UIT DE PROVINCIE Kantongerecht Terneuzen Vragen aan de Minister. KERKNIEUWS Openbare Vergadering bestuur Landbouwsehap Hilary op eigen wieken TERNEUZEN. AXEL. Rapport van Hammarskjoeld SLUISKIL. SLUIS. TELEFOONCENTRALE ZIERIKZEE. In aanwezigheid van talrijke genodigden heelt de burgemees ter van Zierikzee, mr. F. T. Dijck- meester, dinsdagmiddag een nieuwe centrale voor automatisch telefoneren geopend in Zierikzee. Binnen afzienbare tijd zullen de abonnees van het gehele eiland Schouwen-Duiveland op het auto matische net zijn aangesloten. Verkeersongeval. Gistermiddag te ongeveer 1 uur reed de vertegenwoordiger J. L., wonende alhier, op zijn bromfiets op het rijwielpad in de Axelse- straat. Bij het Gulfstation geko men wilde hij de bromfiets van de nodige brandstof voorzien en stak, zonder op het achteropko mend verkeer te letten, de rijweg over. De heer W. J. C. A., chirurg te Hulst, die juist per auto kwam aangereden, kon niet voorkomen, dat de bromfiets met de auto in botsing kwam. Het bleek dat de heer L. door zijn val een polsfractuur had op gelopen. Hij werd per auto naar het Juliana-ziekenhuis gebracht DE WERVING VAN VRIJ WILLIGERS VOOR HON GARIJE. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Bakker, heeft aan de mi nister van Justitie de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat hier te lande ten minste één adres bestaat, dat van een oud- SS-er, waar men zich kan mel den als zogenaamde vrijwilliger van Hongarije, en dat hiervoor in sommige bladen advertenties verschijnen? 2. Is het de minister bekend, dat deze werving van vrijwilli gers geschiedt met het doel, een militaire eenheid te vormen en die naar Hongarije te zenden? 3. Is het de minister bekend, dat op de aanmeldingsformulie ren, die hiervoor worden uitge geven, te dien einde de vraag wordt gesteld, in welk leger men gediend heeft? 4. Is het de minister bekend, dat figuren uit het buitenland, met name een zekere Hajdu uit Engeland, zich met deze werving van „vrijwilligers" direct be moeien? 5. Is het de minister ook be kend, dat deze laatste, alvorens hij door de vreemdelingenpolitie het land uit werd gezet, gelegen heid heeft gekregen om over deze zaken in Nederland bespre kingen te voeren? 6. Is de minister niet van mening, dat het oprichten in Ne derland van een militaire orga nisatie, die openlijk ten dq^fhèeft zich te mengen in cfe zaken van een land, waarmee Nederland diplomatieke betrekkingen onder houdt, ontoelaatbaar is? 7. Is de minister bereid om onverwijld aan deze activiteiten een einde te maken en, zo ja, is hij bereid om mede te delen op welke wijze dat zal geschiede: om zich onder geneeskundige oe- handeling te stellen. Bridgedrive ten bate van de Hongaarse vluchtelingen. Door de beide bridgeclubs „Ter- neuzen" en „Luctor" alhier zal zaterdagavond te 7% uur in hotel „Hes Pays-Bas" een bridgedrive worden gehouden, waarvan de opbrengst ten bate van het comi té voor de Hongaarse vluchtelin gen komt. Het inschrijfgeld be draagt minimaal 3,50 per paai* Men kan zich echter ook individu eel voor deelname opgeven. De besturen der beide clubs no digen alle bridgeliefhebbers en liefhebsters uit aan deze drive deel te nemen. Voor de beginners zal een speciale groep gevormd worden, terwijl er verder wordt gespeeld in hoofd-, eerste- en tweede klasse. Men kan zich ook telefonisch voor deelname opgeven, tot vrij dagavond 6 uur, bij de heer H. Voorhans, Irenestr. 26, tel. 3013, en de heer A. Thomaes, Leeuwen laan 16, tel. 2442. Jeugdherinneringen Tijdens de gistermiddag in het Torenlokaal gehouden sociëteit van de bejaarden hield de heer I. J. Brakman een zeer geestige voordracht in Axels dialect over „Mooi Mietje". Een streekge schiedenis in het jaar 1829/'30 over een verkering en de strijd om of voor een meid. Onze Axelse oudjes, die vol aandacht de voordracht beluister den en daarbij hun eigen jeugdea- priolen nog wel zuilen hebben herinnerd, hebben hartelijk ge lachen. Uitvoering toneelver. K.T.