Brits-Franse landing begonnen Port Said onderhandelt BET WEER Indrukwekkende stille tocht door Amsterdam Brits antwoord aan de Verenigde Naties WEERBERICHT HOOGWATER Boodschap van Boelganin aan Eisenhower ZON- en MAANSTANDEN Maatregelen ten aanzien van de investeringsaftrek Amsterdamse studenten demonstreren voor Hongarije De Cyprische radio heeft gemeld, dat de Brits-Franse luchtlandingsoperaties tegen Egypte zijn begonnen. Het Britse ministerie van Defensie heeft meegedeeld, dat Britse en Franse troepen maandagochtend op Egyp tische bodem zijn geland. Radio-Cairo meldt dat op drie plaatsen in het gebied van Port Said valschermtroepen zijn neergekomen. Zij waren „volkomen vernietigd". Volgens de Egyptische radio zijn de landingen om 6.30 uur Ned. tijd begonnen in Port Said en drie andere punten in de buurt: Port Foead, Gamil en Baz Gah- hanah. „Het leger, de poli tie en de plaatselijke bevol king hebben de valscherm troepen volkomen vernie tigd", zo voegt de Egypti sche radio daar aan toe. PORT SAID ONDERHANDELT De Britse premier Eden heeft maandag in het Lager huis verklaard dat hij van de Britse opperbevelhebber in het Midden-Oosten een tele gram heeft ontvangen vol gens hetwelk de gouverneur en militaire bevelhebber van Port Said op het ogenblik over overgave onderhandelt. In de boodschap staat voorts: „Een staking van het vuren is gelast". Britse verwachtingen omtrent Israëlische houding RESOLUTIE INZAKE V.N.-OPPERBEVEL AANGENOMEN De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft met 57 stemmen voor, bij 19 onthoudingen (waar onder de Sow jet-Unie, Frankrijk en Engeland), be sloten een V-N.-opperbevel voor een internationaal le ger in te stellen om een sta king der vijandelijkheden in Egypte „te bewerkstelligen en te controleren". Betoging in Luxemburg Polen en eventuele Amerikaanse hulp Voorstel van Hammerskjoeld Speciale zitting van Westduitse bondsdag Britse persstemmen over Hongarije en Egypte Oprichting nationaal comité voor hulp aan het Hongaarse volk Beroep van kerken op regering N.V.V. TELEGRAFEERT MINISTERRAAD. BOELGANIN WAARSCHUWT ENGELAND EN FRANKRIJK Premier Boelganin van de Sowjet-Unie heeft maandag Engeland en Frankrijk ge waarschuwd, dat de Sowjet- Unie vastbesloten is teza men met andere landen van de V. N. „de agressie in het Midden-Oosten te verplette ren en daar de vrede te her stellen". EGYPTE STEMT IN MET VORMING VAN INTERNATIONALE POLITIEMACHT Nederlandse bemanningen van schepen in Suezkanaal moeten schepen verlaten Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct DINSDAG 6 NOVEMBER 1956 11e Jaargang Nr 3914 Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V.v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,-5 iedere regel meer 2° cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur In een Brits-Frans legerbe- richt wordt gezegd dat Port Said niet van tevoren is gebombar deerd om schade en slachtoffers onder de burgerbevolking te vermijden. Piloten van op Cyprus terug gekeerde transportvliegtuigen hebben verklaard dat de controle toren van het vliegveld Gamal te Port Said maandagmorgen vroeg, toen de valschermtroepen begonnen te landen, in brand is gebombardeerd. Een Brits offi cier zei: „Het liep allemaal als een uurwerk". De Cyprische radio heeft de bewoners van het noordelijke eind van het Suezkanaal gewaar schuwd, dat zij zich misschien wel drie dagen gedekt zullen moeten houden. De Britse en Franse transport vliegtuigen zouden geen tegen stand hebben ontmoet. Het hoofdkwartier op Cyprus meldt, dat ondanks enig luchtaf weer alle transportvliegtuigen zijn teruggekeerd. De operatie is volgens plan verlopen. De lan dingen zijn door jagers gesteund. Voorts deelde hij mede, dat een nieuwe grote groep Franse para chutisten bij de vroeger gelande is neergelaten. Zij zullen een front ten zuiden van Port. Said vormen. Het Britse bataljon heeft