De Amerikaanse verkiezingen De strijd in Hongarije Regeringsverklaring van Eden Bespreking internationale politiemacht WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER Eisenhower als president herkozen Gevechten duren nog steeds voort No'ordstraat 5557 Terneuzen DONDERDAG 8 NOVEMBER 1956 11e Jaargang Nr 3916 EERSTE BLAD Gisterochtend tegen half acht werd bekend dat Adlai Stevenson, de democratische kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap, op grond van de reeds binnenge komen uitslagen der dinsdag gehouden verkiezingen zijn nederlaag had toegegeven. Onofficiëel stond toen dus vast, dat de republikein Dwight Eisenhower herkozen was als president, voor een tweede ambtstermijn van vier jaar, en dat Nixon hem als vice-president terzijde zal blijven staan. De drie minuien siilie Boodschap van Eisenhower aan premier van Israël EDEN PERSCHEF NEEMT ONTSLAG Woensdag in Wenen aan gekomen Hongaarse vluch telingen hebben medege deeld dat de Hongaarse op standelingen in bepaalde de len van Boedapest nog steeds stand houden tegen een overweldigende meer derheid. Koningin zendt telegram aan nationaal comité Hulpverlening Hongaarse volk Ambassade-secretaris van Zuid-Slavië te Boedapest tijdens gevechten gedood Verenigde Naiies Gelukwens van Dr. W. Drees aan president Eisenhower Proteststaking van vakbonden Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactieadres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V.v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimu n per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 2° cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur In het oude congres bezetten de democraten 49 van de 96 Senaats zetels en 231 van de 435 zetels in het Huis van Afgevaardigden (vacatures inbegrepen). Gisteravond te 9 uur waren 14 democratische en evenveel re publikeinse gouverneurs gekozen. Hierbij wonnen de democraten vier gouverneurszetels en verio De nieuwe ambtstermijn be gint in januari aanstaande. Eisen howers overwinning is veel gro ter dan in 1952, toen hij even eens Stevenson versloeg. In 1952 was het ongeveer een half uur later dan deze keer, dat Steven- Hon zijn nederlaag erkende. Stevenson stuurde Eisenhower uit Chicago een telegram waarin hij eijn nederlaag toegaf en zijn tegenstander gelukwenst. „Wij zijn niet republikeinen of democraten, maar Amerikanen", aldus seinde Stevenson. „Wij ge ven ons volledig rekenschap van de grote moeilijkheden waarmee uw regering te kampen heeft en als Amerikanen verenigen wij ons om het grootst mogelijke succes in de komende jaren toe te wen sen". Toen Eisenhowers overwinning bekend werd was ongeveer de helft der stemmen geteld. Eisen hower had op dat moment reeds de overwinning behaald of de leiding in 42 staten, die tezamen 476 stemmen in het college van kiesmannen opleveren. De overi ge zes staten Alabama, Arkan sas, Mississippi, Noord-Carolina en Zuid-Carolina waar Steven son de overhand had, leveren slechts 61 van de in totaal 531 en rukten zij op tot in het hart kiesstemmen" op. jvan Duitsland, (Zoals bekend wordt de presi- vier jaar geleden heeft het dent aangewezen bij „getrapte" Amerikaanse volk Eisenhower verkiezingen. De dinsdag door tot president gekozen. Op 23 iuli het Amerikaanse volk uitge- 1953 tekende de president de Ko- brachte stemmen bepalen de sa- reaanse wapenstilstand. Na de menstelling van de colleges van 1 kiesmannen der verschillende staten; deze kiesmannen zullen 1 j op de maandag na de tweede I '^e3cties op de verkiezingen woensdag in december formeel Jn de Verenigde Staten de president