Uit de Provincie 1 ^cor^ Wat brengt de Radio? Eric de Noorman - De banneling van IJsland De strijd in Egypte. VOETBAL EMULSION Ned. elftal speelt gelijk tegen Denemarken 2-2 V. Israël wil onderhandelen. MIDDELBURG. Doe wal tegen die vatbaarheid What call Sowjettroepen aan Oostenrijkse grers. IJZENDIJKE ZUIDZANDE Sociaal Democratisch Centrum P. v. d. A. verontrust over prijsverhogingen. Indonesisch parlement wil eventueel betrekkingen met Engeland en Frankrijk verbreken Politiek va i wanhoop - an Soekarno Nutting afgetreden. De Israëlische regering is in 't belang van de vrede bereid een delegatie aan te wijzen voor di recte onderhandelingen met een Egyptische delegatie over een vreedzame regeling, zo heeft zon dagochtend een Israëlische rege ringswoordvoerder in Tel Aviv bekendgemaakt. Dit aanbod geldt ook voor de andere Arabische landen. De woordvoerder voegde hier aan toe, dat het Egypte is ge weest dat de bestandsovereen komsten van hun betekenis heeft beroofd door een tendentieuze in terpretatie, onder het mom waar van het een onafgebroken serie aanvals- en terreurdaden tegen Israël liet plegen en een econo mische blokkade instelde. ENGELAND EN DE BLOKKE RING VAN HET KANAAL „De Egyptenaren zijn er in ge slaagd het Suezkanaal te blokke ren", zo heeft de Britse minister van Transport, Harold Watkin- son, vrijdagavond voor de televi sie verklaard. De Britse regering wist al twee maanden, dat de Egyptenaren schepen gereed hielden, die spe ciaal waren bestemd om het Suezkanaal te blokkeren. „Wij hebben getracht te verhinderen, dat zij deze gebruikten. Ik vrees, dat wij hierin niet volkomen zijn geslaagd. Voor zover ik weet is het kanaal geblokkeerd". Minister Watkinson verklaarde verder, dat zekere beperkingen op het benzineverbruik onvermij delijk zullen zijn, als de schepen, die het Suezkanaal reeds vóór de crisis waren gepasseerd, uitblij ven. Hij raadde allen, die hun benzineverbruik „zonder al te veel moeilijkheden" kunnen be perken, aan zulks te doen. Hij deelde mede, dat de rege ring een plan in reserve houdt vooi' de vaart van tankschepen om Kaap de Goede Hoop, doch dit zal slechts ingeval van nood worden uitgevoerd. AMERIKANEN VERLATEN EGYPTE Het Amerikaanse ministerie van Marine heeft bekendgemaakt dat meer dan 1.500 Amerikanen, die zich in Egypte bevonden, via Alexandrië het land hebben ver laten. Zij worden vervoerd met troepentransportschepen. SABOTAGE AAN OLIE PIJPLEIDINGEN Op het schiereiland Katar in de Perzische Golf is aan twee olie pijpleidingen sabotage gepleegd, maar, aldus een mededeling van de Iraakse oliemaatschappij, de schade is reeds hersteld. DE EVACUATIE VAN BUITENLANDERS UIT EGYPTE. Het Amerikaanse marinehoofd kwartier deelt mede, dat schepen van de zesde vloot 1536 personen uit Egypte hebben geëvacueerd. Onder hen bevinden zich bijna 150 niet-Amerikanen. Er zijn 16 Ne derlanders bij. NEDERLANDSE BAGGERWERKERS IN VEILIGHEID. Bij het ministerie van Buiten landse- Zaken is bericht ontvan gen, dat de Nederlandse bagger- werkers, die deel hebben geno men aan de werkzaamheden tot onderhoud van het Suez-kanaal, in veiligheid zijn. Zij bevinden zich thans aan boord van een Amerikaans oorlogsschip. SUEZKANAAL GESLOTEN: VERHOGING PASSAGE TARIEVEN De directies van de N.V. Stoomvaart Mij „Nederland" en de Kon. Rotterdamsche Lloyd N.V. delen mede, dat hun mail en vrachtschepen, die in verband met hun bestemming van het Suezkanaal gebruik moeten ma ken, deze route naar alle waar schijnlijkheid enige tijd niet meer kunnen volgen. De hogere kos ten tengevolge van het varen ener andere route zijn van dien aard, dat de directies de passagetarie ven met 20 pet moeten verhogen met onmiddellijke ingang over de vrachttarieven is nog geen be