door een aantal drukkers op de pers genomen en zal nog vóór de Kerstdagen in de Nederlandse boekhandel verkrijgbaar zijn. (De verkoopsprijs is vastgesteld op ƒ5,—.) De uitgave geschiedt onder auspiciën van het nationaal co mité hulpverlening Hongaarse volk door de uitgeverij „De Be zige Bij" te Amsterdam. In een gezamenlijke televisie uitzending op hedenavond zullen een aantal foto's uit dit boek aan de kijkers worden vertoond. Men heeft ook contact opgeno men met de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, ten aanzien van de mogelijkheid dit boek te doen verschijnen ten bate van de we reld-actie voor de hulpverlening. Vermindering van vluchtelin genstroom uit Hongarije Maandag zijn slechts 926 vluch telingen uit Hongarije in Oosten rijk aangekomen, aanmerkelijk minder dan de voorgaande dagen. Maandag is de 110.550ste Hon gaarse vluchteling Oostenrijk bin nengekomen. Enkele vluchtelin gen verklaarden, dat het moeilij ker werd Hongarije te ontvluch ten. HONGAARSE VLUCHTELINGEN NAAR JEUGDHERBERG TE AXEL De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, deelt ons mede, dat da twintig Hongaarse vluchtelin gen, die thans in Vlissingen ver toeven, in opdracht -van de Ne derlandse regering en in volledi ge overeenstemming met het provinciaal comité en de Commis saris, naar de jeugdherberg te Axel zullen worden overge bracht, aangezien het niet moge lijk is gebleken hen naar het kamp te Biggekerke terug te brengen. De Hongaren, zo deelt de Com missaris verder mee, hebben ge toond begrip te hebben voor de problemen en wensen van de re gering, zodat zij op de gestelde verlangens zijn ingegaan en zelf popelen aan het werk te kunnen gaan, waartoe inmiddels de no dige voorbereidende maatregelen worden genomen. „VERENIGING VRIENDEN VAN VEERE". Op initiatief van dr. mr. W. Hugenholtz, advocaat en procu reur te Leiden, zal zaterdagmid dag 8 december in het stadhuis te Veere de „Vereniging Vrien den van Veere" worden opge richt. De burgemeester van Veere, jhr. I. F. den Beer Poor- tugael, heeft zich bereid ver klaard het ere-voorzitterschap der vereniging op zich te nemen. De „Vereniging Vrienden van Veere" bedoelt een historisch ge nootschap te zijn, dat zich gaat bezig houden met de historische studie van Zeeland in het alge meen en die van Veere in het bij zonder. Voorts ligt het in de bedoeling, dat de leden van de vereniging één- of tweemaal per jaar enige dagen in Veere zullen samenko men om zich te verdiepen in de historie van deze oude Zeeuwse zeestad. Er zullen daarbij refe raten worden gehouden, gewijd aan onderwerpen als „De Schotse stapel", „De heren van Veere", „Het Markiezaat", het oude slot „Sandenburg" enz. Op het ogenblik telt de vereni ging reeds dertig leden, zowel uit binnen- als buitenland. ten door de taal, waardoor men mogelijk elkaar niet zou begrij pen, maar, aldus de burgemees ter, wij hebben begrip voor al het leed, dat gij hebt doorgemaakt. Na er op te hebben gewezen, dat zij thans een tijdelijk verblijf hebben gekregen in een jeugd herberg, die in de vacantietijd druk bezocht wordt door de En gelse jeugd, sprak de burgemees ter de hoop uit, dat de Hongaarse vluchtelingen op „Blye Haghe" naar genoegen zullen verblijven. Eten der Hongaren, die in zijn vaderland typograaf was, beant woordde het begroetingswoord van burgemeester Van Oeveren. Hij zeide, mede namens zijn lot genoten, getroffen te zijn door alles wat Nederland voor het Hongaarse volk heeft gedaan en nog doet. Wij zijn hier wel dege lijk van doordrongen en zullen dat bewijzen. Nu wij hier zijn aangekomen, hopen wij, dat daar mede een eind zal zijn gekomen aan alles wat zich rondom ons sinds het voorgevallene te Bigge kerke heeft afgespeeld. Wij ho pen, dat de pers ons niet verder in een kwaad daglicht zal stellen en zullen tonen, dat wij niet zijn, wat, na het helaas voorgeval lene, wel eens van ons gedacht zou kunnen worden. Wij willen niets liever, dan zo spoedig mo gelijk aan de arbeid gaan. Mevr. Pennings trad zowel bij het begroetingswoord van de bur gemeester als de beantwoording door de Hongaarse typograaf