De strijd in Egypte Ontspanning in het Midden-Oosten De economische Nederland toestand in HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- e# MAANSTANDEN Staking van het vuren in Egypte Hammarskjoelds plannen voor een politiemacht voor het Midden-Oosten Londen over Boelganins boodschap De Britse en de Franse regering hebben hun strijdkrach ten in Egypte bevel gegeven in de nacht van dinsdag op woensdag om 0-59 uur Ned- tijd het vuren in Egypte te staken, aldus maakte de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, in New York bekend. Hammarskjoeld verklaarde, dat hij zojuist deze mede deling van de Britse delegatie had ontvangen. De Britse delegatie had hem gevraagd te bevestigen, dat Egypte en Israël een onvoorwaardelijk bestand aanvaarden en dat een internationale politiemacht zou worden opgericht. De secretaris-generaal zei, dat hij in staat is die bevestiging te geven. Gift van Prinses Wilhelmina NEDERLAND BEREID DEEL TE NEMEN AAN INTERNATIONALE POLITIEMACHT De vakantie van H.M. de Koningin Reacties op het staken van het vuren De verkiezingen in de Verenigde Staten KOPENHAGEN. Russische betoging voor de Britse ambassade te Moskou Olievelden bij Suez onbeschadigd Ongeregeldheden in Obano in centrale bergland van Nieuw-Guinea Ambonees gezin en onderwijzer gedood Frankering bij abonnement: Terneuzen Eedactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de San de Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal: per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct WOENSDAG 7 NOVEMBER 1956 11e Jaargang Nr 3915 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V.v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L— iedere regel meer 2° cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Sir Antony Eden deelde dins-! stap een gevolg was van een boodschap van secretaris gene raal Hammarskjoeld, waarin deze verklaarde, dat Israël en Egypte hadden ingestemd met een onvoorwaardelijk staken van het vuren. Hierop had de Britse regering Hammarskjoeld laten weten dat de Britse regering, indien de op te richten internationale politie macht in staat zal zijn, het toe zicht uit te oefenen op de verwe zenlijking van de resoluties van de V.N., instemde met een staken van de militaire operaties. De Britse strijdkrachten zullen, aldus Eden, de strijd staken, „tenzij zij worden aangevallen". De Britse premier verklaarde, dat het nieuwe element in de situatie was, dat zowel de Israë lische als de Egyptische strijd krachten het vuren hebben ge staakt. „De Britse regering heeft herhaaldelijk gezegd, dat het van essentiëel belang voor de Britten en Fransen is om de strijdenden te scheiden. Dit doel is thans in feite bereikt. Ook de Franse regering heeft haar troepen in Egypte opdracht gegeven het vuren te staken. In een nota aan secretaris-gene raal Hammarskjoeld verklaarde de Franse regering dinsdagmid dag, dat zij bereid was met een staken van het vuren in te stem men, als zij de bevestiging kreeg, dat Israël en Egypte onvoorwaar delijk een staken van het vuren hadden aanvaard en dat de inter nationale politiemacht, welke thans wordt gevormd, in staat zal zijn de taak uit te voeren, welke haar door een resolutie van de algemene vergadering is toegedacht. Intussen, zo werd hieraan toegevoegd, heeft de Franse regering haar troepen in Egypte opdracht gegeven het vuren te één uur Ned. tijd te sta ken. zolang zij niet worden aan gevallen. H.K.H.- Prinses Wilhelmina heeft gisteren een belangrijke gift doen overmaken aan het na tionaal comité hulpverlening Hon gaarse volk. •lag in het Lagerhuis mede, dat Engeland bereid is de verdere militaire actie in Egypte onder bepaalde voorwaarden stop te zetten. Hij bevestgde, dat hij be vel heeft gegeven in de nacht van dinsdag op woensdag om één uur het vuren in Egypte te staken. Dit besluit is aan de secretaris generaal van de Verenigde Na ties medegedeeld. De Franse re gering is het hiermee eens, aldus Eden. Premier Eden werd luide door de labouroppositie toegejuicht, toen hij het nieuws bekendmaak te. Hij deelde mee, dat de nieuwe Van officiële zijde