n Resolutie over Hongarije aanvaard De gebeurtenissen in Boedapest De toestand in Egypte HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De algemene vergadering over Egypte Nederlanders en Denen zullen obstakels in Suezkanaal opruimen Algemene vergadering Verenigde Naiies ONMIDDELLIJKE TERUGTREKKING VAN DE SOWJET-TROEPEN EN HET HOUDEN VAN VRIJE VERKIEZINGEN IN HONGARIJE De algemene vergadering heeft vrijdag een resolutie aanvaard, waarin wordt aangedrongen op de onmiddel lijke terugtrekking van de Sow jet-troepen uit Hongarije en het houden van vrije verkiezingen onder toezicht van de Verenigde Naties zodra het recht en de orde in dat land zijn hersteld. De stemverhouding was 48 tegen 11 stemmen, bij zes tien onthoudingen. De communistische landen en India stemden tegen, terwijl een deel van de Aziatisch-Afri- kaanse groep zich van stemming onthield. Deze resolutie was ingediend door Italië, Cuba, Pakistan, Peru en Ierland. Het Hongaarse vraagstuk werd eveneens als voor- rangspunt op de agenda van de gewone zitting van de al gemene vergadering ge plaatst. De stemming had als resultaat: 53 stemmen te gen 9 de communistische landen bij acht onthou dingen. H.M. de Koningin in ons land terug Koning Gustaaf niet naar Engeland salons „rabkrt" William Krasser, een van de twee correspondenten van Reuter in Boedapest, is zondag in Wenen terugge keerd met, zoals hij zei, het gedonder van onafgebro ken geschutsvuur en de smeekbeden van Hongaarse op standelingen om „de wereld toch vooral verslag uit te brengen van wat hij in Boedapest heeft gezien", nog in de oren- Krasser had zondag 6 november, toen de Russen hun offensief tegen de opstandelingen begonnen 's morgens om vijf uur met de tweede correspondent van Reuter, Ronald Farquhar, zijn laatste bericht over de strijd door gezonden naar Wenen. De telex, waarmee zij hun be richt verzonden, stond in het hoofdkwartier van de op standelingen in het gebouw van het Hongaarse partij-or gaan „Szabad Nep". Dit zal waarschijnlijk voorlopig ons laatste bericht zijn, zo besloot Krasser zijn bericht. De toestand in Polen De operaties tegen Port Said Geen Belgische wapens naar Nabij'e Oosten V. S. verzetten zich tegen vertrek van Amerikaanse vrijwilligers naar het Midden-Oosten Eisenhower niet naar Zwitserland op onder op onder Nov. 12 7.57 16.55 14.12 1.11 13 7.58 16.54 14.32 2.18 14 8.00 16.52 14.52 3.26 15 8.02 16.51 15.15 4.36 Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal: per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct MAANDAG 12 NOVEMBER 1956 11e Jaargang Nr 3919 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V.v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per- advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 2" cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur De algemene vergadering nam ook een Amerikaanse resolutie aan, waarin er op wordt aange drongen, dat de Russen ophouden het vervoer en de distributie van [evensmiddelen en medicamenten voor het Hongaarse volk belem meringen in de weg te leggen. Voorts wordt er in de Ameri kaanse resolutie op aangedron gen, dat er een gezamenlijk plan van de V. N. voor hulp aan Hon gaarse vluchtelingen wordt opge steld. De stemverhouding inzake ae Amerikaanse resolutie was 53 te gen negen stemmen, bij dertien onthoudingen. Tenslotte werd ook nog een Oostenrijkse resolutie goedge keurd, waarin er op woirdt aange drongen, dat alle leden van de V'. N. onverwijld op grote schaal Hongarije hulp verlenen in de vorm van levensmiddelen, medi camenten en kleding. Deze resolutie werd aanvaard met 67 stemmen voor, geen tegen en acht onthoudingen. Vóórdat er over de Amerikaan se resolutie werd gestemd, had de algemene vergadering een reeks amendementen, ingediend door India, Ceylon, Birma en In donesië verworpen. Deze amende menten, die ten doel hadden alle verwijzingen naar het Sowjet-op- treden in Hongarije, te