Uit de Provincie 1 Gemeenteraad van Groede De Britse pers over de So w j et-„vrij willi ger s" met melk meer mans SX ZONDAGDIENST ARTSEN AGENDA ZEEPOST TERNEUZEN. BIERVLIET. OOSTBURG PHILIPPINE SAS VAN GENT. SLUISKIL/ SLUIS. IJZENDIJKE ZUIDZANDE Mevrouw Roosevelt verdedigt Brits-Franse actie De Verenigde Naties CUBAANSE RESOLUTIE I. V. V. V. dringt aan op boycot van de Russische handel en scheepvaart DE STAND VAN GIRO 777 Bijna een miljoen vooi de Hongaarse vluchtelingen Het V. N.-politieleger Sowjet-ambassade te Londen wilde fimsoverde strijd te Boedapest kopen ROEMENEN VRAGEN ASIEL IN ARGENTINIË Benoeming. Tot onderwijzeres aan het „Van Arkel-instituut" te Soestdijk is benoemd mej. A. J. Ollebek, thans onderwijzeres aan de Hervormde School alhier. Verscherpte verkeers controle. Het verkeer in Terneuzen be gint, vooral in de z.g. spitsuren een zodanige vorm aan te nemen, dat de volkomen naleving van de verkeersvoorschriften noodzake lijk wordt. Dit laatste laat nog veel te wensen over. Gebleken is dac waarschuwend optreden niet het gewenste resultaat oplevert. On geacht de niet ter kennis van de politie gekomen verkeersongeval len werden gedurende de eerste 10 maanden van dit jaar 117 on gevallen geregistreerd. Teneinde ernstige ongevallen te voorkomen, zal de politie een verscherpte controle op de na koming van de verkeersvoor schriften instellen. Tegen even tuele overtreders zal streng wor den opgetreden. De controle omvat in het .bij zonder de volgende voorschriften: het onvoldoende rechts rijden, vooral in de bochten; het niet of onvoldoende geven van een teken tot richtingveran dering, vooral door wielrijders welke goederen vervoeren; het plaatsen van rijwielen op de weg tegen de rand van een voetstraat; Het opstellen van voertuigen, ook rijwielen, op een als zodanig aangegeven oversteekplaats voor voetgangers het niet nakomen van de ver schillende verkeersborden, spe ciaal de stopborden bij een voor rangskruising het vervoeren van kinderen op een rijwiel of „brommer" bene den de leeftijd van 10 jaar, zon der voldoende steun voor rug, handen en voeten. Vergadering Vrouwengroep P.v.d.A. Voor een volle zaal trad voor de Vrouwengroep van de P.v.d.A. donderdagavond j.l. in de boven zaal van café „La Belle Vue" als spreekster op mevr. Schilthuis, die, na eerst de aandacht te heb ben gevestigd op het grote leed dat over het Hongaarse volk is gekomen, de problemen belichtte rond de arbeidende mens in de naaste toekomst. Zij wees op de gevaren die door de snel voort schrijdende technische ontwikke ling (mechanisatie en automatise ring) voor de in het productie proces werkende mens konden ontstaan en bepleitte dat de ar beidersbeweging waakzaam moest blijven. Het onderwijs dient op een an dere leest te worden geschoeid. Mede door de technische ontwik keling moet de éénwording van Europa als een noodzaak worden gezien. Naast zang en een goede de clamatie van mevr. Van Driel werd nog opgevoerd het spel „De levende poppenkast", dat een warm applaus oogstte. Een verloting met meer dan 50 prijzen completeerde deze leer zame en geslaagde avond. Het vierde schooljaar van de Temeuzense Muziek school. De stichting „Terneuzense Mu ziekschool" geeft in een uitvoe ring verslag een overzicht van het 4e cursusjaar van oktober 1955 tot oktober 1956. Aan het einde van het verslag jaar 1955/1956 stonden 345 leer lingen ingeschreven. Het nieuwe cursusjaar 1956/1957 begon met 466 leerlingen. Uit het overzicht blijkt, dat de muziekschool zich in een steeds toenemende belangstelling van de jeugd mag verheugen; het nieuwe cursusjaar is met 115 nieuwe leerlingen begonnen. Het bestuur noemt het verheu gend, dat