Uai Je Srcttincic Greme Puff Grootste transportbrug van Europa te Sluiskil gemonteerd BINNENLANDS NIEUWS Hilary op eigen wieken Schoonheid is het mooiste geschenk... AGENDA- TERNEUZEN. AXEL. CLINGE. OOSTBURG ZAAMSLAG. Toeneming onbevoegd gegeven lessen CREME PUFF maakt verder zoeken naar het ideale geschenk overbodig. Deze meesterlijke creatie van Max Factor staat op het verlanglijstje van élke vrouw. ARRESTANT ONTVLUCHT EN GEGREPEN max Factor's overgespaard.' AANBEVELING KANTON RECHTER ZIERIKZEE Ter voorziening in de vacature wan kantonrechter te Zierikzee heeft de arrondissementsrecht bank te Middelburg een lijst van aanbeveling opgemaakt, waarop in alfabetische volgorde zijn ver meld: mr W. Veniet, advocaat en procureur, kantonrechter-plaats- vervanger te Haarlem; mr W. E. van Vloten, substituut-griffier bij het kantongerecht te Rotterdam, tevens kantonrechter-plaatsver- vanger aldaar; mr R- M. Weste ring, griffier van het kantonge recht te Sneek, tevens kanton- rechter-plaatsvervanger aldaar. Mr W. F. H. Reus, griffier van het kantongerecht te Hoorn, te vens kantonrechter-plaatsverv an ger aldaar, is met het lot afgeval len tegen een der drie genoemde sollicitanten. Vechtpartijtjes. Zaterdagavond ontstond in een café aan de Baandijk een knok- partijtje tussen twee bezoekers, tengevolge waarvan een ruit van het café en enige bierglazen aan scherven gingen. Ook in een café in de Dijkstraat ontstond een vechtpartij tussen een opvarende van een alhier lig gende coaster en enige andere bezoekers De zeeman werd hierbij onder het biljart gedeponeerd, ter.wijl hij tijdens zijn val met zijn onder arm in een verbrijzelde ruit te recht kwam. Hij werd daarbij zo danig verwond, dat dokter Van de Griek de hevig bloedende vrij grote wonde op tal van plaat sen moest hechten. Vereniging Veilig Verkeer Onder voorzitterschap van de heer ir. J. F. Denie werd vrijdag avond op de bovenzaal van café .1,3 Belle Vue" een vergadering met daaraan verbonden een ver keersforum gejiouden door do vereniging voor veilig verkeer „Terneuzen en Omstreken.' Op deze vergadering waren eveneens aanwezig burgemeester mr. P. Teilegen. wethouder M. de Vos en burgemeester A. F. Hanssens van Hoek- De heer Denie wees in zijn ope ningswoord op de grote noodzaak van een veilig verkeer, dat alleen iran worden bereikt, indien een ieder daaraan meewerkt. Het aar, lal leden is steeds stijgehde en heeft het aantal van 620 bereikt De voorzitter sprak zijn voldoe Hing uit over de grote opkomst hetgeen een bewijs is, dat er be langstelling is voor de verkeers problemen. Om goede resultaten te bereiken van het streven der vereniging, dienen alle leden het bestuur krachtig te steunen. Deze winter zal een lezing worden ge houden voor de vereniging van huisvrouwen en eveneens voor de bejaarden. Deze laatste groep vormt een probleem op zichzelf, daar mensen op leeftijd zich niet meer zo snel aan andere toestan den kunnen aanpassen. De voor zitter herinnerde met voldoening aan de flinke propaganda-actie gedurende de tentoonstellings- week en dankte allen, die hieraan hebben meegewerkt. Naast de heer J. F. Denie, die als voorzitter fungeert, treedt de heer K. Rijnders op als vice-voor- zitter; de heer E. Russchen ver vult het secretaris-ambt; 2e se cretaris is de heer G. van der Peïjl. De heer Udo is penning meester, terwijl de heer G. Goos- sens als technisch adviseur op treedt en de heer Schelstraete al gemeen-adjunct is. Er zullen dit seizoen verschil lende cursussen worden gegeven aldus de voorzitter. Het