schrappen, werden met 45 tegen 18 stemmen, bij 12 onthoudingen afgewezen. Hongarije en Polen stemden vóór de Oostenrijkse resolutie, de andere communistische landen onthielden zich. Na de stemming verklaarde de Nederlandse permanente verte genwoordiger bij de V. N„ mr C. W. A. Schürman, om een stem ming per artikel verzochj te heb ben om na te gaan, hoe ver de GEHEIME BRITSE DOCUMENTEN, VERMIST. Geheime documenten over de Britse onderzoekingen op het ge bied van radar zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag gestolen uit een auto, die in het centrum van Londen geparkeerd stond. Scotland Yard stelt een onder zoek in. landen zouden gaan die zich eer der onthouden hadden bij de stemming over de Hongaarse kwestie. Mr Schürmann, die klaarblijkelijk doelde op het blok van Afrikaanse en Aziatische lan den, zei hulde te willen brengen aan die landen in dit „neutralis- tische blok", die de moed hadden gehad hun stem uit te brengen voor gedeelten van de vijf-landen resolutie, waarin de Sowjet-Unie wordt veroordeeld. Krisja Menon van India protes teerde ertegen, dat „een delegatie behalve haar eigen stem ook die van andere delegaties toelicht". De Indische afgevaardigde Me non sprak zich uit voor plaatsing van de kwestie Hongarije op de agenda van de gewone zitting van de algemene vergadering. Het is van vitaal belang, zei hij, dat de algemene vergadering een rap port van de secretaris-generaal over de toestand in Hongarije krijgt. Hij hoopte, dat de onder handelingen tussen de Sowjet- Unie en Hongarije snel tot een einde zouden worden gebracht en dat Hongarije zou worden toege staan zijn eigen weg te gaan. De discussies van zaterdag ver liepen kalm, in tegenstelling tot de verhitte en langdurige debat- jen van de afgelopen twee weken. ALGERIË. Bij een operatie nabij Ain Ritsj in Zuid-Algerië, welke drie dagen duurde, zijn 56 opstandelingen, onder wie drie plaatselijke lei ders, gedood, aldus berichten, die zaterdagavond in Algiers zijn ont vangen. Er werden 33 opstande lingen gevangen genomen. De Ver. Staten hebben ge vraagd om op de komende gewo ne zitting van de algemene ver gadering der Ver. Naties, die van daag wordt geopend, met voor rang de vraagstukken betreffende het Midden/Oosten en het Suezka- naai te behandelen. Henry Cabot Lodge diende hiertoe op de buitengewone bij eenkomst van de algemene ver gadering, die zaterdagmiddag werd gehouden om de toestand in het Midden-Oosten te bespre ken, een resolutie in, waarin ge vraagd wordt de kwestie over te brengen op de agenda van de ge wone zitting. De Egyptische afgevaardigde Omar Loefti toonde zich gereser veerd over het Amerikaanse voor stel. Hij zei, dat „Egypte zich niet kan lenen voor politieke onder handelingen, zolang buitenlandse troepen zijn grondgebied bezet houden". De Israëlische vertegenwoordi ger Eban ging met het voorstel akkoord. Hij verklaarde, dat de algemene vergadering op Egypte en Israël een beroep moet doen om onderling over een regeling van hun geschilen te onderhan delen. Hij zei, dat Arabische comman dotroepen, aangemoedigd door Nasser, vanuit Jordanië en Syrië overvallen op Israëlisch gebied hebben gedaan en dat deze toe stand een nieuwe bedreiging van de vrede betekent. Vertegenwoordigers van India, Syrië en Saoedi-Arabië maakten bezwaar tegen de Amerikaanse resolutie, omdat deze naar hun mening de bedoeling had, „het gezicht van de agressors te red den". De Belgische afgevaardigde diende hierop een motie in om het debat te sluiten, aangezien hij de Amerikaanse resolutie als een procedure-kwestie beschouwde. De motie werd echter met 24 tegen acht stemmen, bij 26 ont houdingen verworpen. De Philippijnse vertegenwoor diger verzette zich ook tegen het overbrengen van de kwestie be treffende het Midden-Oosten op de agenda van de gewone zitting welke maatregel ook betrek king zou hebben op de Hongaar se kwestie omdat hierdoor, naar zijn mening, het dringende karakter