het aantal „strijkers" tot 15 is gestegen. De vorming van een strijkorkestje in de naas te toekomst komt nu binnen de mogelijkheden, temeer daar en kele meer gevorderde leerlingen nu ook de school bezoeken. Ook dit jaar spant het aantal blokfluitleerlingen met 89 weer de kroon. Er wordt naar ge streefd om de leerlingen eveneens in orkestverband te laten musi ceren. Dit is mogelijk als dnkele leerlingen overgaan van sopraan blokfluit op alt-, tenor, of bas blokfluit. Uit het aantal van 26 leerlin gen voor blaasinstrumenten blijkt wel, dat voor deze instru menten goede belangstelling be staat. Het gevormde jeugd- orkestje bestaat uit 15 leden. Het streven is om in de toekomst een volledig jeugd-harmome- orkest te krijgen. Dit jaar hebben 11 leerlingen hun krachten in dienst gesteld van de „Harmonie Terneuzen" en bijgedragen tot het succes van deze vereniging op het bonds- concours, tot het behalen van een eerste prijs met lof der jury in de afdeling Uitmuntendheid. Dit cursusjaar zijn in het Con certgebouw weer leerlingenavon den gehouden en wel op 12 en 13 april voor leerlingen van het 2e en 3e jaar, terwijl voor de le jaarsleerlingen een aparte avond werd gehouden op 6 juli. Het bestuur vermeldt met trots dat de Rijksinspecteur voor het muziekonderwijs dr. J. Daniskas en de directeur van de Zeeuwse Muziekschool te Middelburg, de heer H. Stam, na het bijwonen van de openbare lessen op 14 april beiden vol lof waren over het gepresteerde. Vol vertrouwen ziet het bestuur de verdere ontwikkeling van de muziekschool tegemoet. Tot zijn spijt moet het bestuur vaststellen dat gedurende dit ver slagjaar nog geen oplossing is gevonden voor het huisvesting probleem. Dank zij de medewerking van de betreffende instanties is de beschikking gekregen over enige leslokalen van de openbare u.l.o.- school voor lessen in piano en harmonium. A.V.M.O., blokfluit e.a. zijn ondergebracht in het les lokaal van de brandweerkazerne, terwijl verder nog onderwijs wordt gegeven in een drietal an dere lokaliteiten. Het ideaal van de stichting blijft een gebouw of een gedeelte van een gebouw i met een voldoende aantal lokali teiten voor individueel onderwijs en voor onderwijs in clubjes van drie tot zes leerlingen, met daar- i naast één groter lokaal voor klas sikaal onderricht. De provincie heeft afwijzend beschikt op de subsidie-aan vraag voor 1955. Op herhaald aandringen van het gemeentebe stuur van Terneuzen is de aan vraag van de Terneuzense mu ziekschool opnieuw door Gedepu teerde Staten in behandeling ge nomen. Er resteert thans op de rekening 1955 nog een nadelig saldo van 783,97. Geslipt. Wegens herstel van de rijweg in de bocht te Driewegen is dit weggedeelte afgesloten en moet het snelverkeer gebruiik maken van een kleine wegomlegging. De bestuurder van een tankwa gen van de Gulf Company te Rot terdam bemerkte gisteravond te 9 uur de afsluiting te laat en trachtte door krachtig remmen de versperring nog te ontwijken. De truck begon echter te slippen en kwam dwars voor de afslui ting tot stilstand, doch de opleg ger werd tegen de wegafsluiting gedrukt, waardoor deze vernield werd. Verdere materiële schade bleef uit. Slotavond van in beeld". „De film Donderdagavond werd tot slot van de filmtentoonstelling „De film in beeld", die gedurende de week van 8 t/m 15 november door de Katholieke Culturele Kring in samenwerking met de werkgroep Terneuzen, van de Z.V.U., in het Luxor-Theater de film „Farre- bique" vertoond. Daarbij kregen de toeschou wers in een tweetal korte film: „Variationen über ein Filmthe ma" en „The Cinematographer" nog te zien hoe een film op ver schillende manieren kan worden opgenomen met