m NAVO-landen zullen Russische aanva! beantwoorden met atoombom Koningin begroette Hongaarse vluchtelingen Grote betoging door Hongaarse arbeiders Hongaren willen in Rome met Hammarskjoeld spreken HET WEER Rede van Tito WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 16 NOVEMBER 1956 11e Jaargang Nr 3923 Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V.v/h Firm, P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD ...Reeds twee jaar geleden heeft de NAVO de beslis sing genomen, dat op iedere agressie van de zijde van Rusland tegen een van de le den dezer organisatie geant woord zal worden met een aanval van atoombommen. Indien de Russen er dus van overtuigd kunnen worden, dal, ook indien zij aanvallen met de conventionele wa penen zoals tanks, artillerie en gewone vliegtuigen, wij ook hierop met het atoom wapen zouden antwoorden, zou dit alleen maar in hun eigen voordeel kunnen zijn. Wtf zouden n.l. bij een Rus sische aanval op West-Euro pa nimmer de enorme hoe veelheid tanks en ook de zelfde effectieven aan grondstrijdkrachten kunnen opbrengen, waarover de Russen beschikken en onze verdediging moet dus nood zakelijkerwijze gebaseerd bleven op een onmiddellijke vergeldingsactie door dél van het atoomwapen". Aldus verklaarde gisteren de chef-staf van SHAPE, generaal Cortland van Rens selaer Schuijler, tegenover een groep Nederlandse jour nalisten, die thans een be zoek brengt aan de NAVO. Een aanval door Rusland op het Midden-Oosten, zo zei hij verder, zou een aan val op de NAVO-vesting be tekenen en de Russen zullen wel niet zo verstandig zijn openlijk een dergelijke aan val te ontketenen. Nederlands tweede parate divisie. VOORHOEDE VAN INTERNATIONALE POLITIEMACHT IN EGYPTE Voornaamste verdedi ging niet meer op Rijn- IJssel-linie. Aankomst van Hammarskjoeld Rome in beraadslaagd over het^ ant woord van premier Kadar op hun eisen, die inhielden: Terugkeer van de afgezette premier Imre Nagy, het te rugtrekken der Sowjetrus- sische troepen en-vrije ver kiezingen. Intussen wordt Boedapest overstroomd met berichten over het deporteren van Hongaren door Russen, on danks een verklaring van Kadar, dat zijn regering met de Russen overeen is geko men, dat geen enkele Hon gaar uit zijn land zal worden gebracht. Grote betoging in verband met de deportaties. Stakingspoging in Dresden Hongaarse opstandelingen voor Amerikaanse Senaatscommissie De stand van giro 777 WENST EGYPTE GEEN VRIJWILLIGERS MEER? Volgens de Syrische ge zant te Bonn, dr. Ibrahim Istoeany, die zei uit naam van alle in West-Duitsland geaccrediteerde diplomaten van Arabische staten te spreken, wenst Egypte niet langer vrijwilligers voor de strijd tegen de Brits-Franse strijdkrachten, nu de inter nationale politiemacht der V. N. in het land binnen- comt. op onder Nov. Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal: per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L— iedere regel meer zT cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 aar Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uwr (Van een speciale ANPcorr.) In ieder geval is het wel zió, dat het evenwicht en de kracht- verhouding in het Midden-Oosten oor de levermg van wapen door Rusland ernstig is gestoord. Een aanval op het westen var. Ber lijn, op de daar gestationeerde Amerikaanse, Franse en Engel se strijdkrachten, zou, aldus ge- nei aal Cortland van Rensselaer Sohuijler, een aanval betekenen in de zin van het NAVO verdrag. Ir, ieder geval zou onmiddellijk geantwoord worden. Bij een aanval, uitgevoerd door één van de satellietstaten, zouden de NAVO-landen steeds trachten het conflict te begrenzen. Kleine grensaanvallen zouden dus niet onmiddellijk