Instelling van zondagsrijverbod Onoverzichtelijke situatie in Hongarije De Nationale Woningraad over de stijging der huren Weeroverzicht Geen verbod voor bromfietsen Nog steeds stakingen Namen Franse piloten deel aan offensief? Edens antwoord Norstad Navo-bevelhebber ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER WOENSDAG 21 NOVEMBER 1956 12e Jaargang Nr 3927 EERSTE BLA3 Ook beperking olieverbritik in België In de Staatscourant van gisteren is een beschikking gepubliceerd van de minister van Economische 4Ia,.en! waarbij op grond van de aardoliedistributiebeschikking een zondagsrijverbod wordt ingesteld van s morgens uur tot 's avonds 12 uur voor motorrijtuigen, die benzine als brandstof gebruiken. Dit zondagsrijverbod gaat in op zondag 25 november a.s. Het geldt niet ,voor militair ver keer- politieverkeer; brandweerauto's; ziekenauto s; taxi s en huurauto's met chauffeur; invalidewagens; autobussen ^ten'mede te zowel op lijndiensten als voor groepsvervoer, motor- (|(>k n welke onontbeerlijk gewor- rijtuigen. die blijkens kenteken aan het Koninklijk Huis buitenlanders of buitenlandse missies toebehoren en bromfietsen. Auto's, die gebruikt worden ten behoeve van het ver voer van goederen en krachtens artikel 4, 2e lid, van he rijtijdenbesluit op zondag mogen rijden, vallen evenmin onder het verbod. Ook huisartsen, artsen-specialisten, verloskundigen en veeartsen mogen op zondag, voor de uitoefening van hun beroep, van hun motorrytuig gebruik maken, mits zij zich bij controle ter plaatse kunnen legi timeren. Andere bezitters van motorrijtuigen, die menen om bijzondere redenen aanspraak te kunnen maken op ontheffing van het zondagsrijverbod dienen zich schrif telijk te wenden tot het bureau der rijksverkeersinspectie rn de provincie waar zijn wonen. De vermindering van de aanvoer van ruwe aardolie en aardolieprodukten als gevolg van de gebeurtenissen in het Midden-Oosten maakt het noodzakelijk het binnen landse verbruik te, beperken, zo deelt bet ministerie van Economische Zaken mee. Prinses Beatrix leidde radio-actie „Openbaar kunstbezit" in Eden overspannen aanvragen ontheffing ZONDAGSRI.ÏVERBOD Derde transport Hongaarse vluchtelingen komt zaterdag Frankering bij abonnement: Temeuzen Redactieadres: Noordstraat 55—57 - Temeuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal: per maand f 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V.v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie f 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L~: iedere regel meer z° cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur Inzending advertenties tot 's namiddags 2 i '-*• iran rif voor de ontheffing moet gelden Het Belgische ministerie van Economische Zaken deelt mede dat de evolutie van het probleem van West-Europa's olievoorzie ning voor de regering er toe heeft geleid aan de bevolking de 1 m w\ rvrl A to t naam, adres en beroep van de aanvrager, zomede kenteken en J soort van het motorrijtuig^waar I r?tar* 71 in. Beze beperking, die voor zover thans valt te overzien gemiddeld 10 procent dient te bedragen, be treft benzine, gas- en dieselolie en stooolie. Petroleum, waar van het verbruik in verhouding tot de genoemde aardolieproduk ten beperkt is, zowel als smeer olie en vetten, vallen cr buiten. De regering streeft er naar in liet belang van het openbare ver voer, het binnenlandse vracht vervoer en van andere vitale ver bruikers de voorziening niet gas- en dieselolie voor deze sec toren zoveel mogelijk op het peil van het huidige verbruik te hand haven. In verband 1 liermede is het noodzakelijk de aflevering van benzine te beperken