De moord op 1 ïongarije Worden volgende Brits-Franse troepen week teruggetrokken? Amerikaanse militaire voorzorgsmaatregelen Brief van Boelganin aan Eisenhower HET MIDDEN-OOSTEN Beschuldiging van Nasser RET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Verklaring van Eden in het Lagerhuis ZATERDAG 10 NOVEMBER 1956 11e Jaargang Nr 3918 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V.v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Een week van ontstellende gebeurtenissen ligt achter ons. Zag het er aanvankelijk uit alsof de Hongaarse vrij heidsstrijders onder welke zich ook andere groepen be vonden dan die welke tegenstanders waren van het Rus sische regime hun doel zouden bereiken, het is geheel anders gelopen. Premier Nagy beloofde, dat de Russen Boedapest zouden ontruimen en knoopte onderhande lingen aan, opdat zij hun troepen uit het gehele land zou den terugtrekken- Hij stelde in verband daarmede ook vrije verkiezingen in het vooruitzicht, en hij ging er zelfs toe over om de deelneming van Hongarije aan het rode bondgenootschap op te zeggen en Hongarije's neutraliteit te proclameren. MOORD Dit is geen strijd meer ge weest, het werd moord op grote schaal men kan er geen ander woord voor be denken. De nieuwe secreta ris van de communistische partij, Kadar, is naar de Rus sen overgelopen; heeft een nieuwe regering gevormd, die natuurlijk geen ander programma heeft dan de be velen van Moskou uitvoe ren. Men kan moeilijk in woorden omzetten de gevoe lens van medeleven, die de vrije volken van Europa je gens Hongarije bezielen. Men kan ook niet genoeg bewondering opbrengen voor de groepen van ver zetsstrijders, die ondanks gebrek aan wapens, ondanks volkomen afsluiting met de buitenwereld, nu nog de strijd volhouden en de Rus sen eigenlijk dwingen tot 't aanvoeren van nieuwe ver sterkingen. LANGZAAMAAN IN EGYPTE Verkeer en vervoer verontrust over hogere benzineprijs In vele kringen te Parijs gelooft men, dat de Franse en Britse strijdkrachten in Egypte volgende week naar Cyprus zullen worden teruggeroepen, ongeacht of de internationale politiemacht dan al in staat zal zijl, nun plaats in te nemen of niet. DE FALENDE VER. NATIES De legering der int. politie macht in Egypte Eden over internationale politiemacht Telegram van Eisenhoewr aan Ben-Goerion op onder op onder Nov. 0.05 11 7.55 16.57 13.53 12 7.57 16.55 14.12 1.11 13 7.58 16.54 14.32 2.18 14 8.00 16.52 14.52 3.26 15 8.02 16.51 15.15 4.36 Verklaring Ben-Goerion Frtnkering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Nó. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal: per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct Advertentieprijs per mm 15 etr mlnlmuai paï advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L—J iedere regel meer 2" cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Ilier ligt het grote verschil met Polen, dat wei de aan Moskou nauw verwante regeerders wegzond, maar de betrekkingen met Rusland bleef onderhouden, en niet repte van verbreking vru ver- binteniasen met het Kremlin. Wat of er in Moskou zelf gebeurd isr voordat de Russische troepen, krachtig versterkt, opnieuw Boeda pest binnenvielen, is niet bekend. Er is natuurlijk een mogelijkheid dat de partij van Cliroesjtsjef, die zekere liberaliteit heette voor te staan, in het politbureau de nederlaag heeft geleden, wellicht zelfs erkend, dat de z.g. liberale opvatting verkeerd was. Maar het lijkt er meer op alsof de Russen gedaan hebben alsof zij Boedapest en Hongarije zouden verlaten, en hun verzwakte strijdkrachten uit de