-C. De toneelvereniging K.T.C. (de Koestraat) opende haar winter seizoen met het toneelstuk in 3 bedrijven „De zon tegemoet" van Maarten van Vucht. Een nagenoeg uitverkocht „Centrum" heeft een zeer pretti ge avond gehad. Dit soort toneel uitvoeringen moeten wij natuur lijk anders aanslaan en beoorde len dan het beroepstoneel, waar van men beneden de Schelde toch ook al vaak kan genieten, maar juist daarom kan men voor deze amateurs zoveel bewondering hebben. Hierop doelde de voorzitter Van Riel in zijn openingswoord. Van kort na de bevrijding houdt de Koestraat zich staande en weet, ondanks zij nogal eens van spelers moet wisselen, telkens weer het nodige publiek te trek ken. De voorzitter herinnerde in zijn openingswoord ook nog aan het verlies dat de vereniging ge leden heeft door het overlijden van de heer De Ridder, die steeds bereid was als regisseur zijn ori misbare steun te verlenen. „De zon tegemoet" werd over het algemeen goed gespeeld en zonder anderen tekort te doen, kunnen wij gerust zeggen, dat mej. PIéuntJe Dieleman als ver pleegster Langstraat het meest tot hét succes heeft bijgedragen. „Wij Filmavond „Vrederust" allen zijn betrokken bij het uitzicht op 'n nieuw begin..." Met deze woorden eindigde de kleurenfilm over het leven en werken op de Stichting „Vrede rust" te bergen op Zoom. In de ChristeiijKe bewaarschool in de ds Jan Scharpstraat wérd des middags eerst een kinder voorstelling gegeven, welke zeer goed was bezocht. Ook voor de avondbijeenkomst was veel belangstelling. Ds v. d. Bag, de alom bekenae geestelij ke verzorger van „Vrederust" vertelde in een inleidend woord een en ander over de bedoeling en inhoud van de te vertonen film. Het is niet mogelijk, dat ieder een Vrederust gaat Dezicntigen, en aaa.. 't toch belangrijk is dat iedereen er iets van ai weet is deze kleurenfilm gemaakt. De film is tevens een goed mid del om de onjuiste gedachten die velen over „Vredevusc" hebben, weg te nemen en een gezonde be langstelling er voor te wekken. Dit wern is geheel door Zeeu wen opgebouwa en wordt door Zeeuwen in stand gehouden. De „arbeids" en „ontspanningsthera pie" nemen in het werk een gro te plaats in. Het gaat er om de patiënt op te wekken tot activi teit, waarbij alles zoveel mogelijk wordt aangepast aan het dagelijk se leven. Door deze moderne ge neeswijze kan een groot percenta ge der patiënten na verloop van tijd als genezen worden ontslagen en weer volwaardig aan gezins en gemeenschapsleven deelne men. Ds v. d. Berg bracht tevens dank aan de medewerkers in Axel, die de voorbereidingvoor deze avond hadden getroffen. De film, die van zeer goede kwaliteit en kleur was, gaf een inzicht in de historie van de Stiel! ting en tevens een goed overzient van alles wat op Vrederust ver richt wordt. Men probeert zoveel mogelijk zelfverzorger te zijn Met behulp van moderne machi nes voor landbouw en veeteelt kan de Stichting over eigen oogst en melk beschikken. De keukens zijn ingericht voor 1200 bewoners inclusief personeel Men heeft een eigen kerk, waar iedere zondag de mensen als ge meente samenkomen. Er is geen tak van arbeid waar niet getracht wordt de patiënt te activeren. Ds v. d. Berg sprak in zijn slot woord de wens uit, dat de verto ning van deze film er toe zal bij dragen, dat velen dit werk zullen steunen en ook dat er onder de aanwezigen jonge mensen zullen zijn, die bereid worden gevonden zich als verpleegster of verpleger aan te melden, want daaraan is helaas een groot tekort. Prijskaarting Voor de prijskaarting van de K.A.B. in het Gezellenhuis had den zich 66 deelnemers laterr in- schrijven. Onder de prijswinnaars wijze zette spreker deze bede uit het Onze Vader uiteen. Aan het slot van zijn rede bracht de presidente de heer Kolijn voor zijn lezing, die met volle aandacht door de aanwezigen was beluis terd. Aanrijding. CHR. GEREF. GEMEENTE. Beroepen te Zaamslag Ds Tanis, van Urk. Op het kruispunt Julianastraat -Wilhelminastraat had een aan rijding plaats tussen een bestel wagen rijdennde in de richting Sluiskil en bestuurd door de heer N. uit Goes, en de motorrijder M. uit