Nog meer Russische troepen naar Hongarije „Toestand in Djarkarta kritiek" KET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Westelijken lopen weg van Kremlin-receptie Sowjet-Unie stelt (weer eens) ontwepeningsconterentie voor MAANDAG 19 NOVEMBER 1956 11e Jaargang Nr 3925 De toestand in Hongarije verbonden is, heeft zondag verklaard, dat hij van Sow- jet-autoriteiten heeft verno men, dat 20 Russische divi sies infanterie naar Honga rije worden gezonden. De eerste nieuwe troepen zijn reeds aangekomen. salons so bert" Arrestaties en depor taties in Roemenië? Incidenten in Egypte Tweede transport Hongaarse vluchtelingen in Utrecht gearriveerd v.m. n.m. onder op onder Nov. Prins Bernhard bezoekt Limburg Nederlandse kerken richten zich tot het Nederlandse volk Rondom het politieleger van de Verenigde Naties Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal: per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct ZEEUW Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V.v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimu/n advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L— iedere regel meer 2° cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 mi Inzending advertenties tot 's namiddags 2 w-. j:„ Iders in de olieindustrie naar Een zegsman die nau Boedapest gekomen om tegen de met de Hongaarse regering deportaties te protesteren, aldus Het is nog niet bekend, of de ze divisies komen ter versterking van de 10 tot 15 pantserdivisies die vólgens ramingen reeds in Hongarije zijn. Westelijke waar nemers geloven, dat de infante rie de tanks zal vervangen. Het gebruik van infanterie is, in de huidige faze, minder duur en doelmatig, zo menen zij. is KADAR DREIGT Volgens pamfletten die zondag in Boedapest verspreid zijn, heeft premier Kadar enige dagen gele den, toen de revolutionaire ar beldersraad van Boedapest en omgeving het herstel van de Tito- istische premier Nagy, vrije ver kiezingen en onmiddellijke terug trekking van de Russische troe pen, kwam eisen, gedreigd, dat de leden van de raad en een aan tal van hun volgelingen naar de Sowjet-Unie zullen worden gede porteerd, als de algemene sta king vandaag niet beëindigd wordt. De leden van de arbeidersraad liadden deze bedreiging geheim willen houden, om nieuwe de monstraties tegen de regering te voorkomen, zo verluidt uit be trouwbare bron. Radio Boedapest sprak zondag tie berichten over deportaties van HtMigaren naar de Sow jet-U me tegen. Niemand is naar de Sow] et- Unie gezonden, aldus de radio. Wel zijn arrestaties verricht „om de plaatselijke bevolking te be schermen". Ook zijn gearresteer den naar afgelegen delen van t land gedeporteerd. Doch na een grondig onderzoek zullen de on- soihuldigen vrijgelaten worden. Alle mensen die door de Russen gearresteerd zijn, zijn aan de Hongaarse regering overgedra gen, aldus radio Boedapest. Hit Tatabanya, Edroro, Komlo en Varfalota zijn zaterdag dele gaties van mijnwerkers en arbei- ïn gewoonlijk betrouwbare kringen in Boedapest vernomen. De delegaties protesteren tegen grootscheepse deportaties uit west-Hongarije, waar de opstand het krachtigst1 was. Zij; eisen voortzetting van de algemene staking tot een einde aan de de portaties zal zijn gekomen. In Wenen is zondag een be richt van een Hongaarse ama- teurzender opgevangen, waarin wordt gezegd, dat tussen 14 en 17 november circa 10.000 Hongaren met 18 treinen naar Rusland zijn gedeporteerd. Bij Nyiregyhaza hadden opstandelingen op 15 no vember twee treinen met circa 2.500 mensen uit Boedapest aan gehouden en de gevangenen be vrijd. Volgens de jongste in Wenen ontvangen berichten is de hou ding van de arbeiders tegenover de regering-Kadar onbuigzamer geworden, doch er zijn eveneens tekenen,, dat de Russen een on