Nagy gevlucht naar ambassade de Zuidslavische Dag Hammarskjoeld naar c:gyp e Proces tegen dr. Otto John begonnen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- c» MAANSTANDEN DINSDAG 13 NOVEMBER 1956 11e Jaargang Nr 3920 De toestand in Hongarije Generaal Maleter zou zijn ontsnapt Radio-Boedapest heeft maandagochtend bekendge maakt dat de levensomstan digheden in verschillende grote steden in Hongarije beter worden. Tussen een aantal plaatsen zou 't spoor wegverkeer zijn hersteld, terwijl te Jaszbereny he*: werk is hervat. Alle graanvoorraden worden in beslag ge nomen Zweedse journalist vermist HAMMARSKJOELD DOET BEROEP OP DE SOW JET-UNIE Twee bondgenoten: Gezondheid èn Levenslust. Wantde basis heet: volwaardige voeding. Russische soldaten sloe gen aan het plunderen Amerikaanse vliegtuigen tengevolge van bedreiging opgehouden DE BRITSE VERBIEZEN IN EGYPTE Nederlands schip door Egypte in beslag genomen DE SOW JET-WAPENS IN EGYPTE Stonden de Sowjef-Unie en Egypte klaar voor aanval op Israël Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal: per maand 1,92; per week 16 cent. Losse nrs 8 et DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V.v/h Firma P. J- van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimu.n per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,—; iedere regel meer 2° cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur lmre Nagy, de Titoïstische voorganger van de huidige Hon gaarse premier, Kadar, heeft met enige van zijn ministers een toe vlucht gezocht op de Zuidslavi sche ambassade in Boedapest, al dus hebben drie Westelijke jour nalisten maandag in een geza menlijk bericht uit Boedapest ge meld. De journalisten deelden mede, dat zij maandag met een intro ductiebrief van de huidige Hon gaarse regering naar de Zuidsla vische ambassade waren gegaan, doeh dat zij niet toegelaten wa ren. Voorts meldden zij vernomen te hebben, dat twee redacteuren van 't revolutionaire jeugdblad ,,Sza- bad Ifjusag" en prof. Tamas Na gy, deken van de Karl-Marx-uni versiteit in Boedapest, zondag ge arresteerd zijn toen zij de Zuid slavische ambassade verlieten. Zij zijn alle drie communisten. Het jeugdblad is sedert het Russische offensief van 4 november tegen de opstandelingen niet meer ver schenen. Prof. Nagy is maandag na een gebouw door Russische militai ren, dat begin verleden week ge schiedde. De Sowjetcommandant bood zondag j.l. officieel veront schuldigingen voor het optreden fijner manschappen aan. Vele ge roofde goederen, waaronder kle ren van de gezant, werden terug gegeven. Russen weigerden te schieten Een Russische soldaat, die kogelwonden in een Hongaars ziekenhuis was opgenomen, heeft het verplegende perso neel medegedeeld dat hij de enige overlevende was van de bemanning van een Sowjet- tank, die geweigerd had op de ongewapende burgers te schie ten. Na de weigering schoot de commandant van de ge vechtswagen al zijn onder heb benden neer. De gewonde sol daat wist uit de vechtwagen te ontkomen. Er bevinden zich vele gewonde soldaten in ziekenhuizen van Boedapest. Het verplegend perso neel meldt dat velen hunner zich plat op de vloer werpen, wanneer zij 's nachts tanks horen naderen. Gevraagd, waarom zij dat deden, protest van verenigingen van verklaarden Zij dat de gevechts wagens opdracht hadden op alle verlichte ramen te schieten. Hongaarse intellectuelen, weer vrijgelaten. De intellectuelen ver oordeelden de arrestatie als een herleving van stalinistische me thodes. De journalisten worden nog vastgehouden. Hongaarse vluchtelingen, die zondag in het Oostenrijkse