Uit de Provincie jCe&ecs die s-cUtif mm, Zeeuws particulier initiatief wil vluchtelingen ontvangen AGENDA BEURSOVERZICHT Hilary op eigen wieken Gemeente Terneuzen Voorzover thans bekend aai de tweede groep van 650 Hongaarse vluchtelingen, geheel of voor het grootste gedeelte, in Zeeuwse D.A. W.-kampen worden gehuis vest. Het schijnt wel vast te staan, dat in het kamp Stoof- polder bij Bruinisse gezin nen zullen gehuisvest wor den. Van het kamp te Burgh- sluis is" dit nog niet geheel zeker, evenmin van t kamp te Biggekerke op Walche ren, dat in orde is gemaakt voor de tijdelijke huisves ting van ongehuwde Hon gaarse vluchtelingen. Over de onderbrenging in kampen is men in Zeeland niet erg te spreken, aange zien men van oordeel is, dat hier voorrang gegeven dient te worden aan het particu lier initiatief, dat al*tal van woningen heeft aangeboden. Boottrein Amsterdam-Hoek van Holland spoorbrug te Maassluis ontspoord op TERNEUZEN. AXEL. RETRANCHEMENT. SLUIS. Ex-Koningin Elizabeth van Griekenland gestorven De Commissaris der Koningin, ihr. mr. A. F. C. de Casembroot, beeft woensdagmiddag tijdens 'n persgesprek aan dit ongenoegen uiting gegeven. Als oorzaak van dezfe gang van zaken zag hij onenigheid tussen een aantal departementen, die in de interdepartementale com missie voor de vluchtelingen zijn vertegenwoordigd. Na urenlange discussies werd uiteindelijk een soort van compromis bereikt, waarbij de eerste groep vluchte lingen wordt ondergebracht in gelegenheden van de Nederlandse federatie voor vluchtelingenhulp, terwijl ontvangst en verzorging van de tweede groep zonder na dere opgave van redenen en dui delijke motivering in de ambte lijke sfeer wordt gehouden. De Commissaris had er alle oegrip voor, dat deze mensen in eerste instantie op een centrale plaats medisch en zonodig poli; aek worden onderzocht, maar hij kon niet begrijpen, dat daartoe huisvesting in kampen als op Schouwen-Duiveland, die geiso leerd liggen, nodig is. Over plaat- ten als b.v. Domburg, waar tij dens dit jaargetijde een groot aantal pensions leeg staan en waar vele Inwoners door hun con- lacten met toeristen vreemde ta iga spreken, is 2jelfs niet eens ge sproken. Het motief, dat de be volking zou zeggen: „Zijn de dampen soms niet goed genoeg voor de vluchtelingen en wel voor de eigen Nederlandse arbeiders werd door de Commissajns ver worpen. Hij merkte op, dat deze vergelijking niet opgaat: de ar beiders zijn er voor hun werk, de vluchtelingen die zeker de eerste üjd geen werk zullen heb ben moeten er wonen. Maar het belangrijkste is, dat het par ticulier initiatief gereed staat om deze vluchtelingen met open ar men te ontvangen. Bekend is o.a., dat de gemeen te Vlissingen 25 woningen die door de bevolking zullen worden gemeubileerd) beschikbaar wil stellen en dat de Zuid Nederland se Bouw- en Handelscombinatie 25 nieuwe huizien, die volgende week gereed komen, ter beschik king wil stellen, waaraan een ge- flik aantal binnen enkele maan den. na het gereed komen, kan worden toegevoegd. Deze onder neming wil voorts kredieten ver strekken voor de inrichting der huizen, Hongaren in haar fabriek te werk stellen en bemiddeling verlenen bij het onderbrengen van 12 Hongaarse wezen. Woningen zijn ook aangebo- boden door Heinkenszand, Hon tenisse, Biervliet, Waarde en Burgh (vijf Oostenrijkse ge schenkwoningen). Ook de per soneelsvereniging van de P. Z. E. M. wil twee zomerhuizen be schikbaar "stellen voor Hon gaarse gezinnen. De Commissaris deelt voorts mede, dat is opgericht het pro vinciale comité „Hulp aan Honga rije" (onder zijn leiding), dat de verschillende activiteiten zal co- ordineren, bemiddelend zal op treden bij de huisvesting der Hon gaarse vluchtelingen en bij het vinden van een plaats in het ar beidsproces e.d. In een brief van de Commissaris aan alle burge meesters en verschillende instel lingen heeft hij