ligt in de bedoeling van het bestuur een cursus voor wielrijders te organi seren en eveneens een voor be rijders van bromfietsen. Aan de iaatsten. die met goed gevolg het examen afleggen, wordt door het verbond een diploma uitgereikt Zo er voldoende belangstelling blijkt te zijn voor een cursus voor bestuurders van auto's en moto ren zal ook hiervoor een cursus worden georganiseerd. Aisnu werd in behandeling ge tracht het bestuursvoorstel om het bestuur met één lid uit te breiden en als zodanig genoemd de heer A. F. H. Spijker, directeur der Technische School, die daarop met alg. stemmen werd benoemd. Het ver keer stijdschrift, dat door het verbond wordt uitgegeven en Smaal per jaar verschijnt, zal aan de leden worden toegezon gen terwijl het in de bedoeling figt" aan de lagere scholen de ■vchoolverkeerskrant te doen toe komen Ook de scholen in de ge meenten Hoek en Zaamslag zul ten deze krant ontvangen. De voorzitter gaf als zijn per soonlijke mening te kennen, dat de verkeersopleiding op de scho ten niet ver genoeg gaat. Hij is ervan overtuigd, dat het een las- tiE punt is, maar acht het van «rroot belang, dat ook de leerlm gen van het uitgebreid lager on derwijs een verkeerscursus vol gen. Vervolgens vroeg hij de me ning van de leden over de school tijden in verband met het inten- sef verkeer op sommige uren. Voorar om 12 uur is' het zeer druk, voorai bij de Axelse brug. Uit de vergadering werd het idee geopperd, dat als de school tijden des morgens iets vroeger zouden kunnen aanvangen, deze even voor het middaguur konden eindigen, waardoor een spreiding van het verkeer werd verkregen Gevraagd werd of het mogelijk zou zijn deze brug om 12 uur een kwartiertje voor het scheepvaart verkeer gesloten te houden. Besloten werd dat het bestuur deze zaak met de desbetreffende autoriteiten zal bespreken. In de propagandacommissie zul len zitting nemen de heren K. Reinders, J. H. Will, G. Wijne, J. J van Leeuwe en Veerman; in de onderwijs-verkeerscommissie de heren J. v. d. Hengel, Udo en A. de Feijter. De commissie voor de bromfietsers bestaat uit de heren M. Renier, D. P. Mannaert, A. J. Janssen, Van Overmeeren en E. Russchen, de wielrijders commissie uit de heren A. Spij ker, J. Smit, Wolfert, Gerreman en De Blaaij, de commissie voor motorrijtuigen uit de heren dr. A. W. Brons,, Goossens, De Vin, Eogaert en Wolfert. Als consul zullen optreden de heren H. D. Trimpe, burgemeester van Zaam slag, en A. F. Hanssens, burge meester van Hoek. Na een korte pauze stelde de voorzitter het verkeersforum aan de aanwezigen voor. Dit bestond uit de heren Dieleman (W.W.), Bogaert (Rijksverkeerspolitie) F. J Schijf (Rijksverkeersinspectie), J van Drongelen (inspect. Auto Onderlinge) en K. Reinders (in specteur van politie). De heer Denie fungeerde als gesprekslei der. Tal van vragen, hoofdzake lijk betrekking hebbend op ver- keersvraagstukken en situaties in de gemeente Terneuzen, wer den gesteld en door het forum beantwoord. Vooral de Axelse- straat, als voorrangsweg en de daarin gelegen kruispunten, wa ren vele malen onderwerp van het gesprek. Ook de parkeermoei- lijkheden (en mogelijkheden) hadden de aandacht, terwijl met nadruk werd geklaagd over het parkeren in en in de omgeving van de Korte Kerkstraat. Het was uiteraard hoofdzakelijk in specteur Reinders die hierop ant woordde. De heer Reinders moest dik wijls de klagers gelijk geven, maar wanneer men de verkeers technische en juridische moeilijk heden hoorde, konden de vragen stellers er vrede mede