Het proces tegen Dr. John De olievoorziening van Engeland Wat brengt de Radio Razzia in Hoek van Holland VULPENNEN RECHTSZAKEN Derde zitting in zaak-De Braai I V. V. overweegt boycot van dienstverleningen en vervoer voor de Sowjet-Unie Wijziging van Iraakse politiek t. a.v. Israël Nog een miljoen uitgetrokken voor Wereldtentoonstelling TWEEDE BLAD Vrijdag 16 november 1956 11e jaargang no. 3923 Brief De koffie Bedrijfschap „Horeca" geen voorstander van zondagsrijverbod Max INDONESIË VERGADERING VAN PRODUKTSCHAP VOOR VEE EN VLEES Bespreking van de marktsituatie AMERIKAANSE MINISTER OVER OLIE VAN NABIJE OOSTEN Hangt West-Europa een ramp boven het hoofd Russische technici in Egypte terug naar het vaderland Het valt de Engelse olie maatschappijen nog steeds moeilijk de grote hoeveelhe den olie,1 die zij nodig heb ben, in de Verenigde Staten te kopen, zo schrijft de Fi nancial Times in een hoofd artikel. Mr. d'Ailly voorgesteld als directeur van de Nationale Handelsbank Mendes-France aan woord het Aanklacht tegen directeur C. B. R. DE STRIJD OM DE „HELGA BOLTEN" Het weer een grote tegenstander WANTOESTANDEN IN ENGELS KAMP Er zijn wantoestanden ge constateerd in en om het En gelse transitcamp te Hoek van Holland. Men had er reeds lang een vermoeden van, maar toen plotseling 't bevel kwam, dat de voorra den van de Naafi-kantine moesten worden gecontro leerd en bij het balans op maken belangrijke tekorten werden ontdekt, besloot de militaire politie van de En gelsen, de Nederlandse dou ane in de arm te nemen. In het geheim werden dan maatregelen voorbereid en deze hebben geleid tot een verrassende razzia, die zich niet alleen uitstrekt tot het kamp zelf, maar ook tot ver scheidene café's en wonin gen wan Nederlandse koks en kellners en ander perso neel, die in het kamp werk zaam zijn. VRIJE ZEEU De 29-jarige Ursula Gehrbrandt, assistente van dr. Wolfgang Wohlgemut, die er door dr. Otto John, het gewezen hoofd van de Westduitse tegenspionnagedienst van wordt beschuldigd hem, na verdoving, naar Oost-Duitsland te hebben ontvoerd, heeft deze ver klaring van de beklaagde, die thans voor het Westduitse fede rale gerechtshof, op beschuldi ging van hoogverraad, terecht staat, weersproken. Mej. Gehrbrandt verklaarde dat dr. Wohlgemut haar op de avond van de bewuste twintigste juli '54 had gevraagd zijn avond eten warm te houden en een kop koffie voor dr. Otto John te ma ken. „Laatstgenoemde maakte he lemaal niet de indruk zenuwach tig of gespannen, of in het alge meen in een gestoorde gemoeds- steldheid te verkeren. Integen deel, hiji geleek geheel normaal", zo verklaarde zij. Mej. Gehrbrandt zei dr. John nooit eerder gezien te hebben en niet geweten te hebben, dat hij hoofd was van het Westduitse „bureau voor de bescherming van de grondwet", „ik herinner mij echter wel dr. Wohlgemut eens terloops te hebben horen opmerken, dat dr. John het hoofd was van de Westduitse tegen spionnagedienst. Volgens Ursula Gehrbrandt was dr. John naar dr. Wohlge mut gekomen om te spreken over een medisch attest, dat Wohlge mut voor een kennis van John zou uitschrijven. Mej. Gehrbrandt zei, dat dr. Wohlgemut en dr. John het huis in West-Berlijn van eerstgenoem de te bijna negefi uur 's avonds hadden verlaten. „De volgende ochtend lag er een brief voor mij> van dr. Wohlgemut. Hij zei hier in met zoveel woorden dat dr. voor het bezloek van dr. John aan John, na een gesprek met genees-1 dr/ Wohlgemut de woning van heren van een door hem bezocht I laatstgenoemde had bezocht. La- Oostberlijns ziekenhuis de ter had dr. Wohlgemut verklaard, Charite" had