bij het vliegveld vijf tanks buiten ge vecht gesteld. Generaal Keightly had geen definitieve berichten over de Israëlische troepen. Sommige eenheden, vermoedelijk Israëli sche, naderen uit het Oosten. Als het Israëlische zijn zullen zij zich moeten terugtrekken tot op 16 km van het Suezkanaal, aldus de generaal. Radio Cairo zendt legercom muniqués uit, afgewisseld met militaire muziek en oproepen tot gebed. De nationale garde ver spreidt in Cairo pamfletten met het laatste nieuws over de krijgs verrichtingen. ONBESTENDIG WEER Een hogedrukgebied, waarvan het centrum gedurende enkele dagen ten westen van Schotland lag, trok zich terug in de richting van de Golf van Biscaye en nam daarbij iets in betekenis af. Deze verplaatsing had tot gevolg, dat in onze omgeving de wind naar het noordwesten draaide. Bij IJsland ontwikkelde zich 'n actieve depressie, die naar de Bot nische Golf trok, onder invloed hiervan namen de windkrachten toe, en werd drogere polaire lucht aangevoerd, die evenwel onsta biel van opbouw was, zodat zich enkele buien konden ontwikke len. Het ziet er naar uit, dat in de komende 24 uur de begrenzing van deze lucht in tegengestelde richting zal bewegen, zodat dan weer vochtiger lucht ons land zal binnenstromen. Het Franse ministerie van ver dediging deelt mee, dat de Egyp tische bevelhebber in Port Said zich bij de bevelhebber van de Franse parachutisten vervoegde om voorwaarden voor overgave van de stad en voor een onmid dellijk staken van het vuren te vernemen. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken verwacht Groot- Brittannië dat Israël zijn troepen zowel achter de Israëlisch-Egyp- tische bestandslijn als ook geheel van Egyptisch gebied terug zal trekken (het schiereiland Sinai, dat de vorige week door Israël werd bezet, maakt deel uit van het Egyptische grondgebied. Het gebied rondom Gaza dat vroeger tot het Palestijnse mandaatge bied behoorde en de vorige week tot een deel van het Israëlisch gebied werd verklaard, was tot nu toe krachtens de wapenstil standsovereenkomst van 1949 door Egypte bezet). Op een vraag van verslagge vers welke stappen Groot-Brit- tannië zal doen om het terugtrek ken van de Israëliërs te verzeke ren, zei de woordvoerder dat Groot-Brittannië vandaag een militaire beweging heeft uitge voerd „om het in staat te stellen hiervoor te zorgen". Desgevraagd verklaarde hij voorts, dat Groot-Brittannië tot nu toe nog geen officiële bevesti ging van de aanwezigheid van Iraakse en Syrische troepen in Jordanië heeft ontvangen. K. L. M. VLIEGT WEER Ol* BEIROET EN TEL AVIV Maandagmorgen zijn weer K.L.M.-vliegtuigen van Schiphol naar Beyrouth in de Libanon en Tel Aviv in Israël vertrokken. De K.L.M. had de diensten naar beide steden begin vorige week in verband met de moeilijkheden in het Nabije Oosten gestaakt. Deze vluchten worden nu volgens een gewijzigde dienstregeling uit gevoerd. Naar aanleiding van de Rus sische nationale feestdag is zon dag op de „Place des Armes in Luxemburg een concert gegeven door de muziekkapel van de groothertogelijke wacht. De nieuwe Russische ambassadeur in Luxemburg, Mielnik, was daar bij tegenwoordig met de voor malige Luxemburgse gezant te Moskou, René Blum. Er werd de ambassadeur een ruiker rode bloemen aangeboden. De menigte ging echter aan het betogen tegen de ambassa deur en nam zelfs een dreigende houding aan. Onder bescher ming van zijn gevolg kon de di plomaat zijn auto bereiken. strikt beperkt doel" in Egypte voortduren, maar dat alle mill- taire activiteit zal worden ge staakt zodra 't plan voor een in- Engeland heeft de Verenigde ternationaal leger dootr ïsraël en Naties maandag meegedeeld, dat Egypte wordt v^r Nath" de Brits-Franse operaties „met schreven «oor de Ver. Naties. ae Jims-r ranse i De twee regeringen achten een nieuwe, opbouwende oplossing vereist, aldus het Britse ant woord. Zij stellen daarom