vluchtelingen Algem. Vergadering over Hongarije der Ver. Naties H.M. de Koningin bij de Hongaarse Nehroe sprak over de toestand De toestand in Hongarije Kritiek op Tito De *cotj* New York Times" over de actie tegen Egypte Russische troepen in Bulgarije Stijve nek Kloosterbalsens HET WEER HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT EMULSION DINSDAG 20 NOVEMBER 1956 11e Jaargang Nr 3926 Be algemene vergadering van de Verenigde Naties is maandag in spoedzitting bijeengekomen ter bespreking van een Cubaanse resolu e over de deportaties van Hon garen naar de SowjefaUoie. Aan het begin van het debat verklaarde de Hongaarse minister van Buitenland e Zaken, Imre Horvath, dat geen van de mensen die in j, -Jiand met de onlusten in zyn land gearresteerd zijn, 1* *ten het land is gebracht. De berichten over deportatie 'ijn „valse geruchten Aan gezien de Hongaarse regeung officiëel deze berichten heeft tegengesproken, heeft de algemene vergadering niet het recht de kwestie te bespreken, zb betoogde hij. Rokossofski benoemd tot plv. minister van Defensie van Rusland Bedreiging door minister Marosan Tweede konvooi van Nederlandsche Roode Kruis in Wenen aangekomen 2000 nieuwe vluchtelingen uit Hongarije in Oostenrijk aangekomen Het aantal Hongaarse vluchtelingen „Actiecomité Hongarije Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactieadres: Noordstraat 55—57 - Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal: per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct ZkiEUW Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V.v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum p* advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L iedere regel meer cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Afflre» Bureau van dit Blad 20 cent meer Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur Inzending advertenties tot 's namiddags S W In Je Cubaanse resolutie wort den de Sowjet-Unie en Honga rije opgeroepen de deportaties onmiddellijk stop te zetten. Voorts eist zij naleving van de vroegere resolutie der algemene vergadering, waarin terugtrek king van de Sowjet-troepen uit Hongarije en toelating van V .- waarnemers wordt gevraagd. De Cubaanse afgevaardigde, Nunez-Portuondo, besehtüaigde de Sowjet-Unie, wegens het „af slachten van meer dar 75.000 hulpeloze Hongaren", vafsfgeno- cide. Re Cubaanse afgevaardigde zed, dat een „zeer groot, aantal" Hongaren gevangen genomen is en dat velen van hen naar de Sowjet-Unie zijn gedeporteerd, omdat zij vrij willen zijn. Hij haalde berichten van radio-Boe- dapest aan, waarin gesproken werd over deportatie van gevan genen. „Hoe kan de Sowjet-Unie ons van laster beschuldigen, als op dit ogenblik 20 verse Russische divisies de Hongaarse grens overschrijden?", zo vroeg hij. Na Nunez-Portuondo nam Hor vath weer het woord. Hij her haalde de vroegere verklaringen, dat de gebeurtenissen in Honga rije een zuiver binnenlandse aan gelegenheid zijn. Hij gaf toe, dat in het verleden „ernstige fouten" zéjn gemaakt, doch de Hongaarse regering is begonnen deze te her stellen. Ook herhaalde Horvath de vroegere Hongaarse verklaring, In Moskou is maandag meege deeld, dat maarschalk Rokossof ski, voormalig Pools minister van Defensie en ópperbevelheb ber in Polen, benoemd is tot plaatsvervangend minister van Defensie van de Sowjet-Unie. Rokossofski is woensdag j.l. als Pools minister van Defensie afgetreden. De benoeming van Rokossof ski is gepubliceerd in het com munistische partijorgaan Praw- da en werd door het nieuwsbu reau Tass verspreid. „Prawda" zei dat Rokossofski deze maand uit Polen naar Rus land was vertrokken nadat hij op eigen verzoek ontheven was van