sfeer, belichting en geluid, en wat er allemaal bij het maken van een film te pas komt. „Farrebique" een symfonie van de eenvoud is tijdens de bezet ting gemaakt door Georges Rou- quier en toont het leven der be woners van een Zuid-Franse boer derij. Drie generaties trekken voorbij in hun sobere, stugge le ven in de regelmatige gang van het dagelijkse werk. Farrebique", een film die de adel taant van de werkende mens en de waarachtige schoonheid van het „gewone" leven. Waning beschikbaar gesteld v«br twee Hongaarse ge- zianen. Een leegstaande woning in de Weststraat te Biervliet is door de eigenaar-landbouwer, de heer J. Dhont, ter beschikking gesteld van Hongaarse vluchtelingen. De |f*meente Biervliet heeft de woning in dank aanvaard, en zal er enkele verbeteringen in laten aan brengen, zodat de woning ge schikt wordt voor bewoning door twee jjtzinnen. Als bekend is, dat Hongaarse gezinnen naar Biervliet komen zal eem actie ontketend worden om de woning te meubileren, zo dat da verdrevenen in een goed gemeubileerde woning kunnen trekken. Ook in Biervliet gaven enkele gezinnen zich op, om een Hongaars pleegkindje te verzor gen. Brommer contra auto. De heer De K. uit Hoek, kwam donderdagmorgen op zijn brom fiets gereden vanaf de richting Biervliet en sloeg links af in de richting IJzendijke. Hij bemerkte te laat, dat een tegenligger na derde, die de richting Hoofdplaat in wilde slaan. De K. botste tegen de auto op, die bestuurd werd door de heer De G. uit Hoofd plaat. Ondanks de vrij hevige klap ,«ie de botsing veroorzaakte vielen de gevolgen nogal mee. De heer De K. bekwam een gote wonde aan het hoofd, welke door dokter Brouwer uit IJzendijke werd verbonden, waarna de heer De K. naar zijn woning kon wor den vervoerd. De brommer werd beschadigd. Vergadering Onderwijzersver. De afdeling W. Zeeuws-Vlaan- deren der Ned. onderwijzersver eniging benoemde in haar laatste vergadering tot afgevaardigde naar (je algemene vergadering in Scbevuningen de heren J. A. Hen- nekey uit Retranchement en L. J. van Oorschot uit Sluis. Langdurig werd van gedach ten gewisseld over de academi sch» uitspraak van het hoofdbe stuur of aansluiting bij een vak centrale wenselijk was. In het al gemeen was de vergadering van oordeel dat hier bij met de nodige omzichtigheid moet worden te werk gegaan. Opbrengst kollekte voor Hongarije. De geldinzameling welke in onze gemeente voor Hongarije werd gehouden heeft 1255,80 opgebracht. Dit is één gulden per inwoner. Vrouwenbond N.V.V. vergaderde, De afdeling Sas van Gent van de Vrouwenbond N.V.V. kwam donderdagavond in vergadering bijeen in de zaal „Resida". De voorzitster opende de bij eenkomst met hartelijke wel komswoorden, in het bijzonder tot het lid van het centraal be stuur, mevr. M. S. Dijk uit Bier vliet. De voorzitster deed mededeling over de voorbereidingen voor het a.s. Sinterklaasfeest voor de vrouwen, en de Kerstmiddag voor de kinderen. Mevr. Dijk besprak vervolgens de gebeurtenissen in Hongarije. Zij sprak haar grote afschuw uit over het grote verraad jegens het Hongaarse volk gepleegd, en wek te de aanwezigen op, om daar, waar dit nodig is, de hulpacties voor Hongarije steun te verlenen. De bestuursverkiezing werd daarna aan de orde gesteld, waar na zij een inleiding hield over doel en streven van de Vrouwen bond N.V.V. Verkeersongeval Gisteravond te 6 uur had op de Westdam een aanrijding plaats tussen een vrachtauto, rijdende in de richting van de grens, en een Volkswagen, rijdende in de richting van Sluiskil. De personenauto, waarvan de bestuurder, de heer R. M. uit Ter neuzen, vermoedelijk verblind werd door de lichten van de vrachtauto, werd aan de