De toestand in Hongarije Het spoorwegongeluk te Dalfsen 7 I Wijzigt Amerika zijn houding in de oliepol itiek f Aankoi n st V.N .-troepen in PortSakl Nieuwe stakinesoproep in Boedapest^ mMM Zuidslaviscli blad dient I ass van repliek ZON- en MAANSTANDEN V.N. over Hongarije Molotof minister van staatstoezicht IK* Pat Smythe ontving de O.B.E. WEER Stand girorekening 9 9 9 WEERBERICHT HOOGWATER DONDERDAG 22 NOVEMEBER 1956 12e Jaargang Nr 3928 Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V.v/h Firm, P. J. ven de Smde, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minlmu P« advertentie 2,25 Hongaarse vluchtelingen houden contact met Hongarije Cubaanse en Indische resoluties aanvaard De algemene vergadering der Ver. Naties heeft de door Cuba ingediende reso lutie aanvaard, waarin een beroep op de Sowjetrussi- sche en Hongaarse autori teiten wordt gedaan het wegvoeren van Hongaren onmiddellijk te staken. In de resolutie wordt ver der de eis gesteld, dat de Sowjetrussische strijdkrach ten het Hongaarse gebied onverwijld verlaten. De algemene vergadering heeft eveneens haar goed keuring gehecht aan de door India ingediende resolutie mede ondertekend door Ceylon en Indonesië waarin er bij Hongarije op aan wordt gedrongen waar nemers der V. N. toe te la ten, „zonder dat hierdoor inbreuk zal worden ge maakt op de Hongaarse soe vereiniteit". m* it men zal haar politiek van non-interventie in de tegen woordige Europese oliecri sis te wijzigen. Het zondagsrijverbod 777 nadert de twee miljoen De toestand in Algerië Frankering bij abonnement: Terneuzen Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs et Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L iedere regel meer cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent 1ft nnr Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 un Inzending advertenties tot 's namiddags 2 nm j Men geraakte er niet over uit c die Har, Radio-Boedapest heeft woens dag meegedeeld, dat de door de Sow jet-troepen gearresteerde Hongaren aan de Hongaarse autoriteiten zijn uitgeleverd. De Hongaai'se regering heelt de Amerikaanse hulp tot een be drag van 20 miljoen dollar, die president Eisenhower aangebo den had, aanvaard, zo meldt radio-Boedapest. Radio-Boedapest maakte woens dag bekend, dat de Russen deel nemen aan bijeenkomsten van de iaden van Hongaarse mijn werkers, waarop besproken wordt over beëindiging van de staking. Radio-Boedapest leverde kri tiek op de revolutionaire aden omdat deze zich tijdens de op stand teveel macht hebben toege ëigend hoewel zij slechts de rol van adviseurs hadden gekregen. De raden hinderen de regering. Voorts deelde radio-Boedapest mede, dat in de afgelopen paar dagen een groot aantal kinderen in West-Hongarije is aangetrol- fen De kinderen wilden op eigen gelegenheid naar Oostenrijk gaan, doch zij zijn met vracht auto's naar Gyoer teruggebracht. Het Oostenrijkse blad „Neuer Kurier" meldt, dat de vooraan staande Hongaarse danseres Vera Pasztor met haar echtge noot, Ernest Vashegyi, naar Oos tenrijk is gevlucht. Z.j had zich vermomd als oude vrouw. Haar man verklaarde tegen; over de „Neuer Kurier", dat hij een paar dagen geleden in Boeda pest maar net aan deportatie was ontsnapt. Hij was, ondanks waarschuwin gen, over straat gegaan om te proberen of hij in het Geiler hotel, een warme maaltijd kon krijgen. Hij werd door een Sow- j et patrouille aangehouden en in een vrachtauto met andere Hon garen naar het station West van Boedapest gebracht. Met honderden anderen werd hij in de kelder van het station opgesloten, doch hij' had de Rus sische schildwacht omgekocht met zijn gouden horloge en kon ontsnappen. Na dit voorval besloten zijn vrouw en hij te vluchten. Het Hongaarse vakvererugings- blad „Nepakarat" schreef