Uit de Provincie Binnenlands nieuws AGENDA- Hilary op eigen wieken GOUDEN JUBILEUM Gemeenteraad van Oostburg. Beursoverzichl van do School ^üolkóondorivijó U Ongerustheid in het schildersbedrijf. Schilderspatroons zien zich bedreigd bij doorvoering besluit schilderbevoegdheid van de bouwvakpatroons voor (^Uriótolijk to aamólacf. TERNEUZEN. WERKSTER AANGEHOUDEN WEGENS ROOF. AXEL. SLUIS. STOPPELDIJK. ZUIDZANDE. De Hongaarse vluchlelingen. J&a 0 van biet van skx /2? 1 her en ma I we ret me rul de ho eUl kil ce Ni ve m v< dr de ea ki n b P 1 s E V J t a 2 I Heden is het 50 jaar geleden dat tte school voor Christelijk Volks onderwijs in gebruik werd geno men en het is alleszins begrijpe lijk, dat het bestuur deze dag feestelijk wil herdenken. Op 10 maart 1906 werd onder voorzitterschap van ds G. van Dis in de consistorie van de Hervorm de kerk de eerste vergadering ge houden, waarin besloten werd tot oprichting van een Christelijke school over te gaan. Tevens werd op deze vergadering een bestuur gekozen, waarvan thans alleen nog in leven is de heer F. C. Wisse. Tot voorzitter werd benoemd ds G. van Dis, die 30 jaar de voor zittershamer heeft gehanteerd. Er werd direct met voortvarend heid gewerkt en weldra kon tot aanbesteding van de school, die twee leslokalen zou bevatten, worden overgegaan benevens van de bouw van een onderwijzerswo- aing. Tot hoofd der school werd benoemd de heer S. Brouwer, die het voorrecht heeft dit gouden jubileum nog mede te kunnen bedenken. Tot onderwijzeres werd be noemd mej. S. M. van-Wel. Reeds ©p 30 november was men met de bouw gereed en kon de school of ficieel worden geopend. Gestart werd met 60 leerlingen. Met de groei van Zaamslag breidde te vens het aantal leerlingen uit. In 1909 werd de school bezocht door 82 leerlingen en daar het aantal aangiften gestadig groeide moest aoodwendig een lokaal worden bijgebouwd. Deze uitbreiding met een derde lokaal vond plaats in 1913. Toen in 1916 de school door 120 kinderen werd bezocht, her haalde zich de uitbreiding en werd de school voor C.V.O. in 1935 vierklassig. De laatste jaren is het aantal leerlingen vrijwel constant en be draagt ongeveer 140, terwijl het anderwijzend personeel 5 leer krachten omvat, waaronder een rakonderwijzeres. In samenwerking met de bestu ren der overige Christelijke scho len in deze gemeente werd in 1926 een Chr. kleuterschool opgericht. De heer K. L. de Kraker, die in 1937 ds Van Dis als voorzitter is opgevolgd, bekleedde deze func tie tot 1944. Hij werd opgevolgd door de heer Jacs van Hoeve, die thans nog de voorzitterszetel be at. Het overig bestuur bestaat uit ie heren C. H. Heijboer, 2e voorz., J W. Kusee, le secr., A. Kaijser— Seheele, 2e secr., Anth. Dekker, lie penn.m., I. Nouse, 2e penn.m., en de verdere bestuursleden de heren C. M. de Jonge, J. F. Len- sen en J. M. de Zeeuw. Op de gisteren in Utrecht ge houden jaarvergadering van de Nederlandse Band van Christe lijke Schilderspatroons bleek grote ongerustheid te bestaan over het ontwerp vestigingsbe- siuit bouwnijverheidsbedrijven. Volgens de voorzitter, de heer F, F. van der Weij uit Leeuwar den, krijgen bij doorvoering van dit besluit, de bouwvakpatroons ook schildeilbevoegd' eid, waar door het aantal ondernemers in het schildersbedrijf zou worden verdubbeld tot circa 20.000. De bouwvakpatroons mogen dan niet alleen alles wat ze hebben gebouwd, maar ook alles waar aan is gezaagd, geschaafd of ge timmerd, schilderen. Het schil dersbedrijf zou door incorporatie xiet het bouwvak geheel worden ©ntwrieht. „Wat wij met ons eigen vesti gingsbesiuit gedurende vijftien jaar hebben geordend, zou door Stet nieuwe vestigingsbesluit wor den opzij geschoven. Hebben we het dan zo slecht gedaan? zo 7si hij. De