grens- plaatsje Klingenbach zij a aange komen, hebben meegedeeld, dat generaal Pal Maleter, bijgenaamd „de held van Boedapest", zater dag uit Russische gevangenschap is ontsnapt en zich bij een groep opstandelingen heeft gevoegd. Maleter was minister van De fensie in het laatste kabinet van Nagy. Het regeringsstation deelde voorts mee, dat er een regerings commissariaat voor de wederop bouw is ingesteld. Dit orgaan deed een beroep op de bouwvak arbeiders, het werk te hervatten. Hun werd toegezegd, dat zij op het werk voedsel zullen worden voorzien. Ook werd er een communiqué van het Hongaarse verbond van vrije vakverenigingen" omgeroe pen, waarin verkiezingen voor arbeidersraden worden aangekon digd, ter vervanging van de voorlopige raden die nu in functie zijn. Deze verkiezingen, die ge- helm zullen zijn, zullen alleen worden gehouden in die bedrij, ven, waar minstens twee derden van de arbeiders het werk hebben hervat. Radio Boedapest heeft maan dag een regeringsverklaring omgeroepen dat alle graan voorraden in het gehele land in beslag worden genomen en aan de staatsvertegenwoordiger ter beschikking moeten worden ge steld voor de voedselvoorzie ning. De radio riep ook een bericht om dat de voor maandag aange kondigde begrafenis van de com munistische partijsecretaris van Boedapest, lmre Mezoe, „voor onbepaalde tijd is uitgesteld". Mezoe zou door de „contrarevo lutionairen zijn vermoord". NOG STEEDS VLUCHTELINGEN. roepen dat de Hongaarse grens- patrouilles, die thans niet bij machte zijn de stroom van vluch telingen naar Oostenrijk in te dammen, mogelijk zullen worden versterkt. Een Oostenrijkse socialistische afgevaardigde, Peter Strasser, die zondag j.l. uit Boedapest m Wenen is teruggekeerd, verklaar de tegenover verslaggevers dat er een volslagen wanorde in de Hongaarse hoofdstad heerst. „De Russen zijn niet in staat een regering of een bestuur op touw te zetten. Zij kunnen slechts met hun tanks door de straten rijden en wegversperringen op richten", verklaarde hij. Strasser zei dat vele, tot oorde den bevoegde inwoners van Boe- I dapest hem hadden medegedeeld I -"at de huidige periode van be trekkelijke rust in Hongarije, slechts een tijdelijk karakter draagt. „Zodra de mensen weer over levensmiddelen en ammunitie be schikken, gaan de poppen weer aan het dansen. Men levert zijn wapens niet in. Volgens sommi gen kan over een twee weken een nieuwe opstand worden ver wacht", aldus Strasser over zijn te Boedapest verkregen inlichtin gen. De 22-jarige Zweedse journa list Rol Ullman, medewerker van het Zweedse persbureau „T. T.", die eind oktober j.l. in Boedapest aankwam, om daar zijn vakantie door te brengen, is als vermist opgegeven. Koninklijk echtpaar woont I voorstelling voor Hongarije bij Koningin Juliana en Prins Bern- hard woonden gisteravond in he,. Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Den Haag een uit voering van het Nederlandse bal let bij, dat gegeven werd ten bate van dé Hongaarse slachtoffers. Deze balletavond zou aanvanke lijk worden gegeven ten bate van het revalidatiecentrum voor Ne derlandse blinden, doch de stich ting „Het Nederlandse Blinden wezen" besloot na de gebeurtenis sen in Hongarije de opbrengst over te dragen aan het Nationaal Comité Hulpverlening Hongaar se Volk." Toen het Koninklijk echtpaar de koninklijke loge betrad speel de het Amsterdams Kunstmaand- orkest. dat de balletvoorstellingen zou begeleiden, het Wilhelmus, dat uit volle borst werd meege zongen. In de pauze hebben twee Hon gaarse meisjes, wier ouders reeds enkele jaren in Nederland verblij