Uit de Provincie AMSTLEVEN Liefde in de storm RADIO? levensverzekering AGENDA: TERNEUZEN. OOSTBURG. BIERVLIET. CADZAND. EEDE. HOEK SAS VAN GENT. SLUISKIL SLUIS. Waf brengt de Voorlichtingsbijeenkomst P. v. d. A. In een door de Partij vein de Arbeid zaterdagmiddag alhier gehouden voorlichtingsbijeen komst, die onder leiding stond van de voorzitter van het district Oost Zeeuws-Vlaanderen van de P. v. d. A., de heer C. van Ben- degem uit Axel, heeft wegens verhindering van mr Van Lier uit Den Haag, het Kamerlid mr Ten Hagen uit Nijmegen gesproken over de kabinetsformatie. In een helder betoog heeft spre ker speciaal de achtergronden belicht die bij deze kabinetsfor matie 'n rol hebben gespeeld. Op deze inleiding volgde een geani meerde gedachtenwisseling. Optreden Pater Henri de Greeve. Voor de tweehonderd één en dertigste maal droeg de bekende radio-priester pater H. de Greeve in het parochiehuis te Terneuzen zijn solo-spel „Een opzienbarende rechtspraak" voor ten bate van -het „Maatschappelijk werk" en het „Fonds van de naastenliefde". De heer F. Hagenaar verwel komde in zijn openingswoord deze pater der naastenliefde. Wij leven in een tijd waar een veel vuldig beroep wordt gedaan op de christelijke charitas, aldus de heer Hagenaar en daarom deed hij een dringend beroep op de aanwezigen geld te storten op de gironummers van het Rode Kruis en het R. K. huisvestingscomité te 's-Hertogenbosch met de ver melding „Hongarije". Alvorens het door hem zelf ge schreven solo spel op te voeren, gaf pater De Greeve een uiteen zetting daarover. Pater De Greeve heeft over dit specifiek Katholiek onderwerp 'n duidelijke uiteenzetting gegeven. Hij beschikt daarbij over een bij zonder dramatisch talent om ver schillende personen en situaties uit te beelden en tenslotte be grijpt hij de eenzaamheid van het mensenhart, zoals pastoor Van Campen in zijn slotwoord zei. De verschillende scènes van het spel werden vertoonden door het prachtige pianospel van de Nij meegse beroepspianiste mevrouw Ex—Willems, die verschillende beroemde Marialiederen ten ge hore bracht. Tot slot van het solo- spel vertolkte zij de ballade van Chopin. Na een korte pauze bracht de pianiste „Schmetterling" van E. Grieg en de 3e wals van Chopin tot slot. Pastoor Van Campen dankte in enkele woorden pater De Greeve voor deze uitzonderlijke voordracht. gereden wordt. Ook de voetgan gers gedragen zich heel dikwijls niet zoals het hoort. De moeders, die hun kleutertjes naar de kleu terschool begeleiden lopen met deze peuters vaak midden op de rijweg. Met klem raadde de bur gemeester de ouders aan de kin deren te wijzen op het gevaar van de weg, en zich ook zelf aan de verkeersregels te onderwer pen. Aardig waren de toegepaste ver keersregels, die voor velen ver helderend werkten. De heer J. Sweers, ass. van het Verbond voor Veilig Verkeer, sprak vervolgens een propagan distisch woord, waarin hij o.m. zei, dat er in Nederland iedere 2 3 min. van de dag een aanrij ding plaats heeft. Na een korte pauze werd nog de film „Land onder de Zeespie gel" vertoond, die een prachtige weergave was, van wat Nederland als klein landje in haar strijd te gen de zee vermag. Raadsvergadering. De raad der gemeente Biervliet is tegen woensdagavond bijeen geroepen. De agende vermeldt o.m. de aankoop van gronden, welke nodig zijn voor de aanleg van de uitvalswegen, vanaf de Markt naar de nieuw aan te leg gen weg, die zal aansluiten op de wegen naar de Braakmanpolder. In verband met het vaststellen van de begroting 1957 zal een groot aantal subsidie-aanvragen de vroede vaderen passeren. Voorts vermeldt de agenda de vaststelling van de begroting 1957 alsmede een wijziging van de be groting 1956. B. en W. stellen de raad voor om met ingang van 1 juli 1956 de bekende 6 °/o salarisverhoging voor het gemeentepersoneel van toepassing te verklaren. en herdacht daarbij wijlen de heer L. Kolijn, die in 1930 zijn gehele nalatenschap aan de diaconie ver maakte. Spreker eindigde met de hoop uit te spreken, dat ook in de toe komst door Gods genade het