hebben. Tijdens de vergadering is het de aanwezigen wel duidelijk gewor den, dat de gemeentelijke over heid van deze moeilijkheden ter dege op de hoogte is en intensief aan de verbetering werkt. In een snel groeiende gemeente veran dert de situatie bijna van dag tot dag, hetgeen de zaak niet eenvou diger maakt. Tenslotte werd nog medege deeld, dat de test-auto uit Rotter dam, deze winter gedurende min stens 2 dagen in Terneuzen zal verschijnen, evenals een test bromfiets hetgeen door de be stuurders van motorrijtuigen en (bromfietsen ongetwijfeld zal worden toegejuicht, we ar na de voorzitter de geanimeerde verga dering sloot. Jeugdavond hoofden der plaatselijke B. B welke onder leiding stond van het Kringhoofd de heer Truffino uit Hulst. Besproken werden de ver schillende maatregelen, die ge nomen moeten worden indien de nood aan de man komt voor de bescherming der bevolking. De heer Truffino deelde mede, dat de leden spoedig van kleding en het nodige materiaal zullen worden voorzien, terwijl ook na dere instructies zullen volgen. Smokkelpoging verijdeld. Zaterdagmiddag heeft de doua ne alhier in de omgeving van de wijk Hogegeest een auto, die zich in de richting van de grens spoedde, tot stilstand weten te brengen. Bij onderzoek bleek dat de auto met niet minder dan 700 kg boter en een klein partijtje gedistilleerd was algeladen. De bestuurder, een zekere G. wo nende te St. Niklaas, is thans tij delijk van woonplaats veranderd, terwijl zowel de smokkelwaar als de auto, tezamen een waarde van ƒ5000 vertegenwoordigend, in beslag werden genomen. De commissie, die de jeugdavon- den verzorgt, had zaterdagavond met haar programma in de jeugd herberg waarlijk geen half werk gedaan. Het programma was zeer gevarieerd en had zeker meer be langstelling verdiend. Men had hiervoor een volle zaal verwacht, maar de jeugd boven de 15 jaar liet grotendeels verstek gaan. De Axelse boerenkapel opende de avond met haar populaire wijs jes, waarna de firma De Feijter- But enige films van Frankrijk en een Noordpoolexpeditie ver toonde. De diverse wedstrijden welke de organisatoren nog in petto hadden, konden door het ge ringe bezoek geen doorgang vin den. Het was teleurstellend, dat deze avonden, die hoewel de Boerenkapel geheel belangeloos hieraan haar medewerking ver leent, toch nog altijd vrij duur zijn. Zodoende wordt elke poging om de jeugd een prettige avond te bezorgen, door de jeugd zelf in de kiem gesmoord. Bescherming Bevolking. In de „Stadsherberg" werd een vergadering gehouden van de Deining. Zaterdagmiddag ontstond alhier een vrij algemene opwinding on der de bevolking in verband met de samenstelling van een alhier opgericht comité tot steunverle ning aam de Hongaarse vluchte lingen. De heer F., apotheker alhier, had n.l. met de samenstelling van bedoeld comité een artikel uit het laatst verschenen nummer van Elseviers Weekblad op een raam van zijn apotheek geplakt en daaraan de waarschuwing toe gevoegd om geen medewerking te verlenen aan het te Oostburg gevormde comité, waarin een ver kapte communist zitting heeft. Van de betrokkene zal thans worden geëist, dat hij zich mid dels de dagbladen zal rehabilite ren door te verklaren geen com munist te zijn noch daarmede te sympathiseren. Opbrengst collecte. De alhier gehouden collecte ten bate van het Roode Kruis voor steun aan de slachtoffers in Hon garije heeft opgebracht 3492,72. Vergadering L. J. G. en Z. P. M. Vrijdagavond werd bij de heer d. Veke een gecombineerde ver gadering gehouden van de afd. Zaamslag