Axel. Hoewel bij de heer M. een kind 'op de duo was ge zeten en beiden op de grond te recht kwamen, liep de botsing zonder persoonlijke ongelukken af. De motor werd echter zwaar beschadigd. B. en W. antwoordden de raad Door het college van B. en W. is naar aanleiding van door ver schillende raadsieuen in de vorige vergadering gestelde vragen het volgende meaëgedeéld De heer De Feijter vroeg des tijds de aandacht voor de beplan ting aan de Kanaalkade op de ge- geaempte Rijkswaterleiding. De struiken groeien zo hoog op, dat de bewoners er achter komen te zitten. Spr. voelt meer voor laag gehouden groenstroken. Hier wordt op geantwoord, dat de be planting aan de Kanaalkade is ge pland met een kastanjelaan en c!e lage beplanting bestemd is voor de eersie aanlooptijd. Hetzelfde Jid vroeg ook, of nu de speeltuin ip West klaar is, de vooroereidingen voor een zodani ge gelegenheid in Oost reeds vor deren;. Zodra het nodige personeel beschikbaar is, wordt dit terrein voor dat doel aangelegd. Hetzelfde lid zou er prijs op stellen, dat het indertijd ingeko men verzoek van het polderbe stuur om medewerking tot verbe tering van de weg Scnapenbout- Spui bij de begroting met een voorstel van B. en W. kon wor den behandeld. Met het polderbestuur is over dit objet geconfereerd en ook bij hogere instanties. Het resultaat van deze bespreking is, dat voor lopig nog geen voorstel aan de raad gedaan kan worden. De heer Pijpelink heeft er op gewezen, dat de kinderen om de nieuwe school te bereiken, twee maal de verkeersweg over moe ten en hij zou het gewenst vinden als er een ander pad naar de school kwam. Het antwoord hier op moet luiden, dat dit nader zal worden bekeken, wanneer de ver betering van de provinciale weg gerealiseerd is. Hetzelfde lid wees er voorts op, dat de klinkerbestrating van de opritten naar het viaduct zowel ais op Schapenbout zelf flinke putten vertoont. Hij vroeg bij wie deze bestrating in onderhoud is. Dit gedèelte verzorgt de ge meente en wórdt van tijd tot tijd door gemeentewerken gecontro leerd en verbeterd. De heer Qggel vroeg, of er ten aanzien van de weg Schapenbout- Spui sedert de vorige vergadering al iets is gebeurd en dringt aan op overleg-met het polderbestuur. Hierop kon worden medege Het bestuur van het Land bouwschap heeft woensdag op een openbare vergadering in Den Haag met 17 tegen 4 stemmen zijn goedkeuring verleend aan een ontwerpverordening, waarbij aan de deelnemers een heffing wordt opgelegd ten behoeve van de bedrijïsgenoten, die ernstige schade hebben geleden ten ge volge van de overstromingen in de afgelopen zomer. Volgens dit ontwerp zal deze heffing worden berekend naar de oppervlakte van de cultuurgrond en 0,50 per De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammars kjoeld, heeft de algemene verga dering van de V. N. verslag uit- gebracht van de besprekingen, tlie hij vorige week gedurende 3 dagen met de Egyptische rege ring heeft gevoerd. Hij zegt dat Egypte de beslui ten van de Assemblee aanvaardt wat betreft de aanwezigheid en de taak van de internationale politiemacht. Zij kan echter slechts optreden met toestem ming van Egypte. Hammarskjoeld verzoekt de Assemblee haar voornemen te be vestigen om de politiemacht in Egypte te houden totdat zij haar taak heeft volbracht. In een bijgevoegd rapport vraagt Hammarskjoeld de As semblee machtiging om de on derhandelingen met bergings ondernemingen tot vrijmaking van het Suezkanaal voort te zet ten, zulks in overeenstemming met het verzoek van Egypte. Over de kosten van dit werk is met Egypte wel gesproken, maar er is nog geen overeenstemming, zo zegt de secretaris-generaal in zijn rapport. Hij vraagt de As semblee machtiging om voor lopig gelden van de V. N. daar voor aan te spreken, teneinde dit dringende werk niet te vertragen ,,Ik stel me niet voor met de vrijmaking te laten beginnen, voordat de niet-Egyptische troe pen Port Said en de kanaalzone hebben verlaten", aldus Ham marskjoeld. ha bedragen. De totale op brengst wordt geraamd op ruim 1.1 miliioen gulden.