NOVITA het te Biggekerke De olie-situatie Zes overtreders van Zondagrijverbod De huisvesting der Hongaren in het Kamp «ïanjoeg» over de arrestatie van Imre Nagy Indonesische vice-president Hatta afgetreden HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN öïi£eon salons j'obent" MAANDAG 3 DECEMBER 1956 12e Jaargang Nr 3937 Verenigde Staten zullen 21.500 Hongaarse vluchtelingen toelaten „B-52" omlaag gestort Handwerken GWuriVooa>. Dsewëieh^bizonde;- Vice-president Hatta is zaterdag afgetreden. Hij is elf jaar in functie geweest. Het aftreden van de sterk anti-communistische vice- president, die wel eens „het geweten van de natie" is ge noemd, heeft onder Indone sische politici grote be zorgdheid verwekt. KOLONEL LUBIS VAN FUNCTIE ONTHEVEN MOSKOU: „Geen olie naar Engeland en Frankrijk' Zakenreis met mecano vliegtuigje Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal, per ADonneineiiL»iJiij=- j r v o maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ,t. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 et; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties; 5 regels 1,— Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: A*es Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Voor het Maandagnummer: zaterdags 10 uur Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur President Eisenhower heeft zaterdag te Augusta, in de Ame rikaanse staat Georgië, medege deeld dat het aantal Hongaarse vluchtelingen, dat naar de Ver. Staten aal mogen emigreren, tot 21.500 is verhoogd. Dit is ge schied om verlichting te brengen in het vluchtelingenvraagstuk, waar Oostenrijk zich thans tegen over gesteld ziet. Een „B-52" bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht is in de nacht van vrijdag op za terdag, kort na het opstijgen van de luchtmachtbasis te Castle, in Caïifornië, omlaag gestort en in brand gevlogen. De tien inzitten den zijn om het leven gekomen, aldus een mededeling van een woordvoerder van de leiding der basis. GIRO 999 EN GIRO 777 BIJNA S'/t MILJOEN De stand van giro 999 van het nationale comité hulpverlening Hongaarse volk te Amsterdam is zaterdag gestegen tot een bedrag van 2.558.818,32, die van giro 777 van het Nederlandsche Roode Kruis tot 2.881.611,25. GEHEEL NIEUWE COLLECTIE Coctailschortjes Tafelkleden Kussens Kindertafelkleden Kinderwandkleden Juist uit Duitsland gearriveerd AXELSESTRAAT 68 TERNEUZEN Y— .v--Vv Zowel te Amsterdam, Rotter dam als 's Gravenhage is door dc politie tegen twee overtreders van het zondagsrijverbod proces verbaal opgemaakt. In Rijswijk (Z.-H.) hield de po litie een auto aan, voorzien van gasflessen. Zij bleek de auto niet ten onrechte aan te houden, want de gasflessen waren alleen ter misleiding van de politie aange bracht. De auto liep normaal op benzine en werd in beslag geno- mprof. dr W. K. Hirschfeld van de rijksuniversiteit te Utrecht, fa culteit der diergeneeskunde, die zien zondagnacht na afloop van het promotiediner van dr Groten huis van Zeeland in de richting Utrecht spoedde, werd onderweg door de mist misleid in de buurt van Dordrecht. Hij moest daar door omrijden en kwam m Utrecht aan op de rotonde om o minuten voor vijf. Hij dacht nog net de hogeschool te bereiken, maar moest toen wachten voor een overweg, 200 meter daar van daan. Inmiddels sloeg 't vijf uur. Politie-agenten dachten een mooie buit te hebben, maar hij stapte uit zijn auto, liet zijn vrouw ach ter het stuur gaan zitten en is toen zijn auto verder gaan du; wen Met zijn gezelschap is nij tot het ochtendgloren op de hoge school gebleven, heeft toen een relatie opgebeld, die een Merce- des-diesel