slissing genomen. Mochten de schepen in tegen stelling tot het bovenstaande toch nog van het Suezkanaal gebruik kunnen maken, dan wordt deze verhoging, tenzij ook de Suezrou- te duurder wordt, terugbetaald. Premier Eden heeft zaterdag in het Lagerhuis verklaard, dat Groot-Brittannië de Verenigde Naties heeft meegedeeld de mili taire actie in Egypte te willen be ëindigen wanneer de Verenigde Naties een strijdmacht zendt om de vrede tussen Egypte en Israël te bewaren. Voorwaarde is, dat zowel Egypte als Israël met het zenden van die strijdmacht in stemmen. Met ministerie van Buitenland se Zaken deelt mede, dat de Is raëlische regering de Nederlandse regering heeft verzocht op te tre den als beschermende mogend heid conform de Conventie van Genève voor de Israëlische krijgs gevangenen in Egypte. De Nederlandse regering heeft zich bereid verklaard deze huma nitaire taak op zich te nemen. Twaalf studenten en zes poli tiemannen zijn zaterdag gewond bij een gevecht buiten het gebouw van de Britse hoge commissie te Karatsji. Ongeveer 7.000 mensen hielden een betoging tegen de Brits-Franse actie in Egypte. Studenten hadden eerder Brit se vlaggen verbrand onder het roepen van „Weg met het Britse imperialisme". WAARNi KANTONRECHTER ZIERIKZEE Bij Koninklijk Besluit is aan mr J. Moolenburgh, kantonrechter te Middelburg, voor de duur van de vacature van kantonrechter te Zierikzee, opgedragen de werk zaamheden van de kantonrechter te Zierikzee waar te nemen. Oostkerk wordt gerestaureerd. De restauratie van de Oostkerk der Herv. Gemeente (Koepel kerk) te Middelburg is aanbe steed. De kerkvoogdij heeft om een aanvullende subsidie uit de gemeentekas in de kosten van restauratie gevraagd wegens de stijging der oorspronkelijke ge raamde kosten tot 122.100. B. en W. van Middelburg stel len voor dit verzoek in te willigen en maximaal tien procent van dit bedrag beschikbaar te stellen. Zij willen echter het verzoek om het gemeentelijke percentage te ver dubbelen afwijzen. Het college betreurt het, dat de kerkvoogdij in 1953 geen gebruik heeft willen maken van het aanbod de kosten UITSLAGEN 3 EN 4 NOV. EERSTE DIVISIE A De VolewijckersDWS 11. EERSTE DIVISIE B EBOH—Blauw Wit 0—2; Her mes DVSExcelsior 31EDO— Volendam 01. TWEEDE DIVISIE A VelocitasVeendam 13; En schedese BoysOldenzaal 11. ZUID I TWEEDE KLASSE B Uno AnimoInternos 21. DERDE KLASSE D RKFCMETO 2—0; Steen- Zeeland Sport 11. ONDERAFDELING ZEELAND Zaterdagvoetbal EERSTE KLASSE Wemeldinge-Arnemuiden 0-2; RillandiaColpl. Boys 41; Tern. BoysKrabbendijke 103. TWEEDE KLASSE E Hoek—AZVV 2 3—2. TWEEDE KLASSE F AZVV 3Driewegen 2 25; SVD 2—Spui 2 2—3. De overige wedstrijden werden afgelast. Geel Uw kinderen gere geld Scott's Emulsion De levertraan die de onont beerlijke vitaminen A en D en noodzakelijke opbouv stollen bevat Kinderen vinden 't lekker. Vader en moeder blijven niet achter, want ook' hun doet 't goed m i (Chl m*t htl op dl verpakking DINSDAG 6 NOVEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nws; 8.15 Plechtige hoogmis; 9.35 Waterstanden; 9.40 Caus.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 Gram.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.15 voor de boeren en tuinders; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws; 13.20 Dansorkest; 13.50 Gram.; 14.00 Schoolradio; 14.20 Gram.; 14.30 Voor de plattelands vrouwen; 14.40 Gevar. progr.; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Zie- kenlof17.00 Voor de jeugd; 17.40 Beursber.; 17.40 Regeringsuitz.; 18.00 Lichte muz.; 18.20 Sport- praatje; 18.30 Caus.; 19.00 Nws; 19.10 Gram.; 19.15 Uit het Boek der Boeken; 19.30 Gram.; 20.30 Act.; 20.45 De gewone man; 20.50 Pianorecital; 21.15 Caus.; 21.35 Radiophilharm. orkest en sol.; 22.45 Avondgebed en lit. kal.; 23.00 Nws; 23.15 Nieuwe gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Voor de vrouw; 9.15 Gram.