de aanleiding zijn tot een atoomoorlog, zo zeide hij. Op een vraag, of een aanval Oost-Duitsland op West- Duitsland een atoomaanval zou uitlokken, antwoordde generaal Schuijler ontkennend. Generaal Schuijler verklaarde verder, dat aangezien de NAVO een verdedigingsorganisatie is, een aanval alleen maar kan vol gen van de zijde der Russen. Deze hebben bijgevolg het voordeel, zelf te kunnen beslissen op welk tijdstip en welke plaats zij even tueel een aanval zullen ontkete nen. Een dergelijke aanval zou echter zolang door een schild van geallieerde strijdkrachten in Europa opgehouden dienen te worden, als nodig is om aan die kant de luchtstrijdkrachten in staat ce stellen van hun bases rondom Rusland op te stijgen en vandaar „alle militaire bronnen van het Sowjet empire op gron dige wijze te vernietigen". Tegen een verrassingsaanval zijn de Verenigde Staten dan ge wapend door het gereedkomen van een net van radarstations in Canada en in de Verenigde Staten zelf, een net, dat binnen twee of drie jaar ook langs het ijzeren gordijn zou zijn opgericht en dat zal lopen van de noorde lijke punt van Noorwegen tot in Turkije en dat bij overvliegen door Russische vliegtuigen on middellijk het veiligheids- en ver geldingssysteem in werking zal stellen. De Sowjets moeten we ten, aldus generaal Schuijler, dat, indien zij aanvallen, zij met een onmiddellijke vernietiging wor den bedreigd. Generaal Schuijler zeide verder van oordeel te zijn, dat de Russen thans de middelen nog niet bezit ten, de Amerikaanse bases, waar op de lange afstandsbommenwer pers gestationeerd zijn, die een eventuele vergeldingsactie moe ten uitvoeren, met kans op succes aan te vallen. Binnen een periode van vijf tot tien jaar is dit mis schien echter wel het geval, zo zeide hij. Op een desbetreffende vraag antwoordde generaal Schuijler, dat de SHAPE gaarne zou zien, dat Nederland een tweede parate divisie vormt zonder zijn reserves te beperken. Indien Nederland evenwel kan aantonen, dat het een zonder het ander niet moge lijk is en een keuze gemaakt zal moeten worden, dan zal SHAPE levensruimte geven aan de op richting van een tweede parate divisie. nig ontwikkeld is, dat aangeno men mag worden, dat een even tuele Russische aanval vooral wanneer men over de twaalf Duitse divisies kan beschikken met ondersteuning van 't atoom wapen dicht bij het ijzeren gor dijn met succes kan worden op gevangen. Het is dus zeker niet meer zó, dat de voornaamste verdediging op de Rijn-IJssel-linie zal worden gevoerd. Voordat de Russische strijdkrachten tot daar zouden zijn doorgedrongen zou de vergeldingsaanval van de Ame rikaanse lange afstandsbommen werpers in Rusland zijn vernie tigend werk reeds hebben ge daan. De voorhoede van de interna tionale politiemacht der V. N. is donderdagochtend op het vlieg veld van Aboe Soeweir nabij Is- mailia in de Suezkanaalzone aan gekomen. Dit is meegedeeld door hei hoofdbureau van de Zwitser se luchtvaartmaatschappij „Swiss Air". 45 Denen en 50 Noren zaten in de drie vliegtuigen van „Swiss Air", die deze eerste manschap pen van het politieleger der V. N. op de grond zetten. De mannen kwamen uit de om geving vdn Napels, het verzamel punt van het politieleger. Zij heb ben uitrusting en voorraden bij zich. H. M. de Koningin heeft don derdagavond, ter begroeting van de Hongaarse vluchtelingen, over de beide Hilversumse zenders de volgende rede uitgesproken. „Het is mij een voorrecht, de Hongaren, die dezer dagen in ons land aankomen, namens het Ne derlandse volk, van ganser harte welkom te heten in ons midden. Ik zal proberen, het in het Hon gaars te zeggen: isten hozott benneteket Hollandiaba. Velen onzer kunnen, uit per