zijn functies van Pools minister van Defensie en lid van het poli tieke bureau. Voor zijn vertrek aldus „Prawda" dankte de Poolse leiders hem hartelijk voor het grote werk ter versterking van de Poolse defensie, dat door hem tot stand is gebracht". Volgens het blad heeft Rokos sofski een oorkonde van de Pool se staat ontvangen waarin wordt gezegd: „De partij en het Poolse volk zullen uw daden en uw bijdrage aan de strijd voor de vernietiging van het Hitlerisme en voor de bevrijding van Polen nooit ver geten". dat de aanvankelijk „vaderlands lievende betogingen" in Honga rije met behulp van het buiten land waren omgezet in een ge wapende opstand, waaraan de regering-Nagy niet het hoofd kon bieden. Om de „witte ter reur" te breken, de volksdemo cratie te bewaren en de orde te herstellen werd de hulp ingeroe pen van de Russische troepen, die volgens het pact van War schau in Hongarije gelegerd wa ren. Horvath, voegde Her nog aan toe: Hongarije heeft tijd nodig om zijn huis op orde te brengen het is nu niet de tijd om waar nemers te sturen. De Sowjet-minister van Bui tenlandse Zaken, Sjepilof, her haalde vroegere verklaringen, dat de Honagarse kwestie ge bruikt wordt om de aandacht van de aanval van Engeland, Frankrijk en Israël op Egypte af te leiden en tegelijkertijd „de reactionaire ondergrondse in Hongarije aan te moedigen met beloften van hulp door de Ver. Naties. De Cubaanse resolutie „stinkt naar provocatie" en „zelfs in de ergste periode van de koude oor log zal men moeilijk een docu ment kunnen vinden, dat zo op vallend het elementaire voor schrift schendt, dat beschuldigin gen gestaafd moeten worden' De organisatoren van deze cam pagne trachten politieke winst te behalen en de atmosfeer voor de Sowjet-Unie te vergiftigen, door miljoenen mensen om de tuin te leiden, zo verklaarde de Russische minister. „De Sowjetrussische militairen hebben in geweldige veldslagen voor de gehele wereld getuigenis afgelegd van hun heldhaftigheid en hun hoge morele beginselen. Leugens, verdachtmakingen of laster kunnen geen smet werpen op de faam van het Sowjet-leger vervolgde Sjepilof. Sjepilof was ook van mening, dat het „ingrijpen der Verenigde Naties in Hongarije de vrede in gevaar kan brengen". „Zij, die werkelijk gaarne wil len dat Hongarije zich spoedig herstelt van de ontberingen, die het heeft moeten ondergaan, en die een snel helen wensen van de wonden, die de fascistische op standelingen in het land hebben geslagen, moeten zich niet inlaten met het proces van herstel van het openbare leven, dat zich thans in dit land voltrekt", aldus de Sowjet-minister van Buiten landse Zaken. Sjepilof verklaarde verder dat de Sowjetrussische troepen uit Boedapest zullen worden terugge trokken „zodra de toestand daar weer normaal is geworden", waaraan hij toevoegde: „Tezelf dertijd zal de Sowjetrussische re gering onderhandelingen met Hongarije, dat deel uitmaakt van de verdragsorganisatie van War schau, openen over het legeren van Sowjettreoepen op Hongaars gebied". Sjepilof besloot: „De Sowjet- Unie is altijd de kampioen van de vrede en de vurige voorstandster van algehele samenwerking tus sen de landen geweest en zij is dat ook nu nog". Hierop werd de vergadering tot een later tijdstip van maan dagavond verdaagd. Er staan nog dertien sprekers, waaronder de woordvoerder der Verenigde Sta ten, ingeschreven. Minstens 16.000 Hongaren weggevoerd. „De Amerikaanse regering be schikt over op feiten berustende gegevens, dat tot 14 november minstens 16.000 Hongaren door de Russen buiten hun land zijn gebracht," aldus heeft de perma nente Amerikaanse vertegen woordiger bij de Verenigde Na ties. Henry Cabot Lodge, maan dagavond bij