ven, Koningin Juliana bloemen aangeboden. Het waren Theresia Nobizs, 7 jaar, uit Zaandam, en Mathild Kaczander, 13 jaar, uit Amsterdam. Beide meisjes waren gekleed in nationaal Hongaars costuum. De bloemen waren ver sierd met linten in de Nederland se en Hongaarse kleuren. ,Er komen elke dag nog steeds een tweeduizendtal Hongaarse vluchtelingen Oostenrijk binnen De meesten hunner steken in het duister over de grens, die zij langs eenzame landwegen of door akkers bereiken. Volgens een of ficiële Weense schatting zijn tot nu toe waarschijnlijk bijna twin tigduizend Hongaarse uitgeweke nen Oostenrijk binnengekomen. Radio-Boedapest heeft omge De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Ham marskjoeld, heeft bekend ge maakt, vandaag uit New York naar Egypte te zullen vertrekken. Hammarskjoeld deelde voorts mede, dat het eerste contingent troepen van de internationale po- liiemacht vandaag naar Egypte zal gaan. De secretaris-generaal zei op 'n persconferentie, dat de Egypti sche regering ingestemd heeft „met de aankomst in Egypte van de politiemacht der; V. N.". Hammarskjoeld zal hoogstens twee dagen in Egypte blijven en zondag in New York terug zijn. Hammarskjoeld verklaarde, dat de reisplannen van generaal Burns, de opperbevelhebber van de V. N., gewijzigd worden zodat Burns en Hammarskjoeld over leg kunnen plegen alvorens de secretaris-generaal naar N ew Secretaris-generaal Hammars kjoeld heeft maandag bekendge maakt, dat hij zaterdag de Sow- jet-l7nie verzocht heeft, waarne mers van de V. N. toe te staan Hongarije binnen te komen, daar vrijelijk rond te reizen en hun bevindingen aan hem, Hammars kjoeld, mee te delen. York verder reist voor bespre kingen op het hoofdbureau van de V.N. Op de vraag of hij naar Cairo gaat om een en ander over doel en taak van de politiemacht aan president Nasser te verduidelij ken, zei Hammarskjoeld dat het doel van zijn reis eenvoudig wa£ erop toe te zien dat alles goed zou verlopen. In dit verband merkte hij op, dat voor het eerst in de geschiedenis, een werkelijk internationaal politieleger is op gericht. In antwoord op een andere vraag zei Hammarskjoeld, dat be sprekingen met Britse, Franse en Israëlische militajre leiders in Egypte niet op zijn weg lagen. Dit was de taak van generaal Burns. nel Evans, die hieraan toevoegde dat de Britten zich verzetten te gen een massa-evacuatie van de stad. Meer dan 150 Egyptische sol daten, die gewond werden bij de slag om Port Said, zijn zondag naar een Egyptische hospitaal- trein gebracht die hen naar Cairo zal vervoeren. In Port Said is zondag meege deeld, dat twee persfotografen, die de Amerikaanse bladen „Mag num" en „Newsweek" en het Franse tijdschrift „Paris Match" vertegenwoordigden, vermist worden nadat zij zaterdag in hun jeep langs het Suezkanaal het niemandsland waren binnengere den en onder Egyptisch vuur kwamen. Functionarissen van het Franse ministerie van Verdediging in Pa rijs hebben maandag bevestigd, dat de beide fotografen om het leven zijn gekomen. Britse parachutisten, die voor uitgeschoven posities bezetten, verklaarden dat de beide mannen klaarblijkelijk het teken niet heb ben gezien, dat zij moesten stop pen toen zij in de richting van de Egyptische linies reden. De parachutisten zeiden dat de Egyptenaren de jeep onder vuur namen, die toen in het kanaal langs de weg plonsde. Te Wenen wordt van gewoon lijk welingelichte zijde te Boeda pest vernomen dat de Egyptische gezant bij de Sowjetrussische be velhebber in de Hongaarse hoofd stad heeft geprotesteerd tegen 't plunderen van het gezantschaps- Te Karlsruhe is maandagoch tend het proces begonnen tegen dr. Otto John, de voormalige chef van de Westduitse contra spionagedienst die in juli 1954 naar Oost-Duitsland verdween en 17 maanden later op even verras sende wijze in de bondsrepubliek terugkeerde. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij staatsgeheimen aan de Oost-Duitse geheime politie heeft verraden en medewerking heeft verleend aan de Oostduitse com munistische propaganda. John staat terecht voor het fe derale hooggerechtshof. Volgens de aanklacht heeft hij tijdens zijn verblijf in Oost-Duitsland bekend gemaakt, dat West-Duitsland als onderdeel van het inmiddels vei- worpen pain voor een Europese verdedigingsgemeenschap een ge heim akkoord hadden gesloten voor samenwerking tussen hun geheime diensten. Ook zou hij aan de Russen de namen van drie Westduitse geheime agenten heb ben verstrekt, terwijl hij tevens ten onrechte zou hebben beweerd, dat de West-Duitse militaire ge heime dienst van generaal Gehlen ook in Frankrijk werkte De verdediging van John heeft verklaard, dat haar cliënt on schuldig is aan het tenlaste- gelegde. De beklaagde, die er bleek maar beheerst uitzag, gaf een overzicht van wat hij in zijn leven had gedaan totdat hij in 1950 werd benoemd tot hoofd van het federale „bureau voor de bescher ming van de grondwet", de offi ciële naam voor de Westduitse contra-spionagedienst. Hij ver telde, hoe hij na de mislukte aan slag op Hitier op 20 juli 1944 per vliegtuig naar Madrid was uitge weken en na de oorlog naar Duitsland was teruggekeerd. Hij zei o.m.: „Al in 1938 had den wij plannen om Hitier te ver wijderen teneinde de oorlog te voorkomen." In 1944 had hij te Lissabon en Madrid met Britten en Amerikanen besprekingen ge voerd om te zien, op welke ma nier er een vrede zou kunnen worden gesloten." Te Madrid vertelde een Frans man mij, dat de gewestelijke ge allieerden geen poging zouden doen om Berlijn vóór de Russen te bereiken. Hij zei, dat de Duit sers een bestraffing nodig had den en dat de westelijke geallieer den dat aan de Russen wilden overlaten. Ik zond een dringen de boodschap aan Stauffenberg (graaf Claus von Stauffenberg was de kolonel, die op 20 juli 1944 een bom plaatste in hef hoofdkwartier van Hitler) in Ber lijn om hem te zeggen, dat er snel iets moest gebeuren. Op 19 juli keerde ik terug naar Berlijn e r de volgende dag werd de aanslag op Hitier gepleegd. In de daarop volgende dagen werd het mij dui delijk, dat de nazi's de leden van het komplot terechtstelden en op 24 juli vloog ik naar Madrid", als John. Met hulp van Britten was hij naar Portugal gegaan en van daar naar Engeland, waar hij tot half december 1944 in een inter neringskamp verbleef. In 1946 was hij voor het eerst weer naar Duitsland gegaan. Drie jaar later had hij verno men, dat hij was voorgedragen als hoofd van de contra-spionage dienst. Tot dat ogenblik had hij nog nooit van deze dienst ge hoord. Na eerst als waarnemend hoofd te zijn opgetreden was hij in november 1951 officieel be noemd. John zei nimmer geheime gege vens aan een niet-Duitse mo gendheid te hebben verstrekt. Hij had verbindingen onderhouden met linkse en rechtse verzets groepen „doch niet met de com munisten". Dr. John ontkende, de actie tegen dr. Werner Naumann, voormalig staatssecretaris in het vroegere nationalistische minis terie van propaganda, te zijn be gonnen. Naumann c.s. werden in 1953 op last der Britse bezettingsauto riteiten gearresteerd, onder ver denking te hebben samengezwo ren, om de nationaal-socialisten weer aan de macht te brengen. „In feite heb