bond zal zich dan ook tegen dit besluit verzetten, doch Toet door er een rel van te ma fcen, aldus de voorzitter. Wanneer de overheid mistast, k het de taak van de bond te waarschuwen, zo was de mening van de vergadering. Aan de regering zal worden voorgesteld het schilderwerk als bedoeld in het betreffende arti kel te omschrijven met „Echter alleen voor wat betreft het op «ngeschilderd of ongevernist bout of metaal". i Ale deze wijziging niet zou worden aangebracht, dan wordt volgens de bond, het bedrijfschap krachtloos en de vakopleiding zinloos gemaakt en zal bovendien de verwarring hopeloos worden „Voor dat alles, waarvoor wij de verantwoordelijkheid afwijzen ml de overheid door ons worden ajewaarschuwd. Niet met een drei gement, maar als een ernstige poging om strijd en moeilijkhe den te voorkomen", zo was de mening van het hoofdbestuur. Achtereenvolgens waren sedert olifant met slagtandne van ver- de oprichting als hoofdonderwij zer aan de school verbonden de heren Brouwer, Bartlema, Si mons, Wijn en het tegenwoordige hoofd der school de heer P. de Leeuw. Feest voor de leerlingen. Heden is het voor de leerlingen feest in het Verenigingsgebouw en is onder leiding van de heer De Leeuw hiervoor een feestpro gramma opgebteld, dat o.m. om vat het door de leerlingen opvoe ren van schetsjes, zangnummers, het optreden van een goochelaar enz., terwijl de kinderen op rui me schaal zullen worden getrac- teerd en een blijvend aandenken zullen ontvangen. Het schoolbestuur en een uit oud-leerlingen gevormd feestco mité zal hierbij tegenwoordig zijn. Herdenkingssamenkomst. Maandagavond te 7 uur zal in de Hervormde kerk een herden kingssamenkomst worden gehou den waarin de heer H. W. Tila- nus, lid der Tweere Kamer en landelijk voorzitter van hef Chr. Volksonderwijs, een inleiding zal houden over het onderwerp „De ontwikkeling van het onderwijs op Nederlandse bodem." Verder zal nog het woord ge voerd worden door de oud-leer ling de heer J. W, Seheele. Aanbieding van een geschenk. Onder leiding van de heer J. W. Seheele heeft zich een comité van oud-leerlingen gevormd, dat on der de oud-leerlingen gelden heeft ingezameld voor het aankopen van een blijvend geschenk voor schoolgebruik, dat in een speciale herdenkingsbijeenkomst van oud leerlingen aan het schoolbestuur zal worden aangeboden. VRIJDAG 30 NOVEMBER. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Zeg nooit vaarwel". PHILIPPINE: Gemeentehuis, 10 uur: Aanbesteding rioleren en dempen van de watergang op de voormalige haven. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „You're never too young". ZONDAG 1 DECEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Zeg nooit vaarwel". Concertgebouw, 8 uur: „Muiterij op de Bounty". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Bommen op de Roer- dam". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „You're never too young". Bij de aanvang van de woens dag gehouden raadsvergadering deed de voorzitter in zijn ope ningswoord mededeling van het feit, dat Ged. Staten de begro tingswijziging, waarin de uitga ven met betrekking tot de bouw van het nieuwe gemeentehuis zijn opgenomen, hebben goedgekeurd. Blijkens de desbetreffende rap porten van het verificatiebureau van de vereniging van Nederland se Gemeenten werden de kas en boeken van de gemeente-ontvan ger en de legeskas, beide over het 3de kwartaal 1956 gecontro leerd en in orde bevonden. Wegens vertrek uit de streek vroeg en verkreeg ds. Th. Rienks ontslag als curator van het Kon. Wilhelminaly ceum Ten behoeve van de instand houding van de helikopterdienst SluiskilRotterdam werd een subsidie van 2 cent per inwoner toegekend, dit naar aanleiding van een verzoek van het gemeen tebestuur van Axel. In verband met de exploitatie van een ziekenauto door 't Roode Kruis, Afd. West Z.