de hervatting der Laat nu de kou maar komen Iedere dag een lepel Scott's Emulsion en ze kunnen er de hele win ter tegen. Scott s Emul sion - de smakelijkste levertraan bevat de belangrijke vitaminen A en D en onmisbare opbouwstoven m de meest werkzame vorm. Ook voor volwasse nen ideaal voor grotere weerstand •l hel «inortje op zitting van de algemene vergade ring verklaard. „Dertien november j.l. zijn min stens drie treinen, die elk uit wagons bestonden, met tenmin ste 50 tot 60 personen in elke wagon, in Oostelijke richting ver trokken. De Amerikaanse regering heelt vernomen, dat deze deportaties aanhouden. Treinladingen jonge Hongaren zijn in verzegelde wa gons naair de Sowjet-Unie ge bracht. Geconstateerd is, dat de aldus weggevoerden de Honga ren, die hen zagen wegvoeren, smeekten hen te bevrijden. Het was maandag warm in Hon garije, doch koud in Siberië. Het is onvermijdelijk, dat velen der weggevoerden door koude en ont beringen om het leven zullen ko men," aldus Cabot Lodge, die er aan toevoegde, dat de Amerikaan se regering nog aanvullende be wijzen heeft verkregen, dat de wegvoeringen voortduren en dat Sowjet-Russische troepen zater dag j.l. schooljongens hebben op gepakt. Een ontroerde V orstin heelt maandagmiddag in de •lulianahal van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht een be smeurde en verfomfaaide Hon gaarse vlag in ontvangst geno men van een jonge Hongaar. Waar eens, temidden van de rood, wit en giroene banen de commu nistische hamer en sikkel prijk ten, was met grote steken een zwarte rouwband genaaid. „Dit Ls het enige, wat ik nog heb. Het is het mooiste, maar U wil ik het schenken", zei de jongeman. „Mijn excuses voor mijn kleding en deze vuile vlag, maar we heb ben niets meer". Koningin Juliana nam de vlag aan, die aarzelend werd wegge geven. Groot was de eer voor deze vrijheidsstrijder, die even voordat de Koningin kwam een fel gevecht had geleverd met zijn lotgenoten, die hem vroegen de vlag aan de Koningin te geven. Hij wilde het niet. De vlag het enige wat hij nog over had was te vuil om als geschenk voor een koningin te dienen, zei hij. Maar men heeft hem ertoe ge dwongen en ook het argument, dat zijn kleding niet goed genoeg was om een koningin toe te spre ken, mocht niet baten. Deze jonge held, die in de stra ten van Györ heeft gevochten er. jl. maandag bij gebrek aan wa pens en medestrijders de Oosten rijkse grens over vluchtte, heeft op uitdrukkelijk verzoek van de Premier Nehroe van India heeft maandag als zijn mening te kennen gegeven, dat onpartijdige waarnemers, liefst van de V. N„ in Hongarije en de bezette delen van Egypte moeten worden toe gelaten om verslag over de toe stand uit te brengen. De premier zei, dat het lijdelijk verzet in Hongarije meer indruk op hem heeft gemaakt dan de ge vechten. Er bestaat weinig twij fel aan. dat het in Hongarije om een ware volksbeweging gaat, zei hij. „Het grove gebruik van wa pens tegen zwakkere naties, zo als in Egypte en Hongarije ge beurd was, was tot mislukken gedoemd. „Engeland en Frankrijk hebben niets gewonnen en zullen veel verliezen Ik twijfel niet of vroeg of laat zal het Hongaarse volk, dat zo krachtig uiting heeft ge geven aan zijn vrijheidswil, zege vieren", aldus Nehroe. De premier, die in het parle ment sprak, deelde mee, dat hij een brief van de Russische pre mier "Boelganin heeft ontvangen waarin een conferentie van vijf over de wereldtoestand wordt voorgesteld. „Of een dergelijke conferentie zal worden gehouden of niet, hangt van de gróte mogendheden af. Als wij kunnen helpen zullen wij dat doen," aldus de Indische premier. Nehroe pleitte voor afschaffing van alle militaire verdragen. „Tot de