ik aangeraden nog géén actie te beginnen, omdat ik de groep verder wilde gade slaan", aldus beklaagde. Voordat de zitting, i.v.m. lunch tijd, verdaagd werd, vroeg de voorzitter van het hof dr. John, die er op dat ogenblik bleek en slecht uit zag, of hij in staat was na het noenmaal het proces weer bij te wonen. John antwoordde: „Ik zal niet instorten. Mijn gezondheidstoe stand doet er niet langer toe, in dien een der hier aanwezigen wist welk lichamelijk lijden ik gedurende mijn verblijf in Oost- Duitsland heb doorstaan, ben ik er zeker van dat ik niet sinds mijn terugkeer, als gewone mis dadiger was opgesloten". Vijf vliegtuigen van de „Pan American World- Airways" zijn zondagavond op liet vliegveld Idlewild bij New York opgehou den, doordat een onbekende man ,met een zwaair buitenlands mogelijk Chinees aceent" de maatschappij telefonisch had ge waarschuwd. dat één van de toe stellen van de P. A. W. A. „bin nen een uur" zou worden opge blazen. Een vliegtuig dat juist naar de startbaan taxiede voor een vlucht naar San Juan (Porto Rico), toen de waarschuwing werd ont vangen, werd teruggeroepen en de 31 passagiers moesten het toestel verlaten. Ook vier andere machines, alle van lijndiensten op Latijns-Amerikaanse landen, werden nauwkeurig onderzocht. Ook de „British Overseas Air ways Corporation" ontving een dergelijke waarschuwing. Door dat er geen vluchten van deze maatschappij op het program stonden had de waarschuwing Air Force) éen. geen vertraging tot gevolg. Wel werden vijf toestellen van de B. O. A. C. onderzocht, die in han gars stonden. In Nicosia is maandag een ge allieerd legercommuniqué uitge geven met een specificatie van de Britse verliezen bij de opera ties in Egypte. Tot 12 november leden de Brit ten de volgende verliezen Leger: Gesneuveld 15 man waaronder 2 officieren. Gewond: Negen officieren en 87 minderen. Er wordt niemand vermist. Marine: Eén officier gesneu veld, niemand gewond of vermist. Luchtmacht: Eén officier ge sneuveld en niemand gewond of DE TOESTAND IN FORT SAID. Marelli, de Italiaanse consul in Port Said, heeft zondag in Port Said verklaard, „dat de 150.000 zielen tellende bevolking van dc stad beschouwd moet werden als zijnde in behoeftige omstandig heden". Naar zijn mening zijn 50.000 in woners van de stad dakloos en ,.is elk ander huis door; soldaten geplunderd". Hij voegde hieraan toe dat „de toestand zodanig is, dat de bui tenlanders Port Said zo spoedig mogelijk willen verlaten'Als het mogelijk was, zouden zij zelfs graag zwemmende willen vluch ten, aldus Marelli, die voorts zei dat een comité van Italiaanse vrouwen zondag is begonnen met de uitdeling aan de buitenlanders te Port Said van vier ton levens middelen, verstrekt door 't Brit- se leger. Voorts hebben een twintigtal vooraanstaande inwoners van de stad waaronder buitenlanders een „sociaal hulpcomité" ge vormd, dat samenwerkt met de Egyptische gouverneur, Moham med Riad. Het comité is begon nen met de inzameling van kle ren en dekens voor de behoeftige bevolking. Men was zondag nog steeds be zig. met het uitgraven van onder het puin bedolven lijken die op vrachtauto's naar een kerkhof werden vervoerd. In de Arabische wijk van de stad speelden kinderen tussen de ruïnes van door het vuur ver woeste hutten, terwijl hun ouders iets van hun have uit het puin trachtten te redden. De consuls van Italië en Grie kenland de Italianen en Grie ken vormen de grootste buiten landse gemeenschap in Port Said, n.l. resp. 1500 en 8000 mensen hebben de onderdanen van lan den gevraagd lijsten van de toe gebrachte schade samen te