besloten in het i dat de spreker een zekere Max door de communisten beheerste Wonseck was geweest. „Dit is de naam van een agent van de Oostduitse veiligheidspo litie", was het commentaar hier op van dr. Geier. Beklaagde dr. John was tijdens het procesverloop van woensdag ochtend, zenuwachtig en opge wonden. Zijn verdedigers, dr. Hans en dr. Gerhard Caemmerer (vader en zoon), „onden hem er verscheidene malen slechts met moeite van weerhouden zich in de procesloop te mengen. Oost-Duitsland te blijven .,De mogelijkheid bestaat dat men mij ervan zal beschuldigen dr. John hierin te hebben beïn vloed. Ik wil, tot een en ander is opgehelderd, nog in Oost-Duits land blijven. Wil je een dokter vragen mijn praktijk waar te ne men?", aldus de brief van Wohl gemut. Mej. Gehrbrandt was van me ning, dat dr. Wohlgemut in de nacht waarin hij met dr. John was vertrokken, naar zijn woning moest zijn teruggekeerd en daar de brief had geschreven. „De brief maakte een enigszins verwarde indruk op mij. Ik wist niet Zo gauw, wat ik er eigenlijk uit moest opmaken", verklaarde zij. In antwoord op vragen van de voorzitter van het hof, dr. Geier, verklaarde Ursula Gehrbrandt niets te weten van een verdo vend middel, dat in de koffie van dr. John zou zijn gedaan. „Slechts drie personen zouden iets met Hr^ohfpemuTedrk^hnnen8^- meent"dat een algemene distribu- dr. Wohlgemut, dr. John ik Ho oorl orpsehikter middel is, oo zelf", verklaarde zij. Het bestuur van het bedrijf schap „Horeca" heeft aan de mi nister van Verkeer en Water staat een brief gezonden, waarin het de minister dringend in over weging geeft, om indien de olie- en benzinepositie daartoe aanlei ding mocht geven, niet te willen grijpen naar het middel van een zondagsrijverbod. Het bestuur Mej. Gehrbrandt deelde het hof verder mede dat een man, die zich slechts als „Max" bekend maakte, ongeveer twee weken Tijdens de derde zitting in de zaak tegen de Nederlander De Tijdens de gisteren te Utredht gehouden openbare vergadering van het Produktschap voor Vee en Vlees is de marktsituatie be sproken. Medegedeeld werd, dat de richt prijs voor bacon is vastgesteld van 2,59 op 2,54 per kg. Daar door is de integrale kostprijs van 2,43 op 2,38 gekomen. De voorzitter van het Produkt schap, de heer Joh. de Veer, noemde de rundvleesmarkt zeer rustig. Er is een vrij behoorlijk aanbod, dat gesteund wordt door een vrij belangrijke import. Een matige export staat hier tegen over. Er werd in de afgelopen week 141 ton rundvlees geëxporteerd en 400 ton geïmporteerd. De kwaliteit van de import koeien noemde de heer De Veer niet bijzonder. Vele koeien zijn schrikbarend vet. Ook op de gebruiksveemarkten kent men aanvaardbare prijzen. Wat de varkensmarkt betreft werd medegedeeld, dat de verla ging van de gewichtsgrenzen heeft geleid tot een teruglopen tie een geschikter middel is, op-van de P^uktie met 25 pr<xent. dat, aldus het bedrijfschap, met eenzijdig één categorie van de be volking, de Horecaondernemers, ernstiger wordt getroffen, dan 't resterende deel. Het bestuur vestigt de aan dacht van de regering op de er varingen, die met zulk een ver bod in het verleden zijn opge daan, waarbij, naar het bestuur mededeelt, aan de Horeca-be- drijfstak zeer grote schade is toe gebracht. In een redevoering, gehouden tijdens de jaarvergadering van het American Petroleum Institute te Chicago, heeft de Amerikaan se minister van Binnenlandse Za ken, Fred Seaton, woensdag ver klaard, dat West-Europa een ramp boven het hoofd hangt, in dien het permanent van de olie in het Nabije Oosten zou worden af gesneden. Naar hij