en tweecLe^ïïlüncke 4 m Regering Kadar roept op tot werkhervatting Persconferentie van generaal Gruenther De toestand in Hongarije minimum Het communique van de Conferentie van Beiroet Prins Bernhard bij «Fraternité Mondiale» Staking van havenarbeiders in New-York ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER Fraaksrtng bij abonnement: Temeuzen Redactie-adres: Noordstraat 5^—57 Terneuzen ZATERDAG 17 NOVEMBER 1956 11e Jaargang Nr 3924 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V.v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen WEKELIJKSE WERELDSCHOTJW TEGEN ELKE VERWACHTING IN, is - en wij kun-1 ^n.OostenaihLkemMs^ men nen dit bij de Hongaren niet genoeg bewonderen - het eens wU voorstellenDaarbij verzet noch in Boedapest noch in het verdere land geheel ^omt, dat de Engelse regering gebroken De Russen hebben nieuwe versterkingen inge- min of meer geheime stukken Iet; men sprak zelfs van een grote macht van Mongolen, gr o^jen»£t dul- die de plaats van Russen zouden innemen, omdat deze te „week" waren tegenover de opstandelingen. Een paar dagen geleden heette het nog, dat nieuw verzet omhoog kwam. Het heette ook, dat de Russen, die de hoofdstraten van Boedapest in hun macht hebben, maar nog altijd staan tegenover kwartieren, waaruit het verzet oplaait, Boedapest willen uithongeren om zo de verzetstrijders tot overgave te dwingen. SABOTAGE AAN WATERLEIDING VAN PORT SAID Afscheidsbezoek vangeneraal Gruenther V.N.-commissie voor Hongarije benoemd Radio-Boedapest heeft vrijdagochtend bekendge maakt, dat vele arbeiders in de hoofdstad hebben beslo ten, vandaag weer aan het werk te gaan, naar aanlei ding van de besprekingen, welke vertegenwoordigers van de arbeidersraad met premier Kadar hebben ge voerd. De wegvoeringen. OVERWERKEN VOOR HONGARIJE DE KWESTIE NIEUW- GUINEA OP AGENDA Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureeu van dit Blad 20 cent meer Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 nor Inzending advertenties tot 's namiddags 2 nor De nieuwe regering van Kadar heeft overleg met Nagy gepleegd, maar dit heeft uiteraard weinig opgeleverd, en Nagy heeft de ge legenheid te baat genomen om in het Zuidslavisch gezantschap toe vlucht te zoeken. Terwijl de ver zetsstrijders zich opmaken tot guerilla en zich daarvoor de wa penen verschaften, leeft geheel de wereld met hen mede. De rege ring Kadar heeft het derhalve niet durven wagen om de voed- seltoevloed uit het overig Euiro- pa naar Hongarije te stoppen. Het aantal vluchtelingen neemt toe; een bewijs, dat de grenzen toch niet alle nauw bewaakt kun nen worden. Alle landen zijn gaarne bereid om het uiterste te doen, en heel West-Europa helpt mede. Hoe de gedachten zijn over Rusland inzake Hongarije, blijkt overal uit demonstraties. Togliat- ti moest in Italië door politie huiswaarts worden gebracht; de gebouwen van de Franse commu nistische partij in Parijs zijn in brand gestoken; de voorzitter van de Engelse T.U.C. heeft op onom wonden wijze aan gezant Malik gezegd wat de Britse arbeiders van de Rqssen denken. Regering en Tweede Kamer hebben in ons land hun woord gesproken. V. N. MACHTELOOS. DE VER. NATIES zijn, aange zien in de Veiligheidsraad toch geen besluit viel te nemen, bij kans onafgebroken bijeen ge weest. Eisenhower heeft Boelga- nin op zijn zonderling voorstel om mede te werken tegen de En- gels-Franse vloot, krachtig geant woord, en tevens aan Boelganin geschreven over hulp aan Honga rije en het zenden van waarne mers. In de assemblee zijn achter eenvolgens twee resoluties aan genomen, die betrekking hebben op het terugtrekken der Russi sche troepen en op de ontvangst van waarnemers. Bij deze stem mingen was het weer opvallend, dat de hele groep Aziatisch-Afri- kaanse staten zich onthield, enke len zelfs tegenstemden; de vrij heid, die zijzelf verlangen, behoeft dus h.i. niet aan anderen te wor den gegeven. Het kan niet anders of deze uit spraken van de assemblee moeten enige invloed in Rusland