rust huis tot rijke zegen zal mogen zijn, ten dienste van de ouden van dagen, gedragen door de ge beden en liefde en steun van de gehele Hervormde gemeente van Hoek. Hierna werd nog het woord ge voerd door burgemeester Hans- sens, namens de burgerlijke ge meente, de afgevaardigde van de prov. diaconale commissie de heer Kramer uit Middelburg, de heer Van Es namens het bestuur van het rusthuis te Terneuzen, ds. Jansma namens het bestuur van het rusthuis te Zaamslag en de heer Provoost namens de zuster instelling te Axel. Namens de diaconie bood de voorzitter, de heer C. Vergouwe, als jubileumgeschenk het rust huis een kerktelefoon aan, zodat voortaan in het rusthuis de kerk diensten zullen kunnen worden gevolgd. Namens de kerkvoogdij werd het woord gevoerd door de heer Ocké, die in een enveloppe, in houdende 100, een bijdrage in de kosten van de kerktelefoon aanbood. Vervolgens sprak namens de ker kelijke gemeente de heer C. de Pooter een gelukwens uit onder aanbieding van twee tuinbanken. Ten slotte bracht nog de direc teur van „Avondrust", de heer Kallewijn, mede namens de bewo ners, zijn gelukwensen over. De vele in de conversatiezaal op gestelde bloemstukken getuigden van de grote belangstelling in dit jubileum. Na afloop der receptie werd aan gezeten aan een gemeenschappe lijke maaltijd en werd des avonds door de leden van de kerkeraad met hun echtgenoten en verschil lende genodigden tezamen met de bewoners van het rusthuis in een aangeboden feestavond het zilve ren jubileum verder gevierd. Arbeidersavondschool. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling te Biervliet de twee de klassen van de Arbeiders avondschool, welke vorig jaar met 13 leerlingen te Biervliet startte dit jaar voort te zetten. Vorig jaar slaagden 11 leerlin gen er in de eindstreep te beha len. Hiervan hebben 7 mensen de wens te kennen gegeven ook het tweede leerjaar te volgen. Na vele voorbereidende pogin gen zal het waarschijnlijk moge lijk zijn ook te Sluis of Aarden burg een arbeidersavondschool te vestigen. Deze zal bezocht wor den door leerlingen uit Sluis, Aardenburg en Retranchement. Filmtentoonstelling in het Parochiehuis. Onder auspiciën van het Ne derlands Filminstituut brengen de Katholieke Culturele Kring te Terneuzen en de Terneuzense werkgroep van de Z.V.U. in de week van 8 t/m 15 november a.s. in het Parochiehuis een filmten toonstelling onder de titel: „De film in beeld". Op 26 januari 1.1. werd in het Maerlant-Lyeeum te 's-Gravenha- ge deze tentoonstelling in het bij zijn van vele autoriteiten uit de film en uit de onderwijswereld geopend. Deze tentoonstelling is bedoeld om de rijpere jeugd enig inzicht te geven en belangstelling bij te brengen voor het verschijnsel film in onze samenleving. Daar toe wil het Nederlands Filmin stituut een aantal scholen voor voortgezet onderwijs in de gele genheid stellen deze tentoonstel ling enige tijd in hun lokalen op te stellen. Naar aanleiding van de officie- Ie opening in het Maerlant-Ly eeum heeft de dagbladpers haar grote waardering uitgesproken voor dit initiatief van het Neder lands Filminstituut. Vooral voor ouders en opvoe ders zal deze avond van belang blijken te zijn. De hoofden der Terneuzense Ulo-scholen en Lyceum hebben reeds toegezegd de leeringen in de gelegenheid te stellen deze tentoonstelling te bezoeken. Tot slot van deze filmweek wordt op donderdag 15 november om 8 uur in het Luxortheater een filmvertoning gegeven van de film „Farrebique", de grote ver rassing van het filmfestival te Cannes waar deze film de groot ste onderscheiding kreeg n.l. de Grand Prix International de la Critique" en in Parijs de „Grand Prix du Cinéma Francais". Biervliet in het teken van veilig verkeer. Vrijdag stond onze gemeente in het teken van veilig verkeer. 's Morgens werden de scholen door het Verbond voor Veilig Verkeer vergast op enkele films, die erg in de smaak vielen bij de schooljeugd. Een aantal verkeersbrigadier- tjes mochten, versierd met de witte koppel veilig verkeersboek- jes aan de man(vrouw) brengen. Ondanks het slechte weer was er voor deze brigadiertjes 's mid dags veel belangstelling. 