is, in ant woord op vragen van het ANP dienaangaande, medegedeeld dat Nederland zeker bereid zal zijn een contingent te leveren aan een internationale politiemacht voor het Nabije Oosten, indien Neder land zou worden uitgenodigd zo'n contingent te zenden. In antwoord op vragen over de vakantie van H.M. de Koningin in verband met de jongsteinter- I nationale ontwikkelingen is ons van officiële zijde meegedeeld, dat H.M. de Koningin bij het rijzen van de internationale moeilijkhe den advies aan de ministerraad heeft gevraagd over de vraag of het nodig zou zijn haar vakantie af te breken. De ministerraad heeft de Koningin geadviseerd haar vakantie normaal voort te zetten. Bij dit advies heeft de mi nisterraad laten overwegen, dat het zeker nodig was voor de Ko ningin, een ononderbroken perio de van drie weken rust te genie WASHINGTON. President Eisenhower is „uiter mate verheugd" over de aankon diging van het staken van het vuren in Egypte, waartoe Enge land en Frankrijk zich bereid heb ben verklaard, zo heeft de pers chef van het Witte Huis, Hager- ty, bekendgemaakt. De president had het nieuws om 18.35 uur van premier Eden zelf vernomen, die hij juist had opgebeld. Hagerty deelde voorts mede, da' er dinsdag op een buitengewone vergadering van de voornaamste medewerkers van de president gesproken was over het plan voor een internationale politiemacht. LONDEN. In de Britse conservatieve par tij is het bericht over het staken van het vuren deels met opluch ting, deels met ontstemming ont vangen. Dit laatste geldt vooral voor de z.g. „Suez-groep," die het Brits-Franse ingrijpen in Egypte krachtig steunde. Er zijn echter nog geen tekenen, die er op wij zen, dat de aanhangers van deze groep tegen de premier zullen stemmen. Wat de labour oppositie betreft kan gezegd wordén, dat zij Edens mededeling over het staken van het vuren als een overwinning voor haar actie tegen de gewa pende interventie beschouwt. Op een massa-bijeenkomst, die door de labourpartij onder de leu ze „Recht, geen oorlog" in de Royal Hall te Londen was be legd, verklaarde de plaatsvervan gende leider, James Griffiths, dat labour in de strijd voor de „eer lijke naam van Groot-Brittannië" „de eerste ronde" hee£t gewon nen. BONN. Een woordvoerder van het West- duitse ministerie van Buitenland se Zaken betuigde zijn instem ming met het gericht. Hij hoop te, dat de nieuwe ontwikkeling zal leiden tot een pacificatie van het Midden-Oosten. De Westduitse radiostations on derbraken hun programma om het nieuws en de hoofdzaak van Edens rede in het Lagerhuis be kend te maken. De opkomst voor de verkiezin gen in de Verenigde Staten is dinsdag zfeer groot geweest. Men schrijft dit toe aan de crisis in de internationale betrekkingen. Uit verklaringen van kiezers bleek, dat de gebeurtenissen in Hongarije en Egypte alle andere kwesties op de achtergrond had den geschoven. Het weer was in het grootste deel van het land goed. Men acht dit in het algemeen gunstig voor de republikeinen, wier aanhang in de plattelandsdistricten, waar de kiezers dikwijls enige afstand ae van arie weaen lusi ie gam:- ue Kiezers umwijis cmge ten. De Koningin heeft dit advies I naar de stembureaus moeten rei 1 J Til io /-vnVl f OV efODfIe rrnvi IC opgevolgd. Zij is echter steeds voor het kabinet bereikbaar ge weest en heeft ook steeds met het kabinet in het nauwste con tact gestaan. Zij heeft haar va kantie voortgezet op grond van de overweging dat maatregelen zijn getroffen die verzekeren dat zen, groter is. In het stadje Mount Washing ton, dat als eerste in de staat Mas sachusetts met de telling gereed was, werden 22 stemmen op de huidige president Eisenhower en 4 op Stevenson uitgebracht. In 1952 verkreeg Eisenhower zijn geuoiren uie zij binnen twaalf uren in Neder- [aldaar 28 stemmen en Stevenson land terug kan zijn. ;6 stemmen. ROME. Ook Italiaanse politieke leiders hebben met voldoening kennis genomen van hét nieuws over een staken van het vuren. De minister van Buitenlandse Zaken Gaetano betuigde zijn tevredenheid over het besluit. Vice-president Giuseppe Sara- gat, die leider is