voor, dat de Veiligheidsraad spoedig op minsterieel niveau bijeen wordt geroepen om een interna tionale regeling uit te werken en de maatregelen te nemen, die nodig zijn om naleving van deze regeling af te dv. ingen. In het Britse antwoord wordt gezegd, dat de regeringen van Groot-Brittannië en Frankrijk er van overtuigd zijn, dat hun actie gerechtvaardigd is. Het is thans niet alleen onge wenst, maar ook onmogelijk terug te keren tot het stelsel dat tot een voortdurende impasse en chaos heeft geleid. Enige duizenden Amsterdam mers, vrouwen en mannen, meis jes en jongens hebben maandag avond deelgenomen aan de door de gezamenlijke verzetsorganisa ties gehouden stille tocht door de hoofdstad. Om kwart over zeven zette de lange stoet zich op de Nassaukade in beweging en trok vervolgens langs de route, die altijd op de avond van de vierde mei gevolgd wordt. Het eerste deel van de stoet bestond geheel uit jongeren, veel al leerlingen van middelbare scholen. Achter hen kwamen ouderen en jongeren door elkaar. Tegen acht uur arriveerde de kop van de stoet in het hart van de hoofdstad, de Dam, waar even later de demonstratieve vergade ring van de politieke partijen, alsmede de drie vakcentralen en de Stichting van de Arbeid begon. Juist op het moment, dat de stoet de Dam naderde, trok over de Nieuwe Zijdsvoorburgwal een groep van enkele honderden joe lende jongens, die een spandoek met zich meevoerden, waarop met dikke letters geschreven stond: „Hongarije moet vrij" en „No Olympics with Russia". Ongeregeldheden in de hoofdstad. üp het ogenblik, dat op de Dam in Amsterdam de demonstratie ve vergadering voor Hongarije begon, spoedde zich een groep van duizend jonge hoofdstedelin gen naar het gebouw Felix Me- ritis" op de Keizersgracht, waar in het communistische dagblad „De Waarheid" is gevestigd. De politie had de Keizersgracht op dat gedeelte geheel afgezet en werd daarbij geassisteerd door leden van de koninklijke mare chaussee. Onder luid gejoel poog den de jongeren het politiecor- don te doorbreken. Deze aanval werd beantwoord met een felle charge van de agenten te paard, die de jongelui enkele honderden meters terugdreef. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdagoch tend tot dinsdagavond. Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige wind in hoofdzaak tussen west en noordwest. Onge veer dezelfde temperaturen als gisteren. WOENSDAG 7 NOVEMBER. De Poolse regering heeft ver klaard, dat zij Amerikaanse eco nomische en financiële hulp wil aanvaarden als daar geen voor waarden aan verbonden worden. Dit is het antwoord van de Pool se regering op een door presi dent Eisenhower gedaan aanbod. Tot nog toe hield Amerikaanse hulp aan verschillende landen o.a. verschillende vormen van toezicht door Amerikaanse agen ten in, aldus een verklaring van de Poolse onderminister van Bui tenlandse Zaken Winiewicz. Po len wil wel een economische en financiële overeenkomst sluiten maar dan zonder dergelijke voor waarden. Dag Hammarskjoeld, de secre taris-generaal van de V. N., heell zondag de instelling van een op perbevel der V. N. voor interna tionale strijdkrachten voor toe zicht in het Midden-Oosten voor gesteld en bekendgemaakt, dat Noorwegen en Columbia troepen aangeboden hebben. Hammarskjoeld heeft verder voorgesteld, dat de Canadese generaal Burns, de voorzitter van de bestandscommissie der V. N. in Palestina, het hoofd van dit opperbevel zal zijn. Burns zou gemachtigd moeten worden, onmiddellijk een kleine staf samen te stellen uit de waar nemers der bestandscommissie en rechtstreeks uit de verschil lende ledenstaten de verdere offi cieren aan te werven. Volgens Hammarskjoeld zouden in begin sel geen troepen gerecruteerd dienen te worden uit de landen, die het permanente lidmaatschap van de Veiligheidsraad bezitten, tw. de Sowjet-Unie, Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten en China. De Nieuwzeelandse afgevaar digde heeft volgens Hammars kjoeld bevestigd, dat Nieuw-Zee- land troepen wil leveren. De Bondsdag van West-Duits- land komt donderdagochtend in buitengewone zitting bijeen, zulks met het oog op de internationale toestand. Bondskanselier Ade nauer zal een verklaring afleg gen. v.m. n.m. Breskens 4.24 4.40 Terneuzen 4.59 5.15 Hansweert 5.39 5.55 Walsoorden 5.49 6.05 ZON MAAN op onder op onder Nov. 7 7.48 17.03 12.09 20.53 8 7.49 17.02 12.42 21.56 9 7.51 17.00 13.09 23.00 10 7.53 16.58 13.32 t 11 7.55 16.57 13.53 0.05 12 7:57 16.55 14.12 1.11 13 7.5.8 16.54 14.32 2.18 Premier Boelganin van de Sowjet-Unie heeft aan president Eisenhower een boodschap ge zonden, waarin hij samenwerking tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten in de Verenig de Naties voorstelt om de aan val op Egypte een halt toe te roepen, zo meldt radio-Moskou. De Sowjet-Unie is bereid on middellijk besprekingen over dit voorstel te beginnen. De Verenigde Naties moeten onmiddellijk beslissende maatre gelen nemen om een einde te maken aan de Brits-Franse agres sie, anders zal de volkerenorga nisatie haar prestige verliezen en uiteenvallen, aldus Boelganins schrijven. De Sowjet-premier was ervan overtuigd, dat als de Sow jet-Unie en de Verenigde Staten hun vredeswil uitspreken, een einde aan de aanval op Egypte zou worden gemaakt. De premier waarschuwde, dat het conflict in het Midden-Oosten tot het gevaar van een derde wereldoorlog zou kunnen leiden. Radio-Moskou deelde tevens mede, dat de Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken, Sjepilof, een nota heeft gezonden aan de voor zitter van de Veiligheidsraad. Daarin stelt de Sowjet-regering voor, dat de Ver. Naties een be stand binnen twaalf uur eisen Als Engeland, Frankrijk en Is raël dit V.N.-besluit zouden nege ren, zouden de V.N.-leden hun strijdkrachten, volgens artikel 42 van het handvest, ter beschik king moeten stellen voor gebruik tegen de aanvallers. Sjepilof verklaarde, dat de Sowjet-Unie bereid is lucht- en zeest rij d krac hten naar Egypte te zenden „om de vrede te herstel len". Het Engelse blad „The Times" schrijft in een commentaar op het Russische optreden in Hongarije en de Frans-Britse actie tegen Egypte: „Voordat de leden van de oppositie in ons land aanvoe ren, dat Rusland hetzelfde doet als de Britse regering in Egypte, dienen zij eerst even na te den ken". „Rusland heeft een sterke strijd macht gezonden naar een land, dat in opstand was gekomen voor zijn vrijheid. Groot-Brittannië en Frankrijk zijn in actie gekomen, nadat het tot gevechtshandelin gen was gekomen tussen Israël en een land, dat onder een militaire dictatuur had gezworen te wer ken aan de vernietiging van Is raël en internationale verplich tingen had geschonden door de Suezkanaalmaatschappij te naas ten". „Het resultaat van de Brits- Franse actie moet nog worden af gewacht, maar de motieven er van verschillen hemelsbreed van die van de Russen", aldus „The Times". Het liberale blad „News Chro nicle" schrijft: „Het is een vre selijk maar onontkoombaar feit, dat Frankrijk en Groot-Brittan nië ten minste tot op zekere hoog te verantwoordelijk moeten wor den gesteld voor wat in Boeda pest gebeurt". De conservatieve „Daily Mail" wijst er op, dat de Sowjet-minis ter van Buitenlandse Zaken, Sje pilof, bij de bekendmaking van de Russische „politiële actie" te gen Hongarije dezelfde woorden heeft gebruikt als minister-presi dent Eden bij de bekendmaking van de Brits-Franse actie in Egypte. Men kan aanvoeren, dat Rus land in elk geval zou zijn opge treden, „maar zelfs indien dit juist is, is een zwak punt in onze positie aan de dag getreden". De „Daily Mail" voegt eraan toe, dat het duidelijk is, dat het optreden tegen Egypte op een onjuist tijd stip is ondernomen en onver wachte gevolgen heeft gehad. Hedenavond zal in Utrecht een „Nationaal comité voor hulp aan het Hongaarse volk" officieel worden opgericht. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van enige vooraanstaande Nederlanders on der leiding van de heer E. Kupers De hulpverlening zal in hoofd zaak moeten neerkomen op het helpen van Hongaren die na de gebeurtenissen van de laatste dagen hun land verlaten. Het gi ronummer van dit comité zal zijn: 9 9 9. Het comité, waarin allerlei richtingen, rangen en standen zijn vertegenwoordigd, hoopt de bundeling te kunnen zijn van alles wat het Nederland se volk gaat doen voor de Hon garen. De Nederlandse federatie voor vluchtelingen hulp gaat, gezien het nationale en specifieke doel, voor dit doel tijdelijk in het natio nale comité op, doch zal daar naast zijn eigen plannen: Het huisvesten van 500 „vergeten" vluchtelingen in ons land, blijven uitvoeren. Het nationale comité is de overkoepeling van alle organisa ties die op een of andere wijze met vluchtelingenwerk te maken hebben. Alle gelden, die binnen komen, op welke wijze ook, zul len centraal worden besteed. Het Admiraal de Ruyterfonds, waarin samenwerken de diako- nieën der Ned. Herv. Kerk, der Gereformeerde Kerken, de Chr. Gereformeerde Kerken en der Geformeerde Kerken, onderhou dende art. 31 K. O. hebben tele grafisch een dringend beroep op de Nederlandse regering gedaan om de grenzen open te stellen voor Hongaarse vluchtelingen: Het fonds zegt in zijn telegram, dat „Ons volk daardoor in staat zal zijn gastvrijheid te verlenen aan allen die onze hulp nodig hebben, nu het Hongaarse volk in een voor ons onvoorstelbare ellende is gedompeld en het aan tal vluchtelingen sterk toeneemt". Het N.V.V. heeft aan de Raad van Ministers het volgende tele gram verzonden: Dringen er met klem bij uw Raad op aan aanstonds maat regelen te treffen om gevolg te geven aan het desbetreffen de verzoek van de Oostenrijkse regering en ook hier te lande Hongaarse vluchtelingen op te nemen. (w.g. H. OOSTERHUIS. voorzitter. H. KORTE Jr., secretaris. STICHTING VAN DE AR BEID VRAAGT TOELA TING VLUCHTELINGEN. De Stichting van de Arbeid heeft aan de Raad van Ministers een telegram gestuurd, waarin zij de regering verzoekt, op rui me schaal Hongaren in ons land toe te laten. Het bedrijfsleven is bereid hen zoveel mogelijk aan werk te hel pen", aldus het telegram. De maarschalk waarschuwde Eden en Mollet, dat „de oorlog in Egypte naar andere landen kan overslaan en zich kan ontwikke len tot een derde wereldoorlog." Hij wees er op, dat de Sowjet- regering de Verenigde Naties en de Verenigde Staten reeds heeft voorgesteld „tezamen met andere leden-staten van de V. N., vloot- en luchtstrijdkrachten te gebrui ken om een einde te maken aan de oorlog in Egypte." ,Wij zijn vastbesloten door mid del van geweld de agressie neer te slaan en de vrede in het Mid den-Oosten te herstellen. Wij ho pen, dat u in dit kritieke ogen blik de nodige wijsheid zult tonen en de noodzakelijke conclusies zult trekken." RUSSISCHE SCHEPEN WORDEN NIET GELOST. Rotterdamse havenarbeiders, die maandagmorgen moesten be ginnen met de lossing van twee Russische schepen, welke met stukgoed geladen in de Rijnha ven lagen, hebben geweigerd dit werk uit te voeren. Aanvanke lijk waren de kranen op de wal reeds bijgesteld, doch zij zijn door de betrokken arbeiders wegge draaid. Het betreft hier het 31o8 brt. metende s.s. „Kolomna" en de 1450 brt. grote ,iTartu". Laatst genoemd schip zal nu, naar ve - luidt, naar Antwerpen gaan om daar verder te worden gelost. De lading was er nl. zaterdag j.i. reeds ten dele uitgehaald. De minister van Financiën heeft bekend gemaakt, dat de regering besloten heeft zo spoedig moge lijk een wetsvoorstel voor te be reiden houdende beperking van de wettelijke voorzieningen be treffende de investeringsaftrek. De investeringsaftrek is een bij zondere aftrek ten laste van de belastbare winst van een