de zaak ander GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG Wat brengt de Radio Vierde tegen zitting in de Neder De Braai De Londense diamantdiefstal De betekenis van de olie van het Midden-Oosten Hilary op eigen wieken ""AKKERTJE TWEEDE BLAD Woensdag 21 november 1 56 11e jaargang no. 3927 Telegram van R.M.S. aan Indonesische parlement Pineau over de toestand in het Midden-Oosten Grieperig? Rillerig Commissies van arbeiders in Oost-Duitsland Egypte en Pakistan bi VRIJE ZEEUW Maandag is voor het landge- recht te Majdalengka de vierde zitting gehouden in de zaak te gen de Nederlander De Braai, die beschuldigd wordt van onder grondse activiteiten. Vijf getui gen a charge vertelden op deze zitting aan de rechter, dat zij De Braai hadden gezien in gezel schap van leden van de Darul Islam. Maar zij: maakten niet duidelijk, welke rol beklaagde had gespeeld. De eerste getuige kon de lei der van de Darul Islam, Kartosu- wirjo niet aanwijzen, toen hem een aantal foto's door de rechter Naar de voorlichtingsdienst van de R.M.S. in Rotterdam me dedeelt hebben de Zuidmolukse vertegenwoordigers in Neder land een telegram gezonden aan de voorzitter van het Indonesi sche parlement met het verzoek er bij de regering op aan te drin gen dè Indonesische troepen uit de Zuid-Molukken terug te trek- ken. Volgens de mededeling is dit verzoek gedaan naar aanleiding van het besluit van het Indonesi sche parlement om er bij de Sowjet-Unie op aan te dringen de Russische troepen uit Honga rije terug te trekken. „Wij drin gen bij u aan op erkenning van het Zuidmolukse recht op zelf beschikking zoals u dat thans reeds doet ten opzichte van de Hongaren", aldus het telegram. werd getoond. De tweede getui ge was evenmin in staat de op standelingenleider te identifice ren. Beide getuigen waren lid geweest van de Darul-Islam. De drie andere getuigen ver klaarden, dat zij De Braai ,,in 1952 tussen de benden" hadden gezien. Getuige Bin Anta zei, dat hij zich herinnerde, dat het op een maandag was geweest, maar hij kon zich de maand niet herinneren. Getuige Abdul Bin Ilo'h zei, dat hij beklaagde in het gebied van de Darul Islam had gezien. Beklaagde droeg toen volgens deze getuige een wapen, maar hij wist niet wat voor soort wapen. Voor de politie had hij verklaard, dat het een geweer was geweest. Hij zei tegen de rechter, dat hij deze verklaring voor de poli tie had afgelegd, omdat andere getuigen hetzelfde hadden ver- klaar d. Voor deze vierde in de zaak De Braai was nauwelijks enige publieke belangstelling. De volgende zitting zal maan dag 3 december worden gehou den. De Franse minister van Buiten landse Zaken,Pineau, heeft zon dagavond te New York in een televisie-uitzending verklaard, dat het noodzakelijk is om met alle middelen de komst van Rus sische vrijwilligers in Egypte tegen te houden, teneinde te be letten dat er een toestand ont staat die overeenkomst vertoont met die welke in Korea heeft ge heerst. Hij zei, dat de Brits-Fran se troepen in het Suezkanaal klaar staan om het veld te rui men voor de politiemacht van de Ver. Naties en dat het normaal Is, dat deze macht de herstel werkzaamheden aan het kanaal beschermt. Pineau verklaarde, dat de Ver. Naties door blijk te geven van zwakte met betrekking tot de ge beurtenissen in Hongarije, de Russen hebben aangemoedigd. Hij is van rfiening, dat een krach tiger houding indruk zou ge maakt .hebben op de Sowjet- Unie". U voelt U weer 'stralend De zeeman John Kelly, die en kele maanden geleden aan boord van het passagiersschip „Bloem fontein Castte" werd gearres teerd in verband met de gerucht makende diefstal in juli j.l. op klaarlichte dag in Honden van diamanten ter waarde van ruim Het Pakistaanse persbureau meldt, dat president Nasser van Egypte de premier van Pakistan, die