hebben, dat wel zal voelen hoe geïsoleerd het. niet alleen politiek, maar zo straks economisch, kultureel, sportief enz. komt te staan. Zelfs heet het dat de regering Kadar. d.w.z. Rusland de toelating van waarnemers overweegt. Wat wij dan te horen zullen krijgen, zal de moeite waard zijn. Hoe het staat tussen Rusland en de overige satellieten is nog niet duidelijk. In Roemenië zijn studentendemonstraties geweest, maar elke andere uiting heeft men de kop ingedrukt. In Boel- garije, gelijk in Oost-Duitsland, nemen de door Rusland gesteun de regeringen alle maatregelen om. een uitbarsting te voorko men. Gomoelka heeft, begrijpe lijkerwijze, zijn landgenoten aan gespoord tot grote voorzichtig heid. Polen is als verdedigings linie met Oost-Duitsland voor de Russen militair van de grootste betekenis. Dat zou verklaren de berichten, dat er rondom Polen troepen worden samengetrokken. Het heet ook, dat in Moskou de partij van Chroesjtsjev aan de verliezende hand is en dat het Molotov en de Stalinisten zijn, die de meeste macht uitoefenen. Maar maarschalk Zhoekov trekt aan de touwtjes. Blijkbaar vond hij Hongarije militair-politiek van zó grote betekenis, dat hij zijn naam als eerlijk soldaat eraan heeft gewaagd. HET POLITIELEGER. OOK IN ANDER OPZICHT zijn het voor de Verenigde Naties, welker jaarlijkse gewone assem blee min of meer onopgemerkt is geopend, drukke dagen geweest. Het denkbeeld om een politieleger naar Egypte te zenden, is met al gemene stemmen aanvaard, al heeft Egypte nog vele bezwaren gemaakt. Men heeft deze in elk opzicht gewogen, maar nu zijn dan toch de eerste delen van dit UNO-leger, dat onder leiding staat van generaal Burns, de voorzitter van de commissie die de wapenstilstanden bewaakte, uit Napels vertrokken. Frankrijk en Engeland zijn het ten opzichte van het ontruimen van hun posi ties tegenover dit leger nog niet geheel eens, de Zwitsers wensten niet te vliegen en men moet nog niet te veel op ontspanning reke nen. Een gevaarlijke Situatie werd afgewend, doordat enerzijds En geland en Frankrijk toestemden in een staken van het vuren, een verbod dat nog wel eens door de Egyptenaren is overtreden, en an derzijds Israël door aandrang van Eisenhower en van Engeland werd bewogen om Sinaï te ont ruimen en vermoedelijk ook de hoek rondom Gaza. Ben Goerion heeft het Israëlische volk uitge legd, dat het niet anders kon. In het aanvaarden van al deze middelen zien sommigen 'n soort München, wat tegenover Eden, die het uiterst moeilijk heeft ge had. niet geheel billijk lijkt. Als er een München is, dan danken wij dit aan de Engelse oppositie en vooral aan Amerika! Engeland en Frankrijk zijn het, ook blijkens de openbare uitlatingen in het parlement, niet geheel eens. Mol- let had het gemakkelijker dan Eden. want met uitzondering van de communisten stvnd geheel het parlement achter hem, terwijl Eden te doen had r»et een opposi- tië, die 'rondom in het land aan hang wekte. Het i* de vraag of, indien men aldus voor elke Rus sische dreiging buigt, die opposi tie niet binnen korter of langer tijd voor voldongen feiten zal ko men te staan, die freel wat erger zijn dan zij deAkt. OLIE FN* AMERIKA NU TREKT voomi de oliekwes tie de aandacht, al is ons voorge rekend, dat b.v. EiTgeland niet zo aan het wroeten was en is om het Nabije Oosten te beheersen. De Arabische vorsten mogen nu al len doen alsof zij Nasser willen helpen als straks de rekening wordt gepresenteerd, zal het er wel anders uitzien. Eisenhower is inmiddels herko zen. Met een kwantitatief groter meerderheid dan in 1952. Maar opnieuw hebben, ondanks alle in spanning van Eisenhower voor de G.O.P., de republikeinen t-a.v. het congres een nederlaag geleden. In senaat en huis blijven de de mocraten de baas. Dat betekent, dat zij aanspraak kunnen maken op de presidentschappen van alle commissiën, die in het congres veel belangrijker zijn dan de plé- naire zittingen. ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Eisenhower wil geen conferen tie van vier of vijf, zoals door Zwitserland wel wat ontijdig voorgesteld. Maar hij voelt voor lopig ook niet voor een conferen tie der drie westelijken, waarop Frahkrijk aanstuurde teneinde de breuk, die is ontstaan, te helen. Wel heeft hij maatregelen geno men, waardoor geheel de wereld door de Amerikaanse strijdkrach ten voortdurend paraat zijn. Wat dit betekent, zullen de Russen ook we] beseffen. En de vermindering van bewapeningen die Eisenho wer wilde trachten door te voe- •en, ook terwille van het even wichtig budget, is voorlopig van :1e baan VAN DER MANDERE „Onze luchtstrijdkrachten zijn thans zodanig verspreid, dat zelfs een verrassingsaanval op de vliegvelden waar deze zijn gesta tioneerd, niet voldoende zou zijn om een vergeldingsaanval van onze zijde te verhinderen. Men kan de NAVO het beste verge lijken met een hoogspannings installatie, waarop geschreven staat dat aanraking fataal is en zolang wij het de Russen duide lijk k" men maken dat een even- tue'e 'gressie van hun zijde zelf moord betekent, ben ik van oor deel dat wij geen vrees voor een oorlog behoeven te hebben". Aldus verklaarde generaal A. M. Gruenther, de geallieerde op perbevelhebber in Europa, die op 20 november a.s. zijn commando zal overdragen, op een vrijdag avond gehouden persconferentie. De NAVO houdt echter geen enkele dreiging in en van onze zijde is dan ook nimmer een aan val te verwachten, zo zei hij ver der. Wij weten dat er in een eventuele oorlog geen winnaar zou zijn en wij hebben genoeg leed in twee wereldoorlogen ge zien om geen nieuwe te wensen. Generaal Gruenther herinner - In het reeds vermelde commu niqué, dat na de „topconferentie" van Arabische leiders te Beiroet werd uitgegeven, staat dat in dien Groot-Brittannië, Frankrijk en Israël weigeren „onvoorwaar delijk en onmiddellijk" gehoor te geven aan de beslissingen van de Verenigde Naties en hun troe pen terug te trekken, de Arabi sche staten economische sancties zullen toepassen en de diploma tieke betrekkingen zullen verbre ken. Daarop volgde de waar schuwing voor mogelijk gewa pend ingrijpen. Elke Arabische staat zou „ogenblikkelijk en krachtens het recht op zelfverde diging artikel 41 van het V. N.- De Londense „Evening Stan dard" meldt, dat pïemier Eden is medegedeeld dat de waterlei ding van Port Said door sabotage is beschadigd, waardoor de drink watervoorziening van de bevol king en der Brits-Franse strijd krachten in gevaar komt. Het blad voegt hieraan toe, dat de Britse regering deze sabotage daad als een schending van de wapenstilstand beschouwt. De Britse admiraliteit maakte vrijdag bekend, dat inlichtingen zijn ontvangen volgens welke de Egyptische autori'eiten mijnen hebben laten leggen voor de ha ven van Alexandria- Voorts zouden door Egyptische sabotage nabij Kamara een gat in de dijken van het zoetwater kanaal zijn geslagen. Dit kanaal voorziet het gebied van het Suez- kanaal varr drinkwater. De Britten beschouwen deze sa botage als een intareuk op het be stand, waarvan overigens de Egyptische bevolking meer te lij den zal hebben dan de Britse en Franse troepen it Port Said en omgeving. handvest toepassen, dat handelt over economische sancties en het verbreken van diplomatieke be trekkingen. Men zou ook naar vermogen maatregelen treffen overeenkomstig zijn verplichtin gen krachtens artikel 2 van het gemeenschappelijke Arabische verdedigingsverdrag. De Arabische leiders eisen de onmiddellijke en onvoorwaarde lijke terugtrekking van de Brits- Franse troepen en van de Israëli sche strijdkrachten achter de grenzen der wapenstilstandsover eenkomst. Zij achten het voorts noodzakelijk de kwestie van het Suezkanaal welke op basis van de conventie van 1888 en van de resoluties van de Veiligheidsraad van 13 oktober j.l. moet worden behandeld van de aanval tegen Egypte gescheiden te houden. Waarnemers te Parijs wijzen erop, dat er niet gerept is van een „weigering vrede met Israël te sluiten". De deelnemers aan de conferentie hebben ongetwij feld