bezat is daarna naar huis gebracht, na onderweg nog vijf keer te zijn aangehouden. De te Amsterdam in beslag ge- nomen auto's betroffen die van een vertegenwoordiger, die be weerde door de gladheid van de weg te zijn opgehouden. De an dere automobilist was iemand, die een wagen met buitenlands ken teken had. Hij gaf diverse adres sen op in Nederland en Zwitser land, waar hij woonachtig zou zijn. De rechter moet nu maar uitmaken of hij als „ingezetene beschouwd moet worden. De Bond voor Bedrijfsautover- keer in Nederland, de federatie van Nederlandse organisaties voor het personenvervoer en de Koninkl. Nederlandse vereniging van transportondernemingen heb ben bij geruchte vernomen, dat de minister van Economische Za ken voornemens is het zondags rijverbod uit te breiden tot mo torrijtuigen welke dieselolie, pr> paangas en petroleum als brand stof gebruiken. Zij hebben daarom zaterdag de minister een telegram gezonden, waarin zij hem verzoeken van een dergelijk verbod ontheffing te verlenen voor autobussen, die gebruikt worden voor toerwagen- ritten en ongeregeld vervoer. On matig gebruik van brandstof be hoeft van zo'n ontheffing niet ge vreesd te worden, zo zeggen zij, omdat men voor elke uit te voe ren rit een vergunning moet heb ben van het ministerie van Ver keer en Waterstaat. De mogelijkheid van een uitbrei ding van het zondagsrijverbod tot de genoemde categorieën is er wel, zo vernam het A. N. P. bij navraag van het ministerie van Economische Zaken, maar een beslissing daarover heeft de mi nister nog niet genomen. rolled'® 'S eens Mik®"1 £W FATHER PROOF Tot vrijdagavond heeft een spe eiaJe parlementaire delegatie ge tracht dr Hatta te bewegen zijn besluit te herzien met het oog op tie „verwarde binnenlandse toe stand", die reeds heeft geleid tot een vergeefse poging van een groep legerofficieren de regering omver te werpen en tot verdeeld heid tussen de politieke partijen, die rijn vertegenwoordigd in de regering van Ali Sastroamidjojo. De pogingen van de delegatie hebben echter geen succes gehad De „twee-eenheid" Soekarno- Hatta, gepropageerd als het sym bool van de eenheid van het Indo nesische volk sinds beide leiders in augustus 1945 de onafhanke lijkheidsverklaring tekenden, be staat niet meer. V olgens vooraan staande politieke figuren is deze eenheid de laatste jaren slechts schijn geweest. Het was een pu bliek geheim, dat de beide staats hoofden tegengestelde inzichten hadden in een aantal belangrijke kwesties. Nog slechts enkele da gen geleden plaatste Hatta zich diametraal tegenover Soekarno toen hij zeide, dat een analyse zou aantonen dat alle politieke anar chie, die thans bestaat, het gevolg is van een nationale revolutie, die niet op tijd werd beëindigd. Soe karno heeft herhaalde malen ver klaard, dat de Indonesische revo lutie niet voltooid zal zijn vóórdat „West-Irian" deel is geworden van het Indonesische grondgebied en vóórdat de koloniale economie plaats heeft gemaakt voor een nationale economie. Het Indonesische parlement heeft vrijdagavond een resolutie aangenomen, waarin uitdrukking wordt gegeven aan de „grote dank en waardering voor de dien sten, bewezen aan staat en volk" door de afgetreden vice-president. In de resolutie wordt uiting gege ven aan de overtuiging dat dr wijden aan de belangen van de Indonesische natie. Met uitzondering van de som munisten, die Hatta voortdurend hebben aangevallen, hebben ver tegenwoordigers van a41e Indone sische politieke partijen de beslis sing van Hatta betreurd. Enkele leden van het parlement voor de Islamietische partijen zeiden op recht te hopen, dat Hatta een „lei- der