buigzamer houding aannemen. Een in Boedapest verspreid vlugschrift deelt mede, dat alle legerofficieren een verklaring moeten tekenen, waarin zij zich onvoorwaardelijk achter de rege ring-Kadar scharen. Tekenen zij niet, dan worden zij ontslagen men. Daaronder bevond zich een Hongaarse trein machinist, die vijf familieleden op zijn locomo tief had geladen en zo over de grens was gereden. HAMMARSKJOELD WIJST HONGAARS AANBOD AF De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, heeft het Hongaarse aanbod om regeringsvertegenwoordigers naar Rome te zenden om daar met hem te spreken over hulpverlening, van de hand gewezen. POSTVERBINDING MET HONGARIJE Naar aanleiding van herhaalde verzoeken om inlichtingen de centrale directie der P- T. T. mede. dat de postverbinding met Hongarije tot. dusver nog niet is hersteld. Voor belanghebbende particulie ren bestaat echter de mogelijk heid hun correspondentie via he Nederlandse Rode Kruis te ver zenden. Hiertoe dienen de brie ven in een open enveloppe geslo ten te worden in eej-i tweede om slag die geadresseerd moet wor den aan 't Informatiebureau van het Rode Kruis, Jan Evertsstraat 9 te 's-Gravenhage. De nodige frankeerzegels dienen te worden ingesloten. Volledige W apart» cocM markt [6 brww»rijsfToat 9 tafuuzen nat. en internationaal jurylid wtj leveren 'met succes alle voor komende haarwerken de betere toiletartikelen Volgens te Wenen ontvangen berichten uit doorgaans betrouw bare kringen in Roemenië zijn er onlangs naar aanleiding van bc t (.gingen te Boekarest en zes an dere steden talrijke personen ge arresteerd en weggevoerd. Deze demonstraties, die waren georga De militaire commandant van Djarkarta, majoor Djubro, heeft zaterdag verklaard, dat de toe stand in de Indonesische hoofd stad „critiek" is en dat het garni zoen van Djakarta naar de kazer nes is teruggeroepen om voorbe reid te zijn op mogelijke gebeur tenissen. Tegelijkertijd hebben de chefs-staf van de Indonesische strijdkrachten een beroep gedaan op hun ondergeschikten de mili taire discipline strikt te handha ven. „Pedoman" meldt intussen, dat generaal-majoor Nasution de 2 provinciale commandanten, die hem telegrafisch hebben verzocht zijn maatregelen tegen twee van samenzwering tegen de regering beschuldigde kolonels ongedaan te maken, zal ontslaan wegens hun inmenging in deze kwestie. Pedoman bericht voorts, dat don derdag een mislukte poging is ge daan Nasution te ontvoeren. De opdracht aan de militairen In Wenen is zondag bekendge- zekerheid, dat de °P ^ze ^^2 maakt, dat in de voorafgaande verzonden corres;P£erei£en kan 24 uur 2 500 Hongaarse vluchte- bestemming zal bere ke Ungen over de grens zijn geko-1 niet worden gegeven. niseerd als sympathiebetuiging-^"arnizoen van Djakarta voor de Hongaarse verzetsbewe- vanhet garnizoenjan ging, vonden plaats te Boekarest, Hij ontkende met nadruk iets te weten over plannen van een groep legerofficieren de regering omver te werpen en president Su karno „in te tomen" en een aan tal politieke leiders te interneren, zoals in persberichten is gezegd. Hij verklaarde niét te weten of de berichten over de poging Na sution te ontvoeren waar zijn. Wel zei hij, dat geruchten als de ze de situatie toespitsen. Majoor Duhri deelde mede, dat hij de af gelopen dagen illegale pamfletten had ontvangen, waarin aanvallen worden gedaan op regeringslei ders en de president. Intussen heeft de regering een officiële verklaring uitgegeven, waarin een beroep wordt gedaan „op het volk, de regeringsleiders en pers" zich te onthouden van berichten, die de atmosfeer kun nen vertroebelen. In de verkla ring wordt gezegd, dat- de stroom van berichten over de ontwikke lingen in het leger vele „halve waarheden en leugens" bevat. IETS KOUDER Gedurende het weekeinde