woens dag in een hoofdartikel, dat de Hongaarse vakbonden zich van alle staatscontrole zullen bevrij den. De vakverenigingen moeten onafhankelijk zijn. De staat en de partij mogen zich niet in haar zaken mengen. Het zou te gek zijn, als tien duizenden arbeiders onderwor pen werden aan de leiding van de communistische partij, waar van het merendeel van hen geen lid is, aldus „Nepakarat". Er moeten democratische ver kiezingen gehouden worden om nieuwe vakverenigingslciders aan te wijzen. De keuze van de leiders moet afhangen van het vertrouwen dat zij bij de arbei ders genieten, niet van hun lid maatschap van de partij, zo voegt het blad hieraan toe. heid worden gesteld, overge leverd worden aan onafhankelij ke Hongaarse rechtbanken en dat hun namne en personalia worden bekendgemaakt. Nadat men de arbeiders verhin derd had naar de sporthal te gaan, trachtten zij eerst nog hun bijeenkomst in een andere zaal te houden, maar slaagden daarin niet. Daarna trokken zij naar de kantoren van het trambedrijf en hielden hun vergadering daar. Enkele ogenblikken nadat de ver gadering begonnen was, versche nen er echter Hongaarse troepen en politie, die de ingang afzetten en niemand meer binnen lieten. Men meent te weten, dat de organisatoren van de vergade ring aan de Sowjet-autoriteiten vergunning hadden gevraagd, maar dat deze hun geweigerd was. uc Hongaarse kunstschilder, die Hare Majesteit de Koningin onlangs bij haar bezoek een van zijn laatste werken die hij bij de vlucht had kunnen meenemen aanbood kreeg een complete schildersuitrusting van de goed heilig man. Woensdagmorgen kon men hem zien torsen met ezel, palet en verfdoos. Het Roode Kruis in Utrecht heeft thans even tijd voor een rustpauze. .Zaterdagavond komt n.l. het derde transport. Men heeft de rust ook wel nodig want vele doktoren, zusters en helpers hebben de afgelopen week met meer dan gemiddeld vier uur per nacht geslapen. De Hongaarse vluchtelingen kunnen contact houden met hun familieleden in Hongarije dank zij het initiatief van de Neder landse Radio-Unie, die klank beelden opneemt in het vluchte lingen centrum te Utrecht en in de diverse opvang centra in ons land. Er worden vele interviews op band opgenomen, die worden gezonden naar radio Vrij Europa te München. Hier worden de reportages regelmatig uitgezon den. Hoewel in de reportages geen namen van de vluchtelingen worden genoemd, vertellen de thans in Nederland vertoevende Hongaren zoveel van hun huise lijke en familieomstandigheden, dat het voor hun familieleden in Hongarije duidelijk zal zijn, naar wie zij luisferen. Woensdagmorgen is het tweede transport uit Utrecht vertrokken. Het was een hartelijk afscheid van Roode Kruis en B.B. perso neel. Men zag er opgewekt uit, en had zich gestoken in de dins dag door Sint Nicolaas verstrek te nieuwe overhemden, jassen costuums en mantels. Een kleine peuter van drie jaar liep parman tig met een rood plastic jasje onder haar arm en liet aan een ieder haar nieuw rood jasje zien ook alweer een geschenk van Sint Nicolaas. En dan de nieuwe nylon kou sen die Sint Nicolaas dinsdag uitdeelde aan alle vrouwelijke vluchtelingen boven de 16 jaar. Tenslotte wordt er in de reso lutie op aangedrongen, dat de Hongaarse regering waarnemers der Verenigde Naties zal toe staan, een onderzoek naar de toestand in Hongarije in te stel len en daarover verslag aan de internationale organisatie uit te brengen. Te Moskou werd gisteren de benoeming bekend gemaakt van Molotof tot minister van Staats toezicht. Hij zal er in zijn nieuwe func tie op toe moeten zien, dat de andere ministeries de decreten en instructies van de regering uit voeren. Het ministerie van Staatstoe zicht heeft controleurs in de voornaamste ondernemingen, bij de spoorwegen, in