Wie bepaalt politiek de nieuwe Minister Luns op Schiphol NOVITA lOirfif Uit SPORT-JASJE EIGEN HAARD WEERBERICHT HET WEER HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Werkbezoek van H. M. de Koningin aan Hilversum Prins Bernhard stelt het radarsysteem voor de Nieuwe Waterweg in bedrijf ST. NICOLAAS GESCHENK Verhoging prijzen aardolieproducten WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Tito, Molotow, Eden, Nasser of Eisenhower MEN KAN HET als vaststaand rekenen, dat de leiding van Sowjet-Rusland uit handen van het tweetal Chroesjt- sjefBoelganin is overgegaan in die van het tweetal Malenkof-Molotof, dat daarbij de steun geniet van de steeds meer op de voorgrond tredende Soeslof, geen uit gesproken pro- of anti-Stalinist. Weliswaar heeft Chroesjtsjef op de feestelijkheden ter ere van de Poolse missie in Moskou een bedenkelijk op de voorgrond tre dende rol gespeeld tegen de Westerse diplomaten, maar misschien was het de nieuwe beheerders niet onaange naam, dat hij zich in de ogen van deze nog meer onmo gelijk maakte dan vroeger reeds geschied is- Tito weer in Westelijk kamp Resoluties zonder nut Loos alarm Pax Amerika? De assemblee van de Verenigde Naties Handwerken Collecten voor Hongarije in de Ned. Herv. Kerl De uitwijzingen in Egypte BRITS-FRANS OPTREDEN IN EGYPTE IN DE VERENIGDE NATIES ERNSTIGER GENOMEN DAN DE KWESTIE HONGARIJE „Op ieder gebied zijn de tegenstellingen in de Verenigde Naties verscherpt", zo verklaarde de minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, die vrijdagmorgen uit New York op Schiphol is teruggekeerd. „Het Afro- Aziatisch blok bezit een derde van het totaal aantal stem men en is in staat iedere resolutie onmogelijk te maken". „Het is treurig te constateren hoeveel minder de kwestie Hongarije in de V. N. ernstig werd genomen dan het Brits-Franse optreden in Egypte", aldus de bewindsman. Medan en honderden dessa's door overstroming getroffen ZES RIVIEREN TRADEN BUITEN HUN OEVERS TIENTALLEN PERSONEN OM HET LEVEN GEKOMEN Water zou reeds aan het zakken zijn Medan, de hoofdstad van Noord-Sumatra, en honder den omliggende dessa's zijn donderdag door een zware overstroming getroffen. Medan staat voor tweederde onder water en het leven in de stad is totaal ontwricht. De ramp is veroorzaakt doordat de Deli-rivier en ver scheidene andere rivieren buiten hun oevers zijn getreden als gevolg van de buitengewoon hevige regens van de laatste dagen. INGAANDE OP HEDEN, 1 DECEMBER De oliemaatschappijen hebben zich genoodzaakt gezien de verkoopprijzen van hun produkten terstond te verho gen. In overleg met de minister van Economische Zaken zal deze verhoging voor de voornaamste produkten met ingang van 1 december 1956 bedragen: Autobenzine 1,6 cent per liter, petroleum 2,25 cent per liter, gasolie en huis brandolie 2,35 cent per liter, stookolie 34,50 per 1000 kg. Tmnkering btj abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand f 1.92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. ZATERDAG 1 DECEMBER 1956 12e Jaargang Nr 3936 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprils ner mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,J Iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Voor het Maandagnummer: zaterdags 10 uur Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur l De Polen zijn, Gomoelka in het bijzonder, als ware volkshelden bij hun terugkomst geëerd; zij hebben inderdaad althans op schrift de souvereiniteit en on afhankelijkheid van Polen, de ge lijkheid van de Poolse met de Russische staat verkregen, hun grote schuld aan Rusland is ge schrapt, leningen zijn hun toege wezen. Maar zij moeten berusten in de aanwezigheid van Russische troepen in en om Polen, zulks met het oog op de belangrijke verbindingslijn, die Polen met Oost-Duitsland vormt. Wanneer men rekening houdt met de wijze, waarop de Hongaar se regering-Kadar door de Rus sen in staat is gesteld haar woorden ten opzicht van Nagy en zijn gezelschap jegens Joegosla vië (niet) na te komen, dan zal het toch wijs zijn voor de Polen zich niet al te zeer op het stand punt te stellen, dat