-Vlaanderen richtte deze insteling zich tot het gemeentebestuur van Oostburg om toekenning van een subsidie van 5 cent per inwoner per jaar. B. en W. adviseerden dit verzoek af te wijzen, aangezien zij van mening was, dat de exploitatie van een ziekenauto in vredestijd door het ziekenhuis of door een particulier ondernemer dient te geschieden. De heer L. Schippers vond het van zeer groot belang en wees er op, dat er plaatsen te noemen zijn waar de gemeente zelf de ex ploitatie van een ziekenauto tot zich heeft getrokken. De heer W. C. F. de Coene wijst er op, dat de andere West Z.-Vlaamse gemeenten wel een subsidie in de exploitatie geven en was van Nieuwe reisindrukken van Israël en Transjordanië Onder auspiciën van de Z.V.U., in samenwerking met de Neder landse Reisvefeniging, hielden de heer en mevrouw Hinlopen Nanniqga in de benedenzaal van hotel „Rotterdam" gisteravond een lezing met lichtbeelden over Israël en Transjordanië, waar aan zij onlangs voor de tweede maal een bezoek brachten. Israël en Transjordanië: wij lezen er iedere dag over en uit de krantenberichten vormt zich een bepaald beeld over de jonge staat Israël, maar wanneer men de causerie hoort en daarbij de licht beelden ziet, zal het gevormde beeld zich in de meeste gevallen wel wijzigen. Op politiek' terrein is er vooral na de tweede oorlog al heel wat over te doen geweest 12 PERSONEN VOOR WINKEL DIEFSTAL AANGEHOUDEN. De politie heeft woensdag 12 personen aangehouden wegens diefstallen in vier grote magazij nen in Den Haag. Het ging hier om een man, drie vrouwen, vier jongens en vier meisjes. „ENGELSMAN" AANGEHOUDEN. De politie te Den Haag heeft de 23-jarige L. F. M. aangehou den, die twee Hagenaars had op gelicht voor resp. 100 en 50. Hij had zich eerst uitgegeven als werkende bij de Amerikaanse luchtmacht en in het tweede ge val als co-assistent van een Ame rikaanse firma. Bovendien had hij zonder te betalen verblijf ge houden in twee pensions. Bij zijn aanhouling gaf M. voor Engels man te zijn en praatte een uur lang alleen maar Engels. Hij toonde zich zeer vesont- waardigd over zijn aanhouding en zei dat de politie de verkeerde te pakken had. Toen hem zijn paspoort werd gevraagd, dat hij tussen twee haakjes niet kon to nen, viel hij door de mand. MEUBELHANDELAAR AANGEHOUDEN. De politie te 's-Gravenhage heeft de 48-jarige meubelhande laar W. J. J. J. aldaar aangehou den. J. was in juni failliet ver klaard, doch meende dit faillisse ment te kunnen uitstellen. Van spaargelden, die hij niet aan de curator had opgegeven, trachtte hij zijn crediteuren enigermate tevreden te stellen. Voorts had hij voor de curator baten en schulden -verborgen gehouden. Reclame makend voor de leve ring van meubels, kwam hij in contact met een familie in Zut- phen, aan wie hij meubels zou leveren. Hij legde deze familie een contract voor wegens gele verde meubels, dat zij tekende. Met dit contract ging hij naar een financieringsmaatschappij, die er 800 op gaf. Deze manipu latie heeft hij waarschijnlijk nog een keer gedaan. Het aldus ont vangen geld heeft hij opgemaakt. Na een urenlange speurtocht door 's-Gravenhage waarbij ver scheidene café's en adressen be zocht werden, is het twee Rotter damse rechercheurs tenslotte ge lukt de 37-jarige werkster B. H. de F. uit Den Haag aan te hou den, die een Hilversumse vee koopman te Rotterdam van 600 heeft beroofd. In een café te Rotterdam had den twee veekooplieden uit Hil versum woensdag kennis ge maakt met de werkster. Men ging naar een ander café en daar voel de de werkster er opeens niet meer voor de kennismaking voort te zetten. De mannen, die enigs zins onder invloed van