- Een viertal leden van het be stuur verklaarde er de voorkeur aan te geven af te wachten, wat de overneid voor de getroffen be drijven zal doen. Ook werd ge- gewezen op de moeilijkheden, aie net landbouwschap zal ondervin den bij de verdeling van de fond sen, waarvoor het vaststellen van normen vrijwel onmogelijk werd genoemd. Ook bij de voorstemmers waren er bezwaren, doch voor deze be stuursleden bleek de demonstra tie van solidariteit, die uit de heffing spreekt, en de wens on middellijk hulp te verlenen zwaarder te wegen dan de be zwaren. De hoop werd uitge sproken, dat deze maatregel van het Landbouwschap een stimu lans voor de overheid zal zijn evenens steun aan de getroffen bedrijven te verlenen. Een tweede agendapunt, waar over in de vergadering van woensdag uitvoerig werd gespro ken, was een eoncept-verKlaring van het dagelijks bestuur over de opvatting van het Landbouw schap ten aanzien van de plan nen voor een West-Europese douane-unie. Van verschillende kanten werden wat de agrariscne sector berreft bezwaren toege licht tegen deze plannen, aie vooral betrekking hebben op de kwestie van de preferenties waarbij in het bijzonder Frank rijk werd genoemd en de be paling van de duur der over gangsperiode. Twijfel werd uit gesproken, of alle overige vijf landen van West-Europese Unie zich onder alle omstandigheden aan een eenmaal vastgestelde ter mijn zullen houden. Als voorbeeld van de tegenstrij digheid bij sommige andere lan den bij het streven naar integra tie werden de Belgische maat regelen genoemd ter bevordering van de uitvoer van Beigisciio druiven. Door verschillende sub sidies is deze export dit jaar toe genomen voor een deel ten laste van de Nederlandse uitvoer. Aan gedrongen werd op een uiterste waakzaamheid in deze. verhouding van de rangschikking' der prijswinnaars, welke als volgt was: 1. J. MoensL. Vonck; 2. V. SchellemanW. Strijdonck; 3. B. v. d. BosCh. Sijs; 4. G. Maas J. Gommers; 5. A. de Kraker^ J. Dieleman. Ongeval. Toen de heer B„ wonende al hier, maandag op zijn rijwiel in de Prins Hendrikstraat reed, kwam hij door onbekende ooi- zaak te vallen. Hij werd daarbij zodanig verwond, dat hij in het ziekenhuis te Sluiskil moest wor den opgenomen. Vergadering Nederl. Christel. Vrouwenbond. Dinsdagavond te 8 uur kwam de afdeling Axel van de Nederl. Christelijke Vrouwenenbond in het Torenlokaal bijeen. Nadat de presidente mevr. Boer de Graaf de aanwezigen en spe ciaal de spreker van deze avond, de« heer C. L. Kolijn uit Terneu- zen, had verwelkomd, gaf zij het woord aan de heer Kolijn, die een causerie hield over „Opdat ook wij vergeven." Op zeer duidelijke en boeiende werd 13 kg paling verdeeld naaij Kdeeld, dat dezer dagen met het w 'polderbestuur een bespreking is gehouden. Ook heeft deze aange legenheid bij hogere instanties 'n punt van bespreking uitgemaakt, wat tot gevolg heeft gehad, dat B. en W. de neer De Feijter op diens vraag een zodanig ant woord moesten geven. Hetzelfde, lid vroeg, of al be kend is, wanneer de nieuwe chr. school op Spui geopend wordt. Hierop kon worden geantwoord dat dit inmiddels op vrijdag 2 no vember is geschied. Hetzelfde lid gaf ook in over weging stopborden te plaatsen bij de kruisingen van de Noordstraat en van de Gentsevaartstraat met de toegangsweg naar het Szyd- lowski-plein. Dit punt en enige andere vra gen inderdaad om een oplossing. Welke oplossing hiervoor zal wor den gekozen, zal worden beslist wanneer het rapport van de A.N. W.B. is ingekomen. Hetzelfde lid zou het gedeelte van de Noordstraat naar het Szydlowski-plein, dat thans nog Gentsevaartstraat heet, een af zonderlijke naam willen geven, daar het praktisch geen eenheid meer vormt met laatstgenoemde straat. door MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door: 8) E. GRIESE KETS DE VRIES Nadruk verboden. HOOFDSTUK III. Miranda en ik praten in bed. Die avond vnod ik Mirand in de hal talmen, nadat grootmoe der vertrokken was, en zij haak te haar arm in de mijne, toen wij de brede, gemakkelijke trap op liepen om naar bed te