DOUWE EGBERTS Koffie - Thee BINNENLANDS NIEUWS mm DRUKWERK Hilary op eigen wieken Onderhandelingen over lonen in België vastgelopen De vrijmaking van het Suezkanaal TWEEDE BLAD Vrijdag 23 november '"<6 12e jaargang no. 3929 Zweden en de Hongaarse vluchtelingen Israël zal troepen uit Egypte terugtrekken Roemeense gezant te Buenos Aires „persona non grata" Piet Bakker onthult U in dit nieuwe album iets van de achtergronden, die het leven en het landschap van deze merkwaardigste republiek in de wereld beheersen. Een land, waar wèl industrie is, maar geen industrieplaatsen.., waar eenheid heerst zonder landstaal... en waar het geluk begon, toen men zich terugtrok uit de wereldgeschiedenis. Vraag dit prachtige album bij Uw winkelier of bij Douwe Egberts, afd. Reclame, Postbus 2076, Utrecht. De waardepunten voor de interessante kleurenfoto's zijn verpakt bij De kosten van de spoedzittingen van de V.N. Britten trekken een bataljon terug Amerikanen op de hoogte van Britse geheime code P.T.T. OP NIEUWJAAR Fa P. J. van de Sande BRANDWEERWAGEN VLOOG UIT DE BOCHT Engeland en Hongarije VRIJE ZE In een nota van het „Vertoond voor de Belgische nijverheid waarvan op de woensdag gehou den bijeenkomst van aigevaar- digend van de werkgevers en van de vakverenigingen voorle zing is gedaan, is verklaard dat genoemd verbond en het verbond van de sector „handel, banken en verzekeringen" tot hun spijt moeten vaststellen, dat de strak ke houding van de regering hun geen kans biedt om de onuerhan- delingen met de vakverenigin gen in nuttige zin voort te zetten. De besprekingen waren 8 okto ber begonnen. Ter nadere bericht geving verklaarde de heer De biaercxe, gedelegeerde beheerder van 't verbond voor de Belgische nijverheid, dat hij optimistisch bleet, ondanks de stopzetting van de besprekingen en dat hij ver onderstelde dat de vakorganisa- tes zich thans rechtstreeks tot de regering zullen wenden om voldoening voor hun eisen te be komen. Hij zei voorts dat nieuwe ele- rm ..en ingevolge de internatio nale toestand zich reeds doen gelden en dat zekere sectoren hun winst voor 1956 in het ge drang gebracht zien. Het is volgens hem met uitge sloten dat zich in zekere secto ren van de industrie zeer binnen kort werkloosheidsproblemen zullen voordoen. De heer Cool, voorzitter van stelling van het feit dat het aan onze betrekkingen vreemde ele menten zijn die de breuk hebben veroorzaakt. De christelijke vak bonden door de verklaringen, die wij tijdens de besprekingen hebben afgelegd. Wij nemen onze algehele vrijheid terug en wij zullen ons verzetten tegen het blokkeren van overheidswege van prijzen en lonen. Wij blijven echter bereid te onderhandelen over een geordende loonspolitiek. Voortaan zullen wij ons laten leiden door de omstandigheden. Wii hopen nochtans in alle klaar heid een akkoord te kunnen af sluiten. Uit naam van het ABVV be treurde de heer Major eveneens dat „de besprekingen van 8 okto ber die in een gunstige sfeer be gonnen waren, op deze wijze moesten stopgezet worden. Wij hebben steeds beweerd dat wij tot redelijk akkoord kunnen ko men, maar tot nog toe heeft het VBN geen enkle voorstel gedaan. Wij weten niet hoe het bereid is onze eisen te onderzoeken. Wij zullen een deel van de conjunc- tuur-winsten blijven opeisen. Zweden heeft woensdagavond meegedeeld dat het nog 2.000 Hongaarse vluchtelingen zal op nemen. Het had reeds eerder aangeboden 1.000 Hongarenin zijn land toe te laten De Zweed delegatie bij de Ver. Naties VCIUUi haanu j bonden