*r> Bijverdienste lonend wordt dubbel V erklaring van .Lloyd JL Het olietekort in West-Europa 5WEE7* qPPORAi PHILIPS „Infraphil' Eric de Noorman - Het land der witte mannen Aalsmeerder tuinder heeft nu bloeiend bedrijf in Canada Tsjoe en Lal op bezoek bij IVebeoe de enige sigaret, waarbij ik geen last heb van mijn keel" K GIRO 777 EN GIRO 999 DE VRIJWILLIGE ZIEKTEVERZEKERING VOOR BEJAARDEN Nederland schenkt het beste aan Canada, Canada schenkt het beste aan Nederland: Een zuivere Virginia voor slechts SJEPILOF IN KOPENHAGEN AARTSBISSCHOP MAKARIOS EMIGRANTEN KOMEN IN NEDERLAND DE FEESTDAGEN VIEREN INTERVIEW MET KADAR HULP AAN HONGAARSE VLUCHTELINGEN MENZIES ROEPT OP TOT EENHEID PHILIPS „Infraphil" bij de sport: grotere prestaties, sneller fitl met dieptewerking VERENIGDE STATEN ZULLEN MEDEWERKEN OM TE VOORZIEN IN HET TEKORT De Amerikaanse regering heeft vrijdag het noodplan in werking gesteld, dat bedoeld is om West-Europa te helpen het ernstige olietekort, dat het gevolg is van het sluiten van het Suezkanaal, te boven te komen. Met goed keuring van president Eisenhower werd aan vijftien Ame rikaanse oliemaatschappijen toestemming verleend haar inspanningen in dit olietekort te helpen voorzien, te co-ordineren. Anti-Russische demonstratie in New York 'v:?\ .•-•v"-:-y_ ;'.f-•* 6 jaar geleden trok Izaak de Wilde uit Aalsmeer naar Canada. Hij kwam als tuinman in dienst bij het bekende Chantecler Hotel in de Laurentian Mountains, ongeveer 70 km ten Noorden van Montreal. Nu heeft hij een eigen hoveniers bedrijf met 20 man personeel. In Canada probeerde Izaak de Wilde talrijke sigarettenmerken. Een goede bekende, „Sweet Caporal", werd zijn lijfmerk. „Ik rook teveel" zegt hij, „ongeveer twee pakjes per dag. „Sweet Caporal" is de enige sigaret, waarbij ik geen last heb van mijn keel". Originele verklaring ligt ter inzage. Kwekerij in Canada. De stand van giro 777 van het Nederlandse Rode Kruis te 's-Gravenhage is gisteren geste gen tot 2.821.651,91. De stand van giro 999 van het nationale comité hulpverlening Hongaarse volk te Amsterdam is gisteren gestegen tot het be drag van 2.4402.382,57. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de corresponden tie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld. Australië: via Engeland (8 dec.) Brazilië: s.s. ,,Libertad" (3 dec.) Canada: s.s. „Maasdam" (5 dec.) s.s. „Zuiderkruis" (8 dec.) Chili: via New York (5 dec.) Ned. Antillen: m.s. „Helicon" (3 dec.) N.-Zeeland: via Engeland (8 dec.) Suriname: s.s. „Cottica" (5 dec Inlichtingen betreflende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. CANADA'S FIRST CIGARETTE SINCE 1887 Selwyn Lloyd, de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft donderdag in het Lagerhuis verklaard dat Engeland „belang rijke kwesties" met Frankrijk moet bespreken alvorens enig be sluit kan worden bekendgemaakt. Lloyd deelde mee, dat zijn Franse ambtgenoot Pinea vandaag naar Londen zal komen voor bespre kingen en zei, dat hij maandag een nadere verklaring in het La gerhuis zou afleggen. De wnd. premier, Butler, maak te bekend, dat woensdag en don derdag een debat over de toe stand in het Midden-Oosten ge houden zal worden. Butler achtte het onwaarschijnlijk, dat één van de reeds ingediende moties dan behandeld zou worden. (Één van deze moties is getekend door on geveer 130 conservatieven die zeer kritisch staan tegenover de houding van de Ver. Staten in de huidige crisis.) Volgens Butler zal eerder een motie van de regering of van de oppositie in het geding zijn. Lloyd noemde enkele bijzonder heden van de zaken, die met de Fransen zouden moeten worden besproken. Hij zei, dat de