deze kwestie voor later be waard om eerst eens af te wach ten hoe de besluiten van de V. N. worden uitgevoerd. de aan de stand van zaken in Europa in 1951 en legde er de nadruk op dat door het NAVO- verdrag de defensieve krachten thans 45 keer zo sterk zijn als toen. In 1957, zo verklaarde hij, zullen wij sterker zijn dan wij ons bij de oprichting van de NAVO in 1951 als doei hadden gesteld. In 1954 werd een nieuw concept voor de bewapening goedgekeurd op grond waarvan veel minder divisies noodzakelijk bleken. Het zou echter onjuist zijn te menen dat deze reeds ge reduceerde strijdkrachten in de toekomst opnieuw ingekrompen kunnen worden. Eén van de belangrijke doelen van de NAVO is, zo ging gene raal Gruenther verder, het de Russen duidelijk te maken dat een aanval gelijk zou staan met een zelfvernietiging. Onze lucht macht betekent een belaijgrijk element in deze politiek van af schrikking. Wij moeten steeds in staat zijn tot een vergeldings aanval over te gaan en moeten verder de vaste wil hebben dit vergeidingswapen ook inderdaad te hanteren indien er van de an dere zijde een aanval volgde. Ik ben ervan overtuigd, aldus de scheidende opperbevelhebber, dat indien wij reeds in 1939 een organisatie als de NAVO hadden gehad, de tweede wereldoorlog nimmer zou zijn uitgebroken. Gisteravond zat gen. Gruenther aan een banket aan dat hem door de regering werd aangeboden. Op dit banket waren o.a. aan wezig Z. K. H. Prins Bernhard, eerste minister W. Drees, de minister van Defensie ir. C. Staf, de minister van Financiën J. H. Hofstra, de Amerikaanse ambas sadeur H. Freeman Matthews en de staatssecretarissen van oorlog en van marine resp. M. F. J. Kra nenburg en vice-admiraal H. C W. Moorman. Generaal Alfred M. Gruenther, geallieerd opperbevelhebber in Europa, die op 20 november a.s. zijn commando zal overdragen is vrijdagmorgen op het marine vliegkamp Valkenburg in ons land aangekomen. Hij brengt een afscheidsbezoek aan Nederland. Generaal Gruenther groot kruis Oranje Nassau. H. M. de Koningin heeft vrij dagmiddag tijdens een ontvangst in het paleis Soesidijk de versier selen van grootkruis in de orde van Oranje Nassau aan generaal A. M. Gruenther overhandigd. De secretaris-generaal van de Ver. Naties Das Hanimarskjoeld, heeft vrijdag une ieien oenoemil voor een V. N. couiv.ï-ss.e uie een onderzoek zal instellen „naar de toestand die in Hongarije is ont staan door buitenlandse interven tie". De commissie zal verslag aan de algemene vergadering uit brengen. In de commissie zijn benoemd: de vroegere Noorse minister van justitie Oscar Gundersen, de In diase permanente afgevaardigde bij de Ver. Naties, Arthur Lall, en de vroegere Columbiaanse In een oproep tot de arbeiders zei de arbeidersraad o.m. het vol gende: „Bewust van cr.ze verant woordelijkheid jegens ons vader land en ons volk, die zo zeer heb ben geleden, moeten wij zeggen dat het, in het belang van de na tionale economie en om redenen van humanitaire en sociale aard en als gevolg van zekere omstan digheden, absoluut noodzakelijk is dat 't werk onmiddellijk wordt hervat. In deze tragische sit ratie gebieden uw gezonde verstand, uw geweten en uw hart u om, met 'behoud van uw rechten, op heden zaterdag 17 november weer aan het werk te gaan". „Wij verklaren plechtig, dat dit besluit niet betekent dat wij ook maar iets van de oogmerken en resultaten van onze nationale opstand opgeven. De onderhande lingen duren voort en wij zijn er van overtuigd, dat dankzij de we derzijdse krachtsinspanningen de hangende vraagstukken zullen worden opgelost. Wij vragen uw vertrouwen en uw eensgezinde hulp", aldus de arbeidersraad van Boedapest. Het radiostation wijdde voorts veel aandacht aan de jongste rede van maarschalk Tito. Grote stuk ken van deze toespraak werden voorgelezen. Radio-Boedapest heeft een be kendmaking van het Hongaarse ministerie van Landsverdediging uitgezonden, waarin wordt mede gedeeld dat alle leden van het Hongaarse leger, die zich niet in kazernes