zeide is het van het grootste belang, dat de olie uit het Nabije Oosten beschikbaar blijft voor de wereldmarkten. Dit betekent, dat het van belang is, dat Amerika blijft streven naar vrede en blijft bijdragen tot het handhaven van de produktie en de exploraties in het Nabije Oos ten. De landen in dit gebied staat economisch achteruitgang te wachten, indien zij hun olie niet kunnen verkopen. Deze landen weten, dat hun olievelden waar deloos zijn, indien zij niet beschik ken over de grote markten van het westen. Dit wederzijdse be lang is een van de voornaamste redenen, waarom gehoopt kan worden op vrede in het Nabije Oosten, aldus minister Seaton. Een garage en reparatie-inrich ting van het transportbedrijf Tim merhuis te Vriezenveen is woens dagmiddag door brand verwoest. De brand ontstond na een explo sie van een lasapparaat. Het vuur greep buitengewoon snel om zich heen. Een kraanwagen, de caros- serie van een vrachtauto, alsmede machines, banden en allerlei ma teriaal gingen verloren. De ga rage brandde geheel uit. Men was tegen brand verzekerd. Het Italiaanse persbureau „Ansa" meldt dat de Sowjet-Unie j tien Belgische vliegtuigen heeft Braai, die beschuldigd wordt van gehuur(j voor ,het overbrengen ondergrondse activiteiten, hebben van 200 thans fn Soedan verblij- vier getuigen a charge verklaard, vende Russische technici naar dat zij beklaagde hadden gezien, RuDs^d'echnici bevonden zich in toen zij zelf nog leden waren van Egypte, waar zij als instructeur Toch is, volgens de heer De Veer, de Engelse markt nog overvoerd. Hij acht het noodzakelijk dat het aantal baoonvarkens niet wordt verhoogd voordat de huidige voorraden zijn opgemaakt. Volgens het blad worden de po gingen van de oliemaatschappij en belemmerd door het ontbreken van een duidelijke leiding van de Amerikaanse regering voor de olieproducten aan de Golf van Mexico. De Amerikaanse interna tionale oliemaatschappijen voor zien eerst in de behoeften van haar Europese dochtermaatschap pijen en dekken zich tegen de te verwachten daling van haar eigen aanvoer uit het Nabije Oos ten, alvorens haar in het gebied van de Golf van Mexico beschik bare olie aan te bieden. De Engelse maatschappijen ge loven echter, dat de situatie beter zal worden en blijVen daarom tankschepen naar de Verenigde Staten zenden met een vervoers capaciteit, die groter is dan de hoeveelheid olie, die zij tot dus verre hebben kunnen kopen. Moeilijkheden in de olievoor ziening, die wellicht tot gevolg zullen hebben, dat het huidige systeem van vrijwillige rantsoe nering zal moeten worden ver vangen door gedwongen rantsoe nering, indien 't Suezkanaal niet tamelijk spoedig wordt heropend, zijn niet de enige gevolgen van de crisis in het Nabije Oosten. Het tekort aan scheepsruimte, dat ontstaan is door de noodzaak de schepen rond Kaap de Goede Hoop te laten varen, heeft reeds geleid tot een prijsstijging van de marktprijzen van een aantal pro- dukten, zoals tin, cacao, rubber en thee. Dit tekort aan scheepsruimte begint ook al zijn invloed op de Engelse uitvoer van auto's te doen gevoelen. Werden de En gelse autofabrikanten in het be gin van dit jaar getroffen door een sterke achteruitgang van de buitenlandse vraag naar hun auto's, thans ondervinden zij grote moeilijkheden bij de uitvoe ring van de buitenlandse bestel lingen, die hun verkoop-organisa ties met moeite hebben weten te verkrijgen. De Vauxhall Company maakte maandag bekend, dat de verzen ding van auto's naar Egypte, Sy rië, Israël en Jordanië geheel is gestaakt en dat het verkrijgen van scheepsruimte voor de ver zending van