invasie in Egypte ,s zogenaamd besloten om een pene tratie van Rusland in het Midden- Oosten te voorkomen, maar in feite heeft zij de weg voor Rus land vrijgemaakt en het Midden Oosten gemaakt tot een broed plaats voor een groot conflict aldus de Indische premier. Een juiste beoordeling van het wereldgebeuren wordt volgens hem bemoeilijkt door tegenstrij dige berichten in de pers en door De Hongaarse minister van Staat in de regering-Kadar, Ge orges Marosan, heeft volgens radio Boedapest verklaard dat er bepaalde elementen zijn, die al les in het werk stellen om- een terugkeer tot liet normale leven te verhinderen. Op vele plaatsen, zei hij, maken agitators valse propaganda of yerhinderen de arbeiders naar hun fabrieken te gaan. Zij bedreigen de arbeiders, zwaaiend met revolvers en gra naten, aldus de minister. Dit is de reden waarom met name het spoorwegverkeer nog altijd ver lamd is. ,Wie zijn deze agitators? Het zijn schrijvers, journalisten Het blad van de Russische communistische partij, Prawda, heeft maandag president Tito van Zuid-Slavië beschuldigd van pogingen om een wig in het com munistische kamp te drijven. Tito had in zijn rede van 11 november de neiging getoond Aïch te bemoeien met de zaken van andere communistische par tijen en zich lateh beïnvloeden door reactionaire propaganda. Zuid-Slavië dacht zich op te werpen als het land, dat de enig mogelijke weg naar een socialis tische ontwikkeling aangeeft, al dus het Russische blad. Dit was in strijd met de Marxistisch-Le- ninistische stelling, dat elk land zijn eigen manier kan hebben. Dit is de eerste aanval van de Russische partij op Tito sinds zijn bezoek aan de Sowjet-Unie, eerder in het jaar. Ook het blad van de communis tische partij in Tsjecho-Slowakije, „Rude Pravo", heeft gereageerd op de rede die Tito 11 november heeft gehouden. Het schrijft, dat de Zuid-Slavische leider zich heeft gemengd in de zaken van andere communistische partijen. „Rude Pravo" zegt dat Tito's rede „onduidelijk" is en niet het volle begrip toont „voor de broe derlijke hulp van Rusland op een ogenblik dat het bestaan van de volksdemocratie zelve in Honga rije bedreigd werd". Tito had ook te weinig begrip voor „de rol van de buitenlandse reactie" bij de voorbereiding van de opstand in Hongarije. Tito's beweringen leidden tot een ver storing van de interne eenheid van de communistische partijen in de socialistische en kapitalis tische landen en tot een versto ring van de eenheid in de inter nationale communistische bewe ging. „Pogingen om de communisti sche partijen te verdelen in Sta linistische en andere zijn op dit ogenblik, nu het communisme een geconcentreerde aanval van de internationale reactie heeft te verduren, schadelijk," aldus „Ru de Pravo". stu denten, arbeiders die bedrogen zijn en die de bevelen van de im perialisten uit het Westen opvol gen", aldus Marosan „Ik waarschuw deze agenten var- het buitenland, dat de rege ring een einde aan hun activi teit zal maken en dat zij de ver woesting van onze economie niet langer kunnen voortzetten". De minister constateerde, dat de regering wel enig succes boekt bij het herstellen van de normale gang van zaken. Over het algemeen bestond de neiging om het werk te hervatten. Radio-Boedapest meldt, dat in een aantal fabrieken 40 a 45 pro cent van de arbeiders het werk heeft hervat. In andere fabrie ken werkte 30 procent. Dat vele arbeiders niet op hun werk zijn verschenen, is waarschijnlijk het gevolg van vervoersmoeilijkhe- den, aldus de radio. De arbeiders die door gebrek aan grondstoffen niet dadelijk in hun oude betrek king kunnen worden te werk ge steld, zullen bij de wederopbouw worden ingeschakeld. Zondagmiddag