voorzijde zeer zwaar beschadigd. Door een kraanwagen van de •garage Kerckhaert uit Terneuzen werd de Volkswagen naar Ter neuzen gesleept. Laadinstallatie Cokesfabriek. Gistermiddag koos aan de Oostkade ligging een van de grootste bokken, de „Heracles", van de N.V. Kraaijenveld. Deze bok zal morgen de laatste over spanning van de nieuwe cokes- laadinstallatie boven de silo en de verkeersweg aanbrengen, wel ke installatie door de firma Braet wordt afgeleverd. Deze laatste overspanning staat reeds gedeel telijk gemonteerd aan de Oost kade en weegt ongeveer 50 ton. Dit gevaarte zal ongeveer 25 meter hoog moeten worden gehesen. Teneinde het verkeer door deze werkzaamheden niet op te moeten houden zal dit om gelegd worden. Grotendeels zal het verkeer te Axel opgevangen worden en worden omgelegd. Het verkeer dat daartussen plaats heeft wordt via een fa- briekspad over het terrein van de Cokesfabriek omgelegd. Kollekte voor Hongarije. De zondag j.l. in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden kollekte ten bate van de vluchtelingen uit Hongarije heeft 394,37 opge bracht. Jeep in de sloot. Op de provinciale weg even buiten de gemeente kwam een jeep waarin vier militairen ge zeten waren waarschijnlijk door het natte wegdek te slippen, waarna hij in de sloot terecht kwam en ov^r de kop sloeg. Daar het een open jeep was hadden de militairen kans gezien er uit te springen. Eén hunner klaagde over pijnen in rug en been en moest in een woning worden bin nengedragen. De anderen kwa men met de schrik vrij. Film over IJzendijke. De in de afgelopen zomer op genomen film over IJzendijke werd donderdag in het jeugdge- bouw vertoond. Nadat des mid dags de kinderen zichzelf hadden gezien in hun spel en op school werd de film des avonds twee maal gedraaid voor de ingezete nen. Het was dan ook zeer leuk om de bekende typen uit de ge meente in hun dagelijkse doen bezig te zien. De baten 'komen ten goede aan liefdadige instel lingen. Benoeming. Aan het P. T. T.-kantoor te Breskens werd tot ambtenaar in vaste dienst benoemd de heer I. A. van der Lij-cke, alhier. Mevrouw Eleanor Roosevelt heeft in een lezing te St. Cathe rine, in de Canadese staat Onta rio, het optreden van Engeland en Frankrijk in het Midden-Oos ten verdedigd. Zij verklaarde dat deze landen gedwongen waren in Egypte tussenbeide te komen. „Zij gingen tot handelen over en dragen daarvoor de verant woordelijkheid, terwijl wij niet optraden en alleen maar hoopten, dat er ots zou gebeuren", aldus mevrouw Roosevelt. Met ingang van morgen zal in Zwitserland op zon- en feestda gen het gebruik van motorvoer tuigen verboden zijn, dit om brandstof te sparen. De allerfiinste kwaliteit Noorse Medi cinale Levertraan, jeijkt door het Rijks instituut voor de volksgezondheid te Utrecht, met gegarandeerd vitamine A en D3 gehalte. HANDELSVER. A. J. TEN DOESSCHATE ZWOLLE De raad van Groede kwam don derdagavond in vergadering bij een, Voorzitter burgemeester J. C. Everaars. Uit eerbied voor de Hongaarse gevallenen en uit eerbied voor het gehele Hongaarse volk be trachtte de raad staande een mi nuut stilte. De voorzitter beval de kollekte voor Hongarije, die te Groede gehouden zal worden warm in de aandacht van de raad aan. G. S. bleek niet akkoord te kun nen gaan .met de raming van 18.800,voor de bouw van een kleedlokaal op het gemeentelijk sportterrein, welke bij wijziging in de begroting 1956 werd ge voegd. G. S. geeft de raad in over weging door het aanbrengen van bezuinigingen in het plan de kos ten te verminderen. De raad be sloot aan G. S. een gemotiveerd verzoek te zullen zenden de be treffende ramingen te handha ven. Teneinde de bocht van de