van de sociaal democratische partij, verklaarde, dat het besluit „hoewel traag ge nomen," verstandig was. „Hier door is de ernstige vergissing, die werd begaan door de militaire operaties te beginnen, gedeelte lijk goedgemaakt," aldus Saragat. De Deense premier Hansen ver klaarde, dat het nieuws in Dene marken met een diepe voldoening is ontvangen en dat het wordt be schouwd als een zeer grote ver lichting van een kritieke situatie. Het hoofdkwartier van de Egyptische strijdkrachten heeft meegedeeld, dat in Port Said he vige straatgevechten gaande zijn, „na een Brits-Franse poging om in gecombineerde land- en zee operaties troepen aan land te zet ten". Een woordvoerder van het hoofdkwartier zei, dat Port Said uit de lucht en uit zee is aange vallen, maar dat de Egyptische troepen de toestand goed in de hand hebben en dat het moreel zeer hoog is. Volgens het Franse ministerie van Defensie luiden de Brits- Franse voorwaarden aan de Egyptische troepen in Port Said als volgt: 1. Inlevering van de wapens. 2. Verzameling van de mili tairen op plaatsen door het Brits- Franse opperbevel aan te wijzen. 3. De stad onbeschadigd over geven. Een woordvoerder van het mi nisterie zei dat het oostelijk deel van Port Said in Franse handen is. Een Egyptische woordvoerder heeft verklaard, dat Port Said on der voortdurende beschieting uit de lucht en uit zee ligt. Hij zei dat de vijand de watervoorziening van de stad had afgesneden. Brisant- en brandbommen had den in woonwijken grote schade aangericht. Onder de burgers vielen veel slachtoffers. Uit Cairo wordt verder bericht, dat de Egyptenaren in Cairo, Alexandrië en steden in de ka naalzone loopgraven maken. De 1000 jaar oude Al Azhar-univer- siteit in Cairo is van wapens voorzien. Volgens een Brits-Frans com muniqué van dinsdagmiddag heb ben de landingsoperaties bij Port Said een goed verloop. Port Said heeft door de gevechten „enige schade" opgelopen. Tanks onder steunen de landing van Britse commando's. Volgens de jongste berichten zijn de Franse parachutisten reeds 16 km in zuidelijke richting over de weg, die uit Port Said naar Eklantara leidt, opgerukt. Port Foead, ten oosten van Port Said, is geheel door Frans-Britse strijdkrachten bezet. Dit wordt meegedeeld door het Franse mi nisterie van Defensie. De verovering is geschied door Franse parachutisten die maan dagmiddag zijn neergelaten. Van gezaghebbende zijde te Tel Aviv is dinsdag vernomen, dat Israël Groot-Brittannië heeft meegedeeld, dat het het schier eiland Sinai niet wil ontruimen. Het Israëlische standpunt is maandag door de minister van Buitenlandse Zaken, mevr. Meir, meegedeeld aan de Britse ambas sadeur, Nicholls. Het ministerie van Buitenland se Zaken te Londen had eerder de verwachting uitgesproken, dat Israël bereid zou zijn zijn troepen achter de Egyptisch—Israëlische bestandslijn terug te trekken. In New York is maandagavond bekend gemaakt dat Egypte ver zocht heeft om militaire steun van de 24 Aziatische en Afri kaanse landen in de' Ver. Naties in de strjjd tegen „Brits-Frans- Israëlische agressie". Een Egyptische woordvoerder bij de Ver. Naties heeft medege deeld, dat geen verzoek om hulp van enig land buiten de Aziati- sche-Afrikaanse groep is gedaan. Hij ontkende, dat de Egyptische troepen in Port Said onderhande len over een wapenstilstand met de Engelsen en Fransen. De mi litaire operaties daar duurden voort en het Egyptische opperbe vel beheerste de toestand volko men. CAPITULATIE-VOORW AAK DEN AFGEWEZEN. Het Brits-Franse hoofdkwartier op Cyprus heeft maandagavond bekendgemaakt, dat de Egypte naren te Port Said de voorwaar den voer een capitulatie hebben afgewezen. Twintig minuten te voren had het hoofdkwartier ge meld, dat de Egyptenaren met de voorwaarden akkoord waren gegaan. AMERIKAANSE TORPEDO BOOTJAGERS NAAR MID DELLANDSE ZEE. Twaalf Amerikaanse torpedo- bootjagers zijn gisteren uit New port vertrokken naar het Middel landse Zee-gebied. De Amerikaan se marine noemde dit „een nor male verplaatsing". GEEN BRITSE BOMBARDE MENTEN MEER IN EGYPTE De Britse permanente gedele geerde bij de Verenigde Naties, sir Pierson Dixon, heeft ver klaard, dat orders zijn uitgevaar digd tot onverwijlde staking van de bombardementen in geheel Egypte. In een nota aan de secretaris generaal van de Ver. Naties, Dag Mammarskjoeld, voegt Dixon er aan toe, dat elke andere vorm van luchtactie beperkt zal blijven tot steun aan noodzakelijke ope raties in het gebied van het Suezkanaal. ISRAËL BEREID VUREN TE STAKEN. Israël heeft de Ver. Naties maandagavond in kennis gesteld van zijn „bereidheid om in te stemmen met een staken van het vuren". GROOTSTE DEEL VAN DE SUEZK AN AALZONE BEZET. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Defensie In een overzicht over de eco nomische toestand in Nederland, dat betrekking heeft op de perio de van 18 maanden tot het mid den van dit jaar, met gebruik making van latere gegevens, voorzover deze beschikbaar wa ren, dat zo juist door de organi satie voor Europese economische samenwerking (O.E.E.ST) werd gepubliceerd, wordt opgemerkt, dat het, wanneer de produktie niet voldoende kan worden ver groot om te voorzien in de toe nemende vraag, noodzakelijk kan blijken een heel wat strengere politiek te gaan volgen ter be perking van de toeneming ervan. Het is twijfelachtig, of de maat regelen, die tot nu toe werden genomen ter voorkoming van in- flationistische druk, hoofdzake lijk bestaande in toezicht op prij zen en lonen, wel voldoende zul len blijken te zijn, wanneer de vraag ernstige druk begint uit te oefenen op de beschikbare hulpbronnen. Hoewel de jongste ontwikkelin gen enige verontrusting hebben veroorzaakt kan het feit, dat de betalingsbalanspositie tot vóór kort betrekkelijk krachtig is ge weest en dat de reserves vol doende zijn een belangrijk stoot kussen voor inflationistische druk zijn. Bovendien zal het misschien mogelijk zijn in de naaste toe komst de produktietoeneming te vergemakkelijken door grotere immigratie en een doeltreffen der gebruik van de aanwezige ar beidskrachten. Het woningtekort, dat voor beide gevallen een hin derpaal vormt, zou mogelijk in kritieke gebieden verminderd kunnen worden door diverse maatregelen als het toepassen van meer woningbouwmethoden, die arbeidskrachten besparen of door betere vervoersmogelijk heden. De Nederlandse economie, zo wordt verder in de conclusies nog gezegd, heeft, zonder moei lijkheden voor de betalingsbalans en bij volledige werkgelegenheid en betrekkelijke stabiliteit van de prijzen, een hoog en stijgend produktieniveau bereikt. Het jaar 1955 en de eerste helft van 1956 hebben in Nederland een belangrijke toeneming te zien ge geven zowel van het particuliere verbruik als van de vaste inves tering, waarvan de toekomstige levensstandaard afhankelijk zal zijn. Stijgende produktiviteit maakte het mogelijk een belang rijke produktietoeneming te handhaven ondanks een toene mend tekort aan arbeidskrachten en de lonen te doen stijgen zon der dat dit tot ernstige verhogin gen van de kosten leidde. De con currerende positie van Neder land op buitenlandse markten is vrij sterk gebleven. In 1955 werd een aanzienlijk overschot op de lopende rekening ten dele teniet gedaan door afvloeiing van kapi taal. De verminderingen van de buitenlandse reserves in de meer recente maanden schijnen het gevolg te zijn geweest van bewe gingen van kortlopend kapitaal in het verloop waarvan een ommekeer mogelijk is en van een verandering in de lopende betalingsbalans door grotere in voeren. Het is waarschijnlijk te achten, dat de vraag in de onmiddellijke toekomst aanzienlijk zal blijven toenemen. Aannemende, dat in het buitenland zeer krachtige markten zullen blijven bestaan, mogen nieuwe belangrijke toene mingen van de export en van binnenlandse kapitaalsinvestering worden verwacht. Het toenemen de gebrek aan arbeidskrachten zal waarschijnlijk de uitgaven voor kapitaalinvesteringen doen toenemen en kan leiden tot een toeneming van de eisen van ho gere lonen. Hoewel het niveau van de persoonlijke besparing hoog is, schijnt een verdere be langrijke toeneming van de uit gaven voor particulier verbruik waarschijnlijk. Daar de toene ming van de produktie