zullen de strijd voortzet ten om een vermeerdering van 20 der gezinstoelagen te ver krijgen, door een aanpassing va - net huidige stelsel, door een verhoging van het huidige pla fond, door een verhoging van de bijdragen of door een gemengde fo/mme, d e deze drie middelen verenigt. Wij zullen eveneens een deel van de conjunctuur winsten blijven opeisen, waarvan een ge deelte later zou kunnen uitbe taald worden, en een ander ge deelte bestemd zou zijn voor de bestrijding van een eventuele in zinking. Ten aanzien van de eisen van de regering, zo zei de voorzitter van de ACV, beschikken wij niet meer over de middelen om onze besprekingen voort te zetten. Wij beschouwen ons niet meer ge- De Israëlische regering heeft de secretaris-generaal der Ver. Naties woensdagavond een brief doen toekomen, waarin zij ver klaart, dat „Israël zijn troepen uit Egypte zal terugtrëkken zo dra er bevredigende regelingen zijn getroffen tussen Israël en de Ver. Naties inzake het internatio nale politieleger, die de veilig heid van het land zullen verzeke ren". De Israëlische regering zegt in de brief, dat Israël het bestand in acht heeft genomen, maar in de afgelopen twee dagen heeft moeten optreden tegen Egypti sche bestandsschendingen. Z.UUU ViUUJit,u.&v.. - kan ontvangen en de rest zodra het praktisch mogelijk is. De kosten van het vervoer van en de zorg voor de vluchtelingen worden geschat op ongeveer 1800.000 dollar, waarvan het grootste deel uit regeringsfond sen zal worden betaald. De Argentijnse regering heeft de Roemeense gezant Anton Mooisescu, „persona non grata verklaard en hem opdracht ge geven het land binnen 24 uur te verlaten. L. Bij elk album behoren 3 series kleurenfoto's 75 punten per serie. Eerder verschenen reeds: NAAR DE TROPEN, BALI IN KLEUREN, NAAR DE WEST, AUSTRALIË, CANADA. De jongste spoedzittingen van de algemene vergadering en de WIJZIGING GEWICHTSGRENS BACON Aangezien met het oog op de komende feestdagen de versche pingen van bacon naar Engeland ue algemene vcigaucms jn de tweede week van december Veiligheidsraad der Verenigde 'enjgermate kunnen worden opge- Naties over de Brits-Franse ac- voer(j) heeft het produktschap Naties over de Brits-Franse ac tie in Egypte en het Sowjet-op- 11e m c,gypte 111 r. TT voor vee en vlees besloten, dat treden in Hongarije hebben de met jngang van maandag 26 no- wereldorgamsatie 400.000 dollar a s varkens met een gekost. 'koud geslacht gewicht van 63 >riaton De commissie voor admimstra- -,2 voor <je bereiding van Zoals eemeld ontsnapten vori- I tieve en begrotingskwesties v bacon mogen worden bestemd. Zoals gemeiu011 e „07ant. He aleemene vergadering hecnt- 1 ge week donderdag de gezant- schaps-chauffeur en zijn vrouw en twee kinderen ternauwernood aan een gedwongen repatriëring naar Roemenië. Het gezin heeft inmiddels asiel in Argentinië ge vraagd. de algemene vergadering hecnt- 1 ,pe verwachten valt, dat ingaan te haar goedkeuring aan een aan- 3 december a.s. de maximum vullende begroting van meer dan gewjchtsgrens weer van 72 tot 70 twee miljoen dollar voor I9bb. L moet worden teruggebracht, Hiervan werden 400.000 dolt 'omdat de exportmogelijkheden bestemd voor de spoedvergaderm- - -'i gen. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft woensdag in een brief aan de secretaris-generaal der Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, meegedeeld dat Groot-Brittamé als blijken van goede trouw een bataljon uit het door Britse troe pen bezette gebied van het Suez kanaal bij Port Said zal terug trekken. Lloyd zei in deze brief dat Groot Brittannië bereid is samen te werken met de politiemacht der Ver. Naties en dat zijn land deze macht zal helpen met voor raden. Groot-Brittannië aldus Lloyd zal zijn troepen terug trekken zodra de internationale politiemacht doeltreffend kan op treden. De Egyptische minister voor plattelands-aangelegenheden Ab- del Latif Boghdadi, zal het toe zicht uitoefenen op de uitvoering van de plannen voor vrijmaking van het Suezkanaal, aldus is don derdag te Cairo bekendgemaakt. Boghdadi zal ook de leiding hebben bij de wederopbouw in Port Said. Hij zal naar men verwacht, maatregelen treffen om zo spoe dig mogelijk met het opruimings- werk in het kanaal te beginnen. In Britse regeringskringen blijft men van mening, dat dit werk zo snel mogelijk moet wor den uitgevoerd. Daarom is men het niet eens met de aanbeve ling van secretaris-generaal Ham marskjoeld, dat eerst gewacht moet worden, totdat alle Britse en Franse troepen uit Egypte zijn teruggetrokken. Ook vraagt men zich in genoemde kringen af, of het kanaal spoedig bevaarbaar kan worden gemaakt, als er geen grote zeevarende mogendheid aan het opruimingswerk deelneemt. In dit verband wordt verklaard, dat de Britse troepen te Port Volgens George Wigg, een La- bourafgevaardigde in het Lager huis, zijn de V. S. geheel od de hoogte van de geschiedenis, die zich achter het conflict in het Said, naar men verwacht, tegen het weekeinde alle obstakels in de vaargeul, voor zover het ka naal door hen wordt beheerst, zullen hebben opgeruimd. In regeringskringen te Londen Op dlrsdag 1 januari 1957 zal de dientsuitvoering bij PTT, voor zover het de postdienst betreft, zijn als op zondagen. Er zal die dag dus geen postbestelling wor den uitgevoerd, terwijl er in de nacht van dinsdag op woensdag geen nichtposttreinen rijden. De kantoren en stations van de tele graaf en de telefoondienst zul len van 89 uur en van 1213 uur voor het publiek zijn open gesteld. voor bacon omstreeks Kerstmis en Nieuwjaar gewoonlijk gering zijn. TWEE KINDEREN BIJ BRAND OM HET LEVEN GEKOMEN In het woonwagenkamp te We- num, gemeente Apeldoorn, zijn woensdag tengevolge van brand in een van de woonwagens, twee kinderen van de familie R.F om het leven gekomen. Tijdens een korte afwezigheid van de ouders is het wiegje van de drie 1 regermgsK.imgcii Lc maanden oude baby, vermoedelijk is men voorts van oordeel, dat door de hitte van de straalkachel, Engeland zal instemmen met een jn brand geraakt, waarbij het geleidelijke -terugtrekking van kind levend is verbrand. Het tlle Britse troepen uit Egypte, vuur deelde zich spoedig mee aan naar mate deze door een doeltref- het in de wagen staande meubi- fende internationale poliüemacnt lair .waardoor ook het ledikantje worden vervangen. Er bestaat, van een zoontje van anderhalf zo wordt gezegd, in feite geen jaar vlam vatte, verschil van mening tussen de Toen men de uitslaande brand Britse regering en secretaris-ge- constateerde, kon men het kind neraal Hammarskjoeld over deze rog levend uit het ledikantje ne- kwestie Dit zou ook blijken uit men, doch kort na aankomst in het feit' dat de Britten een batal- het Julianaziekenhuis is het aan jon uit Port Said terugtrekken, de opgelopen brandwonden be- Naar verluidt zal dit onmiddellijk zweken. De woonwagen van de geschieden. I familie R. brandde totaal uit. door MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES GIRO 777 IS DE TWEE MILJOEN GEPASSEERD Van de 2.032.645,38. die de gi- rokening 777 van het Nederland- sche Roode Kruis gisteren aan wees, gaat vandaag o.a. weer voor een waarde van ongeveer 90.000 naar Wenen. Het vluchte lingenkamp te Sankt Polten kan de dagelijks wassende stroom Hongaren niet behoorlijk meer onderbrengen, daarom stuurt het Nederlandse Roode Kruis nu 700 complete bedden met matrassen, dekens en linnengoed. Deze goe deren worden vervoerd in een vrachtauto met aanhanger, die bovendien nog 5 ton rijst bevat. 