kiezen maar ingevol ge de gegroeide traditie staat hun Vooraanstaande leden van de keuze, overeenkomstig de door (Westduitse christen-democrati- de kiezers getoonde voorkeur, sche partij hebben woensdag mee- reeds vast.) .gedeeld de herkiezing van presi- Waar het totale aantal kies- I dent Eisenhower toe te juichen, stemmen 531 bedraagt, zijn er Zonder twijfel zal Eisenhower 266, als minst mogelijke meerder- oen goede invloed hebben op de held, voor de verkiezing tot pre- j wereldpolitiek, zo zeiden zij. sident nodig. Leidinggevende personen in de In 1952 verwierf Eisenhower sociaal democratische partij van 442 kiesstemmen tegen Steven- West-Duitsland zeiden, dat zij son 89. I met instemming kennis hadden Van het begin van de stemmen- genomen van de herverkiezing telling af had Eisenhower de lei- (van president Eisenhower; die ding. Het feit, dat Pennsylvania, met succes voor handhaving van Californië en Massachusetts re- de wereldvrede heeft gewerkt en publikeins stemden werd door de dit zal blijven doen. conferentie op de Bermudaeilan den sprak Eisenhower op 8 de cember 1953 in de Verenigde Na ties een rede uit, waarin hij de oprichting van een internationaal orgaan voor de atoomenergie on der auspiciën van de V.N. voor stelde. Op het terrein van de binnen landse politiek heeft Eisenhower zich tegenstander van bevoor rechting van het ene ras boven het andere getoond. Onder zijn presidentschap verklaarde het hooggerechtshof de rassenschei ding op de scholen onwettig. Bij de verkiezingen op 3 no vember 1954 verloren de republi keinen de meerderheid in het congres, zodat de president in sterke mate rekening moest hou den met de democraten. Op de conferentie van Genève van juli 1954, waaraan de rege ringschefs van de Verenigde Sta ten, de Sowjet-Unie, Frankrijk en Groot-Brittannië deelnamen, stel de hij voor, dat de Amerikanen en de Russen militaire blauw- Zoals reeds gemeld, ondersteunt de regering de oproep van de Stichting van de Arbeid om don derdag van drie minuten vóór twaalf tot twaalf uur de arbeid te onderbreken. Dit betekent dat op genoemd tijdstip in alle rijks gebouwen enz, door het personeel het werk drie minuten zal wor den neergelegd en stilte in acht zal worden gekomen. De Christelijke Middenstands bond, de Kqninklijke Midden standsbond, de Katholieke Mid denstandsbond en de Raad voor de Grootwinkelbedrijf hebben hun leden verzocht gedurende de drie minuten stilte hun etalage- en reclameverlichting te doven. Naar het ANP van de zijde van de Nederlandse spoorwegen ver neemt, zullen ook de Nederland se spoorwegen het advies van de Stichting van de Arbeid volgen en vandaag drie minuten stilte in acht nemen. De treinen zullen van drie minuten voor twaalf tot twaalf uur stilstaan. ren er drie, terwijl bij de republi- drukken uitwisselen en luchtver- keinen het omgekeerde het geval was. De democraten hebben tot nu toe 223 zetels in het Huis van Af gevaardigden en de republikeinen 197. In de Senaat zijn beide par tijen thans respectievelijk door 49 en 46 senatoren vertegenwoor digd. Te 9 uur waren gisteravond ge teld 32.453.623 stemmen voor Eisenhower en 23.555.760 voor Stevenson. De einduitslag is nog niet be kend. President Eisenhower is op 14 oktober 1890 in Texas geboren. Hij koos een militaire loopbaan, die in de tweede wereldoorlog zijn bekroning vond in het opper bevel over de geallieerde invasie strijdkrachten. Onder zijn leiding landden de geallieerden op 6juni 1944 op de Normandische kust kenningen boven elkanders grondgebied uitvoeren. De president had in de nacht van 23 op 24 september 1955 een