het einddoel reeds bereikt is! Hun sympathie met Tito, ook inzake zijn houding jegens Rusland, waarover hij door de „Prawda" is gekapitteld, geven wel bijzonder duidelijk uiting aan de gevoelens, die in Po len leven. IN HONGARIJE duurt het ver zet, de staking in vele fabrieken ten dele, nog voort. Nu de tanks hun werk hebben gedaan, trok ken 20 Russische infanterie divi sies een ring om geheel Hongarije teneinde te verhinderen, dat nog meer vluchtelingen dan de totaal ruim 70.000 het land verlaten. Honderdduizenden soldaten staan nu langs de grenzen van Oosten rijk en van Joegoslavië en gezien de verhouding van deze beide lan den met Rusland, is waakzaam heid geboden. Het lijkt niet verstandig van de Russische bewindhebbers dat zij hun woord ten opzichte van Na gy zo duidelijk hebben gebroken. Het heeft Tito een blijkbaar reeds door dezen gezocht middel ver schaft om zich weer van het Oos ten af te keren naar het Westen. Dit is zelfs zó duidelijk geschied, dat er wordt gesproken van po gingen om de reeds in verre staat van ontbinding zijnde Balkanbond JoegoslaviëGriekenlandTur kije opnieuw te bevestigen. Dit zou daarom van be.ang zijn, om dat dan de geschillen tussen Griekenland en Turkije over Cy prus binnenskamers zouden kun nen worden opgelost en dit voor Engeland een andere houding mogelijk zou maken. De Engelse gouverneur is naar Londen om met de regering te overleggen, ook ten aanzien van de grondwet, die opnieuw voor Cyprus is uitge werkt. IN DE ASSEMBLEE der Ver enigde Naties heeft het aan krachtige resoluties jegens Hon garije niet ontbroken. Opvallend daarbij is dat India de scherpe kanten ervan trachtte af te vijlen, hetgeen echter niet verhinderde, dat ook de zeer scherpe Cubaanse resolutie met voldoende meerder heid werd aangenomen. Bij beide is echter op te merken, dat vrij wel geheel het Aziatisch-Arabi- sche blok zich onthield, hoewel deze landen toch steeds de mond vol hebben van eigen souvereini teit. Hetgeen te denken geeft, wanneer men berekent, dat door de nieuwe leden van de Ver. Na ties dit blok dermate is aange- duren dan men verwacht, met de Oosteuropese groep, elke meerderheid van tweederde in de vergadering kan verhinderen. Ook deze week is in de assem blee de weg van de minste weer stand de beste geacht. Zulks on der leiding opnieuw van Amerika. Op ietwat hoge toon heeft Ham- marskjoeld, Amerika achter zich wetende, aangedrongen op onmid- dellijke ontruiming van Egypte door Engeland, Frankrijk en Is raël. Er is over die resolutie een heftig debat gevoerd waarbij Lod ge, de Amerikaanse woordvoer der, het begrip onmiddellijk zó vaag omschreef, dat de Engelse gedelegeerde opmerkte, dat lig blijkbaar met onmiddellijk alles bedoelde, wat niet inderdaad on middellijk was! Er is een conferentie geweest tussen de Engels-Franse bevel hebbers en generaal Burns, de leider van het z.g. UNO-leger, en daar is overeengekomen, dat naarmate het leger der Ver. Na ties wordt versterkt, Engels- Franse troependelen zullen wor den ingescheept. In een interview met het Amerikaanse weekblad „Newsweek" verklaarde Eden's plaatsvervanger Butler evenwel, dat ieder die menen zal dat En geland zijn troepen volledig uit Egypte zal terugtrekken, zich vergist... DE ARABISCHE STATEN blij ven roerig, dat brengt blijkbaar hun positie mede. Syrië, dat vol gens Engeland vol met Russische tanks zit, sprak opgewonden over het samentrekken van Britse, Franse en Israëlische eenheden aan zijn grenzen. Een onmiddel lijk daarop gevolgd onderzoek van waarnemers der Ver. Naties heeft bewezen, dat er niet het minste van waar was. Het ware misschien wel gewenst geweest, dat deze waarnemers ook eens ge keken hadden naar de vermelde Russische tanks. Irak heeft nu met medewerking van de andere ondertekenaars van het Bagdad- pact Amerika's hulp ingeroepen tegen Russische infiltratie. Men leeft in een zo eigenaardi ge sfeer van geruchten dat een ernstig blad als de Manchester Guardian werkelijk het sensatie- bericht verspreidde, dat de Jood se vliegtuigeni die Egypte had den aangevallen, door Franse mi litairen waren bemand. Gezien de wijze, waarop