19.000 STE SCHIP IN DE ROTTERDAMSE HAVEN In de haven van Rotterdam is gisterochtend het 19.000ste schip van dit jaar binnengekomen. Het was het 291 brt metende motor tankschip „Imperial" van de rede rij „Dujardin Verkaufs G.M.B.H." te Urdingen. De „Imperial" was binnendoor leeg van Urdingen ge komen en heeft ligplaats gekozen aan de Stieltjeskade. Vorig jaar arriveerde 't 19.000- ste schip op 8 december. Toen was het het 6086 brt metende Duitse m.s. „Schutting". UITSLAANDE BRAND IN MEUBELFABRIEK Gisterochtend omstreeks 5 uur werd de brandweer te Nijmegen gealarmeerd voor een uitslaande brand in de meubelfabriek van de firma Heynen aan de Oude Nol- lendaalseweg. De vlammen sloe gen breed uit en de brand deed zich zeer ernstig aanzien, zodat de brandweer met groot mate riaal kwam. Met vijf stralen slaagde men er in om de brand te beperken tof de timmerfabriek en de loodsen welke achter de fabriek staar. Niettemin is de schade nog tame lijk hoog; volgens de eerste ra ming ten minste 100.000. De firma is betrekkelijk laag verzekerd tegen brand en niet verzekerd tegen bedrijfsschade. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het onzekere. Woensdagavond omstreeks zeven uur is de fabriek gesloten en tot die tijd hebben de machines nog gewerkt. Het is mogelijk, dat von ken van de machines zich aan het zaagsel hebben meegedeeld, en dat het vuur enige tijd heeft ge smeuld en gisterochtend vroeg naar buiten is geslagen. ZEVENJARIG KNAAPJE VERONGELUKT Bij het naderen van een Sint Nicolaasoptocht is een zevenjarig jongetje uit de Merwedestraat te Haarlem, dat plotseling de rijksstraatweg in Haarlem-Noord overstak, door een passerende auto aangereden. Het kind was op slag dood. DOOR GASVERSTIKKING OMGEKOMEN In Deventer is de 72-jarige al leenwonende heer Ten Bulte door gasverstikking om het leven ge komen. Buren, die de man een paar dagen hadden gemist, von den zijn stoffelijk overschot. In de slang van een gaskook- toestel was een lek. 9) Nadruk verboden. Vanavond bonsde mijn hart van opwinding. Ik ging werkelijk uit huis. Ik ging werkelijk wat van de wereld zien. Ik zou vader en Miranda en de rivier en het mooie landschap vreselijk mis sen. En het zou me in zekere zin zien acnrer ner coninct in ..7 Midden-Oosten heeft afgespeeld, natuurlijk spijten, om moeder -1 i.i. rtrnnt m ruvl o r* an T\/Tir»lr to Trorlat doordat zij er in geslaagd waren, d,e geheime codes, die door En geland, Frankrijk en Israël zijn gebruikt, te ontcijferen. Wigg is van mening, dat de Amerikanen kort voor de Israëlische aanval op Egypte met behulp van eleu- tronische apparaten deze codes hebben ontdekt. Dinsdag a.s. zal Wigg in het Lagerhuis de regering vragen, welke maatregelen er worden genomen om er voor te zorcen, dat de door het „Foreign Office- en de strijdkrachten gebruikte co des ook werkelijk geheim zijn. Volgens de Labourafgevaardig- de waren Ü3 Fransen van tevo ren op de hoogte van de Israëli sche plannen en zij zouden bij de uitvoering er van hebben gehol pen. Ook Engeland zou mede plichtig zijn