Betoging van vrouwen te Boedapest NOVITA të {5? O HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Rede van Ben Goerion Hongaarse vluchtelingen op Schiphol Syrische regering afgetreden Hop twee de zee in De opruimingswerkzaamheden het Suezkanaal m Twee straaljagers van Koninklijke Luchtmacht in moeilijkheden WOENSDAG 5 DECEMBER 1956 12e Jaargang Nr 3939 Oplaaiend verzei iegen de Russen HONGARIJE LAAT HAMMARSKJOELD TOE Hongarije heeft dinsdag avond de secretaris-gene raal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, uitgeno digd een bezoek aan het land te brengen. Iraakse regering spreekt Russich bericht tegen Griekse Cyprioot doodgeschoten 777 EN 999 TREEDT DULLES AF? Studenten gearresteerd in Oost-Duitsland? Ter uqtrek king Franse en Britse troepen begonnen Geen nationale voetbalpool onder huidige ministerie Nederland neemt nog duizend vluchtelingen op Britse reservisten afgezwaaid Nasser over de tolgelden SAOEDI-ARABIE Handwerken De revolutionaire actie op Cuba Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uiteluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1.92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Voor het Maandagnummer: zaterdags 10 uur Inzending advertenties tot 's namiddags 2 u«r Duizenden vrouwen te Boeda pest hebben dinsdag een betoging gehouden ter nagedachtenis van de gevallenen van de Hongaarse opstand. Zij legden bloemen bij het graf van de onbekende Hon gaarse soldaat. Bén van de betoogsters werd door een kogel van een Russische soldaat in het been getroffen, nadat het op het plein voor het graf tot een handgemeen tussen rrriütairen en Hongaarse vrou wen was gekomen. Het handgemeen ontstond toen een Russische officier een jonge Hongaarse bedreigde, die hem iets scheen te hebben toegeroe pen. Vrouwen kwamen aanlopen om de jonge Hongaarse te be schermen. Een van de vrouwen gaf een Russische officier een slag. Enkele Russische soldaten losten daarop vier schoten. De cewonde vrouw werd door haar medebetoogsters weggedragen. Eerder hadden Russische sol daten reeds getracht-de vrouwen te verhinderen bij; het graf te ko men. Tien pantserauto's stonden rondom het plein. Nadat een hoge officier een onderhoud had gehad met een andere Russische officier, kregen de vrouwen toe stemming naar het graf te gaan. Eén van de vrouwen zei: „Wij hebben geen geweren. Wij heb ben alleen bloemen. Maar kijk, zelfs nu zijn zij bang voor ons". De vrouwen, die 'bijna alle van de arbeidersklasse waren, zeiden juist deze dag voor de betoging te hebben uitgekozen, omdat het precies een maand geleden is, dat de Russen hun tweede aan val op Boedapest begonnen. Uit dinsdag te Wenen uit alle delen van Hongarije ontvangen berichten blijkt, dat de tegenstand tegen de Sowjet-troepen op vele, verspreide plaatsen opnieuw is opgelaaid. In de afgelopen 48 uur is in de omgeving van Boedapest gevoch ten. In de nacht van twee oo drie deoember hebben zich felle scher mutselingen ten zuid-oosten van Pest voorgedaan, terwijl in de zelfde nacht in de heuvels ten noorden en ten westen van Boe- da het geluid van hevige ontplof fingen werd gehoord, gepaard met vuren door kanonnen en ge weren. Gemeld wordt, dat sterke bewa pende nationalistische eenheden zich in het district Borsod bevin den De hier door de arbeiders raad in het leven geroepen onaf hankelijke republiek is bezig met het instellen van bestuursdien sten. Volgens sommige berichten wordt het moreel der Sowjetrus- skjehe troepen steeds slechter. De Russische soldaten zijn over het algemeen zeer jong en voor in drukken vatbaar. De Hongaren zijn een aantrekkelijk en onder houdend volk en velen hunner spreken Russisch. Dit werkt een steeds sterker wordende verbroe dering in de hand. Reizigers, dig dinsdag uit het gebied van Pees te Wenen zijn aangekomen, deelden mee, dat de mijnwerkers aldaar nog steeds vastbesloten staken. Zij verklaar den ook, dat de uraniummijnen te Kovagoszollos onder een laag wa ter van 13 meter staan en dat be paalde gedeelten der mijninstal laties zijn opgeblazen. Volgens te Wenen ontvangen berichten is een impasse ingetre den in de onderhandelingen tus sen de regering-Kadar en de ar beidersraden. Premier Kadar wil de de eisen der raden niet inwil ligen, waarop deze hebben gewei gerd met hem samen te werken. De Hongaarse boeren zijn in 't gehele land bezig met het oprich ten van raden naar de trant van de reeds bestaande arbeidersra den. Het voornemen bestaat later in Boedapest een centrale boeren- raad in te stellen, die op dezelfde wijze zou moeten werken als de reeds gevestigde arbeidersraad. In berichten, die internationale godsdienstige organisaties te Ge- nève dinsdag van vluchtelingen hebben ontvangen, wordt gemeld dat er nog in de afgelopen week personen uit Hongarije zijn weg gevoerd. 