gaan. Wij hadden altijd dezelfde slaapkamer gedeeld een lang, laag vertrek met drie grote ven sters, waarvan er twee op de ri vier uitzagen en op een prachtige rode beuk, en het derde op de oude, grijsstenen brug en Windy Hill de mooi beplante weg, die omhoog naar het dorp kronkelde. Wij aan deze kant van de brug waren in Derbyshire, en me vrouw Pratt aan de overzijde was in Cheshire, en we pochten er al tijd op, dat wij in het meer romantische graafschap woonden. Het kleine, witte bed van Mi randa stond dicht bij het brug- venster, vanwaar zij iedere mor gen de postbode langs Widy Hill kon zien komen. Het mijne was geplaatst bij het laatste rivier- raam, en mijn ogen konden zich vergasten aan de kleine dam, helemaal wit en schuimig door de vaart van het water over de grote stenen. Toen de rivier op een zomer laag stond, wipte George Pratt uit hun tuin over de stenen naar de onze, om Mi randa, die heerlijk koel in een witte jurk onder de beuk gezeten was voor de vijfentwintigste maal te vragen. George vergif tigde altijd Miranda's bestaan, tenminste, dat zei ze. Als zij een witte jurk droeg, vroeg hij haar, en als zij een zwarte droeg en zwart staat heel gped bij haar blonde haar deed hij hetzelfde. Als zij straalde van gezondheid vroeg hij haar, en als zij een dik gezicht had van de bof, deed hij het ook. Ik persoonlijk mocht George wel, die vriendelijk en eerlijk en goed gehumeurd was, maar Miranda zei, dat hij haar altijd deed denken aan een dikke poedel met krullend haar en blauwe ogen. Ik had het zelfzuchtig gevon den om het dam-venster te ne men, toen wij de kamer na het verlaten van de school en het „volwassen" worden veranderd B. en W. achten een andere naamgeving voor dit gedeelte straat overbodig omdat hieraan geen panden zijn gevestigd. Hetzelfde lid vroeg ook nog, of evenals op Sassing en Sluiskil, ook aan de Kanaalkade een trot toir langs de Rijksweg kan wor den gelegd. B. en W. zijn van de noodzaak wel overtuigd, maar de daaruit voortvloeiende financiële moei lijkheden zijn zodanig, dat hier van voorlopig moet worden afge zien. De heer Maas wees er op, dat de raadsagenda's vaak te veel punten bevatten en vraagt, of het geen aanbeveling verdient op vas te tijden te vergaderen. Het is het streven van B. en W. dit te voorkomen. Onvoorzie ne omstandigheden zijn meerma len oorzaak, dat op een gegeven moment veel objecten tegelijk aan de raad ter bespreking moe ten worden voorgelegd. Er zijn niet altijd voldoende stukken om op een vastgestelde datum in de maand een vergadering bijeen te roepen; dit heeft de practijk al meermalen bewezen. De heer Hamelink vroeg, of er na de aanleg van het stamriooi Buthdijk woningen zijn, die niet meer zijn aangesloten. Dit schijnt ook voor te komen bij het gedeel te ButhdijkWeststraat. Dit betreft de afvoer van de huizen naar het gemeenteriool Dit is een particuliere aangele genheid waarover onderhandeld wordt. Wat het laatstgenoemde gedeelte betreft, dit zal zijn op lossing vinden bij het uitvoeren van de saneringswerken. Mevr. Folkersma gaf in over weging, op verschillende drukke punten voetgangersoversteek plaatsen te maken in de vorm van „zebra-paden". Hieraan is reeds aandacht be steed en dit idee zal nader wor den uitgewerkt, wanneer het ge vraagde advies van de A.N.W.B. is ontvangen. Dezelfde vragenstelster infor meerde naar de toegezegde stoel tjes voor de muziektent. Hierop wordt medegedeeld, dat deze zijn aangeschaft. De vragen van de heer Kesbe- ke zijn reeds zoveel mogelijk bij de beantwoording van de vragen van vorige spreker beantwoord. Op de opmerking van de heer Kesbeke, dat de raadscommissies bijna nooit .worden samengeroe pen, wordt medegedeeld, dat hier aan de nodige aandacht wordt be steed en hiermede zoveel moge lijk rekening wordt gehouden. Feestvergadering Ter gelegenheid van het beha len van de landelijke wimpel werd door de plaatselijke K.A.B. in het Parochiehuis een feest avond georganiseerd, waar dan tegelijkertijd de gewonnen wim pel namens het landelijk bestuur werd overhandigd. De