de militaire districten, bij de marinebases en in die gebieden van het land, die in economisch opzicht bijzonder belangrijk zijn. In de eerste jaren van het Scwjet-bewind had het ministe rie tot taak, er voor te zorgen, dat de besluiten van het politieke bureau werden uitgevoerd. Voorts moest het de werkzaamheden van de verschillende ministeries coör dineren en geschillen tussen de departementen uit de weg rui men. t- v,n/)ht it? ihi Britse deskundigen op het ge bied van Russische aangelegenhe den zien in de benoeming van Mo lotof een bevestiging van het ver moeden, dat „de ster van de eer ste medewerker van Stalin rijst". In dit verband herinnert men aan de uitspraak van Tito over de toe nemende invloed van voormalige „Stalinisten" in het Kremlin. De benoeming van Molotof komt op een tijdstip, dat de be trekkingen tussen Moskou en Belgrado weer moeilijker worden. Zoals bekend werd Molotof in dertijd als minister van Buiten landse Zaken door Sjepilof ver vangen, kort vóórdat maarschalk Tito in juni j.l. een bezoek aan de Sow Jet-Unie zou brengen. jL v> vVj-* w ÉK: wmm&z De gehele nacht is er bij Dalf sen door mannen van de oprui mingsdienst van de Nederlandse spoorwegen uit Zwolle en Arners- foort, die met groot materieel op de plaats van het ongeluk aan wezig waren, hard gewerkt aan het opvijzelen en uit elkaar trek ken van de verongelukte treinen, die diep in elkaar waren gedron gen tijdens de botsing. Tegen tien uur gistermorgen kon toen het treinverkeer op de normale wijze worden hervat. In tegenstelling met eerdere berichten blijkt thans dat de blauwe engel op het tijdstip van de botsing niet stil stond. De brandweer van Dalfsen bluste een begin van brand in de per sonentrein. De beide omgekomen machi nisten waren afkomstig uit Zwol le Het zijn: L. B„ 38 jaar; hij was gehuwd en laat vrouw en een kind achter. Verder kwam om ihet leven G. A. van M., 57 jaar, gehuwd en vader van vier kinderen. In het Sophia-ziekenhuts te Zwolle verblijven in ernstig ge wonde toestand de heren J. van den H. te Zwolle, 53 jaar, H G. K. te Zutphen, 53 jaar en G; de V. uit Amsterdam, 25 jaar. Voorts verblijft nog In het R.K. ziekenhuis te Zwolle een dame uit Driebergen die een onder; beenfractuur heeft opgelopen bij het treinongeluk. De aan elkaar gekoppelde loco motieven hadden volgens de dienstregeling vier minuten moe ten wachten op de passagieis- trein. Dit is verzuimd, zo verne men wij van de spoorwegen. Bij het ongeval is de nieuwe, in Zwolle gestationeerde ongeval- lentrein voor het eerst gebruikt. Een beeld van de ravage bij het treinongeluk te Dalfsen. 1 "1 O ziening van Europa met olie uit In over het algemeen goe'd ingelichte kringen te vVas-l J9n die d0or de raad van de hington is men van mening,OEÉS onlangs gedaan zijn om dat de Amerikaanse jege-1 ^oplossing,tésVinden voorde ring er binnenkort toe ko- voornemens zyn de noodcommis Hongaarse arbeidersleiders heb ben woensdag de oproep van Je regering om het werk te hervat ten genegeerd en daarentegen voor Boedapest een algemene staking' van 48 uur afgekoiuligu» omdat gewapende troepen en po litie hen woensdag verhinderd hebben in de binnenstad een „ar beiders-parlement" te houden. Afgevaardigden uit geheel Hor garije kwamen tot dit besluit in een vergadering van vijf uur, die werd gehouden in de kantoren van het hoofdstedelijke trambe drijf, het hoofdkwartier van de arbeidersraad van Boedapest. Gepantserde verkenningswa- gens van het Hongaarse leger, de politie en de Sowjets hadden woensdagmorgen de weg van de arbeiders naar de sporthal ver sperd, waar zij waren samenge roepen om de eerste vergadering van de Hongaarse nationale ar beidersraad bij te wonen. In een resolutie beval men elke fabriek of werkplaats in de Hon gaarse hoofdstad, met