te Bagdad deelneemt aan een conferentie van leden van het pact van Bagdad, niet heeft wil len ontvangen. Egypte heeft ook geweigerd Pakistaanse troepen als deel van het politieleger toe te laten. „Dit is een droevig antwoord op de sympathie, die voor volk en regering van Pakistan aan In alle Oostduitse genationali seerde bedrijven zullen commis sies van arbeiders gekozen wor den, die „de vraagstukken van de produktie in overeenstemming moeten brengen met de belan gen van de arbeiders". De com missies moeten „tegenstellingen - tussen de industriële produktie Hgypte is betuigd op een tijdstip en de groeiende behoeften van t dat het deze nodig had schreit de arbeiders" opheffen, aldus het Pakistaanse persbureau. „Het een resolutie van de Oostduitse is duidelijk, dat door de houding communistische partij, die dins- van Egypte Pakistan in zijn na- dag gepubliceerd is. tionale trots is geraakt. Dit moet Westberlijnse politici zien hier- wel de ogen openen van diege in een concessie aan de arbei- nen in Pakistan, die terugtrer,- ders in verband met de recente king van Pakistan uit het pact. gebeurtenissen in Polen en Hon- van Bagdad en het Britse geme 750.000 gulden, is maandag voor de Londense centrale rechtbank tot een gevangenisstraf van drie jaar veroordeeld. Zijn 30-jarige mededader Jo seph, Harmsworth hoorde zich tot zéven jaar veroordelen. De 29- jarige William Manning, die de auto had gestolen en waarin de diéven konden ontvluchten, kreeg drie jaarr diens medeplichtige Leslie Beavis, 29 jaar, werd voor waardelijk op vrije voeten ge steld. Kelly en Harmsworth ontken den schuld aan de diefstal van de diamanten. Ter zitting werd bekendge maakt dat de edelstenen, die ge stolen werden uit een voor een verkeerslicht stoppende auto, niet zijn teruggevonden en moge lijk naar het buitenland zijn ge smokkeld. De Londense eigenaars hadden 150.000 gulden uitgeloofd voor het terugbrengen van hun eigen- ommen. Nadat de voorzitter de voltallige vergadering met het uitspreken van het gebedsformulier had ge opend, stonden de leden van hun zitplaatsen op, waarna de voorzit ter als volgt sprak: „Als voorzitter van de gemeen teraad wil ik aan het begin van deze vergadering aandacht schen ken aan en vragen voor wat ge durende de laatste weken in Hon garije is gebeurd. Het is niet gemakkelqk mis schien wel ondoenlijk om de be wogenheid, die ons, in die tijd en m het bijzonder sedert de ochtend van zondagmorgen 4 november j.l. heeft aangegrepen, onder woorden te brengen. Het Hongaarse volk heeft ge tracht zich vrij te maken van de slaverriij, waaronder het reeds zo lange tijd had geleden. En wij heb ben in die vrijheidsstrijd meege leefd en gehoopt, dat dit volk zijn vrijheid zou herkrijgen. Toen het er naar uitzag dat het doel zou worden bereikt, is in de vroege morgenuren van zondag 4 november een begin gemaakt met de vernieling van land en volk door een overmachtige en niets ontziende vijand. Met ontzetting, afschuw en verontwaardiging heb ben wij van uur tot uur deze aan val op een bijna weerloos volk, dat alleen maar streed voor zijn per soonlijke en nationale vrijheid, ge volgd. Elk weldenkend mens is door dn vreselijk gebeuren geschokt en door heel de vrije wereld ging een golf van protest. Nieuw is zulk een strijd niet. In de gewijde- en ongewijde geschie denis en ook in de historie van ons eigen vaderland zijn gebeurtenis sen aan te wijzen, welke overeen komen met het gebeurde in Hon garije. De geschiedenis kan ons veel leren. Ook dit, dat zulk een strijd nimmer vruchteloos was of bleef. Maar ziet het er niet hopeloos uit wanneer de vijand zó sterk is en tegelijk zó onmenselijk wr^ed? Ja en neen; „ja" als men daarbij uitsluitend vertrouwt op „wagens en paarden", maar „neen" als men de uitkomst verwacht van den