van het Indonesische volk zal blijven". Andere leden verklaar den, dat Hatta's aftreden „het on derwerp dient te zijn van zelfkn tiek van de politieke leiders". Het was een gevolg van hun onverant woordelijke daden, dat het samen gaan tussen Soekarno en Hatta niet langer bestaat, aldus deze leden. Bij de behandeling van de reso lutie kon een der parlementsleden een vertegenwoordiger van een der kleinere partijen zijn emoties niet langer bedwingen en hij barstte in tranen uit. Een lid van de Islamietische partij P.P.T. I., Djalaluddin, waarschuwde liet parlement, dat „er iets zou kun nen gebeuren na het aftreden van Hatta". Hij ging echter niet op de bijzonderheden daarvan in. In Djakarta is vrijdag bekend gemaakt, dat kolonel Zukifli Lubis, de voormalige waarne mende chef-staf van die Indone sische landstrijdkrachten, van zijn functie van militair comman dant in Noord-Sumatra is onthe ven. Hij. wordt er van beschul digd een complot te hebben ge smeed om de regering omver te werpen. Inmiddels is de verblijfplaats van Lubis nog steeds onbekend. Het Indonesische kabinet heelt kolonel Zulkifli Lubis, gewezen vice-stafchef van het Indonesische leger, donderdagavond ervan be schuldigd „verscheidene pogin gen" tot een staatsgreep te heb ben gedaan. De mededeling van het kabinet, na een bijeenkomst van een ge hele dag, volgt op een beschuldi ging van de legerleiding, dat ko lonel Luhis een samenzwering had georganiseerd om de rege ring met geweld omver te wer- pem Een aantal hoge officieren heeft huisarrest. Het officiële Zuidslavische pers- bureau „Tanjoeg" heeft zaterdag de brieven gepubliceerd, die de Zuidslavische en de Hongaarse regering hebben gewisseld toen oud-premier Nagy van Hongarije op de Zuidslavische ambassade in Boedapest vertoefde. De briefwis seling leidde tot de Hongaarse be lofte, dat Nagy en zijn aanhan gers ongemoeid gelaten zouden worden als zij de ambassade ver lieten. Die overeenkomst is, zoals bekend, geschonden. Nagy en een 40-tal metgezellen werden bij het verlaten van de ambassade door de Russeri aangehouden en weg gevoerd. De Zuidslavische regering heelt tot publikatie van de brieven be sloten, omdat geen antwoord is ontvangen op de Zuidslavische protesten tegen de schending van de overeenkomst. Uit de documenten blijkt, dat een aanhanger van Nagy, Zoltan Szanto, op 2 november voor zich zelf en andere communisten had geïnformeerd naar de mogelijk heid van asiel op de Zuidslavi sche ambasade, „als hun levens in gevaar zouden komen door programs van reactionairen". De Zuidslavische regering zegde uit humanitaire overwegingen en in overeenstemming met het inter nationale recht asiel toe, aldus „Tanjoeg". Toen de Russen op 4 november ingrepen, vluchtten Zoltan Szan to. Imre Nagy en nog 14 commu nistische leiders naar de ambas sade. De regering van premier Kadar en de Zuidslavische regering kwamen overeen, dat de kwestie- Nagy zo spoedig mogelijk op vriendschappelijke basis geregeld moest worden. Er waren twee mogelijkheden, vrijgeleide voor Nagy en de zijnen of overbren ging naar Zuid-Slavië. Zuid-Slavië voelde het meeste voor de eerste mogelijkheid en dat was tevens de'wens van Nagy en zijn aan hangers. Kadar stelde echter voor Nagy en de anderen naar een van de Oost-Europese landen te zen den. Volgens „Tanjoeg" hadden Na gy en de anderen, Kadars voorste verworpen, omdat zij in Honga rije zelf willen blijven en deel ne men aan het openbare leven, vooropgesteld dat hun veiligheid gegarandeerd werd. Uit de brie ven blijkt, dat Kadar 16 november met het Zuidslavische inzicht in stemde, maar de volgende dag al weer