Aankomst Sinterklaas in Terneuzen Onze SI Nicolaas-puzzles ZO TUSSEN SINT EN KERST.... Sint en de zieken SPECULAAS BAKKEN Sinterklaas en Kerstmanin het venster „Klimop" ontvangt weer Sinterklaas SINT NIGOL'AAS-NUMMER Zaterdag 24 november om 3 uur: Traditie getrouw komt de goede Sint ook dit jaar op verzoek van de Klimop-leden, Terneuzen weer bezoeken. Zaterdag 24 november hoopt de goedheilig man met de boot van 3 uur alhier te arriveren. Jongens en meisjes komt in elk geval met Vader en Moeder naar de aankomst kijken want Sinterklaas heeft een grote verrassing voor jullie. De Sint heeft dit keer kosten noch moeite gespaard om in Terneuzen goed voor de dag te komen en brengt daar om deze reis zijn eigen zwarte Pieten-kapel mee. Het belooft dus echt iets bijzonders te worden. En nu de Sint zó voor de dag komt hebben de Klimop winkeliers extra hun best gedaan om een zeer grote keuze cadeaux voor hem gereed te hebben. Dus natuurlijk met Vader en Moeder de étalages van de Klimop-winkeliers bekijken en vertellen wat jullie dit jaar graag wilt hebben. Want het is echt de moeite waard de cadeaux in Terneuzen te bestellen. Jongens en meisjes zaterdag 24 november wordt weer een grote dag voor Terneuzen en omstreken. We zullen dus maar afspreken: Tot ziens bij de boot in Terneuzen op zaterdag 24 november. DE VOORZITTTER VAN KLIMOP. Eerlijk zullen we alles delen En nu aan de slag! DONDERDAG 22 NOVEMBE R1956 12e Jaargang Nr 3928 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V.v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum P*r advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1.—1 iedere regel meer 2n cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 nur Inzending advertenties tot 's namiddags 2 nur Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal: per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct UOLOP suikergoed en marsepein, echte of nagemaakte boterlet- ters, geruite sjaals, gestreepte sjaals, flesjes parfum, elektri sche treinen en ander speelgoed voor kleine en grote mensen. Vol verwachting klopt ons hart, ja. Want behalve de koek en alle mooie cadeautjes die kinderlijke hebzucht zich kan wensen, is er ook nog altijd de mogelijkheid van de gard, van het zakje rftet wat zout 'en de zak waarin we misschien meemoeten naar Madrid. Ook wie volwassen is, kan dikwijls nog een vleugje angst meevoelen voor het slechte geweten dat hem op 5 december, in zijn jonge jaren zoveel narigheid voorspiegelde. Maar verder: wat een glanzende herinnering, wat een warmte bracht de Sinter klaasavond vooral in het grote gezin. Zeker, dat is waar, maar het geldt alleen voor de gezonden. Van links naar rechts: 1. roof dier; 4. kloostervoogd; 5. plaats in Friesland; 6. Fr. lidwoord; 7. ge lijk; 11. zangnoot; 12. waardetjrief- je; 15. vogelproduct; 16. militaire rang; 20. verdriet; 34. keukenge rei; 35. de onbekende; 36. titel (afk.)37. slede; 38. jongensnaam', 39. meisjesnaam; 41. Fr. voegwoord; 42. leeftijd (Eng.); 44. wondvocht; 47. Nederl. eiland; 50. opschud ding; 52. bijwoord; 53. voorbericht; 55. soort onderwijs (afk.); 56. ver harde huid; 58. meer in Amerika; 60. smalle opening; 61. schrijver; 63. langwerpig ronde; 66. Fr. voeg woord; 69. voegwoord; 70. graaf- diertje; 72. afgemat; 74. welwillen de lezer (Lat. afk.); 75. steensoort; 76. walm; 77. heen en terug (Lat, Kunt u zich nog herinneren hoe in de afgelopen zomer tijdens een van die zonnige dagen zo'n heerlijk zonnebad nam? U weet wel, op die Vrije middag of in uw vacantie! En hoe toen een van uw kennissen zei: „Wat geef jij je kin deren eigenlijk met Sinterklaas?" U veerde verrast omhoog, knipperde even tegen de zon en vroeg hevig verbaasd: „Ja maar, m'n beste, wie denkt er nu aan Sinterklaas Tja, inderdaad, wie denkt er nu mid den in de zomer, als de zon stralend aan een wolkenloze hemel staat, aan 5 en 6 December, aan Sint Nicolaasfeest, of nog verder weg, aan Kerstmis? Dat is toch al te dwaas! Waarlijk, zo op het eerste gezicht schijnt zulks iets onmogelijks, maar toch zijn er meer mensen, die mid den in de zomer reeds aan