half vijf Ls het tweede konvooi van het Neder landsche Roode Kruis onder lei ding van de heer C. W. G. Schot- bergh te Wenen aangekomen. Korte tijd later arriveerden ook vijf vrachtauto's met hulp goederen. Beide zendingen zijn maandagmorgen vroeg in tegen woordigheid van de Nederlandse gezant te Wenen, de heer Star Busman, gelost. Mede dank zij nieuwe giften van het Friese co mité hulpverlening Hongaarse volk, zijn thans de volgende goe deren aangekocht: 4000 iwollen dekens, 4000 lakens, 4000 slopen, 1500 kg koffie, 500 kg thee en 30.000 stukken zeep. Deze goede ren zullen zowel ten goede ko men aan de hulpverlening in Hongarije als aan de vluchtelin gen, die in Oostenrijk vertoeven Ten behoeve van deze laatste categorie heeft het Nederland sche Roode Kruis nog aange kocht 250 stapelbedden met ma trassen en kussens, bestemd voor de zieken en bejaarden, die zich in het vluchtelingenkamp Spratzer bij Sankt Pölten bevin den. De stand van giro 777 is thans ƒ1.594.161,37. Het Neder landsche Roode Kruis heeft tot nu toe geld en geschenkenzen dingen ontvangen tot een totaal bedrag van omstreeks twee en een half miljoen gulden. berichten, die later categorisch worden tegengesproken. „Er zijn berichten geweest over deportaties. De Hongaarse rege ring heeft dit in de Ver. Naties tegengesproken. De Russische regering heeft hetzelfde gedaan. Toch is er een resolutie in de Assemblee van de V.N. ingediend, gebaseerd op berichten, die door twee regeringen die het weten kunnen worden tegengesproken. Nehroe voegde hieraan toe, dat de Hongaarse regering jonge mensen heeft toegestaan naar punten bij de grens te gaan om- zelf te kunnen vaststellen dat er niemand wordt gedeporteerd. „Mogelijk heeft men gedacht, dat deze mensen zelf gedeporteerd werden", Hoe het allemaal precies ge gaan is in Hongarije, vindt Neh roe niet het voornaamste. Waar het op aan komt, zei hij, is dat de grote meerderheid van het volk een verandering wil en daartoe een opstand is begonnen, die met buitenlandse hulp is onderdrukt. India staat op het standpunt, dat de buitenlandse troepen uit Hongarije en Egypte moeten worden teruggetrokken. Koningin haar mogen be8e)^en langs de slaapzalen en zieken zalen en de babyverblijven. Te- midden van de vluchtelingen heeft de Koningin, die vergezeld werd door haar particuliere secr taresse, Mr. M. de Jong, en haar opperkamerheer, baron I van Tuyl van Serooskerken van Zuylen, de thee gebruikt. Aan houten tafels zaten maan dagmiddag de Hongaarse vluch telingen nieuwsgierig te kijken naar, zoals zij het uitdrukten, ,die gewone vrouw". De Koningin dronk thee uit een kartonnen bekertje en toonde zich zeer ge ïnteresseerd in een serie tekenin gen, die de vluchtelingen de laat ste dagen hadden gemaakt, zij nam kinderen op haar schoot en onderhield zich met tal van hen. De chef van de tolken, de heei Tarnoczi, kon er niet tegen ver talen. „Lang leve de Koningin ne pen de Hongaren spontaan. Ze klapten in hun handen en bleven bedeesd op een afstand staan als de Vorstin passeerde. Op de kleuterafdeling heeft de Koningin maandagmiddag ge speeld met peuters van drie en vier jaar. Er werden liedjes ge-, zongen en dansjes opgevoerd. Jonge mannen keken nieuws gierig naar de hofauto en betast ten de ruiten. „Vreemd", zeiden ze „dat deze wagen niet gepant serd is. Als Boelganin Boedapest binnenrijdt kun je hem in de auto haast niet zien". Een jonge schilder uit Boeda pest bood de Landsvrouwe niet zonder trots een schilderstukje aan Het was een gezicht op de Donau, de scheidslijn tussen Boe- da en Pest. De Koningin was zeer verrast met dit geschenk en her kende onmiddellijk de plaats waar de schilder had gezeten om het schilderij