DENVER Jk mi Uil de Sr«vinca« Eric de Noorman - De banneling van IJsland II Koningstijger valt man aan KERKDIENSTEN V Treinbotsing te Dalfsen i' TERNEUZEN. AARDENBURG. KOEWACHT. SAS VAN GENT. SLUISKIL. SLUIS. ST. KRUIS. VOGELWAARDE. ZAAMSLAG. ZUIDDORPE. Indonesische minister van Onderwijs acht onderwijs in de Nederlandse taal niet noodzakelijk Labourafgevaardigde beschuldigt Britse minister r -V wW&mtWWM mè Twee doden en drie ernsiig gewonden Djilas gearresteerd? De Amerikaanse havenstaking Japans apparaat voor de ontdekking van kanker Noren naar Port Said Geruchten over vervanging van Boelganin en Croetsjef Nieuw rijwielpad naar Sluiskil. Ter beveiliging van het ver- i*s«- op de weg tussen Terneuzen e» Sluiskil, ten oosten van het kanaal van Terneuzen, wordt eind november een begin ge waakt met de aanleg van een ééazijdig rijwielpad ter breedte wan 3.00 m, zo meldt de A.N.W.B. Dit rijwielpad begint te Terneu- aen en loopt tot aan de brug over i»t kanaal bij Sluiskil. Van deze weg wordt in hoofd zaak door plaatselijk verkeer ge bruik gemaakt, waaronder veel schoolgaande kinderen en arbei- ilars, die in Terneuzen wonen en in de fabrieken te Sluiskil wer- toen. Op de spitstijden is het ver keer hier dan ook zeer intensief. Door de aanleg van het rijwielpad wordt de verkeersveiligheid op deze verbinding, die thans wordt gevormd door een weg van 4.50 m breedte, in sterke mate bevor derd, zo meent de A.N.W.B. Verwacht wordt dat het rij wielpad hi het midden van vol gend jaar gereed zal zijn. Humanistisch Verbond. Maandag j.l. werd een open bare vergadering belegd, waar als spreker optrad de heer dr. C. de Coster, uit Gent, die de laatste jaren in het Midden-Oosten ver bleef als opvoedkundig medewer ker van de Unesco (de Uno-orga- nisatie voor wetenschap, cultuur en opvoeding. Voordat spreker zijn lezing be gon werd door de voorzitter de verklaring van het hoofdbestuur van het Humanistisch Verbond voorgelezen betreffende de tragi sche gebeurtenissen in Hongarije. Dat het Verbond het niet bij woorden laat, blijkt uit het ter stond beschikbaarstellen van het vacantie-oord „De Ark" te Nun- speet, waar thans vluchtelingen verblijven. Uit de lezing van dr. De Coster bleek hoe ontzettend moeilijk en ingewikkeld de problemen in de Arabische wereld zijn. Het zijn landen met geweldige tegenstel lingen in de welvaart van de ver schillende bevolkingsgroepen. In dustrie ontbreekt bijna geheel. Het mandaat van Frankrijk en Engeland heeft de inwoners wei nig geholpen. In Egypte ont moette spreker een chauvinisme en fanatisme, waarvan hij is ge schrokken. Ook de verhouding tot Israël werd duidelijk door spre ker belicht. Juist door zijn ac tueel karakter werd de lezing met grote aandacht gevolgd. Na afloop werden nog tal van vragen gesteld. Een serie prachtige kleuren foto's, die werden geprojecteerd, verduidelijkte het gesproken woord. Elke lente brengt een belofte. Gisteravond bracht de toneel groep Puck voor de leden van de Z.V.U. het blijspel in drie bedrij ven van de Spaanse auteur Ale jandro Casona. Bij de opening door drs B. A. Gietelink verontschuldigde deze ach voor de slechte verlichting, daar er een ernstige storing in het net was, waarvan ook het Concertgebouw het nadeel had. Kort daarop was de verlichting weer normaal. De schrijver voert de toeschou wer in het tehuis van dokter Ro- da, een tehuis waar verschillende mensen naar het eind van hun leven verlangen. Zo treft men daar een bedroef de dame (Nell Knoop), een inge beelde minnaar (Eric van der Donk), Alicia, een jong meisje dat nooit enige liefde ondervond (Pim