hartaanval, waardoor hij weken lang zijn taken-niet kon vervullen. Op 10 juni 1956 onderging de president een buikoperatie. Op 24 augustus 1956 wees de republikeinse conventie Eisenho wer als kandidaat voor de presi dentsverkiezingen aan. President Eisenhower heeft gis teren in een boodschap aan pre mier David Bèn-Goerion van Is raël aangedrongen op aanvaar ding van de resolutie van de Ver enigde Naties waarin terugtrek king der Israëlische strijdkrach ten van Egyptisch gebied wordt gevraagd. democraten als de bezegeling van hun nederlaag opgevat. Eisenhower kreeg o.a. de 45 kiesstemmen van de staat New York, het grootste kiesmannen- coflege. In deze staat werden meer dan anderhalf miljoen stem men op hem uitgebracht. Hij nam ook de leiding in Illinois, de thuis- staat van Stevenson, en in de landtoouwstaten van het midden westen, waar de democraten van wege de ontevredenheid der boe ren op een overwinning hadden gerekend. Een half uur nadat Stevenson zijn nederlaag had toegegeven, verschenen Eisenhower en Nixon, met hun echtgenotes, voor een vierduizend mensen in de grote zaal van het hotel te Washington waar de republikeinse partij haar tijdelijk hoofdkwartier had inge richt. Nixon, die het eerst het woord voerde, verklaarde dal de buiten landse politiek van Eisenhower de duidelijke goedkeuring van het Amerikaanse volk had gekre gen. Eisenhower deed daarop in zijn overwinningstoespraak uitkomen dat zijn overwinning een triomf voor het „nieuwe republikeinis me" betekende. Hij doelde hierbij op de liberale en internationalisti sche stroming in de partij. „Ik zal In politieke kringen te Rome noemde men Eisenhowers her kiezing een waarborg voor hand having van de huidige Ameri kaanse buitenlandse politiek. In Belgische politieke kringen wekte het succes voor Eisenho wer geen verbazing. De Japanse premier, Hatojama, zei woensdag, dat hij uiterst ver heugd is over het resultaat van de verkiezingen, in het bijzonder nu de wereldvrede door de huidi ge internationale gebeurtenissen in gevaar is. Sir Anthony Eden heeft in het Engelse Lagerhuis verklaard, dat volgens zijn informaties de Brits- Franse strijdkrachten Port Said beheersen". „Onze troepen heb ben defensieve stellingen betrok ken", aldus Eden. „Wij spannen as tot het uiterste in om de ver sperringen voor de haven ten spoedigste op te ruimen", zo voegde hij er aan toe. „Onze strijdkrachten zijn niet van plan nog verder op te ruk ken", aldus Eden. Daarop vroeg de leider van de labouroppositie. Gaitskell, hem: „Geldt dit ook voor de Fransen?" De premier antwoordde: „Ik ben er zeker van dat zij geenszins van plan zijn verder te trekken dan hun huidi- gen stellingen". Men vroeg Anthony Head, de minister van Verdediging, hoe ver de Brits-Franse troepen langs het Suez-kanaal waren gevor derd, waarop hij antwoordde, dat er berichten zijn geweest van pa trouilles die in zuidelijke richting naar Kantara waren opgerukt. De toestand was daar echter nog „wat onduidelijk". Een labourlid vroeg aan Eden de verzekering te geven dat Groot-Brittannië er niet op zal staan strijdkrachten in Egypte te houden als de Verenigde Naties besluiten dat Groot-Brittannië noch Frankrijk dienen deel te ne men aan de te vormen internatio nale politiemacht. Eden antwoordde: „Ik kan die verzekering onmogelijk geven". Op een andere vraag antwoord de de premier: „Wij denken ruet over terugtrekken van onze, noch van de Franse troepen, ten zij en totdat er een V.N.