auto's naar andere delen van de wereld een moeilijk vraagstuk is geworden. Onge veer 8000 arbeiders van de maat schappij hebben in verband hier- mede mededeling ontvangen, dat hun werkweek is verkort tot vier en een kwart dag per week. In de gehele Engelse industrie wordt de vrees gekoesterd, dat de huidige vertragingen en moeilijk heden, gecombineerd met de waarschijnlijkheid van hogere vrachtkosten voor Engeland het volkomen verlies van bepaalde overzeese markten zullen beteke nen, daar de concurrenten niet stil zitten. de Darul Islam. Een van hen getuigde, dat hij De Braai had gezien in gezelschap van Kartosuwirjo, de leider van de Darul Islam. Ook zeiden deze getuigen, dat zij De Braai strafbare daden had den zien plegen. Het landgerecht in Madjaleng- ka zal maandag a.s. het proces voortzetten. bij de opleiding van Egyptische troepen en voor het onderhoud van door de Russen geleverd oor logstuig werkzaam waren. Zij weken, na de Brits Franse lan dingen in de Suezkanaalzone, naar Soedan uit. Zondag j.l. zijn reeds de eerste twintig van deze technici in Rome aangekomen. Zij vertrokken de volgende dag, via Amsterdam, naar Moskou. Een officiële Iraakse woord voerder heeft dinsdag in Bagdad verklaard dat volgens de Iraak se regering „vrede in het Mid den-Oosten onmogelijk is, zolang de staat Israël bestaat". „Alleen door Israël van de kaart van het Midden-Oosten te vegen en de Arabische vluchte lingen hun land in Palestina te rug te geven kan een rechtvaar dige oplossing worden bereikt". „De Iraakse regering hoopt, dat de landen die met de Arabi sche staten bevriend zijn en die onlangs de Israëlische aanval op Egypte hebben veroordeeld, hun goede wil zullen bewijzen en dit standpunt zullen steunen", zo zei hij. Voorheen heeft Irak de Ver. Natie-politiek gesteund en de verlening van Palestina ,in een deel voor Israëliërs en een deel voor Arabieren erkend. De wij ziging van het Iraakse standpunt is door de Iraakse regering mee gedeeld aan alle diplomatieke vertegenwoordigingen in Irak. Het internationale verbond van vrije vakverenigingen (I.V.V.V.) overweegt tot steun van de Hon gaarse vrijheidsstrijd een boycot door de vakverenigingen in de gehele wereld van alle dienstver leningen en vervoer voor de Sow jet-Unie, zo deelde de president van het I.V.V.V., Omer Becu, dinsdag op een persconferentie te Stuttgart mede. Het verbond .denkt niet alleen aan vervoer van allerlei aard, of het laden en los sen van schepen, maar ook aan boycot van herstelwerkzaamhe den en bouwen van schepen voor Russische rekening. Vandaag zal te Hamburg de be slissing genomen worden door de sub-commissie van het bestuur van het I.V.V.V., de uitvoerende commissie van de Europese re- gionale vakverenigingsorganisa tie en de uitvoerende commissie van de internationale transport arbeiders federatie. Deze bijeen komst te Hamburg vertegenwoor digt 56 miljoen vakverenigings leden in 83 landen. Aan een in de maand januari a.s. te houden buitengewone alge mene vergadering van aandeel houders der Nationale Handels bank N.V. zal worden voorgesteld de heer mr. A. J. d'Ailly te be noemen tot directeur. Hiermede wordt voorzien in de vacature welke in de directie is ontstaan door het aftreden van de heer H. E. Moquette op 27 juli j-1- Bovenstaand woensdagmiddag ontvangen officieel communiqué van de directie der Nationale Handelsbank N.V. bevestigd hier mee, dat het in de bedoeling ligt van de burgemeester van de hoofdstad na zijn aftreden per 1 januari 1957 terug te keren in de bankwereld, waarin hij vóór zijn benoeming tot burgemeester ja renlang werkzaam