geadviseerd de opbrengst van eventueel nog te houden kollektes en inzamelingen voorlopig nog even vast te hou den, indien men tenminste niet een bepaalde voorkeur heeft voor overmaking van het bedrag aan het Rode Kruis of het nationaal comité voor hulp aan Hongarije. De overweging is n.l., dat mo menteel nog niet bekend is, wie het ingezamelde geld straks het hardst nodig zal hebben. Nu vele Hongaarse vluchtelingen naar Zeeland komen, is het zeker niet uitgesloten, dat zSj, b.v. bijl de in richting van een huis, geld behoe ven. Of het eenmaal aan het Rode Kruis of aan genoemd comité overgemaakte geld daarvoor mag worden* gebruikt, is uiteraard nog niet bekend, maar als men in Zee land zelf over de nodige contan ten beschikt, is het in ieder geval niet nodig op genoemde instellin gen een beroep te doen. Het co mité zal zaterdagmorgen in de Statenzaal officieel worden geïn stalleerd. |j{ HAARLEM STELT VIJF WONINGEN BESCHIKBAAR VOOR HONGAARSE VLUCHTELINGEN. Burgemeester en wethouders van Haarlem hebben besloten voor het opnemen van Hongaarse vluchtelingen een vijftal wonin gen ter beschikking te stellen. Het ligt in de bedoeling aan de onder te brengen gezinnen ver zorging te bieden in sociaal, me disch en onderwijskundig opzicht, voor zover deze voorzieningen niet reeds door andere instellin gen worden verzekerd. Aangezien nu nog niet valt te ovepzien wel ke maatregelen nodig zijn, zullen B. en W. in de eerstvolgende ver gadering van de gemeenteraad voor bestrijding van de eerste kosten van deze hulpverlening vragen een krediet van 10.000 beschikbaar te stellen. WERKSTER STAL GELD EN SIERADEN. De 40-jarige werkster J. G. van der B.—F. uit Den Haag heeft bij haar werkgeefster 380 en gou den sieraden ter waarde van 1000 gulden weggenomen. De sieraden had zij beleend voor 240 gulden. Woensdagavond tegen half elf is op de brug over de haven aan ée Govert v. Wijnkade te Maas sluis de boottrein van Amsterdam .-.ar Hoek van Holland die uit vijf treinstellen bestond, ont spoord. Een enorme ravage werd aangericht, maar gelukkig liepen slechts twee personen lichte ver- vondingen op. Het waren passa giers van Engelse nationaliteit, die ter plaatse verbonden konden worden. De trein, die niet te Maassluis stopt, reed volgens inzittenden met een snelheid van ongeveer 90 km per uur. Toen het voorste ge deelte op de brug reed, begon de trein als het ware te springen en werden alle passagiers hevig door elkaar geschud. Plotselnig choot de trein uit de rails en liep langs de rechterzijde van de spoorbaan door steeds vaart verminderend. Ben bolkpost moest wijken voor het geweld van de aanstormcr.de trein en werd als een blokje hout opzij geschoven, waarbij hij nogal beschadigd werd. De trein raakte vervolgens een grote mast, die voorkwam dot hij ia de rechts van de spoorbaan gelegen sloot terechtkwam. Waggelend kwam de trein tot stilstand, na door al deze esca pades een geweldige ravage te hebben veroorzaakt. Alle rails waren verbogen of geknapt, bo- vendraden hingen naar beneden, rails op brug hingen boven het water, dwarsliggers waren losge woeld en gebroken als lucifers, en een wagon was geheel van zijn onderstel geschoven. Ook de kop peling tussen het eerste en het tweede treinstel was gebroken en daardoor waren de stellen een eindje van elkaar af komen te staan. De passagiers, die natuurlijk geweldig waren geschrokken, wa ren blij dat de afloop voor hen allen zo gelukkig was. De brandweer van Vlaardingen was spoedig ter plaatse en stelde schijnwerpers op, en deskusdigen van de spoorwegen, bij wie ir. F. Q. den Hollander, president-direc teur, namen de schade in ogen- shouw. Door het ongeval was het trein verkeer in beide richtingen ge stremd. De passagiers van de verongelukte trein en van drie daar achter komende, eveneens v.oor Hoek van Holland bestemde D-treinen, werden met autobus sen naar Hoek van