be vond zich in de omgeving van W - Europa voortdurend een hoge- drukgebied ten zuiden van Ier land, dat het weer ook in ons land bepaalde, In de loop van zondag werd het belangrijkste een nieuw hegedrukgebied boven Scandina vië. Zondagavond lag dit met een druk van ongeveer 1030 mb boven midden-Zweden. Voortdurend was het rustig weer in ons land, terwijl de tot zwak afnemende wind in de oost hoek terecht kwam. Er ontwik kelde zich plaatselijk mist en ook nog maar nauwelijks bewegende wolkenpartijen die op sommige plaatsen een sombere dag veroor zaakten, terwijl op andere plaat sen het vrij zonnig was. De tem peratuur onderging niet veel ver andering. Bereikte in de middag waarden rond 9 graden en in de nacht rond 6 graden. In de nacht van zondag op maandag daalde het kwik evenwel lager. Vandaag blijft het rustige weertype ge handhaafd. Zwakke tot matige winden in hoofdzaak tussen zuid en oost, plaatselijk mist of laag hangende bewolking en iets lage re middagtemperaturen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Rustig weer Veranderlijke bewolking en plaatselijk mist. Zwakke tot ma tige wind in hoofdzaak tussen zifld en oost. DINSDAG 20 NOVEMBER. Bresken s Terneuzen Hansweert Walsoorden Het tweede transport Hongaar se vluchtelingen is in de nacht van zaterdag op zondag in Utrecht aangekomen. Om pijn. kwart over twaalf kwam de trein met ruim 700 vluchtelingen het station van Utrecht binnen. De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr Marga Klompé, en de minister van Sociale. Zaken, da heer J. G. Suurhoff, waren evenals de burgemeester van Utrecht, jhr mr C. J. A. de Ra- nitz ter begroeting aanwezig. Honderden Utrechtenaren rie pen de vluchtelingen een enthou siast welkom toe. De organisatie van het trans port naar de Jaarbeurshallen liep aanmerkelijk vlotter dan tij dens het eerste transport van woensdag j.l. Onder de vluchte lingen bevinden zich talrijke jon gemannen. Zij vertelden gevlucht te zijn, toen zij in Sopron voor een overmacht stonden waarte- gen zij niet meer opgewassen wa ren. In de Margriethal van de jaar beurs werden de vluchtelingen opgevangen en van warme kof- 2.47 2.56 3.22 3.31 4.02 4.11 4.12 4.21 ZON MAAN op 9.24 19 8.09 16.46 17.50 20 8.10 16.45 18.54 10.24 21 8.12 16.43 20.07 11.13 22 8.14 16.42 21.25 11.53 23 8.15 16.41 22.45 12.25 fie en koeken voorzien. Een fa brikant van soepen had speciale Hongaarse soep bereid die on danks het vele dat de vluchtelin gen reeds onderweg hadden ge noten met volle teugen werd ge noten. Ook nu weer werd het enige vrouwen te machtig toen het Hongaarse volkslied werd ge speeld. Hongaarse vlaggen met op de plaats waar eens de communistische ster zat, brede rouwstroken, negen toen de eer ste strofen van het volkslied weerklonken. Tussen de tolken die reeds eni ge dagen het Roode Kruis assis teren bevindt zich een Hongaar se dame die gedurende vele jaren al in Nederland woont. Begin ok tober zag zij in Hongarije haar familie voor het laatst. Zaterdag avond viel zij haar neef uit Boe dapest in de armen. Blijdschap en intense ontroering maakten zich fcij dit weersziens van bei den meester. „Wij bidden u, schrijf onze namen niet op", zei de Hongaar met tranen in de ogen. „Zij zullen mijn familie uitmoorden". Twee meisjes uit Boedapest za ten aan de lange tafel stil voor zich heen te staren. Zij1 waren ge vlucht met medeweten van hun ouders. Het is daar in Boedapest een tragisch afscheid geworden, maar de ouders vonden het vei liger hun kinderen in een vrij land te weten. De federatie voor vluchtelingen hulp hoopt dat de regering het aantal op te nemen Hongaren nog met 1700 zal verhogen, zodat er totaal 3000 Hongaren in ons land zullen worden onderge bracht. Werkgelegenheid, zo zei minis ter Suurhoff, is er