Sinterklaas- en Kerstfeest denken, dan u veronder stelt. Onder die mensen vormen de lie den van de reclame wel de grootste groep, en onder hen vormen weer de ontwerpers en ten dele ook de étaleurs van de grote warenhuizen de belang rijkste afdeling. In de wereld der illusie. Wij hebben dezer dagen aan een van die grote warenhuizen ,in casu aan de Amsterdamse „Bijenkorf") een bezoek gebracht en wij zijn van de ene verba zing in de andere gerold. En dat is geen wonder, want de omvang van de voor bereidingen voor de Sinterklaas- en Kerstmis-etalages zou ieder versteld doen staan. Daar worden aan de lopen de band krullen vervaardigd, die straks de Sinterklaasstaffen zullen sieren, daar worden duizenden letters uitgeponst,, die ons steeds weer de woorden Kerst mis en Nieuwjaar doen spellen, daar worden kilometers staaldraad verwerkt, ettelijke vierkante meters stof, gaas, flu weel, linnen, daar worden in ijltempo met de verfspuit mijters en Kerstman mutsen in de vereiste kleur gespoten en vooraldaar worden, ook al aan de lopende band, honderden ideeën ge vormd, plannen gemaakt, die veelal af gekeurd worden en in duigen vallen. Doch die handige reclamemensen weten ook uit die duigen nog weer een nieuw plan te bouwen! Eind juli, begin augustus staan de voorlopige plannen vast en begint men te experimenteren. Want men werkt niet zo maar in het wilde weg. Er zijn 22 étalages te vullen en dat is uiteraard geen sinecure. Een man of 35 is er dag aan dag mee bezig en ais op 't laatst de tijd begint te dringen ook 's avonds of 's nachts in overwerk: decorateurs en ontwerpers in de eerste plaats, maar ook étaleurs, leerling-etaleurs, lakschrijvers. Het is niet gemakkelijk om in die eerste maanden, als anderen nog vacan- tie-tochtjes ondernemen, reeds in de winterse sfeer te komen, doch langza merhand komt iedereen in de vereiste Sinterklaasstemming. En juist die eerste tijd kost de meeste zweetdruppels, want dan moeten de nieuwe, originele ideeën komen en origineel zijn is erg moeilijk, vooral op dit gebied, waarop reeds zo veel grapjes zijn uitgehaald. Er moet zo goed mogelijk worden gewerkt, maar ook zo goedkoop mogelijk, terwijl toch alles geacheveerd moet blijven, de fijne afwerking niet verwaarloosd mag wor den. In October en november wordt het eigenlijke werk pas uitgevoerd, dan komt er tekening in „Sinterklaas en Kerst man in 't venster", in de grote feestda gen, zoals die in, de étalages l\un weer- slag vinden. De grootste zorg is altijd de „attractie-étalage", waarin de wereld der illusie hoogtij viert en daaraaij in de decemberdagen de kinderen, maar de ouderen niet minder, zich vergapen. Elk jaar opnieuw kunnen Sinterklaas en Kerstman tevreden zijn en dat is ook begrijpelijk. Want nauwelijks zijn beide kindervrienden hand in hand uit ons land vertrokken, of de décorateurs cn ontwerpers zeggen tegen elkaar: „Kijk, dat doen we toch volgend jaar anders. Dan gaan weJa, aan die Sint- en Kerstetalages wordt eigenlijk het gehele jaar door gewerkt! -5 D^c.tatpr afk.); 79. uitroep; 80. maand; 82. eerstvolgende (afk.); 83. plaats in Griekenland; 85. Fr. lidwoord; 87. boom; 89. inhoudsmaat <afk.); 90. en anderen (afk.); 91. voorzetsel: 92. bergweide; 95. werktuig; 97. eerste mens; 98. strafwerktuig; 101. foudraal; 102. slede; 103. gelofte. Van boven naar beneden: 1. voor zetsel; 2. pronknaald; 3. plek; 5. zangnoot; 8. kleur; 9. houding; 10. plaats in Utrecht; 11. deel van een pan; 12. mannel. dier; 13. in u'de; 14. aantekenen; 17. Verenigde Na ties (afk.);'18. boom; 19. een de" demensies; 20. insect; 21. voeg woord: 22. meisjesnaam; 23. deel van het been; 25. lengtemaat; 26. nauwe; 28. volk; 29. harteloze; 30. Fr. pers. voorn.woord; 31. toiletar tikel: 32. vorm van naderen; 33. nevel; 40. waterhoogte (afk.) 43. onmeetbaar getal; 45. voorzetsel; 46. tochtje; 47. naamloze vennoot schap (Duits); 48. bosje haar; 49. luizenei; 51. schaakstuk; 54. voor schrift; 57. maanstand (afk.); 59. eerstvolgende (afk.); 62. grond soort; 64. liefdesgod; 65. elkan der; 67. Spaans veldheer; 68. in dien; 69. verlangen; 71. als volgt (afk.); 72. inhoudsmaat; 73. land door water omgeven; 74. boom gaard; 76. schaap; 78. dun vel; 79. persbureau; 81. jongensnaam; 84. rivier in Italië; 85. teken van blijdschap; 86. weerklank; 88. zij rivier v. d. Donau; 93. soort on derwijs (afk.)94. pers. vnw.; 95. vaartuig (afk.); 96. vragend vnw.; 97. groet; 100. de jongere. Bij juiste invulling verschijnt op de horizontale nummers 24. 