uitzonde ring van de levensmiddelenindu strie, het werk tot de 24ste nov. neer te leggen „als protest tegen het ingrijpen van de regering tegen de vergadering, die be doeld was om de hervatting van het werk te bespreken." In de resolutie staat ook de eis, dat de regering-Kadar de „demo cratisch gekozen nationale arbei dersraad" erkent als haar enige partner bij de onderhandelingen met de arbeiders. Voorts is de eis gesteld, dat de regering 24 november besprekin gen zal beginnen met vertegen woordigers van de arbeidersraad over de eisen van de arbeiders, waaronder het herstel van Nagy en de terugtrekking van de Sow- jet-troepen. Om voor het begin van de on derhandelingen „de goede trouw te bewijzen", eisen de arbeiders cok dat de geïnterneerde, ge- r. esteerde of gedeporteerde bur gers en soldaten terstond in vrij- Volgens het Zuid-Slavische persbureau heeft het Zuid-Slavi sche blad „Borba" de kritiek van het Sowjet-Rusische persbureau Tass op de rede van Tito beant woord. Het blad zegt: „De manier waarop Tass deze polemiek voert is niet in overeenstemming met de regels van een open en eer lijke discussie tussen commums- ten". „Tass" aldus „Borba uit ernstige beschuldigingen' tegen de Zuid-Slavische communisten en in het bijzonder tegen Tito. Maar het staaft deze beschuldi gingen niet met feiten. De po!; mische methode die Tass volgt is de oude methode. Onder de huidige omstandig heden staat deze methode de pu blieke opinie in Rusland niet toe kennis te nemen van het stand punt van de gekritiseerde partij tegen wie de polemiek is gericht. Met betrekking tot de passage uit de rede van Tito waar deze het heeft over de strijd tussen de Stalinistische elementen en de nieuwe krachten merkt „Borba op. dat „het nu de vraag is te weten welke richting zal over winnen". Het blad zegt dan verder, dat Tass zijn beschuldiging, als zou den de Zuid-Slavische bladen meer en meer doen uitkomen dat de Zuid-Slavische weg naar het socialisme de enig goede, is, zeo logenstraft door bij wijze van in formatie een deel van Tito's ver klaringen over de gebeurtenisse tt +/-> rrmiDn TAiP in Hongarije weer te geven. Hier in wordt gezegd, dat het niet in de eerste plaats om de persoons verheerlijking gaat maar om het systeem dat deze verheerlijking mogelijk maakt en dat dit sys teem daarom verkeerd is. Tass heeft het voorgesteld, al dus „Borba", alsof deze verkla ring van Tito de stelling van de reactionaire propaganda, volgens welke de persoonsverheerlijking wortelt in het sociale systeem van het socialisme, ondersteunt. Borba merkt dan op dat het hierom niet gaat maar wel om de andere stelling, nl. dat de wor tels van de persoonsverheerlij king aanwezig zijn in het bureau cratische apparaat in de bureau cratische manier van regeren en het niet bekend zijn met de rol en het streven van de arbeiders. Zoals bekend hebben leidende kringen in de Verenigde Staten geweigerd deze kwestie op een politiek terrein te brengen, daar dit rechtstreeks of indirecte on derhandeling met zich zou bren gen met landen, waaraan het militair optreden in het Midden- Oosten naar men meent tot ge volg heeft gehad, dat het Suez kanaal werd gesloten en de olie- buisleidingen in Syrië buiten dienst gesteld werden. Om die reden heeft de Ameri kaanse regering gean beroep willen doen op de commissie voor olie uit het Midden-Oosten (MECC), welke werd opgericht na de nationalisatie door kolonel Nasser van de Suezkanaalmaat- schappij. Deze commissie moest een plan opstellen voor de olie voorziening van Europa voor het geval Egypte zich mocht verzet ten tegen de werkzaamheden van de vereniging van gebruikers van het Suèzkanaal. Op order van de Amerikaanse autoriteiten was het werk van deze commis sie na de militaire actie tegen Egypte een