der L. J. G. en Z. P. M. De voorzitter, de heer G. Dees, verwelkomde in het bijzonder de heren De RegtDekker, Andr, Dekker, die als juryleden van de gehouden bietenteeltwedstrijd ge fungeerd hadden, de afgevaardig den van de Plattelandsvereniging de heer Van der Waa, die als ju rylid de ingezonden foto's van de fotowedstrijd mede had beoor deeld. Na goedkeuring der notulen van de L. J. G. en Z. P. M., bracht de heer De Regt—Dekker verslag uit over de gehouden bietenteelt wedstrijd, welke niet aan de ge stelde eisen had beantwoord, daar er bieten waren ingezonden, die, naar de jury was meegedeeld, elders waren opgehaald. De voorzitter ontkende zulks ten sterkste, daar de ingezonden bieten wel degelijk op eigen be drijf waren geteeld. De uitslag was als volgt: le pr. Andr. Dekker, bietgewicht 3010 gr. (verguld zilv. medaille); 2e pr. G. Dees Pzn, 2750 gr. (bron zen medaille)3e pr. H. J. Diele man, 2700 gr. (een geschenk); 4e pr. Jo Haak, 2690 gr.; 5e pr. Abr. Haak Jacz., 2650 gr.; 6e pr. Jan Dees Pz, 2620 gr.; 7e pr. H. D. de Regt, 2620 gr.; 8e pr. Dirk Haak, 2530 gr.; 9e pr. Arn. Diele man, 1650 gr. De voorzitter bracht de jury leden dank voor hun medewer king en bood haar als waardering een geschenk aan. De presidente der Z. P. M., mej. Suus van Driel, deelde mede, dat het voornemen bestaat een hand- werkclubje op te richten, dat on der leiding zal staan van een on derwijzeres. Door de heer J- D. A. Haak uit Hoek werd gevraagd of er bij de leden belangstelling bestaat voor het deelnemen aan een cursus in welsprekendheid, welke cur sus eventueel in Terneuzen zal worden gehouden. Na de pauze werd door de heren But en Hommes, die alhier een cursus in 't fotograferen hadden gegeven, verslag uitgebracht over de ingezonden foto's, welke af zonderlijk werden besproken, en door de heer Van der Waa mede waren beoordeeld. De uitslag hiervan was: le pr. G. Dees (waardebon van 5); 2e pr. mej. Suus van Driel (fotoplak boek); 3e pr. mej. Liesbeth Die leman (foto-album); 4e pr. G. Dees; 5e pr. C. Dees; 6e pr. mej Kathrien Dees (allen een bon voor 3 films) en 7e pr. M. Dees (waar debon van 2,50). De heer But feliciteerde de prijs winnaars en spoorde hen aan zich verder op het vervaardigen van goede foto's toe te leggen. De presidente bracht de heer But en het jurylid de heer Van der Waa dank voor hun mede werking en bood hen een herin nering aan. Nadat de heer But nog enige filmplaatjes had vertoond, werd de vergadering door de presiden te gesloten. Vele belangstellenden hebben gisteren Nederlands hoogste bok aan het werk gezien bij 't plaat sen van het overkragend gedeel te van een nieuwe cokes-vertin- dingsinstallatie op het terrein van de „Association Cooperative Zélandaise de Carbonisation G.A.". Niet dat het gewicht van het te plaatsen stuk (62 ton) zo bijzon der groot was, maar de hijshoog te en spreidingsbreedte van 25 m speelden bij -het aanwerven van een bok een grote rol. De „Heracles" van de N.V. Kraayen- veld uit Rotterdam bleek voor dit werk geschikt. Hij heeft een giek- lengte van 55 meter, kan met de bovenste takels 125 ton en met de hoofdtakels 275 ton lichten. Nadat het overkragende ge deelte al-s laatste sluitstuk van een geheel nieuwe cokeslbaan, in stukken op de Oostkade was ge lost en daarna door de N.V. Aan nemingsmaatschappij Bijkers te Gorinchem tot één geheel was geconstrueerd, hing het gister morgen om kwart over negen in de takels. Als een luciferdoosje werd het stalen gevaarte door de reuze armen van de bok- op zijn plaats gezet en