der V.N. Weeroverzicht Minister Witte stelt 500.000ste na-oorlogse huis in gebruik Debat in de Assembiée Detoestand in Hongarije Thorez kritiseert Tito Complot in Beiroet Verkiezing Schaduwkabinet" van Labour HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT VRIJDAG 23 NOVEMBER 1956 12e Jaargang Nr 3929 Churchill en Egypte Geen olie voor Duits schip Het zondagsrijverbod Pineau teleurgesteld Brand in kantoren van Air France in Jeruzalem De jongste ontwapenings voorstellen van de Sowjet-Unie Russische versterkingen in Oost-Duitsland? Eisenhower maakt gebruik van wet van Taft en Hartley Het vluchtelingen probleem in Oostenrijk Wegenwacht blijft op zondag Ontslagen in Argentinië Het Hongaarse nieuws bureau M.T.I. Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactieadres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal: per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V.v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen advertentieprijs per mm 15 ct; minlmu.n per advertentie f 2.25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L— iedere regel meer S cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Minister Ir. H. B. J. Witte heeft rimderoag in aanwezigheid van vele genodigden bij wie ae Gom- Mfcsarin der 'Koningin in de pro vincie Groningen, nir. VV. A. UI lerhaiLS, en B. en W. van Gronin gen. de 500.000e naoorlogse wo ning officieel in gebruik gegeven. Deze staat in de Rembrandt van Rijnstraat te Groningen De minister onthulde een gedenk steen in de voorgevel van deze woning, die gemaaKt is naar een ontwerp van de Groninger beeld houwer Rmua Meyer en uitge voerd is in gewapend beton. De gedenksteen stelt arbeiders voor, cfte in een gestadig ritme gebou wen oprichten. Na de ingebruikstelling over handigde de minister aan de toe komsuge bewoners, de heer D J. Voorsmid en diens verloofde, mej. S. Simmeren, de sleutel van het pand Rembrandt van Rijnstr. 49 Als aandenken aan deze ge beurtenis gaf hij het jonge paar een bloemstukje vervat in een vaas met inscriptie. De minister zag de sleutel die overigens nog enige tijd op zich liet wacn- ten en nog gezocht moest wor den ais een symbool van de sleutel tot het geluk, waarop vele jonge mensen zitten te wachten. De woning is thans nog ais mo delwoning ingericht. De 50Ü.000e woning is gelegen in het uitbreidingsplan Kostver- loren. Zij maakt deel uit van en is een van de laatst voltooide wo- nngen van een complex van 93 woningwetwoningen, dat door de woningbouwvereniging „Gruno" is gesticht. Het complex is ge legen aan weerszijden van de Rembrandt van Rijnstraat, welke straat een gedeelte zal vormen van de toekomstige Ringweg door de buitenwijken van de stad ter ontlasting van het verkeer in de binnenstad. Het complex bevat grotendeels woningen in vier woonlagen op een souterrain. Het is uitgevoerd in het montage systeem Rottinghuis. De mon tagewoningen van het complex zijn in het zogenaamde triplex- type uitgevoerd, een variant op de duplexwoningen. Bij het in Groningen ontwikkelde triplex- type worden twee woningen tijde lijk ingericht voor de huisvesting van drie gezinnen. Na de ingebruikstelling heeft het gezelschap een rondrit ge- maakt door de nieuwe stadswij- ke* van Groningen. Het ge meentebestuur heeft ten besluite een ontvangst gehouden in het stadhuis. ENIGE GEGEVENS OVER DE WONINGBOUW IN NEDERLAND. Gedetailleerde gegevens over de 500.000 gereed gekomen wo ningen zijn bekend t/m 31 aug. 1956. Aan het eind van die maand waren 479.573 woningen gereed. De particuliere woningbouw wordt sinds 1947 van rijkswege gesubsidieerd, aanvankelijk op grond van de „financieringsrege lingen woningbouw 1947 en '48". Daarna volgden de premierege ling woningbouw 1950 en de pre mie- en bijdrageregeling woning bouw 1953. Tezamen met de niet