opbouw van de politiemacht van de Ver. Naties in belangrijke mate ver band zou moeten houden met een geleidelijke terugtrekking van de Britse en Franse strijdkrachten. Andere te bespreken zaken wa ren de spoedige bevaarbaarma- king van het Suezkanaal en on derhandelingen over een defini tieve regeling van de toekomstige functionering van het kanaal. Lloyd zei vervolgens, dat hij de sfeer in de Ver. Naties „aanzien lijk verbeterd" had gevonden. Er was ook meer begrip voor Enge- lands positie in zekere delen van de Amerikaanse openbare me ning. (Leden van de socialistische oppositie lachten ironisch om deze opmerking.) Lloyd noemde de Afrikaans- Aziatische resolutie in de V. N. waarin wordt aangedrongen op onverwijlde terugtrekking van de Britse en Franse troepen uit Egypte „onrealistisch". Hij prees de snelle vorming van de politie macht der V. N., die tegen 1 dec. ongeveer 2700 man zou omvatten. Binnen 14 dagen zouden er 4400 gypte moeten zijn waar- 0 Canadezen. man jn onder 700 De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken Sjepilof is vrijdag, na onverwachts twee dagen in Kopenhagen te zijn ge bleven, miet een Russisch mili tair vliegtuig doorgereisd naar Moskou, waarheen hij uit New York waar hij de besprekingen der Verenigde Naties heeft bij gewoond was vertrokken. Sjepilof was woensdagavond j.l., nadat zijn (passagiers) vlieg, tuig tien uur ve traging had on dervonden, in de Deense hoofd stad aanaekomen. Volgens Lloyd heerst er ernsti ge ongerustheid over de positie van de Britse onderdanen in Egypte. Hoewel de toestand nog niet duidelijk was scheen het dat een algemeen uitwijzingsbevel niet uitgevaardigd was. Egypte had evenwel een groot aantal in dividuele uitwijzingsbevelen te gen Britse en Franse onderdanen uitgevaardigd. De nieuwe socialistische woord voerder voor buitenlandse aan gelegenheden, Aneurin Bevan, sloot zich aan bij het protest te gen de behandeling van Britse en Franse onderdanen. Hij vestigde voorts de aandacht op de „sinis tere nevenschikking" van de drie punten in Lloyds verklaring: De geleidelijke terugtrekking van troepen, de bevaarmaking van het kanaal en de toekomst van het kanaal. Onder protesten van de oppo sitie antwoordde Lloyd: „Wij heb ben nooit gezegd, dat wij een re geling voor de kanaalkwestie met geweld trachten op te leggen. Het is niet onredelijk, dat wij enige waarborgen krijgen omtrent de toekomstige loop van de onder handelingen met betrekking tot de toekomst van h^t kanaal". De Griekse minister van Bui tenlandse Zaken, Evangelos Ave- rof, heeft donderdagavond in het Griekse parlement verklaard te verwachten, dat aartsbisschop Makarios, hoofd van de Grieks- orthodoxe kerk op Cyprus, „niet langer in de Indische Oceaan zal blijven". Deze verwachting, zo zei hij, is gebaseerd op bespre kingen op hoog niveau, die de Griekse eerste-minister, Konstan- tin Karamanlis, vorige week in de Verenigde Staten heeft gehad. Aartsbisschop Makarios werd in maart van dit jaar door de Britten naar de Seychellen in de Indische Oceaan verbannen. INBREKERS SLOEGEN FLINKE SLAG. Inbrekers zagen kans door het verbreken van een ruit in een melkzaak aan de Haagse Vrees wijkstraat, het woonhuis van de melkhandelaar binnen te dringen. Zij verdwenen met een geldkist inhoudende 7400,- plus een por- temonnaie met 600, Ongeveer 800 naar Amerika en Canada geëmigreerde Nederlan ders zijn vrijdagochtend met het m.s. „Maasdam" van de Holland Amerika Lijn in Rotterdam aan gekomen om de aanstaande feest dagen in het oude vaderland te vieren. Deze speciale reis werd van Halifax af meegemaakt door Sint i Nicolaas en Zwarte Piet, en vrij wel de gehele