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Zi- geunermuz.; 11.30 Tenor en pia no; 11.50 Gram.; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouw meded.; 12.33 Twee piano's; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Metropole orkest; 13.55 Koersen; i|~00 Gram.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Voor de vrouw; 15.30 Clave- cimbelrecital; 15.55 Harp kwin tet; 16.30 Voor de jeugd; 17.20 Caus.; 17.30 Wereldkamp. mond harmonica 1956; 18.00 Nws; 18.15 Pianospel; 18.30 Caus.; 18.40 Lich- 18,55 Paris vous parle; IJ.00 Voor de kleuters; 19.05 Dis- on'SU^': 19,45 Caus.; 20.00 Nws; 20.05 Gevar. progr.; 22.15 De ant woordman; 22.30 Viool en altvi- Nws; 23.15 Koersen; 23.17 Radio journaal en New York Calling; 23.35 Orgelconcert. BRUSSEL: 11.45 Omr. orkest; 12.30 Weerber.; 12.34 Tuinbouw- kroniek; 12.40 Gram.; (Om 12.55 Koersen); 13.00 Nws; 13.11 Gr.; 14.00 Schoolradio; 15.45 Gram.; 16.00 Koersen; 16.02 Orgelspel; 16.30 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.45 Boekbespreking; 18.00 Voor de jeugd; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 19.50 Syndikale kroniek; 20.00 Maandelijkse radiokroniek; 21.00 Omr. orkest en sol.; 22.00 Nws; 22.11 Kamermuz.; 22.50 Gr. Het Deense voetbalelftal, dat de destijds juist gereorganiseerde oranjeploeg anderhalf jaar gele den een onaangename verrassing bezorgde door ons reeds als win naar gedoodverfd team een gelijk spel af te dwingen, heeft thans de zesde achtereenvolgende zege van het Nederlandse elftal in een uit wedstrijd in de weg gestaan. We derom bevochten de Denen een gelijke score, ditmaal met 22. Nadat Roel Wiersma met zijn Deense collega Knud Lundberg vaantjes hadden uitgewisseld, gaf de Zweedse scheidsrechter Andersson het aanvangssignaal. Na enkele verkenningsacties over en weer kwamen de Denen tot 'n bepaald gerichte aanval, waaruit onze doelman Landman een eer ste schot te verwerken kreeg. On ze tegenstanders behielden een licht overwicht, dat in de 9e mi nuut werd onderbroken door een Lenstra-Appel-Moulijn combina tie, waarbij doelman Joergensen het schot van de Rotterdammer nog met de voet kon stoppen. Het was de eerste werkelijk gevaar lijke Nederlandse actie, die de in leiding zou blijken tot een meer tastbaar resultaat. Eerst werden Appel en Moulijn nog gedwars boomd door Ove Hansen; daarna brachten zij het in de 12e mi nuut wederom tot een hoek schop. Bosselaar nam die be kwaam, precies op het hoofd van Bram Appel, die de bal hard te gen de grond in het doel kopte (0—1). Een pracht van een kans op 'n tweede doelpunt kreeg onze ploeg in de 27e minuut, toen No- termans de Enschedéër Voges aan het werk zette en deze een prachtige hoge voorzet losliet. Appel stortte zich in een lijf-aan- lijf duel met doelman Joergensen, die op zij werd geduwd. Maar de bal stuitte tegen de paal 'en back Larsen kon met een ferme trap opluchting brengen. De tweede helft begon erg on plezierig voor Wim Landman. Toen in de 6e minuut linkshalf Joergen Olesen, na een combina tie met linksbuiten Paul Peder- sen een laag slap schot atvuurde, kreeg Landman de bal vallende wel te pakken, maar hij liet het leer, precies op de doellijn, enke le centimeters schieten, zodat Olesen zijn eerste doelpunt uit al zijn 22 Interlandwedstrijden had gemaakt (11). Het was de grote verdienste van de Deense amateurs, dat zij in deze psychologische gunstige periode doorstootten. Na een in de 13e minuut in het middenveld door Olesen vrije trap tegen No- termans, won aanvoerder Knud Lundberg glansrijk het duel met Klaassens. En de van het schot van Lundberg geschrokken links