bevinden, zich uiterlijk achttien dezer te 19.00 uur moe ten hebben gemeld, willen zij niet als „deserteurs" worden be schouwd. Officieren en manschappen die dienst doen bij de in Boeda pest ingestelde nieuwe politie, behoeven zich niet te melden. Officieel is te Boedapest mede gedeeld, dat de Russen een aan tal Hongaren in drie konvooien uit de hoofdstad hebben wegge voerd. Het eerste konvooi is niet verder gekomen dan tot op en kele kilometers van Boedapest. „Hier zijn de betrokkenen onder vraagd en vervolgens, met uit zondering van zeven hunner, op vrije voeten gesteld", aldus deze officiële verklaring, waarin voorts wordt medegedeeld dat de twee andere konvooien zich thans te Zahony, aan de Hongaars-Rus sische grens, bevinden, waar de daarheen gevoerden thans wor den ondervraagd. Hier staat tegenover, dat don derdag j.l. uit Zahony in Boeda pest aangekomen spoorwegarbei ders hebben verzekerd zelf te hebben gezien, dat konvooien weggevoerde Hongaren over de Sowjet grens werden gebracht. Het Hongaarse politiek- is ge neigd eerder aan deze, Jan aan de officiële lezing geloof te hech ten. Vernomen wordt, dat kolonel Pal Maleter, die minister van Landsverdediging was in de af gezette regering-Nagy en die door de Russen gevangen werd genomen, toen hij, als lid van een Hongaarse delegatie, met hen on derhandelde, zich thans in Boe dapest op vrije voeten bevindt. Hij heeft zich echter niet met le den van de regering-Kadar in ver binding gesteld. Maleter is van huis uit com munist. In het begin van (Je Hon gaarse revolutie kre^g hij op dracht de opstand in cc Kilian- kazerne neer te slaan. Hij deed dit, doch keerde zich tnen tegen de Russen en werd zodoende de held der Hongaarse revolutie. Radio-Boedapest heert de ar beiders opgeroepen zio.i maan dagochtend a.s. wee> op hun werk te melden. Zij, dU. hieraan geen gevolg geven, zu'^en wor den ontslagen. Ook op de aibeiders van ver schillende andere bedrijfstakken is een beroep gedaan hei werk te hervatten. „Reuter" verneemt 1» Boeda pest van betrouwbare zijde dat de donderdag j.l. met premier Kadar Hongaarse arbeiderfeleiders, die donderdag j.l. met premier Kadar hebben beraadslaagd, door hun volgelingen uit hun functies zijn ontzet. Dit was geschied, omdat deze leiders er na de besprekingen bij de arbeiders op aangedrongen hadden het werk te hervatten. De arbeiders willen namelijk de al gemene staking voortzetten. Bij beschikking van de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid is voor het tijdvak van 16 november tot 1 december 1956 aan hoofden of bestuurders van ondernemingen vergunning ver leend in fabrieken of werkplaat sen op een dag gedurende een uur dan wel op twee dagen geduren de een half uur langer te laten werken, indien de opbrengst van dit overwerk wordt bestemd voor het fonds nationaal comité hulp verlening aan het Hongaarse volk. H Een correspondent van het Britse communistische blad „Dai ly Worker", Peter Fryer ge naamd, heeft na zijn terugkeer uit Boedapest ontslag genomen. „Geen eerlijke communist kan de waarheid over Hongarije nege ren", zei hij. secretaris-generaal van de orga nisatie van Amerikaanse staten Lleras. Zij zullen als deskundi gen van de Ver. Naties optreden en niet als vercegenwoordigers van hun regeringen. De V. N.-wooravoerder, die dit vrijdag in New York bekend maakte, verklaarde, dat de be noeming van de commissie niet beieKent, dat het denkbeeld om waarnemers van de Ver. Naties naar Hongarije te zenden opge geven is. Hongarije heeft tot ctusver toelating van V. N.