laatste week heeft men aan boord het feest van de Goedheiligman gevierd. Het comité tot viering van het Sint Nicolaasfeest in het buiten land heeft er ook dit jaar het zijne weer toe bijgedragen omi de genen die niet naar Nederland kunnen komen eveneens de 5e december te laten vieren. Onge veer 3000 pakketten met produk- ten van de banketbakker zijn verzonden. Voor het eerst probeert het comité dit jaar het feest ook „internationaal" te maken. Men heeft daartoe dc specifieke lied jes vertaald in het Frans, Engels enSpaans, en op gramo- foonplaten opgenomen. Verder worden knippatronen voor Sint Nicolaaskledij verzonden en re cepten voor pepernoten, specu laas e.d. DE INVOERING der ouder- domsverzekering per 1 januari 1957 brengt nog al wat beslom meringen mede. Het is niet al leen het gereedmaken van de premie-aanslagen door de belas tingdienst en zovele andere aan gelegenheden, maar ook de rege ling van de ziekteverzekering voor onze bejaarden. Nu per 1 januari a.s. de nood wet ouderdomsvoorziening komt te vervallen, vervalt daardoor ook de regeling van de verplich te ziekteverzekering, waaronder de ingeschrevenen vielen. Begrij pelijk, dat er iets anders voor in de plaats moet komen; men kan nu eenmaal de groep der bevol king die slechts een betrekkelijk klein bedrag aan inkomsten ont vangt, niet buiten geneeskundi ge behandeling laten, althans een regeling die enigermate te betalen is door deze groep, die thans een premie betaalt van ƒ1,50 per maand. Nu per 1 januari a-s. vrijwel iede re Nederlander, die 65 jaar of ouder is, onder de ouderdoms voorziening valt, ligt het voor de hand, dat niet al deze personen een geneeskundigebehandeling kunnen krijgen voor een geringe premie. Er profiteren na 1 januari im mers ook mensen van, die kapi taalkrachtig zijn of die naast hun ouderdomsuitkering een min of meer grote nevenverdienste heb ben. Zij die dan nog in loondienst zijn, vallen natuurlijk onder de verplichte verzekering en zullen hoogstens een premie voor de nieuwe ziekteverzekering moeten betalen voor hun echtgenote, in dien het loon, dat betrokkene ge niet niet hoger is, dan ongeveer de helft van het totale inkomen. Teneinde nu een billijke rege ling te bevorderen, is onlangs een wetsontwerp verschenen, dat een paar dagen geleden behan deld is in de Tweede Kamer en aldaar vrijwel onveranderd is aangenomen. In die regeling zodra de wet zal zijn afgekondigd zijn de inkomensgrenzen vast gesteld op: beneden ƒ2400 per In een persgesprek met de „Prawda", het blad van de Sow- jet-Russische communistische partij, heeft Janos Kadar, de Hon gaarse premier, gezegd, dat Hon garije het verzoek om waar nemers van de Verenigde Naties toe te laten „op juridische gron den" heeft afgewezen. Het betrof hier namelijk een binnenlandse aangelegenheid. Verder zei Kadar, dat de komst van V. N.-vertegenwoordigers in Hongarije verwarring veroor zaakt zou hebben, daar voor vele mensen, door toedoen van contra revolutionaire propaganda, het onderscheid tussen troepen van de V. N. en Amerikaanse troepen was uitgewist. Zekere elementen zouden dan de wapens niet heb ben willen neerleggen. Naar Kadars mening waren er overigens geen waarnemers no dig aangezien er zich meer dan 600 buitenlandse persvertegen woordigers in Hongarije bevon den, die alles hebben kunnen zien. Wat de secretaris-generaal van de V. N. betreft, die had voldoen de documenten en getuigenissen tot zijn beschikking gekregen, aldus zei Kadar. Deze foto laat zien hoe Tsjoe en Lai, de premier van com- munistisch China, van een kleine Indiase jongen een groot boeket bloemen kreeg toen hiji voor een twaalfdaags staatsie- bezoek aan