met 15 procent, en van huisbrandolie met 20 procent. De beperking van stookolie bedraagt 10 pro eent. Teneinde het normale vervoer op werkdagen zo weinig moge lijk belemmeringen in de weg te leggen, zal de beperking voor het totale benzineverbruik met 15 proeent gedeeltelijk worden gerealiseerd door een zondags rijverbod voor motorrijtuigen, dat met ingang van 25 november a.s. in werking zal treden. Gezien de mate der genoemde beperkingen en het belang gede tailleerde administratieve maat regelen zoveel mogelijk te vermij den, heeft de regering er voor alsnog van afgezien de noodzake lijke vermindering van het ver bruik tot stand te brengen door een systeem van bonnenrantsoe nering. Zoals bekend zijn voor bereidingen getroffen om daar,- toe, indien nodig, op zeer korte termijn over te gaan. Het beper- kingssysteem, dat nu in werking treedt, zal worden uitgevoerd door een globale beperking van de aflevering der aardolie maatschappijen aan de handel met genoemde percentages. Het bureau voor aardolieprodukten houdt in nauw overleg met deze maatschappijen en de organisa ties der handelaren toezicht op een juiste uitvoering. De minister van économische Zaken doet een beroep op alle verbruikers om door een zuinig verbruik binnen de aldus gestel de grenzen een zo regelmatig en evenwichtig mogelijke voorzie ning van het economische leven met aardolieprodukten te helpen bevorderen. Dit zal het mogelijk kunnen maken met een minimum aan formeel ingrijpen en met voorkoming van ernstige moei lijkheden aan de situatie, die door de verminderde aanvoer van aardolieprodukten is ont staan, het hoofd te bieden. den zijn. Na overleg gepleegd te hebben met de Benelux-partners die ge lijksoortige maatregelen treffen zijn de volgende beslissingen ge nomen: 1. Aan de op Belgisch grond gebied gevestigde petroleum- maatschappijen werd opdracht gegeven met het oog op een lae- perking: al Met 10 procent van haar leveranties aan haar afnemers wat betreft de motorbrandstof fen en de stookolie voor nijver heids en ambachtsgeforuik. b) Met 20 procent van de le veranties aan haar afnemers wat betreft de stookolie voor de verwarming van vertrekken. 2. De regering heeft beslist op de zondagen en wettelijke feestdagen het verkeer van alle motorvoertuigen te verbieden, behalve voor die, welke een dienst van openbaar nut (politie, geneesheren enz.) verzekeren. Een koninklijk besluit, versche nen in het staatsblad van dins dag 20 november, bekrachtigt dit verbod van aanstaande z,on dag af en bevat een opsomming van de categorieën voertuigen welke op een machtiging kunnen aanspraak maken. OOK'IN LUXEMBURG Evenais in België is in Luxem burg een zondagsrijverbod afge kondigd. Voorts heeft de Luxem burgse regering bepaald, dat het benzine- en stookolieverbruik met 10 tot 20 procent moet worden beperkt. H. K. H. Prinses Beatrix heeft gisteravond over de beide zen ders een inleidende toespraak gehouden bij de actie „Openbaai kunstbezit". De Prinses zei: „Ter inleiding van het project van de „Stichting van aesteti- sche vorming door middel van de radio, woord en beeld" wil ik graag epige woorden tot u rich- ten. Ik heb mij hiertoe bereid ver klaard, omdat ik het doel, dat hier wordt nagestreefd, zo "bui tengewoon belangrijk vind. Men beoogt namelijk, velen, vooral onder de oudere jeugd, in kontact te brengen met het kunstbezit van de Nederlandse musea door middel van wekelijk se radio-uitzendingen. Wellicht zijn er verscheldenen onder u, die reeds eerder voort- brengsleen van onze kunst heb- ben gezien en leren waarderen, en anderen, dif zich nog nooit werkelijk gerealiseerd hebben, dat kunst een vreugde