voorzitter, de heer C. J. Compiet, mocht vele vrienden met hun dames verwel komen. Een speciaal woord van welkom ging uit naar de lande lijke propagandist, die tevens gro te bekendheid bezit als radiospre ker in de rubriek „En nu mijn ge val", Louis Beumer, de diocesane voorzitter, de heer G. Jacobs uit Breda, en de districtsbestuurder, de heer J. van de Voorde uit Sluiskil. Na een korte inleiding van de voorzitter was het Louis Beumer, die namens het landelijk bestuur de afdeling Sluiskil met het prachtig resultaat in de actie „Naar de 400.000", complimen teerde. Hij sprak daarbij de hoop uit dat de plaatselijke propagan disten met hun ledenwerving door zouden gaan op dezelfde wij ze waarop de campagne is ge voerd. Hij waarschuwde er ech ter voor dat de kwantiteit niet mag worden opgeofferd aan de kwaliteit en dat vóór alles gespro ken moet worden van een Katho lieke arbeiders-organisatie, die niet alleen stoffelijk maar op de alereerste plaats voor het geeste lijke leven van haar leden heeft te zorgen. Spr. ging hierbij dieper in op de taak van de beweging in plaatselijk maar ook in landelijk verband. Aan het slot van zijn korte, maar kernachtige toe spraak overhandigde hij namens het hoofdbestuur aan de plaatse lijke voorzitter de gewonnen wimpel. hadden. Maar Miranda had mij gezegd, dat zij meer van postbo des hield dan .van dammen en nooit neiging voelde om 's nachts uit het raam te leunen en naar de rivier te staren, die donker en griezelig was en te luisteren naar het kreunen van de wind door de beuk. Miranda was praktisch en ordelijk bovenal. Vanavond ont kleedde zij zich met haar gewone methodische bedaemzaamheia, vouwde haar ondergoed op, rolde haar corset op, hing haar kousen over de rug van een stoel en zette haar pantoffels naast elkaar er onder. Toen trok zij een blauw flanellen peignoir aan en begon heur haar te borstelen. Hoeveel keren had ik niet groen van af gunst zitten kijken naar het'bor stelen van Miranda's haar. Het was glanzend en goudkleurig en golvend, het deed me denken aan een door de zon beschenen zee; het mijne was donker en zo ver ward, dat ik er nauwelijks met een kam doorheen kon. Mijn krullen hadden heel wat op hun geweten: slecht humeur, lelijke taal en gebroken kammen. Mi randa droeg heur haar in het midden gescheiden en onder de golven was haar gelaat blank en rose, als van een geschilderde Madonna; terwijl het mijne, wan neer het in het midden geschei den was, mij veranderde in een vrouw uit het volk en nog niet eens in een gemoedelijk exem plaar, maar in een magere, vin nige haaibaai. Miranda was on getwijfeld de schoonheid van de familie en vreemd genoeg vei-- De Terneuzense kantonrechter mr H. v. d. Belt heeft dinsdag morgen tijdens de gewone veer tiendaagse zitting van het kan tongerecht de Rotterdamse chauf feur A. v. d. P. schuldig bevon den aan een door hem gemaakte verkeersmanoeuvre met een vrachtaanhangwagen, tengevol ge waarvan een botsing ontstond tussen twee motorrijders waar bij een dode en een zwaar gewon de viel te betreuren. Dit onge luk is op zichzelf genoeg bekend. Komende van de boot te Perkpol- der, op 19 september 1.1., wilde v. d. P. met zijn vrachtmito de provinciale weg verlater®m ter hoogte van de Mariadijk tussen Perkpolderhaven en Klooster- zande de weg naar Walsoorden linksaf te rijden. Hij verminder de snelheid en sorteerde voor. Het achteropkomend verkeer, te weten een motorrijder en een personenauto hielden in. Toen de vrachtauto op de linkerweg helft gekomen begon te draaien verscheen van achter deze wa gen uit tegenovergestelde rich ting een met zeer hoge snelheid rijdende motorrijder van brigade Terneuzen der kon. marechaus see. De gevolgen waren ontzet tend. Met volle vaart botste de motorrijder tegen de motorrijder, de heer Lokerse uit Kruiningen. Deze, als onderwijzer te Zaam slag werkzaam zijnde, overleed ter plaatse, terwijl de wacht meester, de heer Timmer, ern stig gewond naar het ziekenhuis Hulst moest worden overge bracht. Volgens v. d. P., diens bïoer, eveneens