gesubsidieerde woningbouw, welke in het algemeen bekend is als de zgn. „vrije sector", werden tot eind augustus 1956 in de par ticuliere sector in totaal 175.866 woningen gebouwd. Het totaal aantal na de oorlog gebouwde woningwetwoningen t/m 31 augustus 1956 bedraagt 295.189. Hiervan werden er 162.407 gebouwd in opdracht van gemeenten en 132.782 in opdracht van woningbouwverenigingen. Van de totale na-oorlogse woning- produktie werden 8518 woningen gebouwd in opdracht van het rijk, personeelswoningen voor de rijksdiensten). In het gehele land zijn thans ruim 90.000 woningen in uitvoering. Teneinde op korte termijn voor een groter aantal gezinnen woon ruimte te scheppen werd in 1947 overgegaan tot de bouw van zgn. „duplex-woningen". Om te voor komen, dat de duplexwoning een blijvend verschijnsel zou worden, is in de wet voorgeschreven, dat na tien jaar ontsplitsing moet plaats vinden, zodat weer een riormale eensgezinswoning ont staat. Van de t/m augustus 1956 gebouwde 479.573 woningen wer den er 16.937 gebouwd als du plexwoning, zodat in totaal voor 496.510 gezinnen woonruimte werd geschapen. Door toepassing van systeem bouw is na de oorlog getracht in de woningbouw met minder ge schoolde arbeidskrachten en met minder schaarse bouwmaterialen tot een snellere produktie te ko men. Van de in de loop der jaren op de markt gebrachte bouw systemen zijn er thans nog en kele, welke regelmatig worden toegepast. Voor een aantal van deze systemen zijn door verschil lende gemeenten langdurige con tracten afgsloten, welke voorzien in de bouw van een groot aantal woningen. Sinds 1947 zijn t/m augustus 1956 in totaal 53.203 woningen gebouwd in één der goedgekeurde bouwsystemen. Op die datum waren er rond 9.000 in uitvoering. De toeneming van het aantal bejaarden maakt het noodzake lijk, dat de overheid op groter schaal dan voorheen ihedewer- king verleent aan het tot stand komen van een bijzondere woon vorm voor deze bevolkingsgroep. De vormen van huisvesting, die thans aandacht vragen, zijn: spe ciale woningen voor bejaarden, pensiontehuizen, de combinatie van een pensiontehuis met een aantal kleine woningen. In het gehele land vindt men thans zulke objecten in aanbouw, ter wijl in soortgelijke bouw in de naoorlogse jaren reeds voor 25.000 bejaarden huisvesting be schikbaar is gekomen. „Ik ben beschermheer van de vereniging voor de V. N. in dit land, maar ik kan het er niet mee eens zijn, dat de berisping van de V. N. aan het adres van de Eritse regering verstandig of nuttig was", aldus sir Winston Churchill in een rede, die door zijn echtgenote werd voorgelezen. De oud-premier, die volgende week 82 jaar hoopt te worden, zou aanvankelijk deze rede op een diner In zijn kiesdistrict Woodford zelf hebben uitgespro ken, maar hij moest op dokters advies wegens een verkoudheid thuisblijven. Het blokkeren van het Suez- kanaal door toedoen van de Egyptenaren, noemde Churchill een zware slag zowel voor de Egyptische economie als voor alle zeevarende mogendheden. „Het is niet moeilijk te raden, wie hebben aangezet tot deze daad, waardoor alleen maar de onrust kan voortduren", aldus de oud-premier. Hij vroeg zich af. of de V. N. liever zouden hebben gezien, dat het Midden-Oosten geleidelijk in een toestand vart chaos onder Russische overheersing zou komen. „Onze nationale zorgen zijn groot, maar zij zijn niets verge leken bij de ellende van het Hon gaarse volk, dat voor zijn vrij heid strijdt", aldus Churchill. Maurice Thorez, secretaris-ge neraal van de Franse communis tische partij, heeft in een rede op een bijeenkomst van het centrale comité president Tito van Zuid- Slavië gekritiseerd wegens diens jongste uitlatingen over het Sow- jet-optreden in Hongarije en het bestaan van tegenstrijdige stro mingen in het Kremlin en de communistische