1.200 der Hongaren, die in een bepaalde trein werden weggevoerd, konden worden be vrijd. Hetzelfde geschiedde met 400 inzittenden van een andere trein met gedeporteerden. Een woordvoerder van de Iraakse regering heeft dinsdag een Russisch bericht tegenge sproken, volgens hetwelk Irak Turkije om troepen heeft ver zocht. De woordvoerder zei verder, dat de opschorting van het nieuw gekozen Iraakse parlement, die zaterdag is bekendgemaakt, ten doel heeft de regering in staat te stellen nieuwe wetsontwerpen op te stellen en in te dienen. Turkse tegenspraak inzake Irak. Zowel het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken als het departement van Defensie hebben de berichten van radio-Moskou, als zouden er twee Turkse batal jons naar Irak zijn gezonden, tegengesproken. De minister van Defensie, Se- miergin, verklaard, dat Irak geen buitenlandse troepen nodig heeft. Gemaskerden hebben (maan dagavond in een koffiehuis te Mozaotos, zuid-Cyprus, een her der van Griekse afkomst dood geschoten. Dit was de eerste moordaanslag sinds tien dagen geleden op een aantal misdrijven onvoorwaardelijk de doodstraf werd gesteld. Te Ormijhia is een lagere school gesloten wegiens „her haaldelijk indisciplinair optreden van de leerlingen". De Israëlische premier Ben Goerion heeft maandagavond in een bijeenkomst gezegd dat van Israëls toegang zowel tot de Rode Zee als de Middellandse Zee ge bruik gemaakt moet worden zo dat Israël de verbinding wordt tussen Europa en Azië in plaats van het Suezkanaal. De premier zei dat de opening van de Golf van Akaba een voor naam doel was van de veldtocht tegen de Egyptenaren, die niet alleen de vernietiging van de ba ses der Fedajeen-commando's en vijandige installaties in Sinai ten doel had. Daarop zei Ben Goerion in een onrechtstreekse verwijzing op de huidige politieke onderhandelin gen tussen Israël en Hammars kjoeld: „Ik kan niet zeggen dat we al onze doelen hebben bereikt Voor een groep van ruim 60 Hongaarse vluchtelingen zijn dinsdagnacht op Schiphol de bit tere herinneringen aan het door stane leed iets verzacht, toen zij in het restaurant getracteerd wer den op kippensoep, Hongaarse goulash met rijst, ijs, fruit en koffie. De groep kwam kort na midder nacht met het eerste speciale door de Canadese regering ge charterde toestel van de „Cana dian Pacific Airlines" uit Oos tenrijk op Schiphol aan. Behal ve de 61 volwassenen werd de reis gemaakt door een zevental nog zeer kleine kinderen. Het betrof de eerste van vijf speciale vluchten, waarbij in to taal meer dan 300 Hongaarse vluchtelingen van Oostenrijk naar Canada zullen worden ge bracht. De DC6 vliegtuigen, waarmee deze chartervluchten worden uitgevoerd, vliegen van Oostenrijk via Amsterdam over de Noordpool naar Vancouver aan de westkust van Canada. Verreweg de meesten der vluch telingen, die anderhalf uur op Schiphol verbleven waren jonge oagehuwde mannen, in leeftijd variërend van 20 tot 30 jaar. Slechts drie van hen waren ge trouwd en hadden hun vrouwen en kinderen bij zich. Enkele an deren werden vergezeld door een zuBter. Bijna allen waren zij cir- oEf twee a drie weken geleden uit Hongarije naar Oostenrijk ge vlucht. Van de 61 volwassenen waren er 50 uit Boedapest af komstig. „Wij mogen in Canada blijven, indien we dat willen", vertelden ze, „maar de meesten van ons zijn van plan naar Hongarije terug te keren, indien ons land, tenminste bevrijd zal worden. Als dat niet gebeurd, dan blijven wij in Ca nada". De Hongaarse vluchtelingen In de afgelopen nacht zijn 1925 Hongaren naar Oostenrijk uitge weken. Maandag overdag kwa