Malaneen jongeman iWim v. d. Heuvel) met het idee fixe zijn veel brillantere broer te zullen vermoorden, een oudere dokter, die zijn kind doodde (Jan Grefe), en een operazangeres op retour (Diny Spronck). Twee le venslustige jonge en verliefde mensen komen daar binnenvallen en zij zijn het die in deze omge ving een tegenstelling vormen met de sfeer. Alle spelers, waarbij ook Eg- bert van Pariodon als dokter Ro- da en Piet Römer als de assistent, speelden hun rollen met overtui ging en vaak zeer ontroerend. De regie van Guus Verstraete was rot in de perfectie uitgebalan ceerd. De mise en scène was vaak verrassend, terwijl licht en mu ziek de handeling zeer nadrukke lijk onderstreepten. Door het bij zondere talent van de meeste ac teurs en actrices hadden de toe- Khouwers voor dit enigszins rreemde stuk. dat, ondanks de ernstige achtergrond, van levens moed getuigde, veel waardering. Jaarvergadering van de Gere formeerde Ring en Kring: „Oost en West Zeeuws- Vlaander en. Ditmaal was het Aardenburg waar de Gereformeerde jeugd ram Z.-Vl. haar jaarvergadering hield. De voorzitter, Abr. Catsman, aft Aardenburg, opende de ver gadering met gebed en het lezen van Ps. 79, waarna uit die Psalm 2 verzen werden gezongen. Na enige woorden gewijd te heb ben aan de gebeurtenissen in Hongarije, sprak hij zijn vreugde uit over het grote voorrecht, dat Mer een rustige jaarvergadering kon worden gehouden, waarvoor men God dank verschuldigd was. Hierna nam hij als Ring-voor- zitter afscheid en droeg de ver dere leiding over aan zijn opvol ger Levien de Jonge uit Terneu zen, die daarop de scheidende voorzitter dank bracht voor het vele, dat hij in het belang van de Gerêf. jongeren had verricht en de hoop uitsprak, dat hij het werk in de voetsporen van zijn voor ganger zal kunnen voortzetten. Na enkele officiële mededelin gen gaf hij het woord aan de spreker voor deze avond ds Th. Rienks uit Schoondijke, die een zeer belangwekkende rede hield over „Psycho-therapeutische ziels zorg." Op zeer duidelijke wijze zette spreker uiteen, dat wij, gehoor zaam aan de opdracht van de Heiland, de mens in zijn zielenood moeten opzoeken. Openheid is hier ten zeerste geboden. De kerk met haar predikant en ouderlin gen en ook haar leden hebben in ieder dorp en elke stad een zeer belangrijke taak. Hij wees daarbij op de Goede Herder, die vaak op wonderlijke wijze Zijn zegen schonk, waar door de mens tot rust kwam in moeilijke tijden, zoals wij ook nu meemaken in deze tijd van inter nationale spanningen. Jongens en meisjes, leer open over je geloofsmoeilijkheden en dergelijke te praten met je predi kant. Hij zal ten allen tijde be reid zijn je bij te staan, daarbij wijzende op de Bijbel, het woord van God. Hij drong vooral ook aan op het persoonlijke gebed. De we reld en de mensen worden hoe langer hoe onrustiger, breng ze vanuit de eigen geloofsrust met Gods onmisbare zegen de Hei land, die voor het verlorene is gekomen. Hierop volgde een zeer leven dige en geanimeerde gedachten- wisseling. Na enkele gezelschap- spelen, samenzang enz., die on der leiding stonden van de Kring- Zaamslag, en mej. Tini Faas uit Terneuzen, bracht mej. Mien de Bruijne het jaaroverzicht uit. De plaatselijke Geref. pred. ds Grashof hield de slotrede over „Die mij oordeelt, is de Here." Kritiek van de medemens kan wel eens goed zijn, maar ze ver schuilen zich zo vaak in die goed kope kritiek. We moeten in echt, blij geloofsoptimisme Christus zoeken en als wij dat biddend doen, weten wij, dat Hij ons oor deelt. Als je Hem kent als je per soonlijke Zaligmaker geeft dat je