de oppositie is- Engeland tegenover de regering meer achtte om te worden ge zegd. De oppositie heeft overi gens ingebonden, zulks nog voor dat Eden, doodvermoeid, een rust van drie weken in Jamaica is gaan zoeken. Butler is zijn plaats vervanger en is er al aardig in geslaagd om de crisis, die in cie rijen der Tories dreigde, te be zweren. De conservatieven, die te Parijs deelnamen aan de be raadslagingen van NATO-parle- mentariërs, hebben ten opzichte van de houding van Amerika geen blad voor de mond ge nomen! De Westeuropese wereld staat voor een dreigend olie-tekoit. Frankrijk wordt daarbij, tenge volge van -het gebrek aan voor raad, wellicht het meest getrof fen. Maar in Engeland zijn, ge lijk oók in ons land, voorzorgs maatregelen genomen, die nodig zijn, indien de bevaarbaarmaking van het Suezkanaal langer zou groeid dat het, samenwerkend Amerika heeft tussen de regels 'door te verstaan gegeven, dat geen hulp van. Amerikaanse olie is te verwachten, voordat Egypte ontruimd is. Dit gaat gelijken op een Pax Amerika, nadat wij vroe ger een Pax Brittannica hebben gekend. De laatste had echter het voordeel dat zij, in het bezit der macht zijnde, die macht ook uitoefende, terwijl Amerika er blijkbaar prijs op stelt die macht uit te oefenen via de Verenigde Naties, die nu niet bepaald daar toe het aangewezen lichaam zijn. Trouwens, onder welke druk ook, Nasser wordt kalmer. Hij wil met Engeland over het Suez kanaal en met Israël over de vrede onderhandelen. Dat kan enige verbetering brengen! Maar hij is eveneens in staat Engelsen, Fransen en Joden, in Egypte ge vestigd, weg te jagen zonder tijd hun bezittingen mede te nemen! VA-N DER MANDERE. (Nadruk verboden.) De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft vrijdag te New York voor de assemblee verslag uitgebracht over de toestand in Hongarije en gezegd nog geen antwoord van de Hongaarse regering ontvangen te hebben op zijn verzoek Boeda pest te mogen bezoeken. In zijn verslag schreef Ham marskjoeld: „Ten tijde van het opstellen van dit rapport heeft de secretaris-generaal nog geen antwoord van de Hongaarse re gering ontvangen. Hem is even wel meegedeeld dat zijn verzoek van 28 november tengevolge van moeilijkheden met de verbindin gen pas in de loop van 29 novem ber Boedapest bereikte. De secretaris-generaal zal het antwoord dat hij van de Hon gaarse regering verwacht na ont vangst afzonderlijk laten circu leren. Hammarskjoeld verklaarde o.a. voorts dat indier. hij een uitnodi ging ontvangt om persoonlijk een bezoek te brengen aan Boedapest het zijn bedoeling is tijdens zijn bezoek niet alleen de menselijke hulp te bespreken waar zijn aanbod oorspronkelijk betrekking op had maar ook in het alge meen het standpunt van de Hon gaarse regering tegenover de re solutie van de Ver. Naties. GEHEEL NIEUWE COLLECTIE Coctailschortjes Tafelkleden Kussens Kindertafelkleden Kinder wandkleden Juist uit Duitsland gearriveerd AXELSESTRAAT TERNEUZEN De allerfijnste kwaliteit Noorse Medicinale Levertraan, geijkt door het Rijksinstituut voor de volks gezondheid te Utrecht, met gega randeerd vitamine A en D3 gehalte N.V. Handelsver. A. J. ten Doesschate Zwolle De koliekten die in Hervormde kerken zijn gehouden voor Hon garije hebben tot nu toe een be drag opgebracht van 387.171,94. Uit betrouwbare Egyptische bron is in Cairo vernomen, dat in de afgelopen maand 410 Brit ten en Fransen uit Egypte zijn gewezen, omdat zij „gevaarlijk" voor de Egyptische veiligheid werden geacht. De vertegenwoordiger van het internationale Roode Kruis in Tel Aviv heeft een plan opge- steld voor uitwisseling van 400 Egyptische burgers uit het ge bied van Gaza tegen Joodse bur gers die in Egypte zijn. Het plan, dat in beginsel door de Inraëli- sche autoriteiten is goedgekeurd, is naar de Egyptische regering gezonden. Z,K. H. PRINS BERNHARD IN HOEK VAN HOLLAND. Z. K. H. Prins Bernhard heeft vrijdagmiddag het radarsysteem van de Nieuwe Waterweg geopen d. Alvorens Z. K. H. aan boord van de „Erasmus" het radarnet in werking stelde, bracht hij een bezoek aan de radarblokpost in Hoek van Holland, vanwaar