kan bete kenen. In deze uitzendingen en aan de hand van, de voortreffelijk uitgevoerde reprodukti.es willen grote kenners trachten u de schoonheid van onze kunstwer ken te doen begrijpen en te doen aanvoelen, waardoor uw belang stelling gewekt moge worden. Hopelijk zal dit een stimulans voor u zijn om zelf de musea te bezoeken en van de originele kunstschatten te genieten, waar aan ons land zo rijk is. Het volgen van de radio-uitzcn- dingen en het verzamelen der reprodukties kunnen er toe bij dragen de liefde voor- de kunst te doen groeien. De waarde van deze onuitputtelijke bron van schoonheid zal dan wellicht meer tot u spreken. Hoe belangrijk dit radioproject is, moge blijken uit het feit, dat de 5 omroepverenigingen samen werken om dit idee de kunst tot u te brengen te verwezen lijken. Het lijkt mij bijna Qverbodig de wens uit spreken, dat velen van u van aéz unieke gelegen heid een dankbaar gebruik zullen maken". ■m p-is\ i x on aap 4-ImlAM Het „Nep officiële Hongaarse blad Het voegt hieraan toe, Aat Szabadsag" schreef d»ns-voortzetting van d g dag, dat de politie, ini het belang van het land, „ieder moet ver wijderen die nog voortzetting van de algemene staking eist". De staking heeft nu geen, zin meer, hoewel „het denkbeeld dat zij door terroristen begonnen zóu zijn, een vergissing is", aldus het blad. f vulling van de beloften der, rege ring zoals onderhandelingen over terugtrekking van de Rus sische troepen uit Hongarije zo dra orde en rust hersteld zijn verhindert. Allereerst moet de produktie we^r op gang komen, aldus „Nep Szabadsag". Het land heeft per Premier Eden van Groot-Brit- tannië heeft dinsdag geantwoord op Boelganins laatste nota over de crisis in het Midden-Oosten. Eden schreef: „Ik heb uw bood schap van 15 november ontvan gen. Zoals u weet was het doel van onze tussenkomst in het Midden-Oosten de nadelige ge volgen van het Israëlisch-Egypti- sche conflict te beperken. Van 1 november af heb ik al gepleit voor het zenden van een leger der Verenigde Naties. We zijn blij de waarnemers van de Ver. Na ties thans bij ons te hebben. De wereld zou een soortgelijke stap door de Sowjet-regering in Hon garije toejuichen." Sir Anthony Eden lijdt aan „ernstige overspanning", zo wordt in een verklaring van Downing- street 10, de ambtswoning van de premier, gezegd. Hij heeft zijn onmiddellijke afspraken afge zegd. Naar verluidt zal Butler, de lord grootzegelbewaarder en voorzitter van het Lagerhuis, de kabinetsvergaderingen leiden, zo lang de premier afwezig is. Volgens politieke kringen had den de artsen van Eden er bij hem op aangedrongen, zo spoedig mogelijk rust te nemen, daar hij al ruim een jaar geen vakantie had gehad. De premier was van plan ge weest, gedurende het zomerreces van het parlement met zijn vrouw een maand op Malta door te brengen, maar dit plan ging als gevolg van de crisis om het Suez- kanaal niet door. Sindsdien heeft Eden het bij zonder druk gehad, waarbij hij zich vaak per totaal slechts twee of drie uur slaap gunde. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat deelt mede, dat in het algemeen gunstig zal worden be schikt op verzoeken om onthef fing van het zondagsrijverbod voor of ten behoeve van geestelij ken in de uitvoering van hun ambt, zomede voor pers, radio en televisie, chronische invaliden, ook indien zij niet zelf het motor rijtuig besturen en voor perso nen, die - invaliden, zieken en ouden van dagen naar en van de kerk vervoeren. Bovendien kan in dringende ge vallen van andere aard onthef fing worden verleend. Eerstbe doelde categorrieën zullen met voorrang worden behandeld en kunnen zich eventueel