chauffeur, die naast hem zat, en een tweetal getuigen uit de achterop rijdende perso nenwagen hal men de motorrij der niet zien aankomen. Van der P. was tenlaste gelegd geen voorrang te hebben gege ven aan deze motorrijder. Na het horen van de 3 getui gen kreeg de ambtenaar van het O.M. te Middelburg, mr Sohen- kenburg van Mierop, het woord. Hij was van mening, dat de mo torrijder onder normale omstan digheden zichtbaar moet zijn ge weest op de 800 meter lange rechte weg. Hij kon zich echter indenken, dat kleureffecten hier een rol hebben gespeeld. Mr Schenkenberg van Mierop wilde aannemen, dat de wachtmeester, die een groen pak droeg, welke overeenstemt met de berm van de weg, het gras en de boomstrui ken, en de \yitte helm met de wit te paaltjes langsheen deze rijweg niet duidelijk te onderkennen was. In zijn slotconclusie achtte hij daarom v. d. P. slechts in geringe mate schuldig en vorderde een waarschuwings-geldboete van 25 subs. 5 dgn. De verdediger van Van der P., mr Heeg, gevoelde veel voor het requisitoir van de ambtenaar. Hij was overtuigd dat de moter rijder niet zichtbaar is geweest. Want, aldus mr Heeg, wat doet het leger? Voor de vijand dient men zo min mogelijk zichtbaar te zijn, dus wordt de natuur nage bootst. De verkeerswet gaat uit van de ideale mens, maar, zo ver volgde pleiter, het menselijk oog is geen -lektronisch baken. Voorts wees hij er op, dat de wachtmeester met de gedachte in zijn hoofd kan hebben gezeten van „ik moet de boot nog halen". In dit verband verwees hij naar het bekende gezegde „Haast is de vijand van de mensheid". Ten slotte vroeg hij ontslag van rechtsvervolging. Hoe goed ver dachte v. d. P. ook begonnen is de manoeuvre te nemen, hij had. beter moeten letten op het tege- m-oetkomerd verkeer, aldus for muleerde mr Van den Belt zijn uitspraak. De geringheid aan schuld van verdachte liet ook de kanton rechter hierbij tot uiting komen door zijn vonnis van 10 subs. 2 dagen. Van niet zo'n ernstige aard was de botsing, welke pluats vond op 5 september 1.1. op de Tivoliweg te Hulst. Als bestui der van een auto zou C. A. M., vlasbewerker uit "'oes, de weg voor zich hebben zien versperd, doordat 'n naast de rijweg staan de bestelauto, bestuurd door J. J. A. BI., onderwijzer uit Honte- nisse, plotseling de rijweg opreed. Vanuit tegenovergestelde rich-' ting naderde een personenauto, bestuurd door J. P. J„ chauffeur uit Terneuzen, waarmede M.'s auto in botsing geraakte doordat laatstgenoemde agen bij het afremmen begon te slippen. Zo wel de onderwijzer als de vlasbe- werker moesten zich nu verant woorden. Na het horen an een getuige èi décharge van Bi. achtte de ambtenaar van het O.M. niet be wezen, dat BI. inderdaad zonder meer de rijweg zou hebben opge reden, zodat hij vrijspraak vor derde. Volgens mr Schenkenburg van Mierop was verdachte M. met te grote snelheid om de bocht gekomen hetgeen hij hem behoorlijk aanrekende. Vijftig gulden subs. 10 dgn. Ook de kantonrechter sprak BI. vrij. „Dit wil nog niet zeggen dat U geen schuld trof". Om te kunnen reageren reed M. te snel, t.ldus mr Van den Belt; rekening houdend met de omstandigheden luidde het vonnis 40 subs. 8 dgn. In de Axelsestraat te Terneu zen verleende een zekere O. uit Hoek geen voorrang aan de bromfietster C. D. uit Terneuzen. Er ontstond een botsing waarbij de bromfiets werd beschadigd. In goed vertrouwen gaf zij de bromfiets mee om hersteld te worden. Naderhand bleek de fiets wel te zijn opgeknapt, doch niet zoals het behoorde en was afgesproken, daarom eiste zij nu vergoeding van de geleden schade. Zij kon echter niets aan tonen zodat de schadevergoeding niet kon worden toegewezen. O. werd bij verstek coniötm de ais veroordeeld tot 40 subs. 8 dgn. Na de pauze werden enkele leu ke films vertoond, hetgeen, in het gehele kader bezien, een aardig slot was voor deze feestbijeen- komst. In de bovenzaal van café Beaart werd door het bestuur van de Mater Amabilisschool voor ge nodigden en belangstellenden een leerzame avond georganiseerd. Velen uit de omgeving