's Avonds werd in de gymnas tiekzaal van de O.L. school een filmvoorstelling voor de ouderen gegeven, waarvoor ondanks het zeer slechte weer veel belangstel ling was. Burgemeester A. P. Kostense sprak een inleidend woord, waar in hij er zijn gemeentenaren op wees, dat er ook in het dorp vaak veel te hard en veel te roekeloos Raadsvergadering. In de dinsdag 13 dezer te houden vergadering van de gemeenteraad zal voorzien worden in de vaca ture van wethouder, ontstaan door het bedanken van de heer A. Platschorre. Verder vraagt het college van B. en W. machtiging tot het treffen van voorbereiden de maatregelen voor de bouw van een 5-tal woningwetwoningen. Candidaatsexamen schei kundig ingenieur. Aan de Technische Hogeschool te'Delft slaagde voor het candi daatsexamen scheikundig inge nieur de heer W. J. M. Rootsaert, alhier. Zilveren jubileum van het Herv. Rusthuis „Avondrust" Het was zaterdag j.l. voor de Ned. Hervormde gemeente alhier n dag van dankbare herdenking, nu 25 jaar geleden het Hervormd rusthuis officieel in gebruik werd genomen. Reeds bij de opening bleek welk een grote behoefte in deze ge meente bestond aan een inrichting waar de bejaarden zich een onbe zorgde levensavond zagen bereid en vol toewijding worden ver zorgd. Het kerkbestuur mag zich gelukkig prijzen steeds er in ge slaagd te zijn aan de inrichting te verbinden een echtpaar, dat met oprechte liefde voor de be woners van het tehuis de zware taak op zich nam en alzo „Avond rust" zulk een goede naam be zorgde. Het behoeft dan ook geen ver wondering te wekken, dat het kerkbestuur dit zilveren jubileum niet zonder meer wilde laten voorbijgaan en hieraan een feest avond voor de bewoners van „Avondrust" verbond. Zaterdagmiddag verenigden zich in de versierde conversatie- zaai van het rusthuis de voltalli ge kerkeraad, afgevaardigden van de colleges van kerkvoogden en notabelen, burgemeester en mevr. Hanssens, wethouders Den Hamer en Jansen, dokter en mevr. Hofstee, afgevaardigden van de provinciale diaconale commissie en van de besturen der rusthuizen uit Terneuzen, Axel en Zaamslag. De voorzitter van de kerkeraad ds W. J. van Meeuwen verwel komde de aanwezigen, waarop hij psalm 138 liet volgen om daarna voor te gaan in gebed. Gezongen werd nu het 10e vers van ps. 68. In zijn herdenkingswoord ge tuigde ds Van Meeuwen met gro te dankbaarheid van de liefde en offervaardigheid van de gehele Hervormde gemeente, zonder welke het rusthuis dit jubileum niet bereikt zou hebben. Voorts liet hij de historische achtergrond van het ontstaan van „Avondrust" de revue passeren V.A.R.A. belegde werkers- bijeenkomst. Zaterdagmiddag belegde de Va- ra in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg een bijeenkomst voor het district West Z.-Vlaanderen, die bezocht werd door de bestu ren van de Vara-afdelingen en de vertegenwoordigers der A. P. in dit district. Voorzitter J. J. Leenhouts sprak een welkomstwoord, waarin hij er zijn teleurstelling over uit sprak, dat de Vara-voorzitter, de heer J. J. Burger, door de spannende politieke ontwikkelingen in het buitenland der laatste dagen, niet aanwezig kon zijn. De Pico's brachten er met ac- cordeonmuziek al gauw een pret tige stemming in. De heer J. Stoppel, propagan dist van de Vara, besprak ver volgens aan de hand van de hui dige ontwikkelingen in het bui tenland de betekenis van de vrij heid, die zich voor de Vara-vrien- den en werkers mede uit in een socialistische omroep. De heer Stoppel stond uitvoe rig stil bij het begrip vrijheid, en de betekenis van dit woord voor de Nederlandse omroep in het al gemeen. Door de durf, fantasie en moed, welke men 30 jaar geleden aan de dag legde is de Vara hard op weg de grootste omroep te wor den. Thans heeft de Vara ruim 400.000 leden. Het is aan de vrienden van deze Vara zich steeds voor ogen te houden, dat de moeizaam ver worven rechten behouden blij ven. Vrijheid in het radiobestel is als een kostbaar goed te beschou wen. Er is