achter Kees Kuys sloeg de bal be wust met de hand neer. Nu was er geen twijfel mogelijk: penalty. De Deense kijkers jubelden. En zij brachten Lundberg een ovatie, toen hij de ploeg uit een feilloos genomen strafschop een 21 voorsprong bezorgde. Ook Nederland kreeg in de 31e minuut een vrije schop toegewe zen en Abe Lenstra, die tot dus verre sterk had teleurgesteld, kweet zich op een voortreffelijke wijze van deze taak. Hij zond de bal haarscherp langs de baan, die een opening liet om het hoofd van Appel té bereiken en onze middenvoor kreeg daardoor gele genheid in zijn tiende interland wedstrijd ook zijn tiende doel punt te scoren (2-2). Het Nederlandse elftal leek nu alle beklemmende banden te heb ben verbroken en rukte in alles- of-niets pogingen, soms met tien man naar voren. Appel brak in 'n voortreffelijke solo-actie door een keten van drei verdedigers, maar hij vond in het door Joergensen verlaten doel rechtsback Larsen als een onoverkomelijke hinder paal. Het herstel van de nationale ploeg kwam te laat. Jan Notermans mocht als her innering aan dit treffen de bal mee naar huis nemen. Volgens een officiële bekend making in Wenen hebben Rus sische tanks de Oostenrijks-Hon gaarse grens van Bratislawa in 't noorden tot de hoofdverkeers weg van Wenen naar Boedapest via Nickelsdorf afgesloten. Alle wegen zijn versperd. Er wordt geen verkeer doorgelaten. DODELIJK ONGEVAL Zaterdag omstreeks half twee is de 51-jarige handelsvertegen woordiger R. S. uit Haarlem ten gevolge van een auto-ongeval om het leven gekomen. Hij reed met zijn wagen op de Schipholweg in de richting Haarlem. Ongeveer hondert$*tneter voor de Buiten- rustbrug slipte de auto, reed in een zachte berm en sloeg twee maal over de kop. De heer R. S. werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. Aansluiten EDen wil VN-strijdm acht in Egypte. Een andere voorwaarde is dat Israël en Egypte, totdat de V.N.- strijdmacht is samengesteld, er mee instemmen dat nu dadelijk beperkte afdelingen van Brits- Franse troepen tussen de strij dende partijen worden gestatio neerd. van deze restauratie voor te fi nancieren tegen een redelijke rentevergoeding. Dit had stijging van deze kosten kunnen voorko men en zou in het voordeel zijn geweest zowel van kerk als ge meente. Bovendien zijn B. en W. van oordeel, dat de Herv. Ge meente in staat is het voor haar rekening blijvende deel der kos ten te dragen. Dit zal een bedrag van ruim 31.000 zijn. Het rijk zal ruim 70.000 geven, de pro vincie ƒ7.605. Belgische kunst in de Provin ciale Bibliotheek. In de leeszaal van de Provincia le Bibliotheek in de Abdijgebou wen heeft de bibliothecaris, de heer H. Pieters, een tentoonstel ling ingericht van geïllustrerde boek- en plaatwerken over Bel gië als kunstland. De belangrijk ste boeken, die daarover versche nen, zijn hier vertegenwoordigd, alles uit eigen bezit van de pro vinciale boekerij. Er zijn werken aanwezig over de kerken in Bel gië, monumenten, kastelen, raad huizen, boerderijen enz., alsmede over begijnhoven, tapijtwerken, beeldhouwkunst, krijgsbouwkun de .d. De expositie is tot en met 17 november geopend. Raadsvergadering. De raad kwam in spoedeisende vergadering bijeen ter behande ling van een voorstel van B. en W. tot intrekking van het raads besluit van 26 juni j.l. betreffen de de uitgifte in erfpacht van grond in de Prinsessenstraat, waarbij de grond werd uitgegeven voor 11 cent per ca, welk besluit door Ged. Staten niet werd goed gekeurd. B. en W. stelden thans voor de erfpacht te verhogen tot 34 ct per ca, ofwel tot verkoop van de grond tegen 8,50 per m-'. Wethouder Doens vond het een vervelende kwestie daar de gega digden de grond voor 11 ct is toe gezegd. Ook de overige leden vonden het een beroerde mededeling. Na uitvoerige gedachtenwisse- ling kwam uit de vergadering het voorstel oom de grond uit te ge ven t.egen 25 cent per m2 en dan voor de beter gelegen grond wat meer te vragen, zodat de gemeen te dan toch aan hoor trek komt. Het betreft hier de percelen langs de Veste. Aan Ged. Staten zal een toelichting worden ge zonden hoe men aan dit bedrag komt.. Van de woningbouwvereniging in Oost Zw.