stel len, die aan de bevelhebbers van de Britse en Franse troepen over handigd zullen worden. Het hoofd van het Britse bur gerlijke bestuur in Port Said, ko lonel Evans, deelde zondag mee, dat „er in de stad geen paniek toestand meer heerst en dat hij „een uitstekend contact heeft met de Egyptische gouverneur". Hij zei dat „de Britten niet van plan zijn Port Said een Britse militaire regering op te leggen, maar in de stad zijn om de Egyp tenaren op de been te helpen. Evans voegde hieraan toe dat 250 van de 1600 leden van de plaat selijke politie weer in functie zijn. Zij zullen hun wapens terug krijgen en als voorheen dienst doen. Evans zei dat „alles verwoest was toen de Britten in Port Said aankwamen" en verklaarde ver der dat er voldoende voedsel in de stad is voor 15 dagen en dat er een Brits vrachtschip met 4500 ton aan voorraden in de haven ligt. „Wij zullen meer voorraden aanvoeren als de bevoorrading VIJFTIG GEZONKEN SCHEPEN IN HET SUEZKANAAL? Naar schatting zijn in het Suez kanaal ongeveer vijftig schepen tot zinken gebracht, aldus heeft een correspondent van Reuter zondag uit Fort Said gemeld. Een vloot van dertig bergingsvaartui gen is van Malta naar Port Said onderweg om behulpzaam te zijn bij het weer bevaarbaar maken van het kanaal. Één van de grootste problemen zal het bergen zijn van de 8000 ton metende baggermolen „Paul Solente", die nabij Port Said op de bodem van het kanaal ligt. Er zijn acht gaten in de romp aangebracht. Te Port Said is gezegd, dat het versperren van het kanaal door de Egyptenaren niet op doeltref fende wijze is geschied. DE INTERNATIONALE POLITIEMACHT. In Napels is maandag een groep van drie Columbiaanse officieren en 52 manschappen aangekomen, die op weg zijn naar Egypte waar zij dienst zullen doen in het in ternationale politieleger van de Ver. Naties. De Egyptische ministerraad heeft zich akkoord verklaard met de aanwezigheid van een inter nationale politiemacht op Egyp tisch grondgebied, mits er hier door op geen enkele wijze af breuk wordt gedaan aan de Egyptische soevereiniteit, aldus heeft radio-Cairo maandagoch tend gemeld. De ministers waren zondag avond onder voorzitterschap van president Nasser gedurende twee uur en een kwartier bijeen ge weest. DE „STATUE OF LIBERTY". De Amerikaanse regering heeft Egypte verzocht de veiligheid te verzekeren van het tankschip „Statue of Liberty", dat zich in het Suezkanaal bevindt, en zijn bemanning, aldus heeft het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken zaterdag bekendge maakt. Het 22.610 ton metende schip heeft 'n Nederlandse bemanning van ongeveer vijftig koppen. Het schip is Amerikaans eigyidom, maar vaart onder Liberiaanse viag. Naar verluidde, is de beman ning naar Cairo overgebracht. welke Egypte vlak voor de Israë lische inval zelf klaar stond voor een aanval op Israël. De corres pondent van het blad in Tel Aviv meldt voorts dat de Sowjet-Nnie in de woestijn van Sinai een zeer grote militaire basis bezat. Er zou een ondergrondse opslagplaats met voor tientallen miljoenen dollars aan communistisch mate riaal ontdekt zijn. „De verovering van Sinai door de Israëliërs heeft juist bijtijds de Sowjet plannen doorkruist, even voor Nasser en de Sowjet- Unie klaar waren om toe te slaan", aldus de correspondent. De Sowjet-Unie en bondgenoten hebben in ruim een jaar tijds Egypte minstens 50 straal'oom- menwerpers van het type IL-28, 100 Mig-straaljagers en 300 mid delzware en zware tanks gele verd, aldus hebben Britse ambte naren zondag te Londen meege deeld. De waarde van de wapens en uitrusting, die