Holland ge^ bracht, waar de nachtboot naar Harwich op hen wachtte. Ook vandaag zal, naar het zich laat aanzien, het verkeer tussen Rotterdam en Hoek van Holland de hele dag met bussen moeten worden onderhouden. Plotseling overleden. Gistermiddag te ongeveer kwart over één werd de 66-jarige heer H. de Jonge, wonende in de Nieuwediepstraat, tijdens een wandeling in de Westkolkstraat, op het trottoir bij het café van de heer Meeusen door een hartver lamming getroffen. Dokter Bos, die in allerijl ver wittigd was, kon slechts de dood constateren, waarna het stoffelijk overschot door de politie naar de woning in de Nieuwediepstraat werd vervoerd. Uitvoering Jeugd verenigingen. Woensdagavond was door de Jeugdcommissie der Ned. Herv. Kerk in het gebouw aan de Kerk hoflaan een familie-avond geor ganiseerd. De voorzitter der commissie, de heer D. Waverijn, opende de vergadering en zette het doel de zer avond uiteen. Direct daarna werd met bet af werken van het afwisselende pro gramma begonnen. Na geslaagde reidansen door leden van de Meisjesvereniging en een skets van de Jongensclub van Driewegen werd met enthou siasme een gelegenheidslied ge zongen. Daarna trad de muziek- club „Nieuw leven" onder leiding van de heer Lensen, voor 't voet licht, waarna er een gezellige pauze was. Toen volgde het toneelstuk „De Ploegbaas", dat met grote aan dacht werd beluisterd. Nadat „Nieuw leven" zich nogmaals had laten horen kwam de sluiting. Vicaris Lalleman zegde alle medewerkers, zowel in de zaal als daarbuiten hartelijk dank voor het gebodene en de verleende me dewerking. Na het slotlied en dankgebed sloot hij de vergade- ring. De verschillende clubleden heb ben zeer hun best gedaan iets goeds te bieden en zijn daarin ze ker geslaagd. Het gebodene had een veel grotere opkomst ver diend. Viering- 30-jarig bestaan Fanfare ,,Hosanna" Het was voor de Christelijke fanfare .Hosanna" een hoogtij dag- In het R.K. Gezellenhuis in de Walstraat, dat door haar ook ge bruikt wordt als repetitielokaal, was men bijeengekomen voor de herdenking dat zij dertig jaar ge leden heropgericht werd. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van Psalm 103 en het lezen van een gedeelte van Numeri 10, waarna de voorzit ter, de heer J. Ie Feber, voorging in gebed. De voorzitter herinnerde in zijn uitvoerig openingswoord aan de moeilijke tijd die „Hosanna" heeft doorgemaakt. Het corps werd op gericht in 1907 zodat, indien er geen kink in de kabel was geko men, de vereniging het volgend jaar een halve eeuw zou hebben bestaan. Na de eerste wereldoorlog kon men maar moeilijk op gang ko men en het zou zelfs 1926 wor den eer er een wending ten goe de kwam. Toen werd n.l. in Axel een zangersfeest georganiseerd, waarvoor de medewerking van een muziekgezelschap noodzake lijk was. Dank zij de medewerking van de muziekvereniging uit Groede kon deze moeilijkheid overwon nen worden. Toen werd echtei ook het gemis gevoeld en werden de handen ineen geslagen. Met succes, want „Hosanna" ontwaak te uit haar jarenlange slaap en werd op 3 november 1926 her opgericht. De toen nog 21-jarige heer P. Brakman werd tot directeur be noemd, zodat ook hij thans zijn 30-jarig jubileum als zodanig mag herdenken. Het behoeft niet ge memoreerd te worden hoe uiter mate dankbaar wij hem zijn, het geen de leden op duidelijke wijze hebben doen blijken door de aan bieding van een vulden met in scriptie „Hosanna 19261956." Van de tegenwoordige leden zijn er nog vijf, die al die tijd hun krachten aan de vereniging heb ben gegeven en ook hun werd recht hartelijk dank betuigd. Zij kunnen als voorbeeld worden ge steld voor de overige leden, al dus de heer Le Feber. Het bestuur was zeer verheugd, dat de vereniging in dit gebouw, dat ook haar repetitielokaal is, haar jubileum kan herdenken en wenste de zeereerw. heer pas toor zijn oprechte dank te betui gen voor alle