vastgehouden tot dat de verbindingsarmen met het reeds geconstrueerde gedeelte waren aangebracht, hetgeen reeds om half twee was geschied. Hoewel het werk op zich niet zo uniek is, gaat er toch een bij- zondere aandacht uit naar de constructie van het overkragend gedeelte. Het advies- en construc tiebedrijf N.V. Tebodin uit Den Haag heeft een constructie ont worpen van wereldvermaard heid. Het overkragend gedeelte van het cokes-verladingssysteem heeft een lengte van 55 meter, waarvan 35 meter vast en 20 me ter uitschuif baar. Tot op heden is dit het grootste overkragende gedeelte van Europa, en voorzo ver bekend van de gehele wereld. Wanneer de installatie geheel uitgeschoven is, rijkt het 16 me ter over het water, waardoor het mogelijk is twee schepen naast elkaar te leggen. Aan het uitschuifbare gedeelte wordt nog een Jacobsladder ge monteerd van 16 meter lengte met een verstelbare hoogte van 10 meter. In deze ladder is een van Tebodin afkomstige nieuwe vinding toegepast, die berust op- twee horizontaal en twee verti caal draaiende rubberbanden. Door middel van schotten ver krijgt men rubber,,kamertjes waarlangs de cokes haar weg naar het ruim vindt. Zowel de ontwerper als de Duitse fabriek waar de ladder werd gebouwd, zien met spanning uit naar de praktische resultaten van deze nieuwe vinding. De constructie werd vervaar digd bij de N.V. Machinefabriek Braat te Rotterdam. Een technische verbetering is ongetwijfeld het feit, dat de in stallatie mobile is. Bedroeg de ladingscapaciteit 40 ton per uur, thans zal men met de nieuwe in stallatie 160 ton cokes per uur kunnen verladen, wat een aan zienlijke vermindering van de voor het laden nodige tijd be- tekent. Bij de aanvang der werkzaam heden werd het verkeer naar en van Axel via de Blikstraat om gelegd. Het tussenliggend ver keer kon van een provisorisch aangelegde weg via het terrein van de cokesfabriek gebruik maken. MA AND AG 19 NOV. BREDA: Domeinkantoor Baro nielaan 69, 11 uur: Openbare aanbesteding leveren en aan brengen van leidingen voor elektrisch licht voor 4 land- bouwschuren in de Braakman polder. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Het congres danst". AXEL: Het Centrum, 8 uur: Oase". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „De witte non" DINSDAG 20 NOV. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „In de onderwereld van Parijs". Concertgebouw, 8 uur: Blij spel „Elke lente brengt een belofte". AXEL: Chr. Bewaarschool, 8 uur: „Filmvoorstelling; 4.30 u.: Kindervoorstelling, ten bate van „Vrederust". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Roes der zin nen". Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gegevens gepu bliceerd waaruit, naar van de zij de van het ministerie van Eco nomische Zaken mededeelt, blijkt, dat bij het dag-v.h.m.o. per 15 september j.l. ruim 34.000, a.i. 18,8 van alle wekelijkse lessen, onbevoegd werden gegeven, te gen 16,5 een jaar tevoren. Bij vrijwel alle vakken werd de situatie ongunstiger. De hoogste percentages onbevoegd gegeven lessen treft men aan bij de vak ken Frans 35 biologie (27 Engels (26 Duits 26 Nederlands (24 en wiskunde (24%). Wegens gemis aan docenten werden 1116 (0,6%) wekelijkse lessen niet gegeven terwijl als gevolg van ruimtegebrek 334 les sen (bijna alle in het vak licha melijke oefening) moesten ver vallen. RUIM EEN MILJOEN OP 999 Op giro 999 van het nationaal comité hulpverlening Hongaarse volk te Amsterdam is het eerste miljoen ruimschoots voltekend. Het bestaat hoofdzakelijk uit klei ne