sterke drank waren, vonden het niet erg, maar plotseling miste één hunner het geld en aangifte bij de politie volgde. Via een taxichauffeur, die de vrouw naar het Haagje had gere den, begon het onderzoek, met als uitgangspunt de plaats, waar zij in de residentie was uitge stapt. Het gelukte de recher cheurs de vrouw te arresteren. Zij bekende. Tijdens een taxirit van het ene café naar het andere was de sigaret van de koopman tussen zijn kleding gevallen. De werkster -was behulpzaam ge weest het rokertje op te vissen, maar had en passant de bankbil jetten, die los in de binnenzak van zijn colbert hadden gezeten, laten verdwijnen. ONASSIS „DE KLEINE" EVEN OP SCHIPHOL. Ergernis en misnoegen teken den zich af op het gezicht var. de kleine Griekse scheepstelegra- fist, die donderdagmiddag op Schiphol werd bestormd door journalisten en fotografen. Hij heette Onassis, en daarom stond hij voor een ogenblik op de Amsterdamse luchthaven in het centrum van ieders belangstel ling.. „I am Onassis, but not T. H. E. Onassis" beet hij de journalisten toe, die hem alsmaar vroegen of hij toch echt niet de eigenaar van de talloze miljoennen was. „De grote Onassis is niet hier", grijns lachte één van zijn medepassa giers. Het hele misverstand was ver oorzaakt door een boodschap van de K. L. M.-vertegenwoordigir.g in Parijs, waarin stond dat de Griekse reder aan boord van het toestel Parijs—Amsterdam was gegaan. Op het vliegveld „Le Bourget" was de scheepstelegra- fist Enord gefeteerd. Pas in hef toestel had men gemerkt dat hij niet degene was die men dacht dat hij was. De scheepstelegrafist stapte op Schiphol in de bus naar Rotter dam, waar hij op een Grieks schip zal monsteren. en wanneer men de uiteenzetting van de heer Hinlopen aandachtig volgde, dan kon men heel goed geloven, toen hij zeide: „De Ishaë- liërs werken met de ene hand en verdedigen hun land met de an dere hand". Het alleroudste en het allermodernste ontmoeten er elkaar, maar het is wel zeker, dat er enorm hard gewerkt wordt, moet worden en de 1,8 miljoen inwoners in dit langgerekte land van ongeveer Nederland weten dat, na de geweldige moorden op hun ras door het Nazidom, dit hun laatste kans is. Prachtig waren de dia's, die de heer en mevrouw Hinlopen toon den en prachtig was de melan cholische muziek en zang van dit volk. Een causerie, die op de aanwe zigen een diepe indruk maakte. Gevonden voorwerpen. De hierna te noemen voorwer pen kunnen worden afgehaald op de daar achter vermelde adres sen: Boodschappentasje, Sprenke's, Hondiusstr. 35; oorhangertje, P. Verhelst, Tholensstr. 130; 2 munt biljetten en kammetje, Van Doe selaar, Geraniumstr. 18; bankbil jet, R. Straub, Rozenstraat 190; shawl, M. van Eek, Kerkhoflaan 79; herenportemonnaie, J. Broere, Steenkamplaan 30; glacé hand schoen, J. Visser, Jozinastr. 5; damespolshorloge, Klaassen, Dr. Buijzestr. 12. Aan het bureau van politie ai hier zijn terug te bekomen: porte- monnaie met inhoud, muntbiljet, bruine kinderschoen, koperen ge wicht, blauwe muts, blauw jon genspetje, huissleutel, paar he- renglacé's, en diverse wanten. Openingsuitvoering van „Toneelvereniging Axel" De nieuw opgerichte „Toneel vereniging Axel" gaf woensdag avond haar openingsuitvoering. De kern van deze nieuwe vereni ging bestond uit oude beproefde krachten die hun sporen op het gebied van amateurstoneel reeds verdiend hebben. De initiatief nemers hebben ook de zakelijke kant direkt energiek aangepakt en via huisbezoek hebben zij, zó veel donateurs gekregen, dat zij verzekerd zijn van een volle zaal. Over dit laatste feit kon dan ook de voorzitter, de heer R. H. de Ridder, in zijn openingswoord zijn voldoening uitspreken. Hij zeide van mening te zijn, dat er in Axel behoefte is aan