partijen. Tito dreigt hierdoor, aldus Thorez, de communistische beweging te ver delen. Er bestaan in volksdemo- Het 6.759 ton metende Duitse vrachtschip „Westemstein" kon woensdag de haven van Durban in Zuid-Afrika niet verlaten met genoeg brandstof om zijn reis te vervolgen, omdat de oliemaat schappijen in deze stad weiger den stookolie te leveren. Later is meegedeeld dat het schip naar Port Elisabeth is vertrokken. Functionarissen van oliemaat schappijen in Kaapstad hebben verklaard dat er geen sprake van is dat het schip in Port Elisabeth stookolie krijgt. Ben woordvoerder van een Amerikaanse oliemaatschappij te Kaapstad zei, wij hebben duide lijk omschreven instructies geen olie te leveren aan kapiteins van sdhepen die door communisten gecontroleerde havens aandoen". De „Weserstein" krijgt olie te Fort Elizabeth. Het 6.795 ton metende Duitse vrachtschip „Weserstein", dat deaer dagen te Durban geen stookolie kon krijgen, omdat het lading aan boord heeft voor com onanistisch China, heeft zonder moeilijkheden te Port Elizabeth kunnen bunkeren. Het schip kon meer olie krijgen dan het nodig had. lien verwacht, dat het schip, dat uit Bremen afkomstig is, direct zijn reis zal vervolgen. Voor het eerst sinds twintig jaar is een Russische tankboot de haven van Durban binnenge lopen. Het vaartuig volgt, met het oog op de toestand van het Suezkanaal, de route om Kaap de Goede Hoop, cratieën zoals China, Polen, Bul garije enz. nog „verscheidene par tijen", terwijl dit in Zuid-Slavië niet het geval is en personen die een tweede partij eisen, uitgesto ten worden uit de bond der com munisten, aldus Thorez, die er aan toevoegt, dat er niet verschei dene centra in de internationale arbeidersbeweging behoren te zijn, daar deze anders versplin terd dreigt te worden. Thorez rechtvaardigt in zijn toespraak, die donderdagochtend in het partijblad „l'Humantié" is afgedrukt, het optreden van het Sowjet-leger in Hongarije. Hij ontkent, dat er zoiets als Stalinisme bestaat. „Er heeft geen Stalinisme bestaan: deze uitdrukking behoort thuis in het woordenboek van onze tegen standers. Spreken van Stalinis me betekent aannemen, dat een dergelijk stelsel bestaat. Dat is wat Tito doet". De partijsecretaris valt verder de „oorlogspolitiek" van de Franse regering aan. Over de Franse communisti sche partij zegt Thorez, dat som migen onder het voorwendsc-1 van democratisering tendenties willen invoeren, die in feite tegen de partij ingaan. Deze mensen brengen de partij en haar leiding in diskrediet op een ogenblik waarop deze verwoede aanvallen van de klassevijand moete.n door staan, aldus Thorez. In Wenen zijn berichten, ont vangen volgens welke de Russen de brug over het Einserkanaal, waarover in de afgelopen dagen veel Hongaren naar de Oosten rijkse provincie BurgenJand zijn gevlucht, opgeblazen hebben om een einde aan de vluchtelingen stroom te maken. In dit gebied zijn dan ook veel vluchtelingen doornat op Oosten rijks gebied aangekomen, omdat zij door het kanaal moesten wa den. Van de laatste groep vluch telingen waren er velen gewond. Zij verklaarden, dat de Russische militairen die de grens afsloten, op groepen vlucntelingen ge schoten hadden. Niettemin zijn woensdag 3000 Hongaren er in geslaagd naar Oostenrijks gebied uit te wijken. In de kampen in Oostenrijk ver toeven nu reeds 45.000 Hongaren. Radio-Boedapest zond donder dagochtend oproepen uit waarin spoorwegarbeiders, P. T. T.