bedragen; de grote collecten later worden ver mogen wacht. pas De Amsterdammer S., die een hem voorwaardelijk opgelegde ge vangenisstraf moet uitzitten, werd door een opperwachtmees ter van de rijkspolitie begeleid naar het paleis van justitie te Leeuwarden. Toen hij merkte dat het uniform van de opperwacht meester achter een deur bleef ha ken, wist hij zich los te rukken en rende de straat op. Twee leden van de parketwacht konden nog in de onmiddellijke omgeving van het gerechtsgebouw de ontvluchte grijpen. De achtervolging trok uiteraard veel bekijks. veel materiaal spoedig in de brand te beperken tot het maga zijn waarbij de stevige fundering en bouw van het nieuwe gedeel te waarin het vuur woedde, goe de diensten bewezen. Het nablus sen vorderde echter vele uren, ook in verband met smeulende kapok en dergelijke. Grote scha de werd evenwel aangericht op de andere verdiepingen, waar de enorme voorraden textiel zware waterschade kregen. Talloze vrij- willigers vormden een Ketting naar het oude gedeelte van de zaak, dat aan de zijde der Kerk straat ligt, en wisten op deze wij ze vele grote stukken als tapijten e.d. voor vernieling te redden. De schade, die nog niet te raden is, loopt zeker in de vele tienduizen den guldens. De firma is verze kerd. De brand, in het hartje van Hilversum, enkele meters van de Kerkbrink verwijderd, trok mas sale belangstelling. KORT GEDING OM PLAAT SING VAN TELEVISIE- ANTENNE. crème make-up basis en poeder in één! Creme ruft [handelsmerk) betekent Max Factor Hollywood creamy powder make-up MAX FACTOR HOLLYWOOD - IMP. MARFAC N.V., HUDDESTRAAT 5, A DAM door MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES 5) Nadruk verboden. gemakkelijk." Ik sprak onver schillig, maar later vertelde Mi randa mij, dat mijn borst zwol van trots. „Iedere keer, dat ik de laatste zes maanden naar Dark- chester ben geweest, kreeg ik les in stenografie en een uur typen. Ik heb geen nieuwe kleren of hoeden gekocht om de lessen to betalen. Kijk maar, hoe armoe dig ik er uitzie." „We wensen niet te kijken", zei moeder, haar ogen gericht op mijn tenen, die door mijn pantof fels staken. „Je bent maanden lang een schande voor de fami lie geweest; en ik verbeeldde me dat je al die tijd probeerde zuinig te zijn, en een sommetje had „Ik ben Miranda elf shilling en zes pence schuldig," gaf ik ten antwoord; „maar ik zal heel gauw een aardig salaris verdie nen. Ik ga verschrikkelijk hard werken, als ik in Londen ben en een baantje heb gevonden, en de meeste mannen zijn heel ge schikt. „De meeste mannen! Je wilt voor een man gaan wérken?" Moeders stem sloeg bijna over. Ik knikte. „Ja; ik kan beter op schieten met mannen dan met vrouwen. Ik ben van plan, de secretaresse te worden ofwel van Ja ik kan typen. Het is heel een letterkundige een schrijver m.i ji» of een dichter_ ofwel van een lid van het parlement, of van iemand in een openbare functie, zoals een generaal; en als dat niet lukt, van een advokaat of een dokter. Een dokter zou niet slecht zijn, omdat operaties en dergelijke dingen zo interessant zijn." Moeder hief haar hand op, op dat ik zou ophouden. „Hoor mi; tot het eind aan", pleitte ik. „Er valt niet veel meer te zeggen. Dr. Greenup zegt, dat hij mij een paar aanbevelingen zal geven voor specialisten in Londen, naar wie hij patiënten heeft gestuurd. De meeste bekende doktoren hebben een secretaresse; en ik dacht, dat vader mij wel een aan beveling wilde geven voor pro fessor Weedon; en mijnheer Wid- dicombe zal me er wel een geven voor