bedrag dat afhankelijk is van de omvang van de investering in bedrijf fi) middelen. Aangaande de juiste aard en de omvang van die beper king kunnen nog geen mededelin gen worden verstrekt, omdat de regering bij haar definitieve be slissing mede wil letten op het gaan met heden, zulks ten einde te voorkomen, dat vorenbedoelde beperking de averechtse werking zou hebben in de overgangstijd in sterke mate kunstmatig tot inves tering te prikkelen. Bij ongewij zigde aanvaarding van het wets voorstel zal dus de investerings aftrek, voorzover betrekking héb- bende op verplichtingen, welke na 5 november 1956 zijn aange gaan of voortforengingskosten, welke na die datum zijn gemaakt terzake van de verwerving of ver betering van bedrijfsmiddelen, aan vorenbedoelde beperking zijn onderworpen. Egypte heeft maandag advies van de sociaal economi meegedeeld, dat het de reso- sche raad, dat zij heeft gevraagd, lutie der V. N„ waarin de vorming van een internatio- regenng acht het niettemin nale politiemacht, die denoodzakelijk reeds thans bekend vrede in het Midden-Oosten te maken, dat zij voornemens is zou moeten bewaren, wordt aan de staten-Generaal vooi e voorgesteld, aanvaardt. (stellen die beperking te doen in- Enkele duizenden studenten van de stedelijke en vrije univer siteit te Amsterdam zijn maan dagmiddag van het Museum plein naar de Dam getogen om te demonstreren voor Hongarije. Enkelen voerden de Hongaarse vlag met zich mee, weer anderen droegen spandoeken, waarop stond geschreven: „Wij willen klaarheid, niet „de waarheid"; „Hongaarse vluchtelingen moe ten naar Nederland"; „Hongarije moet vrij". Eén student torste een enorme galg waaraan een pop bengelde met het opschrift „Tsoekof". Toen de studenten van het Museumplein vertrokken was een grote groep kleine school knapen en opgeschoten jongens bezig de laatste hand te leggen aan de vernieling van de ramen der Russische handelsdelegatie. Kort voor vijf uur arriveerde de stoet op de Dam, waar prof. dr S. U. Zuidema, hoogleraar in de wijsbegeerte aan de vrije uni versiteit, boven op een auto klom en de studentenmassa toesprak. Hij zeide, dat West-Europa zich door de steeds herhaalde verzeke ringen van Stalin en de andere Russische leiders min of meer in slaap heeft laten sussen, maar dat thans wel gebleken is hoe weinig men op de Russische leu zen kan vertrouwen. „In span ning wachten wij nu op de dag, waarop onze regering de diplo matieke betrekkingen met Rus land zal verbreken", zo conclu deerde hij. De studenten juichten hem toe, toen hij het voorstel deed namens alle Amsterdamse studenten aan de minister president een tele gram te verzenden, waarin op verbreking der diplomatieke be trekkingen wordt aangedrongen. Te Rotterdam is van de gezag voerder van het in 't Suezkanaal liggende tankschip „Statue of Li berty" bericht ontvangen, dat de geheel Nederlandse bemanning van dit onder Liberiaanse vlag varende schip, in opdracht van de legercommandant in Egypte het schip heeft moeten verlaten. Bij de V.N.S., (Verenigde Ne derlandse Scheepvaartmij) te Den Haag is van de gezagvoerder van het s.s. „Lemsterkerk" bericht binnengekomen, dat de gehele bemanning van dit schip even eens van boord heeft moeten gaan op last van de legercom mandant in Egypte. De „Lemsterkerk" is eind vori ge week, zoals is gemeld, bij Port- Said aangekomen. Het schip, dat van Europa met stukgoederen on derweg was naar de Perzische Golf, is later circa 55 km ten Z. van Port Said met een konvooi in een uitwijkplaats in het Suez kanaal voor anker moeten gaan. Er lagen daar later nog elf sche pen. Aangenomen wordt dat de bemanningen van het gehele kon vooi van twaalf schepen van boord hebben moeten gaan. Van de bemanningen van de „Statue of Liberty" en de „Lem sterkerk is bekend dat zij per autobus naar Cairo zouden wor den gebracht.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1