soonlijke ervaring, begrijpen hoe zwaar het onze gasten te moede is bij hun aankomst in deze vre dige omgeving. Zij denken aan hen, die hun dierbaar zijn thuis, en aan heel hun volk, met een martelende onzekerheid en ko men hier met steeds voor hun ogen wat zij hebben zien gebeu mMargriet" bet frisse blad van déze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal lezeressen. Géén wonder: ieder jaar voegen de jongeren zich erbij want... Margrietis veel gezelliger! i i Rnp Er wordt in de biljetten voorts Arbeiders uit geheel Boe de arbeiders op aangedrongen depest hebben donderdag alle werk voor de Sowjet-Unie en 1 1.1.J L/\i nnl 1V,!v,r,n^ onvt flot lond TTiPt ïtl- vaji Met betrekking tot de Rijn-IJs sel-linie verklaarde de chef-staf van SHAPE verder nog, dat de sedert 1954 nagestreefde zgn. „forward strategy" thans dusda- De Hongaarse regering is be reid vertegenwoordigers naar Rome te zenden om daar met de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, te spre ken over de hulpverlening aan Hongarije. Een woordvoerder van de Hon gaarse delegatie bij de Ver. Na ties verklaarde donderdag in New York, dat een officiële mede deling uit Boedapest, waarin dit verklaard werd, aan het secreta riaat van de Ver. Naties in New York is gezonden. Hij verwacht te, dat de boodschap zal worden doorgezonden aan Hammars kjoeld, die donderdag, op weg van New York naar Cairo, in Rome aankwam voor besprekin gen met generaal Burns, de be velhebber van de V. N.-politie macht in Egypte. De Hongaarse woordvoerder zei, dat de boodschap van zijn regering niet noodzakelijkerwijs een antwoord is op het aanbod van Hammarskjoeld van woens dag, om op de terugreis van Cairo naar New York in Boeda pest besprekingen met de Hon gaarse autoriteiten te voeren. Er zal wellicht nog een bood schap uit Boedapest komen. Hammarskjoeld is donderdag middag uit Rome in Napels aan gekomen. Hij zal vrijdag met één der Zwitserse vliegtuigen die troepen naar Egypte brengen, doorreizen naar Cairo, waar hij besprekingen met de Egyptische autoriteiten zal voeren. Generaal Burns is na Hammarskjoeld uit Rome naar New York vertrok ken. De secretaris-generaal wilde bij aankomst in Napels geen bijzon derheden verstrekken over de voorwaarden waarop Egypte de V. N. troepen toelaat. Dag Hammarskjoeld, de secre taris-generaal van de V. N., is donderdag uit New York in Rome aangekomen. Op het vliegveld werd hij begroet door generaal Burns, de opperbevelhebber van het politieleger van de V. N. in Egypte, alsook door vertegen woordigers van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hammarskjoeld verklaarde tegenover de pers te verwachten dat hij vrijdag uit Napels naar Egypte zal vliegen waar hij met president Nasser zal spreken over de voorwaarden waarop de politiemacht van de V. N. in Egypte haar werkzaamheden zal verrichten. Hammarskjoeld voegde eraan toe, geen antwoord gehad te heb ben van de Hongaarse regering omtrent zijn voorstel om na zijn bezoek aan Cairo naar Boedapest te vliegen. Hoewel er niet velen zijn die zelf deze deportaties hebben waargenomen, neemt men in westerse diplomatieke kringen >.e Boedapest toch aan, dat de be richten hierover in hoofdzaak juist zijn. Radio-Boedapest heeft woens dagavond j.l. gemeld dat de Hon- garse spoorwegarbeiders, die het werk hadden hervat, na het be kend worden van de deportaties opnieuw in staking zijn gegaan. Volgens geruchten zijn tot dus verre vier- tot zestienduizend Hongaren in afgedekte spoorweg wagens over de grens gebrac t. Zij zouden in een gebied ten zuid oosten van Boedapest zijn samen gebracht, waarna woensdag j.l. drie, elk uit twintig wagons sa mengestelde treinen, met de weg gevoerde