dominee Archibald Tuke. en..." maar moeder liep door de kamer naar vaders stoel en er was iets in haar houding dat maakte, dat ik ophield en haar angstig aankeek, en Miranda en Mick deden hetzelfde. „Antony", zei ze, terwijl zij stil hield, vlak voor vaders stoel, en heel langzaam sprak. „Antony, ik zal nooit toestemming geven, dat Hillary weggaat en in Lon den voor een... man gaat werken. Mannen in Londen zijn gevaar- I lijk, en ik noem zo'n voorstel eenvoudig onbehoorlijk. Wat zeg jij or van?" Wat zei vader er van? Had men het ooit meegemaakt, dat hij met moeder van mening ver schilde op één enkel punt, sinds de dag van hun huwelijk? Wij glimlachten om de dwaasheid van de vraag. Hij schuifelde met zijn voeten en werkte zijn hielen in en uit zijn pantoffels. Hij graaide met zijn vingers door zijn haar, en stond toen plotseling op en keek moeder in het gezicht. Wat ik ervan zeg, moeder? Je vraagt mij, wat ik er van zeg? Wel, ik... ik zal vervloekt zijn, als ik haar niet laat gaan." Er viel een stilte in de kamei gespannen en vol afgrijzen. Va der had het woord „vervloekt gebruikt; hij had gevloekt. Slechts bij één andere gelegen heid hadden wij hem dat horen doen, en dat was, toen moeder per ongeluk de tuinslang op hem had gericht, toen zij aan het spui ten was en hij op zijn buik in het bed met stokrozen lag, om een slak gade te slaan. Moeder barstte in tranen uit „Ik zal haar grootmoeder laten komen", zei ze. „Mevrouw Allerdyce" kondigde Ellen, het kamermeisje aan, en grootmoeder ruiste de kamer in HOOFDSTUK II Grootmoeder neemt het voor mij op Grootmoeder Allerdyce was nog geen vijf voet en zij gaf iemand de indruk, dat zij er zes was. Haar verschijning was teer en toch beefde je bij haar blik. Zij was bijna tachtig jaar en bij de thee kon zij goed overweg met de gebakjes, en zij verorberde ze zonder tanden, want het was haar gewoonte, deze uit haar mond te nemen en ze in een zak doek te wikkelen, vóór ze iets ge bruikte. Op deze bijzondere middag was zij gekleed in een zwarte tafzijde iapon, een mooie fluwelen man tel en 'n grote, ronde fluwelen barethoed, waaronder een uiterst klein, wit gezichtje met scherpe, onderzoekende zwarte ogen en een kleine, vastberaden mond uit keek. Zij droeg een prachtige vos die van haar schouders tot bijna op de grond hing. Grootmoeder kleedde zich altijd goed. Zij placht te zeggen, dat als moeder, naar enige dochter, zich hulde in kle ren, die geschikt waren voor een pensionhoudster, zij iets moest doen, om de eer van de familie Allardyce op te houden en Rid gemoor nadrukkelijk te tonen dat er toch wat geld in de familie was. Grootmoeder kwam uit Lon den en had zich in Ridgemoo-r gevestigd, om dicht bij haar doch- dochter en kleinkinderen te zijn. Het deed hun zoveel genoegen, haar bij zich te hebben, placht zij te zéggen met ha-ar iroitisch lach je, en ze glimlachte dan nog meer om de verslagenheid op onze ge en zichten. Zij nam nu de armstoel, die vader haar aanbood; stond Mi randa toe, een kussen in haar rug te duwen; zette haar kleine voeten op het bankje, dat M}pk haar toeschoof; nam een fijn, met kant omrand zakdoekje uit haar tas, snoot haar neus en wierp een scherpe, onderzoeken de blik in mijn richting. STELENDE TRANSPORT ARBEIDERS GEARRESTEERD De centrale recherche te Am sterdam heeft een 25-jarige expe ditieknecht uit Meppel in de hoofdstad aangehouden terzake van diefstal van gramofoonplaten uit een bodehuis. Toen de recher che van Meppel op verzoek van Amsterdam een huiszoeking deed werden 75 