Here der heirscharen. God zal overwinnen allen, die zich tegen Hem verheffen, ook het beest uit de afgrond. durende uitbreiding van het bui zennet en de vestiging van nieuwe industrieën ook het watergebruik toeneemt, waardoor moest worden uitgezien naar een aanvullende waterwinplaats. Deze werd thans gevonden in de nabijgelegen Braak- manpolder, en kan de maatschappij daarmede over voldoende water beschikken. Naar aanleiding van het verzoek van het gemeentebestuur van Axel om een bijdrage van 6 cent per in woner in de exploitatiekosten van de helikopterdienst op Rotterdam, stellen B. en W. voor, gezien het geringe belang dat de gemeente bij deze dienst heeft, die bovendien niet het aangewezen middel is om Zeeuwa-Vlaanderen uit zijn isole ment te verlossen, hierop afwijzend te beschikken. Z. h. s. werd- het voorstel van B. en W. aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat alsnog een verzoek van de Chr. Be waarschoolvereniging is binnenge komen om gelden te verstrekken voor de aanschaffing van nieuwe schoolmeubelen en ontwikkelings materiaal benevens voor herstel lingswerk en verbouwing van de school. Daar dit verzoek nog door het college van B. en W. behandeld moet worden, stelt de voorzitter voor in deze vergadering in prin cipe tot medewerking aan het ver zoek te besluiten. De heer De Visser, hoewel zich er mede kunnende verenigen zou gaarne zien, dat B. en W. in de volgende radasvergadering een kort resumé gaven van de plannen van het schoolbestuur en het be drag dat hiermede is gemoeid. Aldus besloten. De voorzitter deelde mede, dat van de havenmeester, de heer C. Hamelink, die op 19 febr. a.s. de 65-jarige leeftijd hoopt te bereiken en overeenkomstig het ambtena renreglement per 1 maart 1957 ontslag moet worden verleend, het verzoek is binnengekomen om nh genoemde datum in dienst te mo gen blijven. Daar de heer Hamelink nog zeer vitaal is, stellen B. en W. voor om overeenkomstig het 2e lid van art. 99 van het ambtenarenreglement, het verzoek van de heer Hamelink in te willigen. De heren Faas en Florussen gemeester en de heer A. J. de Vis- ser. Z. h. s. werden vastgesteld de gewijzigde verordening; op de hef- nng van wegenbelasting en van de gewijzigde verordening op de heffing van de rioolbelasting. Burg. en Weth. delen mede, dat reeds verschillende malen in de raad is gesproken over de wense lijkheid de Brugstraat te Othene door te trekken en zo een verbin ding langs de heer De Vosvan Doorn met de Hoofdstraat tot stand te brengen. Met de eigenaar van de daarbij betrokken percelen is het college tot' overeenstemming gekomen, zodat tot aankoop van bedoelde perceeltjes kan worden overgegaan. Z. h. s. verleende de raad hier aan zjjn goedkeuring. Wegens het aflopen van de kas geldlening ad 100.000 van de Postchèque en Girodienst werd z. h. s. besloten deze lening ook voor 1957 te verlengen tegen een maximumrente van 2% Z. h. s. werd besloten de reke ning-courant krediet-overeenkomst tot een bedrag van 30,000 met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeen ten voor 1957 te bestendigen. Aangeboden werd de gemeente rekening over 1955 met voor de gewone dienst in ontvangst 349.628,10. en in uitg. 349.450,57, gevende een batig saldo van 177,53. De kapitaal-dienst sluit met een nadelig saldo van 182.962,01. Vervolgens kwam in behande ling de 6e wijziging der begroting 1956. Dat dan het Hongaarse volk en bunnen zich, ter voorkoming dat w, *- in Hftrjn rrrAT cs n nnn V wil met hen in deze grote nood uitzien naar en vertrouwen op den Potentaat der potentaten. Deze God ontferme zich over dit arme gelagen volk." Hierna werd een ogenblik stilte betracht, waarop de ieden weder hun plaatsen innamen. De notulen vah de op 28 sept. gehouden vergadering werden on gewijzigd vastgesteld. Bii de