hoofdstad slechts hebben teruggetrokken, opdat versterkingen konden aanrukken. Boedapest moest het machte loos toezien, dat een ijzeren ring van tanks, tenminste 1600, ron dom de stad werd saamgetrokken; moest uit Oost- en West-Honga- rije horen, dat overal grote co lonnes Russische troepen binnen vielen. Op zondag is de nieuwe aanval, die men verwachtte, in derdaad begonnen en de Russen hebben het nodig geacht om met fosforbommen Boedapest in brand te steken. nog geen berichten van zijn rege ring te hebben ontvangen. Rus land bracht zijn veto uit, waar door het besluit in feite krachte loos werd. Met spoed werd de Assemblee bijeengeroepen, (lie met grote meerderheid dezelfde resoluties heeft aangenomen. Maar bij deze veroordeling van het gedrag van Rusland jegens Hongarije namen de Aziatische en Arabische landen nie taan de stemming del, en be hoorde Joegoslavië met de ove rige satellietstaten van Rusland tot. de tegenstemmers. Dit zijn feiten, die men toch wel goed moet onthouden. Dat de Veiligheidsraad het ge val Hongarije niet eerder behan delde, was gevolg van het feit, dat men wel buitengewoon gede tailleerde aandacht besteedde aan het optreden van Engeland Frankrijk in Egypte. Dit optreden heeft in het Engelse parlement aanleiding gegeven tot een wei nig waardig optreden der opposi tie, in tegenstelling met het an ders zo ongebonden Franse parle ment, dat zich nu eensgezind, met uitzondering natuurlijk van de communisten, rond de regering schaarde. Engeland en Frankrijk hebben de gewelddadige n.aatregelen, die zij nodig achtten, zeker niet in snel tempo uitgevoerd, eigenlijk te langzaam. Zij hebben eerst de vliegvelden vernield om de Egyp tische luchtmacht buiten werking te stellen, en dat is vrijwel ge lukt. Zij hebben daarna strategi sche punten gebombardeerd. Toen pas zijn de parachutisten losgela ten, die strenge orders hadden om ongeacht eigen veiligheid, 't leven van de civiele bewoners te sparen. De landingst oepen, die onmiddellijk moesten volgen, zijn nog aan boord gebleven zo lang er met de commandant van de streek rondom Port Said over ca pitulatie werd onderhandeld. De Israëlische trcepen zijn niet alleen het schiereiland Sinai bin nengerukt; zij hebben het Egyp tisch gebied tot op ongeveer 20 km ten oosten van het kanaal be zet. Israël, hoewel rechtstreeks door Rusland bedreigd, wil een einde maken aan de onzekerheid waarin het verkeert en wil wel onderhandelen met Egypte maar rechtstreeks en over vrede. Vermoedelijk om de aandacht van de Hongaarse gebeurtenissen af te leiden heeft Rusland het bestaan om scherpe nota's aan de Verenigde Naties, Engeland, Frankrijk en Israël te zenden, nota's vol dreigementen, die wel licht bluf zullen blijken, gelijk wij dat in 1948 bij de blokkade van Berlijn hebben gezien, maar die toch een gevaarlijke toestand scheppen. Zelfs heeft Rusland zich opgeworpen als strijder voor vrede en veiligheid, en Amer'ka het voorstel gedaan om samen de Engelse en Franse macht in de Middellandse Zee in haar bewe gingen te belemmeren. Het ant woord daarop stond reeds dade lijk vast. Temidden van deze sensatio- voltrok zich van nele moeilijkheden de Amerikaanse presidentsver kiezingen. Nog aan de vooravond heeft Stevenson er op gewezen, dat Eisenhower's buitenlandse politiek schuld was aan twee gro ve fouten: in de eerste plaats dat Rusland's macht was versterkt, in de tweede plaats dat het bond genootschap van Amerika met de twee grote Europese mogendhe den bedenkelijk zwak stend. Of dit op het Amerikaanse volk in druk heeft gemaakt, leert de uit slag, die anders zeer waarschijn lijk gunstiger voor president Eisenhower zou zijn geweest. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden). Het voorstel van de minister van Financiën om het bijzondere invoerrecht op benzine zodanig te verhogen, dat de verkoopprijs 45 cent per liter wordt, heeft in kringen van verkeer en vervoer zeer grote verontrusting verwekt. Naar het zich laat aanzien, zul len enige organisaties zich met grote stelligheid tegen deze voor genomen prijsverhoging keren. Verhoging van de benzineprijs, zo stelt men, betekent zonder meer een aanzienlijke verhoging van de exploitatiekosten van.auto mobielen en in het bijzonder ook van bedrijfsautomobielen, zoals vrachtauto's, autobussen, huur auto's (taxi's). Deze verhoogde kosten sullen onherroepelijk tot uitdrukking moeten komen in de vervoersprijzen. Indien men be denkt, dat alleen al 90 percent van de bouwmaterialen en 80 percent van de landbouwproduc ten over de weg wordt vervoerd, dat dagelijks een zeer groot aan tal arbeiders per autobus naar de bedrijven wordt gebracht voor rekening van de ondernemingen, dan is na te gaan, dat het publiek uiteindelijk met de financiële ge volgen van een hogere benzine prijs wordt opgescheept. Én dit, zo zegt men, terwijl ge streefd wordt naar een verlaging of stabilisering van het prijspeil. De stelling, dat door verhoging van de benzineprijzen het niveau van de Belgische benzineprijs be naderd wordt, wordt in kringen van verkeer en vervoer irrele vant geacht, omdat anderzijds het inkomstenpeil nog lang niet op het bleu-niveau ligt. Het ligt in de lijn der verwach tingen, dat de verkeers- en ver voersorganisaties zich op korte termijn in centraal overleg over de kwestie van de benzineprijs zullen beraden, om nadien geza menlijk stappen tegen deze voor genomen verhoging te onder nemen. In diplomatieke kringen is men van ooirdeel, dat de Brits-Franse militaire actie in de zone van het Suezkanaal en de gemeenschap pelijke nolitiek van de twee regr ringen op instorten staan. Minister Pineau verklaarde donderdag in de commissie van buitenlandse zaken van de natio nale vergadering, dat enige dagen geleden Russische militaire vliegtuigen van het modernste type Mig-17 in Syrië zijn geland. Pineau zei, dat deze toestellen waren aangekomen op hetzelfde ogenblik dat .premier Boelganin zijn waarschuwing tot Israël richtte. Ook deelde hij mee, dat Israëlische troepen od het schier eiland van Sinai grote voorraden oorlogstuig van Russische make lij, waaronder nieuwe wapens, hadden aangetroffen. Door deze verklaring uit een zo officiële bron is het geloof versterkt, dat de Britse en de Franse regering onder de druk van bedreigingen gedwongen zijn geweest, hun plannen in de zone van het Suezkanaal op te geven. Officiële kringen menen, dat er b'nnenkort een nieuwe viermo- gendhedenconferentie zal worden gehouden om opnieuw te trachten tot een „modus vivendi" tussen de Sowjet-Unie en het Westen te ko men. De premier heeft woensdag, zo mening en een ..auwe samenwer king tossen Engeland en Frank rijk bestaan, voorkomen, dat cr dat blijkens het verslag van secretarisgeneraal Hammar- .joeld aan de algemene verga dering de V.N.-politie in Egypte toezicht zal houden op het gehe le gebied van het Suezkanaal tot aan de bestandsgrens tussen Israël *n Egypte. Volgens dit verslag moet de internationale politiemacht de rust en orde bewaren tijdens en :n de Franse pers een stroom van na het terugtrekken van de niet- verwijten zou worden gericht te- Egyptische troepen en verzeke- gen de Britse regering, welke een ran dat het staaakt-het-vuren ge- actie in het Nabije Oosten zou zijn han'dhaafd blijft, begonnen, die zij uiteindelijk niet ten uitvoer zou hebben willen V.N.