nog veel te doen, hoe wel er een tevredenheid heerst over de ontwikkeling van de laatste maanden. Trots is de Vara er op, dat na jarenlang tobben men eindelijk toestemming heeft gekregen voor de bouw van een nieuwe studio, waardoor aan de geringe accomodatie een einde zal komen. De heer Stoppel sprak nog over de nieuwe pers welke men heeft aangeschaft, waardoor de radio- gids een ander fleuriger aanzien zal krijgen. Hij benadrukte de be tekenis van de stem van vrije omroepverenigingen, waarna ver schillende projectieplaatjes wer den getoond, waarin o.m. de bouw van de nieuwe studio te zien was. Nadat over het gesprokene van gedachten was gewisseld en ver versingen waren aangeboden trad nogmaal het accordeonensemble op, welks optreden erg in de smaak viel. De heer J. J. Leenhouts sloot de bijeenkomst met een dank woord aan de Pico's en de spre ker. Het Zwarte Water stroomt [ten langen leste, Voorgoed geketend, [onder deze veste. Deze woorden komen voor op het wandbord, dat de Grontmij. de gemeente aanbood ter herinnering aan het feit, dat de nieuwe hoofd- afwaterafvoer zaterdag j.l. officieel in gebruik werd genomen. Tegen 3 uur verzamelden zich een groot aantal genodigden aan de spoorwegovergang aan de West- dam. Daar bevindt zich n.l. de ver- zamelput van diverse toevoerlei dingen en vandaar begint de on dergrondse stamriool. Door het omhoog trekken van een schot door- het college van Burgemeester en Wethouders werd de nieuwe hoofdwaterafvoer officieel in gebruik gesteld. Hierna maakte het gezelschap een wandeling naar de uitmonding van de ondergrondse riool in de open afwetering, waar bleek welk een grote hoeveelheid afvalwater deze riool kan verwerken. Vooral in het najaar, wanneer de riool grote hoeveelheden hemel- en grondwater te verwerken krijgt uit de Zwarte Watering, een lei ding, die de gehele omgeving van het naburige Assenede van zijn overtollig water ontlast en tevens grote hoeveelheden spoelwater van de suikerfabriek van de C.S.M. via de bezinkingsvijyer in de hoofd waterafvoer verdwijnt. Het wateroverlast in de Poelpol der in het najaar behoort hier mede eveneens tot het verleden. Na deze korte excursie begaf het gezelschap zich naar hotel „Moderne".1 Onder de genodigden merkten we op, naast het college van B. en W., de leden van de raad van Sas van Gent, de secretaris en eerste schepen van Assenede, het bestuur van de Zwarte Watering, de direc tie en staf van de Grontmij., de heren Verstelle en Verhage, de aannemers, de directies van de Spiegelglas- en Fosfaatfabriek, de Centrale Suikermaatschappij, Coö peratieve Beetwortelsuikerfabriek en de textielfabriek „De Schelde". De burgemeester vond alle reden aanwezig om deze gelegenheid niet zonder meer te laten voorbijgaan, aangezien reeds 30 jaar geleden de Sasse vroede vaderen begonnen zijn deze kwestie te trachten op te lossen Het eerste plan dateert van 1921 en werden de kosten ge raamd op ƒ38.000. Het verdween in de doofpot om in 1940 weer op gerakeld te worden, de Heide Mij. begrootte het werk toen op 55.000 Ook dit plan werd getorpedeerd, om in 1942 weer op de voorgrond te treden; de kosten bedroegen toen ƒ157.000! In het begin scheen dit plan te zullen slagen, want de toenmalige commissaris van Zee land, mr. P. Dieleman, stelde alles in hét werk om de plannen uit té voeren. Het verdere verloop van de oorlog deed ook dit plan in rook opgaan. Het vierde plan kwam in 1953 tot stand. De gemeente kreeg een ruggesteun door het krachtig in grijpen van het provinciaal be stuur. dat ten lange leste zeer waarschijnlijk de talrijke klachten moe waren. Onder voorzitterschap vari het voormalige lid van Ged. Staten, de heer Hamelink, werden alle betrokken partijen bij elkaar getrommeld en vond men een mo dus om op verder te werken. Aan de Grontmij. werd opgedra gen een plan uit te werken. Op 18 april 1956 werd tot aanbesteding overgegaan. Als laagste inschrij ver kwam uit de bus de firma Ver- stelle en Verhage uit Vlissingen voor een prijs van 245.000. De burgemeester wilde nu wel ver klappen, dat men