27 en 99 de regel uit een bekend St. Ni- colaasliedje. De oplossingen van deze puzzle moeten uiterlijk 1 december m ons bezit zijn. Onder de goede oplossers worden 3 romans ver loot. Puzzle uit krant knippen en deze inzenden. Alléén deze oplos r.ers dingen mee naar de prijzen Hoe staat -het met de zieken, delen die mee in de feestvreugde of gaat de kinderheilige hen voor bij? Het plezier van versjes ma ken, surprises zoeken, aan de bel trekken en hard weglopen als je een pakje op de stoep hebt gezet, is er voor hen niet bij. Warme ge kruide wijn verdragen ze niet, het zien van suikerbeesten en fon- dantjes maakt hen al misselijk. En cadeautjes, ach, wat geven ze er om, zij hebjpen toch niet het gevoel dat ze er bij horen. Laat het 'feest 'maar ongemerkt langs me heen gaan, hoe^minder ik er van merk, hoe beter Maar dat is niet waar! Vrien den en huisgènoten van een zie ke, maak hem toch duidelijk, dat hij er wel ,degelljk bij hoort, laat hem delen in de grote en kleine genoegens van feestdagen, ook van Sinterklaas. Het zal bijdra gen tot zijn beterschap, of als die niet voor hem mocht zijn wegge legd, zal het hem troosten. VERGEET HEN NIET! Ik vergeet nooit hoe zorgzaam een stel kinderen, waar ik vroe ger dikwijls aan huis kwam, op 5 december een mand met aar digheidjes klaarmaakte voor hun kindse grootmoeder, die haar ka mer op de bovenverdieping nooit meer verliet; oma kon geen a van een b meer onderscheiden maar ze graaide begerig naar de pak jes met rode lintjes en begon da delijk handenvol snoepgoed in haar mummelmond te steken. En toch was het goed en hartelijk dat haar kleinkinderen hadden geleerd dat ze een mens niet moe ten vergeten in z'n ouderdom. Maar wat mogen we onze zie ken nu geven op zo'n dag, de keus is zo beperkt, zegt menig een. Laten we eerst even Vast stellen, dat de patiënten met acu te ziekten werkelijk liever met rust gelaten moeten worden, die hebben al genoeg met zichzelf te stellen; als ze rillen van koorts of krmipen van pijn verlangen zij geen enkele belangstelling dan de verstandige zorg waarmee hun bed wordt gladgestreken, drinken wordt gereikt, zo nodig ijszakken of warme kruiken worden klaar gemaakt.. En als zij behoefte heb ben aan smakelijk fruit of aan eau-de-cologne om zich te ver frissen, dan komt dat er tóch wel, zullen we hopen. EEN HELE VERLANGLIJST. Iets anders is het met chroni sche patiënten en invaliden. Be trek hen in de vrolijkheid als het maar even 'kan en doe het met tact. Als ze misschien mopperig zeggen dat ze er niets mee te ma ken willen hebben, overrompel hen 'dan niet, maar probeer hen zonder geforceerdheid tót enig meeleven te brengen. Dat is be langrijker dan de vraag wat ze moeten „krijgen", want er is kans op dat het hun ziekteproces gun stig beïnvloedt. En werkelijk, wat we hun zul len geven, blijkt altijd wel van zelf als we het goed met hen me nen. Daar zijn niet alleen de zak doeken, warvan ze er altijd best wat extra kunnen gebruiken of de stukjes zeep, daar is ook een nieuwe pyama. 'n sierlijke nacht japon of een behaaglijk bedjasje voor wie meestentijds in bed moe ten verblijven. Daar is een stevig tasje waarin de vrouw de kleine hebbedingetjes bewaart die zij in haar buurt wil hebben. Daar zijn, voor de patiënten die af en toe mogen opstaan, een paar pantof fels aie prettig zijn om naar te kijken en om aan je voeten te hebben, misschien een gemakke lijke stoel, een. kussen in de rug of een plaid voor over de knieën. Voor de mannen die zich er op verheugen er elke dag tenminste een paar uurtjes normaal ver zorgd uit te zien, is een mooie das even belangrijk als voor de gezonden die het voorrecht heb ben te kunnen gaan en staan waar zij willen. En dan moet bo