rust. Zoekt Hem, opdat de ver houding met Hem en je mede mens goed en mooi zal zijn door Zijn genade. In zijn slotwoord sprak de voor zitter er zijn verugde over uit, dat allen op een vruchtbare en goed geslaagde jaarvergadering konden terugzien. Ds Grashof sprak daarop het dankgebed uit. De kerk was tot de laatste plaats bezet. Oudste ingezetene overleden. Maandag is de oudste inwoner van Koewacht overleden. Stepha nie de Bock (wed. Baert) werd 96 jaar. De oudste inwoner wordt nu de heer Bruno Baert (89 j.). De oudste vrouw is wed. Pieters- Gelderland. Maatschappelijk Werker. Te Den Haag slaagde voor het examen Maatschappelijk Werker de heer L. E. M. Marquinie, al hier. De heer Marquinie is als bij zonder bemiddelaar voor minder valide werknemers verbonden aan het Gewestelijk Arbeidsbu reau. Opbrengst collecte. De collecte gehouden voor de slachtoffers in Hongarije bracht in de Ned. Herv. kerk alhier op een bedrag van 425. Verkeerscursus. Evenals vorig jaar wordt er ook nu weer, onder auspiciën van de plaatselijke commissie voor Veilig Verkeer een cursus gege ven voor volwassenen. De leiding ervan berust bij de plaatselijke rijkspolitie. Vorig jaar was er voor dit soort onderwijs zulk een grote belangstelling, dat tot split sing moest worden overgegaan. De duur bedraagt ongeveer 8 weken en aan het eind ervan wordt aan de deelnemers een fraai diploma uitgereikt. Sluizenaar liad ongeval. De veehandelaar W. G. uit Sluis had in Zuid-Holland een on geval door een plotseling optre dend defect aan de stuurinrich ting van de veewagen, die daar door van de weg reed. G. werd zó ernstig gewond, dat hij naar een ziekenhuis in Dordrecht moest worden overgebracht. Bij 't geneeskundig onderzoek bleek dat hij een hersenschudding en een kaakfractuur had opgelopen. Zijn toestand is niet zorgwek kend. Bonte avond. De dorpsgemeenschap „Sint Kruis" opende het winterseizoen met een zeer geslaagde bonte avond in het dorpshuis. Beide avonden verzorgde de muziekver eniging „Elk naar zijn Krachten" de opening. Dit gezelschap speel de enige pittige marsen en fan tasieën o.l.v. de heer A. Verschuu- re. Daarna volgde een bont pro gramma, waarbij een 9-tal schet sen werden opgevoerd, die door accordeonmuziek werden afge wisseld. Sint Nicolaas komt. Evenals vorig jaar zullen ook nu weer te Stoppeldijk en Bosch- kapelle de goede Sint een waar dige ontvangst worden bereid. Op zondag 2 december zal St. Nicolaas een bezoek brengen aan beide parochies en zal de jeugd van 2 tot 10 jaar dan van de Sint een tractatie in ont vangst kunnen nemen. Te Boschkapelle vindt de ont vangst plaats in het Parochie huis en te Stoppeldijk in het Ver enigingsgebouw. Ter dekking van de onkosten zal door het St. Nicolaas-comité een inzameling worden gehouden. Ook te Hengst dijk en Ossenisse zijn de betrok ken comité's druk in actie om een goede Sinterklaasviering voor te bereiden. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van de rijkspo litie alhier zijn als gevonden aan gegeven de volgende voorwerpen welke zijn terug te bekomen bij de daarachter vermelde adressen: Armbandje, Axelsestraat 75; zeven juten zakken, Axelsestraat 157; paar motorhandschoenen, Veer B 40b. Kranige schutter. Bij de gehouden schieting op de staande wip te Zuiddorpe slaag de de 75-jarige schutter Camiel Remortere van St Andries (Koe wacht) er in met zeven schoten zes vogels naar beneden te halen. Een uitzonderlijke prestatie voor deze schutter, die ruim 50 jaar de handboogsport beoefent. ZUIDZANDE Ongeval. Tijdens de zondagmiddag al hier gespoelde voetbalwedstrijd Zuidzande 1Zeeland