hij telefoneerde met een binnenkomend schip, zoals de foto laat zien. ONBEPERKTE GARANTIE DE VERING optrad, kan het niet verbazen, dat zevenbergen men werkelijk mets te dwaas hazetfabrieken Hij zei desgevraagd niet te ge loven dat één van de Westerse landen er over denkt uit de Ver. Naties te treden. Minister Luns zei dat hij en zijn Europese collega's het be treuren dat de resoluties van Amerika betreffende de situatie in het Midden-Oosten niet in be handeling zijn genomen. Gevraagd naar de blanco-stem van Nederland ter zake van de resolutie zaterdag j.l. door de Afro-Aziatische groep ingediend, zei minister Luns dat de reden daarvoor moest worden gezocht in de omstandigheid dat het tot op het allerlaatste ogenblik niet duidelijk is geweest welke hou ding Amerika zou aannemen. Volgens de bewindsman zal de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, op 10 dècember a.s. deelnemen aan de Nato-conferentie in Pa rijs, De Amerikaanse bewinds man zou herstellende zijn, aldus minister Luns. President Eisen hower heeft inmiddels rust geno men. De luchtvaartonderhandelingen tussen Nederland en Amerika zijn gedurende het verblijf van onze bewindsman in New York slechts kort ter sprake geweest. Ze ko- Hilversums raadhuis herbergde vrijdagmorgen een koninklijke gast. H. M. de Koningin Juliana bracht een werkbezoek aan de radiostad, waar zij om elf uur in het gemeentehuis arriveerde. De Koningin werd door het dage lijks bestuur der gemeente in de hal begroet, wiaar een kleinzoon van burgemeester J. J. G. Boot, de vijfjarige Joost Wildeboer, aan de Koningin een bouquet orchi- dieeën ter verwelkoming aan bood. Om twaalf uur vertrok de Ko ningin naar het flatgebouw voor werkende vrouwen „Corverbos", waar de echtgenote '-an de bur gemeester, mevr. W. A. Boot Colijn, en bestuursleden van de stichting „Corverbos" en de bond van vrouwen werkzaam in be drijf en beroep aan H.M. werden voorgesteld. Enkele der flats wer den door haar bezichtigd. De uren, die Hare Majesteit de Koningin vrijdagmiddag tijdens haar infermele werkbezoek aan Hilversum heeft willen doorbren gen in enkele bijzondere instel lingen, hebben in vele harten vreugde gewekt. Hare Majesteit nam namelijk ruimschoots de tijd om met de bewoonsters en be woners van het bejaardencen trum en vele patiënten van het sanatorium „Zonnestraal" even een gesprekje te voeren. Het was reeds over vijven toen Hare Majesteit terugkeerde naar het paleis Soestdijk. Na bezichtiging van radarblok post I in de semafoor te Hoek van Holland en het aanhoren van enige redevoeringen aan boord van het m.s. „Erasmus", dat aan de Spido-ponton gereed lag om naar Rotterdam te varen, heeft Prins Bernhard aan borod van dat vaartuig, waarop zich meer dan 250 gasten bevonden, de por tofoon bediend en een gesprek gevoerd met de blokpost Hoek van Holland. Daarmee was het radarsysteem voor de Nieuwe Waterweg officieel in bedrijf ge steld. De Prins arriveerde omstreeks half twaalf bij de semafoor, in gezelschap van zijn particulier secretaris, dr F. A. de Graaft, en zijn adjudant, de lt. ter zee le kl. W. van Rossem. Deze radarblokpost te Hoek van Holland is in opzet gelijk aan de zes andere stations, die tot in het hart van de Rotterdamse haven de schepen bij slecht zicht behulpzaam kunnen zijn. Het Vrijdagochtend regende het nog steeds in Medan. In vele delen van de stad staat het wa ter een meter hoog en het is mogelijk, dat het nog verder Het meest geliefde voor Uw dochter: een vlot modern in CAMEL en FANTASIE-kleuren met Teddy-voering reeds vanaf 28,75 31, SPORTHANDEL TERNEUZEN NOORDSTRAAT 76 men echter in ieder geval het vol gend jaar volledig aan de orde, zo deelde hij mee. De kwestie Nieuw-Guinea komt naar de verwachting van rpinis- ter Luns zeker niet vóór januari 1957 bij de Ver. Naties in behan deling. De bewindsman, sprekend over de Amerikaanse oliehulp, zei dat hij „enige hoop heeft dat de Ver. Staten binnen niet al te lange tijd de olietoevoer naar Europa zal ondersteunen". Het blijft noodzakelijk dat de nodige aandacht wordt besteed aan „Sunfed", aldus de minister. Het is geboden deze