hierover niet ge rust was. Het was het eerste werk van deze jonge firma, men had geen referenties enz. Na overleg met de Grontmij. besloot men het te wagen en hij kon nu volmondig bekennen, dat de vrees ongegrond is gebleken. Aan de Grontmij. en de aanne mers bracht hij alle hulde voor het gepresteerde, ofschoon de werkzaamheden in den beginne niet zo erg vlotte vanwege de hoge grondwaterspiegel. Ook de Belgische vrienden, in het bijzonder het gemeentebestuur van Assenede en het bestuur van de Zwarte Watering, bracht hij dank voor de spontane medewer- werking. Door de tijdelijke afdam ming van de Zwarte Watering kwam op het Belgische gedeelte de waterstand hoger te staan dan normaal. Toen op een gegeven moment de Poelpolder dreigde te overstromen, aarzelden ze niet toestemming te verlenen tot het aanleggen van een tijdelijke buis leiding naar het Belgische gedeel te. Toen ook de Belgische boeren dreigden te verdrinken, sloot men de buisleiding op een goede mor gen weer af, hetgeen de burge meester kon begrijpen. Ook richtte hij zich tot de be sturen van de Poelpolder, St. Al- bertpolder, Zwarte Watering en tot de directies der industrieën, die zo spontaan hebben medegewerkt. Een speciaal woord van lof ging naar de wethouder van Openbare Werken, de heer Scheffer, die zijn hart had verpand aan dit werk. Hierna bood de heer Westerhof, directeur van de Grontmij., met een korte toespraak het gemeente bestuur een wandbord aan. Ten slotte dankte de heer Ver hagen, mede namens zijn mede' firmant, het gemeentebestuur voor de verleende opdracht en de Grontmij voor het door haar uitge brachte advies. Hierna bleef men enige tijd ge- zelig bij elkaar. Spoedeisende raadsvergadering. Zaterdagmiddag kwam de Sasse raad in spoedeisende vergadering bijeen ter behandeling van enkele dringende erfpachtskwesties. De voorzitter deelde mede, dat de raad door zijn besluit te hand haven de aanvragers Colsen en De Vriend in ernstige moeilijkheden zijn gekomen. Ged. Staten keurt absoluut het raadsbesluit van een canon van 0,15 niet goed en in dien de gemeente bij de Kroon in beroep zou gaan, zou deze kwestie nog maanden slepende blijven. Zo doende stelde de voorzitter voor, om de grond tegen 0,30 per m2 in erfpacht te geven, een prijs waarmede Ged. Staten akkoord gaan. Beide heren hebben dan ook schriftelijk te kennen gegeven, dat zij deze prijs aanvaarden. Vorige vergadering werd ook de erfpachtsaanvrage van de woning bouwvereniging „Vooruit" aan de vorige kwestie vastgekoppeld, hoe wel deze kwestie enigzins anders ligt. Ook de bouwvereniging ver zocht de raad terug te komen op zijn besluit en de nieuwe canon vast te stellen op 0,31 per m2. Vele raadsleden deelden mede, dat zij beide nieuwe prijzen zulen aanvaarden, omdat betrokkenen anders in moeilijkheden komen te verkeren. De heer Stevens voegde hieraan nog toe, dat indien een particulier iets dergelijks zou doen, er heel wat lelijke woorden over gezegd zouden worden. Nu het een over heidsinstantie is, moet het maar geslikt worden. Hij vond het zeer jammer, dat Ged. Staten eisen, dat de uiterste exploitatieprjjs ge vraagd wordt. Het vragen van een lage erfpachtscanon beschouwde hij als een soort gemeentelijke bij drage aan de woningbouw. Door het ingrijpen van Ged. Staten is dit nu niet meer mogelijk. De heer Colsen zeide als raads lid en als belanghebbende er zich te zullen bij neerleggen, indien de prijs van 30 cent wordt gevraagd. Wethouder Van Zantbeek opper de de mogelijkheid om in de toe komst een erfpachtscanon voor de gehele gemeente vast te stelen. Enige raadsleden kunnen zich hiermede wel verenigen, maar de heer De Groff wenste toch een zekere spreiding, b.v. voor arbei derswoningen, middenstandswonin gen, enz. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad akkoord dat de grond in erfpacht werd gegeven voor resp. 0,30 en 0,31 per m2. Gezellige avond. In het groot casino werd door de Gezelligheidsvereniging der C. N. A. voor haar leden en intro- dueées een cabaretavond georga niseerd, die volkomen is geslaagd. De vereniging heeft haar naam recht gedaan door de gezellige stemming, die er van het begin tot het einde in zat. Hiertoe heeft het cabaret-gezelschap, verzorgd door het theater-bureau Lagini te Amersfoort, ten zeerste bijgedra gen. Na afloop van het gevarieerd programma volgde er een zeer geanimeerd bal verzorgd door een dansorkest onder leiding van de heer Zietse uit Vlissingen. Vergadering P. v. d. A. In de bovenzaal van café „De Brug" hield de plaatselijke afde ling van de P. v. d. A. een leden vergadering. De vice-voorzitter, de heer A. Dourleijn, heette de aanwezigen welkom en in het bij zonder de heer C. van Bendegem uit Axel. In zijn openingswoord liet hij de resultaten van de ge houden Tweede Kamerverkiezin gen de revue passeren en bracht de propagandisten dank. De heer A. de Vos, die 28 jaar lang de finantiën had beheerd en zich voor deze functie niet meer beschikbaar stelde, mocht onder dankbetuiging voor de vele dien sten een blijvende herinnering in ontvangst nemen, terwijl aan zijn echtgenote bloemen werden aan geboden. Namens het gewestelijk bestuur bracht de heer Van Bendegem de scheidende penningmeester dank. In de bestuursvacature ontstaan door het als zodanig bedanken van de heer E. Hemelsoet, werd voorzien door de benoeming van de heer J. Polvliet. Tot voorzitter werd gekozen de heer A. Dourleijn, secretaris-pen ningmeester werd de heer O. van Zetten, terwijl de heren A. Jan sen, J. Polvliet en A. de Vos de overige functies vervullen. Door de afdeling werd voor het gewestelijk bestuur candidaat ge steld de heer Visser uit Goes. De heer Van Bendegem hield hierna een praatje over de kabi netsformatie. Tijdens de rondvraag werd ge- informeerd naar de plannen van de Speelterreinen Stichting. Gezinsweek Ned. Herv. Kerk. Tijdens de deze week in de Ned. Herv. kerk te houden gezinsweek zal o.m. het woord gevoerd wor den door dr. Frumeau uit Mid delburg. Woensdagavond zal hij in het Jeugdgebouw vraagstuk ken behandelen, die speciaal af gestemd zijn op de rijpere jeugd. Tevens zal een kleine tentoon stelling worden gehouden die in het kader van de gezinsweek past. Kaartavond. In het Parochiehuis heeft de plaatselijke afdeling der K. A. B. het kaartseizoen geopend met een prijskaarting, waaraan 60 liefheb bers deelnamen. De prijzen, be staande uit diverse vleeswaren, gingen na hevige kamp over 5 ronden naar de volgende win naars: H. van Aerde, W. v. d. Vel de, J. de Block, P. van Dam, A. Hamerlink, W. v. d. Bulck, A. Gij- sel, R. Poppe, Th. van Laere, R. Lambert, L. Vanhijfte, W. Goet- hals, D. Strijdonek en W. van Troost. De extra prijs werd ge wonnen door P. van Aerde. Duivenliouders bijeen. In de door de postduivenhou- dersver. „Recht voor Allen" in haar clublokaal „Lamminsvliet" gehouden vergadering werd het bestuur als volgt samengesteld: Joh. Louwage, voorzitter-secre taris, Jac. Focke, penningmees ter, M. v. d. Bussche, adj .-secre taris. Tijdens de vergadering bracht de heer S. J. Blokdijk uit Retranchement hulde aan de kam pioenen van het afgelopen sei- zien, de heren M. Baert en P. Smit. Op 11 nov. zal een algeme ne hoktentoonstelling worden ge houden en zal getracht worden op 9 dec. een streektentoonstel- ling te houden gevolgd door een tentoonstelling voor eigen leden rond de a.s. Kerstdagen. door ELEANOR ELLIOT CARROLL Vertaling: HERMAN ANTONSEN (Nadrujï ven-eden, „Vleier!" schold ze. „Mannen tig en deed haar best zijn gedach- zijn toch overal hetzelfde, of het nou in een grote stad, of op een verlaten eiland is! Als je hun maar eten geeft vinden ze je be wonderenswaardig! Hoe voelt zich Inez op het ogenblik." Die maakt het weer goed", antwoordde Julian stroef. „Niets bijzonders aan de hand. Ik zou echter graag eens rustig met jou praten, Gwynne. Toe kom eens naast me zitten en luister naar wat ik je te vertellen heb." „Dat gaat onmogelijk Julian", zei ze en wierp haar hoofdje ach terover op een manier, die hij verrukkelijk vond. „Weet je nou nog niet eens, dat je een beroem de kok niet in zijn werk mag storen? Waar blijft dat wonder baarlijke