behandeling van de inge- hiermede een precedent wordt ge schapen, niet met het voorstel van B. en W. verenigen. De heer De Visser kan zich vol komen met het voorstel van B. en W verenigen. Reeds uit het amb tenarenreglement blijkt, dat het geen wet van Meden en Perzen is, zodat de mogelijkheid is openge laten om ook na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd een ambtenaar in dienst te houden. De leeftijdsgrens is thans veel hoger komen stukken stelde devoorzit-.i geworden. De heer Hamelink mag ter naar aanleiding van het jaar verslag der Zeeuws-Vlaamse Wa terleiding mede, dat door de voort- garije. .nebest hebben geëist." DONDERDAG 22 NOVEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.35 Wa terstanden; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gew. muz.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Chan sons; 12.00 Angelus; 12.03 Instr. octet; 12.20 Gram.; 12.25 Wij van het land; 12.35 Land- en tuin- bouwmeded.; 12.38 Lichte muziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en Kath. nws; 13.20 Viool en piano; 13.50 Gr.; 14.00 Promenade ork.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Lichte muz.; 15.40 Gram.; 16.00 Bijbel lezing; 16.30 Pianoduo; 17.05 Voor de jeugd; 17.35 Gr.; 17.40 Beurs berichten; 17.45 Meisjeskoor; 18.05 Gram.; 18.15 Pianorecital; 18.45 Gram.; 19.00 Nws; 19.10 Gram.; 19.20 Sociaal perspectief; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gevar. progr.; 21.45 Gram.; 22.00 Periodieken parade; 22.10 Orgel- conc.; 22.35 Gram.; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportuitsl.; 23.20 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Voor de vrouw; 9.15 Gram.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gr.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de vrouw; 11.15 Lichte muz.; 11.45 Boekbespr.; 12.00 Zang en piano; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.33 Piano en orgel; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Lichte muz.; 13.55 Beursber.; 14.00 Gram.; 14.10 Hoorspel; 14.50 Gambakwartet.; 15.15 Voor de zieken; 16.00 Gram.; 16.15 Voordr.; 16.30 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regerings uitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Lichte mu ziek; 18.55 Gesproken brief uit Londen; 19.00 Voor de kleuters; 19.05 Cabaret; 19.25 Lichte muz.; 19.45 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Omroeporkest; 21.15 Log boek 1933; 21.45 De lichte muze in dienst van charitas; 22.40 Act.; 22.50 Sportact.; 23.00 Nws; 23.15 Koersen te New York; 23.17 Bui- tenl. correspondenties; 23.25 Jazz muziek. BRUSSEL: 12.00 Amus. muz.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram. (om 12.55 koersen); 13.00 Nws; 13.11 Orgelconc.; 14.00 Engelse les; 14.15 Gram.; 14.30 Franse les; 14.45 Gram.; 15.00 Schoolradio; 15.30 Gram.; 16.30 Kamermuziek; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Kinder liederen; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.30 Reportage; 19.40 Sir William Fraser, een van bruiksgebieden zal de tegen- de beste deskundigen ter wereld woordige waarde ervan aanzien de beste deskundigen ter wereio ]yk verminderen, want het schijnt op het gebied van aardolie is van wel zeker, dat de belanghebben Gram.; 19.50 Pol. caus.; 20.00 Gr.; 20.10 Verzoekprogr.; 21.30 Jazz- den van West-Europa, Australië muziek; 22.00 Nws; 22.11 Intern. Zuid-Afrika en ook de Verenigde radio-universiteit; 22.30 Gram 22.40 Koorzang; 22.55 Nieuws. de landen andere energiebronnen zullen zoeken en vinden. De schrijver wijst verder op de elasticiteit van de oliereserves in de wereld. Volgens hem zijn de thans bekende reserves voortdu rend aan herziening van de ra mingen onderhevig, daar on danks de aanzienlijke omvang van de gewonren olie, de ramin- Hij