is geweest, het laatst als directeur van de Neder - landsche Bank. De Nationale Handelsbank, tot 14 juli 1950 genaamd Nederlands- Indische Handelsbank, heeft haar hoofdkantoor te Amsterdam en te 's-Gravenhage en Erkende Autorijschoolhouders" jrunieiuam Zij heeft vele vesti- B. E. A. is bij aangetekend schrij- êmpn m Indonesië en Oost Azie, ven bij de officier van justitie te vertegenwoordigers in Londen en Den Haag tegen de directeur van New York- en voorts een dochter- Door de „c.v. Coöp. Bond vanlkant°r®n Autorijschoolhouders" Rotterdam. Zij Blijkens een aanvulling op het hoofdstuk 2a der rijksbegroting 1956 wil de regering dit jaar IY2 miljoen gulden uittrekken voor de Nederlandse inzending naar de wereldtentoonstelling in Brussel in 1958. In de toelichting op deze wijzi ging wordt gezegd, dat toen de rijksbegroting voor het dienst jaar 1956 werd vastgesteld, nog niet over voldoende gegevens werd beschikt over de omvang van de in 1956 door de stichting wereldtentoonstelling Brussel '58, lingsterrein reeds dit jaar zou aanvangen. Aangezien het evenwel uit or ganisatorisch en financieel oog punt ongewenst zou zijn de bouw van deze paviljoens te vertragen door gebrek aan middelen, is ver hoging voor 1956 van dit artikel nodig. Hiermede wordt gebleven binnen de totale raming der rijks bijdrage van 6.000.000,ver- Ook zijn instructies gezonden aan de Iraakse afgevaardigde bij de Ver. Naties. De Iraakse am bassadeur in Libanon heeft op dracht gekregen de wijziging van de Iraakse politiek ter kennis te brengen van de Arabische staats hoofden die op het ogenblik in Beiroet besprekingen over de toe stand in het Midden-Oosten voe ren. Op de Atlantische Oceaan daar wordt nog altijd strijd gevoerd om het behoud van het Duitse s.s. „Helga Bolten", dat zoals men weet, terwijl het in zinkende toe stand verkeerde, door de beman ning is verlaten. Het zit de bergers van L. Smit en Co niet mee wat het weer be treft, maar de kapitein van de zeesleepboot „Oceaan" is nog niet pessimistisch gestemd. De voor naamste tegenslag bestond daar in, dat opnieuw een gedeelte van luik 2 tijdens stormweer is inge slagen, waardoor de overslaande zeeën weer vrij spel hadden. Men vordert echter, zij het uiterst langzaam, in de richting van de Azoren. De leider van de Franse radi cale partij, Mendes France, heeft dinsdagavond gepleit voor het houden van een conferentie van de grote vier voor het oplossen van de „hangende kwesties". Hij zei op een bijeenkomst van de radicale partij te Parijs, dat Frankrijk het initiatief tot een dergelijke conferentie dient te nemen. Mendes-France oefende kritiek' op de Brits-Franse actie in Egyp te. Volgens hem is door het Brits. Franse optreden de Arabische coalitie versterkt en de leiding van de Arabische wereld in Rus sische handen gekomen. De toestand in Algerië is ge vaarlijker dan tevoren „en Nasser ziet er niet uit als een verslagen man", aldus Mendes-France. het Centraal Bureau voor de af gifte van rijvaardigheidsbewijzen, de heer H. Westerlaken, 'n klacht wegens laster ingediend. De heer Westerlaken zou vol gens een courantenverslag onder het hoofd „C. B. R. noemt critiek door rijscholen rancune", onware mededelingen hebben gedaan tij dens een vergadering. (Naar de heer Westerlaken ons verklaarde heeft hij nimmer op een vergadering over de onder havige coöperatie gesproken). De officier van justitie zal deze klacht t.z.t. aan een onderzoek onderwerpen. NATTERMANN5 ELIXIR '-•«VS* PER FLACON Lost het taaiste slijm op! maatschappij in Canada, Mercantile Bank of Canada. The Fa P. J. VANDESANDE. Volgens een van