Egypte uit com munistische landen heeft ontvan gen werd op 1.600.000.000 gulden geschat. Syrië heeft uit communistische landen wapens en uitrusting ont vangen ter waarde van naar schatting 210.000.000 gulden. Onder de aan Syrië geleverde wapens zijn stellig 100 middel zware tanks, 100 pantserauto's voor troepenvervoer, van 50 tot 100 stukken geschut op rupsban den, minstens 100 kanonnen van verschillend kaliber en verder lichte wapens, radar en munitie. De aankomst van vliegtuigen in Syrië konden de ambtenaren niet bevestigen. De bovenstaande ge gevens werden voor een deel ver kregen door de Brits-Franse ac tie tegen Egypte. Volgens Britse zegslieden zou den zich voor het begin var, de operaties meer dan duizend tech nici en instructeurs uit het Sow- jet-blok in Egypte bevonden heb ben. Een driehonderdtal Russi sche en Tjechische technici ver trokken kort na de Brits-Franse tussenkomst naar Soedan. Van Britse zijde zijn verder be weringen als zouden bij de Brit> Franse bombardementen hoofc! zakelijk namaak-vliegtuigen op de Egyptische vliegvelden ver nield zijn, tegengesproken er. „fantastisch" genoemd. DE KOSTEN VAN DE BRITSE AANVAL OP EGYPTE. De Britse minister van Bevoor rading, Reginald Maudling, heeft gisteren in het Lagerhuis mede gedeeld, dat de Britse interven tie in het Midden-Oosten de Brit se schatkist in dit belastingjaar (eindigend op 31 maart 195D waarschijnlijk niet meer dan 3d a 45 miljoen pond sterling (onge veer 371 a 477 miljoen gulden) zal kosten. MINDER OPKLARINGEN Maandag was het in onze omge ving rustig weer. Luchtdrukstijgingen boven het Noordzeegebied deden een ver binding tot stand komen tussen een tussen de Azoren en Ierland aanwezig hogedrukgebied en een ander hogedrukgebied boven Scandinavië. Daarentegen bleef de luchtdruk boven het Alpenge bied relatief laag. De wind, die voorlopig zwak tot matig blijf i, gaat waaien uit richtingen tussen noord en oost. Daardoor worden boven Noord-Duitsland aanwezige wolken en mistvelden naar ons land getransporteerd, waaruit hier en daar enige, meest lichte regen zal vallen. Trouwens, maandagavond werd door nachtelijke uitstraling in ons land zelf ook op tal van plaat sen mist gevormd. Vandaag zal er dus minder zon zijn, waardoor de temperaturen lager zullen blij ven dan maandag het geval is ge weest. Het 494 ,brt. metende Neder landse schip „Fedala" is bij het begin der Israëlisch-Egyptische vijandelijkheden door Egypte in beslag genomen, zo is maandag in Haifa vernomen. In oktober was het schip zonder moeilijkhe den van Israël uit het Suezka naal gepasseerd. Het werd aange houden toen het met 300 ton vlees op de terugweg was van Massala in Ethiopië naar Haifa. vermist. De marine verloor twee vlieg- I van Port Said vanuit het vaste- tuigen en de luchtmacht (Royal land uit veiligheidsoverwegingen Air Force) één I nog niet mogelijk is", aldus kolo- Volgens een artikel in het con servatieve Engelse zondagsblad .Sunday Times" overweegt de Britse regering de openbaarma king van inlichtingen volgens medegedeeld door het K. N. M. I. in De Bilt, geldig tot dinsdag avond. Minder opklaringen. Veel bewolking met plaatselijk mist. Geen regen van betekenis. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Iets kouder dan gisteren. WOENSDAG 14 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 10.55 11.25 Terneuzen 11.30 Hansweert 0-10 12.40 Walsoorden 0.20 12.50 ZON MAAN op onde; op oivle Nov. 12 7.57 16.55 14.12 1.11 13 7.58 16.54 14.32 2.18 14 8.00 16.52 14.52 3.2'" 15 8.02 16.51 15.15 4.36

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1