geweest. (De Britse regering heeft dit ontkend.) grootmoeder en Mick te verlaten. Neen, toch niet. Waarom zou ik, zelfs tegenover mijzelf, zo'n ake lige huichelaarster zijn? Ik zou blij zijn, weg te komen van het vitten en de standjes en misver standen en de pijnlijke verras singen over mijn onvermogen om van mijn thuis en mijn omgeving te genieten. Moeder had mij nooit begrepen, en misschien was het mijn eigen schuld. Of zoals groot moeder eens zei, misschien viel er niets te begrijpen, welke opmer king waarheid mocht bevatten, maar niettemin grievend was. Maar ja, grootmoeder had er blijkbaar schik in, de mensen te ergeren. Ze zei, dat je de mensen pas goed leerde kennen, als zij boos waren. Je zag hun ware ge daante niet het glimlachend vernisje, dat zij de wereld lieten zien. Je werd je bewust van de mogelijkheden of beperkingen van hun karakters. „Waarom je druk te maken om hun karak ters?" vroeg ik. „Je hebt toch zeker genoeg werk met je eigen karakter?" En ze zei, dat dit af hing van het karakter. Als het toevallig zuiver elementair was, zoals het mijne, en in geen enkel opzicht gecompliceerd, zou de be langstelling in tien minuten uit geput zijn. En, niet wetend, of ik gevleid of beledigd moest zijn, zocht ik heimelijk in een woor denboek „elementair" op en voel de me onmiddellijk erg beledigd, ofschoon ik grootmeoder niets liet merken van mijn gevoelens. Tegen het raamkozijn geleund. Mijn ogen gericht op de bleke maan, die zich telkens verschool achter jagende donkere wolleen vroeg ik me af, wat grootmoeder er toe gebracht had, het vanmid dag voor mij op te nemen. Was het louter uit plezier, om moeder tegen te werken? Zij was dol op schermutselingen met woorden. Toch had ze moeders zijde kun nen kiezen en mij te lijf kunnen gaan. Hadden zij en ik in het ver leden niet vaak getwist over een onderwerp, tot ik huilde van woede, en zij, haar klein bleek gezicht gloeiend van opwinding, met schitterende zwarte ogen van voldoening over mijn nederlaag schaterde? Ik was haast altijd het mikpunt van haar spot. Mi randa en Mick ontkwamen er aan, door in te stemmen met bijna alles wat ze zei en dan noemde zij haar eenvoudig „dwa zen", maar liet ze verder met rust. Mijn wangen werden rood, toen ik mij haar woorden te binnen riep met betrekking tot mijn ver onderstelde wens, een man te vangen. Zij had haar veront- schuld''gingen aangeboden, maar zij had ze niet teruggenomen. Zij had mij gelijkgesteld met „andere jonge dingen", mij, wier enig doel het was, te werken, onafhanke lijk te zijn, carrière te maken, misschien wel beroemd te wor den. Zij zou het zien. Mannen waren op hun manier geschikt genoeg. Maar de meesten van hen waren egoïstisch en maar weini gen belangwekkend. Ik dacht aan al de echtgenoten die ik kende; daar had je de dommée En ik sloot mijn ogen voor de maan en de bewolkte lucht en rilde onwil lekeurig. Vluk zette ik de domi néé van mij af zo vriendelijk, zo saai, zo vreselijk onbeduidend. En mijnheer Macintyre ge- wild-grappig met zijn olijke scherts, die je altijd op je schou der sloeg, bij zijn nieuwste mop en zo'n harde klap dikke vlezige vingers, en niet overzin- delijk. Stel je voor, dat je bij het ontbijt naaf- grappige verhalen moest luisteren en dat er nooit naar je geluisterd werd, als je er zelf een wilde vertellen! En mijn heer Jenkins, de knappe, keurige mijnheer Jenkins, met zijn zacht krullend haar en zachte stem en ronde welgedane figuur en over matige voorkeur voor aardige meisjes en goede diners en zich