de vele ge ruchten, die te Belgrado de ron de doen, zou president Tito zijn uitgenodigd om vrijdag te Boeda pest een gedachtenwisseling te hebben met Chroesjtsjef, Soeslof en Mikojan. Aan dit overleg zou misschien ook de Poolse leider Gomulka deelnemen. POLITIERECHTER VELT „UITZONDERLIJK GEK VONNIS" „Met je bekentenis heb je me ontwapend en daarom zal ik een uitzonderlijK gek vonnis uitspre ken". Dit zei de Amsterdamse po litierechter, mr. L. de Bleoourt, woensdag tegen de 37 jarige koopman A. G. P., volgens de Amsterdamse recherche bijge naamd „sterke Bertus", die na 'n eis van twee maanden gevange nisstraf door mr. De Blecourt 'n geldboete van 50 subs. 10 dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maan den met een proeftijd van drie jaar opgelegd kreeg. „Sterke Bertus" gaf de drie fei ten in de dagvaarding volmondig toe. Hij had op 14 juli een café houdster uit de Sint Jansstraat te Amsterdam een trap tegen de buik gegeven, zodat de vrouw door een ruit viel. Drie weken la ter had hij in het café een bar kruk naar de vrouw geslingerd, die daardoor een bult op het voor hoofd kreeg. De kruk was ook door het glaswerk achter de bar gegaan en had een en ander ver nield. Op 12 september tenslotte had hij de vrouw een stomp te gen het hoofd gegeven. Over dit laatste feit zei de koopman, dat hij toen aangevallen was door de vrouw en haar echtgenoot. En dit alles was gebeurd omdat de koopman, zoals hij vertelde, een vordering van 1700 op het echt paar had. „Ze beloofden steeds weer te betalen en als ik dan kwam belden ze de politie op". Toen de officier, mr. W. Tonc- kens, hem toevoegde „er is een andere manier om dan uw geld te krijgen" luidde het antwoord: „Ja, maar ik had geen bewijzen". Na de 12 september is de ver dachte niet meer naar het café gegaan: „Het helpt me toch niets". ZATERDAG 17 NOVEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.15 Koorzang; 7.45 Mor gengebed. 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Voor de kleuters; 9.55 Hoogmis; 11.30 Voor de zie ken; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Musette orkest; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nws; 13.20 Orkest; 14.00 Voor de jeugd; 14.20 Engel se les; 14.40 Boekbespreking; 14.50 Gemengd koor. 15.10 Kroniek van ACTEUR JOHAN SCHMITZ KREEG ONGELUK De 46-jarige Amsterdamse to neelspeler Johan Schmitz (ver bonden aan de Ned. Comedie) is dinsdagmiddag op het kruispunt Van Oostadestraat2e Van der Helststraat in Amsterdam Zuid op zijn bromfiets aangereden door een personenauto, welke hij geen - voorrang verleende. Met een her- meerderd met de mogelijk nood- senschuddi#g, hoofdwonden en zakelijke deelneming in een ga- schaafverwondingen aan zijn be- rantiefonds van ƒ1.500.000,!nen js ^jj jn het Onze Lievevrou- De regering heeft voorts ge- wegasthuis opgenomen, meend, de kosten van de onthul- De heer Scnmitz kwam op de afdeling Nederland, te verrichten i ling van het nationale monument motorkap van de auto terecht, werkzaamheden. Evenmin was te Amsterdam voor haar reke- waarvan de bestuurster zo schrok toen te voorzien, dat de bouw van 1 ning te moeten nemen tot een be- i dat zij tegen een geparkeei de de paviljoens op het tentoonstel- I drag van 25.000, kraanwagen opreed. De razzia heeft tot resultaat gehad, dat er hoeveelheden drank, Isigaretten, vulpennen, aanstekers, textiel en Britse militaire betalingsmiddelen in beslag zijn genomen. Groot waren die hoeveelheden niet, maar de wantoestanden moe ten zich ook uitstrekken over een verloop van jaren. Hoek van Holland werd 'die zondagavond onverwacht