men er slechts 926 over de grens. Terwijl het aantal vluchtelingen in de afgelopen 24 uur dus met 2851 toenam, hebben in diezelfde periode slechts 2163 uitgeweke nen Oostenrijk verlaten. - Vermomd als stoker op de eerste posttrein, die sinds 25 okt. uit Hongarije in Oostenrijk is aangekomen, heeft de chef van het belangrijkste station van Boe dapest zijn toevlucht in het Wes ten gezocht. De stand van giro 777 van het Nederlandse. Roode Kruis voor hulp aan Hongarije was gisteren ƒ3.111.006,33. De stand van giro 999 van het Nationaal comité hulpverlening Hongaarse volk was ƒ2.705.298,83. of morgen misschien zullen berei ken". Volgens Ben Goerion hangt Is raëls toekomstige economie af van de handel met Afrika en Azië en derhalve leide Israëls voornaam ste handelsweg door de Golf van Akaba. „Het is van belang dat er nog een andere route open is in dien Nasser of een ander 't Suez kanaal blokkeert", aldus de pre mier. Ben Goerion betoogde voorts dat de Israëlische vliegtuigen, die in de veldtocht in Sinai verloren waren gegaan, moeten worden vervangen en dat de Israëlische luchtmacht vergeleken bij de stekte van vóór de veldtocht moet worden uitgebreid. „We kunnen ons niet tevreden stellen met de vroegere sterkte van onze lucht macht. omdat we horen van een stroom van Sowjet-toestellen naar Syrië", aldus Ben Goerion,, die er aan toevoegde dat hoewel de berichten over de Sowjet-wa- penleveringen aan Syrië over dreven waren, zij niet genegeerd mogen worden. Over Gaza zei hij: „Ons oog merk is geweest ervoor te zorgen dat de indringer, die daar acht ja ren geleden bleef, er in de toe komst niet zal blijven". „Le Monde" maakt melding van geruchten in diplomatieke kringen volgens welke Foster Dulles binnenkort ontslag zou willen nemen. Als een van de kandidaten, die de meeste kans zouden maken hem op te volgen als minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, wordt generaal Gruenther ge noemd, die een vriend van presi dent Eisenhower is en goede be trekkingen met de Europese re geringen onderhoudt. Volgens de Berlijnse „Nacht- depesche" zouden in het laatste etmaal vele studenten in Oost- Berlijn en in Freiberg (Saksen) door de staatsveiligheidsdienst gearresteerd zijn; zij, zouden be schuldigd zijn van samenzweren tegen de Duitse democratische republiek. In de afgelopen vier weken zouden verder duizenden functio narissen van de „socialistische eenheidspartij" in de plaatselijke en regionale afdelingen zijn af getreden. De Israëlische radio heeft dins dag gemeld, dat de Syrische re gering van Saibri El Assali is af getreden onder druk van een militaire groep. Volgens de Israëlische zender meldde radio-Bagdad, dat de mili taire groep onder leiding van ko lonel Sarradj eigenlijk alle be voegdheden van de regering aan zich heeft getrokken. Sabri ei Assali, wiens regering in juni van dit jaar werd gevormd, dien de het ontslag van zijn kabinet in bij de president, Sjoekri el Koewatli, aldus het radiobericht. De Syrische president, Koe watli, zal donderdag in een rede het Syrische standpunt toelichten ten aanzien van de kwesties die voor de Arabische wereld van be lang zijn. Kolonel Abdoel Hamid Sarradj is hoofd geweest van de inlich tingendienst van het Syrische le ger. Van betrouwbare Arabische zijde is vorige maand te Bagdad vernomen, dat hij deel uitmaakt van een driemanschap, dat Syrië in „Sowjet-stijl!" bestuurt. De twee andere drie mannen zijn Salah Bitar en Chalid Bak- dasj. Bitar is minister van Bui tenlandse Zaken en leider van de nationalistische partij Al-Baath Alarbi en Bakdasj is secretaris- Het Franse opperbevel in Port Foead heeft dinsdag het bevel ontvangen een begin te maken met de terugtrekking van de Franse strijdkrachten uit Egypte, aldus is te Nicosia bekend ge maakt. Volgens een hoge Franse stafofficier op Cyprus zal de terugtrekking twee tot drie we ken vergen. Volgens welingelichte kringen te Port Said zijn de Britse en Franse troepen dinsdagmorgen begonnen zich in te schepen. Naar wij vernemen, is het niet te verwachten, dat er onder het huidige ministerie een nationale voetbalpool, ten bate van de sport >»f voor welk ander doel ook, tot stand zal komen. Tijdens de