-waarnemers brengen De Israëlische autoriteiten heb- In diplomatieke kring in Tel ben vrijdag op verzoek van de Aviv wordt gezegd, dat de wijzi- V.N.-bestandscommissie voor Pa- de Israëlische tactiek lestina toestemming gegeven doortocht van tien V.N.' .in ging van is veroorzaakt door aanwijzingen, dat het gevaar bestond dat Rus land in het Midden-Oosten zou in grijpen en dat Amerika niet be reid was Israël te steunen tenzij het zijn standpunt veranderde. Van gezaghebbende Israëlische zijde is verklaard, dat de Israë liërs zich niet uit Sinai zullen terugtrekken voordat de inter nationale politiemacht in het ge bied van het Suezkanaal is aan gekomen. Generaal-majoor Abdel Hakim Amer, de Egyptische minister van Oorlog en opperbevelhebber, heeft donderdagavond laat in een radiotoespraak gezegd, dat volk en leger van Egypte „de ver raderlijke grote mogendheden hebben bestreden en een grote overwinning hebben behaald". Hij zei dat hij de Egyptische strijdkrachten order had gegeven naar de Westelijke oever van het in 1= nationale verg,«lering. W lidSLS voor waarnemers, die zich op verzoek van generaal Burns, het hoofd van de bestandscommissie, naar het gebied van Sinai begeven. Voorts wordt in Tel Aviv ver nomen, dat generaal Burns vrij dagavond nog in zijn hoofdkwar tier in Jeruzalem wordt terug verwacht. Hij heeft in Cairo be sprekingen gevoerd over de plan nen voor een internationale poli tiemacht. De Israëlische autoriteiten heb ben vrijdag voorts een groot kon vooi levensmiddelen voor de Pa lestijnse vluchtelingen in het ge bied van Gaza ongehinderd laten passeren. Het konvooi kwam uit Beiroet. er nog steeds een eenheid van Vluchtelingen zijn over de Oos tenrijkse grens gekomen, maar het zijn er helaas niet veel meer dan tienduizend. De overigen heb ben niet kunnen ontkomen en zullen öf in de strijd ten onder gaan, öf in slavernij worden weg gevoerd. Het is niet gemakkelijk in het historieboek een gelijke poging tot vernietiging van ge heel een volk te vinden. GARANTIE VERING HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Premier Nikolai Boelganin van de Sowjet-Unie heef! president Eisenhower meegedeeld, dat de .kwestie van de terugtrekking Wat het westen aan directe I der Sowjet-troepen uit Hongarije hulp kon bieden, heeft het gebo den. Vooral op medisch gebied, waarbij het Roode Kruis weer de centrale taak vervulde. Spontaan zijn in alle westelijke landen manifestaties gehouden tegen het optreden der Russen. Niet alle even waardig en daar om te betreuren, gelijk bv. de aanvallen in vele steden op ge zantschap, consulaat, gebouwen van de communistische partij en woningen en winkels van commu nisten. Het waardigst protest is gekomen van het personeel van de Landsdrukkerij, dat besloten heeft om de verdiensten, die zij bij het zetten van handelingen en stukken voor de Staten-Generaal, voorzover daarin uitlatingen van de communistische Kamerleden voorkomen, i:i een grote pot te stoppen en aan het Hongaarse hulpfonds toe te zenden. De Verenigde Naties hadden inzake Hongarije direct paraat moeten zijn. Nu verliepen er vijf dagen, voordat men, na de beslis sing om Hongarije op de agenda van de Veiligheidsraad te zetten aan de behandeling van het agen dapunt begon. Zowaar heeft Joego-Slavië zich bij de stemming over de scherpe Amerikaanse re soluties onthouden. De Hongaar se gedelegeerde heette natuurlijk geheel en al binnen de bevoegd heid van de Hongaarse en