opge schrikt door de komst van over valwagens en douaneambtenaren, die niet in Hoek van Holland ge stationeerd zijn. De Hoekse dou ane had n.L voor deze gelegen heid speciale versterking aange vraagd. Café's werden geblokkeerd, de aanwezigen gevisiteerd en arres taties verricht. Onder de arres tanten bevonden zich ook enkele Britse militairen. Waar het om gaat, zijn voor namelijk artikelen, die ten be hoeve van de Britse militairen accijnsvrij zijn, zoals sigaretten, whisky, cognac, gin e.d. koop textiel en gebruiksvoorwer pen van Britse militairen kon be trekken. Het moet zelfs mogelijk zijn geweest als burger de can- tine te bezoeken en daar b.v. een glas whisky voor een kwartje te bestellen. De Nederlanders, die zondag avond de dupe van de razzia wa ren, zijn inmiddels weer op vrije voeten gesteld. De Engelsen wor den disciplinair gestraft. De Nederlandse douane schat het aantal sigaretten, dat in de loop der jaren buiten het kamp werd gesmokkeld, op enkele hon derdduizenden. Zij gingen voor één gulden de 20 stuks van de hand en voor de dranken werden fantastisch lage prijzen betaald. Men wijt deze toestanden aan het feit, dat er in het kamp on voldoende controle werd uitge oefend, niet alleen aan de poorten maar ook administratief. De Engelse militaire politie stelt intussen ook een onderzoek in, of er behalve van smokkel ook van diefstal sprake kóm zijn. Intussen heeft de commandant van het transitcamp een dagor der uitgevaardigd, waarin be- I paalde café's met name worden Naar men ons verzekerde was genoemd, waar Britse militairen het in Hoek van Holland een pu- zich niet meer zullen mogen op- bliek geheim, dat men ook goed- houden. letteren en kunsten; 15.35 Har monie-orkest; 16.00 De schoon heid van het Gregoriaans; 16.30 Voor de jeugd; 17.10 Ballroomor- kest; 17.35 Lichte muziek; 18.15 Journ. weekoverzciht; 18.25 Gr.; 18.30 Pari. overzicht; 18.40 Lichte muziek; 19.00 Nws; 19.10 Gram.; 20.10 Lichtbaken; 20.30 Act.; 20.45 De gewone man; 20.50 Gevar. progr.; 22.10 Cabaret; 22.35 Wij luiden de zondag in; 23.00 Nws; 23.15 Nws in Esperanto; 23.22 Gr. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 De Ontbijtclub; 9.00 Voor de vrouw; 10.00 Causerie; 10.05 Mor genwijding; 10.20 Lichte muziek; 10.50 Buitenl. overzicht; 11.05 Ca baret; 11.35 Tenor en piano; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land - en tuinbouwmed.; 12.33 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Vara-varia; 13.20 Or kestconcert; 13.45 Sportpraatje; 14.00 Voor de jeugd; 14.35 Nieuwe gram.; 15.00 Brabants progr.; 15.25 Oratorium; 16.20 Klankb.; 16.40 Lichte muz.; 17.05 Weekjournaal; 17.30 Gram.; 17.45 Ome Jan neemt afscheid van Zonnestraal; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Amus muz.; 18.45 Regeringsuitz.; 19.00 Artis tieke staalkaart; 19.30 Caus.; 19.40 Idem; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevar. progr.; 22.00 Soc. comm.; 22.15 Weense muz.; 22.40 Caus.; 23.00 Nieuws; 23.15 Wereldkamp. dam men; 23.20 Gram, BRUSSEL: 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.35 Gesproken aperi tief; 12.45 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.11 Radio-almanak; 14.30 Ra- diojourn.; 15.00 Gram.; 15.15 Ac- cordeonspel; 15.30 Gram.; 15.45 Accordeonspel; 16.00 Gram.; 16.15 Orkestconcert; 16.45 Engelse les; 17.00 Nws; 17.20 Liturgische zan gen; 17.30 Gevar. muz.; 18.00 Gr.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Zang; 19.45 Gr.; 20.00 Marsmuz.; 21.30 Amus. ork.; 22.00 Nieuws; 22.11 Orkestconc.; 23.00 Nws; 23.05 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 5