een goede toneelvereniging alleen met het doel om op dit gebied iets te be reiken en te presteren. Er wordt in onze gemeente veel aan toneel gedaan, maar veelal niet om het toneel als zodanig. Het is dan gekoppeld aan andere verenigin gen of organisaties en wordt dan gebruikt om hun jaarlijkse bij eenkomsten op te luisteren. Hij sprak de hoop uit, dat deze eerste uitvoering een succes zal zijn en daardoor tevens een aansporing om op de ingeslagen weg voort te gaan. Hierna bracht het toneel-en semble het toneelspel in drie be drijven van de auteur Maarten van Vught. Deze uitvoering is, qua de maatstaven die men ama teurstoneel kan aanleggen, een succes geworden. Er werd wer kelijk goed toneel gespeeld. Men ziet of hoort bij dilletanten dikwijls," dat er een lesje wordt opgezegd. Hier was door de regie, die bij de heer J. Tiersen, in ver trouwde handen is, werk ge maakt van de uitbeelding en ook de uitspraak was vrij goed ver zorgd. Het inslikken van halve lettergrepen werd voorkomen en zodoende ontstond er door sa menspel en acti. ulatie een goed geheel. Het succes van de regis seur werd prachtig gecomple teerd door de grime van de heer R. Kolijn. De traditie getrouw was er na afloop een gezellig bal, verzorgd door „The 4 lads" onder leiding van Dolf Schoot. Ontspanning; op Rozenoord. Voor de bewoners van de stich ting „Rozenoord" te Sluis ver zorgde de heer J- Agterberg een lezing met lichtbeelden over de schoonheid van ons land. Op boeiende wijze bracht hij de be woners van dit bejaardentehuis op de mooiste plaatsen van Ne derland. De maand december biedt nog heel wat aan de bewoners. Sint Nicolaas komt persoonlijk, de Rederijkers voeren er een toneel stuk op en de Jong Hervormden uit Retranchement vertonen een Kerstspel. Geslaagd. Onze dorpsgenoot, de heer B. de Schepper, ambtenaar ter secre tarie van Vogelwaarde, slaagde te 's-Gravenhage voor het exa men gemeente-financiën, le ged. Aanbesteding. Gisteren werd ten gemeentehui ze door de Centrale Dienst West Zeeuws-Vlaanderen namens het gemeentebestuur aanbesteed het bouwen van 2 woningwetwonin gen aan de Zegveldstraat, waar voor als volgt werd ingeschreven: Fa Bron Zn, Groede 32.761 Fa Toussaint, Cadzand 32.626 J. Hemmekam, Oostburg 30.700 W. Focke, Zuidzande 30.295 A. Snoeren, Zuidzande 30.266 I. Vermeulen, Waterl.k. 30.020 H. Zwier, Retranchement 27.327 I. Bossand, Oostburg 26.888 J. J. van Hee, Sluis 26.770 A. Risseeuw, Zuidzande 25.817 De begroting bedroeg 23.908. De gunning werd aangehouden. mening, dat de gemeente Oost burg als het ware parasiteert op de andere gemeenten wanneer zij niet bijdraagt. Dit bleek ook de mening van de heer Schippers te zijn. Met 4 stemmen voor (de heren J. Barendregt, J. H. van Kampen, D. Geuze en A. P. Mod- de en 6 stemmen tegen werd het voorstel tot afwijzing verworpen. Dit raadsbesluit hield dus niet in dat subsidie zou worden ver leend. Voor dat degenen, die voor het verlenen van de 5 cent bijdrage in de exploitatie der zie kenauto met een voorstel konden komen, maaide de heer J. Baren dregt het gras voor hun voeten weg, door voor te stellen de 5 cent subsidie te verlenen aan het Roode Kruis voor haar algemene doel, met welk voorstel de raad zich met algemene stemmen kon verenigen. Besloten werd de gemeente lijke bouwverordening met be trekking tot schuilplaatsen te wijzigen. Voorts bepaalde de raad het crediet dat voor het jaar 1957 maximaal bij de Bank voor Ne derlandse Gemeenten opgenomen zal kunnen worden op 175.000. De heer T. H. Jansen werd be noemd tot leraar aan de gemeen telijke gymnasiale afdeling van het Koningin Wilhelmina lyceum tot 22 december a.s. Het bestuur van de R.K. kleu terschool verzocht een vergoeding van de huursom van 500, het geen werd