Sow- jetrussische regeringen valt". Dit is donderdagavond door het Oostduitse persbureau A.D.N. on der aanhaling van het Sowjet- persbureau Tass meegedeeld. Boelganin antwoordde hiermeè op een brief van Eisenhower van zondag j.l., waarin de president terugtrekking der Sowjet-troepen uit Hongarije verzocht. „Ik neem aan, dat u intussen kennis hebt kunnen nemen var. het program van de revolutionai re arbeiders- en boerenregering van Hongarije, door de regering meegedeeld in een oproep tot de Hongaarse bevolking". Dit program beantwoordt onge twijfeld de vragen, die u interes seren, aldus Boelganin. De Sow jet-regering zal zich houden aan de beginselen, die haar leiden bij de betrekkingen met de andere socialistische sta ten. namelijk verdere versterking vari de vriendschappelijke samen werking, aldus de brief. Eisenhower had in zijn brief, die 5 november te Moskou werd overhandigd, gewezen op een ver klaring van de Sowjet-Unie van 30 oktober 1956, waarin de na druk werd gelegd op haar poli tiek van niet-inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van andere staten. De president zei, dat dit overal werd opgevat als een belofte, dat de Sowjet-troepen spoedig uit Hongarije zouden worden teruggetrokken, temeer daar de Sowjet-regering had ver klaard, dat de verdere aanwezig heid van Sowjet-troepen in Hon garije een verergering van de toe stand zou kunnen veroorzaken. De Amerikanen waren zeer ge schokt door de wijziging der Sowjet-politiek, vooral omdat het gebruik van geweld tegen de Hongaarse bevolking gebeurde op het ogenblik, dat onderhandelin gen gaande waren tussen verte genwoordigers van de Sowjet- Unie en Hongarije over de terug trekking der Sowjet-troepen. De president spreekt dan de hoop uit, dat de Sowjet-troepen onmiddellijk zullen worden terug getrokken en het Hongaarse volk de elementaire vrijheden krijgt, welke zijn neergelegd in 't hand vest der V. N. Het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van Defensie, heeft met het oog op de internationale toestand zekere voorzorgsmaatre gelen genomen. Oorlogsbodems die langs de At lantische kust kruisen, waaron der twee vliegdekschepen de 60.000 ton metende „Forrestal" en de 45.000 ton metende „Franklin D. Roosevelt" hebben order ge kregen hun opleidingsoefeningen te staken en „paraatheidsproe- ven" te doen. Een woordvoerder van het Pen tagon deelde mee, dat zekere een heden van zowel de vloot in de Stille Oceaan als die in de Atlan tische Oceaaft „in staat van waakzaamheid zijn gebracht en opnieuw gegroepeerd, teneinde een zo groot mogelijke staat van verdediging voor de Amerikaanse vlootstrijdkrachten te bereiken Van de schepen, die te Newport (Rhode Island) liggen, mag niet meer dan de helft van het perso neel tegelijk met verlof. Op vragen, hoe de toestand in de nabijgelegen basis van de ma rineluchtvaartdienst te Qonset Point is, werd geen antwoord ge geven op grond van „veiligheids overwegingen". De order om het walverlof van het personeel van de gehele vloot van torpedoboot jagers in de At lantische Oceaan, waarvoor het hoofdkwartier te Newport is ge vestigd te.beperken, was woens dagavond uit Washington geko men. Het besluit werd donderdag zonder commentaar bekendge maakt. Normaal behoeft slechts ongeveer tien procent van het personeel gedurende verloftijden aan boord te blijven. Te Honoloeloe maakte de Ame rikaanse marine bekend, dat het vertrek van enige vlooteenheden, vallen de woestijn zouden wor den ingedreven. De eerste internationale politie macht ter wereld zal waarschijn lijk binnen tien dagen Egypte binnenkomen, aldus