als tolk op. Bij het gesprek tussen de pers en de Hongaarse gasten werd mevr. Pennings bijgestaan door mevr. Schilleman uit Hulst. Later op de avond kwam de Commissaris der Koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, in gezelschap van het lid van Gedep. Staten ir. Dikötter, zich op de hoogte stellen van de aankomst en het verblijf der Hongaarse vluchtelingen op „Blye Haghe." Duizend Hongaarse vluchte lingen naar Nieuw-Zeeland De Nieuwzeelandse minister voor Immigratie, Ralph Hanan, heeft meegedeeld, dat zijn land duizend Hongaarse vluchtelingen zal opnemen, tweemaal zoveel als aanvankelijk de bedoeling was.. Sint Nicolaas op bejaarden- bezoek. Tijdens de gisternamiddag ge houden bejaardensociëteit in het jeugdgebouw aan de Kerkhof laan werden de oudjes op aange name wijze verrast met een be zoek door Sint Nicolaas en zijn beide zwarte Pieten. De heilige man werd op hartelijke wijze welkom geheten door mevrouw De Haas. Sint Nicolaas moest ook hier enkele vermaningen uitdelen, maar nadat de zondaars beter schap hadden beloofd, kregen alle aanwezige bejaarden, be halve de gebruikelijke koffie met Sint Nicolaas-versnaperingen, een extra verrassing van Sint Nico- Bij zijn afscheid werd de goede Sint door de oudjes hartelijk toe gezongen. Aankomst Hongaarse vluch telingen op „Blye Haghe." Gisteravond te ongeveer 9 uur arriveerde in de jeugdherberg alhier 20 over het algemeen nog jeugdige Hongaren, waarmede in het kamp te Biggekerke enige moeilijkheden waren geweest. De jeugdherberg-vader en -moe der De Groot hadden, zoals ai- tijd, gezorgd dat de keurig ge dekte tafel gereed stond en de Hongaren deden de maaltijd alle eer aan. Burgemeester Van Oeveren, du met de beide wethouders bij de aankomst was, verwelkomde de Hongaarse vluchtelingen en wees hen op de moeilijkheden, die even tueel zouden kunnen voortsprui- St. Nicolaasviering Vrouwen bond N.V.V. Maandagmiddag organiseerde de Vrouwenbond van het N.V.V. afdeling Biervliet, voor de kinde ren van de leden een goed ge slaagd Sint Nicolaasfeest in de zaal van de heer J. van de Sande. De Sint en zijn zwarte knecht arriveerden per auto en werden verwelkomd door het bestuur van de Vrouwenbond. Onder luid ge zang van de ruim 80 kinderen betrad het hoge gezelschap de zaal. Mevrouw M. S. DijkLang straat sprak de Sint en de kinde ren hartelijk toe. Alle kinderen mochten persoonlijk met de Sint kennis maken. Ook verschillende ouders moesten op verzoek van de Sint op het podium komen eii de Sint toezingen. Voorts kreeg eik kind naast de rijkelijke trac- tatie nog een aardig cadeautje. Bij het vertrek van de Sint werd nog eens uitbundig gezon gen. Tot slot was er nog een filmvertoning, die niet alleen bij de jeugdige feestgangers bijzon der in de smaak viel, maar ook door de vele ouders erg werd ge waardeerd. Al met al zullen de organise rende vrouwenvereniging, de kin deren en de ouders met genoegen terugzien op een goed geslaagd Sint Nicolaasfeest. Geslaagd. De heer Th. Dobbelaar, alhier, slaagde te Scheveningen voor het examen 2e imorteur, afdeling V.A.M. Agenda gemeenteraad. De raad dezer gemeente is te gen vrijdagavond bijeengeroepen ter behandeling van een lijvige agenda, die o.m. de volgende pun ten bevat: Onderzoek geloofsbrieven en toelating nieuw raadslid de heer C. D. Strijdonk; door MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES 19) HOOFDSTUK VI. (Nadruk verboden.) Ik neem afscheid van mijn familie. De hele familie bracht mij weg naar het centraal station in Dark- chester. Toen vader aan de voor deur verscheen en na moeder, Mirande en mij in de taxi stapte en tegen Mick zei, dat zij naar het Ridgemoor station moest lo pen en dat we voldoende tijd had den,. vielen wij bijna flauw van verbazing. Vader was in geen twee jaar in Darkchester geweest en we hadden hem niet met een hoed gezien, sinds hij naar de begrafenis ging van mijnheer Pratt. Ik' voelde, dat dit inder daad een bijzondere dag was en ik stak mijn hand in de zijne en drukte ze even. Mevrouw Pratt wuifde me toé vanuit haar voordeur. Geen op gewekt gewuif, maar net een vlag die halfstok hing en bij het zien ervan begon moeders mond te trillen. -BV „Daar is een vink, de lente komt", riep ik, trachtend opge wekt te zijn. Moeder trok haar mantel hogei dicht en zette haar kraag op. „Ik vind het bitter koud, somber en triest; het zal wel misten in Dark chester", voorspelde zij. „Maar daar is een vink", hield ik vol. Moeder bleef onbewogen en zei me, dat ik mijn hoed èoed moest opzetten. Je zit me te schoppen", zei ze na" een tijdje. „Probeer kalm te zijn." Kalm! Zij had evengoed tegen een tachtig p.k.