tegenvoorstellen indiende, die door Nagy en de zijnen wer den verworpen. Tenslotte ver klaarde de regering-Kadar dat zij akkoord ging met het Zuidslavi sche voorstel, waarop het gezel schap op 22 november de ambas sade verliet. Radio-Belgrado heeft zaterdag avond verklaard, dat Nagy en zijn gezelschap in het wintercentrum Sinaia in de Roemeense Karpa- then op een 100 km van Boeka rest verblijven. Nagy zou echter uitdrukkelijk geweigerd hebben naar Roemenië te gaan. kapp«r hei apart» cocM markt [6 krwwtrjjsfroal 9 faiMuzen nat. en internationaal jurylid wij leveren met succes alle voor komende haarwerken de betere toiletartikelen Met betrekking tot de huisves ting van Hongaarse vluchtelingen in het kamp van de Dienst Aan vulende Werken te Biggekerke deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid het volgende mede: „Het woonoord in Biggekerke is ingericht voor het onderbrengen van arbeiders en is nu, mede in samenwerking met de bevolking, voor het tijdelijk opvangen van Hongaarse vluchtelingen in ge reedheid gebracht. Een klein aantal vluchtelingen was over de inrichting van het woonoord teleurgesteld omdat het naar zij verklaarden, tijdens hun verblijf in Utrecht was voor gespiegeld, dat het o.m. in ver warmde hotelkamers zou worden gehuisvest. Uit mededelingen van de zijde van de federatie van vluchtelin gen, bij monde van mr Sark, is gebleken, dat van zodanige voor spiegelingen geen sprake is ge weest. Deze vluchtelingen toon den zich ontevreden, dat zij op hun bedden molton lakens in plaats van witte linnen lakens aantroffen en voorts, dat zij niet in een stad maar in een dorp wer den ondergebracht. Deze Hongaren bovendien ontevreden over de geldelijke te gemoetkoming welke zij in Utrecht hadden ontvangen hebben uit eigen beweging het kamp verlaten. Zij zijn thans deels bij particulieren onderge bracht. Over hun nadere huisves ting is overleg gaande. Er kan geen sprake van zijn, deze vluch telingen thans tegen hun zin naar het woonoord terug te brengen, aangezien het verblijf in alle woonoorden op basis van vrijwil ligheid is geregeld, met inachtne ming evenwei van de voorschrif ten, welke voor ieder normale sa menleving gelden. Evenmin wordt op dit ogenblik overwogen het woonoord Bigge kerke te ontruimen. Het ministe rie van Sociale Zaken en Volks gezondheid staat op het stand punt, dat het woonoord in Bigge kerke, ook wat de verwarming betreft, aan normale eisen voldoet en dat er geen aanleiding is op het voorlopige bestemmingsplan terug te komen. De stemming in het woonoord laat overigens niets te wensen over", aldus het minis terie van Sociale Zaken en Volks gezondheid. In een bespreking tussen het Zeeuws comité voor hulp aan het Hongaarse volk en de directeur- generaal van de arbeidsvoorzie ning, dr ir D. R. Mansholt, heeft laatstgenoemde medegedeeld, dat het kamp te Biggekerke, waaruit vrijdag 19 van de 90 Hongaarse vluchtelingen vertrokken, omdat zij klachten hadden over huisves ting en verzorging, niet zal woi- den ontruimd, aangezien het aan de te stellen eisen voldoet. Het Zeeuws comité bleef niette min de voorkeur geven aan ont ruiming van dit kamp, waaraan zijns inziens grote bezwaren kle ven en deelde mede, dat er in Zee land betere huisvestingsmogeïijk- heden zijn, o.a. de goed geoutil leerde jeugdherberg te Axel. Om uit de impasse te geraken ver klaarde men zich bereid mede te werken aan de terugkeer der 19 Hongaren naar het kamp, zij het op enkele voorwaarden. Men achtte het onaanvaardbaar, dat deze vluchtelingen, indien zij niet naar 't kamp wensen terug te ke ren, naar Oostenrijk zouden moe ten terugkeren, zoals