India in de hoofdstad New Delhi arriveerde. Rechts naast de Chinese premier staat: Zijn Indiase ambts- genoot Shri Jawaharlal Nehroe, de delegatis met Tsjoe en Lai aan het hoofd kwam uit Cambodja, waar men zes dagen verbleef voor een goodwill-bezoek. jaar, van ƒ2400 tot ƒ3400 per I jaar en tenslotte zij die boven laatstgenoemd bedrag vallen. DE PREMIES DE EERSTE GROEP zal zich vrijwillig kunnen verzekeren voor een premie van ongeveer ƒ0,50 per week per persoon, de tweede groep moet een premie betalen van 1,per week per persoon en de derde groep be taalt de volle premie, zolang het totale inkomen niet hoger ligt dan ƒ6000 per jaar. Een alleenstaand persoon, die een uitkering geniet van ƒ70,50 per maand en een bijverdienste van 200 per maand uit arbeid heeft, laten we zeggen als ver tegenwoordiger, niet onder de be palingen van de ziektewet val lende, geniet een totaal inkomen van 846 en 2400 is totaal 3246. Deze persoon zal dan 1 per week moeten betalen, voor waar een bedrag dat zeer laag genoemd mag worden. Bedroe gen die neveninkomsten ƒ250 per maand, dan had hij een .to taal inkomen van 3846, zodat hij het volle premiebedrag moet betalen. Opgemerkt wordt hierbij, dat men niet verplicht is zich vrij willig te verzekeren, 'men kan tot de verzekering toetreden, zo lang de inkomsten een bedrag van 6000 niet overschrijden. LEGIO VOORBEELDEN Er kunnen natuurlijk legio voorbeelden aangehaald worden, doch we doen beter hierop niet al te veel in te gaan. Wel willen wij nog even naar voren brengen, dat er gevallen zijn dat een in loondienst ingeschreven persoon gehuwd, 65 jaar of ouder, aan in komen uit loondienst minder ver dient dan uit andere hoofde. La ten we zeggen uitkering ouder domswet ƒ1408,— opbrengst uit huren ƒ2400,— Dit maakt een totaal van 3808. Als deze werk nemer, die uit hoofde van zijn werk als „verplicht verzekerde" staat ingeschreven en slechts ƒ100,per maand verdient, dan is wel hijzelf als verplicht verze kerde te beschouwen, doch zijn echtgenote kan dan niet als indi rect verplicht verzekerde worden ingeschreven, zodat deze echtge note een vrijwillige verzekering dient te sluiten. Deze regeling is thans ook zo, doch per januari aanstaande zal dit veel meer het geval zijn dan voorheen, immers thans wordt wel rekening gehouden met ei gen verdiensten, per 1 januari a.s. echter niet meer. Alsdan loont het de moeite een bijbaantje te accepteren; men krijgt de ouderdomsuitkering toch, terwijl het bedrag der hit verdiensten geheel buiten de bSi rekening blijft. Indien in het geval, hierboven bedoeld, dus het inkomen in to taal blijft beneden de ƒ3410, dan kan de echtgenote vrijwillig ingeschreven worden voor ƒ1, per week. Komt het totale inko men boven dit bedrag, dan be taalt zij het volle pond. (Nadruk verboden) De federatie voor de wasindu- strie in Nederland zal haar leden aansporen, overal waar Honga ren zijn ondergebracht in woon oorden en vacantiecentra, voor deze vluchtelingen belangeloos de was te behandelen. Enige wasse rijen hebben hierin reeds 't voor beeld gegeven. Premier Menzies van Australië heeft het westen opgeroepen de eenheid te bewaren en openlijk van die eenheid te getuigen. An ders zou voor de Sowjet-Unie de verleiding wel eens groot kun nen zijn „haar agressieve poli tiek krachtiger dan tot nu toe te voeren". t L. So Spierstijfheid Philips „Infraphil" topprestatie Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij spierreuma- tiek, spit, verstuikin gen, verwondingen, steenpuisten, verkoud heid, winterhanden en wintervoeten. In een mededeling van het bu reau voor defensiemobilisatie werd verder gezegd, dat het be staande probleem in