-auto, die een bre de hierbaan voor zich zag kun nen zeggen, om kalm te zijn. Ro sa Greenup stond op het Ridge moor station engrootmoeder. Ik kuste de eerste vaarwel en stak grootmoeder mijn wang toe. „Ik ga met je mee naar Dark chester", zei ze kort en stapte als een meisje in de coupé. Zij 'was prachtig uitgedost in purpei ilu- weel en sabelbont. „Je reist na tuurlijk derc(e klas, en ik wist dat de familie er uit zou zien als weduwen en wezen." Zij wierp een allesomvattende blik op moe ders kleding. „Dus besloot ik, te proberen aan het afscheid een beetje éclat te geven." „Dank u", mompelde ik. „Ga je naar een lezing, Antho ny?" informeerde zij vriendelijk, „of naar een begrafenis?" „Ik ga Hilary uitgeleide doen." „Bewaar me! Wat een opschud ding veroorzaakt dat kind. Ben je in je schik, Hilary?" „Ik zou nog wel honderd jaar willen leven „Goeie genade! Je haar zou grijs worden en je ogen dof en je tanden zouden uitvallen." „Uw ogen zijn helder genoeg enu stopt uw tanden in een zakdoek." Grootmoeder hapte even naar adem, maar zij keek vergenoegd. „Ik geloof dat je denkt dat je het recht hebt om brutaal te worden, omdat je naar Londen gaat? „Ze is al dagen lang zo", zei moeder. „En dus ga je naar je nicht in de zoveelste graad, Janet Car ton?" Zij wist dit al enige tijd, maar wilde moeder uit haar tent lokken. „Ja", zei deze. „Ik had nooit gedacht dat ze Hilary bij zich zou nemen en dat nog wel met doch ters van zichzelf. Maar zij stuur de een uiterst vriendelijke uit nodiging." „Je bedoelt, dat Hilary ze de loef af zal steken?" „O neen." Moeder schudde haar hoofd. „Dat bedoelde ik niet. Mi randa misschien wel." „Helemaal niet. Hilary zou veel waarschijnlijker zijn", riep groot moeder, en moeder leunde ach terover en sloot haar ogen. „Heb je aardige jurken?" vroeg ze verder. een practische kan- „Ik heb toorjurk „Ik verlang niets te horen over kantoorjurken; heb je iets aar digs?" „Moeders lavendelkleurige zij den uit de oude kist is vermaakt en ziet erZij hief een hand op en beval mij op te houden. „Ik wens ook niets te horen over die oude kist; het is net de spaarpot van een weduwe. We zijn er. Darkchester ziet er nog akeliger uit dan gewoonlijk. Oef!" Onder de kap van het station hing mist, een kille wind blies over het perron en de atmosfeer was vochtig en beklemmend. „Je bagage ziet er niet opwin dend uit. Waar heb je die hoe dendoos opgediept, Emma?" Ze prikte er naar met haar paraplu. „Ik zie niet ni, waarom Hilary de beste leren koffers zou nemen, als ze toch maar een werkend meisje wordt." Moeder zij „wer kend" op dezelfde manier, waar op de mensen „fabriek" zeggen. „Maar zij gaat eerst naar me vrouw Carton." „Nicht Janet zal de mensen niet beoordelen naar hun uiterlijk." „Sommige mensen doen dat wel. Jij zou vanmorgen in geen en kele winkel crediet krijgen met die spullen aan!" „Ik zou het niet proberen. Ik betaal alles contant en kan iedere stuiver verantwoorden." Vader voelde zich plotseling niet op zijn gemak en wandelde weg, om lectuur voor mij te kopen. (Wordt vervolgd.) Voorstel tot wijziging der bouw verordening en van de verorde ning op de heffing van opcenten op de hoofdsom der grondbelas ting in de gemeente Hulst; ld. tot wijziging van de veror dening op de vermakelijkheids belasting Voorstel tot het verlenen van een garantie aan het jaarmarkt comité; Voorstel tot het verlenen van een sulbsidie voor het te organi seren openluchtspel ter gelegen heid van de viering van het her stel van de toren der St. WHii- brordusloasiliek Voorstel tot aankoop van een pleintje aan de Koekebakkers- hoek; Voorstel betreffende de vesti ging van een erfdienstbaarheid voor het hebben van een duiker over en in de Moervaart; Voorstel tot het aangaan van een rekening-courantovereen komst met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten; Aanbieding diverse begrotin gen voor het dienstjaar 1957 en voorstel tot benoeming van de begrotingscommissie. Polder Walcheren. Mr. B. Plomp te Utrecht is be noemd tot griffier van de polder Walcheren. Minister Suurhof bezoekt deze gemeente. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhof, zal op donderdag 20 december de nieuwe werkplaats van de Stichting Actio Vincit Omnia (A.V.O.) te Oostburg openen. Algemene vergadering Ge zondheidsdienst voor dieren, •Kring West Zeeuws-Vlaan deren. Maandagmiddag kwam de kring West Zeeuws-Vlaanderen van de Stichting „Provinciale gezond heidsdienst voor dieren in Zee land" in hotel „Du Commerce" in vergadering bijeen. Voorzitter C. F. Vercraeye sprak het openingswoord, waarin hij in het bijzonder prof. dr. Wagenaar, die voor het laatst aanwezig was, van harte welkom heette. Blijkens het rapport van de kascontrole-commissie werd de vergadering geadviseerd de reke ning over het dienstjaar 1955/56 zoals deze aangeboden is, vast te stellen. De inkomsten bedragen 57.769,83, de uitgaven 57.513,03 derhalve een voordelig saldo van ƒ256,80. Het totale bezit der Kring bedraagt 2285,26. De secretaris bracht het jaar verslag over het boekjaar 1 sep tember 1955—31 augustus 1956. Hieruit bleek, dat het bestuur tweemaal in vergadering bijeen kwam. Het t.b.c.-onderzoek is nor maal verlopen, doch tiet aantal onderzochte dieren liep met 1810 stuks terug tot 15.535, verdeeld over 1163 veehouders. Na het eerste onderzoek be droeg het aantal reageerders 38 stuks, waarvan slechts 19 stuks tegenvallers bleken te zijn en werden opgeruimd. 13571 runderen werden tegen mond- en klauwzeer ingeënt bij 1000 leden in georganiseerd ver band, welk aantal dieren 1326 stuks minder is dan het voor gaande dienstjaar. Voor een groot deel is deze vermindering toe te schrijven aan het feit, dat tijdens het heersen van mond- en klauwzeer in het najaar eerst In het voorjaar door vele veehou ders tot aankoop van dieren werd overgegaan. Het jaarverslag me moreerde voorts de nagedachte nis van de heer A. de Hullu Leenhouts, die op 66-jarige leef tijd aan de vereniging ontviel. In de vacature P. L. Mangnus. die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd diens zoon Leo Mangnus tot bestuurslid geko zen. In de vacature A. de Hullu Leenhouts bleek na driemaal stemmen de heer J- A. Provoost (Cadzand) tot bestuurslid te zijn gekozen. Als afgevaardigden naar de al gemene vergadering op 14 decem ber te Goes werden aangewezen de heren Ach. Buijck, C. J. Alme- kinders en L. Basting. De bestaande taxatie-commissie werd herbenoemd. Deze bestaat uit de heren Iz. van Cruijningen en C. F. Vercraeye; plaatsver vangend taxateurs zijn de heren P. L. Mangnus en A. Verhage Hoste. Hierna bracht de directeur van de Prov. Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland, prof. dr. Wage naar verslag uit over de werk zaamheden en resultaten in het afgelopen jaar. Tot slot hield hij een inleiding over de verordening van het Landbouwschap inzake de bestrij ding van de Abortus Bang onder het rundvee in de provincie Zee land". Met grote belangstelling werd ook deze inleiding gevolgd. Ned. Propaganda-avond Roode KruSs. In de zaal „Concordia" alhier werd zaterdagavond een propa- ganda-avond gehouden voor de vorming van een afdeling en het werven van nieuwe leden. Op deze avond waren o.m. aan wezig de heer burgemeester Die rick welke deze gezellige avond opende, de heer Constandze uit Middelburg, de heer De Maat, de heer De Clerck, wethouder van Overslag en de heer Burm. Door de heer Constandze werd uiteengezet wat het Roode Kruis eigenlijk inhield en wat door het Roode Kruis allemaal werd ver wezenlijkt. Niet minder dan 23 personen gaven zich als lid op en de ge houden collecte bracht 33,op.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2