ven de mooie das ook net zo goed een correct geschoren gezicht uit komen, daar zit al weer 'n moge lijkheid voor het geven van wel kome geschenken in, zoals al dan niet elektrische scheerapparaten en wat er maar bij mag komen. „S-sint, ssst, stilstaan!" sta melde een steenkoolzwarte staatsieknecht, toen ze met de schimmel de straat op stapten. In 't stikkedonke - stonden een stuk of wat straatmuzikanten te spelen. Sommige Sinterklaas liedjes stortten zich stotend door de stille stadsstraat. De stoom boot liet de stoomfluit schallen op 't signaal van deze strijdliede ren en de straatjongens staakten het straatkabaai om als strafbare straatschenders met hun strijd makkers het symfonieconcert uit een straatlantaarn successie velijk suikerzoet, stumperachtig en stuntelig te schelden. De stokoude, stijve Sint strooi de snoepgoed en stuivertjes. „Sül," schimpte de surveille rende straatagent snuivend, „die storende stomvervelende stemverheffing spot met de ste delijke spelregels." HEB JE HET AL BEGREPEN? Allemaal woorden met een s. En er zijn er nog veel meer, zo dat er een erg lang verhaal te maken is. Maar dat hoeft niet. We willen nu alleen maar weten, hoeveel woorden met een s er voorkomen in deze tekening. Je zult mis schien denken: niet zo heel veel. Maar dat zal je meevallen als je er echt aan begint. De tekenaar heeft heel wat voorwerpen afgebeeld, die met een s beginnen. Zoek ze maar eens op en... dan kun je twee dingen doen: a) je zet al die woorden, die met een s beginnen en die op de plaat staan afgebeeld, onder elkaar op een brief kaart; óf b) je schrijft een verhaaltje, waarin al die woorden met een s voorkomen, maar dan elk woord slechts één keer en duidelijk onderstreept, zodat wij ze goed kunnen natellen. Dat verhaaltje moet dan natuurlijk goed in elkaar zitten. Stuur de oplossing niet te snel weg: misschien ontdek je mor gen nog meer woorden met een s. Heus, er schuilen heel wat ad dertjes onder het gras. Voor de besie inzend (st) er van elke groep hebben wij een aardige Sinterklaasverrassing in petto, die zo mogelijk op 5 december a.s. thuisbezorgd zal worden. Doe je best dus, en zorg er voor, dat de briefkaart met de s-woorden öf de brief met het s-verhaal uiterlijk zaterdag 1 december a.s. in ons bezit is. EEN van de beroepen, waarin nog iets van het oude handwerk bewaard is gebleven, is dat van de banketbakker. In het bijzonder is dat het geval met het speculaas bakken. Hoe werden de spe culaasjes, de speculaaspoppen, de vrijers en vrijsters dan wel gemaakt? Daar was allereerst de snijder van de vormplank en wij kunnen ons voorstel len, hoe de houtbewerker uren over de harde beukenplank gebogen zat om zijn fantasieën in het moeilijk te bewerken materiaal uit te beelden. Meestal waren het flokloristische voorstellingen of een edelman met een sierlijke hazewind hond of een schone jonkvrouw met een valk op de gracieus gebogen arm. Nog met andere factoren dan met traditie en overlevering had de houtsnijder reke ning te houden: de vorm moest namelijk precies 550 gram van het door de specu laaskruiden bruin geworden deeg kun nen bevatten en voor kleinere poppen de helft daarvan. Het deeg bakt in de oven 50 gram in en zo kan er een eind product van precies 500 gram ontstaan. De bakker stopt dan elk hoekje en gaatje van de vormplank vol met deeg, waarbij natuurlijk ook een flinke hoe veelheid deeg boven op de plank komt te liggen. Om nu de achterkant van de speculaaspop mooi vlak te krijgen, neemt de bakker een mes en snijdt met een flinke snede vlak langs de opper vlakte van de vormplank het overtolli ge weg. Het behoeft niet te worden ge zegd, dat hiervoor routine nodig is, want elke bakker met beroepstrots zou het als een schande beschouwen, indien hij in het hout sneed en ook maar een splin tertje van de plank afschraapte. De vorm wordt dan op de bakplaat omgekeerd en bij drie stuks tegelijk gaan de vrijers en vrijsters de oven in. Als de speculaaspoppen smakelijk bruin en heerlijk broos geworden zijn, komen zij weer te voorschijnl

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 9