medewerking, die hij steeds zonder enige terughou dendheid heeft verleend. De heer Le Feber dankte ver volgens mevr. Brakman, die al tijd haar man tot steun is ge weest, zowel bij goede als bij min der goede repetities en het be stuur bracht dit tot uitdrukking door het aanbieden van een bloe menhulde aan mevr. Brakman. De voorzitter bracht vervolgens dank aan alle medewerkenden en aan hen, die zo welwillend waren prijzen beschikbaar te stellen voor de verloting. In 't bijzonder werd dank gebracht aan de heer A. van den Broeke, die de heer Le Feber de ziel der werkzaam heden noemde. Hierna was het de beurt aan „Hosanna" zelf door het afwer ken van een voor deze gelegen heid met zorg samengesteld pro gramma, dat met een welverdiend applaus werd beloond. De heer Van Harn, van het Zou te Spui, demonstreerde zijn be kwaamheid als voordrachtkunste naar door op meeslepende wijze Zuster Beatrys" te vertolken, waarop hij liet volgen een voor deze tijd wel zeer toepasselijke geschiedenis over „hamsteren." Het tweede gedeelte van de her denkingsavond werd aangevan gen met het op zeer verdienstelij ke wijze ten gêhore brengen van de tuba-solo „The Return" door de heer H. van den Berge. De zustervereniging het Chris telijk gemengd koor „Asaf" ver leende haar stijlvolle medewer king door het zingen van enkele koren uit „Judas, de Macabeür," dat met volle aandacht werd be luisterd en een welverdiend ap plaus oogstte. Onder veel bijval droeg de heer M. Bakker de door hem op rijm gestelde geschiedenis van „Ho sanna" voor en bracht de heer J- Bakker op sublieme wijze de trombone-solo „On the Mountain top" ten gehore. Nadat de dirigent nog een pia no-solo ten beste had gegeven, werd de herdenking van het 30- jarig jubileum van „Hosanna" be sloten met samenzang. Geslaagd. De heer Abr. Zwier slaagde te Rotterdam voor het aannemers diploma. St. Nicolaasfeest. Het St. Nicolaas-comité heeft in zijn vergadering besloten weer een St. Nicolaasfeest te organise ren vooiSkes klassen der lagere school eWvoor kinderen, die op 1 april 1957 zes jaar zijn. Een in middels voor dit doel gehouden kollekte slaagde zeer goed. Voor het kind. Leerlingen der o. 1. school ver kochten voor een bedrag van 142. aan kinderpostzegels en Kinderkaarten. De A. V. „Het Zwin" atletiekvereniging „Het Zwin" hield een algemene leden vergadering. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Abr. Zwier herkozen. De heer M. v. d. Heuvel stelde zie' niet herkiesbaar. In zijn plaats werd gekozen de heer A. Buijze (Cadzand). In de technische commissie na men zitting de heren A. Zwier, Abr. Dierkx, P. van Akker (Cad zand) en A. Buijze (Cadzand). Vergadering S. A. M. In hotel „Centraal" hield de Sluisse Auto- en Motorclub zijn jaarvergadering, die goed be zocht werd. Het jaarverslag van de secretaris kon de goedkeuring van de leden wegdragen, evenals dat van de penningmeester. De vereniging heeft het afgelopen jaar niet te worstelen gehad met een financieel tekort. Daardoor kan de jaarlijkse contributie ge handhaafd worden. Het ledental van de club steeg het afgelopen jaar van 22 tot 64. Een nieuw reglement werd vastgesteld, evenals statuten, welke voldoen aan de eisen van de K. N. M. V. In het bestuur werd de heer W. A. de Kramer uit Zuidzande na enkele stem mingen gekozen. Het nieuwe verenigingsjaar zfil ongeveer hetzelfde programma vertonen als dat van vorig jaar. De eerstvolgende sportgebeurte nis is een Sinterklaasrit, uitslui tend voor leden en donateurs Verder worden er weer kam pioenschappen verreden en komt er deze winter een z.g. zaalrit. Tot slot wordt er een filmavond gehouden waarin de auto- en mo torsport tot zijn recht komt Bij het begin van de vergade ring sprak de voorzitter, de heer G. J. van Oorschot de wens uit. dat de internationale toestand zich zo zou ontwikkelen, dat de motorsport op dezelfde wijze als voorheen zou kunnen plaats vin den. VRIJDAG 16 NOVEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Het congres danst". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 u.: „De witte non". ZATERDAG 17 NOVEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Het congres danst". Concertgebouw, 8 u.: „Over val op de Woudexpress". Terrein W. Bolwerk, 3 uur: Tern. BoysWemeldinge. Collecte „De dag van het oorlogsgraf". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Het mysterie der ge smoorde stemmen". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 u.: „De witte non". Donderdag is in Nicosia op Cy prus een Engelse zakenman door een aanslag om het leven gekomen. Een tweede Engelsman werd ern stig gewond. KLAPROOSDAG^956. Hoe verder de oorlog achter ons komt te liggen, hoe meer onze herinneringen aan de ver schrikkingen van die donkere jaren verbleken, des te moeilijker wordt het ons in te leven in de gevoelens van vreugde en dank baarheid, die wij bij de bevrijding hebben ondergaan. In het jaar 1956 kwamen ruim 400 nabestaanden naar het Air borne kerkhof in Oosterbeek om te gedenken, die in deze vrese lijke strijd het leven lieten. Dat deze nabestaanden, voor wie de vreselijke wonden van dit smartelijk verlies nooit kunnen worden geheeld, deze pelgrims tocht kunnen maken, komt om dat het gehele Nederlandse volk jaarlijks aan de klaproosinzame ling bijdraagt, waardoor het Ne derlandse Oorlogsgravencomité alle aan deze tochten in Neder land verbonden kosten kan finan cieren. En het zijn niet alleen zij, wier doden in Oosterbeek rusten, die deze steun en medewerking on dervinden. In ons land liggen meer dan 30.000 oorlogsgraven, die tot in lengte van dagen er ons aan zul len herinneren, welke een enorm offer voor de vrijheid van ons land werd gebracht. En al de nabestaanden van deze 30.000 gevallenen worden in de gelegenheid gesteld om even als de pelgrims naar Oosterbeek, deze graven te bezoeken. Dit jaar zijn een groep Britse nabestaanden van in Nederland begraven geallieerde militairen door Koningin Juliana op het pa leis Soestdijk ontvangen, welke bijzonder waren getroffen door de grote gastvrijheid en hartelijk heid, welke zij in ons land onder vonden. Wij hopen, dat in het bijzonder in deze dagen Uw gedachten weer zullen uitgaan naar de diepere zin van het werk van het Neder lands Oorlogsgravencomité en Uw steun zult willen geven 17 november a.s. met het kopen van een klaproos. Ook dit jaar mogen weer 22 kollektanten door het lot aan te wijzen op uitnodiging van The British Legion een geheel gratis reis naar Engeland maken. Kollektanten kunnen zich op geven bij het bestuur: Mr. P. H. W. F. TELLEGEN. C. SOL. J. C. J. OLIJSLAGER. A FREDERIKSEN. M. VAN LANGEVELDE. Mevr. J. VERLINDE MAANDAG. Oprichting Afd. Sluis van de Kon. Ver. voor E.H.B.O. In hotel „Het Zwin" vond een oprichtingsvergadering plaats van een afdeling Sluis van de Kon. Ned. Vereniging voor EI H. B. O. Er bestond voor deze op richtingsvergadering een behoor lijke belangstelling. Een wel komstwoord werd gesproken door de heer G. Rietveldt namens het voorlopig comité. Hierna kon een afdeling worden opgericht met 50 leden. Getracht zal wor den een groot aantal donateurs te werven. Het definitieve be stuur werd als volgt samenge steld: J. de Bruijne. voorzitter; L. J. van Schaik, secretaris; mevr. C. E. v. OorschotWeber, penningmeesteresse; A. Breijaerd, vice-voorzitterJ. C. Beuzenberg, 2e penningmeester. De nieuwe cursus zal geleid worden door dokter G. A. V. de Meijer met medewerking van de heer J. de Bruijne. De vervelg- cursus wordt geleid door C. Oude Breuil. Indien mogelijk zal on derdak gezocht worden in het nieuwe medisch centrum, dat binnenkort in gebruik genomen wordt. Een nieuwe cursus zal zeer spoedig starten. Namens 't hoofdbestuur sprak de heer M. J. C. Huiszoon uit Vlisingen, secr. van het districts- bestuur