-Vlaanderen was een aanvraag binnengekomen voor de bouw van 5 grote en 6 kleinere woningen, zulks onder bepaalde voorwaarden. De voorzitter zeide, dat dit de enige manier is om woningen te krijgen. De huurprijs zou pl.m. komen op pl.m. 10,50 en 9. De raadsleden waren in principe wel bereid hierop in te gaan, zo dat besloten werd hierover in een volgende vergadering nader te worden ingelicht. Bij de rondvraag informeerde de heer A. Dellaert hoe het komt, dat langs de nieuwe weg IJzen- dijkeSchoondijke geen rijwiel pad zal worden aangelegd. De heer Riemens vond dit ge mis langs deze drukke verkeers weg onverantwoord. De voorzitter stelde voor een schrijven te richten aan de ge meente Schoondijke om een ge zamenlijke actie in te zetten ten einde te trachten alsnog een rij wielpad langs deze weg te krijgen. Vv Veilig Verkeer. Donderdag stond Zuidzande in het teken van Veilig Verkeer. In de morgenuren en een gedeelte van de middag reed de geluids wagen door de bebouwde kom en de buurtschappen en werden door de jeugd-verkeersbrigadiers huis aan huis boekjes over de ver- keersvoorschriften te koop aan geboden. Des middags wërd in de zaal van hotel „De Roode Leeuw" een filmvertoning voor de school jeugd vertoond. Na een rondgang door de koninkl. muziekvereni ging „Veronica", volgde 's avonds een voorlichtingsavond voor de volwassenen. Burgemeester Everwijn zelde in zijn openingswoord zeer verheugd te zijn over de flinke opkomst en wees op het radiobericht, dat in Nederland driemaal zoveel kin deren door verkeersongevallen overleden dan tengevolge van in fectieziekten. Hij hoopte dat deze filmavond er toe zou bijdragen dat er minder verkeersongeluK- ken zouden komen en bracht dank aan allen, die aan deze verkeers dag hadden meegewerkt. Na het vertonen van een twee tal .films hield na de pauze de propagandist van het verbond voor veilig verkeer, de heer Van der Scheer, een rede, waarin hij de ouders verzocht de verkeers regels goed op te volgen ten voor beeld voor de kinderen. Tenslot te werd nog een fraaie kleuren film over Nederland vertoond, a Ontspanning ouden van dagen. Morgen zal het Oranje-comité alhiér starten met de ontspan ningsmiddagen voor de bejaarden. Deze? zullen dit seizoen om de 14 dagen worden gehouden en kun nen bnze oudjes zich onder het nuttigen van een kopje thee of koffie zich vermaken met het leg gen -tfan een kaartje of andere ge zelschapsspelen. Gemeenteraad. In ,de vrijdagavond gehouden raadsvergadering werd de begro ting j.957 aangeboden, die voor de gewqne dienst aangeeft'voor inkmqten en uitgaven een bedrag van ƒ,187.425, met een post voor onvoorziene uitgaven van 807,09 terwijl de kapitaaldienst een na delig saldo van ƒ60.770,83 heeft. Bij -de gehouden controle van kas eri boeken van de gemeente ontvanger en de legeskas werd alles in orde bevonden. Aan het daarvqor in aanmerking komend gemeentepersoneel werd de 6 uitkering verleend, ingaande 1 juli. a Verlangd werd de verzekering tegen fraude van gemeentegelden. Afwijzend werd beschikt op sub sidie-aanvragen van de K.N.A.p de R. K. vlassersscholen in Zws- Vlaancferen, de bond tegen het schenden van Gods Heilige Naam, de verschillende instellingen voor militaire tehuizen, de Johanna stichting te Arnhem en de federa tie van verpleeginrichtingen voor langdurige zieken. Subsidie werd verleend voor de opleidipg van kleuterleidsters aan de Rijkskweekschool te Middel burg. Adhaesie werd betuigd aan het adijes van de gemeente Oost burg agn de minister van Onder wijs, Kynsten en Wetenschappen waarindeze verzocht wordt de susidiëring door het rijk van de openbare opleiding tot kleuter leidster in Zeeland te willen be vorderen.. De subsidie aan de ver eniging van burgemeesters en se cretarissen en ontvangers in W. Zws.