schrijft in het maandover- i gen van de oliereserves van jaar zicht van de National Provincial tot jaar blijven stijgen. Bank, dat de waarde van de olie- Na er op te hebben gewezen, reserves van het Midden-Oosten dat sedert 1895 de wereldproduk- worden bepaald door het ver- tie van olie iedere tien jaar is bruik van deze olie door de lan- verdubbeld, spreekt lord Fraser mening, dat, wanneer de oliere serves van het Midden-Oosten voor het overige deel van de we reld ontoegankelijk zouden wor den, op de large duur het Mid den-Oosten zelf de verliezer zou zijn. de mening uit, dat de olieproduk- tie in de tien jaren van 1955 tot Staten. Wanneer deze olie riet 1965 zal kunnen stijgen van 750 beschikbaar is voor deze ver- op 1500 miljoen ton. in staat geacht worden zijn taak als havenmeester, welke bovendien een nevenbetrekking is, te kunnen verrichten. De heer Van Cadzand, vrezende dat door het indienst houden van de heer Hamelink, de raad later in moeilijkheden zou kunnen ko men, achtte het beter, dat, afgezien van bijkomstige omstandigheden, bij het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, ontslag uit ge meentedienst volgt. Het voorstel van B. en W. in stemming, gebracht, werd aange nomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heren Faas, Flo russen, Van Cadsand en De Jonge. De benoeming van een bestuurs lid in de Stichting Zeeuwsch- Vlaams Borgstellingsfonds had veel voeten in de aarde, daar de heer Bjj de post onderhoud werken haven ten bedrage van 2000 deel de de voorzitter mede, dat# in deze wijziging tevens is opgenomen een verhoging van de reserve voor on derhoudswerken aan de haven. De laatste jaren was alles gereser veerd voor het uitbaggeren der haven. Thans is de resierve ver hoogd om een klein bedrag be schikbaar te hebben voor het her stellen van eventuele stormschade De heer De Feijter vroeg of de haven vóór. of nadeel voor de ge meente oplevert. De voorzitter antwoordde dat het onderhoud en exploitatie van de haven een verliespost beteken Men dient echter te bedenken, dat de landbouw er voor het aanvoe ren van de bieten er groot nut van heeft. Een enkele maal komt er een scheepje de haven binnen om grint te lossen. Mocht in de toe komst het bietenvervoer geheel op asvervoer worden overgeschakeld, dan zou daarmede tevens het be staansrecht van de haven verval- len. Z. h. s. verleende de raad zijn goedkeuring aan de gewijzigde pos ten der begrotirig 1956. Alvorens de agenda verder af te- werken, werd even gepauzeerd. Na de hervatting van de zitting deelde de voorzitter de uitslag mede van de aanbesteding van de bouw van het postkantoor met kan toorhouderswoning. Daar de laagste inschrijver de heer L. W. Hamelink met 27.985 beneden de begroting was, werd voorgesteld hem het werk te gun nen. Eerst zal het postkantoor worden gebouwd en daarna de wo ning. Bij de exploitatie-opzet voor de P.T.T. werd destijds uitgegaan van een rentepercentage van 3% Inmiddels is de rentestandaard ge stegen en moet hiervoor 4 Vz ge rekend worden. Met welke verho ging de P.T.T. accoord is gegaan. De heer De Feijter had het ppst- kantoor liever op het plein gezien. De heer Florussen vroeg in ver band met de tegenwoordige lonen en de tijdsduur van de openstelling van het stembureau, of het uit te keren presentiegeld daarmede in overeenstemming kan worden ge bracht. De voorzitter gaf in overweging deze zaak voorlopig te laten rus ten, aangezien er in 1957 toch geen verkiezingen te wachten zijn. De heer Florussen was van me ning, dat het met het onderhoud van de woningwetwoningen niet zo best vlot. Hij zou het beter vin den, dat het onderhoud niet aan één persoon werd opgedragen, maar dat iedere vakman in de ge meente een aantal woningen kreeg te verzorgen. De voorzitter stemde toe, dat er in ieder