dode letter gebleven. ,'elks ook de redenen geweest mogen zijn, die voor de non-inter ventie van de Verenigde Staten in de kwestie der olievoorziening van Europa als rechtvaardiging werden aangevoerd, het schijr.t, dat men zich op het ogenblik te Washington rekenschap geeft van de noodlottige gevolgen, welke op de lange duur een lang durige verstoring van de voor zieningsmogelijkheden v?.n Euro pa met vloeibare brandstoffen voor de gehele Europese econo mie kan hebben. Daarom, zo wordt van welinge lichte zijde vernomen, sie voor olie uit het Midden-Oos ten te reorganiseren en een an dere en waarschijnlijk ook een andere naam te geven. Daze reorganisatie, welke in de komende 48 uur zou geschie den zou niet alleen mogelijk ma ken, dat bepaalde Arabische ge voeligheden ontzien worden de nieuwe commissie zou z.c.t vrijwillig losmaken van het Suez- prebleem maai' ook dat de "oodzakelijke verbinding totsiand komt met de bijzondere commis sie. welke door de organisatie voor Europese economische sa menwerking (OEES' werd opge richt rrjet betrekking tot de voor ziening van Europa met olie uit het Westelijke halfrond. Ook meent men, dat de bevoeg de Amerikaanse autoriteiten er vooral toe gebracht zouden zijn haar houding te wijzigen, omdat zij vreesden, dat de concurrentie tussen de Europese particuliere maatschappijen op de Ameri kaanse markt een belangrijke stijging van de prijs van ruwe olie zou veroorzaken, welke stij ging niet alleen van invloed zou zijn op de Europese economie, doch ook op die van de landen van het Westelijk halfrond i deze zelfde kringen wijst men er oo kop, dat men met een zekere verontrusting te Washington de eerste terugslagen in Europa van de olie-crisis heeft waargeno men, met name de strenge rant soeneringsmaatregelen, waartoe bepaalde regeringen haar toe vlucht moeste'' nemen. Het is duidelijk, dat de techni sche maatregelen, welke na haar oprichting de commssie voor olie voor Europa zal willen ne men niet eenvoudig zullen zijn en dat de gevolgen daarvan niet onmiddellijk merkbaar zullen zijn. Zij zouden niet alleen om vatten het leiden naar Europa van een deel van de Zuidameri- kaanse olie uit Venezuela en Mexico, doch ook een vergroting beogen van de produktie der bronnen in Texas en Oklahoma, opdat aan een dagelijkse vraag van meer dan 'n miljoen barrels voldaan zal kunnen worden. Ook zullen voorzieningen getroffen moeten worden voor een vloot van olietankschepen, waarvan de meeste nog gebouwd moeten, worden en, in samenwerking met de oliecomissie van de OEES, de voorwaarden moeten worden vastgesteld voor de verdeling van de ruwe olie cn voor de her verkoop van geraffineerde mo torbrandstoffen. binnen de OEES ilu Britse militairen met de bajo net op hei geweer hebljen woens dag te Port Said een menigte Egyptenaren achteruit gedrongen om ruimte te maken voor hei eer ste contingent van de politie macht der Ver. Naties, ongeveer 220 Noren, die van de basis Aboe Soeweir aan de Kanaalzone wa ren aangekomen. De Egyptenaren Dinsdag vond in het Buckingham Palace te Londen de vierde van de vijf najaarsinstallaties in de orde van het „British empire" plaats. Het was mej. Pat Smythe die uit handen van koningin Elizabeth de versierselen van de O.B.E. ontving wegens bewezen diensten aan „het Britse concours hippique". Op de foto ziet men de gevierde amazone miss Smythe, nadat zij de onderscheiding in ontvangst had genomen. Het saldo van de girorekening 999 van het Nationale Comité hulpverlening Hongaarse volk te Amsterdam is woensdag met 145.000 gestegen tot ruim 1.595.000, Het bedrag op girqrekening 7 7 7 van het hoofdbestuur van het Nederlandse Roode Kruis, is gisteren opgelopen tot 1.927.784,61, terwijl de Neder landse jeugd met zijn kranten actie een omzet heeft bereikt van 34.000 exemplaren. 