wordt in ge woonlijk betrouwbare kringen van de Verenigde Naties ver klaard. Naar verwachting zullen grote Amerikaanse transportvliegtui gen onder toezicht van de V.N. I binnen vijf dagen een luchtbrug die volgens plan dienst zullen gaan doen in de Middellandse Zee, wordt bo-poedigd. Het enige schip, dat nu gaat vertrekken is een verzorgingsschip voor de tor- pedobootjagers, die reeds in de Middellandse Zee opereren en die tengevolge van de sluiting van het Suezkanaal tekort aan olie krijgen. President Eisenhower voerde beginnen, donderdag besprekingen met zijn I Canada, India, de Scandinavi- voornaamste politieke en militai- |sche landen en Pakistan zullen de re raadgevers, die tezamen de eerste groepen, tot een totaal nationale veiligheidsraad vormen. van ongeveer 4000 man, leveren, De perschef van het Witte Huis, Hagerty, verklaarde, dat er o.m. gesproken was over de rol, welke de Ver. Staten denen te spelen bij het vervoeren van de contin genten en voorraden voor de in ternationale politiemacht voor het Midden-Oosten. aldus genoemde kringen. Sir Anthony Eden heeft vrijdag in het Britse Lagerhuis verklaard, De Britse minister-president, Eden, heeft vrijdag meegedeeld, dat de Britse regering met in stemming van de verklaring van de Israëlische premier over de bereidheid van diens regering tot terugtrekking van Israëlische strijdkrachten van Egyptisch grondgebied kennis heeft ge nomen. Premier Eden zei in hel Lager huis, dat Groot-Brittannië in het Midden-Oosten plaats zal maken voor de internationale politie macht. zodra deze in staat zal zijn zich op doelmatige wijze van haar taak te kwijten. Over wat als doelmatigheid van de politiemacht moet worden ver staan, moet de regering in de ge legenheid worden gesteld mei de Hij zei echter, dat Groot-Brittan- nië zeker niet van plan is te trachten de overdracht op de lange baan te schuiven. Eden zei, dat Groot-Brittannië waarnemers van de Verenigde Naties zal toestaan een bezoek te brengen aan Port Said. Eden deelde nog mede, dat het nu mogelijk zal zijn een aantal eskaders van de Britse lucht macht, dat nu in het Midden- Oosten gestationeerd is, naar Groot-Brittannië terug te zenden. De grondorganisatie blijft echter bestaan, zodat de eskaders in noodgevalen in enkele uren naar Cyprus of Malta kunnen terug keren. De eenheden parachutisten en commando's in Egypte zullen Ver. Naties te overleggen, aldus worden vervangen door infante- Eden in antwoord op een vraag. I rie, aldus Eden. President Nasser van Egypte heeft vrijdag via radio Cairo Groot-Brittannië en Frankrijk er van beschuldigd dat zij, na ge heim overleg met Israël, besloten hadden, „Israël te helpen" bij de aanval van dat land op Egypte. President Nasser verklaarde voorts dat Egypte niet zal toe staan dat er opruimings- en her stelwerkzaamheden in het Suez kanaal verricht worden zolang zich ook maar één buitenlandse soldaat op Egyptische bodem be vindt". Hij gaf een verslag van dag tot dag over de veldslag op het schiereiland Sinai en van de Brits-Franse actie, die volgens hem ten doel had de hoofdmacht van Egypte te vernietigen. Nasser zei, dat „het Arabische nationalisme overal met Egypte tegen het imperialisme samen werkt". Nasser, die sprak in de oude Mohammedaanse universiteit van Azhar, zei voorts: „wij zijn eens verraden en wij zullen ons niet nogmaals bij verrassing laten nemen. Wij zijn op onze hoede. Egypte wil vrede maar zal zich niet overgeven". Hij verklaarde, dat de Arabie ren uit de gebeurtenissen van de afgelopen tien dagen „verenigd, sterk en vastbesloten" te voor schijn zijn