van de kwesties verlo ren zou gaan. Ten slotte besloot de algemene vergadering met 66 stemmen, geen tegen en twee onthoudingen de kwestie betreffende het Mid den-Oosten als voorrang-punt op de agenda van haar gewone zit ting te plaatsen. Zaterdagavond omstreeks zes uur is H. M. de Koningin per vliegtuig op Soesterberg aange komen. Z. K. H. de Prins der Ne derlanden was ter ontvangst op het vliegveld aanwezig. H. M. de Koningin is, zoals be kend is, enige weken met vacan- tie op Sicilië geweest. Koning Gustaaf van Zweden, die op het ogenblik me vakantie in Italië is, hééft zijn voorgeno men particulier bezoek aan En geland afgezegd in verband met die op het ogenblik met vakantie koning reist zondag uit Italië direct naar Zweden. INLEVERING OUDE BANK BILJETTEN VAN 25 GULDEN TOT 14 NOVEMBER. Tot en met 14 november a.s. be staat bij de agentschappen en cor respondentschappen van de Ne derlandse Bank gelegenheid de uit de circulatie genomen bank biljetten van 25 gulden, model 1947, in te wisselen. Na die datum zal niet nogmaals gelegenheid tot inwisseling wor den gegeven. De bankbiljetten waarvan hier sprake is, zijn alle gedateerd 19 maart 1947 en dragen de hand tekeningen van dr M. W. Holtrop (president) en van prof. mr A. M. de Jong (secretaris). Op de voorzijde is rechts een cirkel, in rode kleur een vrouwenportret geplaatst. de kopper »ef bet aporie racket marfct 16 brouwerijstraat 9 lemuzen i nat. en internationaal jurylid wij leveren met succes alle voor komende haarwerken de betere toiletartikelen Met Farquhar verliet Krasser na dit bericht doorgegeven te heb ben het hoofdkwartier van de op standelingen, op weg naar zijn ho tel. Zij moesten door de vuurlinie. V,an alle kanten werd geschoten. De Russische tanks reden dooir de straten en vuurden in het wilde weg op ieder die zich op straat vertoonde. Alle bruggen over de Donau waren door Russische tanks be zet. Krasser, die Oostenrijker is, had naar de Oostenrijkse legatie in Boeda willen vluchten, doch hij kon de Donau niet over. Farqu har vluchtte naar de Britse lega tie. In de buurt van dit gebouw zijn de felste gevechten geleverd. De Franse legatie staat bij de vroegere Russische, waar de op standelingen een van hun steun punten hadden gevestigd. Tegen over dit gebouw ligt de Zuidsla- vische legatie, waar enige dagen later een der secretarissen om het leven kwam, toen een Sowjet- tank door een raam naar binnen schoot. Volgens ramingen van deskun digen hadden de Russen in Boe dapest de beschikking over dui zend tanks van het type T-34 en T-54, die met kanonnen van 80 en 120 mm bewapend zijn. Waar de opstandelingen vanuit de huizen op de Russen vuurden, schoten de tanks hele huizenblokken in puin. Men gelooft, dat de Russen in Hongarije over tenminste 15 divisies beschikken, waarvan 12 pantserdivisies en 2 gemotori seerde divisies infanterie. Donderdag begonnen de Rus- welk materieel en personeel no dig zal blijken te zijn voor de op ruimingswerkzaamheden. Daar wel aan te nemen is, dat de werkzaamheden van zeer om vangrijke aard zullen zijn, zullen wellicht de firma's Smit en Svit- zers te zijner tijd een beroep op de andere Nederlandse en Deense bergers om materieel en perso neel ter beschikking te stellen. De kosten van de werkzaamheden worden gedragen door de Ver enigde Naties. De Verenigde Arbeiderspartij in Polen heeft acht gewezen so cialistische leiders gerehabili teerd en hun het lidmaatschap van de partij aangeboden. Radio-Warschau meldt, dat in opdracht van de partij voortaan geen politieke commissarissen meer met koopvaardij- en vis sersschepen zullen meevaren. Dit wordt overbodig geacht. De Verenigde Naties hebben de werkzaamheden tot opruiming van de obstakels in het Suezka naal opgedragen aan L. Smit en en's internationale sleepdienst te Rotterdam en aan A.S. Em. Svit- zers Bjergnings-entreprise te Ko penhagen, zo vernemen wij van L. Smit en Co, L. Smits en Co's internationale sleepdienst zal haar deel van de werkzaamheden uitvoeren teza men met haar dochteronderne ming W. A. van den Tak's ber gingsbedrijf N.V. te Rotterdam. De Nederlandse en Deense fir ma's zullen in nauwe samenwer king handelen -en als eerste stap zal een groep bergingsdeskundi gen, bestaande uit drie Nederlan ders en drie Denen zich in V.N.