waren naar hier gekomen om de inlei ding over de hedendaagse jeugd- vorming te horen en tijdens een geanimeerde discussie hun ziens wijze over deze materie kenbaar te maken. Bridgedrive ten bate van Hongaarse vluchtelingen In hotel Sanders-de Paauw werd een bridge-drive gehouden ten bate van de Hongaarse vluch telingen, welke die avond 25 op bracht. oorzaakte de wetenschap hiervan noch bij Mick, noch bij mij enige afgunst. Zij was zo eenvoudig van hart, zo bescheiden, zo opoffe rend, dat haar kennen betekende haar liefhebben. Nu wist ik, dat zij verlangde met mij te praten, naar mijn plannen te luisteren, met mij mede te leven, en mij misschien een standje te maken. Maar zij verlangde eerst ingepakt onder de dekens te liggen. Zij kon er nooit het nut van inzien, zei ze, om daar half bevroren te zitten denken, met je hoofd uit het raam, als je even goed kon den ken met je hoofd op een kussen. Ik hield er van, Miranda in bed te zien stappen. Zij was zo lang zaam en sierlijk en kalm. Geen haastige sprong op het midden van het bed met het akelige ge voel, dat een inbreker je bij je enkels greep; maar een poezelig voetje, dat voorzichtig omhoog stapte en een ander, dat daarna rustig volgde. Op een keer zei ze, toen ik, na het licht te hebben uitgedraaid, een waanzinnige sprong door de ruimte maakte en met mijn knie belandde tegen een scherpe, koperen kop in de vorm van een eikel, dat er geen duimbreed ruimte onder mijn bed was, waar een man zich zou kun nen verbergen, zo was het er vol gepropt met hoededozen en an dere rommel en zij kon zich niet voorstellen, waarom ik zo opge wonden was. Miranda was nooit opgewonden en ik was nooit kalm. (Wordt vervolgd.) De landbouwer P. R. uit Zaam slag werd tenlastegelegd, dat hij als autobestuurder op de weg TerneuzenAxel te dicht langs een fietser zou hebben gereden, waardoor de man, een zekere Overdulve, op de straatstenen te- Jeugdvorming recht kwam. De uitspraak luidde conform de eis 40 subs. 8 dgn. C. de Cl., gemeentewerkman uit Gent, was enige tijd geleden op familiebezoek te Overslag. Zonder aan de desbetreffende landbouwer in de Overslagpolder aldaar iets te vragen nam hij 2 maal 30 kg aardappelen weg, die hij met een soort riek had uitge stoken. Hr wist niet dat men dit dief stal of stroperij noemde! De landbouwer werd door De Cl. met 500 frs schadeloos ge steld, tefwijl hij bovendien 20 of 4 dgn zal moeten vereffenen. De eis was 30 subs. 6 dagen. A. M. H. L.t ingenieur te §t Pauwels IB.) zou ais bestuurder van een auto niet voldoende rechts nebben gehouden, waar- door een andere auto sterk diende te remmen om een botsing te voorkomen. Dit feit deed zich voor op 31 ok tober in de Gentsestraat, ter hoogte van de Schoolstraat, te bas van Gent. L. vermaarde, dat er een vrachtauto geparkeeid siond, waardoor hij moest uitwij ken. Voor het horen van de verbali sant werd de uitspraak bepaald op 4 december e.k. De 25-jarige J. P. J. uit Terneu zen, plaatsvervangend schipper op een vissersvaai tuig, wero op 28 juli 1.1. na veel moeite door de waterpoiitie 1400 m buitengaals de Sciieldemonden aangehouden met vier man werkend personeel en 12 Belgische passagiers aan boord. Dit is op zichzelf niets bijzon ders, maar de schipper bezat geen certificaat van ueugdelijkneid voor het vaartuig om buitengaats te varen. Veruer bleken de red dingsmiddelen niet deugdelijk te zijn of waren niet volledig aan boord. Verdachte nad zich uaarbij nogal onhebbelijk tegen verbali sant uitgelaten. De ambtenaar van het O. M. noemde het een ernstige overtre ding en vorderde tegen J„ die niet aanwezig was, 75 subs. 15 dgn voor het niet in orde zijn van liet certificaat, 16 maal 3 subs. 1 dag omdat er geen reddingsgèr- dels voor de opvarenden waren, hetzij ondeugdelijk, en een boete van 30 subs. 6 dgn wegens d^ in slechte staat verkerende red dingsboeien. Mr Van den Belt bracht de eer ste geldboete nog terug op 50 subs. 10 dgn hechtenis, doch ove rigens luidde de uitspraak con form de eis.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2