-perso- neel, mijnwerkers en arbeiders uit de textielindustrie verzocht worden het werk te hervatten. Volgens A.F.P. worden te Boe dapest, nog steeds arrestaties ver richt, hetzij door Russen alleen, hetzij door Russen en Hongaren gezamenlijk. Voornamelijk jonge mensen worden aangehouden en het schijnt, dat hierbij zeer wille keurig wordt opgetreden. Het is absoluut zeker dat ver seheidene duizenden Hongaren per trein in oostelijke richting zijn weggevoerd en dat tenminste een deel van hen het land heeft verlaten. Een aantal middelbare scholie ren zijn inmiddels te Boedapest teruggekeerd. Zij vertelden, dat de Russen hen te Oejorod, op Sowjetrussisch gebifd, hadden la ten gaan, maar dat hun oudere kameraden door de Russen wa ren vastgehouden. Volgens geruchten van de zijde van de Hongaarse spoorwegen zouden de Russen vier treinen met gedeporteerden hebben te ruggezonden, nadat premier Neh- roe zich tegen deze deportaties had uitgesproken. Volgens een gewoonlijk welinge lichte bron te Boedapest zouden de generaals Maleter en Istvan Kovacs en kolonel Szulks, die en kele uren vóór de Russen in Boe dapest terugkeerden door de re- gering-Nagy als onderhandelaars naar de Sowjets waren gezonden, zich op het ogenblik onder bewa king van de Russen in gevangen schap te Boedapest bevinden. Met hen is Ferenc Erdei opgeslo ten. Er dei is een communist die de Russen gaarne in de regering van Kadar zagen opgenomen, maar die voor een post in deze re gering heeft bedankt. Volgens een welingelichte bron te Boedapest bevinden de commu nistische leiders Imre Nagy, Zol- tan Szantos, Zoltan Vas en prof. George Lukas zich niet meer in de Zuidslavische legatie te Boeda pest. Zij waren bij de komst der Russen op 4 november hier naar toe gevlucht. Loszonky en Ferenc Donath zijn nog steeds op deze legatie. Naties de Suezkwestie belang rijker en dringender achten dan het Hongaarse probleem. De ge volgen van de Suezcrisis werden in den brede besproken, maar aan de oorzaken werd stilzwij gend voorbijgegaan. Er werd niets ondernomen om een her haling te voorkomen. Wat Hongarije betreft zei de Franse minister, dat het stand punt van sommige bevriende landen hem had geschokt. Er bestond een fundamenteel verschil tussen de houding van de democratieën en die der dicta turen ten opzichte van de aanbe velingen der V. N. „De V. N. moet zijn besluiten aan een ieder opleggen, of anders aan nie mand. Het lijkt wel, of de V. N. zich niet kan veroorloven dezelf de houding aan te nemen tegen over landen die de atoombom be zitten en dreigen hem te gebruik- ken, als tegen landen die dit wa pen niet hebben", aldus Pineau. Als dat zo blijft, zal zelfs het kleinste land zich verplicht voe len atoombommen te maken om er zeker van te zijn, dat zijn rech ten bij internationale crises wor den geëerbiedigd". De minister gaf hierna nog eens een opsomming van de re denen, die Frankrijk en Enge land ertoe hadden gebracht in te De Russische minister van Bui tenlandse Zaken Sjepilof heeft gisteren in de algemene vergade ring van de V. N. gezegd, dat de Brits-Frans-Israëlische interven tie in Egypte de volkeren der wereld mei liet gevaar van een derde wereldoorlog heeft gecon fronteerd. Hij sprak van „een samenzwe ring tegen de vrijheid en onaf hankelijkheid van d,e volken van de Arabische wereld". „Zolang de troepen van de aan vallers nog op Egyptische bodem zijn, is er geen garantie dat de oorlog niet opnieuw zal uitbre ken. De Sowjet-delegatie is van mening, dat de Assemblee met de meeste nadruk moet eisen, dat de Britse, Franse en Israëlische troepen onmiddellijk en in hun geheel uit Egypte worden terug getrokken", aldus de Russische minister. Hij acht het vanzelfsprekend dat het internationale politieleger niet in de kanaalzone blijft na het vertrek van de Britse en Franse strijdkrachten uit Port- Said. Dat zou een inbreuk op 3e soevereine rechten van Egypte betekenen. Sjepilof zei nog, dat er Russi sche troepen in Oost-Duitsland, Polen, Hongarije en Roemenië I marskjoeld verder te bestuderen, zijn gelegerd in overeenstemming ren grijpen. De Assemblee heeft het debat over het Midden-Oosten tot lieden uitgesteld