Sport 4 kwam de Zuidzandse speler J. L., zodanig te vallen dat hij de strijd moest staken. Bij onderzoek door de dokter bleek dat het onder been gebroken was, waarna hij naar het ziekenhuis te Oostburg werd vervoerd. (Advertentie) Bij een van zijn bezoeken aan de stallen stopte Martin een man dril-aap iets lekkers toe, wat blijkbaar de afgunst wekte van een Bengaalse koningstijger pal ernaast, die met een nijdige grauw uithaalde. Nog net op tijd kon Martin wegspringenen met de stok van zijn rijzweep gaf hij de tijger een tik op de uitge strekte klauw. Onder woedend gebrul trok de tijger zich terug. Toen Martin de volgende dag weer passeerde, zag hij dadelijk dat de tijger hem herkende en vijandig nakeek. Hoe moet dit aflopen? J. v. Dove- ren en Fred Thomas, de befaam de circuskenners, vertellen het u in het enige Nederlandse stan daard-werk „De Bonte Droom van het Circus". Spanning, ont roering, humor.en alles is wéar gebeurd! Wat 'n aanwinst voor uw boekenkast! Voor slechts 2,50 kunt u dit historische boekwerk bestellen bij het Kantoor „Roomboteralbum,,, Postbus 47, Den Haag, of recht streeks kopen bij uw roomboter- leverancier. De bijbehorende prachtige kleu renplaten en realistische foto reproducties ontvangt u gratis voor de rijksbotermerken. Op elk pakje roomboter treft u er één aan. Neem een pakje extra voor de zondag! DONDERDAG 22 NOVEMBER. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 7 uur Ds. R. Kok, van Veenendaal. GEREF. GEMEENTE. Oostburg: 10 uur en 3 uur Ds. Aangeenbrug, van Terneuzen. De Indonesische minister van Onderwijs, Sarino Mangunprano- to, heeft gisteren verklaard, dat het wederinvoeren van liet on derwijs van de Nederlandse taal bij de hogere onderwijsinstellin gen in Indonesië, niet noodzake lijk is. Hij verklaarde dat naar aanleiding van aansporingen en voorstellen, die voor onderwij zers en studenten bij zijn ministe rie zijn gedaan om de Nederland se taal weer in het leerplan van de hogere onderwijsinstellingen op te nemen. Op 22 oktober j.l. heeft prof. Sudiman Kartohadiprodjo, hoog leraar aan de juridische en socia le wetenschappen faculteiten van de universiteit van Indonesië een krachtig pleidooi gehouden voor het onderwijs van de Neder landse taal. Hij zei, dat het voor de studenten in de rechten nood zakelijk was kennis van de Ne derlandse taal te hebben, aange zien de meeste studieboeken in het Nederlands gesteld zijn. De labourafgevaardigde en oud-minister Richard Stokes heeft de minister van Handel, Peter Thorneycroft, ervan be schuldigd de vorige week het Lagerhuis te hebben misleid door een verklaring, dat de Sow- jetrussische wapenleveranties aan Egypte en de Sowjet-infiltra- tie in dat land nieuwe feiten vormden, hoewel, aldus de la bourafgevaardigde, de Britse re gering hiervan reeds voor 29 oktober kennis droeg.. Stokes uitte deze beschuldiging maandag tijdens het vragenuur in het Lagerhuis, nadat een con servatieve afgevaardigde een linkse socialist „knechtje van Nasser" had genoemd. Stokes noemde daarop Thor neycroft een leugenaar. Hierna brak een tumult los, dat een zodanige omvang aannam, dat de voorzitter van het Huis talrij ke afgevaardigden tot de orde moest roepen. Stokes en de con servatieve afgevaardigde moes ten hun beledigingen terugne men. Plannen voor nieuwe cominform? Volgens onbevestigde berich ten uit Belgrado zou de Sowjet- Unie van plan zijn .een nieuwe cominform op te richten, om de groeiende invloed van het Tito- isme tegen de gaan. De ideologische verschillen tussen de Sowjet-Unie en Zuid- Slavië zijn, ondanks het normali seren van de