-politie- macht is, die het van ons over neemt". De leider van de liberalen, Jo seph Grimond, vroeg, of de pre mier iets kon zeggen over geruch- ten van verdere agressieve be dreiging van de kant van de Sow jet-Unie. Edens antwoord luidde: „Ik weid hierover vanmiddag lie ver niet uit". Eden verklaarde, dat de rege ring besprekingen voert met de regeringen van het Gemenebest, de Verenigde Staten en Frankrijk over de verschillende resoluties die vocrf de V. N. worden ge bracht. William Clark, de perschef van de Britse premier Eden, heeft zijn ontslag gevraagd, aldus heeft men te Londen uit gezaghebben de bron vernomen. Clark, een der naaste medewerkers van de premier, keurde de politiek van ie regering ten opzichte van het Midden-Oosten af, zo vernam men uit dezelfde brcn. Tijdens de bestuursvergade ring van het produktschap voor aardappelen is medegedeeld, dat er dit jaar eerder een tekort dan een overschot aan fabrieksaard appelen zal zijn. Volgens de in Wenen aangeko men Hongaarse vluchtelingen zijn de Russen dinsdag j.l. begonnen met het in Boedapest bijeen bren gen van tanks en geschut voor de slotaanval op de nog stand hou dende opstandelingen. In de Hongaarse hoofdstad woeden branden, terwijl vele hui zen vernield zijn. Gewonden en doden liggen door elkander op straat en niemand durft, uit angst door de Russen te zullen worden beschoten, de straat op te gaan, om de gewkwetsten te ver- :orgen. In totaal zijn tot nu toe een 600 Hongaarse militairen over de Hongaarse grens uitgeweken. Sinds het, nu vier dagen gele den, afkondigen van 't uitgaans verbod in Boedapest, zijn de win kels gesloten geweest. De Hon gaarse hoofdstad wordt door een algehele uithongering bedreigd. Reeds vóór het uitbreken van de opstand baarde de levensmidde lenvoorziening zorgen. De bevolking zit bijeen in de huizen, zonder eten en vaak zon der brandstoffen. De omroepstations der opstan- Het dinsdag te Utrecht onder voorzitterschap van de heer Evert Kupers opgerichte natio naal comité Hulpverlening Hon gaarse volk heeft van H.M. de Koningin telegrafisch bericht ont vangen, dat zij bereid is er het beschermvrouwschap van te aan vaarden. Het telegram luidde: „In ont steltenis over het gebeuren in Hongarije aanvaard ik gaarne het beschermvrouwschap van het nationaal comité in het ver trouwen dat het Nederlandse volk in zijn deernis met het Hon gaarse, wegen en middelen zal vinden tot krachtige daadwerke lijke hulp al waar deze mogelijk blijkt." Sowjet-infan De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarkjoeld, heeft vvoensdag op de speciale vergadering van de algemene ver gadering verklaard, dat generaal Bums, de bevelhebber van de Pa lestijnse bestandscommissie van de Ver. Naties, binnenkort in Cai ro zal arriveren om een begin te al mijn krachten blijven inzetten maken met het uitwerken van bij ten dienste van de 168 miljoen zonderheden van het plan voor Amerikanen in de V.S. en van een internationale politiemacht, de vrede in de wereld", aldus e- Egypte heeft er mee ingestemd sloot hij zijn toespraak. Opgemerkt wordt, dat Eisen hower overal een aanzienlijk gro ter meerderheid heeft gekregen da» de republikeinse parlements- kandidaten, van wie sommigen de oude lijn volgden. Het is voor het eerst sedert 1900 toen McKinley herkozen werd, dat weer een republikeinse president een tweede ambtster mijn gaat aanvaarden. Volgens de New York Times is uit deze verkiezingen meer het vertrouwen in de persoon van Elsenhower dan in de republi keinse partij gebleken. tien V.N.