Hongaren zouden zijn vertrokken. In Boedapest zijn aanplakbil jetten verschenen, ondertekend door „de Hongaarse arbeiders", waarin een beroep wordt gedaan op alle arbeiders ter wereld om op 23 november gedurende tenmin ste tien minuten het werk neer te leggen en dit elke maand te her halen, zolang zêch nog Sowjetrus- sische militairen in Hongarije be vinden. leveringen aan dat land met in gang van vier december a.s. stop te zetten, indien dein de Hongaar se „gekozen leiders", als hoeda nig onder meer de voorzitster der Hongaarse socialistische partij, Anna Kethly, en de heldhaftige verdediger van de Kilian kazerne, kolonel Maleter, worden genoemd niet hun wettelijke rechten heb ben teruggekregen. In het telefonisch bericht uit Boedapest werd ook nog mede gedeeld dat de Sowjetrussische autoriteiten donderdag dertig Hongaarse jongelieden, die naar de Sowjet-Unie gezonden hadden moeten worden, vrij hebben gela ten. Op dit punt werd de verbin ding verbroken. Radio-Boedapest meldde voorts dat de krachtstations nog slechts voor twee of drie dagen brand stof hebben. Gemeld wordt, dat de inwoners van Boedapest hun tegoeden bij de banken opvragen en het aldus verkregen geld beleggen in kle ren en andere goederen, bene vens levensmiddelen. Men vreest namelijk geldontwaarding, zodat thans goederen worden ingesla gen, die bij een inflatie als ruil middel kunnen worden gebruikt. Het enige dagblad, dat in de afgelopen dagen in Boedapest is verschenen, namelijk het or gaan van Kadars communistische partij „Nepszadadsag", moest donderdag, wegens een staking der drukkers, verstek laten gaan. Radio-Boedapest vormt thans de enige officiële bron van in lichtingen. Te Wenen is telefonisch van 'n betrouwbare bron te Boedapest vernomen, dat tienduizend Hon gaarse arbeiders donderdag voor het parlementsgebouw te Boeda pest hebben betoogd tegen het wegvoeren van Hongaren door Russen. ren en denkend aan hen die vie- Ik weet niet, of zij dadelijk be seffen kunnen, met een hoe grote hulpvaardigheid wij voor hen zijn vervuld en hoe verheugd wij zijn, nu onze gastvrijheid te kunnen aanbieden naast de hulp die wij naar Hongarije trachten te stu ren Wij zijn er ons zeer van be wust hen als volk van vroeger nog goed te kennen, toen talrijke Hongaarse kinderen lange tijd in onze huizen woonden; daardoor werden vele banden gelegd van blijvende vriendschap. Onze gedachten zijn de laatste weken voortdurend bij de Hon garen geweest, sinds heel het volk in uiterste nood met zo grote moed opkwam voor zijn vrijheid en zelfstandigheid. Hoe zeer kennen ook wij een derge lijke situatie. Hoe bewondert heel het Nederlandse volk hun dap perheid die eenvoudig geen ver sagen kent. Laten zij begrijpen, dat zij in het land zijn aangekomen, dat zie li in tijden van wanhoop hee±t laten inspireren door de moedige en grootse gedachte, dat het niet nodig is, te hopen om te begir, nen, noch te slagen om te vol harden. De eensgezindheid van Neder land die er wel altijd is, maar die zich vertoont in tijden van nood, triomfeert weer, omdat wij hun nood als de onze voelen. Ik weet, dat op uw aller mede werking gerekend mag worden, om het Hongaarse volk zijn zware lot te helpen verlichten. Laat onze drang tot hêlpen zich nu zo uiten, dat wij allen trachten ons rekenschap te geven, waaraan onze gasten, die vol vértrouwen bij ons gekomen zijn, de grootste behoefte voelen. Allereerst zullen zij tot zichzelf willen komen en hebben dus rust nodig, en zullen moed en krach ten willen verzamelen om verder te leven. Ik zou daarom allen willen ver zoeken hen niet lastig te vallen, noch met onnodig bezoek, noch met te veel vragen. Zij hebben vervolgens nodig een inzicht