- verband naar Egypte begeven, teneinde de situatie op te nemen en zich een indruk te vormen VOORHOEDE VAN INTERNA TIONALE POLITIEMACHT IN NAPELS. Vijftig Deense militairen, de voorhoede van de internationale politiemacht voor Egypte, zijn zaterdagavond in 'n Amerikaans transportvliegtuig in Napels aan gekomen. Zij droegen uniformen van het Deense leger met goud kleurig omzoomde groene arm banden met het opschrift „nood- strijdkrachten van de V. N." In New York is officieel meege deeld, dat Zwitserse vliegtuigen gereed zijn om heden te begin nen met het overbrengen van eenheden der politiemacht van Napels naar Egypte. Er zullen dagelijks 400 man worden ver voerd. Er is een overeenkomst hiertoe gesloten met de Zwitser se luchtvaartmij „Swiss Air." De toestand in Port Said Britse perscorrespondenten in Port Said melden, dat de toestand daar geleidelijk aan weer nor maal begint te worden. Het puin wordt opgeruimd. Gewonden worden verzorgd, er wordt voed sel uitgereikt aan hen die het no dig hebben en de openbare nuts bedrijven komen weer op gang. Enkele winkels en café's zijn weer open. In een door het geallieeide hoofdkwartier te Nicosia uitge geven bekendmaking wordt mee gedeeld: „Het aantal slacht >ffers onder de burgerbevolking van Fort Said wordt geschat op een honderdtal doden en gewonden. Velen hunner vielen, met de wa pens in de hand, in hcis-aan-huis gevechten tegen Britse en Franse militairen. Wij brengen hierbij tevens in herinnering, dat president Nas ser zelf heeft bekendgemaakt dat aan Egyptische burgers wapens zijn uitgedeeld, om die te gebrui ken in gevechten tegen Britse en Franse landingstroepen. Pord Said is nimmer door onze luchtmacht gebombardeerd. Er is raket- en kanonvuur afgegeven op strikt militaire doelen, zoals batterijen luchtdoelgeschut, ver sterkte punten en kanonnen, die op hoeken van straten waren op gesteld, aldus deze geallieerde be kendmaking. België heeft alle uitvoer van wapens, munitie en ander oor logsmateriaal naar Egypte, Israël, Syrië, Libnon en Jordanië verbo- boden. Het verbod is vrijdag in de Belgische staatscourant afge kondigd. De Amerikaanse regering zal zich met alle wettige middelen verzetten tegen het vertrek van Amerikaanse „vrijwilligers" voor het Midden-Oosten, zo heeft het „State Department" zaterdag be kendgemaakt. Het verzet der Amerikaanse regering geldt alle vrijwilligers, onverschillig aan welke zijde zij in het Midden-Oosten willen vech ten. De verklaring werd uitgegeven enige minuten nadat radio-Mos kou had meegedeeld, dat, indien de Franse, Britse en Israëlische strijdkrachten niet uit Egypte zouden worden teruggetrokken, de Sowjet-autoriteiten „Sowjet- vrijwilligers" niet zouden belet ten Egypte te hulp te snellen. Ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken zeiden, dat de verklaring van de Ameri kaanse regering is uitgegeven naar aanleiding van een beweging in Europa in de afgelopen dagen om vrijwilligers voor de Israëli sche strijdkrachten te verkrijgen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaarde later, dat de V. S. zich onder alle om standigheden zullen verzetten te gen het zenden van Sowjet-vnj- willigers naar Egypte. In een commentaar op de te Moskou uitgegeven verklaring verwees de woordvoerder naar 'n vroegere verklaring van presi dent Eisenhower, dat het over brengen van nieuwe strijdkrach ten naar Egypte in strijd zou zijn met het handvest der V. N. en dat het de plicht van de leden der V. N., met inbegrip van de V. S„ zou zijn zich tegen een dergelijke actie te verzetten. Eisenhower zei dit vijf november. Intussen heeft een woordvoer der van het Egyptische ambassa de te Moskou gezegd, dat thans duizenden aanbiedingen vqn Rus sische „vrijwilligers" waren ont vangen. Ook worden te Moskou berich ten uit Peking ontvangen, dat 250.000 Chinezen bereid zijn in Egypte te vechten. BRITTEN EN FRANSEN SAOEDI ARABIE? UIT Volgens de Israëlische radio heeft koning Saoed van Saoedi- Arabië bevel gegeven, dat alle Britten en Fransen het land mo'e- ten verlaten. BRITSE FUNCTIONARIS MOET LIBIË VERLATEN. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft medege deeld, dat de eerste secretaris voor Arabische zaken van de Brit se ambassade te Tripolis, Cecil Greatorex, op verzoek van de Li bische regering is teruggeroepen. De reden waarom Greatorex „per sona non grata" is verklaard, is te Londen niet bekend. President Eisenhower heeft een boodschap aan de Zwitserse rege ring gezonden, waarin hij zegt, dat de Amerikaanse regering on der de huidige omstandigheden liever de behandeling van de hui dige internationale crisis in de Ver. Naties wil voortzetten dan een conferentie beleggen van re geringsleiders van de V. S., de Sowjet-Unie, Engeland, Frankrijk en India, zoals door Zwitserland is voorgesteld. sen de huizen van Boedapest te doorzoeken. Zij vonden echter weinig opstandelingen. De mees te verzetsstrijders hadden zich toen reeds naar de heuvels en de bossen rondom de stad terugge trokken, waar zij de Sirijd voort zetten. Krasser had donderdag en vrij dag verscheidene delen van Boe dapest bezocht. Overal was het beeld hetzelfde. Bijna geen huis was onbeschadigd. Overal lagen lijken,- uitgebrande tanks, puin en glasscherven. Het verkeer ondervond nog veel hinder van barricades die de opstandelingen opgeworpen had den. Voor de levensmiddelenwin kels stonden lange rijen mensen, die uren moesten wachten voor zij aan de beurt waren. Krasser had niet gezien dat winkels ge plunderd werden. Volgens betrouwbare ramingen zijn in Boedapest 15.000 Honga ren en 5.000 Russen om het leven gekomen. Het aantal gewonden wordt geschat op 60 tot 80.000. Op de eerste dag van de gevech ten verloren de Russen 16 tan-kis en 25 pantserwagens, die met be hulp van „Molotof-cocktails" (flessen benzine), in brand waren gestoken. De bemanningen kwa men om het leven. Toen wij vrijdag door Boeda pest reden, aldus Krasser, was het de tweede dag van een be stand van 48 uur. De Russen had den de opstandelingen opgeroe pen de wapens neer te leggen. Zij zouden niet schieten als niet op hen werd geschoten. Doch de Hongaren verklaarden, dat zij tot de laatste kogel zouden vech ten, zolang nog een Russische soldaat op Hongaarse bodem stond. De Hongaarse opstandelingen hebben één dag van grote vreug de beleefd, aldus het verhaal van Krasser. Dat was woensdag 31 oktober. De Sowjet tanks werden na ver bitterde straatgevechten van een week teruggetrokken. Kardinaal Mindszenty, de uit de hoofdstad verbannen Rooms-Katholieke pri maat van Hongarije, keerde in triomf terug De Hongaren be gonnen de monumenten met de gehate communistische symbolen op te ruimen, terwijl groepen na tionalisten jacht maakten op de mannen van de communistische veiligheidsdienst. Premier Nagy maakte bekend, dat met de Russen besprekingen gevoerd zouden worden over al gehele terugtrekking van de Sow- jettroepen uit Hongarije. De-dag daarna kwamen echter reeds de verontrustende berich ten, dat nieuwe Russische divisies het land binnenkwamen, de gren zen afsloten en een stalen ring om Boedapest legden. Nagy pro testeerde bij de Russen. Zaterdag kwam een laatste verzekering, dat geen nieuwe Russische troe pen meer zouden worden aange voerd. De besprekingen over algehele terugtrekking van de Russen be gonnen. Van Hongaarse zijde nam o.a. de nieuwe minister van Defensie, generaal Pal Maleter,1 de held van Boedapest, deel. Deze besprekingen werden za terdagavond om tien uur in de buitenwijken van Boedapest her vat. De Hongaarse delegatie keer de echter niet meer terug. Om 3 uur 's morgens begonnen de Sow- j jet tanks op te rukken naar de hoofdstad. Twee uur later brak het geschutsvuur los. Toen het dag werd, zondag 4 november, waren de Russen weer in de stad. Zij bezetten het parlementsge bouw, de ministeries, de openba re gebouwen en de bruggen over de Donau. 