-waamemers in Cairo toe te laten, zo voegde hij hieraan toe. De Egyptische afgevaardigde, Omar Loetfi, deelde de vergade ring mede, dat Egypte de strijd zou voortzetten, tenzij de Brits- Franse troepen worden terugge trokken. Hij eiste onmiddellijke terug trekking van de Brits-Franse troepen. Hij verwierp het Brits- Franse voorstel om technici van de gecombineerde Brits-Franse strijdkrachten, onmiddellijk te la ten beginnen met het vrijmaken van het Suezkanaal. De Deense afgevaardigde Karl Eskelund diende vervolgens na mens de delegaties van Argenti nië, Birma, Ceylon, Denemarken, Ethiopië en Zweden een ontwerp resolutie in, waarin het door se cretaris Hammaskjoeld ingedien de plan voor de oprichting van een internationale politiemacht wordt goedgekeurd. Eskelund drong er op aan, de ontwerp-resolutie „eenstemmig en met zo weinig mogelijk ver traging" te aanvaarden. Cabot Lodge van de V. S. zegde onmiddellijk de steun van zijn land voor deze ontwerp-resolutie toe. Ook hij drong aan op spoed. Nu bereikt is, dat het vuren in Egypte is gestaakt, moet de in ternationale politiemacht zo snel mogelijk daarheen worden ver voerd, opdat de algemene verga dering ook haar tweede doel, de terugtrekking van alle buiten landse strijdkrachten uit Egypte, bereikt. De V. S. zouden direct steun verlenen bij het vervoer van de internationale troepen. Te Belgrado is officieel bekend gemaakt, dat Milenko Milovanof, ambassade-secretaris van Zuid- Slavië te Boedapest, op 5 novem ber j.l. tijdens de gevechten is ge dood. Het Milanese dagblad „Italia" schrijft, dat het dinsdagnacht ra dioverbinding heeft gehad met een zender van Hongaarse vrij heidsstrijders in Boedapest. De volgende dialoog heeft zich ont wikkeld: Vraag: Hoe is de toestand in Boedapest? Antwoord: De strijd gaat hier in Boedapest door. Veel tanks en Sowjet-artillerie zijn in de strijd geworpen, die de stad onder vuur houden. Er is nog steeds verzet in de wijken Transtadt en Koha- iya, waar woensdag grote opera ties voor het „Bierwerk" worden uitgevoerd met een dertigtal tanks, twintig zware kanonnen en De Britse minister voor brand stoffen en energie heeft in het Britse Lagerhuis woensdag mede gedeeld, dat in Engeland het olie- verbruik met 10 procent zal wor den verminderd in verband met de uitwerkingen van de crisis in het Midden-Oosten op het aan bod van olie. Fresident Eisenhower heeft de leiders van de republikeinse en democratische partij in het Con gres uitgenodigd vrijdag op het Witte Huis te komen voor een gedachtenwisseling over het Mid den-Oosten en de algemene toe stand in Midden-Europa. De perschef van het Witte Huis, Hagerty, verklaarde dat de presi dent „voor het ogenblik" niet van plan is het Congres in buitenge wone vergadering bijeen te roe pen. talrijke afdelingen terie. Vraag: Is het waar, dat u het parlementsgebouw weer hebt be zet? Antwoord: We geloven van wel, maar we zitten er niet dicht genoeg bij. Wel weten we dat de strijd van de patriotten zich nog steeds uitbreidt. De Russische tanks, die dicht bij de plaats zijn vanwaar wij uitzenden, schieten vaak maar wat in het wilde weg. Wij hebben niets aan woorden, wij willen wapens. Help ons zon der uitstel" medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdagoch tend tot donderdagavond. Later zonnig. Droog weer met in de ochtend veel bewolking en plaatselijk mist, maar in de middag op de meeste plaatsen zonnig weer. Tot matig of krachtig toenemende zuidelijke wind. Over het alge meen weinig verandering in tem peratuur. VRIJDAG 9 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 5.38 6.96 Terneuzen 6.13 6.41 Hansweert 6.53 7.21 Walsoorden 7.03 7.31 ZON Maan op onder op orvtei Nov. 8 7.49 17.02 12.42 21.56 9 7.51 17.00 13.09 23.00 10 7.53 16.58 13.32 11 7.55 16.57 13.53 Of» 12 7.57 16.55 14.12 1.11 13 7.58 16.54 14.32 2.18 delingen waren woensdag voor het eerst uit de lucht. 