zelf. Dr. Greenup was natuurlijk aardig in elke betekenis van het woord, maar je kon alleen maar aan hem denken als de char mantste van alle vrienden. Er waren niet'veel mannen, die voor echtgenoot in aanmerking kwa men. Ridgemoor was 'n groeien de gemeente, maar onze kring van vrienden was beperkt. Moe der en mevrouw Pratt gaven de toon aan in het gezelschaps even van het dorp, dus moesten wij inderdaad heel kieskeurig ijn. Hoe suj het klaargespeeiu had om zulk een bevoorrechte, jenijde positie in te nemen, was niet te zeggen. Moeder was eo- Allardyce. Mijn vader was maar een Forrest. Arme vader: £,r wa ren g»en kolonels of buitenlandse gezanten of ministers in zijn stamboom. Zijn voorouders had den fabrieken gehad. God ge vreesd de koning geëerd, en fat soenlijke onbesproken levens ge- le'd. En hoe vaak nad ik ai met verionoH geheel en al een For rest te zijn. HONGAARS VLUCHTELINGEN PAAR IN HET HUWELIJK GETREDEN Het eerste huwelijk in Neder land tussen tv^ee Hongaarse vluchtelingen is gistermorgen ge sloten in het stadhuis van Om men. De 20-jarige bruid. Eva Szanto, en de 23-jarige bruidegorh, B. Kal man, werden verrast met een fraai bruidsboeket, geschonken door de Commissaris der Konin gin in de provincie Overijssel, ir J. B. G. M. Ridder van der Schue- ren en zijn echtegenote. De huwelijksvoltrekking ge schiedde volgens de Nederlandse wet in de statige trouwzaal voor de ambtenaar van de burgerlijke stand, gemeentesecretaris Stoe ten, terwijl als getuigen fungeer den de burgemeester van Om men, mr C. P. van Reeuwijk, en een commies van het secretarie. Tolken vertaalden de ambtelij ke volzinnen en de felicitatietoe spraak van de heer Stoeten, on middellijk daarna werden hun een paar zilveren lepeltjes met het gemeentewapen van Ommen aan geboden namens het gemeente- personeel en verder een groot textielpakket van het Nederland se Rode Kruis, afdeling Ommen. De kerkelijke inzegening ge schiedde in de parochiekerk var. de Heilige Birgitta, door de hoofdaalmoezenier van de vlueh- fehngen. pater Rocho Radanyi, S.J. Alle Hongaarse vluchtelin gen, die in het bungalowpark van de Bestmenerberg vertoeven, woonden de plechtigheden bij en de Katholieke Hongaren zongen in de kerk zelf de miszangen. De huwelijksplechtigheid werd beslo ten met het Hongaarse volkslied. De beide vluchtelingen, die za terdagmiddag in Ommen zijn aan gekomen, hebben maandag aan getekend. De officier van Justitie te Zwolle heeft dispensatie ver leend voor de afkondiging. BIJ HET OVERSTEKEN VERONGELUKT De 68-jarige Chr. D. Herold is gisterochtend, toen hij met zijn hondje aan de lijn de Groene Hil- ledijk te Rotterdam overstak, aangereden door een bestelauto. De man was op slag dood. Het hondje werd zó ernstig gewond, dat het afgemaakt moest worden. Een ladderwagen van de Am sterdamse brandweer, op weg naar een brandje in de Eerste Schinkelstraat, is woensdagmid dag om 1 uur uit de bocht gevlo gen op de hoek van de Konings laanEmmalaan. De wagen ram de een lantaarnpaal en een boom pje en kwam tegen een andere boom tot stilstand. Drie brand wachten liepen niet ernstige ver wondingen op. Twee van hen zijn naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Een jongetje, dat op het trottoir speelde, kreeg en kele schrammen. Groot-Brittannië overweegt op het ogenblik niet, de regering van Janos Kadar te erkennen, zo heeft de rrynister van Staat bij ,het „Foreign Office" lord Rea- (Wordt vervolgd.) aing verklaard.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 5