getreden en legde er de nadruk op dat de scheepvaart door het Suezkanaal vóór de Brits-Franse en Israëlische aan val „doeltreffend" was verlopen. Volgens hem heeft het gewe ten van de wereld Groot-Brittan nië, Frankrijk en Israël „veroor deeld" voor hun aanval. Na gewezen te hebben op de waarschuwingen van president Eisenhower en de Sowjet-Rus- sische permier Boelganin aan Israël en de verklaring van laatstgenoemd land dat het zijn troepen uit Sinai zal terugtrek ken, verklaarde Nasser echter, dat „de strijd voortgaat". „Egypte aldus Nasser is vastbesloten zijn onafhankelijk heid, waardigheid en zijn gebie den te beschermen". Na nogmaals verklaard te heb ben dat „Egypte vrede wil en hiervoor zal vechten", zei de Egyptische president, dat de hele wereld zich achter Egypte heeft geplaatst. ONBESTENDIG Tussen een tamelijk diepe de pressie, waarvan het centrum vlak ten ZW van IJsland wordt aangetroffen, en een krachtig ge bied van hoge luchtdruk dat zich op de Atlanti-sche Oceaan ophoudt in de omgeving van de Azoren, staat een krachtige westelijke luchtstroming. Hiermede wordt lucht van po laire oorsprong in de richting van West-Europa getranspor teerd. Het front dat de voorste begrenzing van deze lucht vormt bereikte in de loop van de mid dag vergezeld ven veel bewol king en een regenzone, het wes ten van ons land. De komende 24 uur zal dit front zich naar West-Duitsland ver plaatsen en zal met zuidwestelij ke winden oceanische lucht over Nederland gevoerd worden. In de temperaturen komt ech ter weinig verandering. In de aangevoerde lucht kunnen wel enkele verspreide buien tot ont wikkeling komen. Het laat zich aanzien dat deze zuidwestelijke luchtstroming ons tijdens het weekeinde een onbe stendig weertype zal bezorgen. medegedeeld door het'K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met enkele verspreid optredend^ buien. Ma tige tot krachtige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren. ZONDAG 11 NOVEMBER. i Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden President Eisenhower heeft donderdagavond een telegram aan de Israëlische premjer, Da vid Ben-Goerion, gezonden waar in hij zijn waardering uitspreekt over de Israëlische bereidheid om zijn strijdkrachten uit Egypte terug te trekken en een politie macht der V. N. te aanvaarden. Eisenhower deed woensdag een beroep op Ben-Goerion de Israë lische strijdkrachten terug te trekken, omdat anders de pogin gen der V. N. om de vrede in hei Midden-Oosten te herstellen ern stig gevaar zouden lopen. Ben-Goerion zei donderdag avond in zijn antwoord aan Eisen hower. dat Israël nooit van plan was geweest de woestijn van Si nai te annexeren, maar hij he, haalde het „dringende verzoek" aan de V. N., dat Egypte zou worden gevraagd af te zien van zijn standpunt, dat er nog steeds een oorlogstoestand tussen Egyp te en Israël bestaat. v.m. 7.21 7.56 8.36 8.46 n.m. 8.08 8.43 9.23 9.33 MAANDAG 12 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.34 9.09 9.49 9.59 n.m. 9.25 10.00 10.40 10.50 ZON MAAN Ben-Goerion, de Israëlische pre mier en minister van Defensie, heeft vrijdag voor de commissie van Buitenlandse Zaken van het Israëlische parlement verklaard, dat Israël heeft ingestemd met de terugtrekking van zijn troepen uit het gebied van Sinai ofn de Russen geen voorwendsel te ge ven om tussenbeide te komen. Er zouden Russische bommenwer pers in Syrië gestationneerd zijn, gereed om op bevel van Moskou in het Midden-Oosten een soort Koreaanse oorlog te ontketenen, zo verklaarde Ben-Goeirion.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1