voor de Hon garen te over, maar wij staan voor het enorme probleem van de huisvesting. Onder deze tweede groep be vindt zich een groot aantal me taalbewerkers, voorts textielar beiders, landarbeiders en mijn werkers. Nog steeds stromen de aanbie dingen voor werkgelegenheid binnen. Deze gaan veelal gepaard met ter beschikkingstelling van huisvesting in de woningen van het personeel van de betrokken bedrijven. VERVOER VOOR VLUCHTELINGENHULP. Naar aanleiding van de oproep voor autovervoer, welke de A. N W. B. enige dagen geleden plaat ste ten behoeve van de samen werkende organisaties op het ge bied van de vluchtelingenhulp, zijn zóveel aanbiedingen binnen' gekomen, dat nu aan de behoefte is voldaan. Alle aanmelders zui len van bovengenoemde organisa tie bericht ontvangen. WOORDENLIJSTEN VOOR HONGAARSE VLUCHTELIN GEN Van verschillende zijden is het initiatief genomen om ten behoe ve van de Hongaarse vluchtelin gen woordenlijsten en eenvoudi ge taalgidsjes samen te stellen. Teneinde tot de nodige samen werking te komen verzoekt de persdienst van de samenwerken de organisaties op het gebied van de vluchtelingenhulp deze initia tiefnemers om hun adres, tele foon en plannen schriftelijk op te geven aan postbus 5100 Den Haag onder vermelding op de en veloppe van het kenwoord „Woor denlijst." 'Klausenberg, Targu, Mures, Te mesvar, Kronstadt en Cariova. Voorts wordt gemeld, dat er in de industriecentra Reschitza, Pe- troo-Scheni, Hunedoara en Arad protestbijeenkomsten zijfl gehou den, waarop eisën voor een demo cratisering van het bewind in Roemenië worden gesteld. De Roemeense communistisohs partij trad direct op. De plaatse lijke afdelingen beloofden de op gewonden arbeiders, dat er dele gaties naar Boekarest zouden worden gezonden om de regering op de de hoogte te stellen van de eisen. Vervolgens ging de veilig heidspolitie in de betrokken ste den tot actie over, waarbij studen ten en jonge arbeiders werden ge arresteerd. In de hoofdstad alleen al werden driehonderd studenten opgepakt en per trein naar een onbekende bestemming wegge voerd. Ook uit andere steden zou den arrestanten zijn weggevoerd. In de provincies Zevenburgen en Banaat, waar veel Hongaren wonen, werd een uitgaansverbod voor de periode van zes uur 's avonds tot zeven uur 's och tends ingesteld. De stations en strategische punten worden streng bewaakt. Volgens genoem de berichten worden ook de Rus sische garnizoenen versterkt, ter wijl voorts in de provincies Bes- sarabië, Moldova en Dobrudja troepenconcentraties zijn waarge nomen, die waarschijnlijk verband houden met de gebeurtenissen in Hongarije. naar de kazernes terug te keren werd vrijdagavond o.a. omgeroe pen in het Merdeka-stadion in Djakarta, enige minuten voordat een voetbalwedstrijd begon tus sen het Indonesische nationaie elftal en het Amerikaanse olym pische team. Majoor Djuhro legde er de na druk op, dat er tot dusverre slechts geruchten zijn over pogin gen de orde en rust te verstoren. Maar de toestand, die door deze geruchten is ontstaan in leger en maatschappij, is verontrustend, zei hij. Volgens de leider van de vereni ging voor eerste hulp in Ismaili» hebben Britse en Franse militai ren in Fort Said zaterdag op een ambulance geschoten waarbij bet hoofd van de vereniging voor eer ste hulp in Port Said werd ge dood. Het Egyptische ministerie van Gezondheid heeft geprotesteerd bij het internationale Rode Kruis en de internationale gezondheids organisatie. De Britse en I ranse strijdkrachten in Port Said had den verhinderd, dat medische hulp en medische artikelen „de slachtoffers van de agressie in Port Said" bereikten, aldus het protest. De Britse autoriteten in Port Said hebben zaterdagavond ver klaard, dat het zoetwaterkanaal vernield is door een Egyptische