door de heer Mansholt werd medegedeeld. Het is volgens genoemd comi té, onbillijk aan jongemannen, die nauwelijks een paar dagen in een volkomen vreemd land zijn en na de ernstige geestelijke schok die zij kregen, de eis te stellen zich volledig te houden aan gestelde regels. De 19 Hongaren verblijven nu in pensions te Vlissingen en te Middelburg. Zondag zijn via tol HONGAARSE FAMILIELEDEN VINDEN ELKAAR In het kamp „Vakantievreugd" bij Qmimen, waar ruim 80 Hon gaarse vluchtelingen zijn onder gebracht, zijn drie l'eden van een geizin herenigd. Een 18 -jarige jongeman, die tijdens de maal tijd binnenkwam, herkende in twee der aanzittenden zijn vader en moeder, die nog in onwetend heid verkeerden over zijn, komst. Toen de Russen hun actie in Hongarije begonnen, waren de jongen en zijn ouders 400 km van elkaar verwijderd. Zij vlucht ten afzonderlijk over de grens. De ouders kwamen echter reeds met het eerste transport vluch telingen naar Nederland en de jongeman met het derde. Hij ver nam pas in Utrecht dat ook zijn ouders in Nederland wanen. Het gezin mist nu nog een vijf-jarig kind.. In het PTT-rustoord te Oot- marsum hervond een Hongaar zijn broer en schoonzuster. In kringen, die in nauw contact staan met het bureau vein de minister-president heelt men de publikatie van het communiqué van het Witte Huis, omtrent -het 'besluit van de Amerikaanse re gering Europa te helpen zijn olie voorziening te verzekeren met voldoening ontvangen. Men ziet er een manifestatie in van de noodzakelijke solidariteit tussen de Europese landen en de Ver. Staten en men is er zeker van, dat het voor de Franse openbare mening een nieuw bewijs zal zijn voor de duurzaamheid van de Noordatlantische verdragsorgani satie. Uit Londen wordt door Reuter gemeld, dat ook de Engelse olie maatschappijen het bericht om trent het Amerikaanse besluit met instemming hebben ontvan gen. Een woordvoerder van de Esso petroleum, welke deze maand reeds 2,5 miljoen barrels olie in havens van de Golf van Mexico heeft gekocht, en in de cember eenzelfde hoeveelheid hoopt op te nemen, deelde even eens mede, dat de maatschappij de aankondiging met voldoening had ontvangen. Andere grote oliemaatschappijen, als de Bri tish Petroleum en de Vacuum Oil verklaarden, dat het bericht welkom was, doch dat het nog te vroeg was om gedetailleerd commentaar te geven. In sommi ge oliekringen te Londen ver klaarde men, dat de Verenigde Staten de vraagstukken van het 'binnenlandse vervoer van olie en -betreffende de zeevarende tank schepen tot oplossing zouden moeten brengen. Een woordvoerder voor het Engelse ministerie voor brand stof en energie deelde mede, dat door het Amerikaanse plan uit eindelijk het Engelse tekort ver minderd zou worden van 40 pro cent van het normale aanbod tot omstreeks 25 procent en in een later stadium mogelijk zelfs nog minder. Hij voegde hieraan ech ter toe, dat het nieuwe jaar al voor een goed deel verstreken zou zijn, vóór enig effect van de Amerikaanse Inspanning merk baar zou wordien. Radio Moskou heeft zaterdag een verklaring van het persbu reau Tass omgeroepen, waarin berichten, als zou de Sowjet-Unie onderhandelen over de verkoop van olie aan Frankrijk en Enge land, worden tegengesproken. „Al deze berichten zijn een puur verzinsel om de openbare mening in de wereld te misleiden",-aldus Tass. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde vrijdag, dat aanbiedingen van de Sowjet- Unie voor een verhoogde levering van olieprodukten aan Frankrijk in de komende drie jaar in begin sel waren aanvaard. Volgens de Franse woordvoer der had de Sowjet-Unie begin ok tober aangeboden, in 1957 650.000 ton, in '58 875.000 ton en in '59 1.900.000 ton te leveren. Van de 350.000 ton, die Rusland volgens het bestaande contract dit jaar moet leveren, is 50.000 ton deels ruwe olie en deels gas oline nog niet aangekomen. Functionarissen te Parijs ver klaarden, dat men zich bij de be oordeling van genoemde cijfers moet realiseren, dat Frankrijk per jaar 25 miljqen ton oliepro dukten verhruikt. ken gesprekken met hen gevoerd over eventuele terugkeer naar het kamp 17 van hen weigerden terug te gaan. Ook zaterdagavond was al een gesprek met hen gevoerl door dr ir Mansholt. Hierom trent verklaarde de heer J- C. Visser, hoofd van de afdeling voorlichting van het ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid, zaterdagavond in het kamp te Biggekerke, dat de heer Mansholt had gesteld, dat de Ne derlandse overheid verantwoorde lijk is voor de gang van zaken in de kampen. Zij moeten zeker ge zag laten gelden en erop kunnen rekenen, dat bepaalde regels in acht worden genomen. Volgens de heer Visser waren de betrok ken Hongaren van de redelijkheid dezer argumenten niet te overtui gen. Zouden zij niet behoeven te rug te keren, dan zou daarmee het hek van de dam zijn. De kwestie de huisvesting in deze kampen is, aldus de heer Visser, geregeld in volledige overeen stemming met de Nederlandse fe deratie voor vluchtelingenhulp. Als de 19 Hongaren terugkeren, VIER HONGAARSE PAARTJES IN DEN ECHT VERBONDEN Achtmaal klonk zaterdagmor gen het vastberaden „legen", „Ja, ik wil", tijdens een plechtigheid in de trouwzaal van het gemeen tehuis te Zeist, waar vier Hon gaarse studentenpaartjes in het huwelijk traden. Het was een ongewone gebeur tenis in Zeist dit collectieve huwe lijk. Velen verdrongen zich voor het gemeentehuis, waarvan het Hongaarse dundoek wapperde. Do bruidspaartjes behoren tot de studentenvluchtelingen, die een voorlopig onderkomen hebben ge vonden in het Doopsgezinde con ferentiecentrum „Heerenwegen" te Zeist. Vier verloofde paartjes wilden elke mogelijkheid om van elkaar gescheiden te worden uit sluiten en besloten te trouwen. Voor deze huwelijken was specia le toestemming nodig van de of ficier van Justitie. De burgemeester van Zeist, mr A. P. Korthals Altes, voltrok het huwelijk. De trouwformule werd door de burgemeester van Zeist in het Hongaars uitgesproken en hij richtte zich daarna in een per soonlijk woord tot de jonggehuw den. Hij wees erop, dat het verkrij gen der papieren, voor Neder landse bruidspaartjes zo gemak kelijk. voor deze Hongaarse stu dentenvluchtelingen een onover komelijke moeilijkheid scheen. Namens het gemeentebestuur van Zeist bood hij elk der bruids paartjes een cassette aan. De Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht had da bruidsparen verrast met een bruidsboeket. De ruim 80 Hon gaarse studenten, die thans in Zeist verblijven, luisterden de plechtigheid op. Zij waren alle getooid met een corsage van cy clamen. zullen zij worden behandeld alsof er niets is gebeurd. Doen zij dit niet, dan blijft er voor hen maar één mogelijkheid over, n.l. terug keer naar Oostenrijk. Een ander punt is echter, of deze groep bij terugkeer nog door de achterge bleven kameraden zal worden ge accepteerd, zo verklaarde de heer Visser. Onder de bewoners van het kamp bestaat een zekere stro ming, die de groep liever niet te rug ziet. Er bevinden zich n.l. eni ge onevenwichtige naturen onder, die door al hetgeen zij hebben meegemaakt, wat overspannen zijn. Naar het oordeel van het Zeeuws comité zouden de moei lijkheden zijn opgelost als de 19 Hongaren konden blijven, waar zii nu zijn en als de bewoners