langspeelplaten gevon den. De man is werkzaam bij een expeditiefirma in Meppel, die een dienst op Amsterdam onder houdt. Er waren klachten binnen gekomen, dat een paar keer pei week uit een bodehuis in de Am sterdamse binnenstad pakken sramofoonplaten verdwenen. Bij zijn aanhouding had de man een paar zakken drop kauwgum en repen chocolade bij zich, die h j op die dag uit andere pakken had weggenomen. oa Ook heeft de recherche een 28- iarige stationsarbeider op het Centraal station aangehouden, die uit een zending 200 horloges had ontvreemd. Bij huiszoeking werden 127 horloges in beslag ge nomen, en bij een koper op het Waterlooplein. Ook kon de re cherche bij een eigenaar van een eetsalon op de Zeedijk nog een aantal horloges achterhalen, zo dat de partij nagenoeg weer com pleet is. Een heler werd aange houden. Voor de president van de Haar lemse rechtbank zijn vrijdagmid dag de pleidooien gehouden in een kort geding, dat aanhangig is gemaakt door een eigenaar van een huis aan de Uranusstraat in Haarlem-Noord tegen een huur der inzake het plaatsen van een antenne voor een televisietoestel tegen de schoorsteen. De eige naar is van mening, dat de huur der toestemming had moeten vra gen om de antenne aan te bren gen, omdat zij de schoorsteen be schadigt. De advoczat van eiser, Mi. o. Groen, deelde mee, dat een des kundige hem verteld had, dat de schoorsteen bij het plaatsen van een antenne beschadigd wordt en de raadsman van de gedaagde, Mr. G. de Leeuw, betoogde daar entegen dat zijn deskundige hem verklaard had, dat de schoorsteen niet beschadigd hoeft te worden bij het plaatsen van een antenne. De president zei, dat het hem gewenst voorkwam, 'n commissie van drie deskundigen te benoe men alvorens een beslissing te nemen. Daarom schorste hij de verdere behandeling van het korte geding voor onbepaalde tijd. BOERDERIJ IN BRAND. BRAND IN GROOT TEXTIELMAG AZIJN (Wordt vervolgd.) Terwijl het personeel op de be neden-verdieping doende was 4e winkel op te ruimen, constateer den voorbijgangers zaterdag avond omstreeks zeven uur, dat uit de bovenverdieping van een groot textielmagazijn aan de Schoutenstraat's Gravelandse- weg te Hilversum dikke rookwol ken ontsnapten. Op het alarm van brand wilde het personeel naar de derde étage snellen om in te grijpen, maar dit was niet meer mogelijk: enkele ruiten van de grote glazen frontgevel had den het begeven en de vlammen laaiden eensklaps hoog op. Het vuur woedde door tot nu toe on opgehelderde oorzaak in het ma gazijn op de bovenverdieping waar grote voorraden tapijten matrassen, gordijnstof en kleiner textielgoed lagen opgeslagen De brandweer slaagde er met Vrijdag is in de schoorsteen van de boerderij van de heer J. H. Schep aan de Tientweg te Wil- lige-Langerak brand ontstaan. In minder dan geen tijd stond de aan de woning grenzende schuur, waarin het hooi was opgeslagen waarin zes koeien stonden, in lichter laaie. De brandweer van Lopik was spoedig ter plaatse en bond met zes stralen de strijd tegen het vuur aan. Brandweer lieden en omwonenden slaagden erin het grootste gedeelte van het huisraad in veiligheid te brengen en twee buurjongens van de heer Schep, de gebroeders Wim en Jan Littel, sneden snel de touwen los waaraan de koeien stonden, zodat die aan de vuurdood ontsnapten. De schuur en het hooi gingen verloren, ook het dak van de wo ning moest grotendeels ontgel den. De brandweerlieden hebben nog geruime tijd nageblust. De boerderij was laag verzekerd.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2