ook mon deling tot de provinciale rijksver keersinspecties wenden, welke zijn gevestigd te Groningen, Leeuwarden, Assen, Zwolle, Arn hem Maastricht, 's-Hertogen- bosch, Middelburg. Utrecht, Rot terdam en Amsterdam. Het verzoek moet vermelden: De „Manchester Guardian heeft de Britse regering dinsdag verzocht volledige opheldering te geven aangaande de beschuldi gingen. dat er een geheime ver standhouding tussen Engeland, Frankrijk en Israël bestond met betrekking tot de Israëlische aanval op Egypte. Het blad publiceert een bericht uit Cyprus van een speciale cor respondent, die onlangs in Tel Aviv was. Deze verklaart, dat Franse vliegtuigen, bestuurd door Franse piloten in Franse uniform, van het begin af deel namen aan het Israëlische offen sief op het schiereiland Sinai en dat napalmbommen, waarschijn lijk afgeworpen door Franse vlie gers, met dodelijke trefzekerheid tegen de Egyptenaren werden gebruikt. In zijn hoofdartikel ziegt het blad naar aanleiding hiervan, dat de Franse piloten zonder toe stemming van de Franse rege ring in Israël kunnen zijn ge weest, maar het acht dit zeer on waarschijnlijk, evenals de veron derstelling dat de Franse piloten alleen in Israël waren om vlieg tuigen af te leveren en op eigen initiatief aan de operaties deel namen. Medeplichtigheid der Fransen acht het blad vrijwel onloochen baar en het vraagt de Britse re gering wat haar aandeel was. In dien er alleen een geheime ver standhouding tussen Israël en Frankrijk bestond, waren de Britten voor de Israëlische aan val hierin dan niet gekend, aldus vraagt het blad De nieuwe BM shag van VAN NELLE ligt vooraan. In smaak, in geur, in kwaliteit De pure (langeVirginia tabak rolt gemakkelijk. U zult genieten van deze nieuwe VAN NELLE shag i i_ J -NLneiihcidio C( Generaal Lauris Norstad, zoon van een Luthers predikant, en met zijn 49 jaren de jongste gene raal van de Amerikaanse lucht macht, is dinsdag opperbevelheb ber van de Navo-strijdkrachten geworden. Hij volgt in deze functie gene raal Alfred Gruenther op, die van juli 1953 af opperbevelhebber was van de geallieerde strijd krachten in Europa en thans be noemd is tot voorzitter van het Amerikaanse Rode Kruis. Gruen ther zal heden naar de Verenigde Staten vliegen. De korte plechtigheid van de overdracht, waarbij vertegen woordigers van de Atlantische Raad, secretaris-generaal Lord Ismay van de Navo en de Navo- onderbevelhebber veldmaarschalk Montgomery aanwezig waren, ge schiedde dinsdag op het bordes van het Navo-hoofdkwartier bij Parijs. Straalvliegtuigen brachten een saluut toen generaal Gruenther voor het laatst een erewacht uit de Navo-landen inspecteerde. Na het afscheidswoord van Gruenther, werd de groene Shape-vlag gestreken en even daarna weer gehesen om de over dracht van het commando te symboliseren. Norstad aanvaardde daarop in een redevoering het opperbevel- hebberschap en zei: „De Sowjets hebben opnieuw getoond dat zij alleen macht verstaan. We kunnen onze vreedzame doeleinden slechts bereiken door onze kracht te handhaven, door te streven naar eensgezindheid in doelstelling en actie, waaruit on ze kracht moet voorkomen en door herbevestiging van ons be sluit de Navo-volkeren te verde digen, Ik ben er stellig van overtuigd dat het Navo-verdrag van meer belang is dan ooit tevoren". De nieuwe opperbevelhebber werd luitenant bij de luchtmacht in 1935. Binnen tien jaar ontving hjj ze9 promoties tot de rang van generaal-majoor. In 1952 volgde zijn benoeming tot generaal. Het bestuur van de Nationale Woningraad heeft zich tot de mi nister van Volkshuisvesting en bouwnijverheid gewend, „tenein de uiting te geven aan zijn