grindweg Oostburg-Groede bij Scherpbier te kunnen verbeteren werd beslotei. van de R. X. Kerk te Groede een perceeltje grond van 130 m- aan te kopen voor 50,per m2. Ten behoeve van de gemeente werklieden uit Groede, die te Schoondijke een cursus onder houd en aanleg van tuinen volgen werd besloten lycursusgeld voor rekening der gemeente te nemen. Ex art. 72 der 1. o. wet werd aan het R. K. schoolbestuur een bedrag van 50,55 toegewezen voor de aanschaf van verduiste ringsgordijnen. In voorkomende gevallen zal voor leerlingen uit Groede, die de cursus kleuterleidster van de Rijkskweekschool te Middelburg bezoeken een bedrag uit de ge meentekas worden verleend ge lijk aan de nettokosten per leer ling. Op het desbetreffende verzoek werd aan de Hobby-Club Groede een subsidie van 150,per jaar toegezegd. Terwijl per lid van het Wit-Gele Kruis en van het Groene Kruis een gemeentelijke subsidie van 2,50 zal worden toegekend. Voor de behandeling van de begroting had de heer J. Vermeu len er behoefte aan algemene be schouwing te houden. De heer Vermeulen begon er op te wijzen, dat toen Groede nog een eigen belastinggebied had de gemeente zeer welvarend was. Thans wor den te Groede nog enorme bedra gen aan belasting betaald, maar de gemeente zelf moet zich te vreden stellen met een fractie der opbrengst. Hij vond het zeer bedroevend te moeten zien, dat de belastinggelden van Groede 3^3 Publiketi* Nrtt'lflwli Zu'velbureou '1 Grov-enhoq» Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur zal de praktijk van de artsen te Terneu zen werrien waargenomen door dokter J. J. J. van de Griek, Tel. 2020. Dokter A. van Zanten, (Tel. 2445) is voor eigen praktijk te consulteren. Apotheek geopend: Klaassen, Noordstraat 54. ZATERDAG 17 NOVEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Het congres danst". Concertgebouw, 8 u.: „Over val op de Woudexpress". Terrein W. Bolwerk, 3 uur: Tem. BoysWemeldinge. Collecte „De dag van het oorlogsgraf". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Het mysterie der ge smoorde stemmen". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 u.: „De witte non". ZAAMSLAG: Sportterrein, 3 uur: ZaamslagVCK ZONDAG 18 NOVEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Overval op de Woud express"; 2 uur: „Overval op de Woudexpress"; 4.30 uur: „Het congres danst". Concertgebouw, 8 uur: „Overval op de Woudexpress" Terrein W, Bolwerk, 2.30 u.: TerneuzenOdio. AXEL: Het Centrum, 4.15 u.: „Het mysterie der gesmoorde stemmen; 8 uur: „Oase". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 2.30 uur: „Opstand der gedoemden"; 5 en 8 uur: „De witte non". 'aar andere gemeenten gaan. Ook hier te Groede hebben de inwo ners recht op een behoorlijk ver- zorgingspeil, hierbij wees hij op de begroting, welke een tekort heeft van 33.564,47. Zou het verzorgingspeil op het niveau ko men te liggen op dat wat vele an dere Nederlandse dorpen en ste den voor hun ingezetenen onder houden dan zou het tekort nog vele malen groter zijn. Het is niet te verwonderen, dat Groede een tekort heeft. Door het lage ver zorgingspeil vertrekken jaarlijks vele inwoners en door dit ver trek vermindert de uitkering uit het gemeentefonds, terwijl de ge meentelijke lasten zo niet hoger, dan toch dezelfde blijven. Na over enkele punten van ge dachten te hebben gewisseld werd de begroting 1957 zoals zij aan geboden was vastgesteld. De in komsten op de gewone dienst be dragen 219.179,53, de uitgaven 252.744,en sluit derhalve met een nadelig slot van 33.564,47. De post onvoorzien is groot 5600,De kapitaalsdienst heeft aan inkomsten een bedrag van 369.866,17 aan uitgaven een be drag van 501.658,13 en sluit der