6 pebabozbenuj Volgens sommige berichten werd premier Nagy gearresteerd. Andere, eveneens onbevestigde berichten, meldden, dat hij nog juist bijtijds door de opstandelin gen in veiligheid was gebracht. Een nieuwe communistische regering meldde zich onder lei ding van Janos Kadar. Kadar verklaarde, dat hij de Russische tanks te hulp geroepen had om een einde te maken aan de „witte terreur". Sowjet-tanks, die infanterie vervoerden, reden door de stad. Zij beschoten de nationalistische verzetshaarden, daarbij gesteund door laagvliegende straaljagers, die met hun boordwapens de op standelingen bestookten. De nationalisten hielden stand. Op maandag hadden zij nog vijf grote steunpunten aan beide zij den van de Donau. Het einde was echter in zicht. De Hongaren mis ten een centraal opperbevel. Het gewicht van de numeriek en tech nisch sterkere troepen eisten zijn tol. De opstandelingen en de Rus sen lieten over het algemeen bui tenlandse auto's die aan hun na tionale vlaggen te herkennen wa ren, ongemoeid. Wel hielden de Hongaren de buitenlandse auto's aan om er bij de journalisten op aan te dringen uitvoerig verslag uit te brengen. De mensen waren wanhopig door het feit dat het Westen de Russen niet tot een af tocht had kunnen dwingen. „Wij zullen allemaal sterven als het Westen niet bereid is ons te helpen", zo riep men. Elders juichten de mensen als buitenlandse auto's passeerden, terwijl Russische tankbemannin gen onbewogen toekeken. De journalisten kregen de in druk, dat de Russische soldaten het werk dat zij in Hongarije moesten doen, niet prettig von den. Velen van hen wisten hele maal niet waarom zij in Honga rije moesten ingrijpen. Een Rus sische kolonel vertelde de journa listen, dat hij dacht een fascist! sche opstand in OostBerlijn te moeten bestrijden Pas toen hij de straatnamen zag, besefte hij dat hij in Boedapest was. NEDERLANDERS UIT BOE DAPEST IN WENEN AAN GEKOMEN Naar van de zijde van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken wordt medegedeeld, zijn zondag'' elf Nederlanders.veilig uit Boeda pest in Wenen aangekomen. Hef zijn de journalisten Baljon, prof. Greiteman, Eerdmans, Van Sprang, Sandberg en Hofland met echtgenote en vier particulieren. De aardbeving, die maandag j.l. het gebied rond de Perzische Golf trof, heeft aan 410 personen het leven gekost. RUSTIG WEER Tijdens het weekeinde nam een bij IJsland gelegen depressie snel in betekenis af. Een uitloper van dit lagedrukgebied, die zich via de Noordzee naar het zuiden uit strekte, bepaalde evenwel nog het weer in ons land. De aanwe zigheid ervan veroorzaakte vrij wel overal nu en dan regenval. Hierbij viel de minste regen in de kuststrook, terwijl de grootste hoeveelheden langs onze oost grens werd afgetapt. Inmiddels handhaaft zich op de oceaan ten noorden van de Azo- ren nog steeds een krachtig hoge- drukgebied, dat tijdens het week einde vooral in de richting van IJsland en Schotland een aanzien lijke uitbreiding onderging. Onder invloed van deze uitbrei ding begon zondagavond ook in ons land de barometer te stijgen. Het laat zich aanzien dat, hoewel de luchtdrukverschillen aanvan kelijk klein blijven, de wind later uit het noordoosten gaat waaien, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Plaatselijk mist Overwegend zwaar bewolkt maar geen regen van betekenis. Plaatselijk mist. Weinig wind. On geveer dezelfde temperaturen als gisteren. DINSDAG 13 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.53 10.28 11.08 11.18 n.m. 10.34 11.09 11.49 11.59 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1