zorg over enkele ontwikkelingen, die van belang zijn voor de exploita tie van arbeiderswoningen". De Nationale Woningraad becij fert „dat de bouwkosten voor ar beiderswoningen sedert 1953 met 28 a 30 pet. zijn gestegen. Eind 1954 is door een verhoging van de rijkssubsidie op de arbeiderswo ningbouw de toen aanwijsbare stijging van de bouwkosten opge vangen. Sedertdien echter komt de voortgezette stijging (circa 20 pet.) geheel tot uitdrukking in de huurprijzen. Dat betekent bij voorbeeld, dat de woningen, die thans worden gebouwd, bij ge lijke grootte en kwaliteit alleen door de stijging van de bouwkos ten gemiddeld 1,65 per week hoger in huur zijn dan de arbei derswoningen, die in 1953-1954 tot stand kwamen. Voor de grotere steden is het verschik waar schijnlijk nog aanzienlijker." „De verhoging van de rente voet, waarop de exploitatie van de woningen moet worden geba seerd, geeft eveneens aanleiding tot een hogere huurprijs. Gedu rende enige jaren konden de voor de bouw nodige kapitalen worden geleend tegen een rente van 3% pet. 's-jaars. Thans slagen de ge meenten er ternauwernood nog in gelden aan te trekken tegen een rente van 4% pet. Het verschil van pet. leidt tot een verho ging van de huur met gemiddeld ƒ1,50 per woning per ^veek." De Nationale Woningraad heeft naar aanleiding van deze veront rustende ontwikkeling aan de minister gevraagd te bevorderen: 1. dat de rijkssubsidie 'voor de arbeiderswoningen in evenredig heid met de stijging van de bouwkosten wordt verhoogd; 2. dat in de rijkssubsidie com pensatie wordt geboden voor de stijging van de rente boven 4 pet. 's jaars; 3. dat in de methodiek van de subsidie-regeling voor de arbei derswoningen een zodanige ver andering zal worden gebracht, dat in het vervolg wijzigingen in de exploitatielasten van de wo ningen automatisch leiden tot evenredige verhoging of verla ging van de rijkssubsidie. OM HET VRIESPUNT De koude lucht die dinsdag met stevige oostelijke tot zuidoostelij ke winden ons land is binnenge stroomd, zal zich ook de komende 24 uur hier kunnen handhaven. Het hogedrukgebied boven Scan dinavië, dat kenmerkend is voor vorsttoestanden, is namelijk dins dag nog geleidelijk in betekenis toegenomen. De luchtdruk in het centrum ervan had dinsdagavond een waarde bereikt van bijna 1040 mb. Hoewel er vandaag maar weinig bewolking zal zijn, heeft de zonnestraling nu maar zo weinig kracht meer dat de temperaturen in de middag niet veel hoger dan ZON MA A Nov. 21 22 23 24 25 een of twee graden boven het vriespunt zullen komen en op verschillende plaatsen zelfs de ge hele dag onder nul zullen blijven. De luchtdrukverschillen boven onze omgeving nemen nu iets ai. In verband hiermee is over het ai- gemeen minder wind dan dinsdag te verwachten. dag 70 tot 80.000 ton kolen nodig, doch de huidige produktie be draagt niet meer dan 10 tot 12.000 ton per dag. Voorts bedraagt de produktie van elektriciteit slechts een derde van wat nodig is. Waarnemers in Wenen gelo ven, dat deze oproep -bewijst dat nog maar betrekkelijk weinig arbeiders het werk hervat heb ben. De Hongaarse minister van Financiën maakte dinsdag foe- kendrdat de wederopbouw ven beschadigde panden door de staat betaald zal worden. Volgens officiële cijfers die in Wenen zijn bekendgemaakt rijn in het afgelopen weekeinde 6600 Hongaren over de Oostenryikee grens gekomen, waardoor he' totaal aantal vluchtelingen, ge stegen is tot minstens 38.000. Voorts is bekend, dat enige doi zenden Hongaren die naar Oos tenrijk gevlucht zijn, onderdak hebben gekregen zonder zich. te laten registreren, zodat hef aan tal vluchtelingen wel op 40.000 kan worden