-Vlaanderen werd gebracht van 2 op 4 cent per inwoner. Op voqrstel van B. en W. besloot de raad de gemeentevlag voorlo pig vast te stellen overeenkom stig het advies van de Hoge Raad van Adel. De vlag zal er als volgt uitzien: geschuind van links naar rechts: wit, blauw, wit en in de rechterboven- en de linkerbene denhoek een blauwe letter Z. Bij de rondvraag wezen de heren Dubois en Van Houte op het bin- nenonderhoud van de woningwet woningen. De burgemeester antwoordde, dat het hiervoor door het Rijk beschikbaar gestelde bedrag hier voor niet toereikend is, zulks in verband met het vele buitenverf- werk. Het sociaal-democratisch cen trum van leden van de Partij van de Arbeid heeft de volgende ver klaring ter kennis gebracht van het bestuur van de P. v. d. A., de Kamerfracties dezer partij, de be sturen van werkgemeenschappen, de afdelingen en gewesten, en de Nederlandse pers: „Het hoofdbestuur van het So ciaal-Democratisch Centrum van leden van de Partij van de Ar beid neemt met verontrusting kennis van het voornemen der regering om in een tijd van voort durende hoogconjunctuur het levenspeil van de grote massa der loon-, salaris- en pensioen- trekkenden door een aantal prijs verhogingen aan te tasten. Het S. D. C. meent dat juist nu een welvaartsloonronde ge rechtvaardigd is de aangekon digde consumptiebeperking voor de socialistische en arbeidersbe weging onaanvaardbaar moet zijn, terwijl de premie voor de ouderdomsvoorziening en de aan gekondigde huurverhoging vol ledig in de lonen en pensioenen dienen te worden gecompenseerd. Het doet een dringend beroep op de Kamerfracties van de P. v. d. A. zich, evenmin als de an dere fracties, aan het nieuwe ka binet gebonden te achten en de politiek van consumptiebeper king onvoorwaardelijk te verwer pen. Het doet een beroep op de afdelingen van de Partij van de Arbeid desbetreffende voorstel len in te dienen in het kader van de voorbereiding van het partij congres". De verklaring is ondertekend door de voorzitter van het S. D. C., mr. B. van Tijn en de secreta ris H. H. Drenth. agressie en te streven naar een beëindiging van de vijandelijkhe den en terugtrekking van de vreemde troepen van Egyptisch grondgebied door bemiddeling van de internationale organisatie. Een lid van het parlement, Su- tomo, die in 1954 de strijd van de Indonesiërs tegen de Britse strijd krachten leidde, verklaarde be reid te zijn een Indonesisch vrij willigerslegioen aan te voeren om aan de zijde van Egypte te strij den, indien het parlement formeel zijn instemming zou betuigen met het vormen van een dergelijk le gioen. Het ^Indonesische parlement heeft zaterdagochtend een reso lutie aangenomen, waarin de Britse en Franse actie wordt ver oordeeld als een „agressie, die de beginselen van het handvest schendt". Voorts worden de Verenigde Naties verzocht beide landen als „agressors" te brandmerken en wordt et- bij de Indonesische re gering Dp aangedrongen via de V. N. er; krachtig naar te streven, „de Britse, Franse en Israëlische troepen uit Egypte zullen wor den teruggetrokken". Indien dit streven "niet tot het gewenste re sultaat kal leiden, „dient de In donesische regering volgens de resolutie te overwegen de diplo matieke' betrekkingen met Enge land enFrankrijk te verbreken" en andere maatregelen te