te maken. Op het schilderstukje kon men de Mar- garetenbrug duidelijk onderschei den en de jonge schilder vertelde van de enorme strijd die hier ge voerd is in de afgelopen weken. Een oudere vrouw kwam spon taan op de Koningin toe en ver telde, dat zij haar nog kende uit haar Prinsessetijd. In 1928 be hoorde zij namelijk tot een groe» Hongaarse vluchtelingen, die o» het paleis in Den Haag door Ko ningin Wilhelmina ontvangen was. Bij die gelegenheid had Prinses Juliana ontmoet Om enkele minuten vóór zes heeft de Koningin afscheid geno men van de Hongaarse vluchte lingen. De laatste drie kwartier van haar bezoek heeft ze in een vrijwel lege Margriethal, waar het Rode Kruis zijn medisch cen trum en de B. B. zijn canrine heeft gepraat met de jonge vrij heidsstrijder, die haar zo spon taan bij haar aankomst de vrtj- heidsvlag van Györ had aange boden. Gedurende de gehele rond gang van de Koningin had hij Haar mogen begeleiden, de vlag stevig omklemd. Ontroerd stond hij de vlag bij het vertrek aan de Vorstin af. Hij kuste haar hand en nam bewogen afscheid. Naar de persdienst van de vluchtelingenhulp uit Weram heeft vernomen, zijn zondag 2000 nieuwe Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk aangekomen. Hier onder fcevindt zich een groep van 1000 personen (een heel dorpe Sinds 4 november zijn nu to totaal 34.000 Hongaren hun tand ontvlucht naar Oostenrijk, van wie er tot nu toe 6000 zijn afg»r voerd, 0.3.. 1300 naar Nödci land. De Belgische missie is thans in Wenen bezig een eerste zen ding van 600 vluchtelingen te ver zorgen, die naar België zullen gaan. Zoals bekend zal Belgie 3000 vluchtelingen opnemen. In het afgelopen weekeinde zijn bijna 1800 Hongaarse vluch telingen Oostenrijk binnengeko men. Het aantal Hongaren, die sinds het begin van de opstand draagt tot dusver meer dar naar Oostenrijk zijn gevlucht tae- 32.000. Onder de laatst aangekomener bevindt zich de 23-jarige La job Nagy, een neef van oud-premier Imre Nagy. it Britten vragen versterking De Britse kolonel Evans, het hoofd van het bureau voor bur gerlijke zaken in Port Said, heeft zondag medegedeeld, dat de Britse bevelhebber, luitenant- generaal sih Hugh Stockwell, om versterkingen heeft gevraagd ter versteviging van het militai re bewind in Port Said en om de intimidatie-campagne en de plaatselijke passieve weerstand tegen het Britse gezag te bestrijr den. Er zal echter geen staat van beleg afgekondigd worden. De „New York Times" ver klaart in een bericht uit Was hington, dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken over inlichtingen beschikt dat de Britten, Fransen en Is raëliërs voor de Israëlische inval in Egypte in zekere mate ge- gemeenschappelijke militaire plannen hebben gemaakt. Het ministerie, aldus het blad, had berichten ontvangen, dat de Israëliërs ongeveer eind augus tus van Frankrijk grote hoeveel heden militair materiaal hadder, ontvangen, waaronder straalja gers van het type „Mystere en lichte tanks. ,In het begin hadden de Fran seii klaarblijkelijk versterking van de Israëliërs op het oog. welke bedoeld was voor een con flict tussen Egypte en Israel alleen. Maar het ziet er naar uit, dat de Israëliërs en Fransen om streeks 13 oktober begonnen te praten over mogelijke samenval lende, maar afzonderlijke opera ties De Britten stemden hier om streeks 16 oktober stilzwijgend mee in, toen premier Anthony 4* lil ie fa? ld n ai ;e ig IF ie n n in cd £ii se n ïg er de ar Eden en de minister van Buiten- lande Zaken Selwyn Lloyd Parijs bezochten. De Israëliërs vielen het schiereiland Sinai 29 oktober binnen en de Britten en Fransen volgden kort daarna met hun ge meenschappelijke actie in het ge bied van het