officier die de weg tussen het kanaal 'en het Suezkanaal op een plaats heeft opgeblazen, zodat water uit het zoetwaterkanaal naar het Suezkanaal stroomt door het gat in de weg. Men is evenwei van mening, dat de Egyptische daad als een militaire maatregel gezien moet worden. VapoRub HEFFING LANDBOUWSCHAP WATEROVERLAST 1956. Het bestuur van het Landbouw schap zal a.s. woensdag een voor stel tot heffing van een halve gul den per hectare cultuurgrond ten bate van door de wateroverlast getroffen bedrijven behandelen. Zaterdagmiddag heeft Z. K. H. Prins Bernhard, in gezelschap van de Commissaris der Konin gin in de provincie Limburg, een kort werkbezoek gebracht aan de Staatsmijnen. In de conferentie zaal van de staf chemische be drijven gaf een der directeuren, de heer J- S. A. J. M. van Aken, een kort overzicht van de voor naamste ontwikkelingen sinds de oorlog bij de cokesfabrieken en de chemische bedrijven van de Staatsmijnen. Het gezelschap maakte hierna een rondrit over het stikstofbin- dingsbediijf en bracht vervolgens een bezoek aan cokesfabriek Em ma, waar ir L. H. A. M. Sauter, chef cokesfabriek, ter verwelko ming aanwezig was. Tijdens de rondleiding werd speciaal aan dacht geschonken aan de cokes- ovenwasserijen en het bewakings centrum van het gasdistributie- bedrijf. Het bezoek was rond half zes geëindigd. De diplomatieke vertegenwoor digers van Frankrijk, Engeland, Amerika, de andere NAVO-landen en Israël zijn zaterdag weggelo pen van een receptie, die in het Kremlin werd gegeven ter gele genheid van het bezoek aan Mos kou van Gomulka en andere Poolse leiders. Zij deden dit als protest tegen een scherpe aanval van partijlei der Chroesjtsjef op „de kuiperij en van de reactie in de kapitalis tische landen". Chroesjtsjef zei dat „de toene mende onafhankelijkheid van sommige landen en van de socia- iische krachten" de woede van de imperialisten had opgewekt. De „roofoverval van Engeland en Frankrijk en hun marionet Israël op Egypte" was een wanhopige poging om verloren posities tc herwinnen. Maar, zei hij, wij le ven niet meer in een tijd „dat de imperialisten ongestraft zwakke re landen tot slavernij kunnen brengen". „Fascistische benden" deden woedende aanvallen op „proges- sieve organisaties, op communis tische partijen van Italië en Frankrijk en andere landen". De bourgeoisie wilde de communis tische partijen vernietigen om een ijzeren dictatuur te vestigen over de arbeidersklasse en de werken de boeren. Chroesjtsjef beloofde dat de Sowjet-Unie alles zou doen om de vriendschap met Polen te verster ken. De besprekingen tussen de beide landen naderden haar ein de en waren zeer vruchtbaar ge weest. Van deze vriendschap hing de integriteit en de veiligheid van beide landen in grote mate af. De Westduitse militaristen waren op wraak uit. De vertegenwoordigers van het Westen die de receptie verlieten, wachtten tot Gomulka ook zijn toespraak had beëindigd. Toen de Russische en Poolse leiders later de receptie verlieten, namen zij bijzonder hartelijk af scheid van de Egyptische ambas sadeur. De Nederlandse Hervormde Kerk, de Evangelisch-Lutherse Kerk, de Algemene Doopsgezin de Sociëteit, de Remonstrantse Broederschap, de Unie van Bap tisten Gemeenten, de Evangeli sche Broedergemeenten en de Oud-Katholieke Kerk, hebben zich tot het Nederlandse volk gewend met een boodschap, die als volgt luidt: „Weer vaart over de wereld de verschrikking van oorlog en ty- ranniek geweld. Duizenden vie len reeds als slachtoffer. Het recht in de samenleving dei volkeren wordt in de ergste ma te geschonden, doordat het Hon gaarse volk, worstelend om de vrijheid, eigen regering en maat- schappijvorm te bepalen, door de willekeur van macht en geweld wordt neergeslagen en onder drukt en in angst en