halve met een nadelig saldo van 131.791,96. Het bedrag per leerling per jaar voor het gewoon lager on derwijs werd voor 1957 bepaald op 40,54. Dé 6 salarisverho ging zal aan het daarvoor in aan merking komepde gemeenteper- soneel ingaande 1 juli 1956 wor den uitgekeerd, overigens behou dens hogere goedkeuring. Na enige discussie werd beslo ten de gronden benodigd voor het realiseren van de uitvalsweg en voor de bouw van een zestal wo ningwetwoningen aan te kopen. In dit verband werd osloten de 6 woningwetwoningen aan te be steden en werden B. en W. ge- 1 mcahtigd voor het doen van een aantal kapitaalsuitgaven zo nodig een kasgeldlening aan te gaan van maximaal 100.000,tegen een door de hogere instanties goedgekeurd rentetype. De verordening op de reini gingsrechten werd wegens het verstrijken van de geldigheids duur opnieuw ongewijzigd vast- I gesteld. De begroting 1956 gewij- I zigd en de kolentoeslag voor j ouden van dagen verhoogd tot 4,40 per week, gedurende 13 we ken. De voorzitter deelde mee vrijdag reeds tot betaling der toeslag over te gaan, zodat de ouden van dagen nu reeds kolen kunnen inslaan. Voorts werd nog besloten een bedrag van 200,ter beschik king te stellen voor de exploita- t tie van de sociëteit voor de ouden ivan dagen. De Cubaanse delegatie heeft donderdag op het bureau van de algemene vergadering een ont werp voor een resolutie inge diend, waarin de Sowjet-Unie wordt verzocht onmiddellijk de deportatie van Hongaren naar de Sowjet-Unie te staken en Hon gaarse politieke gevangenen die in de Sowjet-Unie zijn, onmiddel lijk naar hun land terug te zen den. De secretaris-generaal wordt verzocht spoedig verslag over de uitvoering van de resolutie uit te brengen. In de Cubaanse resolutie wordt gezegd, dat deze deportatie een inbreuk is op de conventie op de groepsmoord, die zowel door de Sowjet-Unie als Hongarije is on dertekend. De bestuurscommissie van het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen (I. V. V. V.) heeft vrijdag aangedrongen op een boycot van de Sowjetrussi- sche handel en scheepvaart door de leden van de bij het verbond aangesloten vakverenigingen in de gehele wereld. De secretaris van het I. V. V. V. J. Oldenbroek, deelde mede, dat er een commissie van 12 leden is gevormd, welke in bijzonder heden de maatregelen voor de toepassing van de boycot moet uitwerken. Oldenbroek zeide, dat de boycot een zeer ernstige zaak is, en dat de bijzonderheden van de toepassing ervan, daarom zorgvuldig moesten word.en over wogen. Ook moet rekening wor den gehouden met vergeldings maatregelen van de tegenstan ders, zo zeide hij. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van vrijdag 16 november. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla 33,60. Per stuk: Bloemkool A 5361 ct, A afw. 3445 ct, B 33—40 ct, B afw. 11—36 ct, C 15—24 ct, D 12— 16 ct; Knolselderij 28 ct. Per bos: Selderij 811 ct; Peen 10 ct. Per kg: Andijvie 1126 ct; Rode kool 79 ct; Savoye kool 715 ct; Witte kool 45 ct; Breekpeen 8- 9 ct; Prei 1620 ct; Spruiten A II 4665 ct, B 41 ct; Tomaten A II 2930 ct, C II 2022 ct; Uien 15 —16 ct; Witlof I 76—77 ct, H 45— 61 ct, afw. 3738 ct; Boerekool 1213 ct; Waspeen 2124 ct. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Bintjes I 12,40; Fu rore I 11,10. FRUIT. Per kg. Appelen: Goudreinette Him. 85/90 40 ct, id 65/75 26,4 ct, id. 60/65 16,2 ct, K 17—22 ct, F 1216 ct; Jonathan st. 70/75 61,8 ct, id. 65/70 50,1 ct, id. 60/65 36,2 ct, Him. 75/80 44 ct, id. 70/ 75 45,2 ct, id. 65/70 36,1 ct, id. 60/ 65 26,7 ct, id. 55/60 19—22,5 ct, H II 8—10 ct, K 20—29 ct, F 12— 17 ct; Sterappel K 19 ct. Peren: Comtesse de Paris Him. 65/75 36—37,1 ct, id. 55/65 26—27,5 ct, id. 50/55 10,3 ct, K 19,1 ct, F 8—10 ct; St. Rémy F 20 ct. Vooraanstaande Britse dagbla den hebben vrijdag voorzichtig uitdrukking gegeven aan hun te vredenheid over de Arabische aankondiging dat „Sowjet-vrijwil- ligers" op het ogenblik niet in het Midden-Oosten zullen komen. De liberale „Manchester Guar dian" zegt, dat de Arabische sta ten hun onschuld in de kwestie van de „vrijwilligers" bijkans te sterk hebben betuigd. „The Times" schrijft: „De me thode van de „vrijwilligers" is dus voorshands van de baan, hoe wel we te overhaast zouden zijn indien we geloofden er het laat ste van gehoord te hebben". De conservatieve „Daily Tele graph" betoogt dat de crisis „de Russische ambities in het Mid den-Oosten heeft ontmaskerd". „Indien de Arabische landen zich dat gevaar thans bewust zijn en er voor waken, zullen wij onze eigen positie niet tevergeefs in gevaar hebben gebracht. Al die staten zijn klaarblijkelijk wakker geworden toen rechtstreeks mi litaire hulp uit de Sowjet-Unie in het geding kwam, hetgeen ze donderdag in hun gezamenlijke ontkenning van de noodzaak voor „vrijwilligers" hebben getoond", aldus het blad. De onafhankelijke „Scotsman" schrijft: „De Arabieren mochten al gemeenschappelijk Engeland en Frankrijk veroordelen, ze züjn wantrouwend geworden tegen over Rusland en dat wantrouwen zal nog toenemen. Ze kunnen zelf naar het Hongaarse voor beeld oordelen wat afhankelijk heid van Rusland betekent". Het iabourblad „Daily Herald'* juicht de aankomst van de inter nationale politiemacht in Egypte toe en zegt dat de Brits-Franse strijdkrachten zich behoren terug te treiken. RÉGELS-EGYPTISCHE VEttHOUDINGEN OP ZEE. Het boterde niet op het 3297 b.r.t. metende s.s. „Jennifer Jane" datorficieel toebehoort aan de „Pan-Ocean Navigation Co. s.a." De stand van giro 777 was gis teren 1.447.147,38. Aan goede ren is daarnaast voor een waar de van ongeveer 800.000,ont vangen. Op giro 999 van het nationaal comité hulpverlening Hongaarse volk is vrijdag weer ruim een ton binnengekomen, waarmee hel totaal der giften is gestegen tot rnod 980.000, Hoofdbesturenvergadering N. V. V. stemt in met één uur loon voor Hongaarse slachtoffers De gisteren gehouden hoofdbe sturen vergadering van het NVV heeft haar goedkeuring gehecht aan de maatregelen, die het ver- bondsbestuur in de afgelopen da gen in samenwerking met andere instanties genomen heeft om tot een zo doeltreffend mogelijke hulpverlening aan de slachtoffers van de tragische gebeurtenissen in Hongarije te komen. De vergadering betuigde haar instemming met de oproep van de Stichting van de Arbeid aan de werknemers om ten minste éen uur loon voor deze hulpactie af te staan. De hoofdbesturenvergadering sprak voorts haar „grote veront waardiging" uit „over de laffe en karakterloze wijze, waarop van wege de communistische partij Nederland de verraderlijke Rus sische overval op het Hongaarse volk wordt getracht goed te pra ten". Voorts „dat de in het NVV belichaamde vakbeweging met dit soort lieden geen enkele gemeen schap wenst". En tenslotte „dat voor degenen, die lid zijn van of blijkens hun gedragingen sym pathiseren %net de communisti sche partij Nederland of derzel- ver mantelorganisaties, geen plaats kan zijn in een bij het NVV aangesloten organisatie". te Panama en dus onder Pana mese vlag vaart. Maar in feite in Engels beheer is. Het boterde niet tussen een negental Egyptenaren, leden van de bemanning, en de kapitein, die een Brit is, sinds het conflict over het Suezkanaal be zig was zich toe te spitsen. Toén het schip deze week de haven van Rotterdam was binnengelopen, weigerden de Egyptenaren nog langer in feite voor