1 De Russen hebben vier dagen geleden, toen zij hun aanval op grote schaal op de strijdkrachten der regering-Nagy begonnen, een algeheel uitgaansverbod in de Hongaarse hoofdstad afgekon digd. Dit te Wenen opgevangen be richt van in Sowjet-handen zijn de Hongaarse omroepstations, waarin er bij de opstandelingen op aan wordt gedrongen de wa pens neer te leggen, blijkt dat de Russische strijdkrachten nog steeds tegenstand ontmoeten. Uit deze berichten blijkt tevens dat er nog gevochten wordt in de gebieden van Pecs, in Z.W.-Hon- garije, en Szolnok, in het Z.O. van het land. De bevelhebbers der Russische troepen te Pees en Szolnok heb ben alle opstandelingen gelast de wapens neer te leggen, „of voor een Sowjetrussische krijgsraad te worden gedaagd" hetgeen in het verleden bijna altijd de dood straf, of verbanning (naar Sibe rië) heeft betekend. Men hoort slechts weinig van de zondag j.l. de dag, dat de Sussen Boedapest plotseling ver raderlijk voor de tweede maal aanvielen ingestelde nieuwe communistische regering onder Janos Kadar. Het is niet precies bekend, waar deze regering nu eigenlijk zetelt. RADIO-BOEDAPEST OVER DE TOESTAND. Radio-Boedapest heeft een com mentaar van de Hongaarse rege ring uitgezonden over de oorzaak van de gebeurtenissen in het land. „Wij zien nu duidelijk, dal de oude partijleiders Rakosi en Geroe heel grote fouten hebben gemaakt, en dat hun politiek het vertrouwen van de massa in de partij heeft geschokt. Wij moe ten breken met het verleden en om te beginnen hebben wij de naam van de partij veranderd", aldus Radio-Boedapest. De radio riep woensdagochtend de arbeiders opnieuw op het werk te hervatten. De radio doet verder een be roep op de communisten nauw samen te werken met alle vader landslievende elementen, „zelfs als die het niet eens zijn met de beginselen van de partij." „De eensgezindheid van alle democra ten is het enige middel om de volksrepubliek te redden en de contra-revolutionairen te over winnen", aldus radio-Boedapest. OPROEP VAN KADAK. Radio-Boedapest heeft woens dagmorgen een tot de socialisti sche landen gerichte oproep uit gezonden van Janos Kadar, de premier van de nieuwe Hongaar se regering. Deze oproep luidt: „De revolutionaire strijdkrach ten zijn bezig de contra-revolutio nairen te vernietigen. Wij heb ben behoefte aan levens- en ge neesmiddelen. Helpt ons. Wij zijn ervan overtuigd, dat onze op roep een gunstige weerklank in alle socialistische landen vindt." EISEN VAN DE HONGAARSE VERZETSSTRIJDERS Volgens in Frankfort ontvan gen betrouwbare berichten ver schijnen er in Boedapest aan plakbiljetten, die door de bevel hebber van de Hongaarse strijd krachten, de federatie van Hon gaarse schrijvers en het revolu tionaire comité van studenten zouden zijn uitgegeven. In deze biljetten wordt onder meer geëist: 1. Onmiddellijke terugtrekking van alle Sowjet-troepen uit Hon garije. MEER WIND Het weer van woensdag werd bepaald door een gebied van hoge luchtdruk, waarvan het centrum boven Noord-Frankrijk was ge legen. Doordat de windkrachten vrij zwak waren, ontstond gedu rende de nacht plaatselijk mist, die zich ook overdag hier en daar wist te handhaven. Als gevolg hiervan waren de middagtempe- raturen lager dan de vorige dag, behalve in de Noordelijke provin cies, waar nog vrij zonnige perio den voorkwamen. In de omgeving van de Britse eilanden komt een krachtige zui delijke luchtstroom voor, die zich naar onze omgeving uitbreidt. De windkrachten zullen dus toe nemen, waardoor de mist zal ver dwijnen, zodat morgen perioden met zonneschijn verwacht kunnen worden. 