kabinetsformatie is gebleken, dat dit op zodanig principieel verzet zou stuiten, dat daardoor de totstandkoming van een kabinet in hoge mate zou be moeilijkt zijn geworden. generaal van de communistische partij. „Wij zijn geneigd te geloven, dat de campagne van valse voor lichting over Syrië begint op te houden en wij verklaren dat de door Syrië gevolgde gezonde po litiek het land de gelegenhei- zal geven alle moeilijkheden te boven te komen en de vrede in het Midden-Oosten te bewaren", aldus heeft de Syrische minister van Buitenlandse Zaken, Bitar, verklaard. Het ministerie heeft een rap port over de Palestijnse kwestie opgesteld dat aan alle Syrische diplomatieke missies in het bui tenland zal worden toegezonden. De verduisteringsvoorschriften, die sedert de vijandelijkheden in Egypte in Syrië van kracht wa ren, zijn met ingang van gisteren ingetrokken. l "1 y -r Iv Naar wij vernemen is de rege ring bereid alsnog duizend Hon gaarse vluchtelingen op te nemen boven de twee duizend, die hier te lande al zijn ondergebracht. Maandag is needs een selectie team, bestaande uit ambtenaren van de departementen van Justi tie, Sociale Zaken en Volksge zondheid en Maatschappelijk Werk, naar Oostenrijk vertrok ken. In het geheel zullen dus straks drie duizend Hongaren in ons land zijn opgenomen. Bovendien zullen twee duizend Hongaren tijdelijk in ons land ko men in afwachting van hun ves tiging in andere landen. Tijdens hun verblijf hier te lande zullen zij op die vestiging worden voor bereid. Dit houten „prefab" huis, uitgerust met een „vliegende kamer", die negen meter voorbij de laatste pijler uitsteekt, won een prijs bij een huizen-ontwerpwedstrijd in Chicago. Het bouwsel moge er niet zo solide uitzien, het heeft toch maar twee Amerikaanse orkanen zonder een schrammetje doorstaan, en dat wil toch wél wat zeggen. Wij vinden het geen onaardig idee voor onze badplaat sen: zo van de voorkamer het water in! Het Britse ministerie van Ma rine heeft maandag te Londen bekendheid gegeven aan een plan dat voorziet in het in drie stadia weer bevaarbaar maken van het Suezkanaal. In het eerste stadium zouden negen wrakken en twee opgebla zen bruggen die zich bevinden in dat gedeelte van het kanaal, waarvan het aangrenzende ge bied in Egyptische handen is worden opgeruimd. In het tweede stadium zouden de overige wrakken uit het ka- Gistermiddag om even voor twee uur is in de omgeving van de gemeente Vessem in Noord- Brabant een Republic F-84 F „Thunderstreak"-straaljager van de vliegbasis Eindhoven van de koninklijke luchtmacht veronge lukt. De bestuurder, tweede lui- tenantviieger H. Vendrig, deel de aan de verkeerstoren op de basis mede, dat zijn machine in brand stond en dat hij haar zou verlaten met de schietstoel. Aldus geschiedde. Twaalfduizend Britse reservis ten, die sedert het begin van de crisis inzake het Suezkanaal on der de wapenen zijn geroepen, zijn in de afgelopen tien dagen afgezwaaid, aldus heeft de Britse minister van Oorlog, Hare, dins dagmiddag in het Lagerhuis meegedeeld. De rest zal zeer binnenkort naar huis kunnen terugkeren, al dus de mihister. „Egypte zal de tolgelden in het Suezkanaal niet verhogen om de onkosten door de agressie veroor zaakt te bestrijden", aldus heeft premier Nasser van Egypte vol gens een Arabische uitzending van radio-Rome maandag tegen over een verslaggever van het Italiaanse blad „II Messagero" verklaard. Hij had er aan toegevoegd dat de schade een vijftig miljoen Egyptische ponden beloopt „die door de agressors moet worden gedekt". Op de grens van Vessem en Middel beers ikwam het toestel aan de grond in de ontginning van de Landschotse heide, op cir ca negen kilometer van de vlieg basis. De vlieger werd op ongeveer drie kilometer van de plaats waar het toestel was neergekomen on gedeerd aangetroffen. Het vliegtuig schoot na de aan raking met de grond een heel eind door en bleef op korte af stand van een ploegende landbou wer liggen. Wrakstukken lagen wijd en zijd verspreid. Op de vliegbasis heeft even la ter een „Thunderstreak"-straal- jager van de koninklijke lucht macht '.met moeilijkheden te kam pen gekregen; de vlieger zou een vlucht gaan ondernemen, maar merkte vóór