geval ingegrepen zal moe ten worden. Het voorstel van de heer Florussen achtte hij echter moeilijk uitvoerbaar. Met de ge meente-opzichter zal deze zaak worden besproken. Besloten werd bij de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen een verzoek in te dienen om bb de berekening van de ver goedingen voor de bijzondere scho len de openbare school buiten be schouwing te laten. De vergoeding per leerling werd voor 1957 vastgesteld op 40. Besloten werd de volgende sub sidies toe te kennen: Muziekver eniging „De Volharding" 750; zangvereniging „Zingt de Here een nieuw lied" 100; Landelijke rui- terverenging „De Julianaruiters" 100, en de „Johanna Stichting" te Arnhem 15. De subsidie-aanvragen van de R.K. Centrale voor militaire tehui zen en van het Humanistisch Thuisfront werden afgewezen, met 9 tegen 2 stemmen. Vóór het ver lenen van deze subsidies stemden de heren Florussen en Serrarens. Aan de Stichting Zeeuws Studie fonds te Middelburg werd een bij drage verleend van 5 cent per in woner. A. J. de Visser die per 31 dec. als hoewel hij de Rozemarijnstraat zodanig aftreedt te kennen had ge geven niet meer voor een herbe noeming in aanmerking te willen komen. voor het kantoor niet ongunstig gelegen kan noemen. De voorzitter was van oordeel dat het pand een goede indruk zal De heren De Feijter en Van maken. Cadsand, die daarop achtereenvol-De heer Florussen vroeg in ver- gens tot bestuurslid werden geko- hand met de stijging der prijzen zen wensten deze benoeming niet 0f de materialen reeds besteld kun- te aanvaarden, waarna met alg- nen worden. stemmen de voorzitter in deze De voorzitter antwoordde dat vacature werd benoemd, die de be- zodra het voorstel van B. en W. is noeming aanvaardde. aangenomen, de aannemer tot be- Tot vertegenwoordiger en plv. stelling van de bouwmaterialen zal vertegenwoordiger naar de aan deelhoudersvergaderingen der Wa- h tevoren kan dek- terleiding Mij „Zeeuwsch-Vlaande- aannemer zien tevoren overgaan. De heer De Visser zeide, dat de ren" werden herbenoemd de bur- door MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES V) (Nadruk verboden.) Grootmoeder glimlachte spot tend. „Dat zeggen alle jonge meisjes. Emma, nog wat thee als jeblieft en een beetje sterker, om me voor deze gelegenheid wat op nier om te vermijden, dat ik grof werd tegen grootmoeder, was, aan haar tegenwoordigheid te ontsnappen. Zij schonk geen aandacht aan te kwikken. Hilary's bliksemende mijn afgetrokkenheid, maar haar ogen ontzenuwen mij. Ik heb het gevoel, alsof ik onder een drei gende donderbui zit, die ieder ogenblik over mij kan losbarsten. Om nu de zaak rechtvaardig te bekijken. Ik ben geneigd te ge loven, dat het Hilary helemaal geen kwaad zal doen, als zij eens leert, op eigen benen te staan. Het kind heeft te veel verbeel ding van zichzelf. Ik zou haar la ten gaan en werken, zoals zij voorstelt. Wat wil je worden, Hi lary hulp in de huishouding? O, neen, je zei secretaresse, se cretaresse bij een man, was het niet zo? Een interssante betrek king, vol mogelijkheden". Zij lachte weer, en een stukje cake pakkend, ging ik naar het raam, en tuurde naar de vallende duisternis en de vage witheid van stem dempend, begon zij ernstig en nadrukkelijk tegen moeder te spreken, terwijl zij haar vinger op en neer bewoog en druk ge baarde en haar blijkbaar de wet stelde. Ik wist natuurlijk, dat ik het onderwerp van gesprek was, en ik trachtte niets te zien of te horen. Eén keer hoorde ik haar iemand een dwaas noemen; net moet moeder geweest zijn, te oor delen naar haar verongelijkte ge- .ic.i., waarvan ik in de spiegel een glimp opving. Eenmaal be trok zij vader in het gesprek, en klaarblijkelijk waren zij het over een of ander punt eens, want zij klopte hem op de arm en keek vergenoegd. Miranda en