om de delegaties tijd te geven de rapporten van Ham Het ministerie van Verkeer en Waterstaat deelt mede, dat ten behoeve van Nederlanders, die op zondagen, met een motorrij tuig komende uit het buitenland, de grens overschrijden en die niet in het bezit zijn van een ont heffing van het zondagsrijverbod, een voorlopige regeling is getrof fen, waardoor zij in de gelegen heid worden gesteld hun bestem mingsplaats te bereiken. Ten bewijze van hun binnenkomst zai aan de doorlaatposten aan de grens door de kon. marechaussee of douane-ambtenaren een geda teerd doorlaatstempel worden ge plaatst op de motorrijtuigenbe- lastingkaart. Dit stempel zal door de controlerende ambtena ren worden beschouwd als een toestemming tot het uitvoeren van een rit langs de kortst moge lijke weg van de grenspost naar de woonplaats van de houder van het motorvoertuig. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd dat zij, die zich zon der daartoe gerechtigd zijn op zondag met een motorrijtuig op de weg bevinden, zich bloot stel len aan in beslagneming van dit motorvoertuig, onverminderd eventuele strafvervolging op grond van de wet op de econo mische delicten. Verder wordt nog medegedeeld, dat het zod- dagsrijverbod voorlopig niet geldt voor de algemeen erkende chris telijke feestdagen. DE V. N. OVER HONGARIJE Derde resolutie aanvaard. De algemene vergadering; heeft wcensdag nog een derde resolu tie goedgekeurd, waarin een be roep op de secretaris generaal en de Iiege commissaris voor de vluchtelingen wordt gedaan voort te gaan met hun streven ten ba te van de Hongaarse vluchtelin gen. Regeringen en particuliere urganisatties werden hierin ver zocht te blijven bijdragen aan de zorg vcor de hereniging van deze uitgewekenen. De resolutie werd aanvaard met 69 tegen twee stemmen, bij acht onthoudingen. Slechts Hongarije en Roemenië stemden tegen de resolutie, ter wijl de andere leden van het Sow- jet-blok zich van stemming ont hielden. met bepaalde internationale ver plichtingen. Tot het Westen zei hij: „Zodra u uw troepen terug trekt uit West-Duitsland en uw militaire bases op buitenlandse bodem opruimt, zullen wij onze strijdkrachten terugtrekken uit de landen waar zij zijn gestatio neerd op grond van het verdrag van Warschau." Hij zei dat de Sowjet-delegatie de Assemblee zal voorstellen een internationale handelsorganisatie in het kader van de V.N. op te richten Verder stelt de Sowjet- Unie voor in 1957 een internatio nale economische conferentie te houden, waaraan alle landen kun nen deelnemen, ongeacht het lid maatschap van de V. N. Sjepilof drong aan op afschaf fing van het kolonialisme en stelde voor, dat de Assemblee in deze zitting tijdslimieten stelt, waarbinnen onder beheer ge plaatste gebieden onafhankelijk moeten zijn. De Sowjet-Unie is bereid deel te nemen aan het voorgestelde speciale fonds voor de ontwikke ling van onderontwikkelde ge bieden. Sjepilof eindigde zijn rede met een verzoek om China tot de V. N. toe te laten. De Franse minister van Buiten landse Zaken Pineau zei, dat zijn regering het betreurt, dat de Ver. De gehele inboedel van de kan toren van de Franse luchtvaai t- maatschappij „Air France" in het Jordaanse gedeelte van Jeruza lem is woensdagavond verbrand. Er was brand uitgebroken na de ontploffing van een bom. De politie arresteerde later een 18-jarige man, die bekende de ontploffing te hebben veroor zaakt omdat „Frankrijk met En geland en Israël Egypte had aan gevallen en dagelijks Algerijnse broeders vermoordt". De woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donderdag meege deeld, dat het overleg tussen En geland, Frankrijk en de V. S. over de jongste ontwapenings voorstellen van de Sowjet-Unie is afgesloten. Hij voegde hieraan toe, dat het standpunt van de drie landen waarschijnlijk