0„ De KLM is dinsdag begonnen beroep, met het overbrengen van 3% ton koffie en thee naar het Interna tionale Roode Kruis te Wenen en de spoorwegen vervoeren op het ogenblik 2.000 ledikanten in totaal i voor het vluchtelingenkamp Spratzer bij Wenen. De bond voor bedrijfsautover keer in Nederland en de Neaer landse bond voor Autorijscnooi- houders hebben de minister van Verkeer en Waterstaat telegra fisch ontheffing van het Zondags rijverbod gevraagd voor hun zou de leden. Daarbij wordt opgemerkt. dat de autorijschoolhouders en de autoverhuurders hun inkomsten aanzienlijk zullen zien dalen door het zondagsrijverbod. De Nederlandse centrale voor het begrafenisbedrijf heeft ve- - zocht aan de lijst van uitzonde ringen toe te voegen motórrijtui I gen, ingericht voor liet vervo :r van overledenen, lijkkisten en rouwartikelen en motorrijtuigen door begrafenisondernemers ge bezigd bij de uitoefening van hun trachtten door het Britse kordon te breken om de Noren te omhel zen. De straten van Port Said waren vol Egyptenaren die luid keels president Nasser prezen. De Britse bevelhebber, generaal Stockwell, zou zelf een leider van de betogers aangehouden hebben. Het aantal Egyptische betogers zou volgens ramingen 10.000 be dragen hebben. De Noorse onderbevelhebber van het VJM.-leger, luitenant kolonel Moe, verklaarde, dat de Noorse eenheid naar Port Said gezonden was met goedkeuring van de Britse, Franse en Egypti sche regering. De eenheid zou in cidenten tussen de Egyptische be volking en de Brits-Franse tioe- pen moeten voorkomen. Voor het ogenblik worden geen troepen van de Ver. Naties meer in Port Said verwacht. NOG IETS KOUDER. De koude lucht die om het boven Scandinavië gelegen hoge- drukgeti-ea is gestroomd, bevindt zich nu boven midden-Europa, vrijwel de gehele Balkan, en heeft ook het noordelijk deel van Frankrijk overstroomd. De laagste temperaturen kwa men woensdagmiddag in Polen en de Balkanstaten voor. Het kwik kwam daar op vele plaatsen niet boven het vriespunt. Dit was ook in Zuid- en Oost-Duitsland het geval. In het noordoosten van ons land werd een maximum tempe ratuur van een graad boven nul genoteerd. Elders in het land werd het één tot drie graden warmer. Ondertussen vertoont het Scan dinavische hogedrukgebied nog geen tekenen van verzwakking. Het koude weer duurt daarom voort, waarbij de middagtempe- raturen nog iets lager zullen zijn dan woensdag en dus waarden bereiken die om het vriespunt zullen zijn gelegen. De centrale heeft de minister o. m op geattendeerd, dat her haaldelijk ook op zondag ove. ledenen vervoer moeten worden, b.v. naar rouwkamers en dat Is raëlitische begrafenissen ook 's zondags geschieden. Van bevoegde zijde te Algiers is meegedeeld dat dezer dagen te Tlemcen een geschrift, dat van de Algerijnse verzetsbewe ging afkomstig zou ziijn, is ge vonden waarin gezegd wordt dat de arrestatie van de vijf verzets leiders een zeer zwrre slag is ge weest. Die tragische gevolgen voor de verzetsstrijders zal heb ben. „Wij geven toestemming de strijd te staken overal waar de omstandigheden te moeilijk zijn geworden, „aldus dit geschrift. Verder is gemeld, dat de leiders van de verzetsbeweging in West Oran gearresteerd zSjn. medegedeeld door het K.N.M.f. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Neg iets kouder. Droog en zonnig weer met een matige tot vrij krachtige oostelij ke wind. Middagtemperaturen om het vriespunt. VRIJDAG 23 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 4.58 5.26 5.33 6.01 6.13 6.41 6.23 6.51 ZON MAAN op onder op ouder Nov. 11.53 22 8.14 16.42 21.25 23 8.15 16.41 22.45 12.25 24 8.17 16.40 12.52 26- 8.20 16.38 1.22 13.39 27 8.22 16.37 2.39 14.01

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1