nemen. De rninister van Buitenlandse Zaken. Roeslan Abdulgani, zeide in het parlement, dat naar zijn mening „het lot van Egypte be slissend'kan zijn voor het lot van de overige landen ten oosten van het Suezkanaal, die nog niet sterk zijn en zich nog in het stadium van ontwikkeling bevinden". In antwoord op vragen over eventuele stappen tegen Enge land en Trankrijk zeide de minis- Rosjadi zeide, dat het houden ter, dat- betrekkingen tussen na- van njeuwe verkiezingen een op ties „nauw, gespannen en koel" lossing kan vormen voor deze kunnen,£ijn. De diplomatieke ver-J moeilijkheden, tegenwqördigers kunnen worden teruggeroepen en het uiterste is een oorlogsverklaring. Al deze factoren zijn door de Indonesi sche regering onder ogen gezien, aldus Rpeslan. en zij wenst in het huidige stadium haar daden te beperkén tot een veroordeling van Anglo-Frans-Israëlische De jongste oproep van Soekar no tot de Indonesische partijlei ders om te overleggen over de opheffing van de politieke partij en is zaterdag een „politiek van wanhoop" genoemd door Imron Rosjadi, een lid van het bestuur van de Nadatul Ulama. Hij zeide, dat de president tracht te vluch ten uit de huidige moeilijkheden in de politieke toestand in Indo nesië. 20. Eric is met Olaf en drie krijgers weer aan land gegaan. Hij wil één der mannen bij het bootje de wacht laten houden, maar Olaf raadt hem drin gend aan, er twee bij te laten. „Ge weet niet half, hoe sterk die kerel is," zegt hij, „en wij zijn dan toch nog met ons drieën." Na enige aarzeling stemt Eric toe. „En nu vlug op weg," zegt hij tot Olaf. „Wijs ons maar, in welke richting we gaan moeten." „O, maar ik zal wel voorop gaan, ik ken hier ieder pad en weet waar we bijzonder op onze hoede moeten zijn." Olaf doet opeens erg bedrijvig en bezorgd. 00 ccr' vu „Volg mij op de voet, maar houdt ooi; 22.55 Ik geloof dat...; 23.00voor alle zekerheid uw wapens ge- reed!" Hun weg voert over allerlei kron kelpaadjes door het rotsachtige terrein. Achter Olaf loopt Eric en dan volgt de krijger. Olaf, die er met zijn wapens en helm nu erg krijgshaftig uit ziet, doet zeer waakzaam en als ze een kloof ingaan, die langzamerhand steeds nauwer 'tfordt, blijft hij op een plaats, waar het nogal donker Is, eiven staan. „Hier moeten we dubbel oppas sen," zegt hij, „want er vallen wel eens rotsblokken naar beneden op dit gedeelte van het ravijn. Let goed op, of ge een verdacht geluid hoort." Onder het spreken heeft hij on gemerkt kans gezien tussen Eric en de krijger in te komen. Na eftige stappen gedaan te heb ben, meent Eric een zacht gekreun achter Zich te horen. Hij wil zich omdraaien en krijgt op hetzelfde moment een dreunende slag tegen het achterhoofd. De Britse minister van Staat voor Buitenlandse Zaken, Antho ny Nutting, is afgetreden omdat hij het niet eens is met de rege- ringspolitiek ten aanzien van Egypte, zo is officieel in Londen bekendgemaakt. Nutting, die Engeland in de Ver. Naties heeft vertegenwoor digd, verklaarde in een brief aan premier Eden, dat hij de huidige politiek van de conservatieve re gering niet in het parlement of de Ver. Naties kan verdedigen. Sir Anthony Eden heeft zijn ontslagaanvrage aanvaard. Nutting is 36 jaar. Hij werd 2 jaar geleden de tweede man aan het „Foreign Office". In die hoe danigheid onderhandelde hij In 1954 met Egypte over de Britse ontruiming van de bases aan het Suezkanaal. Hij vroeg ontslag, toen Enge land besloot met Frankrijk in Egypte in te grijpen, doch op zijn verzoek is, met het oog op de toe stand, zijn aftreden zaterdag avond pas bekendgemaakt. CORRESPONDENTIE. Plaatsgebrek noodzaakt ons ver. schillende berichten uit te stellen tot het volgend nummer. RED.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 3