Mick hadden onder het een of ander voorwendsel de kamer verlaten. Ik kan mij geen hagel en sneeuw. De enige ma- enkele - gelegenheid herinneren, waarbij wij de Jtamer niet verlie ten, als grootmoeder ons met een bezoek vereerde. Nu zat zij moe der om te praten en te paaien. In mijn belangstelling kwam ik een paar passen bij het raam van daan. „Als je haar niet laat gaan, zal ze zonder meer vertrekken, ze zal weglopen en wat zal Ridge- moor dan wel zeggen?" Grootmoeder was listig. Moe der trok het zich erg aan, wat Ridgemoor zei. „Maar.... maar hoe moet ze een betrekking vinden?" infor meerde moeder, die zich aan elke strohalm vastklampte. „Laten we het haar vragen". Ik werd voor het front geroe pen en de vraag werd mij voor gelegd. „Je wilt vreemde mannen gaan bezoeken, en hun om werk vra gen?" Ik knikte. Moeder drukte 't kanten kleed je van het presenteerblad tegen haar ogen. „Net als een landlo per! En zonder aanbevelingen?" „Dr. Greenup en vader en mijn heer Widdicombe zullen me aan bevelingen geven, naar ik hoop". „En als ze dat niet doen?" „Dan doe ik het toch". „Ik mag die geest van jou wel" zei grootmoeder. „En trek je aar digste jurk aan en zet je leukste hoed op, aangezien het mannen zijn, die je om een onderhoud gaat vragen". „Ik zie niet in, wat mijn kle ren met de zaak te maken heb ben", antwoordde ik koud. „Ik vertrouw, dat ik uitsluitend op mijn bekwaamheden zal worden aangenomen". En om de een of andere reden verkoos grootmoe der over deze opmerking hevig geamuseerd te zijn. „Kom nu, Emma", zei ze, zich tot moeder wendend, „je ziet hoe omzichtig ze zal zijn. Geef je toe stemming. Haar vader vindt het goed en ik ook. Het kan Mick blijkbaar niet schelen. Miranda keek natuurlijk als een oorwurm, maar ja, zij heeft altijd de meest belachelijke en sentimentele ge negenheid voor Hilary gehad, veel meer dan zij verdient de schavuit. Hilary verlangt op het ogenblik niet naar de Noordpool of Centraal Afrika te gaan; dat komt misschien later. Voorlopig is Londen een reis van een paar uur haar doel". „De Noordpool zou lang niet zo gevaarlijk zijn", zei moedder. „Mogelijk. Maar nu verlangt zij alleen je toestemming voor Lon den. Kom Emma, schiet op, we wachten". Heeft iemand wel eens de wind ken tegen prijsverhogingen, doch dan dient hjj ook de materialen af te nemen. Z. h. s. werd het college van B. en W. gemachtigd het werk aan de 'aagste inschrijver te gunnen. De voorzitter bracht thans in be handeling de vaststeling van de gemeentebegroting 1957. Namens de commissie belast met het nazien der rekeningen en be grotingen bracht de heer Florus- en dank aan de samenstellers van deze begroting en voor de zorg die er aan is besteed. De voorzitter gaf hierop gelegen heid tot het houden van algemene beschouwingen, waarvan geen der 'eden gebruik wenste te maken. Overgegaan werd tot artikelsge- wijze behandeling der begroting. De heer De Visser acht het wen selijk een post op te nemen voor het opruimen van krotwoningen en het college van B. en W. gede legeerd te zien voor de afwikke ling daarvan. Z. h. s. wordt besloten hiervoor "en post van 3000 op de begro ting te brengen «met een rijksbij drage van 1500. Op een vraag van de heer De Feijter naar de bouw van een kleedlokaal op het gemeentelijk snortterrein, antwoordde de voor zitter dat het wachten is op de "Ijksgoedkeuring. Zodra deze is -ro-leend zal met de werkzaam heden worden aangevangen. De post voor premie woningver betering wordt eebracht op ƒ5000. De uitkeringen uit het gemeente- In de begroting werd opgenomen een post van 150, zulks in ver band met een aanvrage van de afd. Zaamslag van de Bond van ouden van dagen ter bestrijding van de kosten van een vergaderlokaal. Enige leden kunnen zich met deze post niet verenigen. De voorzitter deelde