Engeland te varen. Verscheidene consuls heb ben zich met het geval bemoeid, maar de grootste moeilijkheid was wel, hoe de mannen naar Egypte zouden kunnen terugke ren. Een definitieve oplossing daarvoor schijnt nog niet gevon den te zijn. Ook twee Joego-Slaven maak ten van de gelegenheid gebruik om af te monsteren. Voor hen ligt de zaak weer anders, omdat zij er niet veel voor voelen naar hun land terug te keren. Men hoopt hen nu in Rotterdam op een ander schip te kunnen mon steren. De „Jennifer Jane" zal een ge heel nieuwe bemanning moeten nemen. Men denkt aan een ge mengd Engels-Nederlandse be manning. Secretaris-generaal Hammars- kjoeld heeft vrijdag op het vlieg veld van Aboe Soeweir de eerste eenheden van het V. N.-politie leger die in Egypte zijn aange komen, toegesproken,, zo meldt radio-Cairo. Hammarskjoeld, die vrijdag bij aankomst te Aboe Soeweir was verwelkomd door de leider van de Egyptische verbindingsofficie ren bij het politieleger, verklaar de, dat de V. N.-militairen de ver antwoordelijkheid voor de begin selen van de Ver. Naties dragen. Zij moeten een voorbeeld geven, dat de wereldvrede zal verzeke ren. In Noorwegen staat een twee de contingent van bijnap 300 man voor het V. N.-leger gereed voor vertrek. Het omvat 208 man-van een veldhospitaal. De rest zijn manschappen voor een staf-com pagnie, die het gecombineerde Noors-Deense contingent op ba taljonssterkte moet brengen. Het Deens-Noorse bataljon krijgt een Deense bevelhebber en een Noor se onderbevelhebber. De Deense minister van De fensie deelde vrijdag in het par lement in Kopenhagen mede, dat Denemarken nog 20 man mili taire politie ter beschikking van de politietroepen zal stellen, b.ui- ten de 350 man die Denemarken reeds voor het V. N.-leger ter be schikking heeft gesteld. De mili taire politie kan over een week vertrekken. Een filmjournaalmaatschappij te Londen heeft een verzoek van de Sowjet-ambassade in Groot-Brit- tannië om de films van de strijd in Boedapest te verkopen, afge wezen, dldus is gisternacht te Londen meegedeeld. De maatschappij wees het ver zoek af om vele Hongaren en ook een aantal Russen niet in gevaar te brengen. De desbetreffende journaals tonen namelijk Honga ren, die op leden van de geheime politie vuren en Russische tanks in brand steken, en Russen, die zich met de Hongaarse opstande lingen verbroederen. Bouwvakarbeiders hebben vrij dag met behulp van een ladder een luid roepende vrouw bevrijd uit een kamer op de tweede ver dieping van de Roemeense lega tie in Buenos Aires. Het was de vrouw van legatie chauffeur Jorge Kemar, die kort tevoren zelf met één van zijn bei de kinderen had kunnen ontsnap pen en bescherming van de politie had gevraagd. Het gezin moest naar Roemenië terug. De politie verscheen op het to neel juist toen het gezin in een auto van de legatie zou stappen om naar het vliegveld te worden gebracht. De Roemenen slaagden er nog in mevrouw Kemar en één king de legatie binnen te drijven. Na de bevrijding van de vrouw is nu alleen het kind daar nog. De baby is later op het Argen tijnse ministerie van Buitenland se Zaken afgegeven. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië en Brazilië: m.s. „Paraguay Star", 20 nov. Australië: s.s. „Overijssel", 21 nov. Brits Oost-Afrika: s.s. „Pierre Lotti", 24 nov. Canada: s.s. „Groote Beer", 24 nov. m.s. Seven Seas", 24 nov, Chili: via New York, 21 nov. Indonesië: m.s. „Celebes", 22 nov. Nederl. Antillen: m.s. „Oranjestad", 20 nov. Nieuw-Zeeland: via Engeland, 24 nov. Unie van Zuid-Afrika en Zuid-West-Afrika m.s. „Edinburgh Castle", 24 nov. Inlichtingen betreffendde de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2