afgewezen. Bij het voorstel van B. en W. tot partiële wijziging van het ge meentelijke wederopbouwplan in onderdelen over te gaan, legde de heer E. Dekker een verklaring af naar aanleiding van het feit, dat de heer Barendregt tijdens de besloten zitting van de vorige ver gadering was aangevallen de grond te hebben gekocht waarop het bedrijf van de Fa Christiaan- sen en Parendregt zich bevindt. De heer Dekker vond deze aan val niet juist, aangezien de Fa reeds lang vóór de oorlog huur der van het tererin was. Naar hij vernomen had wordt het bedrijf ter plaatse herbouwd. In principe werd besloten de woningwetwoningen en noodwo ningen van aardleidingen en ge aarde stopcontacten te voorzien, omdat dit een eis is van de P.Z. E.M. Tot slot kwam de behandeling van de begroting 1957 aan de or de. De heer E. Dekker maakte ge bruik van de gelegenheid een be schouwing te houden over de straatbelasting. Hij verklaarde zich hier vierkant tegen. De gro te financiële verplichtingen, die op de gemeente rusten, zijn het gevolg van werken, welke voor namelijk ten behoeve van de be woners van de kom zijn uitge voerd. Hij vond het onbillijk, dat de inwoners in de polders door de straatbelasting hieraan mee moe ten betalen. De heer Van Kampen zei zijn goedkeuring aan de begroting te kunnen hechten, maar gaf B. en W. in overweging te trachten van het ministerie van O.. K. en W. verhoogde subsidies te verkrijgen voor het technisch onderwijs en het gymnasiale onderwijs, aange zien deze beide met een bedrag van 39.000 ten laste van de ge meente hoge eisen aan de ge meen tefinanciën stellen. De voorzitter zei in dit verband verwachtingen te hebben van een wet, die op stapel staat. De heer Schippers zeide, dat de begroting a.h.w. kunstmatig slui tend is gemaakt door het ramen van hogere uitkeringen zonder dat bekend is of deze wel gehono reerd zullen worden. Na nog opmerkingen van de heer Schippers over het dure on derhoud van de ambtswoning, van de heer Leenhouts oyer de vergoeding van de leden van het stembureau en de kolentoeslag aan de ouden van dagen, die hij gaarne over 4 maanden uitge keerd zou zien, leverde de heer Schippers nog kritiek op het be leid van B. en W. ten aanzien van het oude Ledeltheater. De ver koop aan de heer Oosterbaan kon niet doorgaan, onjdat opslag van stro en hooi in dit gebouw verbo den werd door de gemeente. Nu door MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES 15) (Nadruk verboden.) In Sabrina's tegenwoordigheid verschieten. U hebt het zeker goedkoop op een uitverkoop ge kocht het is niet van Mendle Wynn?" „Neen." „Dat dacht ik wel. Draai even om alstublieft. Ik zal de holte bij uw arm wat moeten opvullen. U bent erg plankerig, juffrouw Hi lary. Maar dat zal ongetwijfeld wel beter worden. U bent nog jong. Maar juffrouw Miranda, die heeft een goed figuur, en ze is ook knap." Ik had mijn dosis medicijnen te pakken en het smaakte niet erg lekker. „Dus u gaat naar Londen. Ik heb gehoord, dat het een vrolijke plaats moet zijn. U zult wel gauw trouwen, juffrouw Hilary." Met een kreet rukte ik bijna de grijze jurk uit. „Eten speld?" zei Sabrina be zorgd. „Neen, neen", zei ik en deed haastig mijn oude jurk en man tel aan. „Het ia geen speld, Sa brina. Goede morgen", en ik ren de het huis uit. hadden wij geen verkeerde denk beelden over onszelf. En als we haar verlieten, deden we dat als mensen, wie een dosis bittere medicijn was toegediend. Met een gepaste trots haalde ik de lavendelkleurige jurk te voorschijn en Sabrina's ogen schitterden. „Ze zal u niet staan juffrouw Hilary, maar dat hindert niet; het is de zij, waar de lui naar zullen kijken, en niet naar u." „O!" zei ik, en probeerde opge dekt te blijven. „Die is werkelijk prachtig." Zij