binnenkort in een verklaring in de V. N. uiteen zal worden gezet. II Aneurin Bevan, leider van de linkervleugel van de Labourpar- tij, is bij de verkiezing van de nieuwe parlementaire commissie der partij ook wel „schaduw kabinet" genoemd op de derde plaats van de ranglijst gekomen. Bij de vorige verkiezing door de socialistische parlementsleden in juni 1955 bezette hij de zevende plaats met 118 stemmen. De uitslag der verkiezing werd donderdag bekendgemaakt. In totaal werden twaalf leden van het schaduwkabinet gekozen. Ha rold Wilson, de economische des kundige van de partij, die eens met Bevan als minister in 'n La- bourregering ontslag nam, kreeg de meeste stemmen. Alfred Ro- bens, deskundige voor buiten landse zaken, kwam op de twee de plaats. Hugh Gaitskell, de partijleider en zijn plaatsvervanger, James Griffiths, werden 6 november na het begin van de nieuwe zitting in het parlement reeds gekozen Volgens het Westberlijnse blad „BZ" zijn woensdagnacht twee Russische divisies luchtlandings troepen aangekomen op het vlieg veld van Cottbus in Oost-Duits land. Deze divisies zullen over verscheidene vliegvelden in Oost- Duitsland verdeeld worden. Zij vormen een onderdeel van de ver sterkingen voor de Sowjet-lucht- strijdkrachten in Oost-Duitsland, dit voor. 1 december verwacht worden, aldus het blad. President Eisenhower heeft ver klaard de wet van Taft en Hart ley'te zullen tcepassen om tijde lijk een einde te maken aan de staking van havenarbeiders. Op grond van deze wet kan de rech ter bepalen, dat de staking 80 da gen wordt opgeschort. De president zei dat een voort duren van de staking „de gezond heid en veiligheid van de natie" in gevaar zou brengen. Hij heeft een commissie van drie benoemd, die vóór zaterdag verslag over de staking zal uitbrengen. Daarna kan de president via het departe ment van Justitie een schorsing van de staking vragen aan de rechtbank. De Oostenrijkse waarnemende minister van Buitenlandse Zaken Kreisky heeft donderdag „tot alle democratische landen ter wereld" het verzoek gericht om Oosten rijk te helpen bij de oplossing van het vluchtelingenprobleem. Wij kunnen de toestand niet langer alleen aan, zei hij. Er zijn nu zo'n 60.000 Hongaarse vluchte Functionarissen van de Liba- handelsattaché hebben gebracht, ï- i_ a- hoMwn aan wie naar men zei de auto nese veiligheidsdienst hebben toebehoorde Ondanks het pro- deze week in Beiroet een com- test van de Egyptische diplomaat plot ontdekt om Britse en Franse heeft men de auto onderzocht en gebouwen en instellingen met er staafjes dynamiet in gevon- 6 o den Voortgezet onderzoek ont- tijdbommen te vernielen, hulde, dat de auto overdag door heeft men woensdag uit de om- een Libanees werd bestuurd en geving van de Libanese regering 's nachts door een vermomde vernomen majoor van het Egyptische leger, die bij de adjunct-militaire attaché Het complot waarbij ook de in dienst stond. Daarop onder- Eevotische adjunct-militaire at- zocht men diens woning en vond taché betrokken zou zijn, dateert een kamer vol wapens en ont- van het begin der Brits-Franse plofbare stoffen. Aldus Reuters actie in Egypte en is nauw ver- zegslieden in Beiroet, bonden met een samenzwering om de onlangs gevormde (anti- Nasser) regering van Sami Solh omver te werpen, aldus deze zegslieden. Naar verluidt zijn tot nu toe ongeveer 200 Arabieren gearres teerd en heeft men tijdens een massaal opgezet onderzoek in de stad door soldaten en politie een bergplaats met wapens en ont plofbare stoffen ontdekt. Een dinsdagavond in het huis van een aanhangster van Sami Solh geworpen bom was de aan leiding tot een reeks verhoren, waaruit sporen leidden naar het huis van de Egyptische adjunct- militaire attaché. Een auto, die ten tijde van de bomaanslag in de buurt van het huis was gezien, zou