slavernij moet leven. Maar de klem, welke dit optre den van Rusland op het geweten van de gehele wereld moet leg gen, is verzwakt en de ontwikke ling van de volkerenverhouding tot een rechtsgemeenschap be lemmerd, nu tevens door Enge land en Frankrijk naar geweid werd gegrepen om, met terzijde stelling van de beslissing van ge schillen langs vreedzame weg, te trachten eigen oplossing daarvan af te dwingen. Het is thans nodig de gelegen heid aan te grijpen om tot een definitieve regeling van alle han gende kwesties in het Midden- Oosten te komen. Om deze redenen doen wij een beroep op onze Regering om krachtig en vastberaden in de be staande internationale organen, met name in de Verenigde Naties de gerechtigheid zó te dienen, dat het onreccht, waar dan ook, aan het licht worde gebracht en dat Om de leden van het interna tionale politieleger van de Ver. Naties te beschermen tegen sluipschutters dragen zij licht blauw gespoten plastic hoezen voor helmen. Een ambtenaar van de Ver. enigde Naties heeft vrijdagavond te New York meegedeeld, dat men aanvankelijk van plan was de soldaten, blauwe baretten te geven om hen van de Britse sol daten te onderscheiden. In vele legers worden namelijk unifor men in Engelse stijl gebruikt. Er bleken echter nergens geschikte baretten verkrijgbaar. Een vlieger van de „Swissair die vrijdagavond te Napels is ge land na ledien van de politiemacht naar Egypte te hebben gebracht, heeft meegedeeld, dat door de Brits Franse luchtactie tegen het vliegveld Aboe Soeweir nabij Is- malia „ongeveer 24 Mig-straalja gers" zijn vernield. Er zijn geen gaten in het zand rondom de startfoanen, aldus deze piloot. „Niet één raket heeft zijn doel gemist." Volgens een Israëlische militai re woordvoerder zijn zaterdag bij een treffen tussen een Israëli sche militaire patrouille en een Egyptische, ongeveer dertig km van Suez op de weg naar Sinai, vijf Egyptische militairen gesneu veld. Een gewonde Egyptenaar werd gevangen genomen. Aan Israëlische zijde waren geen ver liezen. VALSHEID IN GESCHRIFTE LEVERDE MEER DAN TIEN MILLE OP Onder verdenking van het ple gen van valsheid in geschrifte is ooor de Apeldoornse politie aan gehouden de 33-jarige aannemer M. B. De man zou als onder-aan nemer personeel hebben uitge leend voor een groot bouwwerk en daarbij meer werkuren hebben gedeclareerd, dan er in werkelijk heid zijn gemaakt. Op deze wijze zou hij zich een bedrag van 10 tot 12 duizend gul den hebben toegeëigend. Hij zaJ voor de officier van justitie te Zutphen worden geleid. De poli tie verwacht, dat er binnenkort nog enkele arrestaties zullen moeten worden verricht. besluiten worden genomen, wel ke in de huidige nood uitwegen kunnen bieden. Wij gedenken de Kerken in de verschillende landen, die met ons in de Wereldraad van Kerken verbonden zijn. In Hongarije, waar zij met hun volk door de zwaarste beproevin gen heengaan. In het Midden-Oosten, waar zij in afkeer van het Westen, zich ook dreigen af te wenden van de Kerken in het Westen en onze broederlijke gemeenschap op het spel staat. Wij gedenken ook het volk Is raël in zijn bedreigd bestaan. Laten wij ons verenigen mot de - Kerken in alle landen die in nood zijn, in het gebed tot de al machtige God, opdat Hij regerin gen en volkeren leide op de we gen van gerechtigheid en vrede en opdat Hij uitredding schenke aan allen, die smartelijk lijden onder vervolging en verdruk king." De Sowjet-Unie heeft zaterdag voorgesteld een ontwapenings conferentie te doen houden, met beperkte aanvaarding van Eisen hovvers plan voor inspectie van uit de lucht. Er zou voorts een niet-aanvals- verdrag tussen de NAVO-staten en de bij het verdrag van War schau aangesloten landen moeten worden gesloten. Het voorstel is gedaan aan