geschat. Roemeense radiostations heb ben mensen met faimiie in Hon garije gelegenheid gegeven ton verwanten via de radio te groe ten. De mensen die voor de mi crofoon verschenen, verklaarden zeer verheugd te zijn over het neerslaan van de „contra-revolu tie" in Hongarije. Zij vromen hun familie in Hongarije de re- gering-Kadar te steunen en de staking te beëindigen. Geloof niets van de geruchten over de portatie van jonge arbeiders naar Rusland, zo zeiden zij nog. Uit Wenen vertrok dinsdag een speciaal vliegtuig met 41 vluch telingen, o.w 14 kinderen, naar de Ver. Staten het zjjn de eerste van de 5.000 Hongaren' die Ame rikaanse visa krijgen. De fabrieken in Hongarije la gen volgens Reuters speciale correspondent Ronald Farquhax dinsdag nagenoeg stil en in het bestuur heerste bijkans ./een chaos. Het land huivert m de greep van een vroeg invallende winter. Tussen een derde en een kwart van de arbeiders uit Boe dapest waren dinsdagmorgen naar hun werk gegaan, ongeveer eenzelfde aantal als maandag. Maar voor het grootste deel ston den ze in groepjes op de fabrieks terreinen te praten. Westelijke waarnemers zeggen dat de toestand op een „sit-down" staking gelijkt. De situatie is nog ingewikkelder geworoen door een gebrek aan grondstof fen. Volgens berichten, te Boeda pest wordt in de meeste kolen mijnen niet gewerkt. Enkele van Boeda's gele trams rijden weer op de westelijke Dr>- nauoever en er rijden ook weer autobussen in de Hongaarse hoofdstad. Volgens gewoonlijk betrouwbare bronnen is de Rus sische stadscommandant gene raal-majoor Grebennyik in het begin van deze week opgevolgd door generaal-majoor Latsjenho en zijn de politieke besprekingen tussen premier Kadar en de lei ders van andere partijen op dood spoor gekomen. Ex-premier Nagy zou zich "og steeds in de Zuid-Slavische am bassade ophouden. De correspondenten van '.iet or gaan van het Russische legter, ..De Rode Ster", hebben uit Boedapest gemeld, dat de wagons met hulp goederen uit de Sowjet-Unie en andere communistische landen in Boedapest niet gelost worden als gevolg van de staking der spoor- f wegarbeiders, aldus maakte het officiële Sowjet-persbureau Tass dinsdag bekend. Op 19 november stonden reeds 500 wagons met communistische hulp op goederenstations van ,de Hongaarse hoofdstad en er wer den toen nog 2000 wagons met vlees, meel, hout, ijzer en bouw materialen verwacht. op onder op onder 8.12 16.43 20.07 11.13 8.14 16.42 21.25 11.53 8.15 16.41 22.45 12.25 8.17 16.40 12.52 8.19 16.39 0.04 13.16 medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdagoch tend tot woensdagavond. Tamelijk zonnig. Droog en tamelijk zonnig weer. Overwegend matige wind tussen oost en zuid-oost. Middagtempera- turen om het vriespunt. DONDERDAG 22 NOVEMBER. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.10 4.45 5.25 5.35 n.m. 4.31 5.06 5.46 5.56 Naar wij vernemen wordt het derde transport Hongaarse vluch telingen zaterdagavond om zes uur in Utrecht verwacht. De ministerraad besloot maandag middag het aantal op te nemen vluchtelingen met 700 te verho gen. Vandaag zullen de vluchte lingen van het tweede transport naar vakantiecentra worden ver voerd. Zij worden gebracht naar de volgende vakantiecentra: „Seve- num" te Sevenum, „De Pieters berg". te Oosterbeek, „Horst- America" te Horst, „De Terp" te Wieringenverf, „Sluis 12" te Someren, „De Ark" te Nunspeet, „Woonoord Medemblik", inter naat gezinsverzorging te Ensche de, „De Kuiperberg" te Ootmar- sum, „Bos en Ven" te Oisterwijk, „De Keyenberg" te Renkum,. „De Coldenhove" te Eerbeek, en „Heerenwege" te Zeist.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1