ondersteu ning in de achtergebleven gebie den zo breed mogelijk op te zet ten. medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Plaatselijk neerslag Veel bewolking met plaatselijk enige regen, hier en daar vooraf gegaan door sneeuw. Matige tot krachtige wind tussen Zuidwest en Noordwest. Van het Noord westen uit stijging van tempera tuur. enige verschil is, dat in Hoek van Holland een dubbel stel indicato ren (beeldweergevers) gebruikt wordt, één die de monding van de Nieuwe Waterweg met de pieren en onmiddellijke omtrek van de zee bestrijkt en de andere voor de Nieuwe Waterweg zelf. En op beide stellen kan men schakelen op een bereik van 5000 m en om een bepaalde situatie groter en duidelijker te kunnen zienop een bereik van 2000 m. Prins Bernhard toonde zich zeer geïnteresseerd voor deze ap paratuur, die tot de modernste van deze tijd behoort. Na afloop van de bezichtiging begaven de Prins en de autoritei ten zich aan boord van de „Eras mus", waarop zich reeds onge veer 250 genodigden bevonden. Het schip zette daarna koers naar Rotterdam, om onderweg nog contact op te nemen met de zes andere radarposten. stijgt. Het zwaarst zijn de dessa's langs de weg van Medan naar Belawan getroffen. Volgens berichten, die vrijdag ochtend in Djakarta zijn ontvan gen, hebben 17 mensen het leven verloren. Gevreesd wordt echter, dat het aantal doden veel hoger zal zijn. Ooggetuigen in Medan. waar mee de A.N.P.-correspondent in Djakarta een telefoongesprek voerde, vertelden, dat enige van de dessa's aan de weg van Medan naar Belawan zo onverwacht door de watermassa's werden overval len, dat hen niets anders restte dan voor hun leven te bidden. In Gelungar zijn volgens de berichten zes personen omgeko men. Een aantal huizen bezweek onder de druk van het kolkende bruine water, dat met grote snel heid in de richting van de zee stroomde. In twaalf distrikten rondom Medan hebben honderden stuks vee de dood gevonden. Een aan tal Nederlandse tabaksonder nemingen en velden met gewas sen staan geheel onder water. Het hoofd van de politie in de residentie Langkat. R. Jusuf, is verdronken, toen hij trachtte de bevolking van de dorpen nabij Binjei, 30 km ten zuiden van Me dan, te bewegen hun woningen te verlaten om te worden geëva cueerd. De boot, waarmee hij over de ondergelopen velden voer, sloeg om. Ook uit Deli Serdang, ten N. van Medan, komen berichten bin nen over overstromingen. Inmiddels zijn vrijdagochtend berichten ontvangen, dat het wa ter in de overstroomde gebieden zakt. Nader is gemeld, dat zes rivieren buiten de oevers zijn ge treden. TIJDELIJK NEERSLAG. Het vroor vrijdagavond om 9 uur al op vrij veel plaatsen in ons land 1 a 2 graden. Er was namelijk vrijwel geen bewolking en ook geen wind. Tijdens derge lijke toestanden verloopt de nach telijke afkoeling snel, hetgeen na tuurlijk vooral sterk tot uiting komt in deze tijd van het jaar, met lang durende nachten. Ondertussen beweegt over de Noordzee een front, dat verge zeld gaat van een neerslaggebied in zuidoostelijke richting. Het kan in de ochtend hier aankomen zodat dan, aangezien de temperaturen dan onder nul zijn, de neerslag tijdelijk in de vorm van sneeuw of onderkoelde regen kan vallen. Later dringt minder koude lucht met opklaringen het land binnen, het eerst in het noordwesten van het land. Op de Atlantische Oceaan staat ten noorden van het hogedrukge- bied bij de Azoren een westelijke luchtstroming, waarin enkele ac tieve storingen worden aange troffen. Één ervan bevond zich vrijdagavond in de omgeving van IJsland terwijl een andere juist het Amerikaanse continent bij New-Foundland had verlaten. ZONDAG 2 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 1.36 1.50 Terneuzen 2.11 2.25 Hansweert 2.51 3.05 Walsoorden 3.01 3.15 MAANDAG 3 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 2.16 2.32 Terneuzen 2.51 3.07 Hansweert 3.31 3.47 Walsoorden 3.41 S.57 ZON MAAN op onder op onder Dec. 1 8.28 16.34 7.29 16.03 2 8.29 16.34 8.29 16.19 3 8.31 16.33 9.22 17.42 4 8.32 16.33 10.06 18.40 5 8.33 16.32 10.42 19.42

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1