feite een vervoersvraagstuk is. Het aantal tankschepen, dat beschikbaar is om olie te vervoeren, is niet vol doende, om overal in de wereld handhaving van het olieverbruik in normale omvang mogelijk te naken. Het tekort aan tanksche- 7. Na een ongemak kelijke klim over de gladde rotsen bereikt het kleine groepje de hoogvlakte, welke zo mogelijk een nog troostelozer aanblik biedt dan de kust. „Hier scheiden zich onze wegen," zegt de Noorman. „Denk er om, vóór zonsondej gang vinden wij elkaar weer bij de lan dingsplaats!" Met een korte groet gaan zij uit elkaar er. het misprijzende ge mompel van Svein versterft langzaam in de stilte, als Eric voorzichtig zijn weg zoekt door het rotsige terrein; zijn laatste restje hoop verdwijnt bij de aanblik van het woeste land schap, dat zich naar alle zijden uit strekt. Het is welhaast uitgeslo ten, dat hier mensen kunnen wo nen. Het is zelfs de vraag, of die renleven in deze onvruchtbare na tuur mogelijk is. „Een ongunstiger plaats om te WW" landen had ik moeilijk kunnen vinden," overdenkt de Noorman bitter, „en het heeft weinig zin hier nog langer rond te dolen. We kunnen beter de kust in zuidelijke richting volgen. Mogelijk zijn de omstandigheden daar gunstiger." Nauwelijks heeft hij dit over dacht, of hij houdt verrast de pas in, en staart ongelovig naar de kleine stenen cirkel niet ver van hem vandaan. Er is geen twijfel mogelijk. Deze kring zwartgebla kerde keien is een kampvuur ge weest. Dus tochmensen! Het Is niet bij benadering te schatten, hoe lang geleden zij hier geweest zijn, maar het geeft de Noorman de moed zijn onderzoekingen iTbg niet te staken. Wanneer hij de bewoners van dit land zou kunnen vinden, zou den het wel onmensen moeten zjjn, als ze hem, een eenzame ongewa pende schipbreukeling, niet wilden helpen. Uur na uur sjokt Eric voort, zonder dat hij iets naders gewaar wordt en het begint tijd te worden aan de terugkeer te denken. Zuch tend en vermoeid staat hij een ogenblik stil en met zijn hand zijn ogen afschermende voor de scher pe lucht zoekt hfj de kim af. Dan fluit hij tussen zijn tanden, als hij, hier en daar zichtbaar tussen de kale heuvels, de donkere lijn van een woudrand ontdekt. Daar zul len de mensen, die hij zoekt, zich ongetwijfeld bevinden. pen betekent tevens, dat, hoewel het olieaanbod in de wereld vol doende is, onder de bestaande omstandigheden de normale pro- duktie niet uit de produktiegebie- den van het Midden-Oosten ver scheept kan worden. Medegedeeld werd, dat de Ver enigde Staten zoveel mogelijk wilden medewerken, om de gevol gen van de bestaande toestand, zowel in de produktie- als in de verbruikslanden, van olie te ver zachten. Er werden geen cijfers genoemd, maar gewoonlijk be trouwbare kringen raamden, dat onder het noodplan de Verenigde Staten ongeveer 1,1 miljoen bar rels olie per dag uit het weste lijk halfrond aan West-Europa zullen leveren. De voorgenomen coördinatie van de inspanningen der indu strie zullen, zo werd medegedeeld, het meest efficiënte gebruik van tankschepen en de maximale be schikbaarheid van olieprodukten verzekeren, maar naar alle waar schijnlijkheid zullen er in be paalde verbruiksgebieden enkele tekorten blijven bestaan, die niet zullen kunnen verdwijnen zo lang het Suezkanaal gesloten blijft en de buisleidingen nog niet her steld zijn. Een vijftigtal leden van een Amerikaanse Zionistische jeugd organisatie heeft donderdag voor het gebouw van de Verenigde Naties in New York een grote Russische vlag verbrand uit pro test tegen de „begunstiging van de Arabieren en de Sowjet-Unie door de Verenigde Naties.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 6