afd. Zeeland. STEMMING VIEL MEE Nadat de internationale fond sen woensdagavond en gisteren vrij grote fluctuaties te zien heb ben gegeven is de stemming voor deze papieren gistermiddag niet tegengevallen. Kon. Olie bijv. opende op 758 en steeg vervol gens gemakkelijk tot 762. Woens dagavond en donderdagmorgen werd nog 755 gedaan. Vooral be gin beurs was het vrij druk in de oliehoek. Men wist 'her te ver tellen dat de handel van de aan delen met een nominale waarde van 20 op maandag 3 decemher aal beginnen. Zoals bekend wor den deze aandelen in eensgevend geld genoteerd. De koersfluctua ties bedragen 10 cent. De overige internationale soor ten bleven per saldo een kleinig heid bij woensdag ten achter. E>e scheepvaartsector (bood een enigs zins verdeelde aanblik. Bij de ac tieve soorten noteerden Rotter- damsche Lloyd en „Nederland" een paar punten lager. De overige soorten goed op peil, ook de transportmaatschappijen. De cul- tuurmarkt bood weer weinig stof tot bespreking. Evenals op de be leggingsmarkt bleven de noterin gen hier ongeveer in een doen met woensdag. De markt sloot rustig op ongeveer -het hoogste niveau van de dag. Prolongatie 3 procent. BEURSINDICH* 13/11 14/11 15/11 Int. conc. 274.76 270.58 268.56 Industrie 156.45 154.99 154.53 Scheepvaart 172.50 168.94 170.72 Banken 124.68 123.70 122.65 Ind. fondsen 100.05 99.05 96.96 Algemeen 203.66 200.66 199.65 NABEURSKOERSEN Kon. Olie: 769755 'TC*' Philips: 252%253% (250%) Unilever: 369%—364 369) door MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door: E. GRIESE KETS DE VRIES Ex koning Elizabeth van Grie kenland is woensdagavond in een verpleeginrichting te Cannes overleden. Zij was 62 jaar. Drie weken geleden was de ex-Koningin wegens een hartziek te in de inrichting opgenomen. Zij was een achterkleindochter van Koningin Victoria, een tante van Koningin Elizabeth van Groot-Brittannië, van Koning Boudewijn van België, van ex- Koning Michael van Roemenië en ex-koning Peter van Zuid-Slavië. Vóór haar huwelijk met Prins George van Griekenland, van wie zij later is gescheiden, was zij Prinses Elizabeth van Roemenië, de oudste dochter van Koningin Marie van Roemenië. Volgens een officiële mededeling uit Praag zijn aldaar woensdag ge arresteerd drie Tsjechoslowaken, die aldaar werkzaam zouden zijn geweest voor de Amerikaanse ge heime dienst. 3) (Nadruk verboden.) „Ik geloof niet, dat ze grappen maakt, moeder. Kijk naar haar gezicht. Het i6 niet meer dan bil lijk, dat wij haar aanhoren. Laat ze haar zaak bepleiten. Het doek je kan wachten." „Dank u, vader", riep ik gre tig, terwijl ik van de haard weg ging en op het bankje aan zijn voeten ging zitten. „Ik geloof, dat u het begrijpt. Ik geloof, dat u eens op een keer verlangd hebt boven op een berg te staan gil len, ofschoon u er nu tevreden mee bent, zo stil te zitten". „Misschien". „Toen u een jonge man was?" „Ja". „Uw omgeving hinderde u; u wilde grote dingen doen; u wilde thuis weg en de wereld op haar kop zetten?" „Ja". „Dat dacht ik wel" zei ik triom fantelijk, en ik vergat moeder, Miranda en Mick. „En grootvader hielp u; hij legde u geen hinder palen in de weg?" „Neen; ofschoon hij teleurge steld was"; „Waarom?" „Hij had een mooie zaak en hij hoopte, dat ik daar in zou ko men". „In de katoenspinnerij". ..Ja". „En u wilde zoöloog worden?" „Dat was het". „En hij liet u naar Oxford gaan?" „Ja". „Vaderlief", zei ik, „wilt u niet wat praten en me mét het een en ander vertellen? Uw zinhen zijn zo kort". Hij glimlachte en haalde zijn hand door zijn mooie, witte haar „Wat valt er te vertellen, Hi lary?" „Alles: U ging thuis weg en ik wil óók thuis weg. U had een af keer van het zakenleven, en „Jij bent het huishoudelijk le ven moe, niet?" „Ja", viel; moeder in. „Als ze enigszins kan, onttrekt ze zich van al haar plichten; en.Miranda bederft haar en moedigt haar aan. Zij stopt haar kousen, ruimt