ie krijgen in de situatie, waarin zij hier zijn en in de mogelijkheden die wij hen bieden kunnen. In de opvang-centra waar zij binnen kort zullen vertoeven, zullen zi; die nodige rust kunnen vinden, zal hun een hartelijk welkom met al het eerst noodzakelijke voor leven en gezondheid ge geven worden, en kan hun een inzicht in verder verblijfmogelijk- heden worden verstrekt. De vrijwillige hulp, die hier voor nodig is, is van alle zijden ruimschoots aangeboden. Zeer velen willen ook gaarne onze gas ten in eigen huis ontvangen. Ver schillende gemeente hebben bo vendien woningen ter beschik king gesteld. Van dat alles zal een dankbaar en goed gebruik gemaakt wor den. Dit „goed gebruik" zal ech ter even tijd vergen. Laat deze tijd ons echter niet ongeduldig maken, noch onze eerste spon tane liefde doen verflauwen. De mensen, die tot ons kwa men, zullen dan ervaren, dat onze gevoelens oprecht zijn, d.w.z. vol respect, vol bescheidenheid en van blijvende aard. Daarom vertrouw ik, dat die genen, die tot de eerste hulp ge roepen zijn, onvermoeid en vreug devol helpen, dat een ieder die nodig blijkt te zijn, bereid is zijn taak te doen, maar dat ook alien, die een aanbod hebben gedaan, bereid .blijven, de hulp waaraan later en zelfs nog gedurende lange tijd, behoefte zal zijn, van harte te geven. Want wat in ons hart leeft, is een gevoel voor saamhorigheid met wie strijden en lijden voor in wezen dezelfde goede zaak waarvoor ons volk heeft gestre den en geleden. Wij kunnen de Hongaren daardoor begrijpen, door eigen smartelijke ervaring. God helpe hen in hun tragisch uur ieder van hen. Wij dragen hen op aan God, die de wereld reeds overwonnen heeft". De rede werd hierna in het Hongaars herhaald. De te Dresden verschijnende communistische „Sachsische Zei- tung" meldt, dat zes Oostduitse studenten maandag j.l. hebben gepoogd het tram- en busverkeer ter plaatse stil te leggen door een staking onder het bedienen de personeel uit te roepen. „Arbeiders en leden der veilig- heidpolitie hebben deze poging verijdeld" aldus het blad, dat verder nieldt dat de leider der studenten, zekere Erhard Schoen berg, „óp zijn vlucht naar West- Berlijn" werd gearresteerd. Twee andere studenten werden aange houden, toen zij pamfletten uit deelden. Het blad meldt niet. wat met de overige drie studenten is geschied. Volgens de „Saechsische Zei fuing" had Schoenberg de B.B.C. ingelicht over de voorgenomen staking. „Hij wilde hetgeen m Hongarije is verpletterd, in cie Oost-Duitse democratische repu bliek voortzetten", aldus dit com munistische dagblad. DE SCHELDE WEER VRIJ. Antwerpen-radio heeft donder dag meegedeeld, dat de Schelde weer vrij is voor de scheepvaart De Amerikaanse ondersenaats commissie voor Binnenlandse Za ken zou woensdag een van de lei ders „van de groep studenten, die de vonk van de opstand in Boe dapest verwekten" horen. De naam van deze getuige, wie het gelukt is dezer dagen dé Verenig de Staten te bereiken, wordt niet bekendgemaakt om zijn familie in Hongarije voor repressailes te behoeden. De commissie zal na hem nog een getuige van de Hon gaarse opstand horen. De stand van giro 777 van het Nederlandse Rode Kruis was gis teren 1.272.792,58, waaronder een bedrag van 50.000 van het Nederlands Olympisch Comité. President Tito van Zuid-Slavië heeft zondag te Pula, in zijn hoe danigheid van secretaris van de communistische partij, een rede gehouden, die eerst donderdag te Belgrado is bekendgemaakt. Tito zei, dat als zou blijken, dat de tweede Russische tussenkomst in Hongarije, waarbij de regering- Nagy opzij geschoven werd, het socialisme in Hongarije gered heeft, deze tussenkomst nodig is geweest en het minste van twee