2. Invrijheidsstelling van Irrr- re Nagy. 3. Vrije verkiezingen, waaraan door vele partijen kan worden deelgenomen. 4. Een onafhankelijk en neu traal Hongarije. Onofficiële berichten, die in Belgrado zijn ontvangen, spreken van wanhopige gevechten in ver scheidene delen van Hongarije. Volgens deze berichten woeden er veldslagen in het gebied van Gyor in het westen van Honga rije, in Pecs en in de nieuwe na oorlogse staalstad Stalinvaros (Stalinstad) die in midden-Hon- garije ligt. Het aantal doden in Boedapest wordt in de afgelopen drie dagen geschat op meer dan 5000. NENNI OVER HET SOW JET OPTREDEN IN HONGARIJE. Pietro Nenni, de leider der linkse socialisten in Italië, heeft dinsdag in het parlement het Sowjet optreden in Hongarije krachtig veroordeeld. Mijn partij heeft de overtui ging, dat het voorwendsel voor het optreden der Sowjet-strijd- krachten dat een „reactionaire terreur" de overhand kreeg de werkelijke motieven verhult, aldus Nenni. De Italiaanse socialisten zijn van mening, dat de arbeiders en studenten, die de opstand begon nen, „geheel en al in staat waren iedere reactionaire contra-revo lutionaire bende, die zich in hun rijen zou hebben ingedrongen, te overwinnen". Nenni veroordeelde eveneens, de Brits-Franse landingen in Egypte als in strijd met de socia listische beginselen. FRANKRIJK NEEMT HONGAARSE VLUCH TELINGEN OP. Het vluchtelingenbureau der Ver. Naties te New-York heeit dinsdagavond meegedeeld, dat Frankrijk zich bereid heeft ver klaard alle Hongaarse vluchtelin gen die zich aanmelden, op te nemen, RADIO-BOEDAPEST WIJST WESTELIJKE HULP AF. Radio-Boedapest heeft woens dag hulp van het Westen afge wezen. Het zei de Sowjet-Unie evenwel dank voor haar belofte tot hulp. „Onze trots verbiedt ons enige hulp van de kapitalistische landen te aanvaarden", aldus de radio. Omstreeks 11.30 -uur plaatse lijke tijd verdween radio-Boeda pest plotseling uit de ether. Volgens berichten uit de Oos tenrijks-Hongaarse grensstreek houden vrijheidsstrijders de Hon gaarse grenspost Hegyeshalom nog steeds bezet. De Sowjets hadden hun dinsdagmiddag om 1 uur plaatselijke tijd een ultima tum voor overgave gesteld, maar sedert het verstrijken daarvan is nog niets gebeurd. De bezetting van ongeveer 50 man heeft ge zegd, dat zij de douanepost tot de laatste patroon zullen verde digen. Oostenrijkse douaniers hebben medegedeeld, dat dinsdagnacht slechts zeer weinig vluchtelingen over de grens zijn gekomen. De minister-president, dr. W. Drees, heeft de volgende geluk wens gezonden aan president Dwight D. Eisenhower van de Verenigde Staten: „Gaarne wens ik U van harte geluk met de nieuwe ambts periode welke U tegemoet gaat. De bijzondere banden die U in het verleden zo sterk met Euro pa en met Nederland hebben verbonden, rechtvaardigen de verwachting, dat de Verenigde Staten in de komende jaren op nieuw versterking zullen zoe ken van de bestaande bondge nootschappelijke verhoudin gen". Hei internationale verbond van vrije vakverenigingen te Brussel heeft de 117 bij hem aangesloten vakbonden dinsdag opgeroepen proteststakingen te organiseren „tegen de vernietiging van de vrijheid in Hongarije en de mili taire actie in het Midden-Oosten". Het verbond stelt voor deze sta king te houden op 8 november. Op 11.55 uur zal het signaal wor den gegeven om het w erk gedu rende vijf minuten neer te leg- gen. Het internationale verbond van Christelijke vakverenigingen zou zich hiermede solidair verklaard hebben.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1