de politie op het spoor van de Egyptische Ook op zondag zullen de wegen wachters van cte A.N.W.B. op de belangrijke doorgaande verbin dingen door ons land patrouil leren, teneinde het verkeer dat zich dan op de weg bevindt, in geval van pech te kunnen hei pen. De bond heeft echter hei aantal der normaal op zondag dienst doende wegenwachters be perkt. De bond heeft de hiervoor noodzakelijke ontheffing van het zondagrijverbod verkregen, op grond van de overweging, dat liet verkeer dat zich thans o in dagen op de weg bevind over wegend van vitaal belang is, en dat dit indien zich moeilijk heden voordoen op gang moet worden gehouden. Juist hes zon dags zijn de meeste garage- en reparatiebedrijven gesloten, zo dat de gestrande weggebruiker slechts bij uitzondering hier hulp kan verwachten. De beperkte wegenwachtbezet ting zal op zondagen dienst doen van 10 tot 18 uur. In welingelichte kringen m Buenos Aires is donderdag ver klaard, dat president Aramburu door de Argentijnse vlootleiders is gedwongen het ontslag te aan vaarden van vier generaals van het leger wier betrouwbaarhe.d in twijiel is getrokken. Twee an dere generaals, Bengoa, oud-mi- nister voor het leger, en Uranga, oud-minister van Vervoer, zijn in hechtenis genomen. Maandenlang nebben zij net aan de stok gehad met de leiders van de revolutie tegen Peron. (De revolutie waar door het bewind van Peron om vergeworpen werd, werd geleid door de vlootleiders). Volgens een officiële bekend making hadden Bengoa en Uran ga politieke aspiraties. Onlangs waren verscheidene malen disci plinaire maatregelen tegen hen genomen. De generaals die vervangen zijn, zijn met enkele andere mili taire leiders enige dagen geleden door een radicale politicus, een zekere Arturo Mathow, beschul digd van activiteit in strijd met de revolutie". De Hongaarse radio heeft don derdag een verklaring van het iingen de grens overgekomen en i personeel van het Hongaarse het ziet er niet naar uit, dat de Nieuwsbureau M. T. I. omgeroe- stroom zal afnemen. Het ont- pen. Daarin wordt gezegd, dat breekt Oostenrijk niet alleen aan men het werk alleen zal herva.- de materiële, maar ook aan de ten als men de waarheid mag zuiver technische middelen om zeggen. Het grootste deel van zo'n enorme hoeveelheid mensen het personeel van de radio is ook te verzorgen. I nog niet aan het werk. BEWOLKING. Nog steeds wordt boven Scan dinavië een krachtig hogedruk- gebied aangetroffen waarvan de intensiteit het laatste etmaal vrij wel onveranderd is gebleven. Om dit hogedrukgebied is via de Oostzee en Finland lucht ge stroomd die wat minder koud maar ook vochtiger is. Dit laat ste heeft tot gevolg dat er veel ZATERDAG 24 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 5.47 6.21 Terneuzen 6.22 6.56 Hansweert 7.02 7.36 Walsoorden 7.12 7.46 ZON MAAN op onder op ondei Nov. 23 8.15 16.41 22.45 12.25 24 8.17 16.40 12.52 26 8.20 16.38 1.22 13.39 bewolking in voorkomt die don derdagavond het N.O. van het land bereikte. De temperatuur op het vlieg veld Eelde was donderdagavond 9 uur nog iets boven het vries punt, op vrijwel alle andere Ne derlandse stations vroor het op hetzelfde tijdstip, in het Zuiden hier en daar zelf9 vier graden. Het ziet er naar uit, dat het ge noemde wolkendek zich in de loop van vrijdag langzaam naar het Zuiden zal uitbreiden. De wind blijft overwegend matig en Oostelijk, terwijl de middagtem peraturen dezelfde zuilen zijn als gisteren of iets hoger. medegedeeld door het K.NJM.I. te De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. Bewolking Vrij veel bewolking, aanvanke lijk alleen in het noordoosten, la ter ook in het zuidwesten. Droog weer. Dezelfde of iets hogere middagtem peraturen. Vrij krach tige tot matige oostelijke wind.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1