kwaden. Het alternatief zou chaos, burgeroorlog, contra-revo lutie en een nieuwe weerldoorlog geweest zijn, aldus Tito. De eerste Russische militaire tussenkomst in Hongarije, waar om de voormalige partijleider Geroe had verzocht, was volgens Tito „volstrekt verkeerd". Verder zei Tito, dat de Sowjet leiders wel de persoonsverheer lijking hadden gegispt, maar niet het stelsel, waaruit deze per soonsverheerlijking was voortge komen. Tito vroeg om steun voor de regering-Kadar, die volgens hem datgene vertegenwoordigt, wat het meest rechtschapen is in Hon garije, maar die nu in een zeer moeilijke positie verkeert. Tito zei voorts dat Zuid-Slavie ook ten nauwste moet samenwer - ken met de regering en de com munistische partij van Polen. Volgens hem gaat het er in feite om of de democratisering van de Europese communistische par tijen voortgezet zal worden. Hij deelde mede, dat er in Oost Europa pogingen worden gedaan Zuid-Slavië aansprakelijk te stel len voor de gebeurtenissen in Hongarije. „Deze verraderlijke neiging komt van de in het Stalinisme vastgewortelde elementen die er in geslaagd zijn nog steeds hun posities in de verschillende com- munistitsche partijen te behou den en die hun heerschappij gaarne willen versterken De Syrische diplomaat voeg de eraan toe, dat er in geen en keie Arabische staat Sowjet russische vrijwilligers zijn. De Egyptische regering heeft zich indertijd niet tot bepaalde, maar tot alle landen gewend met haar verzoek om hulp en vrijwilligers, aldus Istoeany. In kringen van de V. N. had men al eerder verklaard de be richten dat de Egyptische ambas sade te Moskou de Sowjet-rege ring om vrijwilligers had ver zocht, niet ernstig op te vatten Vele afgevaardigden waren van mening, dat de berichten deel uit maakten van de zenuwenoorlog, temeer daar zij niet door Cairo werden bevesgtid. Volgens een bericht van de New York Times uit Cairo heb ben officiële kringen in Cairo ontkend, dat de Egyptische rege- ring de Sowjets heett verzocht .vrijwilligers" naar Egypte te zienden. Egypte had, zo verklaar de men het aanbod van verschei dene landen om vrijwilligers te zenden niet afgeslagen, doch ge voelde thans geen behoefte aan de komst van vrijwilligers. VEEL BEWOLKING. Een rug van hoge druk pas seerde donderdag ons land- In verband daarmee kwamen in de N.W. stroming waarin we ons be vonden opklaringen voor en had de buiigheid niet veel te beteke nen. Alleen het vliegveld Woens- drecht in Zuidwest Brabant meld de een bui die bijna 5 mm regen opleverde. Tegen de avond naderde een ter vanuit het N.W. vochtigere iucht. Het binnendringen ervan veroorzaakte in de avonduren al plaatselijk wat regen. Vrijdag be vindt ons land zich in deze voch tige lucht. Het zal daarom over het algemeen zwaar bewolkt zijn, terwijl plaatselijk nog wat regen vallen kan. In liet algemene weerbeeld ver ander t niet zo heel veel. Ten Z.W. van Ierland blijft de lucht druk hoog en nabij Noord-Scan- dinavië laag. De wind blijft dan ook overwegend matig uit N.W. waaien en in het temperatuurt verloop komt weinig verandering. De temperatuur blijft op het nor male niveau voor de tijd van het aar. medegedeeld door het K. N.M.l te De Bilt, geldig tot vrijdag avond. i Weinig verandering. Veel bewolking met plaatselijk nog wat regen, maar ook ver spreide opklaringen. Overwegend matige wind tussen West en Noordwest. Weinig verandering in temperatuur. ZATERDAG 17 NOVEMBER. v.m. n.rr Breskens 0.44 1.0 Terneuzen 1.19 1-3' Hansweert 1-59 2.1_ Walsoorden 2.09 2.25 ZON MAAN op onder 16 8.04 16.50 15.42 5.49 17 8.05 16.48 16.16 7.03 18 8.07 16.47 16.57 8.1'7 19 8.09 16.46 17.50 9.24

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1