betastte het weefsel en mat de banen. „Tegenwoordig maken ze zulke zij niet meer. Zeker een van uw ma?" „Ja. Ik ga weg, weet u, en ik zal de jurk volgende week nodig hebben, tegelijk met de grijze stoffen." „Ik zal doen wat ik kan, juf frouw Hilary. De grijze laat zich moeilijk verwerken, het ding zit zó vol appretuur, je naald breekt er haast op, als je de draden stikt; en ik ben bang, dat het zal HOOFDSTUK V. Lat over niets bijzonders handelt. De middag, voorafgaand aan mijn vertrek, was aangebroken. Mijn koffer was gepakt; de la vendelkleurige zijde en de grijze jurk waren voorzichtig tussen vellen vloeipapier door Miranda in het deksel gepakt. Miranda kon uitstekend pakken. Een nieu we grijze hoed stro, waht het zou gauw lente zijn rustte sa men met twee oude exemplaren in mijn jnoedendoos, die eens van moeder was geweest en die mij, ofschoon ik niet trots was, toch niet weinig geesteskwellingen deed uitstaan. De ouderwetse hoe dendozen deden denken aan huis houdsters, die van de ene betrek king naar de andere trekken, of aan boerenvrouwen, die naar Blackpool gaan en ik zou secretaresse worden. Het afscheidnemen was achter de rug. Mevr. Pratt had mij wat goede raad gegeven, ondanks moeder's schouderophalen, waar mee deze te kennen gaf, dat goe de raadgevingen aan mijn adres paarlen voor de zwijnen waren. Een paar dierbare dingen uit mijn kindertijd, die op de witgeschil derde schoorsteenmantel in de slaapkamer hadden géstaan, wa ren in een lege lade opgeborgen; de brutale haan met rode kam en wuivende staart; het wollige lammetje van ruw, geribd wit porcelein met een gebroken oor, dat mijn bed en genegenheid ge deeld had, tot ik de leeftijd van vijf jaar had bereikt; de ivoren olifant met slagtanden van ver ontrustende afmetingen. Miran da had gewild dat ze opgeborgen werden en toen ik vroeg waarom, antwoordde zij, dat alles nooit meer zou zijn als vroeger en op haar lip bijtend, had zij zich naar het raam gekeerd en een opmer king over het weer gemaakt. Mijn introducties hoogst kostbare stukjes karton vandr. Greenup, waren veilig opgebor gen in mijn juwelenkistje. „Dr. Greenup uit Rjdgemoor beveelt juffrouw Hilary Forrest aan bij Sir Nigel Montmorency, Caven dish Square, Londen W." Er wa ren er vier zo, vier verschillende aanbevelingen voor mensen van naam in Londen. Ik hoorde Sir Nigel Montmo rency al zeggen: „Ik neem u aan voor aanstaande maandag, als dit u schikt, juffrouw Forrest, tegen een salaris van drie pond per week om mee te beginnen. Neen, geen dank. Het genoegen is aan mijn kant." Vriendelijke Sir Nigel! Drie pond per week! Ik maakte een luchtsprong midden op het gras veld en moeder, die voor één van de ramen in de zitkamer stond, zette haar bril op voor een nauw keuriger beschouwing. Ik nam afscheid van de tuin en verdween vlug om het bed met vaste plan ten, dat het grasveld scheidt van de moestuin, want niemand mocht mijn afscheid zien van de lieve vriend, wiens verschillende stem mingen ik zo liefhad. (Wordt vervolgd.) is de gemeente eigenaar van het oude theater geworden en zij bergt er o.m.... biezen in on ten behoeve van de werkplaats vo»r minder-validen. De heer Schip pers vond het een zotte vertontag te vinden, immers tussen bieaen en stro of hooi is toch geen we zenlijk verschil. De voorzitter moest Schippers gelijk geven. Het enige verschil zit hem in de hoeveelheden, die nu door de gemeente opgeslagen zijn of door genoemde particulier anders ondergebracht zouden zijn. Z.h.s. werd de begroting aange nomen. De gewone dienst sluit aan in komsten en uitgaven met een be drag van 1.832.653,De post onvoorzien is groot 7466. De ka pitaaldienst sluit met een nade lig saldo van 714.819,De in komsten bedragen ƒ4.750.578,—, de uitgaven