Suezkanaal", aldus de „New York Times". Wrijven met de verwarmende, lenigmakende Kloosterbalsem 1 heeft een weldadige werking. V wrijft de pijn weg J 1 Drie Britten hebben zich bereid verklaard elk een oog ter beschik king te stellen van een volkomen blind geworden slachtoffer van de strijd in Hongarije. In Bulgarije zijn Russische troepen aangekomen om te wa ken tegen binnenlandse onlusten zoals zich ook in Hongarije en Polen hebben voorgedaan. Aldus berichten die zondag uit de Bul- gaalrse hoofdstad, Sofia, in Bei- grado zijn ontvangen. Hoewel Bulgarije lid is van het pact van Warschau, waren tot op lieden geen Sowjet-troepen op Bulgaars gebied gelegerd. Volgens berichten zijn Russi- pantsereenheden in Varna -Onder hen bevindt zich de vroe gere premier van de boerenpartij Constantine Muraviev. In het Oosten van Roemenië zijn Russische pantsereenheden aangekomen ter vervanging van de Russische troepen die naar Hongarije gezonden zijn. De Rus sische luchtmacht in Roemenië is volgens de berichten met 100 Migs versterkt. sche Aanbieding handtekeningen aan land gebracht. Zij zijn in Zuid-Oost-Bulgarije langs de kust, Vandaag om 10 uur zal op Plein 1813 het „Actiecomité Hon garije" voortgesproten uit de Ned. studentenvereniging voor wereldrechtsorde, aan minister president dr Drees symbolisch in de vorm van een verklaring de ca 150.000 handtekeningen wor den overdragen, die verkregen zijn op de tekst van het telegram, dat dan tegelijkertijd aan de tot aan de Turkse grens opge steld. Uit hun opstelling blijkt, dat zij met het oog op binnen landse onlusten in het land zijn en niet als bedreiging van Tur kije, dat lid is van het Atlantisch pact. De Bulgaarse autoriteiten ma ken zich steeds meer zorgen over mogelijke binnenlandse onlusten, aldus de berichten. Er zijn nog geen officiële berichten over on- secretarisgeneraal van de Ver.geregeldheden ontvangen Naties en aan de Ned. vertegen-j Zaterdag hebben de Bulgaarse woordiger bij de V.N. zal worden autoriteiten „uit voorzorg" een afgezonden. i aantal personen laten arresteren. WOENSDAG 21 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 3.26 3.40 Terneuzen 4.01 4.15 Hansweert 4.41 4.55 Walsoorden 4.51 5.05 ZON MA AM op onder op onder Nov. 10.24 20 8.10 16.45 18.54 21 8.12 16.43 20.07 11.13 22 8.14 16.42 21.25 11.53 23 8.15 16.41 22.45 12.25 De tamelijk zachte oceanische lucht die vorige week ons land is binnengestroomd en tijdens bet weekeinde hier yrijwei tot stil stand is gekomen, werd zondag avond verdreven door betrekke lijk koude uit Oost-Europa af komstige lucht. Terwijl bij or.s het kwik maandagmiddag nog tot 6 a 8 graden steeg, werd het in Oost-Duitsland niet warmer dan 4 en in Polen niet warmer dan 2 graden. In het oosten van Polen kwam de temperatuur zelfs niet boven het vriespunt, maar bleef er op sommige plaatsen 2 graden onder. De oostelijke en zuidooste lijke stroming die deze lucht naar onze omgeving transporteert, is in kracht toegenomen doordat de luchtdrukken boven de Golf van Biscaye en Zuid-Europa flink zijn gedaald, terwijl boven de Oostzee een hogedrukgebied zich hand haafde. In verband hiermede wordt vandaag koud weer ver wacht waarbij de temperaturen u de middag weliswaar boven het vriespunt zullen komen, maai toch lager zullen zijn dan maan dag. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot dinsdagavond. Koud. Matige tot krachtige Zuidooste lijke wind en lagere temperatu ren dan gisteren. Droog en tame lijk zonnig weer. qc SF ei >r it or s? id? U de ra sr ,tc f5 SP in je ai er ai m er *a m in •k oe 3e ©i er ;z* IM O fel vt O* er tik ie he d< ii< d 3e d ra te -ts te .Q 1 M

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1