mede, dat het college van B. en W. deze post wenst te handhaven, doch uitslui tend met de bedoeling dat hieruit bij eventuele bijzondere gelegen heden ook de ouden van dagen kunnen worden bedacht. Bij de behandeling van de sub sidie aan het Groene Kruis, deelde de heer De Kraker mede, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat deze vereniging om een ver hoging van de toegekende subsidie zal moeten aankloppen in verband met een eventuele vermindering van het ledental en de sterk geste gen prijzen der aan te schaffen materialen. De leden dienen toch in te zien, dat, in vergelijking met hetgeen het Groene Kruis voor haar leden doet, een contributie van 7,50 per jaar niet hoog ge noemd kan worden. Bij de bespreking van de post vernieuwing van de raadzaal, deel de de voorzitter mede, dat te zijner tijd een definitief plan aan de raad zal worden overgelegd. Voor de verbetering van de rio lering op het Zaamslag-Veer en de Reuzenhoek is een post van 6000 op de begroting uitgetrokken. Vernieuwing wegdek Ter- neuzense straat. In verband met een gestelde vraag antwoordde de voorzitter, dat dit werk in verband met de daarvoor noodzakelijke omlegging van het verkeer, in twee gedeelten zal worden uitgevoerd. De heer Florussen vroeg door trekking van het rijwielpad tot de v. d. Baanstraat. De voorzitter antwoordde, dat hieraan reeds aandacht is geschon ken. Bij de post bouw van een lijken- huisje op de begraafplaats, waar voor een bedrag van 10.000 is uit getrokken, deelde de voorzitter mede, dat dit gebouwtje tevens ge bruikt zal kunnen worden voor het doen plaats vinden van eenvoudige begrafenisdiensten, het opbaren van lijken enz. Bij de behandeling van de post doortrekking weg Othene zeide de voorzitter, dat de Brugstr-aat zal worden doorgetrokken langs het perceel van de heer De Vos. De heer Van Cadsand zou gaar ne zien, dat zodra de werken te Othene zjjn uitgevoerd, de nieuwe huisnummering ter hand zal wor den genomen. De voorzitter antwoordde, dat het college dit nader zal bekijken. Daar de bouw van een nieuwe openbare school in 1956 niet op het urgentieplan werd geplaatst, is thans op deze begroting bedoelde post geplaatst. Op een vraag van de heer Flo russen deelde de voorzitter mede, dat er zes aanvragen van particu lieren tot bouwen verzonden zijn. De heer Florussen merkte op, dat het wegtrekken van ingezete nen een gevolg is dat er alhier geen woningen voor hen zijn. De voorzitter antwoordde, dat er door de nieuwe regeling met be trekking tot de bouwcapaciteit enige verruiming voor het bouwen is gekomen. De begroting werd hierna z. h. a aangenomen. Daar geen der leden bij de rond vraag het woord verlangde, werd de vergadering door de voorzitter gesloten door het uitspreken van het dankformulier. horen zuchten door de brieven- fonds werden verhoogd in verband hoien zuchten aoor ae Dne dg VPrhoging van de ultke- bus van een voordeur? Het is halt ringSpercentages. een jammerklacht en half een I De heer Van Cadsand vroeg of zucht en zo klonk moede re;skosten worden vergoed aan „Heel goed". Het geluid ervan „aadc,ieden. die in een commissie bewoog me tot plotselinge wroe- zitting hebben en uit dien hoofde ging en ik boog me voorover en vergaderingen moeten bijwonen, gaf haar een kus. De voorzitter antwoordde beves- (Wordt vervolgd.) tigend. De directeur-generaal van het Egyptische voorlichtingsbureau, Abdel Hatem, heeft medegedeeld, dat voor alle Britse en Franse onderdanen in Egypte een be perkte bewegingsvrijheid van kracht is verklaard. Deze maatregel is genomen, zei hij, in het belang van de vei ligheid der Britten en Fransen, „gezfen de reactie van het Egyp tische volk op de wreedheden die door hen zijn begaan bij hun aanval op Port Said".

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 5