ƒ5.465.397. Volgens Oostenrijkse functio narissen hebben zich tot dusver 95.700 Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk gemeld. De honderden Hongaarse vlueh- telingen overschrijden de Oosten rijkse grens op diverse plaatsen. Meestal verbergen zij zich des nachts in de buurt van een plek, waar ze menen bij het aanbreken van de dag de kans te kunnen wagen. Soms komen er enige tien tallen, soms gelukt het slechts enkelen. Natuurlijk is het aan die-pos ten niet bekend, hoeveel vluchte lingen men te verwachten heeft. Dat is meestal een verrassing en het is dan dikwijls moeilijk om in korte tijd voldoende personeel en materieel ter plaatse te brengen om de hulpverlening zo vlot te doen verlopen als men zich ten doel heeft gesteld. Vooral als de plaatsen daar men zich om prak tische redenen vestigen moet (te lefoon, water, gebouwen en der gelijke, op enige afstand van do grens gelegen zijn. Om de vluchtelingen die dik wijls in deerniswekkende toe stand Oostenrijk binnenkomen zoveel mogelijk te kunnen hel pen, heeft het Oostenrijkse Rode Kruis nU medegedeeld, dat het z.g. „vliegende colonnes" heeft gevormd, die langs de grens pa trouilleren en die direct ontboden kunnen worden naar de plaatsen, waar men plotseling grote groe pen vluchtelingen moet helpen. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeki. en de waarnemende hoge com missaris voor de vluchtelingen. James Read, hebben aan de rege ringen van de 79 leden van de volkerenorganisatie, alsmede aan West-Duitsland, Japan, Zuid-Ko- rea, Monalo, San Marino, Zwit serland, Vaticaanstad en Zuid- Vietnam dringend om hulp ver zocht voor de Hongaarse vluch telingen. In het verzoek wordt herinnerd aan de desbetreffende resolutie van de algemene verga dering. Het Amerikaanse Rode Kruis is een actie begonnen om vijf miljoen dollar bijeen te krijgen voor hulp aan Hongarije en de Hongaarse vluchtelingen. Presi dent Eisenhower heeft een beroep op zijn landgenoten gedaan, deze actie zoveel mogelijk te steunen. ZWARE KOERSVERLIEZEN Het was gisteren een zwarte dag voor de Amsterdamse Effec tenbeurs. In navolging van Wall street, waar een zeer flauwe stemming heerste, had 't aanbod hier sterk de overhand. Dit was een gevolg van buitenlandse ver kopen, deels van de algemene onbehagelijke politieke situatie en van andere factoren die op het ogenblik ten nadele van de effectenhandel zijn. Men had de indruk, dat het Damrak gister middag echter iets te ver ging in zijn pessimisme. Althans, Kon. Olie lag gistermorgen zelfs bene den het dienovereenkomstige ni veau van New York maar in de officiële handel kwamen de koer sen boven dit zeer lage niveau van gisterochtend. Dit nam niet weg dat er aanzienlijke koers verhezen werden geleden, waar bij uiteraard de internationale fondsen een hoofdrol speelden. Zo verloren olie's, vergeleken met woensdagmiddag niet min der dan 40 punten. Unilever liep terug tot 308 (min 20), Philips tot 216 (min 20) en AKU tot 193 (min 15). Van enig herstel viel in het verdere verloop weinig te bemer ken maar na de openingskoersen bleven de koersen vrijwel ge handhaafd. Scheepvaart was zwak gestemd ztonder opmerke lijke verliezen. Hetzelfde gold voor de cultures. De handel in claims was klam: Staatsfondsen hielden zich betrekkelijk goed. Prolongatie 3% procent. Kon. Olie: 671 -692% AKU: 198203 Philips 218—225% Unilever 306—315% Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Intl. fondsen Algemeen NABEURSKOEBSEN slot 692% (676) slot 203 (1971 slot 225% (221%) slot 315% (310%) BEUBSINIMCH8 27/11 28/11 29(11 255.88 247.35 234.812 147.59 145.87 143.34 167.14 161.97 158.38 121.41 120.27 117-99 97.32 96.68 9A58 191.42 186.41 179.17

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2