-waar- nemers, als aanbevolen door de algemene vergadering geweigerd. Vrijdagmiddag heeft Prins Bern hard tijdens een koffiemaaltijd van de „Fraternité Mondiale" met vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfs- en zaken leven een rede uitgesproken. Aan deze koffiemaaltijd werd tevens het woord gevoerd door (oud-ministej-) prof. dr. F. Th. J. Rutten, president van de Neder landse sectie van de „Fraternité Mondiale". Deze instelling, in de Angelsaksische landen bekend onder de naam „World Brother hood", stelt zich ten doel de ver betering der menselijke verhou dingen en betrekkingen. Men werkt langs de weg van regionale en continentale groepen. Vooral het onderwijs wordt in de activi teiten van de „Fraternité Mon diale" betrokken. Aan de koffiemaaltijd van gis termiddag zat o.m. aan dr. Albert de Smaele, president van de cen trale economische raad van Bel gië, die eveneens een rede uit sprak. Na de maaltijd volgde de ope ning van de bespreking van het De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft don derdag met 47 tegen achttien stemmen bij veertien onthoudin gen besloten de kwestie over Ne derlands-Nieuw Guinea op haar agenda te plaatsen. De leden van de havenarbei dersbond I.L.A. te New York zü" donderdag te middernacht in sta king gegaan, waardoor het werk in de haven zo goed als verlamd De voorzitter van de I.L.A Bradley, had donderdagavond meegedeeld, dat 24.000 leden van de bond te New York het werk zouden neerleggen. Vooraansatande personen in de I.L.A. voorspelden, dat ook nog 35.000 havenarbeiders in andere havens aan de Atlantische oceaan en de Golf van Mexico in staking zullen gaan. Een woordvoerder van de bond schatte dat 54 schepen de haven nu niet kunnen verlaten. On danks de tussenkomst van afge vaardigden van de New Yorkse burgemeester, Robert Wagner, is de staking te middernacht van kracht geworden, toen de duur van het lopende arbeidscontract was verstreken. Dit contract was comité Consultatif Européen van de „Fraternité Mondiale", die tot vandaag in Krasnapolsky te Am sterdam zal worden gehouden. PRINSES BEATRIX SCHENKT BELANGRIJK BEDRAG VOOR HULPVERLEN IN G. H. K. H. Prinses Beatrix heeft vrijdag een belangrijk bedrag ge schonken aan het Nationaal Co mité Hulpverlening Hongaarse volk. reeds tweemaal verlengd. De ar beiders wensen een gunstiger loonregeling. In New Orleans, de tweede havenstad van de Verenigde Sta ten, zijn 10.00Q havenarbeiders in staking gegaan, in Boston 3000, een zelfde aantal te Baltimore. Ook te Norfolk (Virginia) en Newark (New Jersey) wordt ge staakt. De bond van havenarbeiders aan de kust van de Stille Oceaan heeft zijn 16.000 leden opgedra gen maandag het werk neer te leggen om de uitslag van de on derhandelingen over loonsver betering te vernemen. NOORDWESTELIJKE WIND. Vrijdagavond lag bij de zuid punt van Groenland een zeer diepe depressie. Ten zuiden van Ierland bevond zich nog steeds een vrij krachtig hogedrukgebied. Tussen deze twee druksystemen voeren zuidelijke winden voch tige subtropische lucht naar het zeegebied tussen IJsland en Schotland. Vrijdag boog deze st oming af in de richting van West-Europa. Over het nog be trekkelijk warme Noordzeewater bereikt de vochtige lucht ons met noordwestelijke winden. Plaatse lijke buien worden daarmee voor al de kustgebieden binnenge voerd. In het algemeen hadden deze buien vrijdag niet veel te be tekenen. Ook zaterdag zal dal niet het geval zijn. De enige ver andering in het weerbeeld in onze omgeving zal namelijk zijn dat de invloed van het hogedrukgebied ten zuidwesten van Ierland op hei weer bij ons nog iets steviger wordt. De kans op opklaringen wordt dan ook nog iets groter. De wind blijft noordwestelijk, zwak tot matig, en in het tempe- ratuursverloop komt nauwelijks wijziging. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Weinig verandering in temperatuur Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Weinig verandering in tempera tuur. Matige tot zwakke wind tussen west en noord. ZONDAG 18 NOVEMBER. ZUN MAAN Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.26 2.01 2.41 2.51 n.m. 1.40 2.15 2.55 3.05 op onder op ondei Nov MAANDAG 19 NOVEMBER. 17 8.05 16.48 16.16 7.03 v.m. n.m. 18 8.07 16.47 16.57 8.16 Breskens 2.05 2.19 19 8.09 16.46 17.50 9.24 Terneuzen 2.40 2.54 20 8.10 16.45 18.54 10.24 Hansweert 3.20 3.34 21 8.12 16.43 20.07 11.13 Walsoorden 3.30 3.44

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1