de start, tijdens het proefdraaien van de straalmotor, dat er iets niet in orde was. Hij verliet het toestel. Een begin van brand is door de brandweer1 van de basis geblust. De Saoedi-Arabische minister van Staat, Ali Reza, heeft dins dag te Bern namens de Saoedi- Arabische minister van Handel, zijn broer Mohammed Reza, mee gedeeld, dat zijn regering hervat ting van de diplomatieke en eco nomische betrekkingen met Frankrijk en Groot-Brittannië zal overwegen, wanneer do Brits- Franse troepen uit Egypte zullen zijn teruggetrokken. Bij de economische betrekkin gen is natuurlijk de aardolie in begrepen, aldus minister Ali Reza. Saoedi Arabië staakte de olie leveranties aan Groot-Brittannië en Frankrijk na het Brits-Franse militaire ingrijpen in Egypte. naai moeten worden verwijderd, opdat de passerende schepen vol ledige vrijheid van navigatie krij gen. De derde fase zou moeten be staan uit het opruimen van puin in de ankerplaatsen en uit een algemene zuivering van het ka naal, om alle nog niet verwijder de obstakels uit de weg te rui men. In verband met de opruimings werkzaamheden wijst het minis terie op de aanwezigheid van een uit 35 vaartuigen bestaande vloot van Britse bergingsvaartuigen, „een evenwichtige en ongeëve naarde eenheid, die in staat is het werk uit te voeren", waaraan wordt toegevoegd: „Minder dan een vierde gedeelte van dezeber- gingsvloot is er reeds in geslaagd de haven van Port Said weer voor de scheepvaart toegankelijk te maken en zij heeft de weg ge baand voor enkele schepen van het konvooi, dat in het Suezka naal is opgesloten. Indien men het Suezkanaal zo spoedig mogelijk weer bevaar baar wil maken, is het een vast staand feit dat hiervoor buiten gewone middelen, zoals onze ber- gingsvloot, moeten worden aan gewend", aldus de door het Brit se ministerie van Marine uitge geven verklaring. GEHEEL NIEUWE COLLECTIE Coctailschortjes Tafelkleden Kussens Kindertafelkleden Kinderwandkleden Juist uit Duitsland gearriveerd AXELSESTRAAT 68 TERNEUZEN De Cubaanse premier, Jorge Garcia Montes, heeft in het Co .- gres meegedeeld, dat is komen vast te staan, dat de revolutionai ren, die maandag nabij Manza- nillo zijn geland om het bewind van president Batista omver te werpen, een basis in de Domini caanse republiek hebben. Het Congres was bijeengeroe pen ter goedkeuring van het de creet van de president om in alle provincies met uitzondering van Havanna en Mantazas de grond wettelijke waarborgen op te schorten met het oog op de strijd tegen de revolutionairen. Intussen zijn de drie onderde len van de Cubaanse strijdkrach ten een gezamenlijke actie tegen de gelande revolutionairen be gonnen. Volgens bewoners van de streek bij Manzanillo worden de opstandelingen geleid door een man, wiens beschrijving be antwoordt aan die van Fide] Cas tro, die vorige maand in Mexico de landing al had aangekondigd. Eerder hadden geruchten de ronde gedaan, dat Castro bij de landing was gesneuveld. WEINIG VERANDERING Boven geheel West-Europa b-e- vindt zich zachte lucht, die mei westelijke wind van de oceaan wordt aangevoerd. In deze lucid komt veel bewolking voor we er uit hier en daar wat motregen viel, maar er waren ook er.koie opklaringen. De westelijke stro ming wordt veroorzaakt door een hogedrukgebied, waarvan he centrum boven de Golf van Bis- caye is gelegen. In het noorden heerst enige depressie die de af gelopen 24 uur de wind deed h nemen in het zeegebied tussen Noorwegen en IJsland. Verder naar het westen ontwikkelt zi 'h een hogedrukgebied, dat in bete kenis toneemt. Van direkte in vloed op het weer in ons land zijn deze ontwikkelingen niet. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdagoch tend tot woensdagavond. Aanhoudend zacht Zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen of motregen maar ook enkele verspreide opklaringen. Matige tot vrij krachtge westelij ke wind. Zacht weer. DONDERDAG 6 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 3.56 4.20 Terneuzen 4.31 455 Hans weert 5.11 555 Walsoorden 5.21 5.45 ZON MAAN op onder op onme Dec. 5 8.33 16.32 10.42 19.42 6 8.34 16.32 11.11 20.47 7 8.36 16.31 11.36 21.55

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1