betrekkingen na Stalins overlijden, niet opgehe ven en in de afgelopen weken hebben de Sowjet-leiders Tito er zelfs van beschuldigd, dat hij verantwoordelijk is voor de on lusten in Poznan en de opstand in Hongarije. Polen staat aan de kant van Tito en ook de Hongaarse pre mier, Kadar, wordt algemeen als een Titoïst beschouwd. Daar tegenover zou de Sowjet-Unie kunnen rekenen op de huidige leiders in Tsjecho-Slowakije, Oost-Duitsland, Roemenië, Bul garije en Albanië. -v>' ,-t ,,:rm TfgllllP®? «ssfö*'' :-y-v: Bij een dinsdagavond omstreeks half acht bij Dalfsen voorgeko men botsing tussen een stel aan elkaar gekoppelde diesellocomo tieven en een personentrein zijn de twee machinisten om het leven gekomen, drie passagiers ernstig en een twintigtal licht gewond. Op het genoemde tijdstip stor. l de passagierstrein, bestaande uit twee siei zgn. „Blauwe Engels," een kilometer vóór Dalfsen te wachten voor een onveilig sig naal. Deze trein was om 18.21 uur uit Emmen vertrokken en om 19.22 uur uit Ommen, op weg naar Dalfsen en Zwolle, in welke laatstgenoemde plaats hij te 19.45 had moeten aankomen. Terwijl de trein stond te wach ten werd hij aangereden door twee aan elkaar gekoppelde die sellocomotieven, die van Zwolle naar Emmen zouden gaan om al daar een trein met olie geladen tankwagens, bestemd voor Per nis, te halen. Het station Dalfsen heeft in de Uit particuliere bron is in Bel grado vernomen, dat Milovan Dji las. de voormalige voorzitter van de Zuidslavische nationale ver gadering, maandagmiddag na een huiszoeking in zijn woning is ge arresteerd. Djilas is in 1955, nadat hij uit zijn belangrijke functies was ge zet, tot 18 maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij op een belangrijk ogen blik een valse voorstelling van de stand van zaken in Zuid-Slavië had gegeven, met het doel bui tenlandse inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van het land uit te lokken en druk uit te oefenen om te komen tot een wijziging van. de binnen- en buitenlandse politiek van zijn land. Eind oktober leverde Djilas tegenover een correspondent van A.F.P. kritiek op de Zuidslavische houding in de Veiligheidsraad bij de behandeling van de Hongaar se kwestie. Ook publiceerde hij een belangrijk artikel in het Ame rikaanse tijdschrift „New Lea der". richting Zwolle wèl een uitrij-sig- naal, maar in de richting Ommen niet. De machinist van de twee loco motieven, de circa 60-jarige G. A. van Munster uit Zwolle, heeft, evenals zijn jeugdigere collega en stadgenoot L. Belles, die de perso nentrein bestuurde, tengevolge van de botsing het leven verloren. De locomotieven drongen een eind in het eerste stel van de per sonentrein. Uit de ravage heeft men de stof felijke overschotten van de ma chinisten geborgen; zij zijn over gebracht naar het R- K. zieken huis te Zwolle. Met ziekenauto's, particuliere auto's en taxi's zijn een twintigtal gewonden voor het merendeel naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Daar zijn de drie vrij ernstig gewonden opgeno men, n.l. een reiziger uit Amster dam, een uit Zutphen en een uit Zwolle. In het R. K. ziekenhuis te Zwol le is een dame uit Driebergen ter verpleging opgenomen. Zij heeft een onderbeenbreuk opgelopen. De andere gewonden konden, na verbonden te zijn, naar huis terugkeren. President Eisenhower heeft maatregelen getroffen om de Taft-Hartley-wet op arbeidscon flicten in de Verenigde Staten toe te passen, indien niet op korte termijn een einde komt aan de staking der bootwerkers in de ha vens aan de Amerikaanse oost kust en de Golf van Mexico. De president kan in dat geval de noodtoestand afkondigen. Hij krijgt dan het recht een commis sie in te stellen, die vertegen woordigers der reders en van de stakers moet horen en daarna verslag aan het Witte Huis uit brengen. De president kan daar na het ministerie van Justitie vragen een uitspraak uit te lok ken van een federaal gerechtshof, waarin de bootwerkers wordt aangezegd het werk voor een pe riode van tachtig dagen niet neer te leggen. 