haar kamer op „Ik houd van kousen stoppen en van kamers opruimen", zei Miranda, „en Hilary doet op haar beurt dingen voor mij. Het is kid pro quo". Zij struikelde over haar Latijn, en moeder, haar negerend vervolgde „De blancmanger, die Hilary vandaag voor de lunch maakte, was eenvoudig niet te eten". „Ik deed het met opzet". Moeder duwde haar bril op haar voorhoofd en als zij dit doet, krijgt zij het uiterlijk van een verbaasd lam. Het is niet mijn bedoeling om oneerbiedig te zijn, maar moeder slaagde er altijd in er verbaasder uit te zien dan de meeste mensen. Het kan zijn, om dat haar wenkbrauwen nogal hoog boven haar ogen liggen en erg gebogen zijn. „Deed je het met opzet?" Ik knikte. „Ik ben beu van het blancmanger maken. Als je een maal weet, hoe het moet, valt er niets meer te leren, alle interesse is verdwenen. Dan blijft je alleen maar over, om te proberen, hoe je een blancmanger niet moet ma ken". Moeder zat stom van verbazing. „En ik wilde van jullie allemaal goede huisvrouwen maken", zei ze plotseling, een beetje op haar verhaal komend. „Ik weet het. Maar voor zover ik zien kan, zullen we nooit de gelegenheid krijgen, om voor iemand goede huisvrouwen te zijn. Bovendien, ik zou zo den ken, dat mannen niet geven om slappe dingen, zoals blancman- gers, maar meer voelen voor ste vig voedsel, zoals biefstuk met uien en bruine bonen met spek Vader glimlachte achter zijn hand, maar veranderde de glim lach in een kuch, toen hij moe ders blik ontmoette. „Alle huishoudelijk werk is eentonig", vervolgde ik. „Het zelfde bed dag in dag uit op pre cies dezelfde manier op te maken is voldoende om je te doen gillen. Als je nog eens de peluw aan het verkeerde eind van het bed kon leggen, of de kussens onder de matras stoppen, of de dekens bo venop het dekbed, zou dat nog een beetje afwisseling geven, maar dat kun je niet doen'V Moeder kreunde even. „Alle meisjes moeten van huishoude lijk werk houden en er belang in stellen. Het is onnatuurlijk als ze het niet doen". „Denkt u dat alle mannen on natuurlijk zijn, als zij er niet naar snakken om politieagent of advo caat te worden?" „Ik zie het verband niet". „Ik zal het u uitleggen. De meeste mannen moeten werken, maar ze worden niet allemaal door hun ouders bestemd voor de rol van politieagent of advocaat en laten we er bij voegen katoen fabrikant. Zij mogen hun eigen zin en hun eigen smaak volgen als de ouders verstandig zijn. Stel je een wereld voor, uitsluitend samengesteld uit politieagenten en katoenfabrikanten.". (Wordt vervolgd.) HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, beschikkende op het verzoek van SHELL NEDER LAND N.V., Wasseijaarseweg 88, 's-Gravenhage om vergunning tot het uitbreiden van een benzine- pompinstallatie door het plaatsen van een aftappomp met 1 elek tromotor met een vermogen van pk, ter vervanging van de handaftappomp in of op het per ceel plaatselijk bekend Axelse- straat 79, kadastraal bekend ge meente Terneuzen, sectie C, nm. 1224: besluiten; i. aan Shell Nederland N.V., voornoemd, overeenkomstig da aangehechte bescheiden, vergun ning te verlenen tot het uitbrei den van een benzine-pompinstal- latie door het plaatsen van een aftappomp met 1 elektromotor met een vermogen van pk, ter vervanging van de handaftap pomp bij het perceel Axelsestraat 79, kadastraal bekend gemeente Terneuzen, sectie M no. 1224, zulks onder voorwaarde, dat de gehele installatie moet voldoen aan de voorschriften, zoals deze zijn genoemd in het Benzine-rap- port 1927 met de daarin tot op heden aangebrachte wijzigingen. b. te bepalen, dat de inrichting voltooid en in werking gebracht moet zijn binnen 6 maanden na dat dit besluit onherroepelijk is geworden. Terneuzen, 16 november 1958. Burgemeester en Wethpuders voornoemd, P. TELLEGEN, Burgemeester. A. J. DEES, Secretaris.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2