van het kamp zouden worden onder gebracht naar andere, aangena mer gelegenheden. De toezegging is gedaan, dat het z.g- „screenen'* der vluchtelingen zo spoedig mo gelijk zal beginnen en dat *ok met de arbeidsbemiddeling de uiterste spoed zal worden be tracht. Voorts zal het Zeeuws co mité de ontspanning en al wat daarbij behoort zelf mogen ver zorgen, in samenwerking met het gemeentebestuur, terwijl de Com- misasris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, de bevoegd heid heeft zich doorlopend op de hoogte te stellen van de gsng van zaken in het kamp. Uit New York arriveerde zater dagmorgen op Schiphol de Deense kaasmagnaat Esper Boel 143 jaar), die zaterdag een aantal uren op de Amsterdamse luchtha ven doorbracht in afwachting van zijn eigen toestel, dat rond het middaguur arriveerde, nog geheel gedemonteerd. Het werd in aller ijl in elkaar gezet, zodat de heer Boel zaterdag nog kon doorvlie gen naar Denemarken. „Voor mij is dit een hele gewo ne zaak", aldus de kaasmagnaat en eigenaar van de grootste Deen se varkensfarm. „Het is een beet je lastig, dat het toestel nog niet in elkaar zit, maar ik heb het pas nieuw gekocht in Amerika", MEISJE OVERREDEN. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur is de 15-jarige Hannie Don- ners uit Horn op de Sittarderweg bij de ingang van haar woon plaats aangereden door een be stelauto, bestuurd door een in woner van Berg-Urnhoud. Het meisje, dat met vriendinnetjes per fiets terugkeerde van de Mu- loschool in Sittard, werd op slag gedood. DE RODE KRUIS-ZENDINGEN VOOR HONGARIJE. De intendance van het Neder landse Rode Kruis heeft in do maand november in totaal 29 wa gonladingen per spoor en bijna 300 ton hulpgoederen per vracht auto naar Wenen gestuurd voer de hulpverlening aan de Honga ren. Een deel van deze goederen is door andere instanties zoals het R. K. Huisvestingscomité, hei Safe the Children Fund" en het comité „Amsterdam helpt Hon garije" aan het Nederlandse Rode Kruis ter verzending aan geboden. Een ander deel is als geschenk in natura ontvangen en de rest is aangekocht uit de gelden, die op girorekening 777 zijn binnengekomen. De waarde van deze goederen, exclusief hei ter verzending aangebodene, be draagt 1.548.544,72. ZACHT Gedurende het weekeinde voer den westelijke winden geleidelijk zachtere lucht naar onze omge ving. Terwijl zaterdag de maxi mumtemperaturen in net binnen land beneden 4 graden bleven, werden zondag op tal van plaat sen maximumtemperaturen van omstreeks 8 graden gemeten. Het weer bleef onder invloed staan van een depressie, die snel van IJsland naar de Oostzee trok en die de wind boven het Noord zeegebied gedurende korte tijd tot westerstorm deed toenemen. Bij ons bleef er over het alge meen veel bewolking, maar de re- genhoeveelheden waren op de meeste plaatsen gering. Over de Britse eilanden naderde zondag avond een zwakke rug, die ge volgd werd door een depress.e, die IJsland snel van het zuid westen uit naderde. Bij ons blijven vandaag matige tot krachtige westelijke winden zachte lucht aanstromen, waarin over het algemeen vrij veel be wolking voorkomt, maar 't blijft overwegend droog. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Zacht. Over het algemeen veel bewol king maar overwegend droog weer. Matige tot krachtige weste lijke wind. Zacht. DINSDAG 4 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 2.52 3.07 Terneuzen 3.27 3.42 Hansweert 4.07 4.22 Walsoorden 4.17 4.32 ZON MAAN op onder op onder Dec. 3 8.31 16.33 9.22 17.42 4 8.32 16.33 10.06 18.40 5 8.33 16.32 10.42 19.42

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1