in toene mende mate afhankelijk is van de verbetering van de produkti viteit, bestaat er een groter wor dend gevaar, dat de vraag het beschikbare aanbod in het bin nenland in aanzienlijke mate zal gaan overtreffen en dat de druk op prijzen en kosten groter zal worden. Door beperkingen van de looneisen in voorafgaande jaren is het de laatste tijd'moge lijk geweest, dat de arbeidskos ten per produktie-eenheid, ver geleken met die van de meeste concurrende landen, stegen zon der dat de concurrerende positie van Nederland in gevaar werd gebracht. In de toekomst kan de loondruk echter toenemen en een heel wat ernstiger invloed krij gen. Wat de vooruitzichten aangaat wordt medegedeeld, dat de huren naar verwacht wordt in 1957 met 25 9r zullen stijgen. Op 1 januari 1957 zal de verplichte ouderdoms- verzekering van kracht worden. Er is nog geen overeenstemming bereikt over de loonregeling wel ke deze veranderingen zullen vereisen. Het schijnt waarschijn lijk, dat éen verhoging van 8 94 van de lonen, met inbegrip van de sociale lasten in 1956, gevolgd zal worden door een van wel 9 in 1957. Als gedeeltelijke vergoe ding voor de verhoging in 19o7 werd overeengekomen, dat, wan neer de ouderdomsvoorziening in werking treedt, de verevenings belasting een door de werk gever betaalde belasting van 3 n van de totale loonsom opgehe ven zal worden. Ve?een.SeNr|«SS" HammarskToeS Patina Te'leTemrifgene- heeft dinsdag voorgesteld, dat de „politiemacht" van de Verenigde Naties, die vrede in het Midden- Oosten zal moeten brengen, „wordt opgezet op de grondslag van de beginselen, die zijn neer gelegd in het reglement van de Verenigde Naties zelf." In zijn tweede rapport aan de algemene vergadering over de kwestie in het Midden-Oosten verzette de secretaris-generaal zich tegen vorming van een macht als die welke in Korea heeft gestreden en als de „politie macht", die nu door de Britten en Fransen in Egypte wordt ge bruikt. De opperbevelhebber van de politiemacht die Hammarskjoeld wenst, dient te worden benoemd door de Verenigde Naties en deze bevelhebber dient verantwoorde lijk te zijn jegens de algemene vergadering en/of de Veiligheids raad. Zijn positie moet zodanig wor den omschreven, aldus Ham marskjoelds rapport, dat hij vol Palestina raai. De politiemacht zal tot taak hebben, wanneer het vuren zal zijn gestaakt, Egyptisch grond gebied te betreden met toestem ming van de Egyptische regering en te helpen bij de handhaving van de orde tijdens en na het terugtrekken van de niet-Egyp- tische troepen. Zij mag geen an dere bevoegdheden hebben dan die nodig zijn voor de uitoefe ning van haar taak in samen werking met plaatselijke autori teiten, aldus het rapport. De belangrijkste punten van Hammarskjoelds rapport zullen in een resolutie worden vervat, die door de algemene vergade ring zullen worden besproken. PLAATSELIJK MIST Een gebied van hoge luchtdruk dat het weer in West-Europa be marsKjoeius rappuii, uai mj va. heerst, verplaatste zich van het ledig onafhankelijk is van de po- Engelse kanaal naar Mriden- Knri „l- 7ün Wanirriik" Als eevote hiervan litiek van welk land ook. Zijn verhouding tot de secretaris generaal van de V. N. moet ge lijk zijn aan die van het hoofd riuiise uiuiiaiciic van Boelganins boodschap van deelde mede, dat de Brits—Franse 1 maandagavond aan de Britse, strijdkrachten de kanaalzone over franse en Israëlische premiers het grootste deel van haar lengte bevat een stilzwijgende waarschu- hebben bezet. j wing, dat de Sowjet-Unie in ge val van een Arabisch „tweede EGYPTE VERBREEKT fronf' tegen Israël de Arabische BETREKKINGEN MET staten zal steunen, aldus verluidt AUSTRALIË. [n gewoonlijk welingelichte krin- Radio-Amman (Jordanië) meldt gen in Londen, dat volgens een officiële bekend- Ruim 1000 inwoners van Mos kou hebben dinsdagochtend ge tracht de Britse ambassade in de Sowjet-hoofdstad te bestormen onder het roepen van „weg met de oorlog". Verscheidene honderden beto gers slaagden erin op het terrein rondom de ambassade door te dringen. making in Cairo Egypte met in gang van dinsdag de betrekkin gen met Australië