de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië, Frankrijk en India. De lucht inspectie zou boven een gebied van achthonderd km aan weerszijden van de grens in Europa tussen Oost en W est moe ten worden uitgevoerd. Dit is vol gens de Russische verklaring hei gebied, waarin de voornaamste strijdkrachten der NAVO-staten en van de landen, die bij het ver drag van Warschau zijn aange sloten, liggen. In de verklaring wordt gezegd dat Engelands politieke positie door de aanval op Egypte is ver zwakt, evenals zijn militair-stra tegische positie op het Europese vasteland. „Ook de koude oorlog is er he viger door geworden, terwijl de bewapeningswedloop is toegeno men. Indien de SowjebéJnie in derdaad, zoals van haar beweerd wordt, op agressie uit zou zijn, zou dit voor haar het meest gun stige ogenblik zijn die uit te voe ren, nu het machtsevenwicht in haar voordeel is verschoven en haar positie krachtiger is dan op enig ander tijdstip na de tweede wereldoorlog", aldus de Sowjet- russische verklaring, die ver volgt: „Doch de Sowjet-Unie is de vrede toegewijd en zij werkt hard aan de uitvoering van bin nenlandse ontwikkelingsprogram ma's. De Sowjet-Unie wil geen bui tenlandse markten verwerven en haar buitenlandse betrekkingen worden geleid door het beginsel van wederzijds voordeel. Zij streeft er vooral naar de industri ële produktie per hoofd der teen nisch meest ontwikkelde landen te overtreffen en zij heeft meer belangstelling voor de vervaardi ging van kledingstukken en ande re verbruikersgoederen dan in het maken van atoombommen. Doch de kapitalistische landen zijn erop uit de wereld, ter wille van enige belangen, in een derde wereldoorlog te storten", Aldus de door het Kremlin aan de regeringen van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frank rijk en India toegezonden verkla ring. In de verklaring wordt dan het volgende, uit zes punten bestaan de Russische voorstel gedaan: 1. De strijdkrachten van de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en (communistisch) China moe ten in twee jaar tijds tot een an derhalf miljoen man wordSn te ruggebracht en die van Engeland en 1 rankrijk tot 650.000 man. 2. Er komt een verbod op het vervaardigen en gebruik, van atoom- en waterstofbommen. AJle voorraden moeten worden vernie tigd. Er mogen direct ingaand geen proefnemingen meer mee worden gedaan. 3. De Amerikaanse, Briise, Franse en Sowjetrussische strijd krachten in Duitsland moeten in 1957 met een derde gedeelte wor den verminderd. 4. Alle buitenlandse militaire bases moeten binnen twee jaar zijn opgeheven. 5. Beperking der militaire uit gaven. 6. Het vestigen van een strikt internationaal toezicht op de na leving van het voorgaande. In de Sowjet-verklaring wordt voorts gezegd dat alle internatio nale vraagstukken op vreedzame wijze moeten worden opgelost Er wordt verder in voorgesteld dat de leiders van de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Groot- Brittannië en Frankrijk het Zwit serse voorstel voor een ontwape ningsconferentie aanvaarden. REACTIES OP RUSSISCHE ONTVVAPENINGSPLAN De Bl itse minister van Buitec- landse Zaken Selwyn Lloyd is za- lerdag te Washington aangeko men voor besprekingen met zijn Amerikaanse ambtgenoot Duliei over het jongste Russische ont wapeningsvoorstel. In ambtelijki kringen te Washington is mei geneigd in het Russische voorste tneer een propagandastunt dar een serieuze oplossing van de om wapeningskwestie te zien. Men ziet er verscheidene punten in, die voor het Westen moeilijk aan vaardbaar zijn. Officiële commentaar is te Wa shington nog niet voorhanden, aangezien men de officiële tekst van het voorstel nog niet ontvan gen heeft. Eisenhower heeft al met Dulles over het plan gespro ken.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1