34. Blijkbaar is de Fi- lid in staat van razen de woede. Hij gaat, zwaaiend met z\jn stok, recht op Olaf toe, die niet verder komt, maar verschrikt naar de oude man kijkt. Eric en Svein slaan met verbazing het ta fereel gade. Hun ver bazing verandert ech ter in ontsteltenis als ze zien, hoe de Filid zich plotseling op Olaf stort. Voor hun ogen ontstaat, half onder water, een hevig ge- I boven. i het wel een vreemde snuiter, daar vecht, waarbij de Filid „Nu", zegt Svein, „dat had ik van niet van, maar nu geloof ik toch,' overwintOlaf komt niet meer die oude niet verwacht! Ik vond'dat hij niet helemaal snik is." I Intussen is de Filid weer aan wal geklommen. Hij draait zich om en staart nog een kort ogenblik naar de Drakar. Een moment later is hij tussen de rotsen verdwenen. Een Japanse chirurg heeft, naar verluidt, een apparaat uitgevon den, waarmee met behulp van ultra-sonore (buiten het bereik van het gehoor liggende) golven kanker in een vroeg stadium kan worden vastgesteld. De uitvinder is de 31-jarige Tosjio Wakai, die verbonden is aan het Jutendo-ziekenhuis te Tokio, waar men door gebruik making van het nieuwe apparaat in bijna vijftig gevallen kanker of gezwellen in een vroeg sta dium heeft ontdekt. De jonge chirurg kwam op zijn uitvinding door de methode, die in de industrie gebruikt wordt voor het controleren van staal op fouten. Wakai's apparaat is een voudig en bestaat voornamelijk uit een draagbare zender van ul tra-sonore golven, welke tegen de huid van de patiënt wordt gehou den, en een kathodesstraaleen- heid, welke als aftaster van im pulsen dienst doet. Een Noorse groep V.N.-politie van 190 man gaat woensdagoch tend vroeg naar Port Said. Het Brits-Franse opperbevel in deze stad heeft daarvoor toestemming verleend. Dit is de eerste ver plaatsing van V.N.-troepen uit het verzamelpunt Aboe Soeweir, in de kanaalzone. Uit Cairo wordt bericht, dat de Noorse onderbevelhebber van de V.N.-politiemacht, kolonel C. F. Moe, heeft verklaard, dat de manschappen naar Port Said worden gestuurd „om wrijving tussen de Brits-Franse troepen en de Egyptische bevolking te voorkomen". Moe zei, dat de maatregel niet betekent, dat de Britten en Fran sen Fort Said zullen verlaten. Ook de Egyptische regering heeft de stap goedgekeurd. De be wapening zal bestaan uit lichte machinegeweren en geweren. Et- wordt voorraad voor een week meegenomen. Volgens geruchten, die geba seerd zijn op „officiële rapporten uit Moskou", welke nog slechts 24 uur in diplomatieke kringen te Londen circuleren, zouden pre mier Boelganin van de Sowjet- Unie en de eerste secretaris van de communistische partij, Chroesj- tsjef, binnenkort vervangen wor den. De eerste door' Molotof, de tweede door Malenkof. De ver vanging zou bekend gemaakt worden op de bijeenkomst van het centrale comité van de com munistische partij, die de vol gende maand zou kunnen worden gehouden. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken wenste desge vraagd te ontkennen noch te be vestigen, dat aanwijzingen uit Moskou met betrekking tot de vervanging door de Engelse rege ring zijn ontvangen.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2