visnet toch, waarover je gisteren zo aan het opsnijden bent geweest? Ga dat eens halen en vang dan een stelletje forellen voor ons souper. Of hebben we andere vis in onze particuliere viswateren? Ik ben niet zo goed op de hoogte van vis, vers of ge zouten, moet je weten!" Ze sprak gejaagd en zenuwach- ten af te leiden. Het ging op dat moment haar krachten te boven met hem over persoonlijke aan gelegenheden te moeten spreken en aan zijn gelaatsuitdrukking zag ze heel goed, dat hij dit juist van plan was. Doch Julian gaf het niet op. „Leg dat ding, wat je aan het schillen bent, neer jonge dame en kom met me mee!" Hij nam spelenderwijze haar pols beet en trok haar het zakmes uit de hand „Het -gaat om iets belangrijkers dan al het eten, dat je ooit bij elkaar gezien hebt." Op dat ogenblik kwam Robin met volbeladen armen het bos uit. Hij zag het stoeipartijtje en Gwynne zag hem op hetzelfde ogenblik. En hoewel hij het ge ziene op zijn manier opvatte, kwam hij toch naar hen toe en zij had nailwelijks tijd om te fluisteren: „Wacht ermee, tot we met eten klaar zijn Julian. Ik weet dat hij doodgaat van de hon ger, die arme Ze voleinde de zin niet en beet zich op de lippen om zich stil te kunnen houden. Ze verachtte zichzelf. Er moest toch wel iets aan haar eergevoel mankeren, dat ze telkens weer overrompeld werd door tedere gevoelens voor een man die ze zo gekrenkt had als ze Robin Lee had gedaan, dacht ze woedend in zichzelf Het werd laat in de namiddag voordat de dokter gelegenheid vond om haar alleen niet bezig te vinden. Urenlang had hij haar met bewondering over haar on gewone energie gadegeslagen. En nu en dan was haar vrolijkheid zo ongekunsteld, dat hij zich af vroeg, of hij soms een vergissing beging door te veronderstellen dat ze door het verlies van een man ooit zou tobben. Soms wierp ze hem uit haar lachende bruine ogen een blik toe, die hem deed wensen, de macht te hebben, lief de en ontroering in die ogen te kunnen wekken. Maar dan bracht hij zichzelf schokschouderend tot de werke lijkheid terug. Zij was een jong meisje, aan het begin van haar leven. Hij was bijna veertig. Bo vendien had ze hem in volle ernst verzekerd, dat hij voor haar nooit meer dan een vriend kon zijn en dat had ze oprecht gemeend. Misschien dat de eenzame om geving veel invloed had op de gedachten van Julian, welke die middag weer zo heel anders wa ren. Hij had het gevoel, als keek hij naar een toneelspel, wanneer hij zijn blikken liet dwalen van Gwynne naar Robin en van hem naar het meisje, dat onder haar werk zong. Hij wist alleen wat Inez hem verteld had. Hij kon er op geen enkele manier achter ko men, of die jonge kinderen zoals hij ze betitelde echt als man en vrouw van elkaar hielden. Als dat het geval was, waarom wa ren ze dan nu het nog niet eens met elkaar geworden? Vooral Robin keek drommels onverschillig. Hij sloeg zelden 'n blik op Gwynne, hoewel hij uren lang vlak in haar nabijheid ver keerde. Hij zat vinnig aan zijn houtjes, stukjes schors, of wat het dan ook was te snijden. Zijn voorhoofd stond somber gefronst. Nadat ze vroeg het avondeten, dat uit twee door Julian gevan gen vissen bestond, gegeten had den, stond Robin op en zei, dat hij een eindje ging zwemmen. Gwynne keek hem opmerkelijk bezorgd na, toen hij zich verwij derde. En er sprak echt angst uit haar bruine ogen, toen ze haar bleke gelaat naar Julian wendde. „Zouden er in de buur van het eiland geen haaien kunnen zijn?" vroeg ze angstig. Julian's mond trilde heel even. Hij was die morgen nog wezen zwemmen en toen was er geen enkele bezorgde bemerking over zijn veiligheid gemaakt. Nu was hij zeker van haar inwendige ge voelens, al hield ze zich dan ook nog zo strak, als Robin in de na bijheid was. Maar vrouwen wa ren nu eenmaal zonder uitzonde ring toneelspeelsters, hield hij zichzelf voor en Gwynne vormde geen uitzondering op die regel. (Wordt vervolgd.) PERSONENAUTO TEGEN P.C.C. CAR Maandagmorgen verleende een personenauto op het Stadhou dersplein geen voorrang aan een P.C.C. car van lijn 10. De auto werd