verbroken heeft. SAOEDI-ARARIË VER BREEKT BETREKKIN GEN. Saoedi-Arabië heeft alle be trekkingen met Engeland en Frankrijk verbroken en zijn olie voorraden voor Britse en Franse tankschepen afgesloten, aldus een communiqué van de Saoedi- Ar.abische radio- en persdienst in Djedda, dat door radio-Cairo is omgeroepen. De Israëlische troepen hebben zaterdag, zonder strijd, de onbe schadigde olievelden ten zuiden van Suez bezet, zo wordt uit be trouwbare bron in Tel Aviv ver nomen. Alle installaties waren in tact. Dit oliegebied levert een half miljoen ton ruwe olie per jaar, meer dan driekwart van het jaar lijkse Israëlische verbruik. Voorts wordt in Tel Aviv ver nomen, dat een Israëlische mili taire gouverneur voor het schier eiland Sinai is benoemd. Men kent in deze kringen veel betekenis toe aan de passage in Boelganins boodschap, waarin melding wordt gemaakt van de terugroeping van de Sowjet-am- bassadeur uit Israël. De Sow jet-boodschap ziet men te Londen als een onderdeel van een diplomatieke strijd om in vloed in de Arabische wereld. Groot-Brittannië is bij verdrag zowel met Irak, een belangrijke olie-leverancier voor het Ver enigd koninkrijk, als Jordanië, dat jaarlijks een aanzienlijke Britse subsidie ontvangt, verbon den. Waarnemers te Londen zijn van oordeel, dat als gevolg van persoonlijke interventie van Boelganin in de crisis van het Midden-Oosten de mogelijkheid meer op de voorgrond treedt, dat i de Sowjet-Unie Brittannië als deze Arabische staten zal vervan gen bij een vergeldingsaanval op Israël. Ondanks het gewagen van mili taire actie in Boelganins brieven, beschouwen enkele waarnemers het als mogelijk, dat de Sowjet- regering haar steun aan de Ara bische wereld beperkt zal houden tot alle hulp, behalve gewapend ingrijpen. De Britse regering zal wat men te Londen noemt „het Sow- jet-ultimatum betreffende het Midden-Oosten", categorisch ver werpen, aldus heeft men in wel ingelichte zijde te Londen meege deeld. De boodschap van premier Boelganin heeft een pijnlijke in druk in politieke kringen te Lon den gemaakt. Met verontwaar diging nam men er kennis van, dat zij ook was gericht aan het „parlement", de socialistische partij, de vakbonden en het Brit se volk". Het eerste resultaat van de Russische dreiging is een aan zienlijke toenadering tussen de Verenigde Staten, Frankrijk en Groot-Brittannië, zo werd van genoemde zijde vernomen. Frankrijk, Als gevolg hiervan draaide de wind naar het westen en nu wordt vochtige lucht, die afkomstig is van de Britse eilan den, aangevoerd. Bij afnemende wind in opklaringen ontstaat in deze lucht gemakkelijk mist. die zich ook gedurende een groot deel van de dag zal kunnen hand haven. Tussen het genoemde (lage drukgebied en een diepe depres sie ten zuiden van Groenland wordt op de Oceaan een krachti ge zuidelijke luchtstroom in stand gehouden, waarmee zachte lucht naar het noorden wor„r getransporteerd. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot woensdag avond. Plaatselijk mist. Overwegend droog weer met veranderlijke bewolking en plaat selijk mist. Matige tijdelijk zwak ke wind, draaiend naar zuidelijke richtingen. Lagere temperaturen. In Obano, gelegen aan de wes telijke oever van het Paniameer in het centrale bergland op Ne- wënichT Groot-jderlands Nieuw Guinea, is het bondgenoot van!zondag j.l. plotseling tot ongere- 1 geldheden gekomen. Een Ambo- nese onderwijzer en zijn gezin, alsmede een Papoea-politieagent werden vermoord. Een juist in dienst gesteld vliegtuig van de Amerikaanse zending werd ver nield. Alle gebouwen in 't plaats je werden in brand gestoken. Per vliegtuig zijn inmiddels versterkingen aangevoerd. De daders worden opgespoord. Nade- 12 re bijzonderheden ontbreken. 113 DONDERDAG 8 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. '4.59 5.34 6.14 6.24 n.m. 5.24 5.59 6.39 6.49 ZON MAAN Nov. 7 8 9 10 11 op ender op orwier 7.48 17.03 12.09 20.53 7.49 17.02 12.42 21.56 7.51 17.00 13.09 23.00 7.53 16.58 13.32 7.55 16.57 13.53 0.05 7.57 16.55 14.12 1.11 7.58 16.54 14.32 2.18

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1