gegrepen en vernield. De bestuurster, de 51-jarige mevr. A. W. W.P. is met ernstig let sel naar een ziekenhuis te Den Haag overgebracht. FELLE BRAND IN KLARENBEEK Door nog onbekende oorzaak is zondagavond omstreeks zeven uur een hevige brand uitgebro ken op het boerenbedrijf van de landbouwer R. aan de Voorster- weg te Klarenbeek. De brand ontstond in een met hooi en stro gevulde veldschuur, waar het vuur gretig voedsel vond. De brandweren van Klarenbeek, Voorts en Twello hadden grote moeite om de vlak bij de schuur staande boerderij, die een rieten dak heeft, voor verniettiging te sparen. De schuur met inhoud ging ge heel verloren. De in de buurt staande kippehokken liepen aan zienlijke schade op. AVRO WIJZIGT PROGRAMMA. In verband met de jongste ge beurtenissen heeft de AVRO haar programma voor dinsdagavond 6 november gewijzigd. Het luidt nu: 20.00 Nieuwsber., commentaren, reportages en event, gramofoon- muziek; 20.30 „Miniaturen"; 20.45 Paul Vlaanderen en het Lawrence- mysterie; 21.20 Cosmopolitainork.; 21.50 Hersengymnastiek; 22.10 Gram, event, reportages. Van 22.30 uur af het programma zoals dat reeds was vastgesteld. WOENSDAG 7 NOVEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gew. muz.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Ver kiezingsuitslagen in de Ver. Sta ten; 8.30 Gram.; 9.00 Voor de zie ken; 9.25 Voor de vrouw; 9.35 Wa terstanden; 9.40 Lichte muziek; 10.15 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.10 Hoorspel; 12.10 Instr. septet; 12.30 Land- en tuin- bouwmeded.; 12.33 Vocaal ens.; 12.53 Gram. of act.; 13.00 Nws; 13.15 Met Pit op pad; 13.20 Gram.; 13.30 Lichte muz.; 14.00 Gram.; 15.00 Jeugdcone.; 15.45 Gram.; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Gram.; 17.40 Beursber.; 17.45 Kamermuz.; 18.00 Gemengd koor; 18.15 Gram.; 18.25 Accordeonmuz.18.45 Spec trum van het Christ, organisatie- en verenigingsleven; 19.00 Nws; 19.10 -Orgelconc.; 19.30 Buitenl. overz.; 19.50 Gram.; 20.00 Radio krant; 20.20 Geref. dankstond; 21.30 Gram.; 21.40 Muz. caus.; 22.00 Filmbeschouw.22.10 Strijk orkest; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15 Zaalsportuitsl.; 23.20 Orgelconc.; 23.35 Gram. HILVERSUM H: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.23 De Ontbijtclub; 8.00 Nws; 8.18 De Ontbijtclub; 8.50 Voor de vrouw; 10.00 School radio; 10.20 Gram.; 11.30 Gevar. progr.; 12.30 Land- en tuinbouw- meded.; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Instr. trio; 13.00 Nieuws; 13.15 Tentoonstellingsagenda; 13.18 Gram.; 13.50 Medische kron.; 14.00 Gram.; 14.30 Voor de jeugd; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Gr.; 17.30 Hammond orgelspel; 17.50 Rege ringsuitzending; 18.00 Nieuws en comm.; 18.20 Lichte muz.; 18.40 Act.; 18.50 Pianospel; 19.00 Lied jes v. d. jeugd; 19.10 Toespr.; 19.25 Vara-varia; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Vragenbeantw.; 20.15 Koorzang; 20.40 Hoorspel; 21.50 Ritm. muz.; 22.15 Cello en piano; 22.40 Caus.; 22.55 Wereld kampioenschappen dammen 1956; 23.00 Nieuws; 23.15 Jazz-festival; 23.35 Gram.; 23.50 Socialistisch nieuws in Esperanto. BRUSSEL: 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.11 Gram.; 14.00 Schoolradio; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.; 16.30 Omroekork.17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.20 Voordr.; 17.45 Gram.; 17.50 Boekbespr.; 18.00 Causerie; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Volkszang; 20.00 Hoorspel; 21.00 Gram.; 21.15 Omroepork.; 22.00 Nws; 22.11 Gram.; 22.35 Nws. DINSDAG 6 NOV. TERNEUZEN: Luxor thea ter, 8 uur: De die des ko ter, 8 uur: De dief des ko- Locaal Bethel, 7.30 uur: Evangelisatiesamenkomst. AXEL: Het Centrum, 8 uur: filmvoorstelling. SAS VAN GENT: Olymp. theater, 8 uur: Charge aan de Rode rivier. WOENSDAG 7 NOV. TERNEUZENLuxor Thea ter, 8 uur: De dief des ko- nings. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Marcelino,brood en wijn. SAS VAN GENT: Olympia Theater: Charge aan de Rode Rivier.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2